Leidsch Dagblad 18 'Sterke overheid gewenst' Youp Lisse-trainer Wotte naar FC Den Haag Reigers in het gelid Japanse premier treedt af wegens vermoeidheid ESSO-manager drie jaar in cel wegens fraude OUP GEMIST? niks aan de hand! van 't Hek Zes jaar voor mislukte rolstoelmoord GOED NIEUWS 1 [RIJDAG 5 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40971 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 i Feiten en Meningen Zorgen Franse spoorwegen blijven voorlopig Binnenland «Kunst Massale rouw om dood van ir. Manusama Kennismaking met /i r-> zwart-wituit J Kunstuitleen iSport Oud-voetbaltrainer Georg Kessler komt in de Eifel tot rust Topambtenaar Geelhoed (EZ) in economenvakblad ESB: Het is een misvatting dat de overheid moet terugtreden. De Nederlandse economie heeft juist baat bij een sterke, daadkrachtige overheid. Dat stelt secretaris-generaal mr. L. Geelhoed van het ministerie van economische zaken vandaag in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het eco- nomenblad ESB. akantiebijlage wereld was nog nooit zo groot', is het thema van de cantiebeurs. die volgende week wordt gehouden, bezoekers den in de Jaarbeurshallen een gedeelte slechts van niljoenen Nederlanders die ook komende jaar weer zullen wermen over de aardbol. In de vakantiebijlage die morgen krant verschijnt extra voor de toeristische trend dit moment; ver, exotisch en ;f. Verslagen van een droomreis r de Great Ocean Road in tralie, een wandeltocht over de rbarstige Chilkoot Trail tussen en Yukon, een bezoek aan efaamde longhouses van iwak (Maleisië) en een luxueuze rip door het voormalige Wilde van de Verenigde Staten, overzicht van de van de erlandse reisorganisaties >reekt uiteraard niet. ofessor Polak: eer oogartsen •dig in ons land aantal oogartsen moet de tende jaren flink worden ebreid. Ook het overheids- voor de oogheelkunde fiks stijgen om de groeien- naar oogheelkundige vooral veroorzaakt door ieten, het hoofd te kunnen en. Dit stelt prof.dr. P. Polak, bijzonder hoogle- diabetes in de oogheelkun- een toespraak voor de ka- universiteit Nijmegen. vraag naar oogheelkundi- :org zal (ten opzichte van in 2005 met de helft zijn enomen. In 2020 zijn er in met het huidige al 65 extra oogartsen nodig, een toename betekent met en procent. dat niet gebeurt zullen diabeten, en ook anderen, slechtziend en blind meent Polak. Zij noemt onaanvaardbaar dat de ex- iogartsen die de afgelopen vanwege de bestaande werden opgeleid, nu niet kunnen vestigen, komt doordat het aantal tieplaatsen' voor oogartsen ekenhuizen en het totaal let voor de oogheelkundige niet werden uitgebreid, hoofd van de bevolking is binnen Europa het met het minste aantal oog- n, constateert de in het :rdamse Oogziekenhuis Polak. Gezien de hui- lange wachttijden acht zij moment één oogarts op 'duizend mensen nodig, jl de officiële norm één op 0 is. „Een cijfer dat vol- afwijkt van de werkelijk- en nog verder van de zaak", aldus de hoogle- den haag gpd Volgens Geelhoed verandert de wereld en moet Nederland daarop inspelen met meer dan kleine 'aanpassinkjes' van het sociaal-economische bestel. Een hoogwaardige economie zoals de Nederlandse is niet langer gebaat bij bescherming van sectoren via subsidies of vestigingsregels, zegt hij. Het streven van het kabinet naar meer marktwerking onder steunt hij van harte. Dit omdat het oude sociaal-economische bestel volgens hem niet meer voldoet. Hij noemt in zijn arti kel overigens geen voorbeelden. Volgens Geelhoed heeft de overheid een andere taak gekre gen. Die moet zorgen dat partij en zich in hun marktgedrag houden aan de geldende nor men, zoals de wet op de mede dinging die vrije concurrentie regelt. Volgens de econoom zal de overheid steeds meer moe ten waken voor de vorming van onaantastbare private machts posities en het misbruik daar van. „Die taak vergt per defini tie een sterke overheid", aldus Geelhoed. Geelhoed hamert in zijn stuk ook op de noodzaak van een 