CompuServe weert porno van Internet 'Er zijn na 8 december nog veel meer mensen vermoord' Perikelen in Italië probleem voor Europese Unie Buitenland Leider fundamentalisten toch vóór douane-unie Race tegen de klok Franse politie wijst op meer gevaarlijke sekten Menselijk falen oorzaak van ramp met vliegtuig Major verliest weer parlementslid jonden-den haag Emma Nicholson, die voor premier John Ma jors Conservatieve Partij in het Britse Lagerhuis is gekozen wil die partij verlaten. „Mijn opvattingen zijn niet veranderd IV Conservatieve Partij is rechtser geworden", verklaarde Ni cholson diezich wil aansluiten bij de oppositionele Liberaal-De- mocraten. Israëliërs tevreden over Peres ifruzalem Een meerderheid van de Israëliërs is tevreden c de manier waarop premier Shimon Peres zijn werk doet Vol gens het dagblad Maariv was 62,4 procent van de telefonisch on dervraagden tevreden met Peres, die vorige maand de vermoor de Yitzhak Rabin opvolgde. Ontevreden was 21.3 procent Leeson legt zich neer bij celstraf SINGAPORENick Leeson gaat niet in hoger beroep. De voormali ge handelaar die met zijn speculaties verantwoordelijk wordt ge houden voor de ondergang van de Britse zakenbank Barings, werd begin december door de Singaporese rechter veroordeeld tot zes jaar cel. Record-aantal executies in VS Washington Een recordaantal terdoodveroordeelden is dit jaar in de Verenigde Staten geëxecuteerd. In 24 staten zijn in totaal 56 mensen terechtgesteld. Vorig jaar zijn 31 mensen geëxecu teerd, tegen 38 in 1993. Surinaamse ex-militair wil ander bescherming getuigen voor Nederlandse rechtbank ROTTERDAM JOLANDE VAN DER GRAAF VERVOLG VOORPAGINA Hij kende de mensen die op die achtste decem ber in Fort Zeelandia werden gedood geen van al len persoonlijk. Wel hun namen. De journalist Jo zef Slagveer, André Kamperveen van het radiosta tion ABC, ex-militair Soerinder Rambocus. „Ze zaten in de donkere cellen in The Devil, de gevan genis in het Fort. Wij wisten niet eens hoeveel mannen waren opgepakt. Ren voor een werden ze naar buiten gehaald en verhoord. Gestompt, geslagen met geweerkolven, uitgejouwd en toege schreeuwd. Bouterse zat als opperrechter in zijn kamer en velde vonnis. Als het oordeel was uitge sproken, kregen ze de kogel." De doodsangst in hun ogen ziet hij nog. „Grote mannen die huilden als kleine kinderen en in hun broek plasten van angst. Sommige militairen ge noten. Bhagwandas, commandant van de Echo- compagnie had er gewoon plezier in. Snauwde de anderen af als hun magazijnen leeg waren. De ge vangenen werden tegen een muur gezet en met Uzi's afgemaakt. Ik heb Bhagwandas, Rozendaal en Gorré (tot voor kort bevelhebber van hel Suri naamse leger) ieder een man zien neerschieten. Gorré kon op het laatst niet meer op zijn benen staan, zo ladderzat was hij. I let was een orgie van geweld." Politicus en vakbondsleider Fred Derby was de enige die de moordpartij overleefde. Derby maak te vorige week in Suriname zijn verhaal wereld kundig. Volgens Derby heeft hij Bouterse. vlak voordat hij naar huis werd gestuurd, gevraagd om de levens van zijn vier celgenoten eveneens te sparen. Ren van de nabestaanden, Surinamer Henri Behr, voegde daar deze weck aan toe dat Derby de lijken van Slagveer en Kamperveen heeft gezien. De Surinaamse ex-militair vertelt echter een heel andere versie. „Juist van Derby kan ik me al les goed herinneren. Hij werd uit zijn cel gehaald en op een stenen bankje op de binnenplaats neergezel. Korte broek. T shirt, hadslippers. Hij smeekte iedere militair die voorbij kwam om voor hem te pleiten bij Bouterse. Tijdens het verhoor lag hij op zijn blote knieën en jankte tegen Bou terse: 'Waarom ik? Ik heb altijd achter