Leidsch Dagblad Mitterrand overleden PvdA: Gedoo§ harddrugs Sneeuwstormen leggen steden oostkust VS plat Sensationele )pruimings-koopavond ij Baalbergen Katwijk!! Ook veel geglibber op wegen in regio Leiden Kwart bevolking vindt sociale zekerheid te duur GOED NIEUWS ANDAG 8 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Sport Cultuur en Kunst Drie mensen delen hoofdprijs Britse lotto Straathof zegt yitien kilometer J 2J vaarwel na NK Tröckener Kecks: >-■)/,] lekkere bak lawaai y J ook wel weer leuk ale ziekte velt Franse oud-president Rapport Wiardi Beekman Stichting T den haag.cpd rapport getiteld 'Ontspoord', der daar al teveel ruchtbaar HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid In de spiegel ziet ieder zijn beste vriend. Franse ex-president Francois Mitterrand is vanmor in Parijs overleden. Dat heeft zijn secretariaat mee- ield. Mitterrand, die als president van Frankrijk twee njarige termijnen uitdiende, van 1981 tot 1995, werd .ar. Hij leed aan prostaatkanker en werd daaraan in en 1994 geopereerd. te verwerven, waarbij hij samen met de Duitse bondskanselier Helmut Kohl de grote voorvech ter van Europese integratie was. Ten koste van de stijgende werkloosheid verdedigde Mit terrand fel zijn economische beleid van de sterke franc. Mit terrand had de socialistische partij in 1971 opgericht en in 1974 verloor hij nipt de presi dentsverkiezingen van Valery herkiezing van de socialist ferrand in 1981 betekende ^ommezwaai na 23 jaar on- Tjroken conservatief bewind ■•ankrijk. Zijn regeerperiode de op 17 mei 1995, toen Be macht overdroeg aan de ■Gaullist Jacques Chirac. Itterrand probeerde steeds lsterke positie voor Frankrijk Francois Mitterand. FOTO REUTERS Giscard d'Estaing. Zeven jaar la ter versloeg Mitterrand d'E staing alsnog. Met een manifest van 110 verkiezingsbeloftes lukte het hem in 1981 president van Frankrijk te worden. Twee ambtstermijnen later nam hij afscheid en zei hij dat hij vrede had met zichzelf. En hoewel hij veel van zijn beloftes niet kon nakomen, verzoenden de mees te Fransen zich uiteindelijk met de president, die een oorlogs verleden had. „Als ik gekozen word, zal ik de loop der dingen en daarmee het leven van mijn tijdgenoten veranderen", had de socialist Mitterrand in 1975 beloofd. Pagina 2: Onderhuids altijd rechts gebleven. den haag gpd Het gebruik van harddrugs als heroïne en cocaïne moet wor den gedoogd, zoals dat nu al met softdrugs gebeurt. Ge meenten zouden 'gebruikers ruimten' moeten kunnen in richten waarin slechts wijkbe woners op vertoon van een pas je toegang krijgen. Drugdealers zouden ook tot die gedoogpan- den moeten worden toegelaten op voorwaarde dat de overheid de kwaliteit van de door hen ge leverde harddrugs kan controle ren. Die aanbevelingen doet de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PveJA, in een rapport dat vanmiddag aan staatssecretaris van justitie Schmitz is overhan digd. Op deze wijze, zo stelt het rapport getiteld 'Ontspoord', wordt het drugtoerisme vanuit andere landen tegengegaan, zwerven gebruikers minder door de stad en vermindert de overlast. Wel erkent de crimino loge Femke Halsema, de sa menstelster van het rapport, dat overlast en drugcriminaliteit nooit helemaal zullen verdwij nen, zolang drugs internatio naal illegaal blijven. De Wiardi Beekman Stichting wil niet zo ver gaan, dat Neder land als enige drugs vrij geeft, al zou dat wel de enig juiste oplos sing zijn, vindt men. Maar om dat daardoor de verhoudingen met belangrijke partners zoals de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland teveel zouden worden verstoord, is legalisering onmogelijk. De enige mogelijk heid is een gedoogbeleid, zon ejiina zou nderen laten rhongeren ïese kindertehuizen kennen systematische uithonge- verwaarlozing en misbruik