Leidsch Dagblad [Jzel teistert binnenwegen Leiden Een tien voor schoonheid. \n 10.- 10.- Priscilla Ernst breekt haar rug bij shorttrack /luseum in Lisse aan rote brand ontsnapt Kille nieuwjaarsduik in Katwijk Schiphol verbaasd over kritiek op restaurants Meisje uit Wassenaar verkracht 1996 Gewonde bij schietpartij GOED NIEUWS INSDAG 2 JANUAR11996 t Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Ex-rokers na een hartoperatie weer kerngezond Kritiek op Palestijnse verkiezingen Cultuur en Kunst Warenhuis Metz brandpunt van kunstnijverheid Sport Kees Borst pakt veteranentitel bij marathonschaatsen LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 trkeersdeelnemers ondervinden veel ongemak Leidse dienst milieu en beheer had het de afgelopen gen zo druk met de gladheidsbestrijding op de hoofd- igen dat de strooiwagens geen tijd hadden voor de ijzel de kleinere straten en wegen. Ook de trottoirs en se- ndaire fietspaden bleven om die reden nog buiten ïot. De gemeente begint pas vandaag met het strooien ji de binnenwegen in Leiden. en herman joustra ivan kuilenburg danks de goede berijdbaar- d van de hoofdwegen, zijn wagens die het huisvuil moe- ophalen vandaag niet uitge- en. Het risico voor ongeluk ken op kleinere wegen is daar voor te groot, aldus woordvoer ster A. Walraven. Ook de ko mende dagen dienen de men sen er rekening mee te houden dat het vuil niet of onregelmatig wordt opgehaald. De gladheid leidde de afgelo- :»wim wegman Museum voor de Bloem- lenstreek in Lisse is in de ège nieuwjaarsnacht aan een ïp ontsnapt. Agenten die d half vier een naar later Bk loze brandmelding in woning onderzochten, ont- ten dat een auto onder het irtgebouwtje bij het museum ichterlaaie stond. Ze waar- uwden onmiddellijk de hdweer, die kon voorkomen lye beginnen het jaar goed, met kortingen ran to tot 50% op de gehele collectie. (van 2 t/m 13 januari) OFFEN (WAARONDER IKATS), i onze winkel spectaculair leel op verschillende ver- ngsprodukten. Profiteer nu !em een voorraadje in huls. lent Tandpasta, se soorten, 5 tubes ml T43T sal Shampoo, cons 0 ml HSÜ Badedas Douche, diverse soorten, 3 flacons 1 f\ i 250 ml Bfl -LU." Proset Hairspray, div. soorten, 3 bussen 1 fV 300 ml LL97 JAJ.~ Odorex deoroller of deospray, diverse soorten, *1 3 stuks mï*$j LHT7 JLv/i™ pen dagen, met name rond de jaarwisseling, in Leiden tot de nodige ongemakken voor ver keersdeelnemers. In totaal kwa men er bij de politie ongeveer vijfentwintig meldingen binnen van ongelukken door de ijzel. Een auto van de Eerste Hulp Dienst kwam vlak bij de spoor wegovergang van de Morsweg vast te zitten door de ijzel. Extra zout en de politie moesten er aan te pas komen om de auto weer aan het rijden te krijgen. Het openbaar vervoer onder vond ook grote hinder van de ijzel. De meeste taxibedrijven haalden hun wagens in de nacht van zondag op maandag na vier uur van de weg. Gisteren overdag reden er wel taxi's, maar klanten konden in veel ge vallen niet voor de deur worden afgezet. De bussen van ZWN zijn zondagmorgen pas om kwart over elf gaan rijden. Daar na werden alle ritten, zij het met vertraging, uitgevoerd. Bij de eerste hulpdienst van het Academisch Ziekenhuis was het oudejaarsavond een drukte van belang. Naast het 'gebruikelijke' aantal vuurwerk slachtoffers (over het algemeen brandwonden) werden veel mensen binnengebracht die waren uitgegleden op de spek gladde straten. Het ochtendverkeer heeft op de eerste werkdag van dit jaar weinig last gehad van de glad heid op de autosnelwegen. Op de meeste plaatsen waren alle rijstroken in de vroege ochtend vrijgegeven nadat er was ge strooid. Bovendien was er be duidend minder verkeer waar door het aantal files beperkt bleef. Even voor tien uur waren de files al verdwenen. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in Driebergen heeft geen meldingen van aanrijdin gen binnengekregen. den haag marc van der jagt medewerker Voor shorttrackster Priscilla Ernst is 1995 dramatisch ge ëindigd. De 24-jarige Haagse, die uitkomt voor de Indoor Hardij Club Leiden (IHCL), kwam zaterdag tijdens de fina le van de nationale shorttrack competitie ernstig ten val. Ze brak haar rug op twee plaat sen. De toestand van Ernst, die werd opgenomen in het Haag se Leyenburg-ziekenhuis, is stabiel. Nog niet bekend is of zij blijvend letsel overhoudt aan de valpartij. Eind 1993 raakte shorttrackster Monique Velzeboer uit Oud-Ade in het Franse Font Romeu verlamd na een