jullie ge staan, de revolutie gesteund'. Hij wist niet dat Bouterse en Bhagwandas al hadden afgesproken wat ze met hem zouden doen. Voor zijn binnen komst zei Bouterse: 'Derby mag leven, die kun nen we later nog gebruiken'. Ik heb het vermoe den dat ze hem daarna ook hebben gemanipu leerd. want Bouterse had grote problemen met de vakbonden." Hij ontkent dat Derby bij Bouterse heeft gepleit voor de overige slachtoffers. „Derby was veel te bang om Bouterse te irriteren. Dat is volkomen logisch: mensen werden daar gemarteld, geëxe cuteerd en stonden met de dood in de ogen. Maar Derby moet nu niet de held uithangen." Binnen militaire kringen werd niet gepraat over de moordpartij. „Vanaf dal moment waren we bang, wisten we wat 'verraders' kon overkomen. Maar militairen vertelden elkaar niet dat ze bang of het ergens niet mee eens waren. Ie beste vriend kon ermee naar Bouterse stappen om een wit voetje te halen." I let bleef niet bij die zwarte achtste december. In Fort Zeelandia maakte hij enkele maanden la ter nog een executie van 'politieke tegenstanders' mee. „Drie mannen, één had een grote adelaar op zijn borst getatoeëerd. Ren I iindoestaanse arts gaf ze een injectie met dodelijk gif. Kort manne tje, levensgevaarlijk. Rn daarna? Ach, daarna. Als ze de decembermoorden gaan onderzoeken zijn er nog zo ongelooflijk veel andere moorden die moeten worden onderzocht. Mensen die op straat zijn neergeknald als slachtoffer van een 'roofmoord'. Mensen die in brand zijn gestoken. Afvallige militairen die door 'bedrijfsfouten' liet leven lieten. Om de macht, om drugs ook. Zo kan ik uren doorgaan." Hij is bereid om te getuigen voor een Neder landse rechtbank, mits hij voldoende bescher ming krijgt. „Geen camera's, geen pers. Dan wil ik het kwijt. Ik heb toen geen kogel afgeschoten, maar voel me schuldig omdat ik niets heb gedaan om het tegen ie houden. Misschien kan ik zo iets goedmaken." In een arrestatie van de daders kan hij moeilijk geloven. „Wie gaat Bouterse arresteren? Rr liggen blauwdrukken klaar voor zulke situaties. Met ac ties om de Afobaka-stuwdarn, het meest strategi sche punt van Suriname, op te blazen. Bouterse weet zich nog altijd omringd door trouwe vazal len. Mannen met net fanatisme en gewelddadige karakter zoals neonazi's dat hebben. Bouterse /al zich nooit overgeven. Hij is zó gek dat hij zich dood vecht." DDR-pas niet langer geldig DEN HAAG ANP Gisteren was eigenlijk de laatste dag waarop voor malige Oostduitsers hun oude DDR-paspoorten en identiteitsbewijzen kon den omruilen tegen de desbetreffende papieren van de Bondsrepubliek. Morgen om middernacht loopt namelijk de over gangstermijn af die Bonn en Oost-Berlijn in het ver enigingsverdrag hebben afgesproken. Daarna zijn de oude DDR-documenten ongeldig. Toch hebben nog duizenden voormalige Oostduitsers DDR-papie- ren op zak. Toen Bonn en Oost-Ber lijn vijf jaar geleden over het verenigingsverdrag on derhandelden, vond men de termijn van vijf jaar wel erg ruim. Met de val van de Berlijnse Muur nog vers in het geheugen hielden de onderhandelaars er reke ning mee dat de meeste voormalige DDR-burgers snel papieren van de Bondsrepubliek zouden aanvragen. De overgangs periode was dan ook meer bedoeld om een stormloop op de stadhuizen in het oosten van het land te voorkomen. Vijf jaar na de vereniging valt echter op tal van ter reinen een zekere DDR- nostalgie te bespeuren: Trabi's zijn weer in trek bij verzamelaars, sommige ex-Oostduitsers kopen be wust bekende DDR-levens- middelen en nu blijken ook duizenden verknocht te zijn aan het vertrouwde blauwe DDR-paspoort. „De eerste drie maanden zullen we soepel zijn voor mensen die hier met een DDR-paspoort