dat was Het meest opvallende was zijn verblijf zo onopvallend Bij Sporting Trigon mikt op het hoogste 'Ik procedeer net zo lang tot ik gelijk krijg' T T IA A A R T Leiden sluit de koffieshops Sky in de Musschenbroekstraat en High Light aan de Oude Vest. De koffie shops verkochten alcohol en drugs aan minderjarigen. Het verzetsmonument aan de Ko ningin Julianalaan in Voorschoten is met teer overschoten. Het Earth Liberation Front steekt 280 banden lek op de autoboule vard in Leiderdorp. Leiden naar de stembus voor het referendum over het bouwplan bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Oegstgeest kiest voor een nieuw gemeentehuis in de Jelgersmakli- niek. Een meerderheid van de Leidse kie zers (59 procent) keert zich tegen het bouwplan bij het Koninklijk Mi litair Invalidenhuis. De leden van.de korfbalclubs De Algemene en Fides Pacta gaan ak koord met een fusie, de nieuwe naam van de fusieclub wordt Spor ting Trigon. De Leidse chirurg J. Rijksen koopt het huis van Willem-Alexander. Katwijkse visser verdronken. De Leiderdorpse oud-verzetsman Chris Keyser krijgt het ereburger schap van Israël. Aanvoerder Henk Langemaat van de vv Katwijk kondigt zijn overstap naar ARC aan. In het Alphense Rijnoord zijn in de jaren '80 mensen onnodig overle den, zo zegt gedeputeerde J. Pool bij zijn afscheid van de provincie. Het bedrijf Videoworld negeert de opdracht van de gemeente Leiden om de auto van het dak van het bedrijf aan de Korevaarstraat te ha len. Een Alphenaar overlijdt bij werk zaamheden aan zijn auto. De wa gen was opgekrikt en de man lag eronder te werken toen de krik wegviel. Het Earth Liberation Front vernielt wederom auto's, dit keer gaat het om 65 wagens bij garagebedrijven in Leiden. Strandpaviljoens Noordwijk gaan tijdens springtij bijna de zee in. Erepenning Oud Leiden naar ge dichten op gevels. De Leidse horeca-ondernemer Ben Luykx koopt de voormalige Rex- bioscoop. De gebruiker van het pand, het cultureel centrum X moet er op 1 december uit. P R I L De Leidse voetbalclub Docos wordt met overmacht kampioen in de vierde klasse. De zieke Leidse wethouder Tjeerd van Rij blijkt betrokken te zijn ge weest bij een omstreden adverten tie van de Katwijkse bouwer De Lange-Van der Plas. In de adver tentie staat het gemeentelijk logo dat Van Rij heeft verstrekt. Een 13-jarig Leids meisje vindt 's avonds in een open kluis van de ABN/AMRO een pak met 20.000 gulden contant geld en talloze bankcheques. Het meisje brengt het pakje de volgende.dag keurig terug. Minister De Boer wil dat de hoge snelheidslijn via een tunnel door het Groene Hart gaat. Gemeente Katwijk dreigt met een verbod op het optreden van De- ath-metalbands vanwege anti christelijke teksten. Twee joyriders aan de haal met bussen vah ZWN die bij het Leidse station stonden. Een bus werd on beschadigd na een kwartier terug gevonden, de andere liep schade op bij een aanrijding op de A4 nabij hetbrugrestaurant. B. van Wouwe nieuwe burgemees ter Katwijk. Miljoenenbrand bij Bakker in De Zilk. i Zestien Turkse tortelduiven worden bevrijd door de actiegroep Free the Animals. De duiven zijn van de Leidse onderzoekster Ballingtijn die onderzoek doet naar de taal van de Turkse vogels. Haar project loopt door de actie twee jaar vertraging op. D Het ambitieuze plan van het AZL voor een MediPark, een acade misch bedrijvencentrum op het ter rein, is van de baan. I Noordwijkse verliest kort geding na optreden in NCRV-programma Blik op de weg. Corso toch groot succes, ook al verliest Noordwijk de finish. Voetbalvereniging Katwijk wordt kampioen in de eerste klasse A.van het zaterdagvoetbal Rijnsburgse Boys zet' trainer Rob Kiebert aan de kant. Een Alphense ambtenaar eist 78.000 gulden schadevergoeding vor j van de gemeente, omdat hij jaren- ev^r, lang met giftige stoffen heeft moe- n, Ie i ten werken. - proK) Scholenfusie Rijnsburg/Valkenburg :t hij komt rond nadat de ouders hebben en n bijbetaald. n 0,1 OVERLEDEN v\r Roozen- oud-hoofdredacteur Qg J van de Leidse Courant, op 90-jari- argel ge leeftijd. Lt daje Jan van der Klugt, Leids