ongelukkige valpartij. Ernst werd door aanwezige EHBO'ers op een brancard ge tild. Volgens de vader van de rijdster was dit 'een onvoor stelbare blunder' en getuigt de actie van 'ondeskundigheid'. De Flaagse, die morfine ge kregen heeft en plat moet blij ven liggen, is volgens haar va der op van de zenuwen. ,,Ze hebben foto's gemaakt en ze is door een scanner gegaan. Ver der hebben ze nog niets ge daan. Aan één kant van haar lichaam heeft ze minder ge voel, maar ze kan haar benen bewegen." Pagina 17: 'Beveiliging is niet afdoende geweest'. ize brandmelding voorkomt ramp dat het vuur oversloeg naar het museum. Het poortgebouwtje is door de brand volledig ver woest. De schade aan het muse um dat een beeld biedt van -het leven en wericen in de Bol lenstreek - is echter betrekkelijk gering. Volgens voorzitter j. Zwet sloot van het Lissese museum is het echt een dubbeltje op zijn kant geweest. ,,Het zag er lange tijd zeer dreigend uit. Maar de brandweer heeft knap werk ge leverd. En de politie, niet te ver geten. Als die agenten meteen waren weggegaan nadat ze had den ontdekt dat de brandmel ding voor die woning loos was, was het museum reddeloos ver loren geweest. Maar gelukkig zetten ze door. Eén van hen rook een vage brandlucht en toen zijn ze verder gaan zoe ken." De brandweer kon erger voor komen door de gevels van het museum nat te houden. Dat heeft niet geleid tot waterscha de in het pand. Door het vuur sprong wel een aantal ruiten. De binnendringende rook zorg de vervolgens voor enige roet- schade. Maar ook die is volgens Zwetsloot vrij gering. ,,Als je binnenkomt, valt het eigenlijk nauwelijks op-Pas als je spullen verplaatst, zie je dat de tafel er onder aanmerkelijk lichter is." De politie heeft nog geen ze kerheid over de oorzaak van de brand. Daarnaar wordt nog een onderzoek ingesteld. katwuk» Dit jaar was het nog een beetje een uit de hand gelopen grap, maar de bezoe- trokken toen snel weer naar de strandtent van Van Beelen, waar de nieuwjaarszwemmers kers van het Katwijkse jongerencentrum De Schuit hopen dat het een mooie nieuw- zich konden omkleden en wat warms konden gebruiken. Volgens secretaris Belinda jaarstraditie wordt: een duik in de Noordzee. Gisteren waagden zo'n twintig jongeren Westerlaken van De Schuit is de stunt die een flink aantal toeschouwers trok be- voor het eerst de sprong vanaf het Katwijkse strand. Het werd een nogal kille belevenis. dacht door twee vaste bezoekers van het jongerencentrum. „De meeste deelnemers von- Na over het keihard bevroren zand te zijn gerend, sprongen ze het water in dat nauwe- den het heel aardig. Volgend jaar doen we het zeker weer." lijks warmer was dan de buitenlucht. De meesten lieten het bij een enkele duik en ver- foto dick hogewoning Onderzoek in opdracht Britse concurrent Misdrijf tijdens nieuwjaarsnacht in Zeist schiphol» bill meyer ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CU Amor in Alicante? Love in Londen? L'amour in Ajaccio? Wij vliegen u met alle plezier naar ruim 60 bestemmingen. Informeer bij uw reisbureau. Transavia airlines Hotdogs zo hard als leer. Voed sel uitsluitend geschikt voor masochisten. Tot deze opval lende conclusies over de kwali teit van het eten op Schiphol komt de prominente Britse le vensmiddelencriticus Egon Ray. Schiphol reageert uiterst ver baasd. De horeca op de lucht haven komt in andere onder zoeken als beste uit de bus. Bo vendien blijkt Ray zijn onder zoek in opdracht van de Britse luchthavenautoriteiten te heb ben gedaan. Londen-Heathrow komt als beste uit de bus. Voor een normaal mens is het eten op Schiphol niet te verte ren, het is er beneden alle peil, zo luidt het vernietigende oor deel. Ray, naast levensmidde lencriticus tevens schrijver van restaurantgidsen, heeft de eet- gelegenheden van de vier groot ste Europese luchthavens ge test: Londen, Frankfurt, Parijs en Amsterdam. Woordvoerder R. Wever van Schiphol zegt meer belang te hechten aan het tweejaarlijkse onderzoek van 'International Air Travel Survey' dan aan „een connaisseur die vermoedelijk regelmatig in vijf-sterren-res taurants verblijft". Uit boven staand onderzoek kwam Schip hol in 1994 als beste restaura teur van 23 Europese luchtha vens uit de bus. Dit onderzoek is gebaseerd op een enquête onder 40.000 reizigers. Ronay testte in november on geveer tweehonderd maaltijden en dranken. Volgens hem komt Londens Heathrow op de eerste plaats met de beste koffie, frites en