Leiden Weinig steun parkeerplan 'Ik heb me prima vermaakt met Wim T. Leidse straatrover 'hangt slachtoffer uit' CHTERGROND Mister Rijnland model in condoomreclame Het gemeentebestuur van Leiden wenst u een voorspoedig Nieuwjaar iTERDAG 30 DECEMBER 1995 f hennyvan egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 uurwerkteam paraat Leidse hoogleraar Bakels doet mee aan Wetenschapsquiz fiDENHet vuurwerkteam van de politie is ook tijdens de jaar- psseling bereikbaar. Bij excessen kan men bellen naar 06-8384 20 cent per minuut). Het team adviseert vooral afstand te hou- ien bij vuurwerk, direct de politie te waarschuwen bij het aan- reffen van de levensgevaarlijke doodshoofdstrijkers en na het fsteken de restanten van het vuurwerk weer op te ruimen. 'ïcstolen auto teruggevonden eiden Een 26-jarige Leidenaar zag donderdagavond tot zijn errassing zijn in maart gestolen bestelbus op de Beestenmarkt [aan. Het busje was inmiddels voorzien van een ander kente- pn. De Leidenaar had bij de aangifte destijds echter een aantal jenmerken aan de auto genoemd, die ook nu nog herkenbaar [aren. De huidige eigenaar, een bedrijf uit Ridderkerk had de Uto ter waarde van 40.000 gulden te goeder trouw gekocht van en derde. De verzekeringsmaatschappij van de Leidenaar heeft iet voertuig inmiddels geclaimd. leiden caroline van overbeeke Ze heeft zelf geen tv maar gaat op nieuwjaarsdag wel kijken naar de Nationale Weten schapsquiz van de VPRO. De Leidse professor Corry Bakels is dit jaar een van de deelnemers en 'reuze benieuwd' hoe ze het ervan heeft afgebracht met Wim T. Schippers. In de quiz neemt de Leidse archeologe het met drie andere geleerden op tegen een team van vier parlementari ërs. De opnames van de Weten schapsquiz zijn al achter de rug, maar Bakels wil niets kwijt over de juiste antwoorden op de multiple choice-vragen. „Dat heb ik plechtig beloofd.'' Vorige week stonden de 22 quizvragen in de landelijke dag bladen: iedereen kan meedoen en de hoofdprijs is een reis naar Brazilië. De Wetenschapsquiz, dit jaar voor de tweede keer, is een idee van de VPRO en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Doel is wetenschap dichter bij de mensen te brengen. Zonnebrand Presentator Wim T. Schippers staat garant voor een luchtige tv-uitzending. Sommige vragen werken op de lachspieren: Wat heeft de mannelijke eikel ge meen met delen van gewone lip pen?' De mogelijke antwoorden: A. Een grote musculaire flexibli- teit; B. Een identieke waterhuis houding of C. Geen last van zon nebrand. Corry Bakels heeft gemerkt dat veel mensen uit haar omge ving zich het hoofd breken over de quizvragen. „Ja, in de buurt wordt er heftig over gediscussi eerd. Overal ligt de vragenlijst op tafel. Vooral jonge mensen hebben het erover." De kritiek dat de vragen vooral de exacte wetenschappen betreffen, deelt ze. „Er waren maar een paar vragen over letteren en sociale wetenschappen: een stuk of drie. Dat is wel jammer. Maar deze wetenschappen zijn moei lijk in meerkeuzevragen te vat ten: open vragen zijn meer ge schikt." Bakels heeft twee weken na gedacht voordat ze 'ja' zei op het verzoek van de VPRO mee te doen aan de Wetenschaps quiz. „Ik vond het een eng idee om op de televisie meteen ant woord te moeten geven. Als je de vragen thuis maakt, kun je nog rustig nadenken, iets op zoeken en overleggen met huis genoten. Dat is er nu niet bij. Maar ik vond het ook wel span nend: daarom heb ik 'ja' ge zegd." „De vragen, veel weetjes, hebben wel met wetenschap te maken", vindt de Leidse hoog leraar. „Maar het is