Alvast denken aan 1996 Tuinieren jL tuinbladen Planten komt ook eerste maand van het nieu we jaar uit met een volwaardig timmer. Er is aandacht voor jzondere winterbloeiers en de ibrieken 'Doen in januari' aan in het teken van het on- >rhoud. Met het stapelen van ✓^ïde stenen kunnen in een tuin "vjjzondere optische effecten 'W?rden bereikt. De Groningse pnin van de familie De Boer is £*jar een sprekend voorbeeld in. Keermuurtjes op verschil- nde niveau's bieden mogelijk- ïden een tuin heel anders in te Rhten. RTL-tuinman Rob Ver den gaat deze keer op tuin- site bij zanger/tekstschrijver erre Kartner. B&P komt zelf oqet een lezersaanbieding voor 8-daagse tuinreis naar In het blad alvast Mn voorproefje. Wat de kamer anten betreft ondermeer een tikel over de verzorging van ►t sinnaasappelboompje. be het Zelf (woonideeën) be- eedt in het januarinummer at tuinieren betreft aandacht de winterbloeiers, zoals de (kerstroos, of nog stinkend nieskruid). Ver- Br wordt uitgelegd hoe een cir- Bltuin kan worden aangelegd, |et ronde straatjes en slinge- nde klinkerpaadjes. Tot plant jn het jaar is gekozen: de èuchera micrantha Palace jrple, die zowel in de zon als j de schaduw goed gedijt. Ver- jr een uitgebreid artikel over jorten en bogen, als roman- jch accent in de tuin. Com- :et met bouwtekeningen om f van die draagconstructies te innen maken. Ook een lijst t aanbevolen klimplanten itbreekt niet. tcidence (met veel interieur, ïnst antiek) gaat in het janu- ■nummer op bezoek bij tuin- Jnstenaar Ton ter Linden, die kwart eeuw werkte aan het feëfen van een eigen land- nap. Veel winterse foto's en i lyrische beschrijving van dit l'end kunstwerk in het renthse Ruinen. luinen (natuur, reizen [je tijd) beschrijft de toverha- laar, die 's winters bloeit. Nico irmeulen beschrijft de historie In deze uit China afkomstige 3)-)om, die zich ook in Neder- hd uitstekend thuisvoelt. Een [derhoudend verhaal, met achtige foto's. Verder een pa- ha tips voor liefhebbers die ph nu nog in de tuin wagen. Het is voor het laatst dat ik in 1995 een stukje schrijf voor alle tuinliefhebbers van dit blad. Ik zou dus terug kunnen kijken, maar daar houd ik niet van. Ik kijk vooruit en wel naar een heerlijke maaltijd met kakelver se rabarber van eigen teelt. Ra barber is namelijk een van de planten die prima vervroegd kunnen worden en dat niet al leen, de voorbarig gekweekte rabarberstelen zijn zachter en milder van smaak dan de zo merse oogst. Er zijn twee manieren om ra barber vervroegd aan de groei te krijgen. We kunnen het doen in de tuin en dan blijft de plant op z'n plaats staan. Hiervoor hebben we een oude plastic emmer nodig waarvan we de bodem verwijderen. Die bo demloze emmer stulpen we over de plant en om de emmer leggen we een flinke laag stal mest. Nu kom je daar niet zo gemakkelijk aan in de stad. Geen nood, plantaardig afval, vooral blad doet het ook, zij het dat er wat minder warmte vrij komt. Inplaats van de bodem, die we weggehaald hebben, leg gen we nog een oude jutezak of een rest textiel over de emmer en ook daarop gaat een laag mest of compost in wording. Wat te zien is, blijkt uiteindelijk een flinke hoop compost of mest te zijn met daarin ver borgen onze rabar ber. Na een paar weken gaan we een kijkje nemen en als de stengels mooi bleek en 25 cm lang zijn, worden ze geoogst. Is alles geoogst dan gaat de em mer eraf en de deklaag wordt als mulch gebruikt. De tweede methode levert iets eerder een oogst, maar heeft als nadeel dat er van de gebruikte plant het eerste jaar niet meer geoogst mag worden. Vaak neem ik een oude plant voor dit doel, een plant die tóch vervan gen wordt door een jonkie en die na de oogst (heel ondank baar) naar de compost gaat. De plant wordt uitgestoken, liefst even rust zijn geweest. Het overtollige pak natte grond wordt er afgeschud en dan gaan de wortels in een