onderne- I ik ei mer en organisator, van de Leidato, ker ii op 55-jarige leeftijd. Het vertrek van de kroonprins uit Leiden Sportverenigingen die uitkomen op het hoogste landelijke niveau /.ijn in Leiden op de vingers van een hand te tellen. Hond de eeuwwisseling komt er wellicht eentje bij. Sporting Trigon heeft ambities in die richting, maar wil voordat er omhoog wordt gekeken eerst de dit jaar tot stand gekomen fusie helemaal afronden. „Het streven is zo hoog mogelijk te komen. Maar daar moet je ook materiaal voor hebben,", aldus voorzitter Frans de Haas. De bestuurder weet nog precies hoe de fusie van zijn H'i- des Pacta met De Algemene onstond. „De Algemene had net een mislukt avontuur met Crescendo achter de rug. Toen hebben we in mei '94 aan het bestuur van De Algeme ne kenbaar gemaakt dat het met ons in zee zou kunnen gaan. De voordelen waren naast hel grotere ledental ook meer kader en een groter spelerspotentieel. Dat komt de prestaties ten goede." Samen staan we sterk. Met dat devies wist de sinds no vember 1994 in het leven geroepen fusiecommissie de leden van beide clubs in het afgelopen voorjaar te overtuigen. „Natuurlijk spelen sentimenten een rol maar niet zo erg als bij voetbal. Men zag alom in dat het pure noodzaak was en wij hebben alles zo open mogelijk gespeeld. In de clubbla den werd consequent over de voortgang geschreven en er kwam een info-avond waarop iedereen zijn hart kon luch ten", aldus De i laas. „Vooral voor de mensen van De Algemene is het even slikken geweest", vervolgt hij. „Zij verlieten hun vertrouwde en unieke veld in de Leidse Hout en met hun pakweg 125 leden waren ze in ondertal ten opzichte van onze 220. Maar ondanks kleine strubbelingen heeft een groep van acht mensen de hele klus geklaard en ik denk dat die openheid daar behoorlijk bij heeft geholpen." In maart werd de nieuwe naam bekend van het fusiepro- dukt. Het werd Sporting Trigon. Hen samengesteld woord afgeleid van het Griekse 'tri', dat drie betekent en 'gonio' dat staat voor hoek. De driehoek is het symbool van de drie ver enigingen waaruit Trigon is opgebouwd. Vicus Oriënlis en Fluks gingen al.eerder op in Fides Pacta en daar kwam De Algemene bij. Het veelkleurige nieuwe tenue kreeg een ver ticaal gestreept shirt in blauw, wit en rood met een zwarte kraag. Onder de nieuwe naam begon Trigon in september aan de eerste jaargang. Het eerste team in de veldcompetitie be gon op het twee na hoogste niveau van Nederland en staat fier aan kop. In de zaal is Trigon slechts een trapje van de hoofdklasse verwijderd maar handhaven lijkt voorlopig het hoogst haalbare. „Vooralsnog moeten we veel aandacht schenken aan aspiranten en welpen. Er moet voldoende jeugd zijn voor de doorstroming. Want alleen dan is de te rugkeer van een Leidse club in de hoofdklasse denkbaar." Sporting Trigon kan voorlopig terugzien op een geslaagd jaar. De club is financieel gezond en de kleedruimten van het complex aan de Cronestcinkade (achter de Zoeter- woudsesingel) worden vernieuwd en uitgebreid. De Haas: „Begin '96 komt er een degelijke evaluatie. We gaan kritisch bekijken of de integratie geslaagd is en we hopen dat even tuele onderhuidse problemen dan boven komen." LOMAN LEEFMANS e kroonprinsis weg! Leve de kroonprins! Zijne èn uwe koninklijke hoogheid prins Willem-Alexan der woont niet meer aan het Rapenburg. Het pand waarin hij vertoefde, nummer 116, is geen konings huis meer. Sinds half maart heet de eige naar J. Rijksen. Een arts. En met alle respect, daar wonen er meer van in Leiden. Rest dus de nostalgie, er is niets bijzonders meer aan het pand. Ruim zeven jaar vertoefde Willem- Alexander in Leiden. In die periode deed hij slechts af en toe van zich spreken. Met dank overigens aan de media, die elk nieuwtje, elk roddeltje aangrepen om er een stukje over te schrijven of er een cameraploeg op af te sturen. Zijn auto-ongeluk aan de Ples- manlaan en zijn romance met Emily deden nog het meeste stof opwaaien. En zijn medestudenten zorgden aanvan kelijk voor opwinding. Hun eigen opwin ding wel te verstaan. Vanaf