Leidsch Dagblad 19 Sorgdrager weer ter discussie 7S 49- ister biedt opening r bouw Grote Polder >g geen doorbraak gijzeling Dagestan mefd raaien op Schiphol ;roorzaakt teveel lawaai Infiltranten zouden meer dan miljard hebben omgezet China opnieuw in actie tegen pornografie 'Griffier rechtbank drukte niet goed op alarmknop' GOED NIEUWS 12 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40977 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Ai pten en Meningen Portugal maakt zich op voorde a\^ verkiezingen ■dv.'54 blnnenland Banken verdienen 1,3 miljard aan overboekingen Cultuur en Kunst 1995 was topjaar 7 voor Katwijks Museum Sport Blinker en Witschge in de ban E-LUj NETUPR De Boer van VROM 7^ulJrt niet langer woning- Ju de Grote Polder. Tot Micte kwamen gister- wethouder T. van Rij idv *j en z'jn ambtenaar Jg*yverk in de raadscom- H volkshuisvesting en .JrJijke ordening in Leiden. 1 1 Ministerie, dat woning- -Jn het Groene Hart eind nog mordicus afwees, Hju in een brief ingestemd n vergelijkend onderzoek :n aantal bouwlocaties, ook de polder bij Zoe le. besluit van het ministerie ut dat er rapportages h worden gemaakt van de ^effecten van grootschali- Iningbouw voor Leidse woningzoekenden in de stads provincie Haaglanden, tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep (Meerstad) en in de Grote Pol der. Dat zou in 1997 tot een keuze moeten leiden. De pro vincie vindt dat ook woning bouw op vliegkamp Valkenburg onderzocht moet worden, de Leidse regio wil bouwen in de zuidelijke Bollenstreek op het lijstje zetten. Woningbouw in de polder bij Zoeterwoude is met het gewij zigde standpunt van VROM weer in beeld. ,,Voor de kerst zei de minister nog zonder meer 'nee'. Maar het nadenken in de vakantie heeft haar kennelijk verder geholpen", zei Van Rij. CDA wil dat minister opstapt Regeringspartijen vinden vooralsnog van niet HET WOORD IS AAN Goethe Rijkdom verloren, iets verlo ren; eerverloren, veel verlo ren; moed verloren, al verlo ren. De positie van minister Sorgdrager van justitie staat op nieuw ter discussie. Het CDA is ontevreden over de uitleg die de minister gisteravond laat gaf over het ontslag van procureur-generaal Van Randwijck. De WD lijkt de mi nister het voordeel van de twijfel te willen geven, terwijl de andere coalitiepartijen PvdA en D66 nu al vinden dat de minister het vermoeden van het misleiden van de Ka mer afdoende heeft ontzenuwd. wijck wel juist heeft geïnfor meerd. Het CDA vindt zelfs dat de minister moet besluiten op te stappen. Volgens CDA- woordvoerder Van der Heijden moeten de regeringspartijen een keer een einde maken aan het „gestoethaspel" van Sorg drager: „Niet alleen heeft ze de Kamer verkeerd voorgelicht, maar ook was ze begonnen aan DEN HAAG GPD-ANP Sordrager gaat ervan uit dat ze de Kamer tijdens het debat vol gende week woensdag „gemak kelijk" kan overtuigen dat er van misleiding geen sprake was. Het debat is een initiatief van Groen Links. De Tweede Kamer betwijfelt of de minister haar over het ontslag van Van Rand- fieg aan Tsjetsjeense grens hervat een reorganisatie waarmee de Tweede Kamer nog niet had in gestemd. Ze moet nu toch zelf ook tot de conclusie komen dat ze niet meer aan kan blijven". De WD houdt haar kruit nog even droog, maar dat Sorgdra ger tijdens het kamerdebat vol gende week opstapt, wordt niet verwacht. PvdA en D66 zijn na de brief van de minister al over tuigd. „Voor ons is de kous af', zei PvdA-woordvoerder Kals- beek, gisteren na bestudering van een brief waarin Sorgdrager de kwestie uitlegt. De minister toont zich ver baasd over de opschudding en spreekt van „een actie tegen D66-ministers". Ze vertelde vo rig jaar in de Tweede Kamer dat het ontslag van Van Randwijck en de daaraan gekoppelde 'gou den handdruk' een gevolg was van diens slechte functioneren. Volgens gisteren uitgelekte ver trouwelijke gegevens