Leidsch Dagblad Uitstel van betaling voor Fokker 14 21 40% OPRIL Toch vuilverwerking aan Voorschoterweg De terugkeer van paard en wagen Boutros Ghali komt uit Oegstgeest Hongerende pestvogels gesignaleerd langs kust WINST Agassi wint van Courier Secretaressen Opleidingen rw-TT 600/0 GOED NIEUWS WOENSDAG 24 JANUAR11996 5 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 XTL onderzoekt mogelijkheid TV-actie •'okker heeft gisteravond uitstel van betaling aange jaagd en gekregen voor zijn vliegtuigdivisie Fokker Air- raft BV. Ook voor de overkoepelende NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabrieken Fokker is surséance h ferleend. Drie werkmaatschappijen van Fokker en Fok- ter Space in Leiden blijven buiten de surséance en ko nen op eigen benen te staan. MSTERDAM. BILL MEYER Binnenland Jongen van 12 in openbaar berecht na verkrachting kleuter Buitenland Clinton 7 verzoenend jegens Republikeinen Leiden Leidse PR-manager Fokker zoekt heil in China iSport Valk wil wel naar Queens Park Rangers den haag/leiden hans koenekoop Er komt weliswaar geen scheidings- en ver- gistingsfabriek (SVI) aan de Voorschoter weg, maar de gemeente Leiden houdt de grond wel vrij voor een andere vorm van vuilverwerking. „Ontwikkelingen in afval land gaan snel, we denken op korte termijn de grond hard nodig hebben voor dat doel", zei ambtenaar H. van Sandick giste ren bij de Raad van State. Daar maakte de stichting Stop Vuilverwerking Voorschoter weg Leiden (SWL) bezwaar tegen het voor nemen van Leiden. Van Sandick noemde het terrein, dat nu nog braak ligt naast de afvalwaterzuivering van het Hoogheemraadschap van Rijnland, een van de zeldzame terreinen die geschikt zijn voor activiteiten als vuilverwerking. Lei den denkt in eerste instantie aan de over slag van grond en grofvuil, later zou er een 'beperkte scheidingsinstallatie' of kring loopstation kunnen komen. Leiden heeft de steun van de provincie Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten hebben het bestemmingsplan voor het gebied, Delftse Jaagpad genoemd, goedgekeurd. „In het overvolle westen moeten we blij zijn met een bestemmingsplan dat het mogelijk maakt iets op milieugebied te kunnen reali seren. Mits er wordt voldaan aan de milieu voorschriften", zei een woordvoerder van de provincie. „En die zijn tegenwoordig zo scherp, dat de provincie heel goed kan voorkomen dat er een installatie komt die te veel overlast voor de omgeving zal ver oorzaken." Pagina Leiden: Zuid-West tegen bebou wing aan Voorschoterweg [ijdens de afgesproken afkoe- icte ngsperiode van vier weken wil okker-bestuursvoorzitter Van i chaik de vliegtuigdivisie trach- ie« »n te redden door op zoek te aan naar nieuwe partners en eldschieters. Tot gisteravond probeerde fan Schaik de onderneming uit Jurséance te houden. Uitstel an betaling betekende volgens fan Schaik vorige week nog het inde van de vliegtuigindustrie Nederland. De klanten en Deleveranciers zouden volgens e bestuursvoorzitter „alle ver ouwen in Fokker verliezen". ?LeJ)at er toch surséance moest lorden aangevraagd was vol- ens een zichtbaar aangeslagen an Schaik onvermijdelijk ge- iorden „omdat thans geen dequate financiering beschik- ,e aar is". De Nederlandse over- Un eid en Daimler-Benz konden t niet eens worden over een oodzakelijk overbruggingskre- ;et. De raad van bestuur en de an commissarissen van okker vergaderden gisteren de ele dag over de ontstane situa- Het verleende uitstel van letaling geeft Fokker vólgens niniste'r Wijers even