Allochtone kinderen vaak niet ingeënt 1 "Met de Rekening Coulant kom ik eindelijk weer wat meer aan ondernemen toe" Nederlander redelijk optimistisch over '96 Binnenland Zwolse politie legt hand op evensgevaarli jk vuurwerk 'Te vroeg geboren baby stierf na fout artsen' /erstekelingen Nederlands chip terug naar vaderland Wachten op de wind MERDAG 30 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Ncdeil.inch Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Manusama 5 januari gecremeerd (otterdam De gisteren overleden Johan Alvarez Manusama. de ;x-president in ballingschap van de Republiek der Zuid-Moluk- cen (RMS), wordt vrijdagmiddag 5 januari in Ockenburg in Den Kaag gecremeerd. De autoriteiten hebben uitstel verleend om- jat de familie en de Molukse gemeenschap zelf plechtigheden «villen organiseren. Manusama overleed in het Rotterdamse Ha venziekenhuis ten gevolge van een hersenaandoening. ANWB opent een schaatslijn )en haag De ANWB heeft gisteren een speciale telefoonlijn (06- }623, 75 cent per minuut) geopend om mensen te informeren jver schaatstoertochten op natuurijs. Per provincie is te horen ivaar toertochten zijn uitgezet, die de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond (KNSB) heeft goedgekeurd. De erkenning garan- Jeert dat de tochten met zorg zijn uitgezet, zodat deelnemers de •oute veilig kunnen rijden. Gisteren konden de eerste KNSB- oertochten in Groningen, Friesland, Noord-Holland en Overijs- lel worden geschaatst. Records voor Zeeuwse havens ilissingenDe Zeeuwse havens sluiten 1995 af met een record tan overgeslagen goederen. Vlissingen boekte een overslag van 10,9 miljoen ton, Terneuzen 10,6 miljoen ton. Ten opzichte van 1994 betekent dat een groei voor Vlissingen van 10 en voor Ter- ïeuzen van 6 procent. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers die jeide havenschappen gisteren hebben bekendgemaakt. Omzetdaling bloemenveiling Holland Bloemenveiling Holland (Naaldwijken Bleiswijk) leeft in 1995 voor 2,5 procent minder aan bloemen en planten rerkocht dan vorig jaar. De totale veilingomzet kwam op de aatste veildag van het jaar uit op bijna 2,1 miljard gulden. Vei- ingdirecteur Telen wijt de omzetdaling vooral aan de vermin- lerde aanvoer van importprodukten en het lage prijsniveau, /oor 1996 verwacht de op Aalsmeer na grootste bloemenveiling 'an ons land een lichte omzetgroei. est-breda anp ie r"£ rechtbank in Parijs heeft gis- rmiddag besloten vijf Marok- verstekelingen toe te la- 'nn in Frankrijk. Dat betekent :nel dat de vijf per vliegtuig te- ggaan naarhun vaderland. De bemanning van het con- inerschip Saarbreda ontdekte vijf donderdagavond in de *ahnse haven Brest in een con- lelner aan boord. Het was niet P*iidelijk wat verder met hen oest gebeuren. Wat betreft de aatselijke autoriteiten bleven gewoon aan boord om mee varen richting Antwerpen. De weigerde dat omdat er r en slaapruimte voor hen was. 'c'hla overleg met de Duitse ei- 1 naren van fiet schip gaf direc- ur F. Stienstra van het be- anp r t politie van Zwolle heeft tij- ^r"jns huiszoeking achthonderd jo illegaal vuurwerk in beslag Het gaat onder ande- om de levensgevaarlijke lawine- lurpijlen en de zogenoemde :e*Drtieren. Zeven Zwollenaren de leeftijd van 18 tot 32 jaar n aangehouden wegens de indel in dit vuurwerk. (\an de hand van het onder- lek in Zwolle is ook elders in ïderland illegaal vuurwerk op- jspoord. Het gaat volgens co- pinator J. Wittenberg van het volse vuurwerkteam om echts het topje van de ijs- |rg'. Het vuurwerk blijkt af- Imstig uit het buitenland, ■versum gpd leki de Leeuw van de STER ijgt concurrentie. Vanaf aandag 1 januari zendt RTL 4 nd reclameblokken van IP cartoons