D Van der Sar: 'Doe maar normaal' JUNI Bij 'Een mooi jaar van ons leven is verwoest' 'Extra wrang dat herten niet besmet waren' fin e i 1 Helikopter maakt noodlanding tij dens 1 mei rondvlucht boven Val kenburg. 2 De Zuidtwijck, de boot van het ge lijknamige verpleeghuis, te water gelaten na een grondige opknap beurt. Bedrijven en lezers van deze krant brachten ruim 26.000 gulden bijeen. 5 Duizenden herdenken de vijftigste bevrijdingsdag in de regio. 2 De bevrijdingsoptocht is een ware zegetocht voor de Canadezen die door tienduizenden Leidenaars worden toegejuicht. 8 De rugbyers van DIOK winnen de zevende landstitel op rij. 10 De nieuwe Leidse discotheek In Casa, opvolger van studentendisco Koets-o-theek, aan de Lammer markt geopend René Vallentgoed sluit Kunstfa- briek in Meelfabriek. 13 De Leidse notaris Jan Karstens neemt na 25 jaar afscheid als se cretaris van de 3 October-Vereeni- g'n6' 15 Rijnsburgse Boys degradeert uit de eerste klasse van het zaterdagvoet bal, het verblijf van UVS in de hoofdklasse van het zondagvoet bal blijft beperkt tot één seizoen. NS definitief akkoord met station Voorhout. 16 Winkeliers willen het voormalige Van Cend Loosterrein in Leiden inrichten als parkeerterrein. 19 Voorhouter Rob van Dijk wordt vijf keer gepasseerd in het duel Feye- noord-Ajax 0-5. Jeroen Piket, de Leiderdorpse scha ker, klopt wereldkampioen Gary Kasparov tijdens het VSB-toernooi in Amsterdam. Lama's sterven door TBC in Noord- wijkse hertenweide. 24 Kimberly Venema, de Alphense peuter, is terug bij haar ouders. Kimberly werd uit huis gehaald, omdat de moeder verdacht werd van mishandeling. 26 Lugdunum wint LD-cup voetbal voor standaardteams. Het onderzoek naar de balpen- moord in Leiden wordt heropend. De zoon van de vrouw die om het leven kwam toen een balpen via haar oog in de hersenen kwam, blijkt verdacht. De Woutertje Pieterseschool ver biedt de flippo's. De rage zou de sfeer op het schoolplein verstoren. 30 Examens verbrand tijdens grote brand KTS, duiken later toch weer op NAVO-top in Noordwijk begint. Het openbaar ministerie gaat niet in hoger beroep tegen de vrij spraak voor ambtenaren van de af deling burgerzaken van de ge meente Leiderdorp. 31 Twee nagebouwde prehistorische boerderijen in Archeon branden af. Schade: naar schatting een miljoen gulden. OVERLEDEN 26 Ron Jolly (63), D66-raadslid Lei derdorp. 31 Piet Onderwater (67), poppenspe ler te Leiden. 1 Noordwijk krijgt de Blauwe Vlag keurmerk voor een schoon strand Katwijk valt buiten de prijzen. 6 De gemeente Den Haag betaalt het Amerikaanse bedrijf Software Support Inc. om zich in de Hofstad te vestigen. Leiden is woedend, want het bedrijf had al een huur overeenkomst gesloten voor kan toorruimte in de Sleutelstad. 8 Edwin van der Sar debuteert in Oranje met een nederlaag tegen Wit-Rusland 1-0. Carlier vertrekt als directeur bloe menveiling Flora in Rijnsburg. 10 Officiële opening nieuwe Haag- sche Schouwbrug. 12 Katwijk loopt de landstitel bij de amateurs mis na een afgrijselijke blunder van de scheidsrechter 14 De Leidse prof dr. Frits van Oostrom, die onderzoek doet naar de Nederlandse literatuur en cul tuur in de Middeleeuwen, krijgt de Spinozaprijs van twee miljoen gul- Cor van Duyn koopt hotel Noord zee in Noordwijk. 15 Vertrouwelijke brieven Noordwijk- se burgemeester op vuilnisbelt 16 Eva Biesheuvel, actief in het refe rendum voor het Koninklijk Militair Invalidenhuis, zet de eerste hand tekening voor een nieuwe volks raadpleging, over de bouw van een verpleeghuis in het Noorder park. John Eelman wordt de nieuwe trai ner van Rijnsburgse Boys. 17 Katwijker Jeffrey Talan verruilt FC Den Haag voor Heerenveen. 