hoogste sterftecijfer ter we- Dat zegt de mensenrech- >rganisatie Human Rights ch/Asia in een gisteren vrij- ;ven rapport. het rapport staat hoe bijna honderd kinderen tussen ïmber 1988 en oktober 1992 rieden in het Instituut voor I Welzijn van Kinderen in lighai, dat nu bekend staat een van de beste kinderte- :en van China. Baby's en Iters die het tehuis in goede mdheid binnenkwamen len binnen dagen, weken aanden doodgehongerd, had Sun Zhu toen ze werd [enomen alleen last van Tee. Een maand later was kind vel over been. Twee inden later „was de baby zo gerig dat ze het vlees van hand wilde sabbelen". Jian i, een doofstomme jongen,, rd in 1988 op 7-jarige leeftijd het tehuis opgenomen. Hij irf 3,5 jaar later, zes kilo lich- dan toen hij werd opgeno- 'dï»olgens Human Rights itch, dat ook gebruik maakte cijfers van de Chinese rege- is de situatie bij kinderte- ïdjzen elders in het land het- de. De behandeling van de deren volgt volgens Human ht Watch „een patroon van :edheid, misbruik en kwaad- lige verwaarlozing" en is ;n van de ergste mensen- ihtenproblemen in het land", gens de organisatie heeft een d dat wordt opgenomen in Chinees tehuis minder dan procent kans dat het nog een leven blijft. Het sterftecij- in tehuizen in sommige pro- cies bedroeg 72,5 procent in 19. Het Chinese kabinet zei in een verklaring het iport nog niet te hebben ge- maar noemde de beschul- jingen „volledig ongegrond", itenlandse journalisten >chten van de regering van- ig een bezoek brengen aan weeshuis in Shanghai. FOTO REUTERS Deze Amerikaanse uit Phoenixville (in de staat Philadelphia) is druk bezig het eerste pak sneeuw te ruimen. Vandaag werd nog meer sneeuw verwacht. yVASHINGTON-DEN HAAG AP-ANP-DPA-RTR Het openbare leven in de Ame rikaanse steden Washington, New York en Philadelphia ligt sinds gisteren volkomen stil door zware sneeuwstormen. In zeker vier staten is de noodtoe stand uitgeroepen en de Natio nale Garde ingeschakeld voor hulpverlening. Gisteravond zijn al enkele doden gevallen. De zware sneeuwval strekt zich uit over vijftien staten aan de Amerikaanse noordoostkust en ontneemt ook de weggebrui kers het zicht. Volgens de politie waren er veel ongevallen op de weg. Zij raadde het publiek aan alleen in noodgevallen van huis te gaan. De vliegvelden in Washington en New York zijn gesloten nadat 30 tot 40 centimeter sneeuw was gevallen. Duizenden reizi gers kwamen op vliegvelden, busstations en in wegrestau rants vast te zitten. Voor van daag werd nog 50 tot 75 centi meter sneeuw verwacht. De KLM (en Northwest Airlines) heeft vandaag een aantal vluch ten naar-bestemmingen aan de Amerikaanse oostkust geannu leerd. Het gaat in ieder geval om de KL 641 op New York. La ter op de dag zou worden beke ken of de avondvlucht, de KL 643, al dan niet doorgang kon vinden. Northwest Airlines annuleerde de dagelijkse vluch ten van Washington en Boston naar Schiphol. In Nederland eiste de glad heid het afgelopen weekeinde drie doden. In Smilde gleed zondag een koster uit toen hij voor de kerk pekel strooide; hij overleed ter plekke als gevolg van zijn val. Bij verkeersonge lukken kwamen drie mensen om het leven. Gladheid was vol gens de politie in twee gevallen vrijwel zeker de oorzaak. De gladheid was voor het grootste deel het gevolg van een ijzelgebied dat het weekeinde vanuit het zuidwesten naar het noorden over Nederland trok. Hier en daar werd het ook glad door regen op de bevroren on dergrond. In de loop van zon dag liep de temperatuur aan zienlijk op, waardoor de glad heid zondagavond nagenoeg uit het land verdwenen was. In grote delen van Duitsland en in Oostenrijk was de ver keerssituatie aanzienlijk drama tischer dan in Nederland. De Duitse politie, die van een rampzalige situatie sprak, regi streerde meer dan tweeduizend ongelukken. Zeker