komen en ze alleen mondeling waar schuwen", zei een mede werker van het bevolkings register van de Saksische hoofdstad Dresden giste ren voor het publieke TV- net ARD. Maar vanaf 1 april moeten zij zonder geldig identiteitsbewijs re kening houden met een boete van 25 75 mark. Protesten na blokkeren van toegang Duitse gevoeligheid voor mogelijk pornografisch materi aal heeft Amerika's grootste computernetwerk Compu Serve gedwongen tot een ongekende censuurmaatregel. CompuServe, een commerciële dienst die wereldwijd vier miljoen leden in 140 landen telt, heeft voor al die le den de toegang tot meer dan tweehonderd seksueel ge oriënteerde rubrieken op het Internet geblokkeerd. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De CompuServe-leden, onder wie enkele tienduizenden in Nederland, kunnen daardoor niet meer via CompuServe toe gang krijgen tot discussiegroe pen over seksuele onderwerpen of pornografische foto's 'down loaden'. CompuServe ging hier toe over, nadat de Duitse justi tie de Compuéerve-vestiging in München had gemeld dat het aanbieden van toegang van In ternet tot die rubrieken volgens de Duitse wet strafbaar is. Omdat CompuServe een in ternationaal netwerk is, was het technisch niet mogelijk om al leen de Duitse leden af te scher men van seksueel expliciet ma teriaal. Het gevolg is dat nu alle CS-leden, ook die in landen als de VS of Nederland waarin dit (nog) niet strafbaar is, door de censuur worden getroffen. In Amerika en daarbuiten heeft dit al tot een golf van protesten van CS-gebruikers en burgerrech tenactivisten geleid. Volgens hen is de vrijheid van menings uiting in het geding. De stap is vooral omstreden omdat Internet-aanbieders zich tot nog toe altijd op het stand punt hebben gesteld dat zij al leen 'verbindingsdiensten' leve ren en niet verantwoordelijk zijn voor de inhoud van hetgeen Eén dode bij aanslag Grozny MOSKOU Rtr-DPA-AFP ANKARA AFP-Rtr-DPA Bij een bomaanslag in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is gisteren een Russische sol daat gedood en zijn tien men sen gewond geraakt. Volgens het Russische persbureau Inter fax was een plaatselijke politie- commandant doelwit van de aanslag. De politieman en zijn chauffeur raakten zwaar ge wond toen een zware bom in een greppel ontplofte op het moment dat zij voorbij reden. Onder de gewonden waren ook twee Russische militairen. Door de ontploffing ontstond een grote krater, vlak bij het minis terie van binnenlandse zaken. De leider van de islamitische Welvaartspartij in Turkije, Ne?- mettin Rrbakan, heeft gisteren zijn verzet tegen een douane unie met de Ruropese Unie la ten varen. Tot nu toe had Rr bakan zich vooral laten kennen als een felle tegenstander van elke politieke, economische en militaire samenwerking met het westen. De Welvaartspartij kwam zondag als grote winnaar uit de bus bij de parlementsverkiezin gen. Rrbakan beloofde Turkije om te vormen tot een islami tische staat en pleitte voor een islamitische unie van Kazach- stan tot Marokko'. Gisteren zei Rrbakan echter nooit tegenstander van de dou- VOLWASSENE eigen outo Frcc-aanbod geldig vanaf VOLWASSENE KIND lende volwassenen per Kamer Stap naar uw AN'\ R Reisbureau of Rabobank voor de Osd ane-unie met de RU te zijn ge weest. Hij accepteerde slechts de voorwaarden niet waarop deze tot stand moest komen. „Wie kan er op tegen zijn de Turkse economie een gezonde basis te geven door haar con currentiekracht te vergroten en de invoerrechten af te schaf fen", aldus de fundamentalis tenleider. Met zijn verrassende koers wijziging lijkt Rrbakan toenade ring te willen zoeken tot andere partijen. Zijn Welvaartspartij is weliswaar de grootste partij in het Turkse