Geweld laait opnieuw op in KwaZulu-Natal m Schade natuurrampen verdrievoudigd Buitenland usr-1 1 iull j 'Bob is iemand die niet drinkt en zijn vrienden veilig thuisbrengt' Brigitte Bardot komt zeehonden weer te hulp Ramallah nu ook in handen van PLO Optimisme bij gesprek tussen Israël en Syrië Dambreuk bedreigt inwoners Mostar Kettingbotsing Ivoorkust eist 14 levens ABIDJANEen kettingbotsing in dichte mist op een snelweg even d|en noorden van Abidjan in Ivoorkust heeft gisteren aan veertien mensen het leven gekost. Zesentachtig mensen raakten gewond. De kettingbotsing ontstond toen een auto op een geparkeerde Jrachtwagen reed en achteropkomend verkeer het ongeluk te "laat bemerkte. Ook enkele hulpverleners werden aangereden. Spijker inslaan met pistool gaat niet [ANCaster» De 23-jarige Richard Gardner pakt een volgende keer toch maar liever een hamer, als hij in het huis van zijn Schoonmoeder weer een spijkertje moet inslaan. Een hamer was niet voorhanden, daarom pakte hij een kaliber .25 pistool uit de om met de handgreep daarvan de klus te klaren. Maar anders dan hij dacht was het wapen wel degelijk geladen, loen hij de spijker op de kop sloeg, ging de kogel door zijn hand en trof zijn 21 -jarige vrouw Mary Ann in de buik. Pitbull verscheurt bejaarde fOOWQOMBAEen pitbullterriër heeft gisteren in het Australi sche Toowoomba een bejaarde vrouw uiteengereten en gedood. Het slachtoffer wilde naar het huis van vrienden toen een 2,5 aar oude vroüwtjeshond over een hek sprong en haar aanviel. toegesnelde buurvrouw sloeg met een krik op de pitbull in, [naar die liet aanvankelijk niet los. De verwondingen van de 79- narige vrouw waren vreselijk, aldus de politie. Door de talrijke peetwonden in benen, armen en hoofd had ze enorm veel bloed verloren. De pitbull is afgemaakt. ®Dud-president Malawi gaat vrijuit jLANTYREIn Malawi zijn de hoogbejaarde oud-president Kamu- tu Banda, twee van zijn medewerkers en drie politiemensen ■vrijgesproken van de beschuldiging dat zij betrokken zouden tijn geweest bij de moord in 1983 op vier oppositieleden. De ianklager zei in hoger beroep te gaan en noemde de zeven le ien tellende jury, die anderhalf uur nodig had om tot haar von- his te komen, partijdig. Vrede bedreigd door massamoorden De Zuidafrikaanse politie wil met spoed meer manschap pen sturen naar het zuiden van de provincie KwaZulu- Natal, waar de afgelopen twee weken zeker 160 mensen door geweld zijn omgekomen. Vice-president Thabo Mbeki bezocht gisteren verschillende brandhaarden. Hij kondigde aan dat de regering al het mogelijke zal doen om het geweld in KwaZulu-Natal in te dammen. KAAPSTAD AFP-Rtr-GPD Het bloedigste incident deed zich op eerste kerstdag voor in Shobashobane, vlak bij Port Shepstone. Daar werden zeker negentien mensen vermoord. Volgens de politie waren de slachtoffers waarschijnlijk aan hangers van het ANC. Ze zou den om het leven zijn gebracht door aanhangers van de Inka- tha-partij van Zulu-leider But- helezi. Meer dan zeshonderd gewapende Zulu's trokken vol gens ooggetuigen plunderend en moordend door de straten. Er vielen tientallen gewonden. Een Inkatha-woordvoerder wees de beschuldigingen van de hand. Inkatha en het ANC van pre sident Mandela zijn al meer dan tien jaar verwikkeld in een bloe dige strijd die al meer dan 14.000 mensen het leven heeft gekost. Sinds de eerste vrije ver kiezingen domineert het ANC de landelijke regering, terwijl Inkatha alleen in KwaZulu-Na tal de meerderheid heeft. Volgens Dennis Nkosi, direc teur van het plaatselijke Vredes- comité, is niet elke slachting po litiek