'Open asfalt ideaal in Randstad' Ontslagen ambtenaar vermoedt complot Meer kans op huis voor alleenstaanden Alkemade Leiden Regio 'Ik wil eenvoudig mensen laten lachen ^een sirene op toren aadhuis Hazerswoude Nog geen eind aan alle procedures Geld voor sportdagen Body-action positief over aankoop zwembad 30 DECEMBER 1995 973 Ambitieuze striptekenaar Alex Turk wil prof worden Forse vuurwerkvoorraad in woning ftLPHEN aan den run Het vuurwerkteam van de AJphense politie trof gisteren in een woning te Alphen aan den Rijn 109 kilo vuur- jverk aan. Het vuurwerkteam kwam in actie na diverse meldin gen van overlast in de omgeving. De hoofdbewoner is aange houden. Tegen hem en tegen zijn leverancier, een vuurwerkhan- Üelaar uit het centrum van Alphen aan den Rijn, is proces-ver- paal opgemaakt. Inbrekers bezoeken winkels [/oorschoten Twee winkels in Voorschoten kregen gisternacht bezoek van inbrekers. Bij een zaak in de Schoolstraat bleef het pij een poging tot het openbreken van de voordeur. Aan het freubplein was een dief wel succesvol. Daar forceerde hij de en nam de kassalade met een onbekende hoeveelheid geld Ook maakte de inbreker cheques en waardepapieren buit. Meer plaatsen voor inzage stukken mphen aan den run. De gemeente Alphen breidt het aantal plaat- jen waar gemeentelijke stukken ter inzage liggen uit. Behalve in het Informatiecentrum en de beide bibliotheken, kunnen de be woners vanaf 1 januari 1996 terecht in Wijkcentrum de Oude Wereld, zorgcentrum Noorderbrink, Streekmuziekschool in het j/isserpark. NMS-bank te Aarlanderveen en het Gezondheids centrum in Zwammerdam. Inzage is alleen mogelijk tijdens de ppeningsuren van de verschillende centra. Voor de demonstratie die plaatselijk striptekenaar Alex Turk gisteren in de Alkeburcht gaf, was niet veel belangstelling, foto holvast/mark lamers wat vriendelijker over dan wan- Veender al met het dricmaan- neer ik mensen zou tekenen." delijks uit te geven blad Bikkel. Een ander succes boekt de Hij maakt dat samen met drie Oegstgeester ir. Noort over veiligheid Zeer open asfalt beton (Zoab) biedt grote voordelen bo ven dicht asfalt. In de Randstad moet het dan ook zeker niet worden vervangen, vindt ingenieur Maarten Noort uit Oegstgeest. ,,Bij regen biedt Zoab grote voordelen: het is veiliger en er ontstaan minder files dan bij dicht asfalt. Als het ijzelt, moeten automobilisten hun rijgedrag aan passen en niet met 120 kilometer per uur over de zoab- wegen scheuren." KZERSWOUDE r komt geen waarschuwingssi- [ne op de toren van het Rijn- oudse gemeentehuis in Ha- jrswoude. De elektronische si- tne die Hazerswoude-Rijndijk 3 Koudekerk bij een ramp loet waarschuwen, moet bij jorthal De Cirkel komen. Tijdens de behandeling van et voorstel tot plaatsing van de rene werd vorige week' van erschillende kanten gesugge- ierd het signaal in de toren van pt gemeentehuis onder te tengen, omdat er op die ma ler geen mast hoeft te worden -ebouwd. iHet gemeentehuis blijkt ech- onvoldoende centraal te lig- in de dubbelkern Hazers- "ilDERDORP JUDY NIHOF ERVOLG VAN VOORPAGINA |e nachtmerrie voor de 50-jari- ex-ambtenaar grondzaken in liderdorp begon tweeëneen- ilf jaar geleden. Riet Dekkers ,n de Stichting Leefbaar Lei- irdorp, die al jaren een con- ct had met de gemeente over bn keukenuitbouw, stuitte op ukken in het gemeentelijke ar- 12 lief die volgens haar niet klop- si n. Zij ging met haar bevindin gen naar de krant en dat leidde t publikaties en uiteindelijk t ontslag, ur De ex-ambtenaar denkt dat ontdekkingen van Dekkers iet op zichzelf stonden. Hij is I4fvan overtuigd dat er sprake las van een complot. Volgens em is de zaak aan het rollen pbracht door bepaalde men- tn 'binnen en buiten het ge meentehuis' en is de aangifte 3kn Dekkers als 'middel' ge buikt. 