Leidsch Dagblad n Russen gegijzeld in Grozny V 16 19 Boete voor opsturen van naaktfoto's Vrouwen op Stationsplein beroofd 10% 10% 20% GOED NIEUWS 30% EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS STERK IN PRIJS VERLAAGDE ARTIKELEN Van den Nieuwenhuyzen vrijgesproken van fraude 'Ik groetje als een oude vriend' Massale vissterfte door 'out hoogheemraadschap 14.29 Damwand valt op been bouwvakker Bedrijfsleven koopt veel in buitenland IINSDAG 16 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40980 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Leiden i Cultuur en Kunst Griekenland en het einde van de Papandreou- dynastie Stichting: y - Invalidenhuis I oerdegelijk Van den Ende brengt 'West Side Story' Sport 'JP' in polonaise van Willem II naar Feyenoord den haag-alphen aan den run persbureau cerberus Een 57-jarige man uit Enschede is gisteren door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot, dui zend gulden boete. Hij stuurde in 1994 naaktfoto's van zijn voormalige vriendin naar de Al- phense rooms-katholieke basis school waar de vrouw als on derwijzeres werkt. De vrouw had hun kortston dige relatie beëindigd en scheen niet meer met hem te willen praten. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij op deze manier de dialoog tussen hen weer had willen openbre ken. De Enschedeër kwam gis teren niet opdagen tijdens de strafzaak, zodat politierechter I. de Vries de zaak bij verstek af deed. Officier van justitie M. Spoor maker vond dat de foto's vooral beledigend van aard waren. Maar daar ging rechter De Vries niet mee akkoord. „Naaktfoto's van het eigen lichaam hoeven op zich niet beledigend te zijn." Wel achtte zij bewezen dat de Enschedeër de eer en goede naam van de vrouw had aange tast door de foto's naar haar werkgever te sturen. leiden dorith ligtvoet Terwijl ze op het Leidse Sta tionsplein op de bus stonden te wachten, werden twee 22-jarige vrouwen gistermiddag gedwon gen hun sieraden af te geven. De vrouwen, afkomstig uit Den Haag en Leiden, werden in een bushokje aangesproken door twee Arabisch sprekende man nen van ongeveer 25 jaar oud. De mannen nodigden de vrou wen uit een gesprek aan te gaan, maar zij gingen hier niet op in. Vervolgens probeerde een van de mannen het met dreige menten. Hij zei een mes tevoor schijn te halen en te steken als de vrouwen hun sieraden niet afstonden. Uiteindelijk gaven de vrouwen gouden ringen, een halsketting en een schakelarm band af. De daders maakten zich uit de voeten. De politie is nog op zoek naar getuigen. Bovag: rijles wordt duurder bunnik anp De prijzen van auto- en motor rijlessen gaan volgens de Bovag omhoog. De brancheorganisatie heeft berekend dat een praktijk les voor het rijbewijs-B ruim 65 gulden per uur moet kosten om een rijschool bedrijfsecono misch verantwoord te laten draaien. Nu is de gemiddelde prijs 55 gulden. Het is nog maar de vraag of de rijscholen het Bovag-advies zullen opvolgen. Door een afne mend aantal jongeren heeft de sector te maken met overcapa citeit. Prijsafspraken zijn verbo den. Toch denkt de Bovag dat de tarieven omhoog zullen gaan, aangezien dat gebruikelijk is na zo'n advies. HET WOORD IS AAN Buckle De grootste opmerker en diepste denker is altijd de zachtmoedigste rechter. mist I jW-B JM2T J'/3* "472° -471* SM# 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 20 PAGINA'S Buitenland5 Cultuur16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad18 Regio11,12,13,15 