gemotiveerd. KwaZulu- Natal wordt ook geteisterd door misdaad en door vaak al tiental len jaren durende clan-vetes. Een van de slachtpartijen tij dens de kerstdagen had plaats bij het dorpje Bergville, in een regio waar twee families sinds decennia een oorlog rond de plaatselijke marihuanavelden uitvechten. Zelf legt Nkosi de verantwoor delijkheid voor het merendeel van de slachtpartijen bij niet nader te noemen 'antidemocra tische elementen' die mogelijk hulp van plaatselijke mensen hebben gehad. In welke richting je die precies moet zoeken, daar durft hij zich niet over uit te la ten. „We hebben voelhoorns in zowel het ANC als de Inkatha- Vrijheidspartij en voor ons staat vast dat die aanvallen niet door die partijen zijn opgezet." Nkosi noemt de reeks moor den van de afgelopen dagen een nieuwe ontwikkeling, die verder gaat dan het politieke geweld dat de provincie de afgelopen maanden heeft geteisterd. Hij herkent een patroon dat voor de algemene verkiezingen van 1994 gewoon was: elke keer als het ANC en Inkatha nader tot elkaar kwamen, verstoorde ge weld de broze toenadering. Ditmaal kwam de eerste aan val de avond nadat president Nelson Mandela en lnkatha-lei- der Mangosuthu Buthelezi ge zamenlijk hun wil tot vrede hadden uitgesproken en er sprake van was dat het IFP weer zou gaan deelnemen aan de be sprekingen over een nieuwe Grondwet, waaruit de partij zich halverwege het jaar had terug getrokken. ^tode Kruis wil Hulp geven aan 4oord-Korea tUL Rtr t Rode Kruis in Zuid-Korea 1 volgende maand voedsel en dere noodhulp naar Noord- irea verschepen, waar hon- rsnood dreigt. Zuid-Korea, de renigde Staten en Japan over men volgende maand op iwaii over hervatting van de edselhulp aan Noord-Korea. janse regeringsfunctionaris- n melden dat de leverantie n rijst aan Noord-Korea is rtraagd doordat de regering Pyongyang onvoldoende hepen stuurt om het voedsel vervoeren. chadevergoeding (jmilie gedode -strijders Vei pas in 2009 ?eer vrij man (ING AFP-Rtr Maar verzekeraars hoeven dit jaar minder uit te keren Britse regering heeft een hadevergoeding van 38.700 ind (ongeveer 96.000 gulden) taald aan de nabestaanden n drie IRA-leden, die in 1988 Gibraltar door Britse soldaten i het leven werden gebracht, larmee volgt de regering in nden een uitspraak van het iropees Hof voor de Mensen- chten van september dit jaar. Het Hof oordeelde met tien ;en negen stemmen dat het den van de drie ongewapen- Ierse separatisten onnodig is. Daarom werd de Britse re- ring opgedragen een schade- rgoeding voor de proceskos- t te betalen aan de nabe- anden van Daniel McCann, dread Farrell en Sean Savage. t vonnis van 14 jaar gevange- sstraf, waartoe de Chinese ssident Wei Jingsheng eerder is veroordeeld, is vandaag in >ger beroep bevestigd. Wei, ïina's bekendste dissident, u hebben samengezworen n de regering te ondermijnen, ilgens de Hogere Volksrecht- nk is Wei nu uitgeprocedeerd moet hij zijn straf uitzitten, ei is de grondlegger van de ïinese democratiseringsbewe- ïg. De rechtbank heeft de pe lde van zijn voorlopige hech- lis niet in mindering ge acht, zodat hij op grond van n veroordeling pas na 20 no- mber 2009 vrijkomt. tasi-informanten lijven advocaat UlSRUHE DPA pisten die in DDR-tijd infor- lant van de geheime dienst jtasi) waren, mogen in het ver- ligde Duitsland advocaat blij- |n. Een intrekking van de be- Jepsvergunning is alleen mo- 11»* MÜNCHEN Rtr Er heeft zich dit jaar over de hele wereld een recordaantal natuurrampen voorgedaan. De schade die overstromingen, aardbevingen, stormen en vul kaanuitbarstingen veroorzaak ten, bedraagt 180 miljard dol lar (zo'n 250 miljard gulden). Dat is driemaal zoveel als in 1994. De Duitse verzekeraar Munich Re heeft dat becijferd. De grootste schade, honderd miljard dollar, bracht de aard beving bij de Japanse stad Kobe teweeg. Daar kwamen bijna 6.000 mensen bij om. 