1 Waarom zijn kop moest rol- Daar kan de Leiderdorper maar naar gissen. „Het best kunnen dat oud-ge- Willems gelijk jrifad. Hij zei ooit de indruk te e(febben dat bij de gemeente eiderdorp het hoofd eraf Soest van iedereen die boven et maaiveld uitstak. De men- I fn die bereid waren zich in te %tten voor de gemeente, moes- |n het ontgelden. Daar is Wil- Ims zelf ook het slachtoffer van Bworden." rï] Waarom Dekkers het zo op had gemunt, is hem een Sadsel. „Met de besluitvorming bnd haar uitbouw heb ik niets 1 maken gehad. Het wel of niet erlenen van vergunningen is r Jtijd een besluit van het college pn B en W. Dekkers had ge hoon een hekel aan een aantal mbtenaren en daarvan was ik e L reen. flezier le Leiderdorper werkte vanaf laÖ73 bij de gemeente, met 'heel 2bel plezier'. Van begin jaren Ichtig, de periode van de fondverkopen in Buitenhof, hij zich de goede rela te met collega's en gemeente- estuur. „Het was zoals in elke leine gemeente: je werkte zeer tuw met elkaar samen. Dat er n sfeer was van 'handjeklap', lat is een negatief beeld dat is (pgeworpen door anderen. ,Jee, het was juist heel positief,' I probeerde met elkaar de bes- Ji'fc resultaten te bereiken." Ul! Dat hij als ambtenaar ook be- was met de zaken rond'zijn igen stuk grond in de wijk Bui- •rlfcnhof, heeft veel mensen ver- ntfeasd. Terugkijkend vindt hij ^flf dat daar niets mis mee was. De zaken rond de grondver- woude-Rijndijk/Koudekerk. Het waarschuwingssignaal zou bij plaatsing op het gemeentehuis niet overal hoorbaar zijn. In Hazerswoude-Dorp komt de sirene te staan bij de ge- meentewerf aan de Gemene- weg. Op die plek staat al een mast van de lokale omroep Ra dio 916. Het idee om te probe ren de sirene in de al bestaande zendmast te hangen, blijkt niet haalbaar. De sirene weegt 135 kilo, en het bestaande mastje kan zo'n gewicht niet torsen. Wel oppe ren burgemeester en wethou ders het idee om te bekijken of de radioantenne te zijner tijd kan worden verplaatst naar de nieuw te plaatsen sirenemast. koop waren nu eenmaal aan mij opgedragen. Binnen de organi satie waren er weinig uitvoer ders." De Leiderdorper vindt ook niet dat in dit geval een an dere ambtenaar de zaak had moeten behandelen omdat hij er persoonlijk bij was betrok ken. Het was onmogelijk om je zelf te bevoordelen, stelt hij. „Alles werd gecontroleerd. Er ging niks mis." De Leiderdorper stelt ook dat hij niet bevoorrecht is bij het verkrijgen van de vijftig vierkan te meter grond. „Waarom zou het scheve gezichten geven, als het op tientallen plekken in die wijk het beleid was om Teststro ken direct in te delen bij aanpa lende kavels? Dat beleid werd gevoerd naar aanleiding van de wijk Voorhof. De gemeente was veel geld kwijt aan* het onder houd van de stroken en hoeken daar. Er werd gezegd: bij de eerstvolgende wijk moeten we dat zien te voorkomen. Direct bij de uitgifte van de grond in Buitenhof gaf de gemeente rest- stukken dan ook weg." Hetze De hele kwestie had in zijn ogen nooit tot een rechtszaak mogen komen. Maar de ex-ambtenaar heeft