wat lucht, ie door de rechter aangestelde ewindvoerders kunnen nu de iverse toekomstscenario's aan bekijken. Voor Van Schaik 'll,n laat vast dat de vliegtuigdivisie 10 an Fokker, met zo'n 5.700 werknemers, het op eigen hout- ™|eniet redt. Van Schaik krijgt vermoede lijk vier weken de tijd om met externe financiers, partners of zelfs een koper voor het bedrijf voor de dag te korfien. De Fok ker-voorman bevestigde gister avond dat er reeds met gegadig den gesproken is. Hij wilde geen namen noemen. Het is niet uitgesloten dat aansluiting wordt gezocht met de Brits/Frans/Italiaanse com binatie Aerospace International of met een Aziatische partner. De bedrijven die buiten de surséance blijven zijn het on derhoudsbedrijf Fokker Aircraft Seryices, Fokker Elmo (beide Woensdrecht), Fokker Special Products (Hoogeveen) en Fok ker Space (Leiden). Hier werken 2.255 van de 7.955 werknemers. Volgens Van Schaik kunnen de ze bedrijven op eigen benen staan en is de werkgelegenheid voorlopig gegarandeerd. Voor de werknemers op het Fokker hoofdkantoor, Schiphol-Oost en Drechtsteden ziet het er heel wat somberder uit. Een PR-medewerker van Fok ker heeft vanmorgen een be roep gedaan op RTL om even tueel in samenwerking met Joop van den Ende een TV-actie voor Fokker te organiseren. RTL-woord voerder Ad Everaars: „We zijn gebeld. Door ons is nog niets in die richting toege zegd. We zullen met de pro grammaleiding de mogelijkhe den onderzoeken Pagina 5: Alles over Fokker den haAg Van Gend Loos is de moeilijk toegankelijke Haagse binnenstand beu. Het bedrijf bedient zich daarom met ingang van deze week van een paard en wagen. Het gaat om een proef van een jaar. Van Gend Loos zag zich de laatste jaren genoodzaakt buiten het cehtrum te parkeren. Na elf uur 's morgens mogen voertuigen op meer dan twee wielen het voetgangersgedeelte niet meer in. De te bezorgen spullen moesten daarom met steekkarretjes worden afgeleverd. Dat kostte enorm veel tijd. Het is voor het eerst sinds 1958 dat Van Gend Loos weer een paard gebruikt. foto anp ed oudenaarden Onderzoek naar Sc leper als nieuw lolitiewapen Marjolein Wijnen leidt vergadering Model United Nations ien haag «anp ia,v Jl 3 31 linister Dijkstal (binnenlandse aken) laat TNO onderzoeken 30 e ifeen spuitbus met pepernevel en voor de politie bruikbaar rapen kan zijn. Dijkstal zei dit isteren in de Tweede Kamer, in itwoord op vragen van de 'dA'er Van Heemst. Die kwam actie naar aanleiding van het bericht dat de Rotterdamse po- nid tie wel iets ziet in de zoge- ïn Roemde pepper-spray, die gressieve burgers een tijdje veerloos maakt. Dijkstal zei de zorg van Van nho lecmst over de volksgezond- leidsaspecten van dit wapen te yjjj legrijpen, maar hij wil pas op 2uf>asis van het TNÓ-onderzoek en voorlopig standpunt bepa- irfn. De regiopolitie Rotterdam- lijnmond ziet in de spray een nogelijk nieuw politiewapen. )e spray veroorzaakt een bran- rig gevoel in ogen en slok- larm. Het bevat de stof capsaï- :ine, onder meer een bestand- leel van cayennepeper. De puitbus heeft een bereik van 13 meter. I De spray wordt in de VS al ge- iruikt. In Groot-Brittannië heeft Ie politie echter na onderzoek ifgezien van het gebruik van de pray, volgens Dijkstal om me- lische redenen. den haag hans versluis Met strakke hand en in rap En gels leidt de 17-jarige Marjolein Wijnen uit Oegstgeest de bij eenkomst van The Hague Inter national Model United Nations (Thimun) in het Congresge bouw. Met walkie-talkie aan de mond dirigeert ze het