PCB's vooral schadelijk voor kinderen Wetenschap Techniek Open keuken prima omgeving voor huismijt DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150228 Nieuwe stof doet effect cocaïne teniet LONDEN Rtr Wetenschappers in California hebben een vaccin ontwikkeld dat verhindert dat cocaï ne tot de hersenen doordringt. De stof die grote overeenkomsten vertoont met cocaï ne, zou bij het afkicken van drugverslaafden kunnen worden gebruikt. Dat schrijft hel jongste nummer van het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Het vaccin produceert anti-lichamen die verhinderen dat cocaïne tot de hersenen doordringt. Daardoor blijft het effect van de drug uit. Het gebruik van cocaïne leidt tot een gevoel van welbehagen, verhoging van het zelfvertrouwen en geeft energie. Maar het gebruik leidt ook tot agressief gedrag. Een wetenschappelijk team van het Scripps Onderzoeksinstituut in la Jolla (California) onder leiding van George Koob, testte het vaccin op ratten. De diertjes kregen daarna drugs toegediend. De hoeveelheden cocaïne in de hersenen van de ratten die bij de proef waren betrokken bleken'veel lager dan bij die van de schaduw-groep. Ook vertoonden de test-ratten veel minder het typische ge drag van een verslaafde. In een commentaar in Nature vraagt David Self, een moleculair psychiater aan de Yale Universiteit, zich af of immunisering wel de geijkte methode is om met drugverslaving af te rekenen. „Een vaccin kan helpen bij voor koming van verslaving, maar een cocaïne- verslaafde die naar zijn shot verlangt kan simpelweg naar een andere drug als amfeta mine grijpen." PETER DE JAEGER GPD De Wageningse onderzoeker Martine Lans heeft ontdekt waar om kinderen die in de baarmoe der zijn blootgesteld aan PCB's, later motorische storingen heb ben. De PCB's veroorzaken een tekort aan schildklierhormonen waardoor er een hersenbeschadi ging optreedt. Dr. Martine I^ns van de vakgroep Toxicologie van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen toonde dit negatieve effect aan bij ratten. PCB's of polychloorbifenylen zijn sinds 1986 verboden in open toe passingen. Maar in gesloten sys temen, zoals TL-buizen, transfor matoren en condensatoren, zitten naar schatting nog enkele hon derdduizenden tonnen van dit goedje. Via lekkage en vuilstort komt deze hoeveelheid vroeg of laat alsnog op ons bord. De stoffen zijn slecht afbreekbaar en hopen zich op in vet. De mens krijgt PCB's binnen via het voed sel, vooral melk, vlees en vis. Ook zitten er PCB's in voedingsmidde len die zijn bereid met visolie, zoals margarine. PCB's beïnvloeden het gedrag van jonge kinderen. Dit blijkt uit een langlopende studie aan de acade mische ziekenhuizen van Rotter dam en Groningen. Een groep van vierhonderd kinderen werd vier jaar lang intensief gevolgd vanaf de geboorte. De ene helft kwam uit een corpulente moeder met veel PCB in haar lichaamsvet en de andere helft had een slanke moeder met een laag PCB-gehal- te. Al eerder is aangetoond dat de overdracht van PCB's voorname lijk verloopt via de placenta en niet via moedermelk. Kinderen geboren uit PCB-rijke moeders vertoonden duidelijke achter stand in motorische ontwikkeling, onder meer door slappe spieren. Tevens hadden ze meer moeite met concentreren en een lagere reactiesnelheid. In Japan en Tai wan is zelfs bewezen dat zeer ern stige vervuiling van PCB's leidt tot een lager IQ. Bij zeehonden en vogels leidt een hoog PCB-gehalte tot minder jongen. De fysiologische verklaring voor deze afwijkingen is gevonden bij ratten. PCB's blijken de hor moonhuishouding en daarmee de hersenopbouw danig in de war te sturen, PCB's kunnen in de lever namelijk worden omgezet in zo genoemde hydroxy-metabolieten. Deze stoffen lijken zo sterk op schildklierhormonen dat