's Werelds grootste herverzekeraar regi streerde dit jaar bijna 600 na tuurrampen, waarbij 18.000 mensen om het leven kwamen. In 1994 deden zich 580 natuur rampen voor, die aan 10.150 mensen het leven kostten. De verzekeraars keren dit jaar niettemin minder uit dan in 1994. Dit jaar betaalden ze veer tien miljard dollar tegen zeven tien miljard dollar in 1994. Dat komt doordat de gebieden die het hevigst waren getroffen be trekkelijk slecht gedekt waren tegen schade door natuurram pen. De natuur heeft de afgelopen dagen in verschillende delen van de wereld weer bijzonder huisgehouden. Het gaat daarbij vooral om overstromingen door overvloedige regenval en door overlast door sneeuw en koude. KAXACHSTAN. Bij zware sneeuwstoirnen in het noorden en midden van Kazachstan zijn de afgelopen dagen 89 mensen om het leven gekomen. Tiental len mensen zijn met bevroren ledematen opgenomen in zie kenhuizen. Meteorologen vre zen dat het dodental de komen de dagen nog zal oplopen om dat in sommige delen van het land nog slechter weer wordt verwacht. SCHOTLAND. Hen deel van de wegen in Noord-Schotland is weer open na de sneeuwstorm van de kerstdagen, maar hon derden mensen zitten al vier dagen zonder stroom. In heel Groot-Brittannië zijn zeker drie mensen door het noodweer omgekomen. „De voorspelling voor het weekeinde van de kustwacht is verschrikkelijk, veel wind en veel sneeuw", al dus Malcolm Green van de be wonersraad van de Shetland-ei- landen. Een deel van de eilan den ligt begraven onder een sneeuwberg van negen meter. De sneeuwstormen van de afgelopen dagen hebben Schotland omgetoverd in een sprookjesachtig winterlandschap, waar mens en dier het echter moeilijk hebben zich staande te houden. Met helikopters en reddingboten moet extra voedsel worden gebracht naar geïsoleerde gemeenschappen, zoals de Shetland-eilanden. Op de eilanden is al vier dagen geen stroom. foto s reuter graeme storey ZUID-AFRIKA. Zuid-Afrika is dpze week getroffen door de zwaarste overstromingen in zijn geschiedenis die volgens hulp verleners mogelijk meer dan 200 mensenlevens hebben ge- eist. Gisteravond waarschuw den de autoriteiten voor nieuwe zware regenval en hagelbuien die de situatie verder dreigen te verergeren. Tot de zwaarst ge troffen gebieden behoort de krottenwijk Edendale, op 10 ki lometer van Pietermaritzburg. De bewoners zijn opgeroepen zich gereed te houden om op korte termijn naar hoger gele gen gebied te vluchten als het water van de rivier Umsindusi blijft stijgen. SPANJE. Hevige regens en zware windstoten hebben in Spanje aan zeker vijf mensen het leven gekost. Rivieren tra den buiten hun oevers, bomen vielen om en aardverschuivin gen leidden tot chaos in het he le land. De zwaarste overstro mingen deden zich voor bij Ca- ceres in het zuidwesten van Spanje waar talrijke rivieren buiten hun oevers traden. In Andalusië, een van de regio's die de afgelopen zomer het zwaarst door de droogte werden getroffen, is de inhoud van de waterbekkens het dubbele van normaal. Dat heeft bij de bevol- jlijk bij vergrijpen tegen de jenselijkheid of overtreding In de regels van de rechtsstaat. *Met deze beslissing heeft de igste Duitse rechtbank in Isruhe vandaag een overeen- imstige wet bevestigd. Elke htbank krijgt wel de plicht lere individuele