zou echter een reorganisatie van het colle ge van procureurs-generaal de ware reden zijn voor het ont- slag. Sorgdrager bevestigde giste ren in een brief aan de Kamer, waaraan uitgebreid overleg met collega-bewindslieden en pre mier Kok aan vooraf is gegaan, dat alleen reorganisatie tegen over Van Randwijck werd ge noemd als argument voor diens gedwongen vertrek. Dat argu ment was volgens de minister bedoeld om Van Randwijck „op elegante wijze te laten vertrek ken". Maar voorop stond wel degelijk het disfunctioneren van de procureur-generaal, aldus Sorgdrager. Toen Van Rand wijck weigerde met zijn ontslag in te stemmen, werd hij alsnog geconfronteerd met de klachten over zijn functioneren. Volgens Sorgdrager stelde hij zich daarna zo „hardnekkig" op, dat een afkoopsom de enige uitweg was. Van Randwijck kreeg voor zijn vertrek een een malige uitkering van een half miljoen gulden, en zeven jaar salarissen die in één keer wer den uitbetaald. Tijdens het de bat over deze zaak dreigde Sorgdrager af te moeten treden. Pas nadat ze uitdrukkelijk het vertrouwen had gevraagd en ge kregen van de regeringspartijen besloot ze aan te blijven. :he en Dagestaanse auto hebben vanmorgen de (handelingen hervat met pjetsjeense rebellen, die dinsdagnacht honderden ;n gijzelen. Moskou wei- Ie Tsjetsjeense guerrilla- :rs een vrijgeleide naar ienië te geven tenzij ze al- jelaars vrijlaten. De Tsjets- peinzen daar niet over ,t zij vrezen daarna door ssen te worden afgeslacht. 3 Tsjetsjeense commandant jejev wil alleen vertrekken jeen escorte van buiten ge journalisten, hulpverle- J en wat hij noemde 'eerlijke *tn'. Tot de laatste groep re- 2thij de liberale politicus Ja- en ex-generaal Lebed. Tsjetsjeense strijders zou- JTjhet hele dorp Pervomais- 34 aan de Tsjetsjeens-Dage- se grens, onder controle en. De gijzeling heeft al :S|ientallen mensen het leven jst. toestand in de grensstreek uitengewoon gespannen, zijn er onbevestigde gingen over incidenten, lerdagavond meldde een :selijke TV-zender dat een (laar het automatisch ge weer van een Tsjetsjeen had buit gemaakt en hem had dood geschoten. Daarop zouden vol gens deze lokale zender andere commando's-het vuur hebben geopend, waarbij deze gijzelaar en een ander zouden zijn ge dood. Toen Radoejev gistermiddag via de militaire radio hoorde dat tientallen Russische tanks een pantserwagens in opmars wa ren, posteerde hij gijzelaars rond de bussen en dreigde hen dood te schieten op het mo ment dat een tank binnen ge zichtsafstand kwam. De gevan genen haalde hij later weer weg. In Rusland is de verontwaar diging over deze tweede grote gijzelingsactie door Tsjetsjeense strijders in ruim een half jaar buitengewoon groot. De roep om eindelijk schoon schip tè maken in de opstandige deelre publiek Tsjetsjenië wordt steeds luider. Ook wordt verlangd dat de president Jeltsin, die gister avond terugkeerde van de staatsbegrafenis van de Franse oud-president Mitterrand, afre kent met duistere machten ih de Russische hoofdstad, dfe blijkbaar onder een hoedje spe len met de Tsjetsjeense leidër Doedajev. 378° °73* *73° 10% 10% 10% SSSSS# 40% 30% 30% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19,21,22 Strips10 Uitgaan Weg en wiel 1S Minister Sorgdrager: „Voorop stond wel degelijk het disfunctioneren van Van Randwijck". Aalsmeer, de stichting Natuur en Milieu en de Noordhollandse Milieufederatie tegen de ver leende vergunningen. Vooruit lopend op de behandeling van die zaak heeft adviseur Menken uitvoerig gerapporteerd over de gevolgen van het proefdraaien. Hij beveelt aan enkele open proefdraaiplaatsen (holdings) niet langer als zodanig te ge bruiken. Alleen zo kan volgens de adviseur de situatie ter plek ke meer aanvaardbaar worden. Bovendien laat hij doorscheme ren het proefdraaien 's avonds en 's nachts aan strenge beper kingen te willen onderwerpen. Droefdraaien van