zij zich kunnen binden aan een eiwit (TTR) dat normaal zorgt voor het transport van schildklierhormo nen in het bloed. Schildklierhor monen zijn in de foetus belang rijk voor de hersenontwikkeling van de vrucht. Mevrouw Lans toonde aan dat de PCB-metabo- lieten lang in het bloed blijven zit ten, waardoor er uiteindelijk min der schildklierhormonen de her senen bereiken. Tevens hopen PCB's zich op in het bloed en in de hersenen van foetussen. Dit verklaart volgens de biologe de af wijking in hersenontwikkeling. gedrag en voortplanting van die ren die worden blootgesteld aan PCB's. Mede op basis van de gevonden resultaten komt eind dit jaar de Gezondheidsraad met nieuwe normen voor toegestane PCB-ge- halten in voeding. Het gedragson derzoek aan de kinderen krijgt een vervolg. Gekeken zal worden of er blijvende schade is opgelo pen of dat er op latere leeftijd mo gelijk herstel optreedt. HENK HELLEMA» GPD Bakkersgist prima model voor processen menselijke cellen ARNOUD CORNELISSEN GPD Bakkersgist blijkt prima geschikt om de wer king van bepaalde processen in menselijke cel len na te bootsen en te bestuderen. Deze ont dekking kan ertoe leiden dat wetenschappers steeds beter inzicht krijgen in het peroxisoom, een bepaald onderdeel van een menselijke cel. De uit Wolvega afkomstige Ype Elgersma pro moveerde op een onderzoek hiernaar aan de Universiteit van Amsterdam. Na zijn promotie begint Elgersma aan een vervolgonderzoek aan de Universiteit van California in San Diego. Elgersma deed het onderzoek naar het per oxisoom met de vakgroep biochemie van de fa culteit geneeskunde van de Universiteit van Amsterdam. Het peroxisoom ontleent zijn naam aan de aanwezigheid van eiwitten die waterstofperoxyde afbreken. Deze giftige stof komt vrij bij het verbranden van vetten in de cel. Uit hel onderzoek bleek dat het ontbreken van peroxisoom leidt tot ernstige afwijkingen van het zenuwstelsel. De meest voorkomende per- oxisoomziekte is adrenoleuko dystrofie, een er felijke ziekte die alleen bij jongens voorkomt. Jongens die deze ziekte hebben ontwikkelen zich de eerste jaren na de geboorte normaal. Opeens stopt dat proces en verliezen deze kin deren allerlei bekwaamheden. Het proces lijdt uiteindelijk tot de dood. I Jet voordeel van gist is dat het gemakkelijk ge kweekt kan worden en de genen eenvoudig te manipuleren zijn. Volgens Elgersma was het verrassend om te zien dat de eiwitten die be trokken zijn bij de opbouw van peroxisomen in mensen, sterk leken op de eiwitten die gëiden- tificeerd waren in bakkersgist. Sommige eiwit ten bleken zelfs deels uitwisselbaar te zijn. P U Z Z E ,,Ik heb grote twijfels of open keu kens wel zo verstandig zijn in huizen waar bewoners overgevoelig zijn voor de huisstofmijt. Huisstofmijten willen het graag vochtig hebben, al is het maar voor korte tijd." Dat is de conclusie van de Amsterdamse on derzoeker dr. Rob de Boer. Hij heeft met subsidie van het Nederlands Astma Fonds de afgelopen twee jaar op het Instituut voor Systematiek en Populatiebiologie van de Universiteit van Amsterdam onderzoek gedaan naar het leven van de huisstofmijt onder verschillende omstandighe den van temperatuur en relatieve luchtvochtigheid. Voor dat orïderzoek heeft hij een ap paraat gebouwd, waarmee bij con stante kamertemperatuur de relatie ve luchtvochtigheid kan worden ge varieerd. „In dat apparaat plaatsten we kooitjes waarin één of meer huis stofmijten werden gezet. Met behulp van een schakelklok konden we vari aties in de luchtvochtigheid aan brengen." Uit De Boers onderzoek blijkt dat de voor huisstofmijten kri tieke relatieve luchtvochtigheid rond de 58 procent ligt - bij 20 graden Cel sius is deze wat hoger, bij 16 graden wat lager. „Leven huisstofmijten continu in een omgeving met