'geloofwaardig' overheidsbeleid. Die is volgens hem in het ge ding bij de voltooiing van de Europese Monetaire Unie (EMU). De toelatingscriteria tot de EMU versoepelen, is wat hem betreft uit den boze. Hij verwijst de redenering dat het strak vasthouden aan de begro tingsnorm ongunstig is voor de werkgelegenheid, hetgeen voor al bij de PvdA valt te beluiste ren, naar de prullenmand. De topambtenaar heeft er alle vertrouwen in dat Nederland in 1999 zal kunnen toetreden tot de EMU en looft het voorzichti ge uitgavenbeleid van minister Zalm van financiën. In een reactie noemde het CNV het betoog 'vaag'. De vak centrale hekelde bovendien Geelhoeds onvoorwaardelijke geloof in de vrije markt. hsse/den haag willem spierduk Mark Wotte van zaterdag-eer steklasser FC Lisse vertrekt aan het einde van het seizoen en wordt trainer van FC Den Haag. Hij volgt Theo Verlangen op. De eerste-divisieclub wilde een jaar geleden Wotte ook al hebben, toen als opvolger van Lex Schoenmaker. Gisteren kwam men tot een akkoord. Voordat hij in Lisse aan de slag ging, had Wotte de betaal de jeugd in het Zuiderpark on der zijn hoede. Ook was de oe- fenmeester even verantwoorde lijk voor het eerste elftal na het vertrek van Co Adriaanse naar de jeugdopleiding van Ajax. Wotte is volgens Den Haag- lisse Normaal is een reiger in de winter niet zo'n gezelligheidsdier. Sterker nog, buiten het En plekken waar door mensen, al dan niet bewust, voer wordt achtergelaten. Bij slachthui- broedseizoen is het dier liever alleen. Ook al zit er in een sloot nog zo veel vis, reigers op zen bijvoorbeeld. Momenteel is een weiland bij De Keukenhof in Lisse erg in trek bij de een rij die daar allemaal tegelijk van willen profiteren, dat komt bijna nooit voor. Maar in reigers. Op de plek waar in het voorjaar de geparkeerde auto's rijendik staan, staan nu vo- vorstperioden is dat anders. Dan zoeken de statige, blauwe vogels massaal de schaarse gels. Bijna net zo keurig in het gelid. plekken op met voedsel. Sloten dus, die om de één of andere reden niet zijn dichtgevroren. foto dick hogewoning Coalitie wil geen ver\>roegde verkiezingen tokyo «judith stalpers correspondent Op een totaal onverwacht tijd stip kondigde de Japanse socia listische premier, Tomiichi Mu- rayama, vandaag zijn aftreden aan. De coalitieregering, be staande uit de Liberaal-Demo cratische Partij, de Socialisti sche Partij en de kleine liberale partij SakJgake, wil geen ver vroegde verkiezingen uitschrij ven maar de samenwerking voortzetten. De huidige minis ter van handel en industrie en tevens vice-premier, LDP'er Ry- utaro Hashimoto, wordt alge meen als opvolger gezien. „Het is tijd dat iemand anders de leiding over het kabinet overneemt", gaf Murayama als reden voor zijn vertrek. Hij heeft niet genoeg energie na een 'uitermate zwaar jaar vol rampen en ernstige voorvallen, aldus de scheidende premier. Hij noemde de aardbeving, de gifgas-aanval in de metro in Tokyo, problemen tussen de Verenigde Staten en Japan over de stationering van troepen in Japan en het schandaal rond een lekkende snelle kweekreac tor als problemen die hem had den afgemat. Het feit dat Murayama af treedt, is op zich niet zo verras send. Tijdens de 555 dagen van zijn premierschap was al ettelij ke malen gespeculeerd dat hij zou aftreden. Elke keer wisten de coalitiepartners Murayama ervan te overtuigen toch op zijn post te blijven. Het tijdstip, de eerste werkdag in het nieuwe jaar, is echter volkomen onver wacht. Er is op het moment voor Murayama geen speciale politieke reden om op te stap pen. Toch wordt Murayama's De Japanse ex-premier Tomiichi Murayama. foto afp 'moeheid' als voorwendsel be schouwd. Zijn beslissing is dui delijk politiek geïnspireerd. Hij werd in het kabinet hoe langer hoe meer gebruikt als speelpop van de LDP, de grootste coali tiepartner. Ook binnen zijn ei gen Socialistische Partij verliest hij hoe langer hoe meer het ver trouwen van de achterban. Pagina 5: Portret Tomiichi Murayama. 