beschuldi- ig apart te onderzoeken. uitspraak betekent een [erwinning voor twee voorma- je advocaten uit de commu- tische DDR, wier beroepsver- inning was ingetrokken. Belgische shocktherapie tegen rijden met een slok op BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Belgische gewoonte om het nieuw jaar in te luiden met een copieus maal in een goed restaurant vraagt een hoge prijs. Elke nieuwjaarsdag tellen de Bel gen hun verkeersdoden en gewonden, veelal het gevolg van een in benevelde toestand aanvaarde thuisreis. Zo wa ren er vorig jaar rond de feestdagen liefst 340 ongevallen waarbij alcohol een rol speelde met ruim honderd do den of ernstig gewonden. Maar dit jaar moet het anders worden. Dit jaar is België in de ban van Bob. In de ban van Bob? „Bob is maar een willekeur gekozen naam", zegt de woordvoerder van staatssecretaris Peet- ers (verkeersveiligheid). „Bob is iemand die niet drinkt en zijn vrienden veilig thuisbrengt". Langs vrijwel alle rijkswe gen zijn enkele weken geleden in totaal 4.800 verkeersborden geplaatst met het cryptische motto: 'Vanavond ben ik Bob'. Sommige borden tonen opmerkelijk ge noeg een vrouw met autosleutels in haar hand en daaronder de leus: 'Het is feest als Bob nuchter rijdt'. De woord voerder: „Bob kan inderdaad ook een vrouw zijn. We hopen dat het Bob-zijn snel ingeburgerd raakt, zodat men in het café kan zeggen: doe voor /nij maar een watertje, want ik ben Bob. De actie Bob m/v is slechts een klein onderdeel van een brede campagne om de bestuurders in België vrij te houden van nieuwjaarsborrels. Zo zijn via su permarktketens en apotheken in enkele weken tijd ruim 200.000 ademtest-ap paraten aan particulieren verkocht. Zo groot was de toeloop, dat de voorraden bij de mega-keten Delhaize inmiddels zijn uitgeput. In de provincie Antwerpen lopen de Belgische automobilisten die zelf hun promillage hebben gecontroleerd voorts een gerede kans ook nog eens door de rijkswacht getest te worden in het kader van de actie Wodca (voorkoming Week eind Ongevallen DoorContröle-Aan- pak). Als klap op de vuurpijl fungeert de schoktherapie van de vereniging van verantwoordeexpert-automobilsten, een particuliere verkeersveiligheidsor ganisatie van mevrouw Pierieux. Pieri- eux kreeg van het Brusselse gewest toe stemming om op acht belangrijke kruis punten autowraJdcen te plaatsen. „Een beetje realisme ter afschrikking van het drankgebruik", stelt zij gnuivend. De wrakken zijn zo neergelegd (om een lantaarnpaal gevouwen of onderstebo ven op de stoep) dat het lijkt alsof er zo juist een afschuwelijk ongeval heeft plaatsgevonden. Om te voorkomen dat de ambulances nodeloos worden opge roepen, staan er borden bij met de boodschap: 'Dit kan er gebeuren als u rijdt onder invloed'. Pierieux en haar vereniging hopen dat autorijdend Brussel zó schrikt van de autowrakken dat men op nieuwjaars* ochtend nuchter blijft. Om het zekere voor het onzekere te nemen, heeft de staatssecretaris voor verkeersveiligheid al uitgebreide alcohol-controles aange kondigd. De ervaringen in het weekein de voor de kerstdagen opgedaan, zijn in elk geval hoopgevend. Van de ruim 370 automobilisten die zaterdagavond laat op diverse plaatsen werden gecontro leerd, hadden er slechts acht teveel ge dronken. parus afp De Franse actrice kondigt in haar brief aan zich volledig te zullen inzetten voor een nieuw verbod op de jacht, hoewel haar leeftijd haar beperkingen op legt. „Ik ben 61 jaar oud en ik heb niet de moed om onder rampzalige omstandigheden te rug te keren naar het pakijs, zoals ik heb gedaan toen ik 43 was", zegt