Leidsch Dagblad 12 sjetsjenen ten meeste ijzelaars vrij «DUIZEND GULDEN asisscholieren leren *echt Nederlands Xs van oma voortaan op schoorsteenmantel Douane vindt vijftig procent meer drugs Kritiek op beveiliging Paleis van Justitie GOED NIEUWS I5DAC 10 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 KLM-passagier kan straks reis per Thalys voortzetten i Buitenland Sneeuw houdt oosten 5 Amerika nog stevig in zijn greep Leiden Sport Walenkamp vertrekt om 'louter rationele redenen' Aanpak De 1 Mos mislukt ook in Bremen \\il voor vrije aftocht uit Dagestan tweeduizend mensen die sinds gistermorgen door ijeense strijders waren gegijzeld in de stad Kizljar in ïidrussische deelrepubliek Dagestan, zijn vrij. De erden Tsjetsjeense guerrilla's lieten de meeste gijze- vanmorgen gaan in ruil voor een vrije aftocht naar eboorteland. Drupsteen in race voor ontwerp Euro 5 DE NEDERLANDSCHE BANK amsterdam cpd U HANS HOOGENPIJK issen met de strijders en eer 160 burgers die zij als ;lijk schild vasthouden, jrden rond het middag- in de grens met Tsjetsje- Ip dat moment was nog delijk of de Russische rachten het konvooi jenië zouden laten bin- ikken. Ie gijzeling zijn tot nu toe sns vijftien doden geval- en ooggetuige verklaarde veel dode inwoners van op straat liggen. De stad metisch afgesloten door che elite-eenheden, s een paar Russische jour- •n kregen toestemming Kizljar verslag te doen et drama. Russische persbureaus ass en Interfax meldden 'Eenzame wolf, zoals de fundamentalisten zich t, bussen en een veilige af hadden geëist naar de on- zeventig kilometer ver gelegen Tsjetsjeense stad fermcs. Goedermes werd 'orig jaar door Tsjetsjeense ;rs bezet en na bloedige hten door de Russen her overd. De Tsjetsjenen, die bij wijze van waarschuwing al twee gijzelaars hebben gedood, had den gisteravond met een bloed bad gedreigd indien Russische militairen het hospitaal en de kraamkliniek waar ze zich had den verschanst, zouden bestor men. De autoriteiten in Dage stan meldden afgelopen nacht* dat de onderhandelingen bui tengewoon moeizaam verlie pen, omdat de Tsjetsjenen hun eisen bijna elk uur veranderden. Salman Radoejev, de leider van de guerrilla's en een aange trouwd familielid van de Tsjetsjeense leider Doedajev, verklaarde gisteren nog op de Russische TV dat hij en zijn mannen bereid "waren te ster ven. De guerrilla-leider zei dat het niet zijn bedoeling was ge weest zoveel gijzelaars te ne men: „Het was nu een keer zo dat onze militaire operatie een andere draai nam". De man is volgens het Russische persbu reau Itar-Tass 28 jaar oud en was in de Sovjetunie regionaal leider van de communistische jeugdbond. Jaap Drupsteen, de ontwerper van het nieuwe briefje van dui zend gulden, is in de race om de biljetten voor de Europese munt, de Euro, te ontwerpen. De Nederlandsche Bank heeft hem gevraagd mee te doen aan de ontwerpwedstrijd voor het biljet. De bank heeft ook R. Oxe- naar ontwerper van de snip (100 gulden), de zonnebloem (50 gulden) en de vuurtoren (250 gulden) en Inge Madlé als grafisch ontwerpster en vormgeefster werkzaam bij Joh. Enschedé in Haarlem ge vraagd mee te doen. Die competitie wordt binnen kort uitgeschreven door het Eu ropees Monetair Instituut (EMI). Uit alle vijftien EU-lan- De Kievit, het nieuwe briefje van duizend. den mogen drie ontwerpers meedingen. Directeur A. van Daal van Joh. Enschedé Security Printing is 'heel erg trots' dat Madlé door De Nederlandsche Bank (DNB) is gevraagd een ontwerp voor de Euro in te die nen. De Euro komt als munt en biljet in principe in de eerste zes maanden van 2002 in omloop. Het nieuwe briefje van dui zend gulden werd gisteren ge presenteerd door president W. Duisenberg van De Neder landsche Bank. De kievit is het kenmerk geworden van het nieuwe biljet. Wie het knalgroe ne biljet, dat in april in roulatie komt, tegen het licht houdt ziet de kop van de oerhollandse weidevogel als watermerk. Als de 'Euro', de toekomstige Eu ropese eenheidsmunt, op de af gesproken tijd wordt ingevoerd, zou het nieuwe duizendje wel eens de laatste vernieuwing van Nederlandse bankbiljetten kun nen betekenen. Als er tóch nog een nieuw biljet komt, wordt dat het tientje. jingen van de basisschool in bij de overgang naar het B gezet onderwijs de Neder taal onvoldoende te be en. Dat zeggen de Nij- pedagogen Ludo Ver in en Cor Aarnoutse. Ze n voor een drastische ver ing van het taalonderwijs, opvoedkundigen hebben ïsteld dat vooral in de on- luw van de basisschool kinderen een achterstand )en die zij nooit meer kun- - wegwerken. „Hun tekorten esvaardigheid en hun ge- tige woordenschat bestaan overgang naar het voort- onderwijs nog steeds en ook nog wanneer de scho- hun diploma hebben be haald", aldus Verhoeven en Aarnoutse. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) heeft inmiddels aangekondigd de komende ja ren acht miljoen gulden te wil len investeren in verbetering van het taalonderwijs op de ba sisschool. Ook uit internationale vergelijkingen is gebleken dat Nederlandse kinderen hun moedertaal slechter beheersen dan kinderen uit andere landen. Het geld, een miljoen per jaar, 'is bestemd voor de oprichting van een studiecentrum Neder lands aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen. Daar moeten Verhoeven en Aarnoutse me thoden ontwikkelen waarmee de taallessen kunnen worden verbeterd. Leo Erken wint Zilveren Camera Amsterdam De Zilveren Ca mera 1995 is gewonnen door fotograaf Leo Erken. Dat is vanmorgen bekendgemaakt door de stichting De Zilveren Camera. Erken won de prijs met een fotoserie uit Grozny, de hoofdstad van het naar onafhankelijkheid strevende Tsjetsjenië. De hier geplaats te foto komt uit die serie. Tot fotograaf van het jaar werd Cor de Koek gekozen. De 49- jarige De Koek is sinds een kwart eeuw professioneel werkzaam als fotograaf. Zijn foto's worden sinds 1977 ge publiceerd door het Alge meen Dagblad. foto lfo erken in eliekhouder om beetje as van overledene in te bewaren iriehuis sanne poets Vie iets tastbaars van zijn verleden grootmoeder op de* chouw wil, kan tegenwoordig en zogenaamde 'reliekhou- er' bestellen. Dit is een gla- en kunstvoorwerp waarin en kleine hoeveelheid as van Ie overledene wordt meege- >lazen. CVN Crematoria Ne- lerland BV introduceerde de eliekhouder vorige week. CVN-directeur F. de Wit ïeeft grote verwachtingen van ijn nieuwe produkt. „Nabe- itaanden willen vaak een klein 'eetje as thuis bewaren. Ze villen niet die hele urn met weeënhalf kilo as op hun schoorsteenmantel hebben itaan. Zoiets is te nadrukkelijk m lanwezig in huis." Het idee voor een beschei- iener reliekhouder kwam van 3e Wit zelf. „Soms vragen nensen om een luciferdoosje ijdens het uitstrooien van de is, zodat ze er toch wat van nee naar huis kunnen ne- nen. Dat is natuurlijk geen De reliekhouders van CVN Crematoria Nederland BV. foto pr goede oplossing." Samen met genlijk legt De Wit ter ver een glasblazer ontwierp De duidelijking uit. „In de kern Wit twee reliekhouders. Een van deze bol, die paars of van de thans verkrijgbare mo- blanco is. wordt wat as mee- dellen is een glazen bol met geblazen." een afgeplatte onderkant. De reliekhouder is een van „Een soort presse-papier ei- de mogelijkheden om iets ter nagedachtenis aan de gestor vene te houden. „Op het ogenblik wordt ongeveer de helft van alle overledenen in Nederland gecremeerd. Som migen kiezen voor een begra fenis, omdat hun nabestaan den een gedenkplek willen, terwijl ze zelf liever zouden worden gecremeerd. Op mo gelijkheden ter nagedachtenis wordt nu veel ingespeeld, bij voorbeeld door urnegraven te creëren." Twee jaar geleden introdu ceerde De Wit ook al een al ternatief voor de urn. Hij kwam op het idee een kleine hoeveelheid as in een medail lon te stoppen. Dit medaillon kan, in de vorm van bijvoor beeld een kruis of een hart, aan een hanger om de nek worden gedragen. Qe 'ashan- ger' is vanaf 195 gulden ver krijgbaar. afhankelijk van het materiaal. De reliekhouder is, in tegenstelling tot het me daillon. alleen te bestellen bij CVN Crematoria en kost on geveer 295 gulden. den haag anp De Nederlandse douane heeft in 1995 ruim vijftig procent meer drugs in beslag genomen dan het jaar daarvoor: 290.000 kilo tegenover 190.000 kilo. Een woordvoerder van de douane heeft dat gisteren bevestigd. De grootste vangsten werden ge daan in de havens van Rotter dam en Amsterdam. De drugs hadden een straatwaarde van minstens 2,5 miljard gulden. Het overgrote deel van de on derschepte drugtransporten be stond uit hoeveelheden mari huana (losse gedroogde hen nep). In 1995 werd 238 ton ont dekt tegenover 149.000 kilo het jaar daarvoor. Wat betreft de andere soorten drugs waren de cijfers: hasj (samengeperste plakken hennep) bijna 50.000 kilo (was ruim 32.000), cocaïne bijna 4.000 kilo (was ruim 6.100) en heroïne 258 kilo (was 42). Een woordvoerder van de douane verklaart de daling van de hoeveelheid onderschepte cocaïne uit een grote vangst uit 1994, waardoor het beeld enigszins wordt