Leidsch Dagblad TT 21 »Vethouder alenkamp it politiek Alphen strooit pekel via satelliet Meteo Consult Persoonlijkheidstest por jonge huiskatten KOM 7^ MAAR I» Stier dol door gladheid Twee doden bij brand in Hoensbroek Eiwit speelt rol bij honger CAS3A GOED NIEUWS NDERDAG 4 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 sinnenland Buitenland Vroeger werd er op het ijs gestampt Onbeperkt vet 5 eten zonder er dik van te worden i Cultuur en Kunst 'Pump Boys and 7 Dinettes' in Leidse Schouwburg NR. 40970 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Sport Elfstedentocht als folklore zegt Evert van Benthem niets ÏA 'er vertrekt naar RABObank K-wethouder Joop Walenkamp verruilt de politiek V een baan in het bedrijfsleven. Hij wordt bij de RA- kank hoofd van de afdeling interne communicatie, id 20 februari begint hij in zijn nieuwe baan op het Ifdkantoor van de bank in Eindhoven. Walenkamp ■t zijn vertrek gisteravond meegedeeld aan zijn colle- ^vethouders, vanmorgen heeft hij de fractievoorzitters •de politieke partijen ingelicht. De CDA-politicus was *rder werkzaam in het bankwezen. S» henny van egmond wethouder Aart van ■ove, die na de verkiezingen 94 zijn baan verloor na de het CDA tegenvallende l^^ezingsuitslag, volgt Walen- ^ÏP °P- Hij wordt namelijk r de CDA-fractie voorgedra- «als de nieuwe wethouder, mjjpengevallen plaats in de |H|-fractie wordt opgevuld ^^|mr. Hermann Kukler. P^pp I.L.M.V. Walenkamp *"4n in 1978 in de Leidse raad. 1980 was hij fractievoor- van het CDA totdat hij in wethouder werd. Hij is in- lels ruim vijfeneenhalf jaar jouder. .lenkamp schrijft in zijn agbrief dat 'de argumenten .et hart en die uit het ver- om de voorrang hebben Ik^Éeden'. ,,In deze afweging ^k^ien de laatste een nipte ÖMwinning behaald", aldus de „De aard van ons bestuur- •verk is zodanig, dat een po- \s die pas weg wil gaan als klaar is waar hij zich voor nooit weg kan. Elk tijdstip n ongeschikt." heb bovendien genoeg ici (niet in Leiden, natuur- lijk) zich zien vleien met de ge dachte dat ze onmisbaar waren, zonder te beseffen dat zij nog de enigen waren die er zo over dachten. Ik heb daarvan geleerd dat ik graag zelf het tijdstip van mijn vertrek bepaal", aldus Walenkamp. Hij vindt dat het halverwege zijn vijfde raadspe riode van vier jaar en halverwe ge zijn tweede ambtsperiode als wethouder tijd is om te gaan. Zeker omdat het zware jaren zijn geweest: ,,Voor mijn gevoel hebben de jaren in het Leidse gemeentebestuur tussen* mijn 29ste en 47ste - een periode die weieens genoemd wordt: de beste jaren van het leven - veel goede momenten gekend, maar ook een zwaar beslag op mijn persoonlijk leven gelegd. Mij dunkt, al met al bijna achttien jaar gemeenteraad is mij lang genoeg." Concrete aanleiding voor zijn vertrek is het aanbod dat de RA BObank hem deed 'voor een vast dienstverband in een bij zonder aantrekkelijke functie in de centrale top van de organisa tie'. Walenkamp zal zich aller eerst bezighouden met de inter ne communicatie. Later volgen andere 'concerntaken'. rikaanse dierenartsen zijn met de ontwikkeling van I persoonlijkheidstest voor katten. De test moet het fnliefhebbers makkelijker passend dier te vin- Sommige mensen willen I kater of poes die alleen r stil zit en toekijkt. Ande- villen een kat die muizen vangt, aldus arts Soraya Juarbe- Diaz van de Cornell-universiteit in New York in het tijdschrift New Scientist. De dieren krijgen silhouetten van honden en an dere katten voorgeschoteld, en geluidsopnamen van geblaf en gemiauw. Wetenschappers leg gen daarbij de reacties vast. El ke geteste kat valt in een cate gorie, van