parlement gewor den, maar behaalde geen abso- lutemeerderheid. De Partij van het luiste Pad van premier Tansu Qiller en de conservatieve Moederlandpartij ANAP doen pogingen een coali tie te smeden om Rrbakan van regeringsmacht af te houden. Gisteren riep (filler daarom op een einde te maken aan het ge- ruzie met ANAP. „Laten we eerst maar eens wachten tot er een nieuwe premier is aange wezen die de alliantie moet vor men om de fundamentalisten uit de regering te houden. De president moet hiermee begin nen. We kunnen in dit stadium nietsdoen." President Suleyman Demirel heeft aangekondigd niet eerder dan half januari een kabinets formateur aan te wijzen. via computers wordt verspreid. Zij stellen zich daarbij op één lijn met de telefoonmaatschap pijen, die ook niet aansprakelijk kunnen worden gesteld voor wat via hun telefoonlijnen wordt gezegd of verspreid. CompuServe en andere com merciële netwerken als America Online, Prodigy en Microsoft Network die samen meer dan tien miljoen leden lellen zijn echter anders, omdat zij niet alleen toegang tot Internet aanbieden, maar ook zelf dui zenden informatieve rubrieken aanbieden en controleren. In die eigen programma's is por nografie al verboden of alleen voor volwassenen toegankelijk. Maar controle op wat via het In ternet wordt verspreid, is niet mogelijk. CompuServe, dat gevestigd is in het Amerikaanse Columbus in de staat Ohio, zei gisteren snel te zullen werken aan tech nologie die het wel mogelijk maakt om de toegang tot het netwerk per land te regelen. Bo vendien werkt CompuServe aan een systeem waarbij toegang tot bepaalde rubrieken alleen mo gelijk is met een code, zodat ou ders kunnen voorkomen dat kinderen ongewenste dingen zien. De andere grote 'online- dienst', America Online, kent zo'n systeem al. PARUS-GRENOBLE AFP Rtr Rnkele slachtoffers van hel re cente macabere ritueel van de Zonnetempelsekte in Frankrijk wisten volgens de politie in Grenoble niet wat hen boven het hoofd hing. De politie sluit herhaling van het drama, waar bij zestien mensen omkwamen, niet uit en is begonnen met een breder onderzoek naar gevaar lijke sekten. In Frankrijk zijn nog zeker vier sekten actief met vrijwel dezelfde ideeën. Vorige week zaterdag werden de lijken van zestien vermiste leden van de Zonnetempelsekte gevonden in de Franse Alpen. De omstandigheden waarin de lichamen werden gevonden, duiden op bizarre rituelen. De lichamen waren verbrand en sommigen hadden plastic zak ken om hun hoofd. Sectie op de lichamen heeft uitgewezen dat twee sekteleden veertien men sen hebben bedwelmd en daar na doodgeschoten. Het tweetal heeft daarna de hand aan zich zelf geslagen. liet drama herinnerde aan oktober 1994, toen 53 leden van de sekte, waaronder de oprich ters, in Zwitserland en Canada de dood vonden. De politie brengt de zaak in verband met de komende eeuwwisseling. Aan het einde van een eeuw, en zeker aan het einde van een millennium, zijn er altijd on heilsprofeten die de apocalyps. het einde van de wereld, voor spellen. Bovendien begint in de volgende eeuw het zogenoemde astrologische tijdperk van de Waterman, waarvan wordt ge zcïgd dat het na het tijdperk van Vissen de mensen grondig zal veranderen. 