sterk de indruk dat er een hetze in gang was gezet, waarbij er 'geen weg terug' meer was. Ook de politie speelde een du bieuze rol in het geheel, aldus de Leiderdorper. Volgens hem werd alles in het werk gesteld om hem aan de schandpaal te nagelen. „Vanaf het begin was het volstrekt duidelijk dat er geen sprake was van valsheid in geschrifte. Maar als je ziet hoe de politie te werk is gegaan. Er is nooit een behoorlijken objec tief gerechtelijk vooronderzoek geweest. De officier van jusititie heeft zich laten meeslepen. Hij is niet goed voorgelicht door de politie. De politie maakte ko- piën uit archieven, maar liet be paalde belangrijke gedeelten gewoonweg." De manier waarop hij zelf door de politie is behandeld vond hij 'beneden alle peil'. „Zo vernederend, zo vooringeno men." De Leiderdorper draaide op een bepaald moment zelfs voor een paar dagen de politie cel in. „Volgens de politie was het nodig om mij vast te hou den omdat ik anders getuigen kon beïnvloeden. Maar het was absurd, want er was al ander halve maand verstreken sinds de eerste verhoren." Ontslag Tot overmaat van ramp ont sloeg de gemeente hem zonder eerst af te wachten of hij eigen lijk wel zou worden veroor deeld. Dat was volledig tegen de afspraken, aldus de Leiderdor per. „De toenmalige interim- ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Als kind wist hij al wat hij wilde worden: striptekenaar. Twintig jaar is Alex Turk uit Roelo- farendsveen nu en nog steeds heeft hij die ene wens: zijn brood verdienen met het teke nen van strips - het liefst dage lijks in kranten - en illustraties. „Ik vind het leuk om een ver haal te vertellen en bepaalde emoties bij mensen los te ma ken. Een hele eenvoudige ma nier om mensen aan het lachen te krijgen is het maken van een strip. In tegenstelling tot bij voorbeeld films, heb je genoeg aan een potlood en papier en kun je het thuis maken." Gistermiddag gaf hij ter gele genheid van Made, de jaarlijkse kunsttentoonstelling in de Alke burcht, belangstellenden de ge legenheid om iets van zijn ta lent te laten zien. Zo druk als het echter was met schaatsers op de sloten, zo stil bleef het, tot spijt van de jonge tekenaar, in het dorpshuis. In Alkemade is de naam van Alex Turk al onlosmakelijk ver bonden met die van Doezol de Muis. Doezol is de naam van een figuur die in de door Turk voor de plaatselijke kabelkrant vervaardigde strips voorkomt. Turk: „Het is een korte humo ristische strip, waarin twee mui zen voorkomen. Ze gedragen zich als mensen. Doezol heeft bijvoorbeeld een hekel aan smurfenhouse en aan 2 Unlimi ted. Waarom ik er dan toch muizen van gemaakt heb? Het ziet er wat leuker uit. Het komt LEIDERDORP» De Leiderdorpse ex-ambtenaar grondzaken is nog niet van alle juridische procedures af. Er lo pen nog twee zaken. burgemeester De Bruin heeft mijn advocaat wel drie keer ver zekerd dat er geen disciplinaire maatregelen zouden worden genomen, voordat de uitkomst van het strafrechtelijk onder zoek bekend was. De gemeente wilde iemand niet bij voorbaat veroordelen en geen dubbel on derzoek doen." „Maar de dag voor Kerst 1993 kreeg ik een brief in de bus met de mededeling dat de gemeente Zo wil de gemeente Leider dorp een vergoeding hebben voor de vijftig vierkante meter grond naast de woning van de ex-ambtenaar. Bovendien is hij in beroep gegaan tegen zijn een ontslagprocedure in wer king ging stellen. Daarbij ba seerde