flinke bak, emmer of teil waar we de grond dan aanvullen met vochtige turf. Nu komt de grootste moei lijkheid: het zoeken naar een plek waar de temperatuur schommelt rond de 15 graden, niet veel warmer en vooral niet veel kouder. Het liefst moet de tijdelijke bewaar plaats ook donker zijn. Is dat niet het geval, dan maar afdekken met donker plastic. Voor de rest is het een kwestie van afwachten en de grond vochtig houden, maar vooral niet te nat. Zodra de stengels rond 20 a 25 centime ter zijn kunnen we oogsten en dan smullen we dus in 1996 van de rabarber die we nog net in 1995 hebben binnengehaald. Mooi toch! Vraag en antwoord GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM 1 L D E E W N T E 2 E L A D E N R S 3 S H O T R O P O 4 P P A H T E N T 5 T A E A E R F T 6 T T U M M U L T 7 E T N A B E L 1 8 L E K G K E E R 9 V R E 1 A N L T 10 T A D T A S M 1 11 1 L M K E A R G 12 G R E E G E N T 13 T W W 1 O S N T 14 N T A E F E L N 1PGAVE OPLOSSING taat Ieep op elke regel de letters weg, samen het woord vormen dat ïreenkomt met de omschrijving, resterende letters vormen van bo- i naar beneden en van links naar :hts een citaat. rizontaal: voorjaar; 2, op een andere plaats; nadeel; 4. octrooi; 5. gebak; 6. schudding; 7. lijst; 8. Ijeerlijk; 9. koorlijk; 10. judomat; 11. bijen- uder; 12. bestuurder; 13. ruzie; meubelstuk. kruiswoordraadsel M. van Zuylen uit Rijnsburg is in het trotse bezit van een twee meter hoge Mimosa. Er staat niet bij of het een kamerplant is danwel een Mimosa pudica, of te wel het kruidje-roer-me-niet. Dat heeft de neiging om te lang te worden. Daarom doen de meesten het weg na de bloei. Het valt te prpberen om een flink stuk van de hoofdtak af te halen. Maar dat mag pas in het voorjaar omdat snoei groei be vordert en nu is er te weinig licht. Laat de bovengrond 's winters goed droog worden eer er gegoten wordt en zorg volgend voorjaar voor véél zon. Overigens: de Mimosa houdt niet van kamers waarin gerookt wordt! En wat de Clematis aan gaat: vroeg- en zomerbloeiende soorten worden helemaal niet gesnoeid, de laatbloeiende Cle matissoorten bloeien op jong hout en worden daarom in het voorjaar flink teruggesnoeid. A.C. van der Have uit Aerden- hout heeft helaas veel te weinig Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting geoogst van de Nieuw Zeeland- se spinazie waarvan zowel de blaadjes als de jonge stelen heerlijk zijn. Gewoon bereid als spinazie, eventueel als rauw kost. Maar daarom niet ge treurd. Bij mij in de tuin komen op de plaats waar hij staat, elk jaar weer jonge planten op. Pas tegen eind mei, want ze zijn vorstgevoelig. Die plant ik weer op nette afstand en daarna top ik bij uitgroei geregeld en oogst ik minstens één of tweemaal per week. Ideaal, ook voor kin deren en ouderen, want er zit geen oxaalzuur in, dat niet best is voor de kalkhuishouding. P. Haak uit Haarlem heeft ken nelijk uil pit een sinaasappel boompje gekweekt. Jammer dat dit kleine blaadjes laat vallen en dat er stekels komen aan de blaadjes. Dat laatste kan heel normaal zijn. Het laten vallen van blad duidt op een tekort, naar ik aanneem te weinig voe ding. Het kan ook teveel of te weinig water zijn. In elk geval is het goed om de plant even uit de pot te kloppen en te kijken of de wortels in goede staat zijn. Dan iets nieuwe aarde erbij, ge wone goede potgrond, koel overwinteren en 's zomers bui ten. Vruchten zijn de eerste lan ge jaren niet te verwachten, he laas! De lavatera van mevrouw Zij- denbos uit Leiderdorp heeft van de herfst prachtig gebloeid. Maar hoe moet het nu verder. Moet er gesnoeid worden? De praktijk wijst uit dat er niet ge snoeid wordt, want alle boven grondse delen zijn al bevroren. Als het een Lavatera arborea is, dan is het een vaste plant die 's winters wel om enige be schutting vraagt. Maar er is ook een eenjarige plant met dezelf de