het moment dat bekend werd dat hij in Leiden geschiedenis ging studeren, werd die faculteit overspoeld met aanmeldingen. Tweemaal zoveel als normaal. Maar erg vaak bezocht Willem- Alexander de collegebanken niet. Hij kreeg privélessen en bovendien moest hij zo nu en dan al een officiële handeling verrichten Maar wat de politie betreft waren het ze ven rustige jaren. Die heeft zich nauwelijks extra hoeven inspannen om de veiligheid van de kroonprins te waarborgen. „Want de beveiliging van de kroonprins werd natuur lijk gewoon gedaan door de beveiligings mannen van het koninklijk huis", zegt poli tiewoordvoerder R. Blom. „Er bestond een stilzwijgende afspraak dat zij ons konden inschakelen bij calamiteiten. Als er bijvoor beeld veertig protesterende mensen voor zijn pand hadden gestaan, dan hadden we dat moeten opknappen. Nou, dergelijke dingen zijn er niet gebeurd in de tijd dat hij hierwoonde." Nou ja, in 1987 wilden een paar 'FNV- meiden' bij de prins aanbellen, verkleed als bruidjes. Ze wilden hiermee protesteren te gen de achterstand van vrouwen op de ar beidsmarkt. Een paar vrienden van de kroonprins boden echter uitkomst. De meisjes hadden de deur nog niet bereikt of een paar keurig in rok geldede studenten stormden naar buiten om de jongedames ten huwelijk te vragen. De politie hoefde niet in te grijpen. Wat niet wegneemt dat de politie toch enigszins opgelucht is dat de kroonprins is verhuisd naar Den Haag. „Het is een wat rustiger idee dat hij er niet meer is", zegt Blom. „In Leiden kan er nu ten minste niets meer met hem gebeuren." En dan café L'Esperance aan de Kaiser- straat, op een steenworp afstand van Ra penburg 116. Het heette dat Willem-Alexan der daar geregeld een glaasje kwam drinken met zijn breedgeschouderde gevolg, soms schielijk gevolgd door een persmuskiet. Is het nu een stuk rustiger in het café? „Wel- Noordivijkse botst met''Blik op de weg' B oor Cora van As uit Noordwijk zal B 1995 de geschiedenis in gaan als het jaar waarin ze een heuse televi- ^jg siester werd. Maar om nu te zeg gen dat ze daar blij mee is. Nou, nee. Sterker, ze wordt nog laaiend als ze er aan wordt herinnerd. „Wat een achter lijke toestand was dat allemaal, zeg. Ik blijf het zeggen: dit kan gewoon niet! Ik procedeer dan ook net zo lang tot ik gelijk krijg." Van As' kwaadheid heeft te maken met haar 'glansrol' in het televisieprogramma 'Blik op de weg'. Beelden van haar, gemaakt met de ver borgen camera, waren daarin tot tweemaal toe te zien. In maart en in juni. De eerste uitzen ding was al aanleiding voor de Noordwijkse om een kort geding aan te spannen. De volkomen onverwachte herhaling van het programma in juni brachten haar bloed op kooktemperatuur. Over het al dan niet voeren van een bodempro cedure hoefde ze daarna niet zo lang meer na te denken. In het NCRV-programma was te zien hoe de Noordwijkse zich over de A44 in Wassenaar naar haar werk in de bibliotheek van Numans- dorp spoedde. Ze reed 100 waar ze 70 mocht, had haar gordel niet om en kamde tijdens het rijden haar haar, waarbij ze in de achteruitkijk spiegel bekeek of het resulaat haar beviel. Daar bij slingerde haar wagen een beetje. Een came ra op een motor achter haar registreerde de overtredingen feilloos en 'Blik op de weg' zond ze een half jaartje later voor het eerst uit. Gelar deerd met komisch bedoeld commentaar. Cora van As kan er de humor nog niet van in zien. „In een uiterst melige bui wil ik er tegen woordig nog wel ééns een glimlach aan wijden, als ik er voor de zoveelste keer aan word herin nerd. Maar eigenlijk vind ik er niks leuk aan. Vooral die herhaling in juni was onvoorstelbaar grof, een andere term heb ik er echt niet voor." Toestemming voor uitzending, daar draait het om in de zaak tussen Van As - die terzijde wordt gestaan door de Oegstgeestse advocaat Marcel Hengst - en de NCRV. De programma makers beweren dat de Noordwijkse direct is verteld dat de opnamen bestemd waren voor uitzending op de televisie en dat ze daar geen bezwaar tegen maakte. Van As daarentegen zegt dat ze de camera, die op haar werd gericht nadat ze door de politie staande werd gehou den, wel heeft gezien maar dat ze dacht dat er werd gefilmd voor een instructiefilmpje voor de politie, of iets dergelijks. „Voor zoiets gééf je toch geen toestemming. Ik ben niet geschift." Tot op de dag van vandaag wordt Van As las tiggevallen over haar optreden in het program ma. „Na de eerste uitzending begon werkelijk iedereen er over. 