Leidsch Dagblad 15 Duizend gevangenen eerder vrij Oudejaars Rotterdam: vrij baan voor vrachtverkeer Van 't Hek heeft stem terug id Topkwaliteit voor kleine prijsjes i)Hulshoff Zwieren over Nieuwkoopse plassen Ooggetuige decembermoorden bereid te getuigen 'Het is allemaal zo vernederend geweest' 73 W e GOED NIEUWS ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Sport Allochtone kinderen vaak niet ingeënt CompuServe 5 blokkeert toegang tot porno De Asmat in Nieuw Guinea snellen geen koppen meer Hugo Camps: 'Sport jê —m is de röntgenfoto van de samenleving' 'Wie kweker wil blijven, moet een plaat voor zijn kop hebben'. Het meest opvallende aan het verblijf van de kroonprins in Leiden was dat het zo onopvallend was. _'Doe maar normaal': de lijfspreuk van Ajax-doelman - Edwin van der Sar. In de zomer was het soms zelfs te warm om naar ijssalon La Venezia te gaan. 'Maar wie ben ik om te klagen'. Heerlijk winkelen met een licht schuldgevoel. De zoetzure kruimejs op de conservenmarkt. Kaatje van Dam, 108 jaar: 'Soms denk ik wel eens dat Hij me vergeten is." Regionale nieuwsfeiten per maand gebundeld in een kalender. Een beeld van een jaar. De persoonlijke keuze van ons fotografenteam. De belangrijkste nationale en internationale gebeurtenissen op een rijtje. Overleden in 1995. Een over zicht uit binnen- en buitenland. Nieuwjaarspuzzel. Commissie Korthals Altes laakt aanpak van cellentekort Winkelbediende steekt tien klanten neer birmingham» ap Ruim duizend gevangenen zijn dit jaar vervroegd vrijge komen omdat hun celruimte nodig was voor 'zwaardere' criminelen. WD-senator Korthals Altes (voormalig mi nister van justitie en voorzitter van een commissie die het Nederlandse rechtssysteem heeft onderzocht) noemt het voortijdig heenzenden van gedetineerden onjuist en illegaal. Hij hoopt dat het kabinet de strafverminderingen afschaft. den haag gpdsysteem. In het rapport van zijn commissie, dat nog in het kabi- De commissie van Korthals Al- net en in de Kamer moet wor- tes onderzocht het reilen en zei- den besproken, klinkt diverse len van het Nederlandse rechts- keren luid de alarmbel. Het gaat niet goed met het recht in Ne derland en één van de voor naamste oorzaken daarvan is het cellentekort. Het aantal gedetineerden in huizen van bewaring dat ver vroegd vertrok bedroeg op 1 ok tober 991. Naar verwachting wordt in 1995 dezelfde score ge haald als in 1994. Toen moch ten 1.293 gevangenen eerder naar huis. Korthals Altes wijst erop dat het voortijdig heenzen den het cellentekort verdoezelt. „Als je gedetineerden via 'de achterdeur' laat vertrekken, dan verlies je het zicht op het werke lijke tekort". Het was de toenmalige minis ter van justitie Hirsch Ballin (CDA) die eind 1993 de'regeling voor extra vervroegde invrij heidstelling invoerde. Die komt erop neer dat een gedetineerde in een huis van bewaring naar huis mag als hij driekwart van zijn straf heeft uitgezeten. Deze strafvermindering komt boven op de reeds lang bestaande re gel dat iemand bij goed gedrag na tweederde van zijn straf vrij komt. Een woordvoerder van het openbaar ministerie verdedigt de strafverminderingen: „Deze regeling is gebaseerd op de ge dachte dat iemand die een straf al voor een groot deel heeft uit gezeten beter een paar weken eerder vrij kan komen, dan dat iemand die een zwaar delict heeft gepleegd niet in voorlopi ge hechtenis kan worden geno- Een supermarktmedewerker heeft gisteren in een drukke winkel in Birmingham tien mensen neergestoken. De man rende na de aanval weg, maar kon later door de politie worden gearresteerd. De aanleiding voor de steekpartij is onduide lijk. Volgens de manager van de zaak ging het om een goede werknemer. Vier gewonden zijn er ernstig aan toe, twee konden snel uit net ziekenhuis worden ontslagen en en rest maakt het naar omstandigheden redelijk. Chinese natuurlijke kruiden kunnen de huid genezen van elke •i Prof. Dr. Y. Q. Jiang voorheen Prof. Dr Y Q Jiang Gcldcrsckadc 121a. 1011 EN Amsterdam Tel 020-4204373. Fax 020-6388514 rotterdam anp Rotterdam wil de haven toegan- kelijker maken voor