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan Met bon: drie kaartjes halen, twee betalen in de kinder bioscoop van het Cultureel Centrum in Voorschoten waar 'Lang Leve de Konin gin' speelt. Prijswinnaars van Nieuwjaarspuzzel 'Horen zien en schrijven'. Zo luidt dc oplossing van het grote kruiswoordraadsel in de laatste krant van 1995. Duizenden puz zeiaars slaagden erin deze slo gan, waarmee ons dagblad al geruime tijd aan de weg tim mert, op bussen, abri's, lichtre clames en in dc eigen krant, uit dc opgaven voor de Nieuwjaar- puzzel te destilleren. Sommigen lieten zich op een dwaalspoor brengen en meenden dat het de zegswijze 'Horen zien en zwij gen' zou moeten zijn. Zij vielen dus buiten de prijzen. Uit de wel goede oplossingen trok de redactie er tien. Zij kun nen binnenkort een cadeaubon van 50 gulden in de bus ver wachten. De fortuinlijken zijn: P. Kalshoven, Van l^nnepstraat 55, 2406 AX Alphen aan den Rijn; Gé v.d. Eist, Catharijnelaan 10. 2161 CK Lisse; B. v. Kuyk. Nassaukade 63. LD 2252 Voor schoten; H. de Vreugd, Parklaan 66, 2225 SV Katwijk aan Zee; Janny de Kier, Morsstraat 35a, 2312 BK leiden; Tanja Munk, 2e Vooruitgangstraat 11, 2032 NH Haarlem; Diny Zuiddijk, Roer straat 43, 1972 VC IJmuiden; I. Jonker, Kraaienhorst 30, 2011 nx Haarlem; a.a. Kors-Veen stra, Hoofdstraat 88, 2071 EK Santpoort en J. de Vries, Zwar- tewcg45,2121 BB Bennebroek. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,5oj Ja, dat is goed nieuws. Du» neem Ik nu een proefabonnement. I I Naam:voodciiri-,-m/V i - (I.v.m. controle bezorglnR), envelop, zonder postzegel, OF BEL071-5 128030 712141 4001 1 A maandag t/m vrijdag (vanaf a.s. woensdag 9.30 uur) M.u.v. Bentley brilmode, New Electronics, Episode, Meester Banketbakker, boeken en wijnen. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingen. de Bijenkorf 'Bedrijvendokter' Joep van den Nieuwenhuyzen wordt niet lan ger beschuldigd van beursfrau de. Officier van justitie mr. W. van Nierop vroeg de recht bank gisteren om vrijspraak, omdat de fraude die de voor malig Begemann-topman zou hebben gepleegd, niet kan wor den bewezen. Van Nierop achtte wel bewe zen dat Van den Nieuwenhuy zen in april en mei 1991 heeft gehandeld in aandelen Bege- mann, terwijl hij tegelijkertijd met de Nederlandse Staat in ge sprek was over de aankoop door Begemann van de RDM. Maar van daaruit voortvloeiend voor deel voor Begemann was vol gens Van Nierop geen sprake. Een getergde Van den Nieu wenhuyzen zei dat hij liever had gezien dat de officier van justi tie straf had geëist, want dan had de rechter alle ingebrachte aantijgingen in het vonnis ge motiveerd kunnen weerleggen. Door de affaire is zijn 'reputatie kapotgemaakt'. „Er zijn honder den banen verloren gegaan en er is voor honderden miljoenen schade aangericht", aldus Van den Nieuwenhuyzen. Vandaag nog ;een besluit ,)ver Fokker' chiphol/stuttcart. bill meyer 1 Ie raad van bestuur van Daim- ir-Benz neemt vandaag geen esluiten over de toekomst van v okker. De onderhandelingen iet de Nederlandse overheid ver enkele miljarden guldens if teun lopen nog door. Er is geen iterste datum gesteld waarop e onderhandelingen moeten ijn afgerond. De verwachting is 2 rel dat binnen enkele weken uidelijkheid bestaat over de lekomst van Fokker. Dat zegt woordvoerder Zanger van Daimler-Benz, anger ontkent eerdere berich- w n dat de raad van bestuur van - aimler vandaag een finaal be- uit over Fokker voorbereidt jor de commissarissenverga- ering