'Mevrouw rijdt u altijd zo hard?' 'Liet u nou werkelijk uw stuur los?' 'Wal zit uw haar leuk'. Dat soort flauwekul. En zelfs mijn collega's op de bibliotheek moesten het horen. 'Lekker mens, die collega van u', werd er dan gezegd." En net toen iedereen, behalve Van As zelf, de kwestie weer een beetje vergeten was, volgde de herhaling van het programma. De reacties uit de omgeving laaiden weer in alle hevigheid op. Van As: „Het is toch te schandalig voor woorden. Nota bene na een kort geding, waarin ik toch wel goed duidelijk gemaakt dajht te hebben hoezeer ik baalde van die uitzending, zenden ze het doodleuk nog een keertje uit. En dat terwijl de NCRV van zichzelf beweert dat ze al afzien van uitzending als er ook ook maar de geringste twijfel is aan instemming van de be trokkenen." In het eerste kort geding - dat door de Aifisterdamse rechtbankpresident U. Ben- tick werd afgewezen - eiste Van As 40.000 gul den schadevergoeding en een rectificatie waar bij op TV verklaard zou worden dat de opna men niet uitgezonden hadden mogen worden. In de bodemprocedure die nu loopt en waar van het einde voorlopig niet in zicht is, eist Van As behalve rectificatie en een nog nader te be palen schadebedrag, een herhalingsverbod en vernietiging van het beeldmateriaal. „Ik heb niet het idee dat ik hier een hoop geld uit kan slepen, maar het zou wel prettig zijn als ik iets terugzag van het geld dat ik al in dit geintje heb gestoken. Hoeveel dat is? Dui zenden guldens. Maar veel belangrijker dan een financiële schadevergoeding, vind ik het princi pe. Ik heb het idee dat dit rechtgezet moet wor den. En ik hoop maar dat ik daarin niet word teleurgesteld." Op de vraag of ze nog wel eens te hard rijdt, klinkt haar stem sarcastisch. „Nee, nóóóit meer. Het is dus een wijze les geweest. En ik reed daarvoor trouwens ook nooit te hard, be halve die ene keer dan. Luister, ik reed te hard en dat was fout. Daarvoor heb ik terecht een vette bekeuring gekregen. Maar mag ik mis schien alsjeblieft zelf uitmaken of ik op televisie kom of niet." PAUL DE VLIEGER. Prins Willem-Alexander met zijn breedgeschouderde gevolg, op het Rapenburg. nee", zegt H. Faas die daar een paar dagen per week de tap bedient. „Ik denk dat Wil lem-Alexander hier in al die jaren bij elkaar misschien vijftien keer is geweest. En dat le verde nooit problemen op. Het was hier al tijd rustig in de zaak. Ja, er stond wel eens een fotograaf voor de deur. Maar dat was al les." Kortom, ook daar was sprake van ze ven rustige jaren. En de buren van Willem-Alexander? Het echtpaar Van Wetten, van nummer 118, zei het al tijdens het afstuderen van de prins: „Het was zo'n rustige, aardige jongen." Esther, van het studententhuis, op nummer 120, blikt op dezelfde manier terug. Rustig, dat was het altijd rond de persoon van Wil lem-Alexander. Ze heeft nooit mensen ge zien die een tijd voor het huis van de kroon prins postvatten om een glimp van hem op te vangen. En loerende fotografen al even min. „Als ze het hebben geprobeerd, heb ben ze het goed gedaan. Wij hebben daar nooit iets van gemerkt." En van de prins zelf? „Die zagen de meisjes in ons huis zel den." Maar een kroonprins die zolang in Leiden heeft gewoond, moet toch wel ergens zijn sporen hebben achtergelaten? Het blijkt niet het geval. Niemand zag iets van de kroonprins, of zag heel weinig. En niemand hoorde iets van de kroonprins, of hoorde heel weinig. Dus praatte niemand over hem, of heel weinig. Net of het verboden was. Zo was het zeven jaar lang. Het meest opvallende aan het verblijf van prins Wil lem-Alexander in Leiden was dat het zo on opvallend was. HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35