'Salaris van 100.000 pond was niet genoeg' londen. hans geleijnse correspondent Wegens fraude ten bedrage van 1,6 miljoen pond (ruim vier miljoen gulden) is een 54- jarige Nederlander door de rechter in Southampton tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De man werkte als technisch manager voor Pe troleum Shipping Ltd. in Southampton, een dochter van ESSO Nederland. De veroordeelde had de Keppel-scheepswerf in Singapore bevoordeeld bij contracten voor scheepsrepa- raties. Deze zaak kwam aan het licht nadat de ESSO-doch- ter in september 1994 van Ne derland naar Southampton verhuisde. Petroleum Shipping Ltd. is verantwoordelijk voor onder houd en reparatie van de tank- ervloot van Exxon. Intern werd een onderzoek ingesteld nadat de Keppel Scheepswerf voor de 27ste keer op rij een repara tie-opdracht in de wacht sleepte. Het bleek dat de top man de scheepswerf tegen be taling informatie verstrekte over de offertes van concurre rende werven. Keppel was ver volgens steeds de laagste bie der. De Nederlander zei voor de rechter uit geldnood te heb ben gehandeld. Hij voelde zich slecht behandeld door zijn be drijf en vertelde dat tachtig procent van zijn salaris naar familie in Nederland ging en de rest naar zijn vriendin in Maleisië. De Dienst Fraudebe strijding meent echter dat de man's daden waren ingegeven door hebzucht en egoïsme. „Een salaris van honderddui zend pond per jaar was niet genoeg voor hem", aldus een woordvoerder. HET WOORD IS AAN Comtesse Diane Wat is sympathie? Hetgeen dat maakt dat men elkaar begrijpt voordat men spreekt. voorzitter John van Ringelen- stein akkoord gegaan met een verbintenis voor vijf jaar als technisch directeur. Wotte is momenteel in Middlesbrough en onbereikbaar voor commentaar. I lij loopt sta ge met onder anderen Heini Ot to en Martin Jol, eveneens be kenden van de Haagse profclub. Voorzitter Ben Huitema van FC Lisse betreurt het vertrek van Wotte. „Alle betrokken par tijen binnen onze vereniging hadden het bestuur geadviseerd om het contract met Wotte te verlengen." Pagina 17: 'Lisse zoekt trainer zonder ambities in betaalde voetbal' Veiligheidsdienst luistert politietop Zuid-Afrika af kaapstad runa helunga correspondent De Zuidafrikaanse vice-presi dent Mbeki heeft op korte ter mijn een ontmoeting met de hoofden van de nationale poli tie (SAPS) en het Nationale In lichtingen Bureau (N1A). Dit naar aanleiding van berichten dat de laatste organisatie top mensen van de politie zou heb ben bespioneerd. Zowel SAPS-hoofdcommissa- ris Fivaz als het NIA hebben de beschuldigingen, die aanvanke lijk in een Johannesburgse och tendkrant verschenen,, inmid dels ontkend. Eerder bevestigde Fivaz echter wel dat de politie top wordt bespioneerd. I let hoe en waarom noemde hij echter 'een mysterie'. Dat er wordt gespioneerd, ontdekte de politie enkele maanden geleden voor het eerst toen de secretaris van het SAPS- managementforum Oosthuizen problemen met zijn telefoonlijn kreeg. Na een klacht bij de tele foonmaatschappij vonden monteurs afluisterapparatuur op zijn lijn. Oosthuizen is door zijn functie op de hoogte van vrijwel alle belangrijke besluiten binnen het politiekorps. Staatslening eerder afgelost den haag anp Omdat de rente blijft dalen, gaal minister Zalm van financi ën een lening vervroegd aflos sen. Het gaat om een staatsle ning uil 1985 tegen 7,75 pro cent, die aanvankelijk pas in 2000 zou worden afgelost. Zalm betaalt het geleende geld ver vroegd terug omdat de rente op de kapitaalmarkt nog steeas daalt I let uitschrijven van nieuwe leningen is daardoor veel voor deliger; onlangs werd een staatslening tegen zes procent uitgebracht. Het uitstaande be drag op de lening uit 1985 is 189,6 miljoen gulden en zal op 2 februari worden afgelost tegen 103 procent. De laatste keer dat leningen vervroegd werden afgelost was in april 1993, toen Financiën af wilde van obligaties van 9,5 en 7,75 procent. kans op r ijzer 