Minister Borst heeft, een softenon-complex' Pekinezen dansen zich fit in herfst van hun leven Feiten &Meningen Penisvee Geheim van klap is de snelheid VOENSDAG27 DECEMBER 1995 ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 1995 zal in mijn herinnering blijven als het jaar waarin er krankzinnig veel voetbal op de buis was. Of om met mijn vrouw te spreken: 'Gedverdemme, alweer penisvee op de televisie.' Aanvankelijk duid de ze alleen de club PSV aan als PeniSVee, maar gaandeweg mochten alle voetballers zich verheugen in die betiteling. Het is eigenaardig, dat voetbal. De halve aardbol staart verslaafd naar de buis, niettemin zijn de meeste wedstrijden dodelijk saai. Zo was de wed strijd van Ajax in Japan om de wereldbeker onme telijk vervelend, en toch werden daar schoolroosters voor ontwricht en lagen hele bedrijven plat. Maar zelfs min of meer boeiende wedstrijden worden mi nuten lang ontsierd door het getreuzel bij het neer zetten van een muurtje, door tijd rekken van uit trappende keepers, door omslachtig heen en weer lo pen bij het ingooien. Of er is een blessure, en weer ligt een paar minuten lang de hele zaak stil. Trouwens: wat die blessu res betreft: stel dat bij een eerzaam bedrijf, vliegtuig bouwer Fokker bijvoor beeld, in één week tijd twee werknemers werden geveld door ernstige bedrijfsonge vallen, bijvoorbeeld doordat er één uit een vliegtuig in aanbouw valt en op twee plaatsen z'n been breekt, en doordat er een ander uitglijdt en een kniepees afscheurt, zou daar de Be drijfsinspectie dan niet aan te pas komen en zouden er dan niet minstens vragen in de Tweede Kamer gesteld worden? Maar bij een club als Ajax zijn zulke bedrijfsongevallen heel gewoon, daar kijkt niemand er van op. Er worden kijkoperaties uitgevoerd of het maar niks is. De werkomstandigheden zijn er be roerder dan die in fabrieken uit het eind van de vori ge eeuw, maar niemand spreekt er schande van. We accepteren hét, het hoort bij de alledaagse verrich tingen van het penisvee. Voetbal is heilig, voetbal is onaantastbaar, er mogen doden en gewonden val len, zoals toen bij het Heizeldrama, maar de wed strijden gaan gewoon door. En dan te bedenken dat 't waarschijnlijk allemaal doorgestoken kaart is. Dat wij allemaal, zoals we voor de buis zitten, massaal bedot worden. Voetbal lers zijn in staat om soms wel over een afstand van zestig, zeventig meter een haarzuivere pass te geven, die, soms dwars over het veld heen, precies in de voeten terecht komt van een medespeler. Dat is, goed beschouwd, duizend maal moeilijker dan de bal in een doel jagen dat een paar meter breed en hoog is. ledereen die zo'n loepzuivere pass kan ge ven, moet in staat worden geacht moeiteloos een doelpunt te maken. Of om het simpel te zeggen: Je geeft gewoon een pass het doel in. En toch gebeurt dat niet, toch wordt er een soort komedie opge voerd, waarbij de indruk wordt gewekt dat het ra zend moeilijk is om een doelpunt te maken. Af en toe schieten die voetballers zogenaamd per ongeluk op de lat of de paal! Alsof het niet honderd maal moeilijker is om op de smalle lat of de ronde paal te schieten dan in zo'n wijde, gapende ruimte als het doel. Maar ja, als er per wedstrijd net zoveel doel punten zouden vallen als bij basketbal, zou voetbal helemaal stomvervelend worden. Vandaar dat er door iedereen die bij voetbal betrokken is net ge daan wordt alsof er sprake is van een wereldwonder als er een doelpunt valt. Ach, ga toch weg, zelfs ik heb ze in mijn jeugd gemaakt, er is niets aan. Specialisten eisen snellere registratie nieuwe middelen tegen AIDS Voor patiënten die besmet zijn met het AIDS-veroorzakende HlV-virus, zijn in de westerse wereld tientallen