WINTERTIJD Dokkum: bolwerken en Berenburg Nederland niet saai in Toerisme Nieuwe 'Ledenwijzers' van ANWB zijn uit TERDAG 30 DECEMBER 1995 REDACTIE «ROBVAN DEN DOBBELSTEEN IEISBERICHTEN [ouden Dak 500 jaar iortweg Engeland j"k van Noach het Belastingmuseum aan de Parklaan 14-16 in Rotterdam staat en met 7 januari een nagemaak'te Ark van Noach met daarin on- meer opgezette apen, pinguïns en andere meer of minder be- ligde diersoorten. Het is een van de taken van de douane (onder- ;1 van de belastingdienst) de verboden handel in bedreigde uit- ;mse diersoorten tegen te gaan. Het gaat daarbij tevens om in- ?r van spullen die zijn gemaakt van bijvoorbeeld dierenhuiden olifantstanden. o: Belastingmuseum, 010-4365629. anibel naar Califomië libel in Leiderdorp, gespecialiseerd in de verhuur van luxe villa's i de nog redelijk onbekende west-kust van Florida (Fort Myers, libel Island en Captiva Island en dergelijke), heeft nu ook exclu- ve beach homes in de aanbieding in het befaamde Key West, de andere kant van the Sunshine State. Tevens werd accom- idatie gevonden in Orlando (Disney World) en Califomië b: Sanibel te Leiderdorp, telefoon 071-5412422. 10 goede voornemens voor 1996. Een r nummers. Vergeet ze niet in uw agenda te noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt'u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096. Bellen? Even tot (lo) tellen. Van culinaire wandeling, via Miljoenenlijntje naar bierbrouwerij HARRY DE JONG nsbruck viert in 1996 het feit dat vijf eeuwen terug werd begon- n met de bouw van het Huis met het Gouden Dak, de beroemd- bezienswaardigheid van de hoofdstad van Tirol. Hoogtepunt n de feestelijkheden is de opening (op 15 juni 1996) van een per- tnente expositie over het leven en werken van Maximiliaan I, de izer die opdracht gaf tot de bouw van het pand. Tevens zijn er op t plein voor het huis dansvoorstellingen en worden er rondlei- igen verzorgd langs historische plekken met thema's als 'het le- n aan het hof en 'bewapening'. fo: Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam, telefoon 020- 2.96.82. Nederland in de wintermaan den. Korte dagen, lange avon den. Kou, storm, regen, maar bovenal, zo lijkt het, saai, saai, saai. Tijd voor een wintersport- of winterzonvakantie teneinde het ritme van alledag te door breken. Toch kan het anders. Je hoeft je niet te vervelen in de Nederlandse winter. Ons land heeft in de maanden december tot en met maart genoeg te bie den. Wat er hier in de donkere dagen rondom kerst aan winterse va kantiepret te beleven valt, leert een driedaagse trip door Zuid- Limburg, Brabant en Utrecht. Te beginnen in Maastricht, niet voor niets Nederlands horeca- hoofdstad genoemd. Cafés en restaurants te over. Om over vlaaienwinkeltjes maar te zwij gen. Kom bij de Maastrichte naar echter niet aan met een in massaproduktie klaargemaakt aftreksel van de echte Limburg se lekkernij. Multivlaai probeer de het, maar kon de tent na drie maanden weer sluiten. Een culinaire wandeling door het centrum van de stad combi neert stedelijk schoon met een keur van culinaire verrassingen. Daar is bijvoorbeeld Adriaan, de smaakmaker van Maastricht aan de Sint Pieterstraat in het hart van de stad. Een pittoresk pijpenla-winkeltje en een lange wand zo goed als geheel gevuld met potjes mosterd, azijn en jam. Achter de bar niet grond legger Adriaan, maar diens.op- volger Jacques. Minstens zo vriendelijk, zeker zo ambachte lijk... Wijngaard Wie toch culinair onderweg is, moet tegenover Adriaan ook even binnenwippen bij (eet)café Sjiek. 