wild en onstuimig tot schuchter schootpoesje. WOONWINKEL- 0pRUlNIINfi OPOE rune" BOULEVARD- Q RIJNEKE 1 BOULEVARD OPEN ZIJN van 10-5 uur. Casba Culinair Lucky Leder Casba Wonen Groenewegen Meubelen Montel Trendhopper Fauteuilerie Profijt Meubel Kwantum Oase Leski Meubelen Leen Bakker Beter Bed en Super Confex 61 Zoelerwoude Rijndijk (afslag A4, richting Alphen a/d Rijn) leiden» Een dolle stier heeft de politie, het personeel van het slachthuis en de gemeentereini ging gistermorgen handenvol wede bezorgd. De problemen wer den hoofdzakelijk veroorzaakt door de gladheid. Bij het uitladen van de dieren op het slachthuis terrein aan de Pasteurstraat on stonden glijpartijen waardoor het vee in paniek raakte. Het perso neel kon de dieren niet in be dwang houden vanwege de glad de ondergrond. De stier glibberde het terrein af omdat niemand er in slaagde het hek tijdig te sluiten. De stier wist de Aloëlaan te berei ken en werd uiteindelijk op het parkeerterrein nabij de Fokkerweg omsingeld. Daar slaagde een dap pere voorbijganger er in het dier aan een hekje vast te binden, met behulp van de sleepkabel van een toegeschoten fotograaf. Er werd gestrooid door de gemeente om een veilig parcours naar het slachthuis mogelijk te maken. Uit eindelijk werd de stier buiten het slachthuis afgemaakt omdat werd gevreesd dat het oersterke dier binnen nog meer amok zou gaan maken. FOTO MARK LAMERS/JAN HOLVAST HOENSBROEK ANP Bij een brand in een pension in Hoensbroek zijn vanochtend vroeg twee doden gevallen. Een onbekend aantal personen is door de Heerlense brandweer uit het brandende pand ge haald. Andere pensiongasten zijn volgens de brandweer in paniek uit het brandende pand gesprongen. Op het moment van de brand, die nu onder con trole is, zouden zich veertien mensen in het gebouw hebben bevonden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Zwitserse man rolt dochter in sneeuwpop In Zwitserland is een peuter ge stikt nadat haar vader haar per ongeluk in een sneeuwpop had gerold die hij voor buurkinde ren maakte. De politie heeft het ongeluk, dat op Oudejaars avond gebeurde en gemeld werd door de krant Bliek, giste ren bevestigd. De moeder van de tweeën eenhalf jaar oude Priscilla zei tegen de krant dat haar doch tertje waarschijnlijk op de grond in slaap is gevallen en niet werd gezien door haar man toen deze de sneeuwpop aan het maken Een politiewoordvoerder zei dat nader onderzoek werd inge steld naar het „ongelooflijke en nooit eerder vertoonde" onge luk, maar benadrukte dat de politie geen reden had om aan het verhaal van de vader te twij felen. Tientallen buren zochten mee naar Priscilla toen het meisje werd vermist van de speelplaats voor haar ouderlijk huis. Een van hen ontdekte iets vreemds aan de sneeuwpop en haalde een blauw aangelopen lichaam pje onder de sneeuw vandaan. Pogingen de peuter te reanime ren mochten niet baten. HET WOORD IS AAN Churton Collins Er is vaak minder gevaar in de dingen die wij vrezen dan in de dingen die wij begeren. 50% 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina f0 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 7,8,9 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport19,21 Strips Uitgaan 17 Vertelling 'Het betoverde everzwijn' in Verteltheater 't Voorkamertje in Leiden. Bon voor reductie op het pren-' tenboek 'Het betoverde everzwijn'. Uitkeringen en pensioenen Met het begin van het nieu we jaar zijn de bedragen van bijstandsuitkeringen, kinder bijslag en de weduwen en wezenpensioenen gewijzigd. Morgen een extra pagina met een uitgebreid overzicht van de veranderingen. londen dpahun