zij in een vraagge sprek met de krant IsParisieti. De Noorse regering in Oslo heeft toestemming gegeven voor de vangst van 17.000 zee hondjes per jaar. Overigens hebben de Canadese autoritei ten besloten het vangstquotum voor volgend jaar ook op te voe ren. Er mogen dan 287.000 zee honden worden gedood, tegen 186.000 dit jaar. Met een boze brief aan het adres van de Noorse premier Gro Harlem Brundtland heeft Brigitte Bardot gisteren haar strijd voor de zeehonden hervat. „Uw hardnekkigheid om de slachting van zeehondjes te her vatten, brengt Noorwegen nog meer in diskrediet", schrijft Bar dot. Brundtland heeft zich de woede van de voormalige film ster en strijdster voor dieren rechten op de hals gehaald door voor het eerst in zes jaar toe stemming te geven voor de jacht op jonge zeehonden. Deze 'walgelijke slachting' zal volgens Bardot 'vanzelfsprekend' leiden tot een internationale boycot van Noorwegen. Israël verlaat weer stad op Jordaanoever RAMALLAH AFP-Rtr Het Israëlische leger heeft giste ren de stad Ramallah overge dragen aan de Palestijnse Auto riteit. Hiermee is de overdracht van zes steden op de Westelijke Jordaanoever, zoals overeenge komen in het in september ge sloten autonomie-akkoord, vol tooid. „Ramallah is vanaf nu bevrijd gebied", aldus generaal Hadj Is mail Jaber, de bevelhebber van de Palestijnse strijdkrachten op de Westelijke Jordaanoever. De stad. met 70.000 inwoners, ligt twaalf kilometer ten noorden van Jeruzalem en geldt als de politieke en economische hoofdstad van de Westelijke Jordaanoever. Eerder dit jaar werden Jenin, Nablus, Tulkarm, Qalqilya en, kort voor Kerstmis, Bethlehem overgedragen. Vorig jaar al kwa men Jericho en de Gazastrook onder Palestijns zelfbestuur. Na een bezetting van 28 jaar reden Israëlische militairen gis teren in jeeps weg van het poli tiebureau van Ramallah. Enkele honderden Palestijnen deden hen uitgeleide. Sommigen ap plaudisseerden, anderen gooi den stenen en lege flessen naar de vertrekkende soldaten. Een Palestijn raakte aan zijn hoofd gewond toen hij door een ver dwaalde steen werd geraakt. Kort na het vertrek van de Israë li's hesen Palestijnse politie mensen hun nationale vlag op het politiebureau en het militai re bestuursgebouw. De Israëlische regering zette gisteren nog een stap in de rich ting van de uitvoering van het autonomie-akkoord. De leger- radio maakte bekend dat 'dui zend tot elfhonderd gevange nen' volgende week zullen wor den vrijgelaten. De vrijlating van alle politieke gevangenen, opgenomen in het autonomie- akkoord, moet voor 20 januari zijn voltooid. Op die datum zul len in de nu ontruimde gebie den verkiezingen worden ge houden. Voor het eerst zal de bevolking dan een eigen be stuursraad kunnen kiezen. WASHINGTON DPA-Rtr-AFP Zowel Israël als Syrië heeft van morgen melding gemaakt van een positieve sfeer tijdens de eerste ronde van de vredesge- sprekken. Die worden gehou den in het conferentieoord Wye Plantation op een schiereiland in Maryland niet ver van Was hington. Het waren de eerste of ficiële mededelingen over de onderhandelingen die gisteren begonnen, drie dagen moeten duren en op het niveau van am bassadeurs plaatshebben. „Wat we kunnen constateren is een positieve sfeer, een gevoel dat de delegaties gemachtigd zijn en grote bewegingsvrijheid hebben om serieus te onder handelen. Maar we weten nog niets over de details", aldus mi nister Yossi Beilin, die belast is met het vredesproces, voor de Israëlische radio. Beilin wees erop dat de Syrische pers die door de autoriteiten wordt gecontroleerd, voor het eerst een