VN-circus voor scholieren. In een ronde langs de committees wil ieder een haar spreken. Even later zit ze de Algemene Vergadering voor, waar alle lid staten één minuut krijgen voor een openingsspeech. „Bedankt Tanzania, your time hos elapsed onderbreekt ze een spreker, die prompt het spreekgestoelte verlaat. Ze is de secretaris-gene raal van de model Verenigde Naties, de Boutros Ghali van Den Haag. Bij een kop koffie blijkt de strenge voorzitter toch ook menselijke trekjes te bezit ten. „Voor mijn openingsspeech was ik wel zenuwachtig, hoor. Toen ik eenmaal voor die grote zaal stond, zag ik niemand meer, alleen lichtjes. Maar het ging geloof ik wel goed, toch?" In het Congresgebouw in Den Haag wordt deze week voor de 28ste keer The Hague Interna tional Model United Nations gehouden. Ruim 3.000 scholie ren uit 90 landen alleen het North Sea Jazzfestival trekt meer bezoekers naar het Con gresgebouwspelen de 'echte' Verenigde Naties na en debatte ren met elkaar over resoluties die vorig jaar in New York de gemoederen bezighielden. Iedereen neemt zijn of haar rol bijzonder serieus. Maanden is naar deze week toegewerkt. Deelnemende scholen hebben al in september een willekeurig land toegewezen gekregen. Zo kreeg het Rijnlands ^yceum in Oegstgeest Zuid-Korea toege- katwijk/noordwuk De Oegstg^estse Marjolein Wijn „Het ging toch wel goed, dacht ik?" wezen, de Rembrandt Scholen gemeenschap in Loeiden de Aziatische republiek Tadjikis tan. Sindsdien zijn de leerlingen beziggeweest zich te verdiepen in de problematiek van hun land. Maar niet alleen de deelne mers nemen het spel hoog op. Openbaar aanklager van het Joegoslavië Tribunaal, Richard J. Goldstone, noemt de Haagse variant van de Algemene Verga dering 'het belangrijkste gehoor dat hij ooit had toegesproken'. Ook burgemeester Havermans heeR niets dan lof voor Thimun. De laatste in het rijtje 'grote' sprekers tijdens de openingsce remonie was de secretaris-ge neraal, Marjolein Wijnen van het Rijnlands Oegstgeest. Zelf verzekerd spoort ze de zaal aan deze week met creatieve oplos singen voor wereldproblemen te komen. Pagina 15: Scholieren komen op voor 'hun' land roza van der veer In Katwijk en Noordwijk zijn de laatste dagen pestvogels uit Scandinavië, Rusland en Oosf- Siberië te zien. De vogeltjes hebben het voorzien op strui ken met bessen die veelal in de woonwijken zijn aangeplant. De invasie van de opvallende vo gels is een gevolg van voedsel schaarste in de overwinterings- gebieden. Pestvogels zijn iets groter dan een mus, hebben een opvallend gekleurde vleugel en staart en een zeer opvallend kuifje. De grootste 'invasie' van pestvogels in Nederland was in 1965/66 toen 11.000 exemplaren werden geteld. De laatste tijd zijn troep jes vogels waargenomen in het oosten van Nederland, maar ook in Lelystad, Arnhem, Kat- wijk, Noordwijk en Zeist. In to- melbourne rtr Andre Agassi heeft vanmorgen ten koste van zijn landgenoot Jim Courier de halve finale van de Open Australische tennis kampioenschappen bereikt. Hij won in vijf sets (6-7 2-6 6-3 6-4 6-2) en speelt in de halve finale tegen Michael Chang. Door zijn overwinning nam hij bovendien opnieuw de eerste positie op de wereldranglijst over van Pete Sampras. Courier zette zijn landgenoot vanmorgen in de eerste twee sets zwaar onder druk. Pas in de derde set vond Agassi het ant woord. Hij won die set en ook de twee daarop volgende. (éénjarig) TSO is het gespecialiseerde particu liere instituut voor dagopleidingen voor secretaressen. Met