E De zoetzure kruimels op de conservenmarkt OKTOBER Bi) Balpenmoor blijft gemoedere bezighoude Heerlijk winkelen met een licht schuldgevoel SEPTEMBER 1 De brandweer in Hazerswoude oe fent niet meer er is een conflict tussen de manschappen Ruim 3.800 Leidenaars steunen het verzoek om een referendum over een verpleeghuis in het Noor derpark aan de Willem de Zwijger laan. 4 Het treintje waarmee de Stichting Stadsparkeerplan Leiden probeert automobilisten naar het nieuwe parkeerterrein op het Van Cend Loosterrein te lokken is een groot succes. Brand in Bavo Noordwijkerhout. Miljoenen schade. 6 Het Leidse college wijst een refe rendum over het Noorderpark af. 7 Leiden besluit geen Franse wijn meer te schenken in reactie op de eerste kernproef van Frankrijk. 9 Jeanet van der Laan maakt als eer ste meisje in Nederland haar de- buut bij de B-junioren (van FC Lis- se) op landelijk voetbalniveau De 24ste Leidato wordt geopend, voor het eerst zonder Jan van der Klugt. Zeker 25 mensen komen per 1 ja nuari op straat als het Leidse slachthuis dichtgaat. Het voldoet niet meer aan de Europese keu ringsnormen. 14 De Alphense WD'er M. Maring stapt uit de gemeenteraad. Hij wordt beschuldigd van fraude met ongedekte verzekeringspolissen 18 De Leidato trekt minder bezoekers 54.000 mensen, tegen 62.000 in 1994 19 Storing legt het treinverkeer in de Leidse regio lam. Zesde pizzakoerier in vijf dagen tijd overvallen. 20 CDA-wethouder F. ten Have in Voorschoten stopt ermee. 22 Het Leidse kinderdagverblijf Peu- terpalet moet op last van de brandweer dicht. Leiden in rij voor inschrijving ha ringen wittebrood. 24 Alphians in eigen huis moeiteloos Europees kampioen softbal. 25 De 25-jarige Leidenaar die wordt verdacht de 'balpenmoord' op zijn moeder blijkt een kruisboog te hebben gebruikt 26 The Shoes presenteren nieuwe CD. Winkels in Noordwijk aan Zee voortaan alle zondagen open 27 Archeon wil een derde van het park verkopen Met de opbrengst wil het investeren om meer bezoe kers te trekken 28 Kerkgangers Noordwijk woest: ze moeten parkeergeld betalen. 30 Tegen de 25-jarige Leidenaar wordt in de zaak van de balpen- moord 15 jaar gevangenisstraf ge- eist. Eerste African Music Festival in Lei den. 1 Afdeling Leidse historie in De La kenhal open. 2 Jan Siemerink, de Rijnsburgse ten nisser, 17de op de wereldranglijst 3 Huisarts Har Meijer krijgt erepen ning van Leiden voor zijn werk voor de 3 October Vereeniging. Leiden viert massaal Leidens ont zet. Een Rotterdamse wetenschapper claimt een boek van de filosoof Spinoza te hebben ontdekt bij de Leidse universiteit. Er wordt allang onderzoek gedaan naar het boek, is dereactie. 4 Laatste kledingfabrikant Interface Fashion in Katwijk kondigt sluiting aan. 5 De Haagse rechtbank schorst de bouwvergunning voor de monorail die bezoekers van het Alphense station naar Archeon moet bren gen. 6 Koudekerker Marcel Valk wordt een maand teruggezet naar het tweede van Go Ahaed Eagles na een onnodige gele kaart. 8 Bioscoop in Voorschoten van start. 10 De verlieslijdende Roelofarends- veense conservenfabriek Ruiten Troef gaat in het voorjaar van 1996 dicht. 13 Eerste paal voor Nationaal Natuur lijk Historisch Museum in Leiden. 14 Twaalf jaar cel voor de 25-jarige Leidenaar, die wordt veroordeeld voor de balpenmoord. Advocaten gaan in hoger beroep. 17 Mini-Keukenhof in Noordwijk. 19 Katwijks mannenkoor op tournee door Tsjechië. 20 Eerste winkel voor thuisteler van wied geopend aan de Leidse Ho- gewoerd. Tegen een 35-jarige Alphenaar die ervan wordt verdacht Leidenaar Rob van Hemert te hebben dood geschoten wordt 12 jaar cel geëist. 24 De Leidse prof. dr Van Oostrom krijgt van minister Ritzen de Spino- zaprijs, groot twee miljoen gulden Katwijk schrikt van aantal incest- meldingen. 