niet erg we tenschappelijk om de antwoor den in multiple choice-vorm voor te schotelen. Ie kunt dan niet nuanceren. En dat terwijl in de wetenschap een antwoord bijna nooit honderd procent ze ker is." Met presentator Wim T. Schippers, had Corry Bakels geen enkele moeite. „Hij pro beert iedereen op de hak te ne men, maar ik vond dat wel leuk. Sommigen gingen meteen op de kast zitten en dat kun je be ter niet doen. Ik ben benieuwd hoe ik zelf uit de verf kom: Schippers nam mij als eerste te grazen. Ik vond hem in elk geval niet kwetsend. Op nieuwsjaars- dag ga ik kijken, samen met een stel kennissen: kunnen we la chen samen." Uan wordt onwel en overlijdt Zelf hield de 33-jarige Leidenaar het er gisteren voor het ge rechtshof op, dat hij 'gewoon veel pech' had. Ten onrechte veroordeeld tot 150 uur werk straf voor winkeldiefstallen, vol strekt onschuldig een jaar in de cel gezeten wegens straatroof en nu weer voor dertig maan den in het cachot vanwege nog eens drie straatroven die hij niet heeft gepleegd. Procureur-generaal E. Myjer was er bij het hoger beroep niet van onder de indruk. „Meneer doet alsof hij het grootste slachtoffer van de wereld is", schimpte Myjer. „Maar dat wil er bij mij absoluut niet in." De man werd eerder dit jaar door de rechtbank veroordeeld tot dertig maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf voor drie mislukte pogingen - op 4 maart en 21 april - om mensen in de Leidse binnen stad in het holst van de nacht hun portemonnee te ontfutse len. Door twee van de drie slachtoffer werd de 33-jarige herkend. Bovendien wekte hij op de avond van 21 april de arg waan van de politie door naar een auto met surveillerende agenten te wandelen en hen zijn paspoort aan te bieden met de vraag: zoeken jullie mij soms? Hij had de straatroven niet gepleegd, zei de Leidenaar. „Ik zou het niet in mijn hoofd ge haald hebben om zulke dingen te doen", verklaarde hij. „Ik had net na lang zoeken een baan ge vonden." Hij kón het ook niet gedaan hebben, want hij was beide nachten gewoon thuis ge weest, vertelde de man. Het probleem van G. Bos, zijn advo caat in het hoger beroep, was echter dat niemand die verkla ring kon bevestigen. „Wij zitten in bewijsnood", zei de raads man. Voor procureur-generaal My jer was er geen twijfel mogelijk: de man was schuldig. Boven dien rekende Myjer het de Lei denaar aan, dat hij behalve een straatrover' kennelijk ook een leugenaar was, omdat hij bleef volhouden dat hij met de zaken niets te maken had. Hij eiste de zelfde straf als de officier van justitie in de rechtszaak had ge daan. Advocaat Bos pleitte voor vrij spraak, omdat hij het bewijs in de zaak toch wel erg mager vond. Ilij liet zijn teleurstelling blijken over het feit, dat er over zijn cliënt geen psychiatrisch of psychologisch rapport was op gemaakt. Want uit zo'n onder zoek zou weieens kunnen blij ken, dacht Bos, dat de man al zijn criminele gedragingen uit zijn geheugen verdringt. En dat zou dan weer een verzachtende omstandigheid zijn, die leidt tot een lagere straf. liet gerechtshof doet op 12 januari uitspraak. door: Henny van Eqmond Verschillende tarieven onroerend goed heilloze weg De Leidse politici schrokken zich dood toen ze een maand geleden op de hoogte werden gesteld van de ge volgen van de hertaxatie van het onroerend goed in Leiden. Het bleek dat de woningen veel meer in waarde waren gestegen dan de bedrijfsgebouwen. Bovendien bleken de goedkopere woningen nog vele malen meer in prijs gestegen dan de duurdere. I let gevolg: mensen in een goedkope woning zouden