'Wil je kweker blijven, dan moet je een plaat voor je kop hebben' Schaatstitel maakt zelfs het schoolleven leuker Politie 'betrouwbaarder' na veroordeling hoofdagent JANUARI 1 UVS presenteert Wim van Zwam, in december ontslagen bij ARC, als opvolger van trainer Désar. De 7-jarige Erwin Weerstra uit Leiden brengt tijdens het nieuw jaarsconcert op TV een zelf ge componeerde wals ten gehore 4 Muziekhandel Servaas na 75 jaar weg uit Leiden. 5 Uit het Leiderdorpse archief zijn 200 dossiers verdwenen. De werknemers van de met slui ting bedreigde Hemabakkerij sta ken. 6 De bestuursrechter vindt dat ambtenaren van de afdeling bur gerzaken van Leiderdorp te fcwaar zijn gestraft. De Hema zet 35 Leidse stakers op straat Vredesmonument op de Garen- markt weer vernield. 9 De Leidse begrafenisonderne ming Ad Sanctos baart het li chaam van een overleden man op voor een dienst, terwijl daar het li chaam van een vrouw behoort te liggen. 11 Emily Bremers, rechtenstudente in Leiden, is de toekomstig koningin van Nederland, koppen de rod delbladen. 12 Joop Vervoorn, de onderkoning van Leiden-noord, neemt af scheid van de stichting Wijkcomi- té Plan Noord. 13 Leidenaar Glenn Helder geselec teerd voor Oranje CDA en WD in de Leidse ge meenteraad zijn woedend over de aankoop van een stukje Bulder- bos, het protestbos tegen de uit breiding van Schiphol. PvdA-wethouder Tjeerd van Rij opgenomen in het AZL met een gezwel aan zijn darmen. 14 PvdA-fractievoorzitter Hillebrand wordt tijdelijk wethouder. Hij ver vangt de zieke Van Rij. 19 Leidse buschauffeurs staken voor een nieuwe CAO. Katwijkse oplichter vecht zijn gij zeling aan De fiscus wil hem met de gijzeling dwingen te vertellen waar het verduisterde geld is. 20 Studentenvereniging SSR aan de Hogewoerd dicht op last van de brandweer 21 Tegen een 32-jarige Voorschote naar wordt 12 jaar gevangenis straf geëist voor het doodschieten van een man op het parkeerter rein van de Groenoordhallen. 25 Leidse buschauffeurs rijden weer 27 Zoeterwoudenaar Jeroen Straat hof plaatst zich voor het WK all round Oegstgeest spant een kort geding aan tegen de provincie. Die wil dat de Broek- en Simontjespolder naar Leiden overgaat voor wo ningbouw 29 53 Noordwijkse huizenkopers staan met lege handen nadat de gemeente woningen zelf is gaan verdelen. 30 Zo'n 22 tulpentelers uit de regio dreigen hun volledige oogst kwijt te raken omdat zij vervuilde grond hebben gekregen van het bedrijf Hilgersom uit Stompwijk. OVERLEDEN 1 Emiel Fangmann (33), journalist Leidsch Dagblad. Bob Schreiner (79), luchtvaartpio nier. 12 Jan de Boer (72), bekend onder nemer te Noordwijk. Ted Hoogenboom: „Als je te lang stilstaat bij de strop van vorig jaar, deug je niet voor je vak." et was een winter vol kommer en kwel. Een winter met slapeloze nachten. Toch had de Veense kweker Ted Hoogenboom (51) nog geluk, zegt hij. „De grond die ik had gekocht stond buiten waardoor de regen een deel van de zuren en zouten eruit kon spoelen. Daardoor kwamen de tulpen toch uit. Weliswaar tweede keus, maar ik kreeg er nog iets voor. Niet dat dat leuk is hoor. Mijn naam gaat er wel aan. Op de veiling zullen ze wel gedacht hebben: daar heb je hem weer met zijn tweede keus." Als ge volg van 'het geluk' van Hoogenboom bleef zijn schade beperkt tot een bedrag van tussen de dertig en veertigduizend gulden. Hoogenboom is een van de twaalf kwekers in Roelofarendsveen en de Bollenstreek van wie be