van aanstaande maan- Er is vandaag sprake van reguliere bestuursbijeen- ïst onder leiding van Daim- topman J. Schrempp. „Fok- ër staat daarbij hoog op de ;enda. Maar er is nog geen ai irake van besluitvorming", al- us Zanger. :a Zanger wil bevestigen noch itkennen dat Daimler van- aag een maximum gaat stellen in de steun die zij haar nood- dende dochter wil geven, aimler wil dat de Nederlandse verheid de helft van de beno- gde twee tot drie miljard gul- :n op tafel legt. Woordvoerder l. Zijp van het inisterie van economische za- :n wil niet op de commotie nd Fokker reageren. Hij wil ri bevestigen dat er nog steeds intacten met de Duitsers zijn. laar wij weten nog niet hoe, it en wanneer wij de gesprek- ;n zullen afronden." Bij de Fokker-fabrieken op :hiphol-Oost drong de plaat- A lijke ondernemingsraad van- orgen via meterslange span- leken aan op snelle en positie- P besluitvorming. Tsjetsjenen vechten door tot laatste kogel Tsjetsjeense guerrillastrijders hebben volgens de Russi sche inlichtingendienst in de Tsjetsjeense hoofdstad Gro zny vanmorgen een nieuwe gijzeling uitgevoerd. Ten minste dertig mensen, hoofdzakelijk Russen, worden vastgehouden in de elektriciteitscentrale buiten de stad. Radio Echo Moskou berichtte dat veertig mensen zijn ge gijzeld. Het zouden 38 Russische arbeiders zijn en twee Tsjetsjenen die in de centrale aan het werk waren. Nog onbekend is wie achter deze nieuwe actie zit. moskou hans hoocenduk correspondent Al dagen circuleerden geruch ten dat de guerrillagroep van de beruchte Tsjetsjeense comman doleider Basajev in Grozny ac ties voorbereidde om zijn in het Dagestaanse dorp Pervomajs- koje vechtende kameraden bij te staan. Basajev was de man achter de bloedig verlopen gij zeling in Boedjonnovsk in juni 1995. Het Russische persbureau In terfax meldde vanochtend dat een paar kilometer van Pervo- majsko'je, waar Russen en Tsjetsjenen sinds gisterochtend vechten, de lijken van 150 Tsjetsjeense guerrillastrijders zijn gevonden. Volgens Russische opgaven zijn in Pervomajskoje tot nu toe 23 gijzelaars bevrijd. Bij het aanbreken van de dag hervatten de Russen met zwaar materieel hun poging de naar schatting honderd overgebleven gijze laars te bevrijden. Vanuit de lucht worden ze gesteund door steeds meer gevechtshelikop ters. De Tsjetsjenen beant woordden het vuur met machi negeweren en mortieren. De hele nacht hadden de Russen lichtgranaten en lichtspoormu nitie over het dorp afgevuurd om de strijders van de Tsjetsjeense commandogroep 'Eenzame Wolf van Salman Ra- doejev te intimideren. Gister avond liet Radoejev weten dat hij en zijn mannen bereid zijn tot de laatste kogel te vechten voor hun leider Doedajey.en de vrijheid van Tsjetsjenië. De negen gijzelaars die gister avond vrijkwamen, zeiden dat ze vrijwillig met de Tsjetsjeense strijders uit de stad Kizljar wa ren meegegaan om te voorko men dat hun familieleden zou den worden gegijzeld. Jeruzalem» Premier Kok is van morgen op het kantoor van de Is raëlische premier Peres ontvan gen. Beide bewindslieden wezen op de „langdurige en diepe vriendschap" tussen Israël en Ne derland. Peres roemde de Neder landse rol in het vredesproces en prees daarin ook de rol van Kok persoonlijk. „Ik groet je als een oude vriend", zei hij. Pagina 3: Kok wil aardig zijn en spreekt van 'Palestina'. foro reuter 'uil rioolwater in sloot 19 )elofarendsveen Ier irard van der geest en minste honderden, maar aarschijnlijk duizenden kar- 