croissants. Het vliegveld Charles-de-Gaulle bij Parijs doet het niet veel beter dan Schiphol. Als je daar eet, is er wat mis met je smaakpapillen, aldus de deskundige. In Frank furt was sprake van een vol strekt oneetbare haring, maar desondanks was het eten er over het algemeen veel beter dan in Amsterdam en Parijs. Tijdens de nacht van oud op nieuw zijn in Zeist een 13-jarig meisje uit Wassenaar en een 21 - jarige vrouw uit Driebergen ver kracht. Het meisje uit Wassenaar werd om drie uur 's nachts door een nog onbekende man in het Walkartpark verkracht. Omdat zij nog erg overstuur is, kon het slechtoffer nog geen duidelijke verklaring afleggen. De vrouw uit Driebergen werd in de vroege ochtend door een kennis van haar de bosjes in gesleurd en daar verkracht. Zij had kort daarvoor met hem een café aan de Slotlaan be zocht. Hoewel de politie op de hoogte is van zijn identiteit, is de dader nog voortvluchtig. Gezien de werkwijze en het voorlopige signalement gaat de politie er vooralsnog vanuit dat de dader niet de Utrechtse se rieverkrachter is. HET WOORD IS AAN C. Buddingh' De goede oude tijd is de tijd toen het onze voorouders zo slecht ging. •*7-4* «7-4° *7-2° 20% 30% 50% 20% 10% 10% Uitgebreid weeroveralcht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur15 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Mode8 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport16.17,19 Strips8 Uitgaan7 Vandaag kortingsbon voor 'Pump Boys and Dinettes' sympathieke rock 'n roll, country blues musical in de Leidse Schouwburg. Ook een kortingsbon voor diverse va kantie-activiteiten in het Mu seum Boerhaave in Leiden. Groeiende kans op Elfstedentocht leeuwarden gpp Nu de vorst in het noorden van het land aanhoudt neemt de kans toe dat er deze maand voor het eerst sinds tien jaar weer een Elfstedentocht kan worden gehouden. Er ligt al een mooie ijsvloer op de route, maar er zijn nog een paar nach ten met strenge vorst nodig om een Elfstedentocht werkelijk heid ti- doen worden. Er is mini maal 15 centimeter dikte ver- CLSt. Hein Chrispijn wenst u een voorspoedig De serieverkrachter, die zijn slag gewoonlijk slaat op de slecht verlichte fietspaden ten oosten van de stad Utrecht, ver krachtte tussen augustus en de cember vijf vrouwen en randde er elf aan. De laatste twee- slachtoffers werden een maand geleden bij Bosch en Duin en Den Dolder belaagd. Ondanks intensief speurwerk is hij nog steeds voortvluchtig. brussel anp Dordrechtanpwonde is gevallen. Een onbe kende schutter schoot voor de ln het centrum van Dordrecht ingang van een café een 25-jari- heeft zich in de nieuw- ge Dordtenaar in de buik. Óver jaarsnacht een schietpartij de aanleiding van de schietpar- voorgedaan, waarbij een ge- tij tast de politie in het duister. Bob kan Belgen niet bekeren ren. Aanvankelijk leken de Bel gische autoriteiten zelf verrast te worden door het succes van de actie. Een grootscheepse controle-actie tijdens de kerst nacht leverde een opvallend po sitief resultaat op. Slechts 2,5 procent van de chauffeurs bleek onder invloed te rijden. Inmiddels zijn echter de cij fers bekend over de periode van 1 tot en met 26 december. Daaruit blijkt dat er te vroeg is gejuicht: de Belgische automo bilist is alleen maar meer gaan drinken. Van de 56.000 chauf feurs die werden gecontroleerd, bleek 7 procent meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed te hebben. Vorig jaar lag dat per centage nog op 6,5. Ook het aantal stevige drinkers (meer dan 0,8 promille) is toegeno men ten opzichte van 1994. Een grootscheepse publiciteits campagne om automobilisten er toe te bewegen niet te drin ken, heeft in België tot dusver weinig effect gehad. Van de chauffeurs die in december werden gecontroleerd, bleek 7 procent te veel alcohol in het bloed te hebben. België heeft sinds enkele maanden een nieuwe nationale bekendheid, Bob genaamd. Bob wordt via de media geparachut- teerd als een vlotte vent, die niet drinkt als hij moet rijden. Bob, die in de praktijk vaak een Bobette blijkt te zijn, zorgt er ook voor dat zijn vrienden weer veilig thuis komen na een avondje stappen. De slogan 'Vanavond ben ik Bob' is dezer dagen te pas en te onpas te ho- PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ja, dat is goed nieuws. Dus r k nu een proefabonnement. I i. controlL' Invnrgltig), jen envelop, zonder postzegel. OF BEL071-5 1280 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1