1 let samengaan van deze twee verschijnselen vergroot volgens de Franse poli tie de kans op meer slachtoffers onder sekteleden. Frankrijk telt 173 actieve sek ten met gezamenlijk ongeveer 130.000 aanhangers. Daarvan lijken zeker vier sekten op die van de Zonnetempel. „We vre zen dat verscheidene apocalyp tische groepen op de een of an dere dag plotseling overgaan op collectieve zelfmoord", aldus een woordvoerder van de poli tie. Zwitserse en Franse politie mensen werken samen aan de zaak. Ook wordt onderzoek go daan in andere landen. De openbare aanklager stelde dat een vergaand onderzoek nodig Ls om meer te weten over het le ven, de bedoelingen en de plan nen van de sekte. „Ik hoop dat we een herhaling van deze tra gedie kunnen voorkomen, maar zeker ben ik daar niet van." zupanja» Amerikaanse genietroepen hebben gisteren hun inspanningen verdubbeld in een poging om vóór twaalf uur vanmiddag een pontonbrug te leggen over de rivier de Sava, de toegangspoort tot Bosnië voor het Amerikaanse contingent van de internationale vredesmacht IFOR. De bouw van de driehonderd meter lange, drijvende brug is volgens de Amerikaanse genie het grootste project sinds geallieerde troepen in maart 1945 de Rijn bij Remagen overstaken. Donderdag nog werd de hele operatie gestaakt, toen de Sava buiten zijn oe vers trad en de genietroepen moesten worden geëvacueerd. De zware regenval en overvloedig smeltwater als gevolg van de ongewoon hoge temperaturen in het hele gebied maakten de Amerikanen het werk onmoge lijk. Om de brug toch volgens plan af te krijgen, werden gisteren vier Chinook-CH47 helikopters ingezet, de grootste en krachtigste ter wereld, waarmee meer dan tienduizend kilo kan worden vervoerd. Ondanks het slechte weer slaagden de toestellen erin de 63 benodigde brugdelen in de snelstromende rivier te droppen. Vanaf beide zijden wordt nu gewerkt om de brugdelen met elkaar te verbinden. De Sava vormt ter hoogte van de stad Zupanja de grens tussen Kroatië en het noorden van Bosnië. In 1991, nadat Kroatië zich had afge scheiden van de rest van Joegoslavië, werden alle verbindingsbruggen in het gebied opgeblazen. Zodra de pontonbrug klaar is, zullen ongeveer twintigduizend Amerikaanse soldaten afkomstig van bases in Duitsland over het stalen en aluminium gevaarte Bosnië binnentrekken. Er zullen twee pontons tegen elkaar worden ge legd, zodat pantserwagens, tanks en vrachtwagens in beide richtingen de Sava kunnen oversteken, foro ipa vloog, voerden de piloten het motorvermogen op en trokken zij de neus van het toestel op. Maar de vleugelkleppen die tie snelheid voor de landing moes ten verminderen, waren al in werking gezet en hieven uil staan, waardoor het vliegtuig niet snel genoeg hoogte kon winnen. Slechts negen secon den nadat de alarmsignalen- ;il waren gegaan, sloeg het toestel te pletter. Niet meer dan vier in zittenden en een hond overleef den het ongeluk. American Airlines gaf een ver klaring uit waarin de maai schappij zei teleurgesteld ie zijn dat 'menselijk falen van de kant van onze medewerkers wellicht heeft bijgedragen lot het ongc luk'. De piloot en de co-piloot waren allebei zeer ervaren vlie gers, met respectievelijk tien duizend en zesduizend vliegu ren achter hun naam. De familie van een omgeko men computertechnicus lu-eft in Miami een claim van vijf mil joen dollar ingediend bij de luchtvaartmaatschappij. Andere nabestaanden hebben soortge lijke stappen aangekondigd. BOGOTA AP De piloten van het Amerikaanse vliegtuig dat vorige week in Co lombia u-gen een berg vloog, waren met elkaar in gesprek over hun dienstroosters. Zc wa ren niet bezig met de gehruike lijke voorbereidingen op de lan ding op het vliegveld van Call die zij hadden ingezet. Dat blijkt volgens Colombiaanse autori teiten uit de recorders die de vluchtgcgevens en de cockpit gesprekken hebben opgeno men. Het zal nog maanden duren voordat het onderzoek naar de ramp, die op 20 december aan 160 mensen het leven kostte, zal zijn afgerond. Volgens kapitein Ródrigo labrcra van de Colom biaanse luchtvaartdienst zijn er echter geen aanwijzingen dat sabotage of een mechanisch de fcct In het spel was. De lucht vaartmaatschappij