vrachtver- keer. Burgemeester B. Peper zei gisteren in zijn oudejaarstoe- ipraak te vrezen dat de grootste aven ter wereld anders aan de landzijde zal dichtslibben. Het ilan is om in de loop van het olgend jaar de hele ruit van au- :osnelwegen rond Rotterdam van vrije banen voor zakelijk verkeer te voorzien. Het woon- -werk-verkeer op de rondweg jnoet worden beperkt door do- Bering van het Verkeer bij de op ritten. Rotterdam acht maatregelen noodzakelijk omdat het nog ze ker acht jaar duurt voordat de Betuwelijn klaar is. In de toe komst moet veel vracht via deze spoorlijn worden afgewikkeld. De Rotterdamse wethouder R. Smit (havenzaken) pleitte er gisteren voor dat het goederen verkeer op bestaande spoorlij nen voorrang knjgt op perso nenvervoer. Peper hekelde de trage be sluitvorming in Nederland. „Stuitende traagheid" en „oeverloos gebabbel" zijn de karakteristieken die de Rotter damse burgervader gaf aan de aanpak van grote infrastructu rele projecten. „De grootste be dreiging voor de positie van de Rotterdamse haven (en voor de Nederlandse economie in het algemeen) is de stuitende traag heid van onze besluitvorming, de traagheid van rinse appel stroop. Het gemak waarmee wij aan dit al zo vele malen gecon stateerde probleem voorbij gaan, is even verbijsterend als droefgeestig makend", aldus Peper. amsterdam gpd is er wel een noodplan gemaakt. „Dan wordt er bijvoorbeeld maar één opname gemaakt", aldus de woordvoerder. De ca baretier raakte eerder deze week zijn stem kwijt en moest zijn voorstellingen van woens dag- en donderdagavond afzeg gen. De VARA heeft ook voor zieningen getroffen voor een eventuele rechtstreekse uitzen ding van de conférence. Pagina 23: 'De totale gekte heeft hier toegeslagen'. JDankzij een paar dagen rust Bieeft cabaretier Youp van 't Hek ^^ijn stem zover terug dat de te levisie-opnamen voor zijn ou- dejaarsconférence gisteren ge- kon doorgaan. Vanavond I neemt de VARA opnieuw twee Voorstellingen van Van 't Hek in |ie Kleine Komedie in Amster dam op. De beste voorstelling wordt morgen uitgezonden, i Volgens de woordvoerder van net impresariaat van Van 't Hek Bij alle aankopen boven 2.500,- van niet afgeprijsde artikelen, ontvangt iedere klant één kadobon van 250,- Dd's mooi meegenomen ^A/dersd^en0VER"°%* nieuwkoop» Veel schaatsers genoten gisteren op de Nieuwkoopse plassen van de glad de ijsvloer en de stralende zonneschijn. De kwaliteit van het ijs is inmiddels zo goed dat in het gehele land toertochten worden gehouden. Schaatsliefhebbers kunnen vandaag bij Ter Aar tochten maken tussen de 10 en 100 kilometer, vanuit Paviljoen de Witte aan de Langeraarseweg. In Aarlanderveen kan de Molenviergangtocht worden gereden. Start bij café 't Oude Reghthuis. fotl hielco kuipers Op die monsterlijke dag begonnen de moordpartijen rotterdam jolanpe van der graaf Hij was erbij als jong militair, op die monsterlijke dag. De dag van 8 december 1982 toen in Fort Zeelandia in Paramaribo vijftien journalisten, vakbonds leiders en advocaten op gruwe lijke wijze werden omgebracht. Hij hoorde hun smeekbedes en gegil en zag hoe ratelende ma chinegeweren een einde maak ten aan hun leven. Vanaf dat moment durfde hij Bouterse nooit meer recht aan te kijken. „Ik was bang dat hij afkeer en angst in mijn ogen zou lezen. Die monsterlijke dag was het begin van lange jaren, waarin zo afschuwelijk veel mensen zijn vermoord." Nu het allemaal weer wordt opgerakeld en in ons land en in Suriname verwoede pogingen worden gedaan om na dertien jaar tot een onderzoek te ko men, wil hij praten. Geen naam, geen persoonlijke zaken. „Bou terse heeft lange armen." De donkere poort in de dikke muur van Fort Zeelandia. Hij stond er vaak, die bewuste dag. De taferelen op de binnen plaats. Gegrift op zijn netvlies. „Meer dan honderd militairen waren er. Uiteraard de voltallige groep van zestien (de onderoffi cieren met wie Bouterse in 1980 een coup pleegde). Verder MP'ers, veiligheidsagenten, lijf- Ontslagen Leiderdorpse ambtenaar na vrijspraak: leiderdorp judy nihof Hoe machteloos de 50-jarige Leiderdorpse ex-ambtenaar grondzaken