in 1996 worden ge confronteerd met een forse belastingverhoging die kan oplopen tot enkele honderden guldens. De Leidse politiek stak daar een stokje voor. Voor 1996 worden de oude taxaties nog gehanteerd. Het jaar uit stel wordt gebruikt om oplossingen te vinden die leiden tot lagere lastenverhoging voor de goedkope woningen. Gisteren vertelde CDA-wethouder Walenkamp, verant woordelijk voor financiën, dat een oplossing in het ver schiet ligt. Uit gesprekken met rijksambtenaren was hem gebleken dat er een wetswijziging aankomt waar bij de gemeente de mogelijkheid krijgen verschil aan te brengen in de OZB-tarieven. Walenkamp wil de tarie ven per wijk differentiëren. Het is een vreemd voorstel. Kenmerk van de OZB is dat De Leidse wethouder Joop Walenkamp hoopt met behulp van een wetswijziging de eigenaren van goedkope woningen te sparen voor een forse verhoging van de Onroerend Zaakbelasting (OZB). Die wetswijziging, die wellicht in 1998 wordt doorgevoerd, maakt het mogelijk per wijk een ander OZB-tarief te hanteren: dure wijken een hoger tarief, goedkope buurten een lager. Walenkamp denkt zelfs door verschillende tarieven in te voeren de regiogemeenten te paaien in de komende discussie over gemeentelijke herindeling. Want Oegstgeest, zo zei hij gisteren in deze krant, mag gewoon het eigen, lage OZB-tarief houden. de belasting wordt geheven op basis van de waarde van de woning. Bij die waardebepaling wordt gekeken naar het soort huis, de kwaliteit en de buurt. E.r is dus al re kening gehouden met de ligging van de woning. Het zou daarom onrechtvaardig zijn woningen in zoge naamde duurdere wijken nog eens extra te belasten. Bovendien is Leiden niet eenvoudig in te delen in dure en goedkope wijken. In veel wijken staan woningen in verschillende prijsklassen. Neem de Burgemeesters- en Professorenwijk, een buurt die tot de duurdere Leidse wijken behoort waar volgens Walenkamp een hoger ta rief zou moeten gelden. Maar in die wijk staan ook goedkopere flats. En daarin wonen mensen, die de poli tiek juist wil ontzien, maar die ook voor hel hogere ta rief moeten opdraaien als Walenkamp z'n zin krijgt. En passant meldde Walenkamp ook dat gemeenten in de regio na een eventuele samenvoeging met Leiden hun huidige OZB-tarief kunnen houden. Daarmee zou de weerstand tegen samenvoeging met leiden vermin deren. Zo ontstaan er steeds meer vreemde situaties. Bewoners van vergelijkbare huizen in Leiden en de ze ven omliggende gemeenten zouden zeven verschillen de OZB-aanslagen kunnen krijgen. Terwijl ze na een herindeling allemaal in dezelfde gemeente wonen en gebruik maken van dezelfde voorzieningen. Dat is nau welijks uit te leggen. Differentiatie van OZB-tarieven lijkt dan ook een heillo ze weg. Als de Leidse politiek concludeert dat de aan slagen voor de OZB voor Ix-idenaars te hoog wordt, moet zij het tarief verlagen. Haagweg nauwelijks bekend De 700 winkeliers en 200 horeca-ondernemers van de Leidse binnenstad doen nog veel te weinig aan de pro motie van het parkeerterrein aan de I laagweg. Dat valt af te leiden uit een recente enquête van de Stichting Stads- parkeerplan Leiden onder bijna honderd parkeerders. Slechts twee van hen wisten via winkels van het bestaan van het terrein af. Het initiatief van de stichting geniet vooral bekendheid door publikaties en advertenties in de krant. Woordvoerder C. Verplancke vindt twee 'op z'n zachtst ge zegd een teleurstellend cijfer'. Begin oktober hield de stichting voor Leidse ondernemers een groots opgezette, feestelijke avond 'met een wervend karak