20% Uitgebreid weerovcrzicht op pagin, I VANDAAG 20 PAGINA'S I Binnenland 3 Buitenland Cultuur 1*5 Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Smaak8 Sport.. Strips 17.18 Uitgaan Wegen wiel Kortingsbon voor het bijwo nen van gespeelde ceremo nie van adat-huwelijk, een zuid-oost-Molukse trouw plechtigheid, in het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden. Geen rechtszaak tegen Boateng rotterdam gpd Justitie in Rotterdam ziet af van rechtsvervolging van voetballer George Boateng. Volgens het Openbaar Minis terie is er onvoldoende be wijs om de 20-jarige Feye- noorder voor de rechter te dagen. De verdediger werd ervan beschuldigd op 14 oktober twee portiers van Danceclub Golors met een vuurwapen te hebben bedreigd nadat hem de toegang tot de discotheek was geweigerd. Boateng heeft steeds gezegd onschul dig te zijn. De affaire kwam medio november aan het rollen na dat de politic er bij disco- theek-eigenaac C. Petrus en de twee portiers op had aan gedrongen aangifte te doen. Petrus was op dat moment al in gesprek met de leiding van Feyenoord. Als supporter van de Rot terdamse club wilde hij geen publiciteit. Ilij hoopte dat voorzitter Van den Herik en trainer Arie Haan daardoor konden volstaan met interne maatregelen tegen Boateng. De twee portiers houden oiweranderd vast aan hun vi sie. Zij zeggen die zaterdag avond recht in de loop van een pistool te hebben geke ken. BEKIJK HET (OPNIEUW) VIDEO OF VIDEO CD. 0UDEJAARS CONFERENCE '95 blyGram Video PHILIPS Straf flink zwaarder dan eis openbaar ministerie den haag/lisse paul de vlieger Een 28-jarige Hillegommer is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot zes jaar cel wegens poging tot moord op een 67-jarige vrouw uit Lisse. De rechters achten bewezen dat de man in november 1994 de vrouw probeerde te vermoor den door haar ertoe te brengen in een rolstoel, met een gewicht om haar nek, het water in te rij den. De straf is beduidend zwaarder dan de eis van de offi cier van justitie. Zij vroeg de rechtbank twee weken geleden de Hillegommer vier jaar achter tralies te zetten. De rechtszaak draaide vooral om de vraag of sprake was ge weest van poging tot moord dan wel of de Hillegommer hulp had geboden bij een poging tot zelfdoding. De verdediging hield het op het laatste, waar door de Hillegommer zou moe ten worden vrijgesproken. Hulp bij zelfdoding is in Nederland alleen strafbaar als dat daad werkelijk de dood tot gevolg heeft. De rechtbank is tot de con clusie gekomen dat de man wel degelijk probeerde de vrouw te vermoorden. Het motief zou zijn geweest dat de Hillegom mer daarmee in één keer af zou 'Topambtenaren maximaal vijf jaar' den haag gpd zijn gekomen van zijn schuld aan de Lissese, wier bankreke ning hij met een pasje en bijbe horende pincode had geplun derd. De man had overigens bij de politie en de rechter-com- missaris een volledige bekente nis afgelegd, maar trok die tij dens de zitting weer in. De 67-jarige vrouw overleefde het avontuur doordat een leu ning van haar invalidekarretje achter de beschoeiing bleef ha ken. Ze belandde daardoor maar half in het water en werd even later op het nippertje ge red door twee 17-jarige meisjes die over de Ruishornlaan voor bij fietsten. Topambtenaren moeten voor hooguit vijf jaar worden aange steld. Is er vervolgens aanlei ding hem of haar van zijn taak te ontheffen, dan is de overheid aanzienlijk minder geld kwijl aan een eventuele gouden handdruk. Dat zegt mr. D.W. van der Heide, plaatsvervangend direc teur Personeelsmanagement Rijksdienst naar aanleiding van de recente discussies over de riante afvloeiingsregeling voor procureur-generaal Van Rand- wijek. Deze krijgt zijn salaris doorbetaald tot zijn 65ste jaar plus nog eens een half miljoen gulden. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F !4,5oJ 1 ja, dat 1* goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. OF BEL071-5 128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1