behandelin gen met nieuwe AlDS-remmers beschikbaar. Maar als het aan minister Borst (VWS) ligt, zullen ten dode opgeschreven pa tiënten nog lang moeten wachten totdat de nieuwe generatie middelen officieel is goedgekeurd. Een aantal AIDS-behan- delaars, belangenorganisaties en de patiënten zelf zijn daar teleurgesteld over. Zij vinden het de hoogste tijd dat Borst zich laat 'behandelen aan haar softenon-complex'. Intussen heeft het AIDS-fonds besloten experimentele, nog niet geregi streerde medicijnen tegen AIDS te subsidiëren. Zo kunnen artsen over deze middelen beschikken als hun patiënt er om vraagt. M üaa jat ivill Registratie van geneesmiddelen door de overheid was dertig jaar geleden wereldwijd een wassen neus. Het moest wel puur gif zijn, wilde een ministeriële toetsings commissie haar goedkeuring ont houden. Totdat begin jaren '60 de ontstekingsremmer softenon ie dereen wakker schudde. Het veel vuldig als slaapmiddel voorge schreven medicijn veroorzaakte ernstige afwijkingen aan de foetus van zwangere vrouwen. De we reld was te klein voor alle veront waardiging over de laksheid waar mee overheden het middel op de markt hadden toegelaten. Het schandaal leidde tot strenge, wettelijke maatregelen voor regi stratie van geneesmiddelen, pok in Nederland. Die draconische bepalingen frustreren nu onder zoek naar en behandeling met de nieuwe, veel belovende generatie AIDS-remmers. Met de registratie van een nieuw medicijn is zeker anderhalfjaar gemoeid. „En daar kunnen we niet op wachten", zegt de wereldvermaarde AID-specia- list prof. dr. J. Lange van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. „Die nieu we middelen zijn eigenlijk alweer van gisteren. We hebben snel alle beschikbare medicijnen nodig, willen we de strijd tegen AIDS op den duur kunnen winnen." Die mogelijkheid is sinds het uit breken van de wereldwijde AIDS- epidemie tien jaar geleden, voor het eerst reëel aar zie. Het zijn de zogenoemde protease-rem mers waarvan het Amerikaanse Ritonavir met een hoopvol resul taat is uitgeprobeerd door het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) en het AMC. Inmiddels zijn er twintig van die remmers in ontwikkeling. Ook al denkt minister Borst mis schien dat die nieuwe middelen nog 'speeltjes' zijn van artsen en fabrikanten, klip en klaar is aan getoond dat die remmers de ei witmoleculen van het HlV-virus in de geïnfecteerde cel verhinde ren zich te klieven. Daardoor kun nen intacte stukjes virus de zieke cel niet meer verlaten en gezonde cellen besmetten. 'Oude' midde len als AZT, ddC, ddl, d4T en 3TC blokkeren een eiwit dat het virus nodig heeft aan het begin van zijn vermenigvuldigingsproces in het zo belangrijke afweersysteem (T4- cellen). Het probleem is echter HET AIDS-veroorzakende virus HIV. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER dat ook de nieuwe middelen op den duur resistentie ontwikkelen tegen HIV. Maar dat was de afgelopen weken niet het enige nieuws aan het AIDS-front. Onderzoekers zijn er achter gekomen dat het meeste succes is te behalen met een combinatie van verschillende AIDS-remmers. AZT samen met 3TC geeft een spectaculaire daling van de virusdeeltjes in het bloed en een herstel van het immuun systeem te zien. AZT gekoppeld aan 3TC wordt op dit moment als 'gouden standaard' beschouwd. Volgens AIDS-deskundigen moet Nederland het voorbeeld volgen van de Food and Drug Admini stration (FDA) in de Verenigde Staten. Deze commissie doet al lang niet meer moeilijk over werkzame anti-HIV-middelen die aanvaardbare bijwerkingen heb ben. „Tientallen middelen zijn daar na een paar maanden inge schreven", zegt Arjen Broekhui zen, eindredacteur van het