uit met André van ain. De cartoons zijn van te- naar Toon van Driel. De filmpjes duren tien tot ïtien seconden en zijn geba ard op de André-strips die in TNO adviseert maatregelen om zuigelingenzorg te verbeteren Allochtone kinderen profiteren onvoldoende van de Ne derlandse preventieve zuigelingenzorg. Verder krijgen buitenlandse kinderen veel te weinig vitaminen binnen en laat het aantal kinderen dat de nodige vaccinaties krijgt te wensen over. Van de allochtone moeders is 22 procent niet tegen rode hond ingeënt; de helft weet niet of zij al dan niet gevaccineerd zijn. utrecht» anp Dit blijkt uit een onderzoek door TNO Preventie en Ge zondheid in Leiden, dat gisteren is gepubliceerd in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde (NTVG). De onderzoe kers stellen dat hun enquête be perkt van omvang was en dat dringend breder en diepgaan der onderzoek nodig is, waarin de resultaten kunnen worden vergeleken met Nederlandse kinderen. Desondanks vinden ze dat nu al maatregelen moe ten worden genomen. Kinderen van Turkse en Marokkaanse ouders behoren tot de twee grootste groepen al lochtone kinderen in Nederland en zijn om die reden geselec teerd voor het onderzoek. Daar naast is om praktische redenen gekozen voor Chinese en Viet namese ouders. Die vier groe pen buitenlandse ouders zijn namelijk de enige die zoge naamde tweetalige babyboeken hebben gekregen die het con sultatiebureau gebruikt als communicatie- en registratie middel. Van de Turkse kinderen kreeg 18 procent flesvoeding, van de Marokkaanse baby's 43 procent, van de Chinese kinderen 71 procent en van de Vietnamese zuigelingen 51 procent. Ten minste 17 procent van de borst - gevoede kinderen kreeg de eer ste drie maanden geen aanvul lende vitamine K, wat wel gead viseerd wordt aan moeders die hun kind borstvoeding geven. Achttien procent van de ouders wist niet of zij vitamine K had den gegeven. Een belangrijk deel van hen is van Marokkaan se afkomst. Ook het gebruik van vitamine A/D kan bij alle bui tenlandse groepen worden ver beterd. Turkse, Vietnamese en Chine se kinderen worden ongeveer even goed ingeënt tegen DKTP (difterie, kinkhoest, tetanus en polio) als Nederlandse kinde ren. Bij Marokkaanse kinderen was het percentage veel lager: één op de vijf Marokkaanse kin deren heeft de DKTP-prikken niet gehad. Veel buitenlandse moeders wisten niet of zij ingeënt waren tegen rode hond, of hadden de vaccinatie niet gehad. Slechts 27 procent wist zeker ingeënt te zijn. Rode hond tijdens de zwangerschap kan afwijkingen bij de baby veroorzaken. TNO adviseert fiet vitamine- gebruik te bevorderen en de vaccinaties beter te controleren. De onderzoekers vinden het raadzaam als medewerkers op het consultatiebureau de vacci naties zichtbaar op het dossier en in het babyboek noteert. Alle buitenlandse moeders zouden bij onduidelijkheid over een inenting tegen rode hond, als nog een vaccinatie moeten krij gen. Ouders eisen vervolging utrecht gpd Een Utrechts echtpaar eist dat twee artsen van het Wilhelmi- na Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht door justitie worden vervolgd.^ Hun dochtertje overleed vorig jaar als gevolg van een blunder bij een dar monderzoek. De te vroeg geboren baby was gezond. Alleen de eerste ontlasting bleef uit. Daarom werd besloten tot een onder zoek met de contrastvloeistof Gastrofin, die tevens een laxe rende werking heeft. Normaal moet Gastrofin sterk verdund zijn als het wordt gebruikt voor zuigelingen. Het spul werd echter onverdund en in een te hoge concentratie in gespoten. Als gevolg van de overdosis kwam de vloeistof in de maag van het kind terecht. Het li chaampje zwol op, het meisje kreeg een hersenbloeding