zich de afgelo pen tweeëneenhalf jaar heeft gevoeld, is volgens.hem met geen pen te beschrijven. In juli 1993 werd hij ervan beticht op on- oirbare wijze een stuk gemeentegrond bij zijn woning te hebben getrokken. Hij zou zelfs de handtekeningen van de toenmali ge burgemeester en loco-gemeentesecre taris hebben vervalst. Vorige week vrijdag werd hij door het Haagse gerechtshof vrij gesproken. Daarom wil de ex-ambtenaar nu voor het eerst (anoniem) in de krant reageren op alle beschuldigingen. „Er zijn een heleboel pertinente leugens over mij de wereld in geslingerd. Iedereen roept van alles over je tegen de krant. Zelf kun je niks doen. Ook al blijkt later dat de verhalen niet waar zijn geweest: de schade is dan al aangericht. Het is zo vernederend geweest. Van de ene dag op de andere dag werd ik behandeld alsof ik de grootste misdadiger was die er rondloopt. Dat er mensen en organisaties zijn die een ander dit aandoen, is onbegrijpelijk." Vanaf het moment dat de man in ver band werd gebracht met fraude, kalfde het vertrouwen van de Leiderdorper in men sen en organisaties af. Hij werd ontslagen nadat justitie had besloten hem te vervol gen. Een vervolging die vorige week ein digde in een vrijspraak door het Haagse gerechtshof. „Ik heb altijd geweten dat ik uiteindelijk zou worden vrijgesproken. Al had het geduurd tot aan de Hoge Raad. Het kon gewoon niet anders. Ik heb niks verkeerds gedaan Rancuneus is hij naar eigen zeggen niet. „Ik wil niet natrappen. Ook wil ik me niet verlagen tot het niveau van degenen die me dit hebben aangedaan, maar de nor male wegen bewandelen om een stukje recht terug te krijgen." De hele affaire heeft hem geestelijk aan de rand van de afgrond gebracht. Zijn car rière is kapot. Inmiddels is hij arbeidson geschikt verklaard. „Mijn vertrouwen in het werken met andere mensen is weg. Nee, ik ben niet achterdochtig. Volgens de deskundigen, die me hebben onderzocht is het sterker dan dat. Paranoïde, daar lijkt het meer op. Ik voel me 'unheimisch', ook op straat. Denk voortdurend dat ik in de gaten word gehouden. Ik zie overal van al les achter." De ex-ambtenaar heeft de afgelopen tijd geleerd wie zijn vrienden zijn. Veel men sen hebben hem laten vallen als een bak steen. Alleen zijn gezin en een 'heel klein groepje ménsen' steunden hem door dik en dun. „Het is een cliché dat je pas weet wie je vrienden zijn wanneer je zoiets meemaakt, maar het is wel waar. Ik was gewoon een paria, de buurt keek me met de nek aan." Dat zijn echtgenote en kin deren eronder moesten lijden, deed hem nog het meeste pijn. „Wat mijn vrouw op straat en in het winkelcentrum allemaal naar haar hoofd geslingerd kreeg, dat zal ik hier maar niet herhalen. Na de vrij spraak groeten sommige mensen ons in eens weer vriendelijk. Maar dat hoeft voor mij nu ook niet meer." Pagina I-eiden en regio: 'Ontslagen amb tenaar vermoedt complot'. wachten, de compagnie van het fort. Een van de groep van zes tien, Brondenstein geloof ik, be gon op ons in te praten. Dat de 'subversieve individuen' con tacten hadden met het buiten land en een coup beraamden. Kill to kill and jungle kills first, zei hij om te rechtvaardigen wal zou komen. Op het moment dat de eersten werden binnenge bracht, begrepen we dat ze zou den worden vermoord." Pagina 5: 'Er zijn na 8 decem ber nog veel meer mensen ver moord'. HET WOORD IS AAN Wim Kan Oud en Nieuw: uithuilen en opnieuw beginnen. WEERSVERWACHTING •2-/i« -172° -270° 60% 30% 30% 10% 20% 20% Uitgebreid weerovemcht op pagina ~J VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad. 14 Regio11,12,13 RTV/programma's27,29 Sport17,18,19 Strips7 Toerisme9 Uitgaan 21 Kortingsbon voor Europa's grootste permanente ruimte vaarttentoonstelling in Noordwijk Space Expo Spe ciale aandacht voor het the ma 'vuurwerl en veiligheid'. HOUTWERF KEUKENS r 2 i 3 i l.ammciiscliunssvcg 1311 Leiden Voorspoedig 1996 PROOST! Hein Chrispijn wenst u morgen een prettige avond PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR E 13,85. OF BEL 071-5 128030 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1