25 Het Leidse raadslid F. Hoogeveen wordt in Delft gepakt voor open bare schennispleging. Ook in Lei den is hij daarvoor al vijf maal ge pakt. 26 Een Hazerswoudenaar krijgt vier jaar cel voor incest met zijn doch ters. Hans van Ruiten, Gerrit Volwater en Ben van Velzen tussen de conserven. Nog anderhalve maand en dan wordt de lopende band bij conservenfabriek Ruiten Troef voor de laatste keer stil gezet. Nog hooguit een paar jaar, dan vertrekt Volwater Conserven zo goed als zeker naar Polen, het land waar het bedrijf nu al z'n eigen augurken kweekt. Is het definitieve einde van de eens zo bloeiende bedrijfstak in zicht? Zet drie Veense conservenfabri kanten aan één tafel en luister. Het is niet alles doffe ellende wat de klok slaat, want juist voor de kleintjés is er nog vol doende te verdienen. Ben van Velzen, bedrijfsleider bij Rui ten Troef, neemt als eerste het woord met een klein college over conserven. „Je moet onderscheid maken 'tussen de groente en het zoetzuur", doceert hij. „In de groente gaat het nu heel slecht. Er zijn overal reorganisaties en saneringen aan de gang. Dat heeft te maken met veran derende eetgewoontes en een steeds groter aanbod van verse groente." Ach teraf bezien moet Van Velzen erkennen dat Ruiten Troef te laat is overgestapt op kant-en-klaarmaaltijden en roerbaksau zen. „We hebben niet op tijd die omslag gemaakt. Maar we gingen ervan uit dat de markt voor conservengroente wel weer aan zou trekken. Het was altijd al een handel met pieken en dalen." De andere twee heren aan tafel zitten in het zoetzuur. Hans van Ruiten drijft samen met zijn broer een 116 jaar oud familiebedrijf aan het Zuideinde in Roelofarendsveen. Gerrit Volwater wil op termijn samen met zijn zus Volwater Conserven van zijn vader overnemen. na een paar jaar naar een lagelonen land. Heel veel conserven komen tegen woordig uit Oost-Europa, Turkije en In dia." Volwater moet helemaal niets van su permarkten hebben. De gele komkom mers, de mierzoete augurken en de an dere bijzondere produkten liggen dan Beiden vertegenwoordigen ze relatief ook bij geen enkele supermarkt in de kleine bedrijven die hun eigen nisje heb ben gevonden in een markt waarop de inkopers van de grootwinkelbedrijven een hoofdrol spelen. Van Ruiten heeft zich vooral toegelegd op het inmaken van exotische vruchten, gember, olijven en dergelijke. Volwater heeft twaalf jaar geleden De Gekroonde Leeuw overgeno men, een merk met een in Amsterdam en omstreken bijna onaantastbare repu tatie. Hoe verschillend de drie bedrijven ook mogen zijn, over één ding zijn de drie heren het roerend eens: supermarkten zijn maar niks, en als je rijk wilt worden moet je klein blijven. Ruiten Troef draai de jarenlang rriee met de grote jongens en ging daaraan ten onder. De twee an dere producenten hebben daar veel van geleerd. Van Ruiten: „Groot worden is geen kunst, maar groot blijven... Als gro te leverancier ben je afhankelijk van de grootwinkelbedrijven. Maar die laten je een markt opbouwen en vertrekken dan schappen. Alleen bij visboeren en som mige speciaalzaken in de regio Amster dam is dit zoetzuur te koop. „Als we aan supermarkten gaan leveren, dan gaat de exclusiviteit van ons produkt verloren", weet Volwater. „Het is slecht voor je imago." Met de vergulde kruimels op de con servenmarkt kunnen zowel Van Ruiten als Volwater een aardige boterham ver dienen. Volwater wil echter graag naar Polen om een eind te maken aan een op telsom van problemen. Het bedrijf zit nu in Roelofarendsveen verspreid over drie locaties. Er moet daarom eigenlijk nieuwbouw komen, maar daarvoor is in de Veen nu geen plaats. Wat is dan logi scher dan het verplaatsen van het bedrijf naar de plek waar nu al het grootste deel van de grondstoffen wordt geprodu ceerd? „Ons produkt is bovendien enorm arbeidsintensief. Grote augurken in kleine potjes, die kan je er niet machi- FOTO LOEK ZUYDERDUIN naai in. stoppen. Lagere lonen maken daardoor voor ons een groot verschil uit." Van Ruiten blijft het gewoon in de Veen doen, „want onze produkten zijn op dit moment niet goedkoper elders te maken." Griekse olijven zouden