19 ;rs zijn rond de kerstdagen )or een fout van het Hoog- :emraadschap van Rijnland estikt in een sloot langs de jortlaan in Roelofarendsveen. oor de dooi zijn de eerste do- vissen inmiddels komen bo- 'Jg indrijven. Maar onder het nog eeds op veel plaatsen aanwe- ge ijs moeten nog duizenden istikte vissen liggen. De massale vissterfte is ver- irzaakt door de optelsom van rie factoren: zuurstofgebrek, uierbemaling en een storing het rioolpersgemaal bij de letbalvelden aan de Sportlaan. oor die storing kon ongemerkt til rioolwater in de sloot ko len. Voorlichter C. Meijer van het Jogheemraadschap trekt het Jetekleed aan. „Ik denk dat we .et mea culpa moeten mispre ss :n", aldus Meijer. De storing deed zich rond de kerstdagen voor. Omdat de sloot bevroren was, konden de omvang van de lozing en de vis sterfte niet meteen worden ge constateerd. Pas nadat de ijs laag was gesmolten, werd de schade zichtbaar. Van enig gevaar voor de •volksgezondheid wil Meijer niets weten. 'Nee, nee, nee, ze ker niet. In de zomermaanden zou je je normaal gesproken kunnen voorstellen dat er in het water wordt gezwommen of ge vist. Maar dat is nu niet aan de orde." In de sloot was sprake van een te grote populatie karpers. H. Koster van de Veense visclub 't Looze Vissertje reageert dan ook onderkoeld op de sterfte. Volgens hem is het 'niet ver keerd, dat er wel eens wat vis uitgaat'. Daartegenover staat volgens hem vast dat de ge meente wel wat dieper had mo gen baggeren. „Er zit minstens een meter bagger in die vijver. Dat werkt verstikkend." Koopt u twee navulpak- !n Dash Ultra of twee na- ilpakken Dreft Compact of navulpak van elk, dan krijgt nu een AH Cadeaubon van Dreft Compact, q qq navulpak 1.2kilo Nu bij 2 pakken een AH-cadeau- bon van f 10- cadeau!' •Zie actieformulier in de winkel. eze week alleen bij Albert Heijn. Ctt tien gulden.' Zo'n extraatje mag u natuurlijk niet voorbij laten Dash Ultra, lentefris of zomerfris navulpak katwuk Bij de bouw van de Roskambrug aan de Overrijn in Katwijk is gistermorgen een 34- jarige bouwvakker uit De Rijp ge wond geraakt. Tijdens het ver plaatsen van een damwand met behulp van een hijskraan schoot een gedeelte uit de strop. Een zes honderd kilo wegende plaat kwam op het been van de man te recht. De man is per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Het onge val zag er aanvankelijk ernstiger Nederlandse bedrijven hebben in 1995 een record aantal bui tenlandse ondernemingen over genomen. Vorig jaar werden 319 bedrijven gekocht met een gezamenlijke waarde van 11,3 miljard dollar (18 miljard gul den). In 1994 kwamen er 273 transacties tot stand met een waarde van 4,9 miljard dollar (7.8 miljard gulden). Dat heeft het accountantsbureau KPMG vandaag gemeld. Als er gekeken wordt naar de wereldmarkt dan staat Neder land met al zijn transacties op plaats zeven op de 'wereldrang lijst voor kopende landen'. De grootste Nederlandse overname kwam voor rekening van Shell die voor 4,8 miljard gulden een joint-venture aanging met een Chinese oliemaatschappij. An dere Nederlandse 'megadeals' waren de aankoop door Wolters KLuwer van de Amerikaanse uit geverij Commerce Clearing House, de participatie van het consortium Telsource in het Tsjechische SFI' Telecom en de overname van de Britse zaken bank Barings door ING. uit. Reden waarom een beroep werd gedaan op de traumaheli- kopter. Het toestel kon onverrich- terzake terugkeren. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1