kend is dat ze vorig jaar te zure grond van het Stompwijkse bedrijf Hilgersom aangeleverd hadden gekregen. In plaats van kalk zou er gips door de voor de tulpenbroeierij bestemde grond zijn gemengd. Daardoor kwamen de tulpen afgelopen winter niet of nauwelijks op. Wie verantwoordelijk is voor de strop, wordt momenteel nog door de rechter uitge zocht. Het is bijna een jaar geleden dat Ted Hoogen boom zijn buurman op bezoek kreeg. „Wat dat nou met die tulpen was, vroeg hij zich af. Die bollen wor telden maar niet", herinnert de Veense kweker zich. „Met mijn zoutconcentratiemeter ben ik bij hem gaan meten en toen bleek dat de grond niet goed was. Bij de grond die ik zelf had gekocht, kreeg ik hetzelfde resultaat." Al snel bleek dat er meer gedupeerde collega's wa ren. De belangenorganisatie van de kwekers, de WL- TO, stelde voor om de schade te verhalen op Hilger som. „In eerste instantie deed ik mee", vertelt Hoog enboom. „Maar inmiddels ben ik afgehaakt. Je hoort dat het jaren gaat duren, voordat je iets krijgt. Als je al iets krijgt. Hilgersom moet failliet worden ver klaard en dat vind ik al niet leuk. Stel dat er dan wat geld los komt, dan moeten eerst de advocaten wor den betaald. Dat wat overblijft wordt onder de ar men verdeeld. Om dan voor die paar duizend gul den Hilgersom aan een faillissement te helpen..." De grondaffaire heeft bij geen van de gedupeer den tot'een faillissement geleid. Op een rampzalige winter volgde echter een slechte zomer met heet weer en'dus lage prijzen voor de bloemen. Daarbij komt dat het in de hele tuinbouwsector niet al te best gaat. De rek is er volgens Hoogenboom, die sa men met zijn broer een kwekerij aan de Floraweg heeft, nu bijna wel uit. „Duidelijk is dat de komende winter goed voor ons moet zijn." De financiële strop weerhield Hoogenboom er niet van om afgelopen zomer op vakantie te gaan. Met zijn zoon maakte hij een tocht op de bromfiets - een Puch uit 1962 - naar Italië. „Dat heb je nodig, af en toe jé gedachten verzetten", vertelt hij. „Ach, het was een goedkope vakantie. Thuis moet ik immers ook eten en drinken." Het gaat hem aan het hart, maar de wintersport vergeet hij dit jaar voor het eerst sinds twintig jaar maar. Dezer dagen brengt Ted Hoogenboom zijn eerste tulpen van het seizoen weer naar de veiling. Hij is optimistisch over het nieuwe seizoen. „Als je te lang bij de strop van vorig jaar stil staat, deug je niet voor het vak. Wil je kweker blijven, dan moet je een plaat voor je kop hebben." Bob de Jong wordt nooit meer moe FEBRUARI 2 Prins Constantijn studeert af en geeft een borrel in L'Espérance. De belangstelling gaat vooral uit naar Emily, de vriendin van Wil- lem-Alexander 3 Het Leidse gemeentearchief ver huist naar de Dolhuissteeg, zodat op de Boisotkade nieuwbouw kan komen. 4 Een brand vernielt de keuken van restaurant Charcoal tijdens diner- tijd. Eters vluchten in paniek 10 Twee wethouders van Leefbaar Oegstgeest treden af na een con flict over de nieuwbouw van het gemeentehuis. Glenn Helder door Vitesse aan Arsenal verkocht. 14 De Sassenheimse hoofdagent, die wordt verdacht van het mishan delen van een verdachte en het vervalsen van het proces-verbaal, gaat in hoger beroep 15 Na 27 dagen vol acties bereiken de buschauffeurs een CAO-ak- koord. De Leidse trainer Wim Rijsbergen besluit Volendam te verlaten aan het eind van het voetbalseizoen. 18 Leidenaar Mare Scheepmaker wint Leids Cabaret Festival. 