en ook de longen werden ernstig beschadigd. De artsen wilden aanvankelijk het kind met een spoedoperatie redden, maar vanwege de ernstige compli caties werd besloten het meisje in te laten slapen. De ouders verwijten het ziekenhuis de zaak in de doofpot te' willen stoppen. I let echtpaar wil dat de artsen worden veroordeeld voor 'dood door schuld'. Al eerder werd het Medisch Tuchtcolle ge ingeschakeld. Het college hoort beide artsen binnenkort achter gesloten deuren. Het WKZ geeft hangende die tuchtprocedure geen com mentaar. De spuit met de fatale vloeistof werd klaargemaakt dooreen radiodiagnost in op leiding. Hij kreeg daartoe de opdracht van het hoofd van de afdeling Kinderchirurgie. Deze hoogleraar was al eerder in opspraak gekomen. Zeven bezorgde artsen hebben het afdelingshoofd en ook de di rectie bij herhaling gewaar schuwd voor missers in de operatiekamer als gevolg van onderbezetting en interne ar beidsconflicten. vrachtingsbedrijf Saar Shipbro- kers in Breda zijn agent in Brest opdracht de zaak met de groot ste spoed voor te leggen aan de rechtbank in Parijs. De rederij moet nu, aldus Stienstra giste ren, de kosten van hun vliegreis naar Marokko betalen. De verstekelingen gingen een week geleden in de Marokkaan se havenplaats Casablanca aan boord van de Saarbreda. Ze hadden 2Üch verstopt in een van de .onderste containers. Don derdag werd één van hen zee ziek en maakten de verstekelin gen hun aanwezigheid bekend. De Saarbreda lichtte gister avond het anker voor de reis naar Antwerpen, de kwestie kost de rederij volgens Stienstra rond de 75.000 gulden. vooral uit België. Gezien de grote risico's maakt Wittenberg zich zorgen over de gevolgen die afsteken van dit vuurwerk kan hebben. Het pu bliek is daarom gevraagd het il legale knalwerk zo snel mogelijk in te leveren. Het Explosieven Opruimingscorymando zal het onschadelijk maken. In de afgelopen tijd zijn in de stad door het afsteken van ille gaal vuurwerk drie telefooncel len en een brugwachtershuisje vernield. Justitie in Zwolle heeft aangekondigd de overtreders rond de jaarwisseling hard aan te pakken. Het vuurwerkteam van de Zwolse politie is al sinds de herfst bezig met de opspo ringvan illegaal vuurwerk. ,oeki krijgt concurrentie van André de Telegraaf gepubliceerd wor den. Toon van Driel (50) heeft inmiddels vijftig verschillende TV-cartoons van André van Duin klaar liggen. De tekenaar werd vooral bekend door zijn successtrip FC Knudde. Hij te kent op dit moment acht ver schillende strips voor bladen als Panorama, De Telegraaf en het Algemeen Dagblad. monnickendam» Het ijs is dik genoeg en er schijnt een lekker winterzonnetje, maar de wind liet het afweten. Deze ijszeilers op de Gouwzee bij Monnickendam restte gistermiddag niets anders dan daar geduldig op te wachten. foto anp ruud hoff Eén derde van de Amerikanen verwacht binnen tien jaar wereldoorlog amsterdam gpd De meeste Nederlanders venvachten dat het komend jaar niët veel anders zal brengen dan het jaar 1995. Vijftien pro cent denkt dat het beter zal gaan dan dit jaar en twaalf procent vreest dat de le vensomstandigheden slechter worden. Dat blijkt uit een onderzoek dat Gallup International en het NIPO hebben ge houden in 47 landen. Het aantal Nederlandse volwassenen dat denkt dat het komende jaar beter zal verlopen dan 1995, is ongeveer even groot als een jaar geleden toen men de verwachting voor 1995 mocht uitspre ken. Het aantal pessimisten is duidelijk lager. Eind 1994 dacht nog bijna een kwart dat het in 1995 slechter zou gaan. De Duitsers en Britten, zo blijkt uit het onderzoek, zijn veel optimistischer ge stemd dan de Nederlanders. Bij onze oosterburen is 41 procent van de