American Airlines gaf toe dat de beschik bare informatie wijst op mense lijk falen. Toen in de cockpit alarmsig nalen afgingen die de beman ning waarschuwden dat de Boeing 757 te dicht bij de grond BRUSSEL ANP De ontslagaanvrage van de Itali aanse regering heeft niet alleen gevolgen voorde binnenlandse politiek. I let Romeinse drama is tevens een spaak in het wiel van de totale Europese Unie. Italië is vanaf 1 januari voorzitter van de EU. Rome beslist derhalve het komend half jaar over de Eu ropese politieke agenda. In di verse Ruropese lidstaten bestaat de vrees dat de Italiaanse rege ring niet zal toekomen aan Eu ropese kwesties. De binnen landse verkiezingsstrijd, die on vermijdelijk lijkt, laat daarvooi nauwelijks ruimte, zo is de ver wachting. Uiteraard doet de Italiaanse premier Lamberto Dini, die vandaag president Scalfaro het ontslag van zijn zakenkabinet aanbiedt, er alles aan om de an dere Ruropese lidstaten gerust te stellen. Zo kreeg Pauline Green, de fractievoorzitter van de socialisten in het Europees Parlement, onlangs de verzeke ring dat Italië zijn best zal doen het RU-voorzitterschap tot een succes te maken. Green was naar Rome gereisd om haar be zorgdheid te uiten over liet mo gelijke effect van de Italiaanse problemen op de Europese Unie. De vrees van Green is bepaald niet ongegrond. Het recente verleden leert dat ze alle reden heeft bezorgd te zijn. Zowel het Duitse als het Franse voorzitter schap, in 1994 en in 1995, viel samen met nationale verkiezin gen. De twee landen haalden maar een mager zesje voor hun Europese werk. Spanje, dat het afgelopen halfjaar EU-voorzit- ter was, kreeg daarentegen niets dan lof toegezwaaid. Madrid plaatste weliswaar vooral on derwerpen op de agenda die het zelf belangrijk vond, maar het hield de Ruropese trein wel op stoom. Knap want de Spaanse premier ionzalez en de zijnen werden weliswaar niet gehin derd door verkiezingsperikelen, maar vochten wel voor hun po litieke leven in het licht van ver schillende schandalen. Geluk hij een ongeluk is dat Ita lië als voorzitter niet al te veel kastanjes uit het vuur hoeft te halen. Eind maart wordt in Tu rijn het officiële startschot gege ven voor de intergouvernemen tele conferentie over de hervor ming van de Ruropese Unie. Dat is echter meer een ceremo niële gebeurtenis. De echte on derhandelingen, die uiterst moeizaam zullen verlopen, worden pas in het voorjaar van 1997 afgerond. Dan is Neder land RU-voorzitter. I iet komend half jaar moeten wel knopen worden doorgehakt over de euro, de Ruropese een heidsmunt. In 1999 gaat een be perkt aantal Ruropese lidstaten een monetaire unie aan. Voor komen moet worden dat de lan- Lamberto Dinl. foto rtutfrs den die meedoen, de zogeheten ins, zich voorgoed afzonderen van de landen die niet mee doen, de ouis. De vrees bestaat dal de munten van de outszul len devalueren ten opzichte van de euro, hetgeen tot een split sing van de RU leidt. Om dal onheil te keren, moet vooraf de economische relatie tussen de ins en outs worden vastgesteld. Italië zelf hecht overigens sterk aan dat punt, omdal het land in 1999 nog niet klaar is om toe te treden tot de muntunie. Nederland beziet hel Italiaanse voorzitterschap overigens met extra belangstelling. In de eerste helft van 1996 moet ook de kwestie Europol worden gere geld. De F.uropese politie -orga nlsatie, die in Den I laag is gr vestigd, heeft nog steeds niet de juridische status die zc nodig heeft om goed te kunnen func tioneren. «root - Brittannië wil daar nog niet van weten. I let vereist een staaltje diplomatieke stuurmanskunst van Rome om ervoor te zorgen dat de Britten bijdraaien.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5