21 Raadslieden van de Leiderdorpse ambtenaren van de afdeling bur gerzaken kondigen miljoenen claims aan nu de straffen op 17 februari zijn verlaagd. 22 D66'er M Poelmans en CDA'er G. Kempen-Van Dommelen nieu we wethouders in Oegstgeest. 24 Burgemeester C Sinke van Val kenburg neemt afscheid. 25 Gewonde na ongeval met Noord- wijkerhoutse carnavalswagen 27 Bob de Jong uit Leimuiden we reldkampioen bij schaatsjunioren. De zaak rond een Sassenheimse hoofdagent houdt de gemoe deren nog steeds bezig bij het politiekorps Hollands Midden, zóveel lastige vragen wierp de kwestie op. Waar het om ging? Een verdachte klaagde, samen met een vriendin, dat hij bij zijn aanhouding in Noordwijkerhout was mishandeld door een agent. De politieman had dat niet gemeld in het rapport en ontkende de trappen en/of klappen. Eén van de 15 collega's die bij de aanhouding aanwezig was, onderschreef de klacht echter. Voordat de rechter eraan te pas kwam, werd de agent door de korpsleiding ge schorst. Ook kreeg de rechter de resultaten van het interne onderzoek onderzoek, het geen de dienstcommissie (ondernemings raad) deed beseffen dat zo'n regeling agenten flink kan benadelen. Voorzitter J. Wagemaker van de dienst commissie: „Terwijl je als verdachte in een strafzaak het recht hebt om te zwijgen, moet je als werknemer opening van zaken geven bij zo'n onderzoek van je werkgever. En vervolgens gaat het erom wat je met die gegevens doet. Wat is daarbij een juis te procedure?" Voor een zaal vol politie-blauw veroor deelde de rechter de hoofdagent tot vier maanden gevangenisstraf wegens mishan deling en meineed. Een celstraf betekent voor een agent vrijwel zeker ontslag. En dat was voor veel collega's onverteerbaar, zegt Wagemaker: „Want wij, als agenten, moeten altijd maar de boze buitenwereld in. En worden geacht la minute op te tre den. Voor je het weet sta je dan in het ver dachtenbankje." „Daar komt nog bij dat de verdachte be kend stond als geweldpleger. Ook bij aan houdingen. 'En hls er dan een hoofdagent komt die 'm aankan, wordt-ie gepakt', heet het al gauw in een korps. Met daar achteraan de woorden: ...'voor zo'n kloot zak...." De voorzitter van de dienstcommissie be grijpt die emoties, maar vindt ook dat ze een gevaarlijk kantje hebben. Immers, de buitenwereld heeft er recht op 'fatsoenlijk behandeld te worden'. „Oók als het om een klootzak gaat. Agenten moeten dus haarfijn weten wat kan. Wanneer ze te ver gaan, dienen ze daar op aangesproken te worden. Dat kan al gebeuren wanneer ze onnodig agressie oproepen bij het afhan delen van een verkeersovertreding", zegt Wagemaker. „Van oudsher hebben agenten vaak de neiging elkaar te dekken", beseft hij. „Zo van: 'dek ik jou, dan dek jij mij'. We probe ren dat weg te krijgen en praten vaak in de groepen over ethiek. Wees open, is de boodschap. Ook naar elkaar toe. Probeer samen kwaliteit te leveren." Bij de hoofdagent kon openheid fataal zijn. Dat merkte ook de agent die tot in hoger beroep, begin dit jaar, verklaarde dat zijn college de verdachte had mishan deld. Wagemaker: „Hij heeft een heel kat terig gevoel aan de zaak overgehouden. Kreeg bijvoorbeeld het gevoel dat collega's hem de rug toedraaiden bij de koffie-auto- maat." De hoofdagent zelf kwam er bij het hof uiteindelijk vanaf met een boete van 1000 gulden en een voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Wel werd hij door de korpsleiding voor twee jaar