naam, te weten de Lavatera trimestris. Deze sterft geheel af. In het beste geval zijn er vol gend voorjaar jonge zaailingen op de plaats waar ze heeft ge staan. Het is jammer dat tuin centra en andere verkopers vaak niet precies vertellen om welke plant het gaat: eenjarig, tweejarig, vaste plant. Tuinlief hebbers zitten dan met een pro bleem dat ik ook niet op kan lossen. Gewoon wachten tot volgend jaar. Tuin ontwerpen als gezelschapsspel Letterlijk spelenderwijs een fraai tuinontwerp maken kan met de splinternieuwe 'Fosch- Box'. Dit fraai uitgevoerde 'spel' is bedacht door Fosch Creation Tuinproducten en gemaakt door Nederlands grootste spel- lenfabrikant. Het maakt het op schaal (1:40) inrichten van de tuin uiterst eenvoudig en bij zonder gezellig. De doos bevat een grondplaat en een kleine 1.100, in kleur uit gevoerde, voorgestanste, kar tonnen schaalmodellen van 159 verschillende tuinprodukten: houten vlonders, tegels, tuinaf- scheidingen, hekwerk, vijvers, banken en nog veel meer. Op de in vakken van 2,5 x 2,5 cm verdeelde grondplaat (68 x 47 cm) worden eerst de contou ren en afmetingen van de eigen, maximaal 27 x 19 m grote, tuin getekend. Daarop kunnen de 'spelers' dan net zo lang pro- dukten plaatsen, combineren en verschuiven tot de meest be vredigende indeling is gevon den. De codenummers op de modellen verwijzen naar pro- duktspecificaties en prijzen en vergemakkelijken het maken van een bestellijst en het bere kenen van een totaalbedrag. Naderhand zijn alle onderdelen overzichtelijk op te bergen in het van 22 vakken voorziene in terieur van de doos. De box is te koop bij tuincentra. Prijs 24,95. Dat bedrag wordt overigens geretourneerd als voor minimaal 250 gulden aan (op de modellen afgebeelde) produkten wordt besteed. Into: Poech Creation, 072 - 57 20 35 5. Om 12 uur wel 10 cijfers draaien! Gelukkig nieuwjaar wensen doet u morgen toch zeker met 10 cijfers? U vindt de nieuwe nummers met behulp van de Omnummergids. Noteer ze meteen in uw nieuwe agenda. Hebt u toch nog vragen, bel dan gratis 06-0096. Bellen? Even tot tellen. HEINZ H-A-Z-Z-O J-O-N-E-EW-S A1-A-G /-AT J-£/-Z-Z-f-£ 0JJ P-E-Z-E-N A-EL-£-££-/ E-E-N V- 0-OJZ-S-P-0-B-D-/-& N-E-&E-N- T. /-E-/V-M 0-MP-E-JS-P- "Z-E-S-E-AS- N-E- T-OE-W-EM S-E~-A/ ALZ-E-BE/ EEN \eo.Gi>e- S-E- 0-E-P-/-& N-E^-EN-T./.E-N- W.O.M0.E E 0 ZES .EN- N-E-[ (5-E-N-T-/-& T-OE^-E-WEN*--? TOMPOES Tom Poes en het Lemland „Wat is er op tegen om goed te doen? vroeg heer Ollie. „Denk eens aan; deze arme lemmings zwerven zonder voedsel door weer en wind. Nergens hebben ze onderdak of een warme haard. Nee, het is onze plicht om iets van onze overvloed af te staan, als u begrijpt, wat ik bedoel. Laten we de stakkers een tehuis geven!" „Dat zou verkeerd zijn", sprak nu de beambte Dorknoper. „Kijk, zo lang de zwervers dakloos zijn kunnen ze worden inge rekend. Maar als ze eenmaal ergens wonen kan de politie ze niet grijpen. Zo is de wet!" „Maar waarom moeten ze worden in gerekend?" vroeg heer Bommel ver ontwaardigd. „Omdat", hernam de ambtenaar, „een opgesloten lemming geen kwaad kan doen. Daarom, me neer Bommel." „Het zijn gevaarlijke elementen", vulde de burgemeester aan. „Dat zeggen de kranten en dat zegt de overheid!" „Zo", riep heer Ol lie verbitterd uit, „nu, dan weet ik wat me te doen staat! Ik zal die lemming vvel in mijn eigen huis onderdak bie den. Ik ken mijn plicht als heer!" Met deze woorden liep hij de deur uit en de beide anderen bleven ontdaan achter. „Hij heeft een lemming in zijn huis!" mompelde de ambtenaar eer ste klasse. „De gevolgen zijn niet te overzien, burgemeester!" „Hij is een gevaar voor de samenleving", prevel de de heer Dickerdack. „Hij kiest de kant van de lemmings en dus is hij ook een verdacht element. Noteer dat, meneer Dorknoper!" Intussen reed heer Bommel ontstemd huiswaarts. „Welk gevaar kan er nu schuilen in die