men ^ich op het politie rapport. De afspraken werden volledig om zeep geholpen. Dat verwacht je toch niet van een werkgever waarvoor je twintig jaar hebt gewerkt? Geen enkele bestuurder of ambtenaar van de gemeente Leiderdorp heeft con tact met mij opgenomen over het voornemen mij te ont slaan." ontslag. Wanneer die zaak dient, is nog niet bekend. De voormali ge ambtenaar wil niet ingaan op deze procedures. De gebeurtenissen van de af gelopen tweeëneenhalf jaar hebben zijn sporen bij de ex- ambtenaar nagelaten. „Ik heb een hele lange periode gehad dat het 24 uur per dag door mijn hoofd maalde. Dat is min der geworden, maar me ergens op concentreren blijft een pro bleem. Ik mag bijvoorbeeld graag knutselen. Maar wat ik ook doe, wat er is gebeurd, laat me niet los. Het beheerst alles." andere amateurstriptekenaars. Het is allemaal hobbywerk. hij vangt er geen geld voor. Volgens Turk legt hij onbe wust in zijn creaties iets van zichzelf vast. „Je laat weten wat er bij jezelf speelt. Dat betekent niet dat mijn mening altijd overeenkomt met die van Doe zol. De ene keer ben ik het met hem eens en de andere keer met de andere muis in de strip." Over het maken van een uit drie plaatjes bestaande strip doet de ambitieuze Veender on geveer een uur. „Eerst bedenk ik een grap", vertelt Turk die vooral van humoristische strips houdt. „Daarna maak ik van het idee een schets en oefen ik met gezichtsuitdrukkingen. Na on geveer een uur ben ik klaar." Over een maand studeert Alex Turk af aan de opleiding grafi sche vormgeving in Amsterdam waar hij de studierichting schet sen en illustreren volgt. Daarna komt een spannende tijd aan: krijgt de enthousiaste man de kans om van zijn hobby zijn werk te maken of niet? Hij weet dat betaald werk voor een strip tekenaar niet voor het oprapen ligt. Het zal Turk dan ook niet verbazen als hij voor een dilem ma komt te staan: „Misschien verdien ik de eerste tijd niks, maar dan heb ik wel de tijd om iedere dag flink te oefenen zo dat ik me verder ontwikkel. Of ik zoek, als het me te lang duurt, ander werk en loop het risico dat ik op hetzelfde niveau blijft. Ik hoop op geluk." Teveel vuurwerk ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense politie heeft giste ren bij een controle van vuur werkopslagplaatsen proces-ver baal opgemaakt tegen een vuurwerkhandelaar in de Con- cordiastraat. De handelaar had 360 kilo vuurwerk meer in op slag dan was toegestaan. Bo vendien had hij drie opslag plaatsen, terwijl hij maar voor twee plaatsen vergunning had en voldeden ze niet aan de ei sen. Het teveel aan vuurwerk is niet in beslag genomen, maar de handelaar moest het wel on middellijk afvoeren. Er worden nog nadere onderzoeken inge steld naar overtredingen van onder meer de wet milieube heer. Ook volgen er bouwtech nische en brandveiligheidson- derzoeken. RUNWOIJDE De gemeente Rijnwoude geeft vanaf volgend jaar weer subsi die voor het organiseren van de schoolsportdagen. De sport- commissie Rijnwoudse basis scholen, die de sportdagen or ganiseert, moest het anderhalf jaar lang stellen zonder ge meentelijke bijdrage. De com missie kan straks jaarlijks op 1200 gulden rekenen. De activi teiten van de sportcommissie bestonden vorig jaar uit een veldloop, een schaak- en dam- toernooi, vier sportochtenden en een zwemwedstrijd. Het grootste deel van de leerlingen van de negen deelnemende ba sisscholen deed aan ten minste één