overgeplaatst naar een ander district en mocht hij geen hondengeleider meer zijn. Wagemaker is er, 'voor de discussie', blij om dat de agent er niet 'uitgevallen' is. .Anders waren de gesprekken een stuk zwaarder geworden. Had je de kans gehad dat meer agenten denken dat ze mogen liegen om hun nek te redden." Nu hoopt hij op een 'heilzaam effect'. Dat er hard kan worden doorgeschaafd aan een 'fat soenlijke' Nederlandse politie, misschien wel dankzij de hoofdagent. p school is hij in middels een hele piet. Iedereen, van de conciërge tot en met de kantinejuf frouw, kent Bob de Jong sinds hij op zondag 26 fe bruari in het Finse Seinajoki wereldkampioen schaatsen bij de junioren werd. Ook leraren benaderen hem nu anders. Ze knopen zelfs spontaan een ge sprek aan met de 19-jarige we reldkampioen uit Leimuiden, die in het klaslokaal een be scheiden middenmoter is. De wereldtitel heeft zelfs meer glans gegeven aan het schoolleven van Bob de Jong, die van zichzelf zegt dat hij moeite heeft met leren. Al blijft het aantal lessen dat hij volgt aan de Middelbare Technische Sectorschool in Leiden be perkt, omdat hij van buiten lands trainingskamp naar trai ningskamp reist. „Ik betrapte mij er van het voorjaar op, dat ik in de schoolbanken al weer zat te verlangen naar het volgende trai ningskamp", zegt De Jong, die op de ijsbaan bekend staat als het slimste en sterkste jongetje van de klas. Over de lichtgewicht uit Leimuiden doet zelfs het verhaal de ron de dat hij niet zou 'verzuren'. Iedere duursporter vóelt vroeg of laat een ondraaglijke pijn in de spieren die hij onophoudelijk zwaar be last. De Jong is in zoverre een uitzondering op die regel, dat de ver zuring bij hem pas laat begint en vervolgens nauwelijks meer toe neemt. Vandaar dat hij op de lange afstanden zo veel beter uit de verf komt dan op de sprint, waarvoor de stayer nauwelijks aanleg heeft. Wel is zijn starttechniek inmiddels een stuk beter. Bij het junioren-WK in Finland ondervond De Jong geen nadeel van zijn zwakke sprint. Als debutant verbaasde hij vriend en vijand op de 3000 en 5000 meter, terwijl ook zijn slotronde op de 1500 meter bijzonder was. „Ik haalde toen in de laatste buitenbocht mijn Chinese tegenstander nog in. Daardoor bleef ik irt mijn ogen kandidaat voor het zilver, maar het werd zelfs goud omdat mijn Ja- Bob de Jong: „Lekker moe worden, dat wil ik graag." panse concurrent op de slotafstand instortte. Zelf had ik zo'n s ces nooit verwacht, maar journalisten rekenden er van tevorej op dat ik als beste Nederlandse junior die wereldtitel wel eved zou pakken. Leen Pfrommer, zeiden ze om me op te jutten, lej toch elk jaar kampioenen af." Als De Jong in zijn tweede juniorenjaar de wereldtitel wil prolO S geren op de wonderhaan van het Canadese Calgary, moet hij I zonder de gewaardeerde coach doen. Pfrommer was aan een ni t we uitdaging toe en kreeg de sprintploeg van de vrouwen on zijn hoede. Aan opvolger Jan de Kok moet De Jong. die voor gend jaar streeft naar een plaats in de seniorenkernploeg, nog ur nen. „Jan heeft als zelfstandige trainer weinig ervaring. De p N gramma's die hij mij opdraagt, vind ik meestal te licht. Maar gel kig vraagt Jan regelmatig advies aan Pfrommer. Dan blijkt da® J schema's minstens zo zwaar zijn als vorig jaar. Alleen word ik el r niet meer moe van. En dat wil ik nou juist zo graag: lekker n worden." TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 34