arme, kleine Wobbe Lem?" vroeg hij zich af. „Een hulpelo ze Lem-alleen. Het is harteloos, dat is het!" Op dat moment kreeg hij een bejaarde lemming in het oog, die zich met een stok door de sneeuw voortspoedde... T WEER DOOR HANS VAN ES Vrijdagochtend werd een nieuwe dieptepunt bereikt in een winter, die steeds meer respect afdwingt. Na vier werken vorst, die slechts af en toe werd onderbroken, ging het kwik op de vliegbasis Soesterberg on deruit tot -15.5 graden. Daarmee werd de barrière van 'zeer strenge vorst' genomen. In de westelijk kuststrook vroor het lokaal streng met minima tussen -8 en -11 graden De omstandigheden waren natuurlijk optimaal. In de tot rust geko- rjien arctische lucht was de afgelopen dagen boven Centraal Europa een hogedrukgebied ontstaan met heldere luchten en weinig wind; een prima basis voor strenge stralingskou. Voor de recordiagers onder ons was het een beetje teleurstellend, dat de bodem niet werd afge dekt door een sneeuwlaag. In dat geval hadden de temperaturen nog wel een 5-tal graden lager kunnen uitpakkken. In het ondergesneeuw de Schotland zijn de afgelopen nachten diverse records gesneuveld. In deze regio, waar de warme Golfstroom een echte winter vaak onmo gelijk maakt zakte het kwik tot een zeldzame -24 graden. Terwijl de winter boven grote delen van Europa met harde hand re geert, is het in de landen rond de Middellandse Zee bijzonder zacht geworden met plaatselijk ruim 20 graden. Maar juist dit gebied wordt bezocht door Atlantische depresssies, die - afgebluft door het grote Europese winterbolwerk gedwongen worden een zeer zuidelijke route te nemen. Hierdoor kregen streken als de Algarve, Madeira en zelfs de Canarische eilanden ongewoon veel regen te verwerken. De komende dagen gaan de zachte luchtmassa's vanuit Zuidwest Eu ropa het opnieuw proberen. Frankrijk en Zuid-Engeland vormen een gemakkelijke prooi voor het dooifront; verder naar het noordoosten ontbrand weer een strijd tussen de koude en zachte luchtmassa's. Nederland komt opnieuw in de conflictzöne te liggen, vandaag wordt dat al duidelijk merkbaar. Er steeekt een ijzige oostenwind op (kracht 4 tot 6) en vanuit het zuiden neemt de hogere bewolking toe. Een sneeuw- en ijzelzóne bereikt in de loop van de dag het zuiden van het land en breidt zich vervolgens nog iets verder uit. Bij -2 tot -5 graden voelt het gemeen koud aan. Rond de jaarwisseling ligt de vorstgrens dicht bij of juist boven Neder land. De kans op sneeuw, ijzel en gladheid is groot. Tijdens de eerste dagen van 1996 zal het er nog om spannen. Boven Scandinavië vormt zich gelijdelijk een nieuw hogedrukgebied. Anderzijds komen golven zachte oceaanlucht in de richting van west Europa. Kwakke len, vriezen of dooien; het lijkt allemaal mogelijk. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust enkele sneeuwbuien. Landin waarts flinke opklaringen en overwegend droog. Overdag langs de kust lichte, in het binnenland matige, lokaal ook strenge Zweden: Naast brede opklaringen hier en daar ook wolken velden en zaterdag plaat selijk wat sneeuw. In het midden en zuiden overdag lichte of matige vorst; in het noorden maxima rond 20 graden. Oenemarken: Zaterdag nog rustig weer met flinke opklaringen. Zondag meer wind, meer bewolking en later kans op sneeuw of ijzel. Overdag enkele graden vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overgang naar minder koud weer met in het algemeen veel bewolking en een toe nemende kans op regen, sneeuw of ijzel In het noorden een aantrekkende oos tenwind. Maxima zondag van 3 graden in oost-Schotland tot 10 in zuidwest-Ier land en zuidwest Engeland. België en Luxemburg: Dooi-weer met veel bewolking, regen, sneeuw of ijzel, Aanvankelijk een koude oostelijke wind. Zaterdag nog lichte vorst, zondag enige graden dooi. Noord- en Midden-Frankrijk: Overgang naar zachter weer met