AIDS- informatie magazine Lust for Life. „In Nederland zijn pas drie AIDS- remmers officieel goedgekeurd". De gevolgen van de trage erken ningsprocedure in Nederland zijn niet gering. Artsen zijn uitgeleverd aan de farmaceutische industrie en patiënten die niet aan proeven meedoen, moeten de experimen ten uit eigen zak betalen. Ook verpleegkundig AIDS-consu- lent in het AZU Henk Vrehen heeft ermee te maken. „Je krijgt na zo'n publikatie In de media over Ritonavir tal van verzoeken het middel te mogen gebruiken", zegt hij. „Zou het middel al gere gistreerd zijn, dan kan een arts het voorschrijven en krijgt de pa tiënt het vergoed." Niettemin proberen AIDS-specia- listen en hun consulenten altijd naar een oplossing te zoeken. Ook al moeten ze er 'iets even voor re gelen'. Ze hebben hun contacten binnen de farmaceutiche indu strie, kennen de literatuur op hun duimpje en weten soms waar het middel wel te halen valt. „Wij ver strekken niets waar een specialist en de ethisch-medische commis sie van het ziekenhuis niet achter staan", zegt Vrehen. „Maar we kunnen patiënten wel verwijzen naar instellingen die er buiten de officiële kanalen wel aan kunnen komen. We snappen maar al te goed dat AIDS-patiënten niets te verliezen hebben Ook AZU-internist Borleffs stelt zich op dat standpunt. „Ik zou ook liever gewoon een recept uit schrijven dan tijdrovende tele foongesprekken te voeren met een fabrikant van een bepaald middel." De internist herinnert zich nog de strijd rond het middel ddC dat pas sinds een jaar offi cieel bij de apotheek is te krijgen. „Toen we wisten dat dit medicijn samen met AZT een verbetering bij de patiënt te zien gaf, moesten we de patiënten doorverwijzen naar de Stichting Fight For Life in Amsterdam die er al lange tijd mee experimenteerde." Onverkwikkelijke situaties waar oprichter van Fight For Life (FFL) Walter Kamp cynisch om moet la chen. „Legaal of illegaal", zegt hij fel, „daar hebben wij geen bood schap aan. Het gaat om een op lossing voor het AIDS-probleem." Kamp heeft dan ook geen goed woord over voor het beleid van minister Borst die er naar zijn zeggen 'geen bal van begrijpt'. Te gen de zin van haar ministerie helpt de stichting al jaren tal van AIDS-patiënten aan alternatieve en experimentele anti-HIV-mid- delen. Samen met twee artsen van FFL doktert Kamp uit welk middel voor produktie in aanmei^A king komt. Op een 'Nederlandse iee universiteit'laat Kamp dan zo'n rer middel fabriceren. Aan octrooi- aai rechten stoort hij zich niet. jrq Zo ver wil AIDS-specialist Lange jer niet gaan. Zijn kruistocht tegen /0( het 'softenon-complex' van de ,ar minister wil hij langs legale weg bevechten. Hij bestrijdt op con gressen en in het lobbycircuit de 'denkfout' die de overheid maakt Behalve dat een middel moet j werken en veilig moet zijn, ver- bindt de bewindsvrouw ook een verbetering van de 'levensver- wachting' aan de registratie van V. een nieuw medicijn. „Als destijds aan de goedkeuring van een ge- ES7 neesmiddel tegen tuberculose de- eis van een langer leven was ver-s r bonden", zegt Lange, „dan zou m- dat medicijn er nog niet geweestiar zijn. Want dan moetje tientallen^ jaren wachten om dat te kunnenLj aantonen." AIDSiseenimmuunziekte. In- p)( dien als gevolg van een nieuw, |n( veilig middel de virusdeeltjes in 7 het bloed afnemen, dan moet da^r volgens Lange voldoende zijn he|n( medicijn voorlopig te registeren.