vliegtui- ip Schiphol veroorzaakt te- geluidsoverlast. De advi- van de afdeling bestuurs- l spraak van de Raad van veegt daarom de vloer aan door de provincie Noord- nd verleende vergunnin- raad behandelt volgende donderdag bezwaren van meenten Aalsmeer en Am- een, de dorpsvereniging loevedorp, de vereniging S en de stichting MEP te Onderzoek naar doorlaten drugs nog niet klaar DEN HAAG ANP Het Fort-team van de rijksre cherche heeft het onderzoek naar de partijen drugs die on der regie van de politie op de vrije markt zijn gebracht nog niet afgerond. Het openbaar ministerie wil dan ook niet reageren op publicaties in NRC Handelsblad van giste ren. De krant meldde dat cri minele infiltranten de afgelo pen jaren onder regio van de politie meer dan een miljard gulden hebben omgezet. Ver der zouden de Haarlemse CI- D'ers Langendoen en Van Vondel meineed hebben ge pleegd tijdens de verhoren door de parlementaire en- Volgens NRC-Handelsblad hebben die twee samenge spannen om het onderzoek van de enquêtecommissie te dwarsbomen. Van Vondel gaf tijdens een van zijn openbare verhoren toe dat hij een in formant honderdduizenden guldens zwijggeld heeft gege ven om te voorkomen dat hij met de rijksrecherche en de enquêtecommissie zou pra ten. Zijn toenmalige chef Langendoen zou daar niets van afhebben geweten. Langendoen zelf ontkende bij de commissie-Van Traa ook op de hoogte te zijn van het uitkeren van zwijggeld. De in Ecuador wonende zus van Langendoen zou evenwel tegenover de rijksrecherche hebben verklaard dat haar broer er wel degelijk bij was toen het geld aan de infor mant werd uitgekeerd. Volgens de woordvoerder van Docters van Leeuwen, topman van het openbaar ministerie, duurt het nog tot het voorjaar voordat de rijks recherche klaar is met het on derzoek, dat al in april vorig jaar werd gestart. „We lopen in elk geval niet gelijk op met de parlementaire enquête commissie." Het eindrapport van de commissie-Van Traa wordt begin februari ver wacht. PEKING GPD Het leven van de drie miljoen Chinese soldaten ligt in de waagschaal. Ze worden volgens een officiële krant aangevallen, maar niet door een oorlogs zuchtige vijand. Hun gezond heid wordt bedreigd door een vloed van pornografisch materi aal, aldus het Dagblad voor het Volksbevrijdingsleger dat de snelle verspreiding van het 'gele vergif onder de manschappen scherp veroordeelt. „Veel troepen hebben toe gangtot een gesloten TV-circuit waarop video-films en diskettes kunnen worden vertoond. Mili taire eenheden huren video's van particuliere bedrijven zon der dat er toezicht op wordt ge houden", schrijft de krant. Het gevolg is dat video's en laser discs 'met een ongezonde in houd' in de kampementen hoogtij vieren. Het legerdagblad benadrukt dat de TV's in de kazernes oor spronkelijk iijn neergezet om de waarde van het 'culturele le ven' te verhogen. Nu moet het echter constateren dat 'porno grafie in het geheim de kampen binnendringt'. Onderzoek heeft uitgewezen dat een op de drie soldaten zijn vrije tijd door brengt met TV-kijken. De aanklacht tegen pornogra fie in het leger maakt onderdeel uit van een intensivering van de campagne ter bestrijding van porno. Daarbij wordt, in de goed communistische traditie, de hele bevolking gemobiliseerd met als resultaat een algemeen publiek protest tegen obscene computerprogramma's en vi deo's. Er is onder meer een spe ciaal telefoonnummer openge steld waar uitgevers van porno grafisch materiaal kunnen wor den aangegeven. Kortingsbon voor de CD 'Jazz at the Philharmonic - 1995' die gemaakt is in de Hooglandse Kerk met veel prominente musici n.a.v. vijf tien jaar Leidse Jazz week Theatermaker Michael Matthews overleden HAARLEM HOMME SIEBENGA De vooraanstaande Nederland se theatermaker Michael Mat thews is gisteravond overleden op 37 jarige leeftijd. De in Haar lem woonachtige Matthews ontving vorig