'Sjiek' op z'n Maastrichts. Niet in de zin van keurig dus, maar gewoon leuk. Met een keuken waarin de streekgerech- ten de boventoon voeren. Trai teur Robin Berben noemt het 'terug naar de basis'. De moeite waard is ook wijn handel Thiessen aan de Grote Gracht. De trots van de daar al sedert 1740 gevestigde tapperij is de eigen wijngaard op de bin nenplaats. Niet dat die nu zo veel oplevert: 25 liter in een top jaar. De afgelopen zomer was door de hitte zelfs slechts goed voor vier flessen. „Alle zelf gefa briceerde wijn verlaat alleen ge consumeerd het pand", stelt men er niet voor niets. Thiessen moet het dan ook eerder heb ben van de inkoop van wijn, die vervolgens in de eigen mergel- kelders in oude eikehouten va ten worden gerijpt. Jonge vaten geven de wijn te veel een hout- smaak mee. De Limburgse hoofdstad heeft trouwens aanzienlijk meer te bieden dan een culinaire wan deling. De moeite waard zijn ook de stadswandeling langs kerken, openbare gebouwen, statige (oude) woonhuizen en overgebleven delen van de oude stadsmuur. Verder zijn er na tuurlijk de grotten van de Sint Pietersberg of de vele overblijf selen uit de Romeinse tijd, ver zameld in de schatkamer van Sint Servaas. Miljoenenlijntje Maar Zuid-Limburg is natuur lijk meer dan enkel en alleen Maastricht. Sinds 8 september van dit jaar rijdt tussen Schin op Geul en Kerkrade een toeristi sche stoomtrein over het zoge naamde 'Miljoenenlijntje'. Een naam, gekozen omdat de aan leg van het traject destijds (1934) ruim een miljoen gulden per kilometer kostte. In '88 ver dween het stuk rails van de Ne derlandse spoorwegkaart waar het nu met dank aan de Zuid- Limburgse Stoomtrein Maat schappij weer op is verschenen. Gerund door een kleine hon derd vrijwilligers, van wie er en kelen het vak stoker en/of ma chinist geleerd hebben. Zoals Jan Schoneveld. In het dagelijks leven is hij eigenaar van een spoorwinkel, maar in z'n vrije tijd kan hij op 'zijn' stoomloc worden gevonden. Is het rijden in de ruime, sfeervolle oude treinwagons al de moeite waard; wie het prachtige sta tionsgebouw van Simpelveld (voorheen een douanezaal) be zoekt, waant zich echt terug in het begin van deze eeuw. In de avonduren valt er in elk Limburg stadje en dorpje wel een lekker hapje en drankje te bekomen. Wie het toch niet la ten kan even de grens over te steken, doet er goed aan her berg Moeder de Gans in Teuven (Voerstreek, België) aan te doen. In wat vroeger de paardenstal van de herberg was, heeft de bezoeker nu de keuze uit hon derd biersoorten. Op aanvraag wordt een proeverij van abdij- Het 'miljoenenlijntje' tussen Schin op Geul en Kerkrade kwam terug van weggeweest. foto zlsm en trappistenbieren geregeld. verse trips mogelijk: van een Vanuit de herberg, met eenvou- natuurwandeling op basis van dige logeermogelijkheid, zijn di kaart en kompas (300 Belgische frank per persoon, minimaal tien personen) tot een autorally voor professionals. T rappistcnbrouwerij Net als in Limburg kan het ook in Brabant in wintertijd goed toeven zijn. Wat te denken van een rondleiding in Neerlands enige echte trappistenbrouwerij De Schaapskooi, behorend bij het klooster Onze Lieve Vrouwe Van Koningshoeven in Tilburg? Wie belangstelling heeft, dient tevoren wel even te bellen, 's Winters wordt namelijk niet ie dere dag gebrouwen. Interes sant, maar op een koude win terdag verre van gerieflijk is te vens het prehistorisch museum in Eindhoven. Een klein dorp: drie boerderijen en 'bijgebou wen', zoals dat in de Kempische ijzertijd (750 tot 50 jaar voor Christus) te vinden was in de omgeving van riviertjes. I let verstrekken van gerieflijk heid is trouwens geenszins de bedoeling van het museum, waarin in het weekeinde cur sussen broodbakken en ijzer smeden worden gegeven. Naast educatieve en recreatieve doe len, is het museum tevens be doeld voor archeologische ex perimenten. Daartoe wordt er daadwerkelijk geleefd en ge werkt, zoals dat in het verre ver leden moet zijn gegaan. De praktische ervaringen worden vergeleken met vondsten uit de Rondscheuren in mergelgrotten en op kartbaan De actieve toerist hoeft zich in Nederland tijdens de stille win termaanden niet te vervelen. Neem Valkenburg. De mergel - gangen en grotten van de Geul- stad vormen de thuisbasis voor het toeristisch activiteitencen trum Aktief Sportief, dat di verse sportieve trips door het gangenstelsel organiseert. Zoals een tocht over liet recreatieve, acht kilometer lange mountain- bikeparcours. Waarbij een val helm gezien de lage 'zoldering' meer dan hoofdzaak is. Oppassen is het overigens voor de auto van een mergel- handelaar, die het op 'zijn' do mein niet altijd even nauw neemt met de verkeersregels. Voor