een relatieve luchtvochtigheid beneden de kritie ke waarde dan drogen de dieren heel langzaam uit. Binnen een aantal we ken verschrompelen ze, worden ze helemaal plat en gaan ze dood." Komt de relatieve luchtvochtigheid echter boven de kritieke waarde, al is het maar voor korte tijd, bijvoor beeld anderhalf uur per dag, dan knappen de mijten zienderogen op en leven ze aanmerkelijk langer dan zonder dat extra vocht, aldus De Boer. „Komt de relatieve vochtigheid da gelijks drie uur lang boven de kritie- De huisstofmijt gedijt goed in vochtige lucht. ke waarde, dan voelen de huisstof mijten zich alweer zo lekker, dat ze eieren gaan produceren." Als weinig andere dieren zijn huisstofmijten in staat de waterdamp in de lucht di rect te gebruiken voor de vochtba- lans in hun lichaam, zegt hij. „Het is een verbazingwekkend organisme. Het vermoeden bestaat dat de dieren dit voor elkaar krijgen met behulp van bepaalde klieren. Deze klieren, die zich boven het eerste lid van hun voorpoten bevinden, scheiden een sterk wateraantrekkende stof af, die ze vervolgens doorslikken. De Boer: „Huisstofmijten kunnen dus eigenlijk met ontzettend weinig vocht toe. En juist het koken geeft een piek in de luchtvochtigheid in huis." Het uitdrogen van huisstof mijten heeft volgens De Boer alleen kans van slagen in de winter. ,,ln de zomer komt te veel vochtigheid van buiten in huis." De omstandigheden in huis heeft men echter niet zo gemakkelijk in de hand. Vandaar dat hij bij het Neder lands Astma Fonds (NAF) een subsi die heeft aangevraagd om na te gaan of het mogelijk is om het allergie- FOTO KULLER probleem in huis voor de rest van het jaar op te lossen door de huis- stofmijten-bevolking in één keer vol ledig om zeep te helpen. Alhoewel het project in principe is goedge keurd, heeft het NAF er dit jaar geen geld voor vrij willen maken. De Boer hoopt volgend jaar een nieuwe kans te krijgen om de subsidie te verwer ven. De in Purmerend wonende bio loog loopt verder met plannen rond om een particulier adviesbureau op te richten, dat zich moet bezighou den met de bestrijding van allergieën inwoningen. OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Door hem werd het een zootje in het Duitse leger (6); 7. Zonder vorm wordt men apathisch (5); 8. Dat dier is eigenlijk te jong om een spuitje te geven! (5); 9. On uitstaanbaar orgaan (5); 10. Te ken de Franse rivier met volledig! (4); 11Het alternatief is stil staan (6); 12. Tenslotte een Eu ropeaan met vis (6). Verticaal: 2. Effen in de grond geschonken (5); 3. .We zijn met eerlijk als we elkaar zo betitelen! (6); 4. Snaar instrumenten samenvoegen (6); 5. Wel wat droog om de tanden in te zetten (4); 6. Vleesextract uit België (8); 10. Ras weer glas (4); 11Hier heeft de koning het gemaakt uit genegenheid (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL -cassave- h-staal-p ante-rome fa-rad-ijl -vin-sem- orevet -ark-kar en-ara-eg star-mona t-lover-s -mistral- HEINZ &AASJ Z£ ST&AKS WE£/e AU£MAAL TEFZU&BL'KtCEH OP '939 EH WAT tS EP HOU <5£BEURX> w /99S N/KS ALLEMAAL GEMANWES.' &EJ-/ANHES /HPE fOLrr/£*r, GehamheS 'H CE SRyZT, GEH/WHES OP TM TOM POES Tom Poes en het Lemland Heer Bommel trok zich wat bedrem meld terug en commissaris Bas ging aan het werk. Hij trok een meetlatje en een notitieboek en boog zich mompelend over de sporen. Van tijd tot tijd richtte hij zich op om enkele becijferingen uit te voeren en het ontging heer Ollie niet, dat zijn gelaat zich steeds meer verduisterde. „W-wat is er zo gevaarlijk aan een ar me zwerver?" vroeg hij ten slotte. „Eén zwerver alleen is niet zo gevaar lijk", prevelde de politiechef. „Twee en drie is vijf en één en één is twee. Twee staat tot vijf als vier staat tot tien. Dat is dan vier tiende maal... Juist, ja. Het