van tijd tot tijd regen, zaterdag in het noorden nog een kans op ijzel. Middagtempera tuur rond 10 graden, zaterdag in het noordoosten nog beduidend kouder. Portugal: Aanhoudend onbestendig met vooral za terdag opnieuw flink wat regen. Ook kans op onweer. Aan de westkust van tijd tot tijd veel wind. Middagtempera- tuur rond 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en mogelijk regen. Maxi ma ongeveer 20 graden. Spanje: Wisselvallig met tamelijk veel bewolking van tijd tot tijd regen, misschien met on weer. Vooral in de westelijke helft op nieuw hier en daar veel neerslag. Langs de costa's in het zuiden en oosten zon dag mogelijk wat zon. Tamelijk veel wind. Maxima aan de costa's tussen 16 en 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Overwegend droog. Middagtemperatuur rond 23 gra- Marokko: Westkust: wolkenvelden en vooral in het noorden af en toe regen. In het zuiden meer zon. Middagtemperatuur rond 20 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en in het noorden kans op een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur met name zondag ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Zachter weer met veel bewolking en op beide dagen plaatselijk regen, mogelijk met onweer. In het zuidoosten kan veel neerslag vallen Middagtemperatuur rond 14 graden, zaterdag met name rond Lyon nog aanmerkelijk frisser. Mallorca en Ibiza-. Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag kans op enkele buien, misschien met onweer. Zaterdag ook veel wind. Maxima ongeveer 18 graden. Italië: Zaterdag in het midden en zuiden enke le opklaringen. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, vooral in de bergen in het noorden sneeuw Met na me zondag kan er veel neerslag vallen Maxima van 5 graden in het noorden tot circa 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Aanhoudend wisselvallig en op beide dagen buiige regen. Met name op Corsi ca kan er veel neerslag vallen. Op beide dagen ook veel wind. Maxima tussen de 14 en 17 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en met name zondag kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Licht wisselvallig weer met af en toe zon. maar ook kans op wat regen Rond Rhodos veel meer bewolking en meer re gen Vooral rond de Egeische Zee eerst veel wind. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 16 langs de Griekse westkust; maxima op Kreta rond 14 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag langs de Turkse westkust, en zondag langs de zuidkust en op Cyprus veel bewolking en plaatselijk veel regen. Slechts weinig zon. Maxima van 10 gra den rond de Dardanellen tot 17 op Cy prus. ZONDAG 31 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder 16.35 Maan op 13.25 Maan onder03.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.19 «00.00 10.52 «23.33 Laag 07.00 19 26 06 41 19 0/ MAANDAG I JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16. 36 Maan op 13.56 Maan onder04.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.21 12.36 23.54 12.09 Laag 08 16 20 35 07 57 20. lh DINSDAG 2 JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.37 Maan op 14.32 Maan onder05.2'> Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.15 .13.35 00.48 .13.08 Laag 09.25. 21.56 09.06 21.37 Weerrapporten 29 december 19 uur: station weer wind temp neoisl Aberdeen Geneve Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen luiemburg Madrid Malaga Split n Stockholm i Warschau Wener, n Bangkok^ o Johannesburg c •3 -8 0.0 ■2 16 00 16 11 02 20 7 0.0 3 2 0.2 2 10 0.0 1 3 114 7 17 0.0 -3 -11 0.0 9 6- )3.0 -8 -16 0.1 5 -7 0.1 24 17 00 17 13 36 0 00 3 -5 00 14 11 27 0 16 3 00 17 13 230 -13 17 0.2 «3 13 6 2.0 .3 9 7 0 w3 -5 17 0.3 I -8 -21 00 o3 -9 16 00 «2 6 0 1 0 29 16 0 0 »7 24 20 00 <5 21 15 00 s. 0 31 26 0.0 0102 20 7 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7