zover die ondergronds van toepassing zijn natuurlijk. Ook is het mogelijk de grotten - on der leiding van een gids - wan delend. kruipend, klimmend dan wel dalend te verkennen. Wie nog meer wil, kan terecht op de vijftig meter hoge klim wand met routes in diverse moeilijkheidsgraden. Of mag proberen de touwbrug te over winnen. die uitkomt bij de Ab- seikots. Vanaf tien meter hoogte dalen de deelnemers over de tokkelbaan, een stalen kabel van zo'n dertig meter lang, af in de mergelgrotten. Prettige bij komstigheid in de winter: de temperatuur is ondergronds constant twaalf graden Celsius. Geoorloofd rondscheuren in een skelter, waarbij snelheden worden gehaald van vijftig tot zestig kilometer per uur, kan bij All inn Kart in iJtrecht. iIet een van de grootste indoor kart- centra in Europa. Twaalf minu ten racen kost er 25 gulden. Wie met een groep komt, kan zich coureur wanen op de 680 meter lange baan die onder het 'ren nerskwartier' doorloopt, waar na de race de diverse rondetij den met elkaar kunnen worden vergeleken. Een hapje en een drankje ontbreken niet. ijzertijd. Grappig is het yerblijfs- arrangement 'DeTijdmachine', waarbij de toerist de ene nacht slaapt in een vicrsterrenhotcl om de volgende nacht door te brengen in de primitieve een voud van het museum. Heusden Minder oud, maar zeker de moeite waard, is een bezoek aan het aan de Maas gelegen vestingstadje Heusden. Eind ja ren zestig begon hier een groot - se renovatie en vandaag de dag is het plaatsje weer helemaal in de originele staat van de Mid deleeuwen teruggebracht. Met als gevolg dat I leusden een groot openluchtmuseum is ge worden. Een wandeling over de vestingwallen kost ongeveer een uur. De ene kant geeft dan zicht op het schilderachtige stadje; de andere op de grachten met bol werken, de omliggende lande rijen en de Maas. Voor wie 's gezellig etentje pre fereert, is een bezoek aan l ees terij 't Tunneke in Schijndel het overwegen waard. Verwacht hier niet rustig te kunnen tafel en: de klant wordt continu op zijn Breugheliaans vermaakt door minstrelen, handlezers, narren en wat dies meer zij. Re serveren is verplicht. lonifatius Ie Dokkum zegt, zegt Bonifa- is. Dat ene vertrouwde zin- itje dat tijdens de geschiede- des moest worden opge- eund, zit vastgeroest in het heugen: 754, Bonifatius bij ikkum vermoord. En toch is it volgens de jongste onder eken niet helemaal waar. Imers toen de volgeling van illibrord ruim twaalf eeuwen leden werd vermoord, be- )nd Dokkum nog niet eens. was alleen een onherberg- am kweldergebied. De zee Ikte nog ver landinwaarts. de plek waar de heilige sa- en met 52 volgelingen een ipje kleiner werd gemaakt, ram een terp van vier meter log met daarop een herinne- jgskerkje. Later werden daar It huizen omheen gebouwd zo groeide de nederzetting l tot wat nu Dokkum is. 1934 bouwde men even bui- ii de oude stadskern een ka- 1 in een statig park. Voor dat rk staat het beeld van Bo- fatius, die zijn hoofd met de |bel beschermt tegen de aan- Uen van de heidense Friezen, inifatius, die de tachtig al ge- Bseerd was toen hij werd ge- od, ligt niet in Dokkum be- aven. Zijn laatste rustplaats nd hij in de Duitse stad llda, waar hij na z'n eerste islukte poging om de Friezen kerstenen actief was. Hij liet de omgeving diverse kloos- fs bouwen. «GUUS FERREE Als Bonifatius er in de buurt niet was vermoord zou Dokkum waarschijnlijk een betrekkelijk anoniem stadje in het noorden van Friesland zijn gebleven. Maar vooral dankzij het drama dat zich in 754 na Christus af speelde, trekt Dokkum jaarlijks vele bezoekers, die vervolgens ook met de recentere geschie denis van Noord-Friesland wor den geconfronteerd. Er zijn maar weinig plaatsen in ons land waar de aarden verde- digingswallen zo mooi zijn be waard gebleven als in Dokkum. Ruim vierhonderd jaar geleden werden deze bolwerken opge worpen om de stad te bescher men tegen afgunstige vijanden. De noordelijkste stad van Ne derland was in die periode im mers een handelsstad van allu re. Compleet met vrije zeeha ven. Veel van die tijd (Dokkum huis vestte in een nog steeds be staand, fraai gerestaureerd pand