hier duurder zijn wanneer ze in Griekenland zouden worden ingemaakt, omdat de transportkosten in dat geval onevenredig toenemen. En dan heb je het nog niet eens gehad over levertijden. De kleintjes zullen niet zomaar wor den meegesleept in de neergaande spi raal waar de grote conservenfabrikanten zich in bevinden. Integendeel. Dat het met de grote jongens zo slecht gaat, heeft voor de kleintjes zo af en toe ver rassende voordelen, al is niemand echt blij met weer een failliete conservenboer. Toen ruim anderhalf jaar geledèn de Teraarse conservenfabriek Van der Pijl over de kop ging, wisten zowel Van Rui ten als Volwater voor zachte prijsjes ka pitale machines over te nemen. Als Van Velzen vertelt wat Ruiten Troef straks al lemaal te koop heeft, gaan bij de ge sprekspartners de ogen twinkelen. Van Ruiten: „Daar moeten we toch eens langs gaan, Gerrit, wanneer zullen we gaan kijken?" In Noordwijk is het alle zondagen feest, voor wie tenminste van winkelen houdt. In september be sloot de gemeente de zondagsopening, die tot dan toe alleen voor het toeristische seizoen gold, voor het hele jaar te laten gelden. Goed voor de ondernemers, leuk voor de con sument. Want die wil dat nu eenmaal graag, winkelen op de dag des Heeren. Maar waarom eigenlijk? Waar om zijn zes winkeldagen èn een koopavond niet genoeg? De meeste voorbijgangers in de Noordwijkse Hoofdstraat weten op een kille, druilerige zondag in december wel het antwoord. Het is gezellig. „We doen het bijna elke zon dag". meldt het echtpaar G. en W. Otte uit Voorhout. „Anders zit je toch maar thuis. Nu ben je er lekker even uit. Niet om per se iets te kopen, hoor. Hoewel we vaak toch een paar kleine dingetjes meenemen. Maar het is vooral voor de lol. Als ze dit in Voorhout zouden invoeren, zou ik niet gaan. Die winkels, daar kom ik de hele week al. Ook mevrouw J. van Eijk uit Hil- legom is vrijwel elke zondag in Noordwijk te vinden. „Doorde weeks heb je nauwelijks de tijd om eens rustig te winkelen. Ook niet op zaterdag. Dan is het haasten, haasten om de bood schappen in huis te halen. Daarna heb je vaak nauwelijks meer de gelegenheid om ont spannen rond te kijken. Op zondag wel. Ie hoéft niks te ko pen en dat maakt het zo aar dig." Het echtpaar J. en R. Groenen dijk uit Oegstgeest behoort in middels ook tot de vaste, zon dagse gasten van de badplaats. „Maar we zijn ook een beetje winkeltjesziek. Heerlijk is dit, een beetje wandelen en rondkij ken en soms wat kopen. We gaan zelden of nooit voor een specifiek ding. De dingen die we nodig hebben, halen we wel in Oegstgeest." Ze winkelen echter met een licht schuldge voel. „We vinden het wel een beetje sneu voor de mensen die moeten werken. Komen die ook ooit wel aan hun rust toe?" Voor 1. Kleermans uit Noordwij kerhout is dat de reden om 'principieel zwaar tegen' te zijn. „Als ik zie hoeveel uren kleine ondernemers nu al moeten ma ken zonder zondagsopening, dan hou ik mijn hart voor hen vast. Het is leuk voor de groot winkelbedrijven, die winkelzon dagen. Zij redden het wel met hun vele personeelsleden. Maar de eenmanszaken, hoe moeten die het oplossen? En ze moeten mee, anders verliezen ze om zet." Toch heeft ook hij zijn Altijd koopzondagen in Noordwijk. „Het zou spijtig zijn als de zaak werd teruggedraaid" principe voor één zondag laten wijken. „Ja, we hadden drin gend iets nodig." Eigenaar H. de Goey van de gre- nenzaak De Boerderij en snoep winkel De Snoeperij maakt dui delijk dat het publiek met hem geen medelijden hoeft te heb ben. „Als je in Noordwijk zoiets als dit begint, weet je dat het aanpoten is. Als je daar geen zin in hebt, moet je het niet doen." En zeven dagen per week wer ken, is volgens hem best te doen. „Met wat hulp van fami lie, en zo." Voor hem mogen de winkelzondagen blijven. „Ik zou het zeer spijtig vinden als de zaak straks wordt teruggedraaid door het referendum. Dat kost me zeker omzet. Vooral in de snoepwinkel maak ik op een