vijftien men sen kwamen om het leven en ongeveer tweehonderd mensen liepen verwondingen op. Ook in Oostenrijk heerste ver keerschaos. Vooral op A3 in het In meeste gevallen alleen sprake van blikschade WOENSDAG 10 JANUARI TOT 11.30 UUR OPEN! Baalbergen Katwijk ruimt sensationeel op! En om u extra kans te geven op zoveel spetterend meubel voordeel, is er op woensdag 10 januari een extra koopavond! De mooiste meubelen voor belachelijk je prijzen! Dit laat u toch zeker niet aan uw neus voorbij gaan?! onthoud: wij zijn op 10 januari extra lang en doorlopend geopend! ar wacht niet te lang, want op=op! KATWIJK. AMBACHTSWEGI1-13. TEL. 071-4028151 Ook in de Leidse regio, vooral in de Duin- en EJolIenstreek, zorg de de ijzel voor de nodige over last. Op de Northgodreef in Noordwijk belandde gisteren een 33-jarige automobilist uit Lisse op een verkeersheuvel. Er moest een sleepwagen aan te pas komen om de auto van de heuvel te trekken. Op de krui sing Langevelderslag met de Vogelaardréef en de Wilgendam in Noordwijk raakte een 32-jari ge automobilist uit Noordwij- kerhout met zijn auto van de weg. Door de gladheid beland de hij met zijn auto gedeeltelijk in een sloot. Tijdens de slippar tij raakte de auto een verkeers bord. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto van een 29-jarige Vennepse liep gistermorgen vroeg forse blikschade op toen zij in aanraking kwam met de vangrail van de A44. Door het gladde wegdek op de rijksweg verloor zij de macht over haar stuur. Een 37-jarige Rijnsburgse gleed op de Tramstraat in haar woonplaats tegen een gepar keerde auto. Op de Randweg in Katwijk moest de politie twee automobilisten te hulp schieten die hun wagens op het gladde wegdek niet meer konden ver plaatsen. Nadat de agenten zout voor de auto's hadden ge strooid, was het probleem op gelost. Op de Ruigenhoek in De Zilk raakte gistermorgen een ge meentelijke strooiwagen van het rechte pad. De vrachtauto slipte en kwam tot stilstand te gen twee geparkeerde auto's, die daardoor schade opliepen. Vanmorgen vroeg botste een 35-jarige Noordwijker met zijn auto frontaal tegen een boom op de Northgodreef in zijn woonplaats. Hij raakte slechts licht gewond en is uit voorzorg voor nader onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. Gladde we gen zorgden gistermorgen in Wassenaar voor veel materiële schade. Op diverse plaatsen in de gemeente waren negen au to's betrokken bij aanrijdingen. Niemand liep letsel op. Een inwoonster van het Lim burgse Lottum liep zaterdag een zware hersenschudding op bij een schaatsongeval op de vaart naast de Noordenseweg in Nieuwkoop. De vrouw botste bij der daar al teveel ruchtbaarheid aan te geven. „Nederland is ver oordeeld tot het voeren van een hypocriet beleid. Toch zijn er mogelijkheden om beter greep te Hijgen op het gebruik van harddrugs, naar het model van softdrugs", aldus het rapport. De Wiardi Beekman Stichting pleit er tevens voor om de con trole op koffieshops waar soft drugs mogen worden verkocht te versterken, zodat criminele activiteiten en overlast daar ver dwijnen. „Door een gebrek aan controle heeft is het aantal eta blissementen gegroeid. Sommi ge koffieshops dienen slechts als dekmantel voor allerlei schimmige criminele activitei ten en geven de koffieshops houders die te goeder trouw zijn, een slechte naam." Moeder en twee kinderen gered uit brandend huis alphen aan den run kees van kuilenburg De Alphense politie heeft gister avond een vrouw en haar twee kinderen uit een brandende woning aan de Plutostraat ge red. De politiemensen trapten een deur in en haalden de 41- jarige moeder en haar twee kin deren (4 en 9 jaar), die lagen te slapen, uit de slaapkamers. De vrouw en haar kinderen hebben geen lichamelijk letsel opgelo pen. Het vuur was ontstaan in de keuken waar een pan soep die nog op het vuur stond in brand was geraakt. 