van de actviteiten mee. ALKEMADE MARIETA KROFT Alleenstaanden, die meer dan 35.000 gulden verdienen, kun nen voortaan in aanmerking komen voor een driekamerwo ning van de woningbouwvere niging Alkemade (WBVA). Deze groep dreigde buiten de boot te vallen omdat het inkomen te hoog is voor de meeste tweeka merwoningen. En voor een drie- of meerkamerwoning kwamen ze niet in aanmerking omdat deze uitsluitend aan meerpersoonshuishoudens werden toegewezen. Het probleem kwam aan het licht nadat de woningbouwver eniging het verdelen van de woonruimte overnam van de gemeente Alkemade. Sindsdien wordt, zodra een woning be schikbaar is, een advertentie ge zet en kunnen de woningzoe kenden daarop reageren. Als gevolg van de advertentie methode zagen veel alleen staanden dat ze nooit voor een passende woning in aanmer- OEGSTGEEST CAROLINE VAN OVERBEEKE Noort kan het weten. Het voor malig hoofd Gladheidsbestrij- ding bij Rijkswaterstaat heeft tal van onderzoeken over dit on derwerp op zijn naam staan. In middels is het Oegstgeester raadslid directeur 'Weer en Ver keer' bij Meteo Consult, maar hij wordt nog steeds veel gebeld over Zoab. Door het grote aan tal verkeersdoden in het kerst weekeinde, is de discussie over het zeer open asfalt beton weer opgelaaid. Een van de nadelen van Zoab is namelijk gladheid bij vorst: pekel strooien helpt niet omdat dit wegzakt in het open wegdek. Noort: „Dat is inderdaad een risico. Maar aan de andere kant: zes van de acht verkeersdoden van het kerstweekeinde zijn ge vallen op lokale wegen met dicht asfalt beton. Het is goed om de voor- en nadelen van Zoab en dicht asfalt onder de loep te nemen, maar het is on zin om Zoab als levensgevaarlijk te bestempelen." „Zoab is zeker in de Randstad de ideale oplossing", vindt Noort. „Het biedt vele voorde len boven dicht asfalt. Bij regen is Zoab veel veiliger: het water zakt in het beton, je hebt geen hinderlijke glinsteringen, kunt de wegmarkeringen beter zien en hebt geen glijpartijen ofwel aquaplaning. Bovendien, en daar wordt veel te weinig aan dacht aan besteed: de kans op files bij slecht weer is veel klei ner bij Zoab. Automobilisten kunnen harder rijden dan op dicht asfalt, en dat betekent dat er meer auto's over de weg kun- ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Richard van der Wereld van het Veense fitnesscentrum Body- action staat positief tegenover de aankoop van het oude bin nenbad bij het sportcomplex De Tweesprong. Dat heeft hij de gemeente Alkemade laten we ten. Wel stelt hij enkele voor waarden met betrekking tot de bouwtechnische aard van hel bad en over de hoogte van de prijs. Over zijn bod wil hij niets kwijl. Voor eind januari wil Van der Wereld een antwoord hebben van de gemeente Alkemade. „Dat is in verband met bepaal de lopende contracten, zoals het huurcontract", legt hij uit. king kwamen. Voor 1 juli was dat minder duidelijk omdat vrij gekomen woningen slechts bij de gemeente bekend waren en die vervolgens een woningzoe kende hierover benaderde. Veel alleenstaanden deden dan ook hun beklag bij de WBVA. „Te recht", concludeerde die vervol gens. De 'woningbouw' besloot daarop de circa honderd drieka merwoningen die ze in bezit heeft, voortaan ook toe te wij zen aan alleenstaanden met een inkomen van meer dan 35.000 gulden. Tevens speelde bij dit besluit mee dat meerpersoons huishoudens in de regel toch al sneller aan een ander huis kun nen