Leidsch I Dagblad 1 ,auw diner voor uderen door ijzel rijzen spruiten en boerenkool rijzen de pan uit De Elfstedentocht en het Kees-de-Jongen-gevoel LSSfSSIÜIfg Grote brand in centrum Sydney Werkloosheid in Duitsland naar record Akkoord over vertrek Peter Hoekstra naar Ajax Kwaliteit NS 'onder de maat' GOED NIEUWS <büAG 3 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 nnenland Buitenland Cultuur en Kunst Eén op de vier Nederlanders kijkt naar RTL 4 Duiven moeten Sjanghai allure geven André Hazes alleen nog 'gedoseerd' onder de mensen Sport AlphenaarHenk Angenent beste in schaatsklassieker ieuwe jaar is goed begonnen voor de telers rpische wintergroenten als spruiten en boe- ioI. Door de aanhoudende vorst is de vraag deze produkten groot en het aanbod klein, volg daarvan rijzen de prijzen de pan uit. lof kost nu tussen de 3 en 4 gulden per kilo, l ,32 gulden per kilo begin vorig jaar. Vori- :ck bedroeg de prijs voor een kilo witlof ge middeld nog 2,67 gulden. Ook andere groenten, zoals sla, radijs en trostomaten, zijn in prijs ge stegen. Op de veiling WFO in Zwaagdijk brengt een kilo spruiten nu tussen de 2,50 en 3,50 gul den op, terwijl vorig jaar 1,15 gulden vooreen ki lo spruiten werd betaald. Een woordvoerder van WFO: „Door de kou blijft de vraag groot naar wintergroenten, terwijl het aanbod klein is. Spruiten die bevroren zijn, moeten eerst ontdooien voor ze geoogst kunnen worden. De kwaliteit is dan wel minder, maar ook voor een mindere kwaliteit worden goede prijzen betaald." Ook voor boerenkool beuren de telers beste prijzen. „Boerenkool is een typisch Nederlands produkt. Door de kou blijft er veel vraag naar. Vorig jaar werd er niets verdiend aan deze groente, omdat het toen veel warmer was", aldus de medewerker. Ook winterpeen en prei bren gen goede prijzen op. Niet alleen de typische wintergroenten doen het goed, maar ook de meer zomerse groenten als sla en radijs. Volgens een woordvoerder van de veiling Westland zijn de prijzen voor sla, ra dijs, trostomaten en paprika momenteel goed. „Ook december was een goede maand, die iets heeft goedgemaakt van het slechte jaar. Dat be tekent niet dat er goed is verdiend, want de hoge prijzen hangen nauw samen met een klein aan bod", aldus de woordvoerder. raging bezorgwagens maaltijdendienst 1 en soms koude maaltijden kregen de bejaarden isse en Noordwijk de afgelopen dagen voorgescho- De bezorgwagens van de maaltijdendienst konden de gladheid niet uit de parkeerhavens komen. Pas ze matten onder de wielen hadden neergelegd, za- bestuurders kans de weg op te komen. En vervol deden ze vaak tweemaal zo lang over de ritjes. Het le de nodige klachten op over de temperatuur van taltijden. dieperik slot die erop uit wilden met het bus je van Stichting Coördinatie ie Noordwijkse ouderen Ouderen, kwamen gisteren van een koude kermis thuis. De or ganisatie in Noordwijk vond het te gevaarlijk om op pad te gaan. „Het in- en uitstappen van de bus brengt te veel risico met, zich mee en wij willen geen breuken op ons geweten heb ben. Als ouderen er toch op uit willen, moeten ze dat op eigen verantwoording doen", aldus B. Kromhout van de stichting. „Normaal brengen we bejaar den naar hun dagopvang, cur sussen of activeringsprogram ma's. We hopen dat we dit snel kunnen hervatten, anders zitten de ouderen de hele dag bin nen." Vanochtend besloot de stichting om ook vandaag niet uit te rijden. Omdat het glad is, maar ook omdat veel ouderen afbelden: „Ze zagen op tegen het naar buiten gaan." Om de paden begaanbaar te maken, strooien de gemeenten extra pekel in de buurt van plekken waar veel ouderen ko men. J. Sjollema van de Stich ting Welzijn Ouderen Lisse kreeg van de gemeente een paar extra emmers, zodat hij zelf rond het dienstencentrum de Beukenhof kon bijstrooien: „Ik ben flink in de weer om de stoep begaanbaar te houden voor de ouderen die toch willen komen." De stichtingen hebben nog niet gehoord of veel ouderen iets hebben gebroken door de gladheid. Kromhout: „Je moet ook rekenen dat veel ouderen tijdens de feestdagen binnen bleven voor het bezoek en daar na er niet uit durfden of kon den." De aanhoudende ijzel zorgt voor grote problemen op de Leidse straten. Vrijwel nergens is op de trottoirs gestrooid. Hoewel de reinigingsdienst gisterochtend nog aankondigde het huisvuil niet te kunnen op halen wegens de gladheid, zijn er gistermiddag uiteindelijk toch wagens de weg op gegaan. Pagina Leiden: Gladheid legt Leiden