klopt!" „W-wat klopt?" hernam heer Ollie, die zich steeds onrustiger begon te voelen. „De maten kloppen", verklaarde Bul- Ie Bas grimmig. „Dit, meneer Bom mel, zijn de sporen van een Lem ming. Nu, dan weet u het wel!" „Een lemming?" riep de ander uit. „Nee, dat weet ik het nog niet. En zijn ze niet van een Lem? Een Lem- alleen?" De commissaris wierp hem een achterdochtige blik toe. „Ik hoop niet, dat je hier méér van weet!" gromde hij. „Als je een lem ming ziet, moet je me onmiddellijk waarschuwen, onthoud dat. Dit soort elementen moet worden ingerekend op staande voet; begrepen? Mooi, dan mag je nu wel doorrijden." Heer Ollie besteeg zijn voertuig en reed beteuterd heen terwijl de poli tiebeambte hem nakeek. „Die Bommel heeft hier iets mee te maken", mompelde hij. „Hij deed verdacht. En het zou net iets voor hem zijn om zich met ongunstige elementen in te laten. Hm, dat ziet er niet mooi voor hem uit..." W DOOR HANS VAN ES Opnieuw heeft een koudbloedig hogedrukgebied bezit genomen vap het Europese continent en zorgt voor enkele dagen pittig winterweg Bij flink wat zon loopt het kwik in de middag op tot ca. -2 graden. I de komende nachten kan het natuurijs flink aangroeien bij mimma| die onderuit gaan naar ca. -8 graden. Evenals de voorbije nachten L er lokaal strenge vorst optreden met minima tussen -10- en -12 gr?^ den. 0 In de loop van het weekeinde nemen spanning en onzekerheid om-! trent het verdere verloop van de winter sterk toe. De vijfdaagse ver wachting zorgde gisterochtend voor nogal wat verwarrring. De progj3 se werd hals-over-kop bijgesteld in de richting van een serieuze do<j aanval rond Nieuwjaarsdag. Toch hoeven de liefhebbers van vorst, sneeuw en ijs nog niet te wanhopen. Deze winterse december heefj ons laten zien niet van streek te raken bij een Atlantisch offensief.i Bovendien heeft zich de laatste dagen een indrukwekkend koude-ij perium opgebouwd boven geheel noord- en oost-Europa, dat zich bl een dooiaanval niet zomaar opzij laat zetten. De eerste oceaanfront zullen tijdens het komend weekeinde waarschijnlijk stagneren bov^ Frankrijk en de Britse eilanden. Langs de westrand van het contind komt in de loop van vrijdag een strakke zuidoostenwind te staan en vanaf zaterdag neem in onze omgeving de kans op sneeuw of ijzel v toe, waarbij de vorst getemperd wordt. In de eerste dagen van 199L zou wel eens over het lot van de winter kunnen worden beslist. Bij '3 New Foundland stroomt zeer koude, arctische lucht uit Canada de! oceaan op. Deze ontwikkeleling kan in de Europese wateren voor ej compenserende, zachte stroming uit het zuidwesten zorgen met ka op forse dooi in West-Europa. E U R O P A ,2 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de kusten van tijd tot tijd sneeuwbuien. Ver der het binnenland in ge regeld opklaringen en meest droog. Overdag langs de kust lichte, in het binnenland matige tot strenge vorst. Zweden: Opklaringen, ook enkele wolkenvelden en droog. Overdag ten zuiden van de grote meren matige vorst, naar het noorden toe op veel plaatsen zeer strenge Denemarken: Rustig weer met flinke op klaringen. Langs de kust en wolkenvelden of mist en kans op een sneeuw bui Maxima tussen-2 en - 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst rustig weer met zowel wolkenvel den als opklaringen en ook plaatselijk mist. Meest droog, maar langs de kusten kans op sneeuwbuien. Morgen van het zuidwesten uit wind, sneeuw en ijzel. Maxima rond het vriespunt, in het wes ten van Ierland rond 4 graden, morgen minder koud. België en Luxemburg: Droog, vrij zonnig en koud. Later op de morgen mogelijk sneeuw óf ijzel. Over dag meest lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking, een aantrekkende zuid oostelijke wind en vooral morgen regen, sneeuw pn ijzel. Middagtemperaturen in het noorden enkele graden onder nul, in midden-Frankrijk iets erboven. Portugal: Aanhoudend onbestendig met veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Vooral vandaag kan er veel neerslag vallen. Aan de westkust veel wind. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en op beide dagen een enkele bui. Maxima ongeveer 22 gra den. Spanje: Aan de wisselvallige kant met op beide dagen vrij veel bewolking en van tijd tot trjd buiige regen, misschien met on weer. In het noorden valt plaatselijk veel neerslag. Langs de zuidelijke en zuid oostelijke Costa's geregeld zon en veelal droog. Morgen tamelijk veel wind. Maxi ma tussen 10 en 15 graden, aan de kusten tegen de 20. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden.. -Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 24 gra- Marokko: Westkust: Geregeld wolkenvelden en hier en daar buiige regen. Middagtem peratuur uiteenlopend van ongeveer 19 graden in het noorden tot ongeveer 22 ten zuiden van Agadir. Tunesië: Toenemende bewolking en voornamelijk in het noorden van tijd tot tijd regen, misschien met onweer. Naar het zuiden toe zonniger en droger. -Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met een stevige zuide lijke wind en veel bewolking, op beide dagen van tijd tot tijd regen, in de noor delijke regionen en in de bergen sneeuw. Maxima rond het vriespunt bij Clermont-Ferrand en tussen de 10 en 15 graden in het uiterste zuiden, mor gen iets zachter. Mallorca en Ibiza: Flink wat wolkenvelden en met name vandaag buiige regen. Vrij veel wind. Maxima ongeveer 17 graden. Italië: Onbestendig met veel bewolking en van tijd tot tijd regen, vooral in de bergen in het noorden tot in de meeste dalen sneeuw. In het uiterste zuiden wat dro ger en meer zon. Maxima in het alge meen tussen 12 en 18 graden, maar in het noorden iets boven het vriespunt. Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer met veel bewolking, van tijd tot tijd buiige regen en veel wind. Maxima ongeveer 14 graden. Malta: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Griekenland en Kreta: Tanehjk wisselvallig met bewolking en van tijd tot tijd regen, plaatselijk veel re gen en tamelijk winderig. In het oosten en op Kreta minder nat en misschien wat zon. Maxima van 12 langs de noor delijke kusten tot 17 op Kreta. Turkije en Cyprus: Vooral in het westen van Turkije aan de wisselvallige kant met van tijd tot tijd een regenbui. Naar het oosten toe meer zon en droog. Maxima ongeveer 17 gra- Duitsland: In het zuiden en midden geleidelijk be wolkt en later sneeuw en ijzel, gevolgd door regen. In het noorden helder en koud. Verder een aantrekkende oostelij ke wind. Overdag meest matige vorst. Zwitserland: -2 In het algemeen veel bewolking eni tijd tot tijd sneeuw, later op morgei het westen overgaand in regen. Mail meest onder het vriespunt, morge het zuiden ruim boven nul. Oostenrijk: Vandaag af en toe zon en meest drj Morgen bewolkt en nu en dan snej Overdag meest matige vorst. Polen: Wolkenvelden, afgewisseld door del en op de meeste plaatsen droog, d- dag matige, soms ook strenge vorst. Tsjechië en Slowakije: Een aantrekkende oostenwind, veel wolking en verder toenemende kam sneeuw. Overdag lichte tot matige vf| Hongarije: In het algemeen veel bewolking en r loop van morgen sneeuw. Middagterj ratuur ongeveer -6 graden. tl( VRIJDAG 29 DECEMBER 1995 rt Zon- en maanstanden h< Zon op 08.48 Zon onder lti Maan op 12.31 MaanonderOL Waterstand D IJmuiden Katwijk L Hoog 09.04 21.46 08.37 2[f Laag 04.44» 17.15 04.25 IC. Weerrapporten 28 december 07 uur: fs Amsterdam onbew. Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Berlijn Boedapest Brussel Dublin Frankfurt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8