jaar de Albert van Dalsumprijs voor zijn voorstel ling Hyde. Dit stuk was het afsluitende deel van de monstertrilogie van Matthews, waarin hij eerder Frankenstein enDracula als uil gangspunt nam. Naast thema's als liefde en levensdrift, stond daarin AIDS centraal, de slo pende ziekte waaraan Matthews zelf leed. In die laatste voorstelling toonde Matthews het publiek zijn uitgeteerde lichaam, maar ook zijn levensdrift. Zolang zijn ziekte het hem toeliet, bleef hij actief op de planken. In over eenstemming met de wensen van Matthews zal binnenkort in de Toneelschuur een voorstel ling te gelegenheid van zijn dood worden opgevoerd. Mat thews zal worden begraven in Amerika, zijn geboorteland. naf morgen in e boekhandel hel aanzien van 1995 Parketpolitie valt niets te verwijten DEN HAAG PAUL DE VLIEGER De griffier die deze week de parketpolitie wilde oproepen toen een veroordeelde man tijdens een rechtszaak agressief werd, heeft waarschijnlijk niet goed op de alarmknop gedrukt. Daardoor arri veerden de agenten pas na vier minuten. Dat zegt E. Teensma, directeur gerechte lijke ondersteuning (DGO) van het Haagse Paleis van Justitie. Teensma stelde een onderzoek in naar het incident, dat zich voordeed tijdens een zitting van politierechter S. Welbe dacht. Die had geklaagd over het feit dat de komst van de parketpolitie zo lang uitbleef. Toen de eerste agent na vier mi nuten arriveerde, was de agressieve ver oordeelde al lang en breed de rechtszaal uit. Het incident liep al met al nog goed af, maar zag er aanvankelijk wel zeer dreigend uit. Een 28-jarige Rotterdam mer, die werd veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete en twee weken voor waardelijk wegens diefstal van een bun del bamboestokken in Hazerswoude, ontstak in razernij toen hij dit vonnis vernam. Hij sprong op, schreeuwde, schold en spuugde naar officier van jus titie D. Kuipers en koelde zijn woede op een deur en een prullenbak. De geschrokken griffier drukte onmid dellijk op de alarmknop en deed dat tij dens de actie van de man nog twee maal. Hulp bleef echter uit. Pas toen de rust was weergekeerd en de aanwezigen hun verbazing uitspraken over het lange wegblijven van de parketpolitie, stak de eerste agent zijn hoofd om de hoek van de deur met de vraag: „Dit is zeker een test?" Het onderzoek heeft uitgewezen dat de parketpolitie slechts één alarmmel ding heeft ontvangen. Een test van het alarmeringsysteem maakte duidelijk dat dat goed functioneert, zodat de eindcon clusie is dat de griffier niet goed op de knop heeft gedrukt. Alleen de laatste van de drie drukpogingen is waarschijnlijk geslaagd, waarna de politie direct is actie is gekomen. Hoewel Teensma erkent dat het bevei ligingsniveau in het Paleis van Justitie is gedaald, is er volgens hem ook anno 1996 niets mis mee: „Dit is de eerste klacht die ik in lange tijd heb ontvangen. Terwijl gemiddeld toch één keer per PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. twee weken parketpolitie doör een druk op de knop wordt gealarmeerd omdat zich een dreigende situatie voordoet." De meeste problemen doen zich vol gens Teensma overigens niet voor bij strafzaken, maar bij familie-aangelegen heden. „Echtscheiding, het uit de ouder lijke macht zetten van mensen; dat levert soms hevige emotionele reacties op bij betrokkenen." Overigens wordt de 28-jarige Rotter dammer niet vervolgd voor zijn agressie ve gedrag. „Als hij de rechter had uitge scholden of de deur het onder zijn trap pen had begeven, had ik dat wel ge daan", aldus de officier. „Nu richtte zijn woede zich op mij en, ach, ik kan er wel tegen. Het hoort een beetje bij dit werk, vind ik." Ja, dat is goed nieuws. Dus r i een proefabonnement. nntrnlc bezorging). Nr. bank/giro: Handtekening. •nvel.jp, »,ndcr poslzqjel. OF BEL 071-5 128030 71^141 400114 maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1