worden geholpen. Er ko men namelijk meer eengezins woningen vrij dan twee- ol drie kamerwoningen. Volgens jansen van de WB VA is de vraag naar twee- en driekamerwoningen in de ge meente het grootst. Dat bleek wel toen de enkele jaren gele den de 18 nieuwe woningen nen. Zelf rijd ik regelmatig van Oegstgeest naar Wageningen en ik moet er niet aan denken dat alle wegen van dicht asfalt zou den zijn. Als het regent, kost dal enorm veel oponthoud." „Wat verkeersveiligheid betreft: bij sneeuw is Zoab beter berijdbaar dan dicht asfalt. Al leen vorst is een minpunt: in dat geval moeten automobilis ten hun rijgedrag aanpassen. Dat wil zeggen: rechts blijven rijden, niet inhalen en je snel heid aanpassen. Hoe meer au tomoblisten rechts rijden, hoe beter begaanbaar het wegdek is." Noort twijfelt eigenlijk alleen aan het nut van Zoab in het noorden van het land en de kop van Noord-Holland. „Daar wor den de wegen minder dicht be reden en dat betekent extra risi co bij vorst. De Zoabwegen daar kunnen wellicht beter van dicht asfalt zijn. Maar je kunt ook voor andere oplossingen kiezen; automobilisten hij gladheid in kolonne laten rijden achter een strooiwagen. In dat geval is het risico op een ongeval klein en komt de bestuurder alleen wat later thuis." Noort weet nog niet wat het weer gaat brengen de komende dagen. „Het is ingewikkeld: de vorstgrens ligt hier bij Leiden en Oegstgeest. Ik weet nog niet of het weer bij ons voor overlast gaat zorgen, maar ik raad ieder een aan niet met de auto weg te gaan als het ijzelt. En let op: bij een buitentemperatuur van plus 2 of plus 3 graden, zijn de wegen vaak nog bevroren om dat de vorst nog in de grond zit. Als je per se met de auto weg moet, doe dan voorzichtig." De sportschool aan het Zuid einde is uit haarjasje gegroeid. Door het nu al drie jaar leeg staande binnenbad aan te ko pen ontstaat behalve meer ruimte voor een fitnesscentrum, ook ruimte vooreen sauna. I, Smulders van de gemeente Alkemade zegt niet te weten of Van der Wereld al voor eind ja nuari zekerheid kan hebben over de aankoop. „Zijn brief is nog maar net binnen." Eerder besloot de gemeente raad het binnenbad voor 180.000 gulden te verkopen aan W. van der Poel die er een sau na van wilde maken. Hij zag er op het laatste moment toch vanaf omdat er te hoge kosten mee waren gemoeid. aan de Watergang in Oude We tering werden verdeeld. „Als wij weer mogen bouwen, worden dat als eerste twee- en drieka merwoningen", veronderstelt hij dan ook. Zicht op nieuw bouw voor de WBVA is er echter nog niet. „Het enige dat we nu weten, zijn de 40 aanleunwo ningen in Oude Wetering die we volgend jaar gaan bouwen." Of het probleem van de al leenstaande woningzoekende er ook was toen de woonruimte verdeling nog de taak was van de gemeente, weet burgemees ter A. Meerburg niet precies. „Ik weet wel dal er aandacht was voor mensen die buiten de boot dreigden te vallen. In de verga dering van B en W kregen we dan wel eens het advies om een uitzondering voor iemand te maken omdat die anders nooit voor een woning in aanmerking kwam. Eén ding is wel duidelijk: een dergelijk probleem is het gevolg van de grote woning schaarste." ■Wie boven het maaiveld uitstak, moest het ontgelden Zowel 'binnen als buiten' het gemeentehuis werd een hetze georganiseerd, zegt de ex-ambtenaar grondza ken van de gemeente Leiderdorp. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13