7° «76° 275° 50% 50% 40% ÏSSSSSh? 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 23 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gezondheid 10 Kerk en Samenleving Randstad Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 19 Strips23 Uitgaan22 Kortingsbon voor toneelstuk 'Dik, Abe, Johnny en Hansje' van Don Duynsover Dik Trom, Abe Lenstra, Johnny Jordaan en Hansje Brinkers in Het Oude Raadhuis in Hoofddorp. Enquête in opdracht van FNV Magazine: DEN HAAG GPD oosten was de situatie door sneeuw en gladheid volgens de Oostenrijkse ANWB rampzalig. Ongeveer dertig tot vijftig auto's waren bij kettingbotsingen be trokken. In Zwitserland waren dertig auto's betrokken bij een kettingbotsing op een spie gelgladde snelweg in het kanton Thurgau ten zuiden van de Bo- densee. Verscheidene mensen raakten gewond. In Noord-Italië werd het verkeer in Lombardije, Piemonte en Venetië zaterdag aanzienlijk gehinderd door zwa re sneeuwval. Een kwart van de Nederlandse bevolking vindt de sociale ze kerheid te duur geworden. Veertig procent vindt dat het sociale zekerheidsstelsel abso luut niet meer mag gaan kosten. Maar een meerderheid (57 pro cent) vindt niet dat dat aan de hoogte van de uitkeringen ligt. Dat blijkt uit een enquête door onderzoeksbureau Inter view in opdracht van FNV Ma gazine, het maandblad van de vakfederatie FNV. Inter/View ondervroeg in een representa tieve steekproef 549 Nederlan ders. Vooral het aantal uitke ringstrekkers blijkt een ergernis. Meer dan tweederde (68 pro cent) van de ondervraagden vindt dat er teveel mensen een uitkering genieten. Het wan trouwen jegens uitkcringstrek- kers is de afgelopen vijf jaar, on danks beloften van de overheid op te treden tegen fraude, on veranderd hoog gebleven. 'Uit keringstrekkers frauderen en verdienen er zwart bij', vindt 43 procent. Tijdens een enquête van Inter/View in 1991 vond 44 procent dat. De AOW wordt als verzeke ring het hoogst gewaardeerd. Driekwart (76 procent) wil daar op absoluut niet bezuinigen. Dat is weliswaar twee procent minder dan tijdens de enquête in 1991, maar nu zijn meer mensen ook bereid daarvoor meer premie te betalen (69 pro cent nu tegen 54 procent in 1991). Op de tweede plaats staat de WAO, waarop van 57 procent niet mag worden bezuinigd (in 1991 was dat nog 78 procent). De helft (50 procent) is bereid bij te betalen om niet op de Bij stand te korten, ook de helft wil meer betalen om de Ziektewet in stand te houden en de WW geniet de steun van 45 procent van de ondervraagden. De helft vindt een volledige doorbetaling van het loon tijdens ziekte te veel. Maar slechts een op de vijf vindt de wettelijk verplichte 70 procent genoeg. Het regeringsvoornemen om de premies Voor WAO/AWW af hankelijk te maken van de risi co's in een bedrijfstak krijgt steun van 44 procent. Maar bij na driekwart zou het onrecht vaardig vinden als de aard van een beroep tot hogere premies zou leiden. Driekwart van de bevolking wantrouwt de overheid als het aankomt op sociale zekerheid. Hoewel een grote meerderheid (85 procent) het ook geen goede keuze vindt om de verzeke ringsmaatschappijen de sociale zekerheid in handen te geven, vertrouwt vijftien procent die maatschappijen toch meer dan de overheid. het schaatsen frontaal op een inwoner van Berkel en Roden rijs. Het slachtdffer is overge bracht naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp. "Oké, ik doe mee" 8-21 januari 1996 De Leidse kerken rekenen op u! PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. la, dat Is goed nieuws. Dus neem ik r proefabonnement. I (I.v m. controle bezorging), Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 8030 712141 400114 maandag t/m vrijdag i

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1