24 Willem-Alexander neemt met een borrel afscheid van Leiden. 28 Jan Siemerink wint voor het eerst in z'n carrière een ronde op Wim bledon. 29 Gerard IJzereef, directeur van Ar cheon, legt zijn functie per 1 au gustus neer. Hij kan zich niet vere nigen met de koers van het thema park. OVERLEDEN 1 Koos Barendse (69), Leids architect en actievoerder. 14 J van Kouwenhove (72), oud voorzitter oranjevereniging te Val kenburg. Ajax-doelman blijft nuchter onder prijzenregen e landstitel, de Euro- I pa Cup I, de wereld- I beker. Er zullen wei nig voetballers zijn die zo' n erelijst kun nen presenteren over 1995. Edwin van der Sar kan het en daar komt dan nog eens bij dat de keeper uit Voor hout in juni zijn debuut maakte voor het Nederlands elftal en zich met Oranje plaatste voor het EK. Er zullen maar weinig voet ballers zijn die nuchter blijven onder die prijzenregen. Edwin van der Sar is het. 'Doe maar normaal' luidt het credo van de 1.97 meter lange Ajax-keeper. Dus is hij welwillend tegen de moeders die hem in de super markt in Voorhout aanschieten voor een handtekening voor hun zoontje, en staat hij langs de lijn bij Noordwijk - FC Lisse vriendelijk de supporters te woord die een praatje met hem willen maken. Edwin van der Sar hoeft niet lang na te denken wat de mooi ste trofee is van 1995. „Dat was ongetwijfeld de Europa Cup I. Het was geweldig om mee te maken hoe die wedstrijd al we ken tevoren bij het publiek leef de. Maar ook de ontlading na afloop, de feesten en de ont vangst in Amsterdam zal ik niet gauw vergeten." Het behalen van de wereldbe ker tegen het Braziliaanse Gre- mio, de kampioen van Zui<J- Amerika, viel daarbij in het niet. „Alleen al omdat er veel minder supporters bij waren." Vlak na het winnen van de 'Cup met de grote oren' maakte Van der Sar zijn debuut in het Nederlands elftal in de uitwed strijd tegen Wit-Rusland. Het werd geen succes. Nederland verloor met 1-0 en het doelpunt van de Witrussen kwam tot stand na een fout van de Voor houter. „Je kan zeggen dat die wedstrijd op een verkeerd mo ment kwam, de concentratie van de spelers van Ajax was na het winnen van de Europa Cup wellicht niet optimaal, maar dat is achteraf gepraat. Niemand had er rekening mee gehouden dat Ajax de finale van de Cham pions League zou spelen toen het speelschema werd opge steld." In de voorbereiding op de laatste interland van 1995 tegen Ierland, kwamen nogal wat journalisten terug op het 'Russi sche' foutje van Van der Sar. Hij deed er opmerkelijk luchtig over. En de verslaggevers vroe gen er niet te nadrukkelijk over door, omdat het 't zijn laatste blundertje was in 1995. „Ik kan me niet herinneren dat ik ver der nog een tegengoal heb ge had door een duidelijke fout van mij," weet ook de Ajax-kee per. Toch was die eerste interland voor Van der Sar een speciale gebeurtenis. „Ik vind het een eer om voor je land uit te ko men. Wanneer je het volkslied hoort spelen, geeft dat toch een speciaal gevoel." Door het winnen van de Eu ropa Cup en zijn carrière als in ternational is de bekendheid van de doelman enorm toege nomen. „Het komt steeds vaker voor dat ik op straat word her kend. Ik heb er geen problemen mee om vriendelijk te doen als iedereen zich maar normaal ge draagt. Als je in Amsterdam loopt te winkelen, is er nog wel eens een idioot die over straat begint te schreeuwen: 'Kijk, daar heb je Van der Sar'. Daar moet ik dus niets van hebben." Maar ook van de cdhiplimen- ten van toptrainers als Fabio Capello (AC Milan) of Johan Cruijff (Barcelona) wordt de Ajax-doelman niet warm