ter' in discotheek ln Casa. De ondernemers werden daar aan gespoord ook zelf met acties te komen om de kaartverkoop te stimuleren. Zo zouden ze de parkeerkaar- ten van hun klanten kunnen vergoeden. Verder moeten win keliers hun personeel aanmoe digen ook aan de Haagweg te parkeren zodat de parkeerplaat sen in de binnenstad voor de klanten vrijkomen. Op deze wij ze kan de middenstand zelf al rekenen met de bedenkelijke re putatie die Leiden heeft op het vlak van de parkeerproblema- tiek. Verplancke en, zijn collega's hebben zich voorgenomen om eind januari de ondernemers een tweede feestelijke avond aan te bieden. „De boodschap is de eerste keer klaarblijkelijk onvoldoende doorgedrongen", aldus Verplancke. Volgens Verplancke promoot de ambulante handel het par keerterrein wèl. „Op de markt staat de baas in de winkel. In de winkels niet. Bij de mensen van de markt zijn de lijnen korter." De stichting werkt aan nieu we plannen, in 1996 uit te voe ren, waarmee de betrokkenheid van de winkeliers bij het par- keerproject kan worden ver groot. Speciaal voor de horeca zal het terrein op nog nader te bepalen dagen ook in de avonduren open zijn. Gestu deerd wordt op de mogelijkheid om de bezoekers van de leidse horeca vervoer van en naar het parkeerterrein aan te bieden. Ondanks de passiviteit van de winkeliers is Verplancke opti mistisch. Het aantal bezoekers stijgt nog steeds en het Leidse filiaal van Vroom Dreesmann heeft promotionele activiteiten voor het parkeerterrein toege zegd. „Echt, het iniatief leeft, wc worden elke dag veelvuldig aan gesproken door ondernemers." t schaatsende beertje van R. leltink uitSassenheim sluit ze serie toepasselijk af. Wan t sloten en vaarten dichtvrie- i. raakt iedereen in de ban n die typisch Nederlandse af- jking. Blaren, valpartijen, ikken en sneeuw worden ge viseerd voor dat machtige ge il als je een paar meter over t ijs glijdt. De maakster van kaartje moet er niet zo veel n hebben, want haar ging het oral om de beren. ,,Nou, hier rdt nog niet zo geschaatst, en vind het nog een beetje eng. het komt wel heel mooi uit t dit beertje schaatst, maar ik ■i gewoon gek op beertjes. Ik 'i niet zo'n type met het hele is vol teddyberen, maar die petjes hè? Ze zijn vooral heel kattig. Ik heb alleen twee par- ttjes als huisdieren, maar ik n gewoon een dierenliefheb- r. Er staan altijd dieren op \jn kaarten, ik heb zeehondjes ganzen gehad, eigenlijk van ben hieraan begonnen omdat graag iets voor mijn kinderen Me maken, maar ik hou hele- aal niet van naaien ofbordu- p. Toen ben ik op een cursus ïtiel verven gegaan, daar leer boAc T-shirts bedrukken. Mijn butje heeft nu een T-shirt met b dinosaurus er op. Toch weer DE 'Kerstgroeten VAN: R. Smeltink uit Sassenheim een beest, hè. Borduren vind ik gauw eentonig, en met die verf kan ik alle kanten op, ik kan er gewoon alles op zetten wat ik zelf wil. Dit plaatje komt uit de Margrieten is op 'decorum' ge plakt, van die dikke vlieseline. En vervolgens met textielverf ge verfd. Dat gefrummel vind ik zo heer lijk, ik kan er echt voorgaan zit ten. Eigenlijk zou ik er niet bui ten kunnen, zelf kaarten maken. Het is even ontsnappen, en het geeft zo'n goed gevoel als je iets moois hebt gemaakt. tekst marina van den berg foto dick hogewoning [iden Een 69-jarige Leidenaar werd gisterochtend onwel in de jquamarijnstraat. Politieagenten en medewerkers van de eerste ulpdienst reanimeerden de man aanvankelijk, maar in het AZL verleed de man toch nog. tNNO 1895 Maandag 30 December Ie vereeniging Dorcas" hield onlangs hare