tussen 1597 en 1645 een van de vijf admiraliteitscolleges van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) is be waard gebleven. De Friezen hebben hun verleden zelfs bij zonder goed geconserveerd. En bovendien gemakkelijk toegan i- Dokkum: een klein openluchtmuseum met mijmerende Friese patriciërswoningen. foto VW friesland kelijk gemaakt voor bezoekers. Het stadje, dat ruim 14.000 in woners telt, is in feite één le vend anachronisme, een klein openluchtmuseum met tijdloze grachten, karakteristieke brug gen, 'gepensioneerde' koren molens en mijmerende Friese patriciërswoningen, die nog uit de Hanze-tijd stammen. De ou de binnenstad, waar de Waag een centrale plaats inneemt. biedt een aantal verrassende doorkijkjes. Als je de grote recla meborden waarop het pinnen wordt aanbevolen wegdenkt, waan je je in de Gouden Eeuw. Ook bij hotel-restaurant De Posthoorn hebben ze alle tijd. 1 Iet duurt bijna drie kwartier voor de lunch in de vrijwel lege eetzaal wordt opgediend. Maar dat heeft geen nadelige invloed op onze eetlust. En als de ober vervolgens een Dockumer kofje als een geestrijk slotakkoord aanbeveelt, is het lange wach ten afdoende gecompenseerd. Want Dokkum is ook proeven, Berenburg proeven. Inderdaad, de echte van Sonnema. Ruim een eeuw terug reeds brouwde Fedde Sonnema voor het eerst zijn vermaarde kruidendrank, sindsdien bekend als 'üs nasjo- nale slokje'. Het pand waar het bruine vocht werd geboren, staat (hoe kan het ook anders) aan het Sonnema-pleintje. Maar waar de echte Berenburg ook wordt gedronken en of het nu puur achterover wordt gesla gen (uit een fügeltsje een kelkje zonder voet), gemixt of als Dockumer kofje (het Friese equivalent van Irish coffee), het zal iedere bezoeker onmiddel lijk herinneren aan Dokkum. In de serie 'Ledenwijzers' van de ANWB verscheen dezer dagen een aantal brochures voor bezitters van caravans of lieden die van plan zijn er een te kopen. Gelijktijdig kwamen de boekjes 'ANWB-erkende fietsverhuurders', 'Kampeerauto's' en 'Motorrijden' uit. Ze worden in de ANWB-kantoren gratis aan le den verstrekt. 'De auto als caravantrekker' is bedoeld voor een ca- ravanbezitter die een nieuwe auto koopt of de auto bezitter die een caravan wil aanschaffen. Het Is van belang te kiezen voor de juiste combinatie en de brochure geeft alle informatie over de gewenste ver houding tussen caravangewicht en trekkracht van de auto. 'Caravan en de wet' behandelt de vracht aan wette lijke bepalingen waarmee de caravanhezitter (of ei genaar van een vouwwagen, boottrailer of bagage wagen) rekening moet houden. Zaken als verzeke ring, belasting, verlichting, rijbewijs, beladingen hulpspiegels komen aan de orde en ook worden adressen verstrekt voor het verkrijgen van de juiste papieren. Het boekje over fietsverhuurders geeft namen, adressen en prijzen van verhuurders die door de ANWB zijn erkend en 'Kampeerauto's' is vooral be doeld voor leden die een bestelauto of busje tot kampeerwagen willen ombouwen. Naast de wettelij ke bepalingen die daarbij om de hoek komen kijken, wordt ook informatie gegeven over de regels voor vrij kamperen in allerlei landen. Tevens bevat het boekje een lijst van ombouwbedrijven. 'Motorrijden' ten slotte, bevat tips en wetenswaar digheden op technisch en toeristisch gebied en geeft ook raad op het gebied van de keuze van een motor- flets en motorklcding. er een bnnalig inspoor |ckoo Trail in ssex Country), dol is op de |torische tuinen van Kent of gaarne ge- liik maakt van reductiebonnen, kan even- ns terecht in het bijna zeventig pagina's ende boekwerkje dat per briefkaart kan rden aangevraagd bij het Brits Toeristen- reau, Stadhouderskade 2,1054 F.S Am- irdam. Er wordt een vergoeding gevraagd Dr de verzendkosten. lor het vierde (ïtereenvolgen- jaar kwam de- f dagen bij het ItsToeristen- reau in Am- irdam de )chure 'Kort- |g Engeland' De gids rd geschre- n door Gjelt Graaf, die jdermeer 0 hoofd- jk wijdde n 'Londen pr gevor- rden'. tar wie 1 fietsen Heusden is teruggebracht in de originele staat van de Middeleeuwen. foto VVV brabant

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9