onder vraagden hoopvol gestemd over 1996, bij de Britten is dat zelfs 47 procent. Van de Belgen denkt bijna een kwart dat 1996 'beter' wordt. Opmerkelijk is evenwel dat maar liefst 46 procent het tegendeel ver wacht. De Israëliërs is net voor de moord op premier Rabin naar hun mening ge vraagd. Toen had maar liefst 66 procent vertrouwen in de nabije toekomst. Slechts twintig procent van de Neder landse ondervraagden denkt dat er vol gend jaar meer internationale conflicten zullen ontstaan. Dat getuigt van meer optimisme dan de afgelopen jaren het geval was, want in 1993 en 1994 vreesde circa vijftig procent dat het aantal oorlo gen en burgeroorlogen zou toenemen. De kans dat er de komende tien jaar een wereldoorlog uitbreekt, is volgens de meeste ondervraagden niet hoog. Van de ondervraagde Nederlanders denkt twin tig procent (even veel als de Russen) dat er een nieuwe werledoorlog zal uitbre ken. Van de Belgen denkt 31 procent dat die kans bestaat, van de Duitsers houdt 27 procent het voor mogelijk en 19 pro cent van de Israëliërs gelooft dat er kans bestaat op weer een oorlog. De Amerika nen schatten de kans op een nieuwe we reldoorlog duidelijk het hoogst in. Maar liefst 31 procent van hen gelooft dal die er binnen tien jaar zal komen. Ondernemers Rivierengebied naar de rechter beneden-leeuwen anp Vijftig ondernemers uit het Ri vierengebied gaan procederen tegen de Staat. Zij willen alsnog een volledige vergoeding voor de schade die ze nebben gele den door de evacuatie tijdens het hoge water begin 1995. Volgens woordvoerder ll.de Koek van de Gedupeerde On dernemers Rivierengebied is het overleg met het ministerie van economische zaken over een betere schadevergoeding op niets uitgelopen. Minister Wij ers heeft de gedupeerde bedrij ven vlak voor Kerst laten weten dat een deel van de schade valt onder het normale onderne mersrisico. De vijftig onderne mers willen nu proberen de Staat via de rechter aansprake lijk te stellen voor het verzuim de dijken te onderhouden. Zij voelen zich gesteund door een tussenvonnis van het I laag- se kantongerecht in het conflict tussen garage B. Peters uit Beek-Ubbergen en de Staat. De rechter heeft toen gezegd dat de overheid verantwoordelijk is voor de slechte toestand van de dijken en de gevolgen daarvan. Inmiddels is zo'n tachtig mil joen gulden uitbetaald aan be drijven in het Land van Maas en Waal, de Ooijpolder, de Bom melerwaard en de Tieler- en Culemborgerwaard. De Koek berekent de werkelijke schade echter op tweehonderd miljoen. Hoofdverdachte Bende van Venlo in 'strenge cel' helden «anp De 22-jarige hoofdverdachte van de Bende van Venlo blijft voorlopig gedetineerd in de Tij delijk Extra Beveiligde Inrich ting (TEBI) van de gevangenis Nieuw Vosseveld in Vught. De commissie van toezicht van tie Maastrichtse gevangenis heeft zijn beroep tegen de overplaat sing op 10 oktober vanuil de pe nitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht naar de TEBI af gewezen. De rechtbank in Roer mond veroordeelde de man in september tot levenslang we gens doodslag op zeven perso nen. Hij ging tegen dat vonnis in beroep. Het OM tekende be roep aan tegen de vrijspraak voor acht andere verdachten. Rabobank Bij dë Rabobank spreken wij niet over 'n ^akelijke rekening courant, maar over de Rekening CoulantIn naam een verschil van slechts één letter, in flexibiliteit en efficiency een verschil van dag en nacht. Want de Rekening Coulantmoet voor werken, en niet anders om. Op die manier houdt u meer tijd over voor het ondernemen zelf. Iets dat meer dan 400.000 onder nemers al hebben ontdekt. Bel of kom eens langs bij de Rabobank. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3