jaarlijksche uitdee- ng van kleederen aan de behoeftige gezinnen der Evangelisch- utherse gemeente alhier. Ongeveer 460 stuks goed werden uit- pdeeld, waaronder eenige dekens. Ten gevolge van een gift, par gezonden door eene dame, die onbekend wenscht te blij- en, ontving elk gezin bovendien nog rijst of gort. Ds. Van Kleeff, jtgenoodigd om bij de uitdeeling tegenwoordig te zijn, dankte it naam der armen den dames werkende leden voor hun belan- eloos liefdewerk, en sprak zijn beste wenschen uit voor den loei der Vereeniging. INNO 1970 woensdag 30 december [oor een beduidende daling van het inwonertal in de voorlaats- maand van dit jaar, bestond de kans, dat Leiden in december pneden de 100.000 zou dalen. Dit is niet gebeurd. De voorlopi- telling tot en met de voorlaatste dag van het jaar leert, dat eiden nog 127 inwoners meer heeft dan 100.000. Of en wan- ieer het inwonertal onder deze grens zal komen in het komende jar, hangt voor een groot deel af van het tijdstip waarop nieuwe juizen gereed komen. Nieuwjaarsreceptie: naandag 8 januari 19$ lO.OO uur, Burgerzaal stadhuis aaandag 8 januari 1996, BKC1 Ccidctl Een meisje in extase ligt half verscholen achter de brede rug van haar goed ge bouwde minnaar. Met dat beeld probeert condoomfabrikant Durex de vrijende mens ervan te overtuigen, dat veilige sex het prettigst is. De brede mg is van Leide naar Marcel van Ingen Schenau, taxi chauffeur en sinds kort ook fotomodel. Zijn vriendin moest hem aan zijn haren meeslepen naar de 'Mister Rijnland' ver kiezing tijdens de laatste Leidato, maar toen Van Ingen Schenau er eenmaal was, pikte hij ook meteen de eerste prijs in. Be halve de titel won de taxichauffeur ook nog een portfolio. Hij mocht een professionele fotograaf een map met foto's laten samen stellen. Met die presentatiemap zou Van Ingen Schenau naar een modellenbureau kunnen stappen en zo zijn carrie're als fo tomodel lanceren. Het ging echter allemaal iets sneller dan verwacht. De assistent van fotograaf Govert de Roos, ondermeer bekend van de naaktreportages in 'Playboy', zag Van In gen Schenau aan het werk op de Leidato en was kennelijk onder de indruk. Alsof hij al een gearriveerde ster was, werd de Lei denaar gevraagd om te poseren voor de landelijke Durexcampagne. „Het was ge weldig. Ik sloeg zomaar een paar treetjes over. Het was een hele ervaring om met een beroemde vakman als Govert de Roos te werken. Toen ik het uiteindelijke resul taat zag, gaf me dat echt een kick", vertelt het kersverse model. Het paartje op de foto lijkt te genieten van het liefdesspel, maar Van Ingen Schenau weet wel beter. De foto blijkt het resultaat te zijn van vier uur bloed, zweet en tranen. „Je denkt bij dit plaatje dat iemand stie kem een foto heeft genomen van een vrij end stelletje. Maar het is meer dan alleen even op dat meisje liggen, het is keihard werken. Je ligt daar niet alleen. Als ik naar de foto kijk, dan zie ik ook de camera die boven je hangt en de rijen lampen die om je heen staan. Naast het bed was een druk kantoor, Waar mensen in- en uitliepen en de telefoon constant rinkelde. Iemand stond tegen mijn voeten te duwen, zodat Mister Rijnland Marcel van Ingen Schenau leende zijn gespierde lijf voor de nieuwe, eroti sche Durexcampagne. foto loek zuyderduin ik wat hoger kwam te liggen. Alles is tot op de centimeter uitgekiend. De arm zó, het hoofd zó. En het meisje had haar sokken nog aan, omdat ze last had van koude voe ten. Nee hoor, mijn vriendin hoefde zich geen zorgen te maken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11