vestigingen in Haarlem, 's Hertogenbosch, Leidschendam en Hengelo. zat.ZTjawfi Leidschendam secretaressen opleidingen Bel voor de studiegids: 070 327 06 70 07 4 24219 55 'Brand Lübeck aangestoken uit liefdesverdriet' De jonge Libanees die ervan wordt verdacht vorige week brand te hebben geslicht in een centrum voor asielzoekers in Lübeck, heeft gehandeld uit lief desverdriet. Dat meldt het Duit se weekblad Stern in het nieuw ste nummer, dat morgen ver schijnt. De politie vermoedt dat de 21-jarige verdachte „een bood schap wilde overbrengen" aan een bewoonster van het cen trum die hem had afgewezen. Stern citeert een rechercheur volgens wie de Libanees abso luut niet had verwacht dat het vuur zo snel om zich heen zou grijpen. Bij de brand kwamen tien mensen om en raakten 38 mensen gewond. De Libanees heeft tegenover een rechter iedere verantwoor delijkheid voor het drama ont kend. De politie in Lübeck heeft eerder al laten weten dat geen mededelingen worden gedaan, om het onderzoek niet in ge vaar te brengen. Wel is duidelijk dat de politic de mogelijkheid van een racistische aanslag in middels uitsluit. HET WOORD IS AAN Goethe De ware liberaliteit is waar dering. snijdende I kouJ r -97.3° -4-/0» -371» 29% 40% 40% ÏS5ES5? 20% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie (Jencikova) EIDEN-C: Haarlemmerstraat 52a DEf. .anao Polen 41 ARNHEM Bakkors ROTTERDAM: Lynbaan 31. hook EINOHOVEN-C: Rochloslraot 62 GRON NGEN OösInrMr.ial 7/ UTRECHT Melon wanior 173, (Hoog Calharl|no) AMSTER iAM: Goldoilandpleln 46 AMSTERDAM- I ENTRUM: Molstecg APELLE Wd IJSSEL Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Ombudsman18 Randstad16 Regio13,>4,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport20,21 Strips Uitgaan 19 Vandaag een kortingsbon betreft de cabaretvoorstel ling 'Pendelen' van Reinder van der Naait in theater Mu- zenhof in Leiderdorp. taal gaat het volgens vogelwcrk- groepen en de Dutch Birding Associaton om zeker enkele honderden vogels. „Begin van de week zat er een groepje van zes a zeven pestvo gels in de Katwijkse wijk Cleyn Duin. En twee weken geleden zat er een groepje vlak bij de Zanderij. Mogelijk waren dat dezelfde vogels vertelt G. van der Bent, voorzitter van de vo gelwerkgroep Katwijk. Ook in Noordwijk zijn de vogels gezien. „Ze komen naar Nederland voor voedsel. Als ze de zee zien, strijken ze neer in de kustplaat sen. Wij krijgen dan vaak tele foontjes omdat het zo'n mooi vogeltje is." Vogelaar M. Guyt uit Katwijk ziet de beestjes bijna voortdurend vanuit zijn huis in de besdragende struiken zitten. „Ik loop geregeld even langs. Ze zijn namelijk niet erg schuw." ZONWERINGSPECIAALZAAK ZONWERING LEIDEN NOORD geeft speciale NIEUWJAARSkortingen. Al onze SCHERMEN, ROLLUIKEN, LAMELLEN, etc. zijn van topkwaliteit. Kom bij ons langs in onze showroom en bestel nul!! tfaectfé<^6er éxiK ccAt tiet. Flevoweg 9 te Leiden, Industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma. Open ma. t/m za., dond.avond koopavond, zat. 10.00-16.00 uur. Tel. 071-5217252 ZONWERINGSPECIAALZAAK Gigantische •JMlIC maaclmsl Verdamstraat 6 (hoek Hoge Rijndijk) Lelden Telefoon (071) 5142 421 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. |a, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik r I Naam:V, 1 proefabonnement. I Postcode:- (I.v.in. controle bezorging), Nr. bank/girc Handtekening: /dop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leidon OF BEL 071-5 12 8030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1