maaltijd moeten beëindi gen. Dat melden onderzoekers Een bepaalde eiwitverbinding uit Londen en Cambridge in het in de hersenen speelt mogelijk Britse tijdschrift Nature van een centrale rol bij het gevoel vandaag. De onderzoekers ho van honger of verzadiging. Een pen dat de ontdekking kan hei- stof met de naam GLP-1 signa- pen bij een therapie voor eet leert althans bij ratten, dat ze stoornissen. alphen aan den run jan winde Alphen maakt gebruik van een satelliet om te weten wanneer de strooiwagens op pad moeten om ijzel te bestrijden. Daarmee beschikt Alphen over de nieuw ste techniek. Via een recht streekse satellietverbinding met het weerbureau Meteo Consult kunnen de gedragingen van het weer op de voet worden ge volgd. Daardoor is de gemeente in staat om een pekellaag op het wegdek aan te brengen voordat het gaat ijzelen. Ook voor het strooien wordt een nieuwe techniek gebruikt: het zogenoemde nat strooien. Het zout wordt gemengd met pekelwater voordat het op de weg belandt. Hierdoor blijft het beter liggen en gaat het direct zijn werk doen. Daarmee wordt Walsen in Wenen? Sirtaki op Samos? Bolero in Barcelona? Wij vliegen u met alle plezier naar n 60 bestemmingen. Informeer bij uw reisbureau. Transavia airlines tel 071 - 589.93.46 en gemonteerd bovendien dertig procent zout bespaard. Eu zout is dezer da gen een schaars goed. Het loopt storm bij de afde ling reiniging aan de Haven straat. Buiten de poort staat een rij auto's tot aan de Prins Bern- hardlaan. Een vrachtwagen met een verse lading strooizout moet achter aansluiten. Binnen de poort lijkt het wel of half Al phen een emmertje zout komt halen op de gemeentewerf, zo druk is het. Gisteren en eergisteren is er bij elkaar zo'n vijftig ton strooi zout uitgedeeld aan particulie ren. Per dag komen meer dan duizend Alphenaren een em mertje zout halen. Daarvoor moeten ze een knaak betalen. Ris eerste inde Leidse r regio onderscheiden met het Rujoliteits-certificoot ISO - 9001 anneming mij. ik en breedeveld tel. 071 -576 15 11 En dat is meer dan de kostprijs. „Maar dat is om het hamsteren tegen te gaan", legt H. Frankes, hoofd van de afdeling reiniging uit. „Daarom worden ook maar maximaal twee emmertjes mee gegeven. De gemeente moet zelf een buffer voor twee nach ten aanhoudenaldus Frankes. Hoewel de burger volgens de Algemene Politie Verordening niet meer verplicht is zijn stoep je vrij te houden van ijzel en sneeuw, vinden de emmertjes gretig aftrek. De meeste mensen blijken een aardig tuinpad te hebben, want met een emmer tje zout strooit de gemeente on geveer 250 meter. De gemeente zelf heeft vanaf de kerst al vijfhonderd ton zout gestrooid. In één nacht wordt er ongeveer 80.000 kilo gestrooid over wegen en fietspaden met een totale lengte van duizend kilometer. Daarvoor zet de ge meente drie fietspadstrooiers en acht grote strooiwagens in. Een ploeg van vijftien mensen werkt dag en nacht aan het berijdbaar houden van de wegen. Bij bus haltes, bejaardencentra en trap pen bij bruggen strooien mede werkers van de gemeente zout met de hand. De strooiers zelf zouden er in middels weinig moeite mee hebben als de dooi hun taak overneemt. Ze maken al vanaf de kerstdagen overuren en heb ben de feestdagen grotendeels op de strooiwagen doorge- hracht.'ln die tijd werd een slor dige 500.000 kilo zout op de Al phense wegen uitgestrooid. Maar het ziet er naar uit dat ze voorlopig nog even werk aan de winkel hebben. In het weekend wordt namelijk een nieuwe aanval van ijzel verwacht. De gemeente heeft alvast 250 ton extra zout besteld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1