niet lam. Jgen verzinnen van alles om op de been te blijven. Deze mevrouw /Qjkt bijvoorbeeld skistokken. foto henk bouwman Sydney. Een felle brand heeft gisteren in het financiële hart van de Australische stad Sydney het 111 jaar oude George Patterson House verwoest. De brandweer en politie evacueerden honderden mensen en de beurs van Sydney werd tijdelijk ontruimd. Het gebouw, waar eens The Bulletin, het oudste weekblad van Australië was gevestigd, stond leeg in verband met een renovatie. Een brandweerman liep verwondingen op door vallende brokstukken. De politie sloot verschillende straten in het centrum af. foto anp neurenberg» dpa-anp Duitsland wacht een record- werkloosheid, liet aantal werk lozen loopt deze maand onver mijdelijk op tol vier miljoen, als het strenge winterweer aan houdt. Dit heeft Bernard Ja- goda, directeur van het Duitse federale arbeidsbureau, gisteren voorspeld. De ongunstige ontwikkeling tekende zich al eind november af, toen 3.579.000 Duitsers inge schreven stonden als werkzoe kend. „We zijn deze winter met 150.000 werklozen meer begon nen dan de vorige", zei Jagoda. Hij verwacht echter een daling van het gemiddelde aantal over 1996 met 50.000 tot 3,5 miljoen. Eind vorige week gaf bonds kanselier Kohl al aan dat de grootste uitdaging voor Duits land het terugdringen van het leger werklozen zal zijn, on danks een te verwachten herstel van de Duitse economie. Bonn maakt deze maand maatregelen bekend. Amsterdamse EOE Index door 500 punten grens amsetrdam anp Op de Amsterdamse effecten beurs is de Amsterdamse EOE Index (AEX) vanmorgen door de magische grens van 500 punten gebroken. De belangrijke graad meter voor de beurshandel no teerde na bijna anderhalf uur handelen een plus van 4.77 punten op 500.01. De beurs- vloer vierde dit tussentijds re cord met champagne. HET WOORD IS AAN Casimir Delavigne Nooitl Dat is lang mevrouw, en dat woord bedriegt ons evenzeer in de politiek als in de liefde. •®7-2# •4*/-2# «7-2° 30% 30% 40% 20% 10% 10% Uitgebreid wecroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur15 Economie 7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Natuur en Milieu8 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport19 Strips Uitgaan 17 Kortingsbon voor bijwoning van gespeelde ceremonie van adat-huwelijk, een zuid oost-Molukse trouwplechtig heid, in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. eindhoven anp De besturen van Ajax en PSV zijn het eens geworden over de transfer van de Findhovenaar Peter Hoekstra. Dat bevestigde manager Frank Arnesen van morgen. Ajax gaat morgen met de 22-jarige I loekstra om de ta fel zitten om nadere invulling te geven aan het contract. De transfersom bedraagt naar schatting vijf miljoen gulden. Rond de kerstdagen nam Ajax contact op met Hoekstra, die vervolgens overleg voerde met Arnesen en trainer/coach Dick Advocaat. In dat gesprek kreeg linkerspits Hoekstra geen ga rantie voor een basisplaats in het team, waar hij concurrentie heeft van Philip Cocu en Bou- dewijn Zenden. Ajax zit drin gend verlegen om een linksbe nige aanvaller nu Marc Over mans en Marlijn Reuser maan denlang wegens ernstige bles sures zijn uitgeschakeld. Hoekstra speelde tot zijn veertiende jaar bij de amateur club ACV in Assen. Daarna ging hii naar PSV waar hij aanvanke lijk deel uitmaakte van het jeugdinternaat. utrecht anp Bestuursvoorzitter R. den Besten van de Nederlandse Spoorwegen noemt de kwaliteit leeuwarden rob van den dobbelsteen Toevallig ken ik die Kroes. Laatst heb ik nog een stukje met hem gevaren. 'Om vijf voor half vijf zijn we in Grouw', voorspel de de huidige voorzitter van de Vereniging 'De Friesche Elf Ste den' toen we op een mooie len tedag vanuit de Princehof de Folkertsloot opdraaiden. Om 16.25 uur meerden we af. Ik be doel maar, een betrouwbaar man. Als hij - met hoeveel voor- OPAVOND PLEIN ubelplein Leiderdorp ligt pal MCI IDCI Dl CIM A4 tussen Rotterdam en 4dam, afslag Leiderdorp. LEIDERDORP J behoud dan ook - zegt dat er wellicht een Elfstedentocht zit aan te komen, dat de 'uitgangs situatie uitstekend is', dan ge loof ik dat onvoorwaardelijk. En verandert mijn maag in een lo den kogel. Ik ben geen goeie schaatser. Ik zit niet diep genoeg, ik hang te veel naar voren en ik zet te veel af met m'n punten. Vertel mij wat. Maar als er ijs ligt, ben ik weg. Niets mooiers dan het gekras van pas geslepen ijzers over diepzwart ijs. Zaterdag avond kwam ik thuis van een korte