vertroebeld. Tijdens een actie in Zeewolde werd toen in één keer ruim 3.000 kilo ontdekt. De sterke stijging van het to taal aantal ontdekte kilo's ver dovende middelen is volgens de douane te danken aan een bete re samenwerking met andere instanties. Het Douane Infor matie Centrum (DIC) in Gaar dingen kreeg volgens de woord voerder meer informatie van vooral de politiekorpsen. Verder steeg het gemiddelde gewicht van de onderschepte transpor ten. Weinig animo voor expositie Groene Hart HET WOORD IS AAN Madame Swetchine Wat is nodig om toegevend te zijn? Veel gezond ver stand en een beetje medelij den in het hart. boskoop anp De tentoonstelling over het Groene Hart in het Planetari um-gebouw. op de grens van I lazerswoude en Boskoop, lijkt op een grote tegenvaller uit te draaien. Tot nu toe heeft de door het ministerie van VROM georganiseerde tentoonstelling, (die de laatste week van december open ging) slechts een hand jevol belangstellenden ge trokken. „We hebben geen idee waarom er zo weinig mensen op afkomen. Misschien moe ten we er wat meer rucht baarheid aan geven. Als er daadwerkelijk zo weinig men sen komen kijken, zou dat in derdaad teleurstellend zijn. Maar we kunnen en willen daar geen conclusies aan ver binden", aldus een woord voerdervan het ministerie. Minister De Boer van VROM stelt alles in het werk om een discussie rond de toe komst van het groene gebied in het hart van de Randstad aan te zwengelen. Het minis terie geeft de moed daarom niet op. Hef denkt er zelfs aan om de tentoonstelling te laten verlengen van 11 februari tot eind maart. De gratis toegankelijke ex positie geeft onder meer een beeld van een aantal groene projecten dat nu al wordt uit gevoerd, zoals de Venen, het Groene en Blauwe Netwerk, de Krimpenerwaard, het Bentwoud en de Hollandse IJsseL *78° 477* 175* 30% 20% 10% ÏSSSSS? 20% 20% 30% Uitgebreid weeroveraicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers18 Sport18,19 Strips Uitgaan 17 Vandaag een kortingsbon voor het concert Still Crazy van het vijfkoppige mannen- zanggezelschap Intermezzo in Theater Muzenhof. den haag Paul de vlieger teur Gerechtelijke Ondersteu ning (DCO) van het Paleis van Justitie aanleiding het hoofd be veiliging te vragen een rapport uit te brengen over de Rang van zaken. „Want vier minuten moeten wachten op hulp bij een dreigende situatie, is na tuurlijk te lang", aldus persrech ter Numann. Volgens Nurnann hebben rechters en officieren vati justitie niet het idee dat de bewakers er sowieso niet zijn als men ze nodig heeft. „Wel is duidelijk dat het algemene ni veau van de beveiliging is terug gelopen." Volgens de persrech ter zijn 'financiële perikelen' de oorzaak van het afgenomen be veiligingsniveau. De beveiliging tijdens rechtsza ken in het Paleis van Justitie in Den Haag kan veel beter. Dat zegt persrechter E. Numann naar aanleiding van een inci dent deze week tijdens een zit ting van politierechter S. Welbe dacht. Bij die gelegenheid ont stak een verdachte in razernij toen hij hoorde tot welke straf de rechter hem veroordeelde. Het duurde ongeveer vier mi nuten voordat de met de alarm knop gewaarschuwde parketpo litie arriveerde. De 'vogel' was toen al gevlogen. De rechtszaak op zich was ta melijk onbeduidend. Een 28-ja- rige Rotterdammer werd we gens diefstal van een bundel bamboestokken bij een Hazers- wouds tuincentrum, veroor deeld tot vijfhonderd gulden boete en twee weken voorwaar delijk. De man ontstak in razer nij toen hij dit vonnis hoorde. I lij begon onbedaarlijk te schel den in de richting van officier van justitie D. Kuipers, spuugde naar hem en beende tierend de rechtszaal uit, onderweg zijn woede koelend op een deur en een prullenbak. Rechter Welbe dacht drukte tijdens het inci dent tot drie keer toe op de alarmknop. Pas vier minuten la ter stak de eerste beveiligings beambte zijn hoofd om de hoek van de deur met de vraag: „Dit was zeker een test?" I let voorval is voor de Direc- fjencikova) ^O^TEHDAM: l.ynbaan 31, hook Wcona EINDHOVEN-C: RechloMraal 62 ORON NGEN: Oo-,l0f,lra,.t 2/ UTRECHT: Gildon 3APELLE n/d IJSSEL: opon modlo 1996 I I "l"-IWlï"iifl lHTTTTTTl PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14.50. la. dal Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I I Natin:wu„Mtv'l I I controle bezorging), Deze bon in een envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonnee service. Antwoordnummer 10050.2300 VB leiden OF BEL071-5 1280 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1