|jc „Zelfs het perfecte middel hoeft oe niet tot een langer leven te lei- aa den". Wat de minister wil, is in di visie van Lange ondoenlijk. Zó lang middelen uitproberen totda|lj je iets meer te weten komt over er de levenswachting het kliniscl^, eindpunt genoemd betekent in; voor de huidige ernstig zieke ur' AIDSpatiënten dat hun immuun' systeem voor altijd kapot is. „OoP al vinden we het wondermiddel' W licht hij toe, „dan is die categorie^ niet meer te helpen." Het pleidooi van Lange voor snek lere registratie van middelen C klinkt geëmotioneerd. „Het is toch van de zotte dat tienduizenj0 den patiënten in de wereld een p beproefd middel slikken, maar dat onze minister dat niet wil er-ïn kennen omdat het ooit met sof- 0 tenon is misgegaan. We hebben L, het hier niet over simpele infectit of een slaapprobleem, maar ove\0 een dodelijke ziekte. Dan is er, lU ondanks de grotere risico's, veel DI geoorloofd." P UTRECHT TACO SLAGTER ln Elke dag klinkt in de vooravond het schelle geluid van koperen cimbalen en dof tromgeroffel vanaf tientallen drukbevolkte straathoeken in Peking. Toe schouwers omranden een open ruimte waar door vaak meer dan honderd mensen in een ge staag ritme wordt gedanst. Het zijn vooral ouderen die, met een felgekleurde waaier in de ene en een halsdoekje in de an dere hand, twee aan twee hun beste beentje voorzetten. De duizenden actieve dansliefheb bers hebben zich echter de gram van de 'lawaaipolitie' op hun-nek gehaald en zien hun onschuldige, maar luidruchtige vermaak met eên verbod be dreigd. Eigenlijk is het zogenaamde 'Yangko'-dansen dat twee jaar geleden uit het platteland is ko men overwaaien vooral een uurtje gezond bewegen voor Pekinezen in de derde leeftijd. „Zo blijf je fi t. Na het avondeten alleen maar voor de TV hangen, tast je conditie aan en dan word je Xiek. Dat geldt zeker voor ou deren. Yangko-dansen is goed voor je gezondheid", zegt de 68- jarige gepensioneerde Yang na afloop rond half negen nog na hijgend in de ijle vrieskou. Er zijn nu zo'n tweehonderd Yangko-groepen met in totaal meer dan tienduizend leden die elke avond in de Chinese hoofd stad 'Yangko-en' en enthousiast worden begeleid door trommen en koperen bekkens. De meeste dansers die zich in dodelijke ernst of breedlachend uitleven, dragen tijdens het Yangkodansers in Peking. dansen hun alledaagse kleren. Sommigen hullen zich in spe ciale kleurrijke kostuums die een paar maanden pensioen kosten. Over de oorsprong van het eenvoudige volksdansje blij ken de meningen uiteen te lo pen. Meneer Yang stelt dat de Yangko uit Centraal-China komt en deel uit maakt van de oogstdankfeesten. Verschillende bewegingen die in vierkwartsmaat worden uit gevoerd zijn inderdaad tc her kennen als gestileerde hande lingen die met het zaaien en oogsten van graan te makeri hebben. Zo buigen de dansers doer hun knieën en maken met hun waaier een schep-beweging om vervolgens het 'graan' in de lucht te gooien, een methode om het kaf van het koren te scheiden. Li, een klein mannetje van 79 meteen verschoten blauw Mao- jasje aan en met nog maar twee tanden in zijn mond, komt daar tegen in met zijn eigen verkla ring. „In 1927 toen voorzitter Mao de troepen aanvoerde om tegen de vijand te vechten, wa ren er ook eenheden achter de linies die voedsel produceerden voor soldaten aan hel front. Ze hebben het imperialisme ver slagen en daarom kunnen wij nu gelukkig leven. In die tijd werd de Yangko gedanst na het oogsten. Nu doen wij het om in beweging te blijven, maar het is een revolutionaire traditie", verklaart hij uit volle borst. Hoe het ook zij. het Yangko- dansen is volgens de autoritei ten zo populair geworden dat het overlast veroorzaakt. Daar om wordt Yangko-dansen ver boden in de buurt van over heidsgebouwen, scholen, zie kenhuizen, woonbuurten en in parken met oude historische gebouwen. Meneer Yang en zijn dansvrienden kijken een beetje verbaasd rond bij het horen van de nieuwe regel. Ze blijken niet erg onder