of koud. De loftuitingen aan zijn adres worden door 'de lange' voor kennisgeving aangeno men. Toch kan ook Van der Sar er niet omheen dat de belangstel ling van pers en publiek voor hem steeds groter wordt. Vooral toen hij in het begin van het lo pende seizoen wedstrijden lang niet werd gepasseerd, werd de schijnwerper nadrukkelijk op hem gericht. Een goede verkla ring voor het feit dat hij negen duels 'de nul hield', heeft hij niet. „Ik denk dat het hele elftal volwassener is geworden, ster ker, ondanks dat Rijkaard is ge stopt. Omdat je veel prijzen wint, wordt je status groter, kijkt men meer tegen je op. Mis schien heb ik zelf meer uitstra ling gekregen in het doel." Het lijkt er op dat Van der Sar ook als 'voetballer' steeds beter wordt. Bij Ajax wordt hij natuur lijk vaak betrokken bij het uit verdedigen. Het heeft van de Voorhouter inmiddels ook een aardige veldspeler gemaakt. „Het is moeilijk te zeggen op welk niveau ik me inmiddels als voetballer bevind. Maar als ik op zaterdag bij Noordwijk - FC Lisse zit te kijken, denk ik wel dat ik in zo'n wedstrijd als veld speler mee kan." WILLEM SPIERDIJK Edwin van der Sar: „Het winnen van de Europa Cup I was geweldig om mee te maken, de wedstrijd om de wereldcup viel daarbij in het niet." foto hans van weel Ouders Kimberly Venema blikken terug Dierendrama in Noordwijk Dirk en Giny Venema met hun kinderen Kimberly en Jonathan: „Het is moeilijk te bewijzen dat er niks met je aan de hand is." foto loekzuyderduin et gaat goed met de Alphense peuter Kimberly Venema. „Ze is een gezond, lief en vrolijk meis je dat zich heel normaal ontwik kelt. Ze slaapt weer gewoon door en is niet meer bang dat wij haar ver laten. Maar voor het zover was, heeft het wel een half jaar geduurd", zegt moeder Gi ny Venema over de gang van zaken sinds Kimberly op 22 mei na vijf maanden weer thuiskwam. Op die dag maakte de kinder rechter een einde aan een lijdensweg die begon met een ziekenhuisbezoek in de cember 1994. Haar ouders gingen met de toen tien maanden oude Kimberly naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden omdat ze leed aan storingen in hartritme en ademhaling. Vol komen onverwacht kregen ze h.un kindje niet meer mee naar huis. Gevolg van een diagnose van prof. P. Treffers, verbonden aan het psychiatrisch kinderziekenhuis Cu rium. Treffers had het vermoeden dat de moeder van Kimberly leed aan de zeldzame stoornis 'Münchhausen by proxy'. Vrij ver taald: ze zou om aandacht van de medische stand te trekken haar dochter ziek hebben gemaakt. Het leven van Kimberly zou daar door zelfs in gevaar zijn. Alle reden volgens Treffers om het kind direct uit huis te halen. Het drama was compleet toen de kinder bescherming ook nog eens aankondigde het tweede, nog ongeboren kind van Dirk en Giny Venema direct na de geboorte uit huis te plaatsen. Kort voor de geboorte van zoontje Jonathan werd dat besluit ingetrok ken, maar de kraamtijd waar de Venema's zich zo op hadden verheugd veranderde in een lange nachtmerrie. „Een 'mooi jaar van ons leven is verwoest. Hoe is het mogelijk dat dit kan." Het duurde allemaal onnodig lang. De aangekondigde onderzoeken lieten op zich wachten en de uithuisplaatsing van Kim berly werd keer op keer verlengd. Het meis je verbleef uiteindelijk vijf maanden bij een pleeggezin. De ouders mochten haar alleen onder toezicht, op neutraal terrein, een keer in de veertien dagen, bezoeken. „Het is mij nog steeds een raadsel waarom mijn man haar niet mocht zien. Ik zou toch de afwij kinghebben?" De familie Venema nam een advocaat in de arm. De brieven en andere juridische stukken