positieve toon heeft aangeslagen. Ook de Syrische minister al-Shara (buitenlandse zaken) zei vanmorgen optimis tisch te zijn. De toenadering tussen beide landen begon vier jaar geleden zeer voorzichtig en heeft lot nu toe nauwelijks resultaat opgele verd. 1 Iet belangrijkste geschil punt is het lot van de Golan - hoogte die Israël in 1967 op Sy rië veroverde en in 1981 an nexeerde. Syrië eist volledige te rugtrekkingvan de Israëlische troepen en de evacuatie van de 13.000 joodse kolonisten. Maar Jeruzalem dat in principe terug trekking heeft geaccepteerd, wil eerst Syrische garanties voor zijn veiligheid. Op de voormalige plantage in Maryland moeten voorwaarden worden geschapen die echte vredesonderhandelingen moge lijk maken en leiden tot een ak koord dat nog halverwege 1996 moet worden gesloten. I let ko mend najaar zijn er verkiezin gen in Israël en de VS, waarna de kans groot is dat minder vre desgezinde krachten het roer overnemen. Enige scepsis rond hel overleg is er ook. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Ehud Barak, zei gisteren dat volgens hem de Syrische president As sad bang is dal zijn volk hem ten val brengt als de betrekkin gen met Israël worden genor maliseerd. Ook zou Assad bang zijn door vrede met Israël 'zijn voortrekkersrol in de Arabische wereld te verliezen', aldus de minister die werd aangehaald door de Israëlische legerradio. king de hoop doen opleven dat elf mensen het leven gekost, zo deren en oude vrouwen. Veel de beperkingen van het drink- meldden kranten gisteren. De Bangladeshi's kunnen zich geen watergebruik binnenkort wor- doden vielen in de zwaarst ge- warme kleren veroorloven. Ze den opgeheven. troffen gebieden Rangpur, Di- wonen in hutten van leem en BANGLADESH. Een koudegolf najpur en Kurigram en brengen stro of op straat, waar ze zijn die het noorden van Bangla- het totale aantal slachtoffers op blootgesteld aan de ijzige wind. desh teistert heeft aan nog eens 50. De meeste daarvan zijn kin- Dam in oorlog beschadigd MOSTAR Rtr Ruim zeshonderd inwoners uit laaggelegen delen van de Zuid- bosnische stad Mostar zijn geë vacueerd uit angst voor het bez wijken van een door de oorlog beschadigde dam. Dat hebben bij de stad gelegerde Franse ge ndarmes vanmorgen gemeld. De troepen maken deel uit van een door de Europese Unie in gestelde politiemacht in de et nisch verdeelde stad. Als de dam breekt, ontstaat een tien meter hoge vloedgolf in de vallei van de rivier Neretva, aldus de Fransen. Maar volgens hen zal de kracht van het water bij het bereiken van Mostar aanzienlijk zijn verzwakt. De Fransen houden desal niettemin rekening met een vloedgolf van een meter die door het centrum zal razen, wat voor een deel van de 126.000 in woners een serieuze bedreiging is. De politiemissie van de Eu ropese Unie ontruimde zelf de benedenverdiepingen van haar vestiging in de stad. Na de doorbraak van een klei nere dam gisteren was buiten Mostar al een kamp van het Franse Vreemdelingenlegioen in allerijl geëvacueerd. Helikop ters pikten de militairen op van daken van gebouwen. Volgens woordvoerders staat dit kamp van de tot de NAVO-strijdkrach ten behorende militairen onder twee meter water. Niemand van hen raakte gewond. Volgens plaatselijke deskun digen staat de grote dam op het punt van doorbreken. Oorzaak van de grote waterdruk is het springen van een kleinere dam verder ten noorden van Mostar, de zware regenval van de afge lopen weken en de ongewoon hoge temperatuur die een ster ke toename van dooiwater in het gebied veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5