vakantie: zondagochtend reeds zwierde ik met een lied op de lippen door de kop van Noord-Holland. Zijdewind, Kol- horn, de Langereis, Oterleek, Broek op Langedijk. Ik was ge weldig moe toen ik thuis kwam. Maar tegelijk ook heel erg ge lukkig. Die twee dingen smelten namelijk voortreffelijk samen na een dag op het ijs. Rozig, heet dat in goed Hollands. Wellicht is dat rozige, dat tin telende geluksgevoel, de oor zaak van mijn fascinatie voor de Elfstedentocht. Schaatsen langs de stadjes, dorpjes en akkers van Friesland doet me altijd denken aan de warme wereld van mijn jeugd. Doet me den ken aan een snorrende kachel, hete chocolademelk en korstjes van Verkade. Direct achter ons huis in Zaandam lag het Oost- zijderveld, een spannend dool hof vol slootjes, meertjes en vaarten met aan de einder de schoorsteen van de melkfabriek van Schaft die wij - mijn vriend jes en ik - als baken gebruikten voor onze eindeloze schaats tochten over het witgestolde water. Nog hoor ik het nieuwe ijs knallen en joelen onder m'n met oranje banden vastge knoopte doorlopertjes. De eerste Elfstedentocht die ik bewust meemaakte, vond plaats in 1954. Ik was nog geen dertien en hoorde voor de draadomroep hoe Jeen van den Berg als, winnaar terugkeerde in Leeuwarden. Onmiddellijk maakte zich een Kees-de-Jon gen-gevoel van mij meester. Ik schaatste en schaatste en er was geen uur op het ijs waarin ik niet aan de 'tocht der tochten' dacht. Op een schitterende zon dag reed ik samen met mijn va der zelfs 45 kilometer aan een stuk en ik was zo trots, zo ont zettend trots... Ooit zou ik óók een Elfstedentocht rijden. Dat stond vast. Voor de rit van 1956 was ik nog te jong, maar in 1959 kwam m'n eerste kans. Helaas. Toen ik op een miezerige decembe rochtend op de trein zou stap pen richting Leeuwarden, hoor de ik dat de tocht was afgelast wegens de invallende dooi. Daar was in 1963 geen kans op. Matige tot strenge vorst, stuif sneeuw en de wind ('s ochtends west en 's middags oost, geloof het of geloof het niet) altijd te gen. Ik bezit nog foto's van die helletocht waarin men mij tot aan m'n kuiten in de sneeuw, richting Bolsward ziet ploete ren. Daar verliet ik - na precies honderd kilometer - diep te leurgesteld de piste. Omdat ik toen in een leef tijdsfase verkeerde waarin ver liezen of opgeven aan van alles kon liggen, behalve mijzelf, wees ik mijn late starttijd J08.30 uur) als schuldige aan. Dat zou mij geen tweede keer overko men. De volgende dag reeds meldde ik mij als lid van de Elf- stedenvereniging 3,50 gulden per jaar. Een gouwe greep. Mijn inschrijfnummer is 915 en ik word weggeschoten met de eer ste groep. Een enorm voordeel, werd ik tijdens de tocht van zo wel '85 als '86 gewaar. Toen het donker werd en er steeds meer ijs onder het zwartgolvende wa ter verdween, was ik al hoog en breed terug in Leeuwarden. Ik heb de officiële Elfsteden tocht nu twee keer uitgereden en wil dat dolgraag een derde keer doen. Waarom? Dat is een vraag die mij al duizend keer is gesteld en waar ik nog nooit een Postcode: behoorlijk antwoord op heb we- - ten te verzinnen. Goed be schouwd, is het te gek voor woorden. M'n linkerknie ligt in de prak, m'n heup steekt hin derlijk sinds ik drie jaar geleden mijn bekken brak en ik zou wil len dat ik de conditie had van pakweg een 48-jarige. Waar be gin ik aan! Maar toch... toch snoerden de voorzichtige woor den van Henk Kroes me giste ren de keel dicht. Misschien een Elfstedentocht volgende week. Het zal toch niet waar zijn? Van het NS-produkt in 1995 „onder de maat". I let afgelopen jaar reden veel treinen niet op tijd, gaf hij gisteren toe tijdens een nieuwjaarsreceptie voor uitsluitend personeelsleden. Aan de communicatie met het eigen personeel schortte ook het één en ander. Verder hekelde Den Besten de besluit vorming in tie Tweede Kamer over de verzelfstandiging van de spoorwegen. Volgens de NS'er is tijdens het debat vrijwel al leen gekeken naar de toekomst van de onrendabele lijnen en te weinig naar het loslaten van het spoorbedrijf zelf. NINTENDO EN SEGA CD-i EN CD-ROM SONY PLAYSTATION PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. la, dat Is goed nieuws. Dus r I Nnnni- i ik nu een procfabonn h Nr. bank/giro: Handtekening: fl.v.m. controle bezorging). n envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee service, Antwoordnummer 100.*>0, 2300 VB Leiden OF BEL 071-5 12 80 30 8 7121A11400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1