zondag drie keer zo veel omzet als op een normale dag." En C. Barnhoorn van de gelijk namige tabaks- en tijdschriften zaak: „Een prima zaak, die zon dagsopening. Ook al zal ik er in de wintermaanden nauwelijks gebruik van maken. Want ja, je kunt wel aan het werken blij ven, hé. En echt veel extra klan ten levert het voor mij toch niet op. Maar dat is mijn beslissing. Mijn vrijheid. Daar heb ik echt geen overheidsregeltjes voor nodig." WIM WEGMAN FOTO HIELCO KUIPERS r is geen rechtszaal de gemoederen heeft beziggehoi als de Leidse balj moord. Jarenlang derzoek, een beris van de Nationale Ombuds voor het Leidse politieke deskundigen die elkaar ir haren vliegen of er sprake is moord of een ongeluk en ir tober een veroordeling doo Haagse rechtbank van een denaar. Hij krijgt twaalf jaai vangenisstraf voor de moor zijn moeder. Een veroordt op basis van een verklaring een anonieme getuige. Een klaring die deskundigen ui onbetrouwbaar noemen. Het is zondagavond 26 1991. In een huis aan de V Rozenstraat treft een jonger lijk van zijn moeder aan. tien over zes belt hij 06-11 vrouw, zo blijkt uit onden is 12 tot 24 uur eerder ov den. De gemeente-arts we een verklaring van natui overlijden af te geven, omd; het rechter ooglid een wo zit. Sectie wijst later uit dat 14,5 centimeter lange Bic pen door het ooglid en oogkas de hersenen is bini gedrongen. Die balpen heel dood veroorzaakt. De Le politie spreekt korte tijd i over de balpenmoord. De ex-man van de vrt haar zoon en twee doel worden urenlang verhoord, onderzoek levert niets op. kundigen verklaren dat er s ke moet zijn van een ong De vrouw is gestruikeld en de pen in haar hand voor gevallen. In november blijkt dat er al maanden eer rechtelijk vooronderzoek li tegen de ex-man en de kir ren. Zij worden ervan verd« ondanks de verklaringen vai deskundigen, de vrouw te ben vermoord. Woedend richten zij ziel de Nationale Ombudsman twee jaar later concludeert politie en justitie ernstige ten hebben gemaakt. De budsman concludeert da sprake is van een ongeval ei de vier nabestaanden onst dig zijn. De zaak zit volledig vast, dat in maart 1994 een m werker van een school ziel de politie meldt. Hij vertelt hij jaren voor het overlijden de vrouw een groepje jonge onder wie vermoedelijk zoon, heeft horen praten het plegen van een perf moord met een balpen. E september van dat jaar n zich een Leidse therapeuti wie de zoon in behandelin Zij weigert te getuigen vertelt de politie wel dat zoon de moord tegenover heeft bekend. Die twee verklaringen le in april 1995 tot het heropi van het gerechtelijk vooron zoek tegen de zoon die in wordt aangehouden. Hij kent alles en weigert verdei commentaar. Nadat wede twee deskundigen ontlaste verklaringen hebben afge wordt de Leidenaar vrijgela Als de therapeute dat hoort, sluit ze alsnog tegen de Le naar te getuigen. Ze is bang hij nogmaals een moord zal gen. De zoon wordt opnieuw resteerd en op 13 oktober de Haagse rechtbank tot tw jaar gevangenisstraf ven deeld. Het enige bewijs: de klaring van de anonieme th peute. Na de veroordeling o heerst ongeloof bij de fan van de verdachte, zijn advt ten en zijn vrienden die a geloven in zijn onschuld, door deze krant geraadplee jurist noemt het bewijs 'erg ger'. En de directeur van Pieter Baan Centrum, waar dachten psychiatrisch wor onderzocht als de rechtb daartoe beslist (de Leidena; daar niet onderzocht), bet de verklaring van de therape als 'volstrekt onbetrouwbaar Begin volgend jaar, naar j wachting in januari, staat Leidenaar opnieuw terecht. I maal voor het gerechtshoi Den Haag dat zich in hoger I roep zal buigen over de vraaj de Leidenaar schuldig is aaiL moord van zijn moeder. Zelf hij er tijdens de zitting vooiL rechtbank geen twijfel over l staan. Het enige dat hij kj wilde was: „Ik heb mijn mod niet vermoord, ik hield l haar. Ik wou dat ze hier v£ dan kon ze het u vertellen." HENNY VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 38