De aarde beeft Shell in de tang Slachtoffer van de vrede Proces van de eeuw Omstreden bezoek l Het vuren gestaakt Frankrijk tegen de wereld Het boorplatform Brent Spar huist voorlopig in een fjord bij het Noorse Stavanger. Shell wilde het gevaarte na bewezen diensten afzinken op de bodem van de zee. Dat zou voor het milieu de minst schadelijke oplossing zijn. De 'milieuridders' van Greenpeace tegenstan ders spreken liever van 'milieuterroristen' wisten de publieke opinie in landen als Duits land en Nederland te mobiliseren tegen dit be sluit. Shell zag de omzetten dalen en ging, tot woede van de Britse regering die toestemming had gegeven voor de operatie, door de knieën. Er wordt nu op een andere oplossing gestu deerd. In november brak opnieuw een storm los over Shell toen het militaire bewind van Nigeria de schrijver en activist Ken Saro-Wiwa met een aantal medestanders opknoopte. Saro-Wiwa had in zijn land actie gevoerd te gen Shell. Oproeien tot een boycot van de Nederlands-Britse oliegigant vonden geen ge hoor. foto anp De Japanse havenstad Kobe wordt op 17 janu ari getroffen door een zware aardbeving. De chaos en ontreddering zijn groot. De hulpver lening komt langzaam op gang. Deels omdat de Japanse overheid zelf tekort schiet en deels omdat het land in eerste instantie alle buiten landse hulp afwijst. In totaal komen 5.243 mensen om. Bijna 27.000 mensen raken ge wond. In maart voltrekt zich in Japan een nieuwe ramp. Bij een aanslag met het dodelij ke zenuwgas in de metro van Tokyo komen twintig mensen om en belanden er 5.500 in ziekenhuizen. De religieuze sekte Aum Shin- rikyo (Hoogste Waarheid) wordt daarvoor ver antwoordelijk gesteld. De politie begint een klopjacht op leiders en leden van de sekte. Een groot aantal, onder wie sekteleider Asahara, zit al achter de tralies in afwachting van hun proces. foto epa yoshikzu tsuno leb beslist en niks en niemand kan mij van gedachten doen veranderen'. De dit voorjaar tot opvolger van Francois Mitterrand gekozen nieuwe ise president Jacques Chirac liet er geen twijfel over bestaan dat 'zijn' Frankrijk desnoods de hele wereld zóu trotseren om toch maar vooral een r kernproeven te kunnen houden in de Stille Oceaan. En Chirac heeft woord gehouden. Sinds 5 september is reeds vijf keer in Frans-Polynesië kernbom tot ontploffing gebracht. De stormen van protest die in de westerse wereld (op de foto een demonstrant in Vanvouver, Canada) los- jten inclusief een redelijk geslaagde boycot van de Beaujolais in Nederland hebben niets uitgehaald. In Frankrijk zelf bestaat wel kritiek jle eigengereidheid van de president, maar is verder weinig verzet. foto reuter In het Midden-Oosten lijkt de vrede eeuwig te laat. Op 28 september wordt in Washington een nieuwe overeenkomst getekend tussen Israël en de Palestijnen. PLO-leider Yasser Arafat keert zich bij die gelegenheid tot de Israëlische premier Yitzhak Rabin met de woorden: „We zullen de ze vrede met onze ziel en ons leven beschermen." Rabins leven duurde daarna nog nauwelijks een maand. Op een mooie avond, tijdens een vredesdemonstratie in Tel Aviv, maakt de extreem rechtse Igal Amir er met een paar scnoten een eind aan. De wereld is geschokt. Voor- en tegen standers rouwen eensgezind. Rabins opvolger Shimon Peres belooft het vredesproces voort te zetten. Ook met Syrië en ook als dat het opgeven van de Golan-hoogvlakte betekent. Er is geen andere keus. foto's ap/epa michel lipchitz/lukf frazza stond in dit vijftigste jaar van zijn onafhankelijkheid in het brandpunt van de Nederlandse belang- Pling, vooral ook omdat koningin Beatrix er op staatsbezoek ging. Niet op de omstreden 17de augustus, btr enkele dagen later kwam ze in Jakarta aan. Bij monde van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) be- s.tetipelde het kabinet het bezoek achteraf tot een groot succes, al meenden anderen dat de vorstin in de tro- J01 diverse malen lelijk werd geschoffeerd, onder anderen door haar gastheer, president Suharto. Aan het ^e van haar rondreis door Indonesië deed Beatrix op Sumatra Padangsidempuan aan, waar ze zich samen 111 haar oudste zoon liet fotograferen temidden van in traditionele Minangkabause kledij gestoken dansers. foto anp cor mulder Amerikanen houden van overdrijven. Het proces tegen de gewezen football-ster en B-film acteur O JSimpson dat in januari begon werd daarom zonder veel bescheidenheid het 'proces van de eeuw' ge noemd. Simpson werd er van verdacht zijn vrouw Nicole en een kennis die toevallig bij haar op bezoek was, te hebben vermoord. De sportman wist een uitgelezen team van advocaten op de been te brengen. Zij zorgden er uiteindelijk op 3 oktober voor dat Simpson werd vrijgespro ken door een rfiet veel moeite samengestelde overwegend zwarte jury. Het openbaar ministerie kon naar de smaak van de juryleden niet wettelijk en overtuigend bewijzen dat Simpson ook inderdaad de moor denaar was. De verdediging hamerde er van het begin af aan op dat OJ. het slachtoffer was geworden van een racistisch komplot, gesmeed door de politie van Los Angeles die toch al een bedenkelijke reputatie heeft. De meningen onder de Amerikaanse burgers zijn nog altijd ver deeld. De meeste blanke Amerikanen zijn er van overtuigd dat OJ. wel degelijk schuldig is terwijl het merendeel van de zwarten de komplot- theorie aanhangt. foto reuter reed s axon Wijl** Voor de inwoners van Bosnië be gon het jaar hoopvol toen de Amerikaanse oud-president Jim my Carter met Nieuwjaar een be stand wist te bereiken. Maar de vrede van 1995 duurde slechts enkele weken en Bosnië gleed te rug in zijn nachtmerrie van bele gering en moordpartijen. Toen, midden in de zomer, sloeg het Kroatische leger in een blitz-aan- val de opstandige Serviërs uit de Krajina, terwijl hun Servische broeders in Bosnië er van langs kregen via luchtaanvallen van de NAVO. Aan het eind van de herfst waren de Serviërs murw genoeg om in te stemmen met een vredesplan waar de NAVO zich met 60.000 man borg voor stelde. Het akkoord werd begin deze maand in Parijs ondertekend door de presidenten van Kroatië, Servië en Bosnië Voor 200.000 Bosniërs is dit te laat gekomen", zei een Bosnische soldaat over de slachtoffers van de driëeneenhalf jaar durende oorlog. „Maar beter laat dan nooit. Het vredesverdrag zal veel levens redden." foto

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 43