de indruk. Een me vrouw met een hoofddoek haalt haar schouders op. „Wat wij doen zijn toch vrije activiteiten. Hoe kan de gemeente zich daar nu in mengen? Dit is onze vrije tijd. Tijd om te ontspannen. Wij vinden het niet te lawaaierig en bovendien tussen zeven en ne gen uur is het nog niet de tijd om te slapen." De autoriteiten proberen de dansgroepen ook zover te krij gen dat ze niet meer zelf mu ziek maken, maar een cassette recorder gebruiken waarvan het geluid niet zo ver draagt. Dat idee slaat helemaal niet aan. Het hoofd van het Peking Cul tuurhuis voor de Massa beaamt dat het Yangko-dansen een goe de zaak is. „Ouderen voelen zich vaak eenzaam èn ellendig nadat ze met pensioen zijn. Ze hebben dan niets meer om han den en er is niemand om mee te praten. De Yangko is gemak kelijk te leren en vraagt niet veel energie. De dagelijkse bijeen komsten voorzien duidelijk in een behoefte." PEKING YVONNE VAN DER HEUDEN CORRESPONDENT Het geknal van vuurwerk en champagnekurken zal in de oudjaarsnacht weer niet van de lucht zijn, maar zo'n klap, wat is dat eigenlijk? Om te beginnen: een slui tende definitie van een knal is maar heel moeilijk te ge ven, vindt ook explosiedes- kundige Saul Lemkowitz van de Technische Univer siteit Delft. Is het niet in het Prins Mau- rits Laboratorium van TNO in Rijswijk dan laat Lemko witz wel in zijn Delftse col legezaal wat maïzena de lucht in vliegen. Of vitamine C. „Alles wat kan branden, kan exploderen", onderwijst hij. „Als je buskruit de lading van een rotje in de vrije lucht aansteekt, verbrandt het heel snel met een sis send geluid", legt Lemko witz uit. „De knal komt pas als je de stof in een buisje stopt en dat afsluit. Dan kunnen de verbrandings gassen niet weg. De druk loopt op totdat de wancten bezwijken en de gassen in één keer vrijkomen: KA- BOEM." Het zelfde gebeurt bij on deskundig openen van een champagnefles. De ware ge nieter laat de kruk zover naar buiten komen dat er een minimale opening ont staat. Het koolzuur ont snapt geleidelijk totdat de druk zover is verminderd dat de kurk met een zucht de fles verlaat. De andere methode is natuurlijk spec taculairder. Flink schudden zodat de opgevoerde druk in de fles de kurk uit de hals stuwt. In dat geval komen de koolzuurgassen in een keer vrij, met een flinke klap dus. Deze deflagraties, zoals de kenner zulke knallen noemt, zijn tager dan de snelheid van het geluid. Het kan ook anders.Bij de ontsteking van bijvoorbeeld TNT ontstaat een drukstijg- snelheid die schier oneindig is. Dat veroorzaakt een gi gantische schokgolf die zich sneller dan het geluid voort plant." Zo gaat het ook bij blik seminslag, vervolgt Lemko witz. „De bliksem verhit de lucht in zijn onmiddellijke omgeving tot 20.000 a 30.000 graden Celsius. Dat veroorzaakt een bijna on eindig snelle drukstijging met een zware klap en ma teriële verwoesting tot ge volg. De dreun bij detonatie ontstaat door superplotse- linge drukverschillen. Bij een deflagratie gaat het pro ces veel langzamer." Nu kan de schijn ontstaan dat rotjes vrij ongevaarlijk zijn. Er gebeurt toch niet veel meer dan dat er plotse ling gassen ontsnappen. Waardoor ontstaat dan het letsel? „In een strijker kan de druk wel oplopen tot 100 bar. Met die druk ontsnap pen de gassen. En die func tioneren dan in wezen als projectiel. En als er iets met een druk van 100 bar plot seling tegen je hand vliegt, gaat die er gerust af." DEN HAAG ARNOUD CORNELISSEN lfan oud naar nieuw, ook uw nummers. Een nieuw jaar en ook nieuwe nummers. Vergeet ze niet in uw agenda tc noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096. Bellen? Even tot

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2