vullen twee forse dozen. De advo- catenrekeningen alleen al liepen op tot 60.000 gulden. Financieel is het gezin door de affaire geruïneerd. Om alles af te betalen is een regeling getroffen. Het echtpaar Venema probeerde, toen onderzoek uitbleef, zelf de aantijgingen te ontzenuwen. „Het is moeilijk te bewijzen dat er niks met je aan de hand is. Het was net Kafka. Je wist niet waar je van werd be schuldigd en waarom. Stukken moesten we opeisen via een beroep op de Wet Open baarheid van Bestuur." Uiteindelijk was het de kinderrechter die, het wachten beu, opnieuw een kinderpsy chiater aanwees om Giny Venema te onder zoeken. De terugkeer van Kimberly was daarna snel geregeld. Van de kant van de kinderbescherming of professor Treffers heeft het echtpaar Venema niets meer ge hoord. „Zelfs geen excuus." De enige die een persoonlijk woord over had voor het gezin was staatssecretaris Schmitz van volksgezondheid. Zij wenste het echtpaar Venema schriftelijk veel sterk te toe bij het weer opbouwen van een 'rus tig en evenwichtig gezinsleven'. Met Kimberly gaat het in elk geval goed. Over de hartritmestoornissen is ze heen ge groeid. En ze is gek op haar broertje. „Kim berly geeft hem de fles en troost hem als hij huilt." Niettemin valt voor het gezin Vene ma de herinnering aan de affaire moeilijk uit te wissen. Voor Kimberly zelf is er een plakboek met knipsels. „Zodat ze later pre cies weet wat er is gebeurd." RUDOLF KLEUN anvankelijk leek het een zichzelf staand ongeval, moest een lama worden afj maakt. Het dier was besn| met runder-TBC. Na enige moesten dertig geiten word gedood die in dezelfde dierenweide aan Freesialaan in Noordwijk stonden en w; ook besmettingsgevaar voor dreigde. To ook nog het leven van acht damhert (waarvan er een paar drachtig waren) we* beëindigd, was het Noordwijkse dierend ma compleet. Achteraf bleek dat slecl drie geiten besmet waren. De herten moi| ten uit voorzorg worden afgemaakt, m; na sectie bleek dat ze niet waren besm „Dat maakt het extra wrang." Opzichter groenvoorzieningen, Schoenmaker, had vanaf het begin af het gevoel dat het 'slecht' zou aflopen, advies van de inspecteur van de Veterin; Dienst van het ministerie van VROM boj ook geen ontsnappingsmogelijkheid, weet dat je uiterst voorzichtig met derj ke besmettingsziekten moet omgaan, volksgezondheid gaat altijd voor." De tragedie begon op 19 mei 1995 en leefde op 16 juni van dit jaar het dram; sche hoogtepunt. Die dag werden in vroegte de herten weggehaald om te w< den afgemaakt, waarna sectie werd vi richt. „We wilden voorkomen dat de oi wonenden met het afvoeren van de diei werden geconfronteerd. Herten zijn diei die bij kinderen heel geliefd zijn. Daarna; zouden de dieren door al die belangstellij onnodig veel onrust en stress ondervij den." P De dierenweide aan de Freesialaan we vervolgens omgeploegd, ontsmet en d nieuw ingezaaid. I-Jet werd een 'leeg' wj land, hetgeen noodzakelijk was om de ka) op besmetting uit te wissen. Inmiddels! het TBC-gevaar geweken en is besloten het terrein een kinderboerderij in te rid Gedacht wordt aan schapen, konijnen dwerggeiten. Lama's en herten komen niet meer in. Lama's zijn zeer besmetting gevoelig en niet bijzonder 'kindvriendelijk Ze laten hun 'afkeer' voor bepaalde mensi via spuwen duidelijk merken. Omdat hq) ten eveneens TBC-gevoelig èn nog schichtig zijn, komen ook zij de weide ni meer in. Schoenmaker wil vooral dieren met e< hoog 'knuffelgehalte'. „Noordwijkse kind ren zullen hier in de toekomst een dier hun arm kunnen nemén." IRENE NIEUWENHUUSE»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 36