Grote steden tegen 'illegalenwet' Binnenland ce llindermishandeling eeds vaker gemeld fperma boos om Tuizestreek' Rover voert actie voor loketten NS Boek over Nederlands-Indïê m nog niet worden gesloten' Eerste militairen naar Bosnië, minister Voorhoeve optimistisch Nederland verkoopt geen onderzeeërs Bende rooft drugs terug van douane Nuis: Groene Boekje wordt niet veranderd De lamme helpt de blinde in Dieren INDERDAC 28 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Oienslen anzien Sorgdrager loopt deuk op versumDe parlementaire enquête opsporingsmethoden eft het aanzien van minister Sorgdrager (justitie) geschaad. U vindt ruim de helft (56 procent) van de bevolking. De gou- n handdruk van de Amsterdamse procureur-generaal Van ndwijck heeft Sorgdrager in de ogen van 68 procent van dé volking ook bepaald geen goed gedaan. Dit blijkt uit een on- rzoek van de NOS, waarvan de resultaten vandaag zijn gepre- jiteerd in het Radio 1-journaal. Het onderzoek leert ook dat 72 pcent van de burgers vindt dat het aanzien van de politie be- jiadigd is door het zelf op de markt brengen van drugs. oeren kunnen hulplijn bellen olle» Agrariërs die problemen hebben en daarover willen aten, kunnen vanaf 1 januari 1996 niet alleen terecht bij de idelijke Telefonische Hulpdienst voor Agrariërs, maar ook bij 26 algemene regionale SOS Telefonische Hulpdiensten. De ;anisaties zijn een samenwerking aangegaan. Voordeel daar- is dat bellers dichter bij huis geholpen kunnen worden. Veel ariërs kampen met problemen en spanningen als gevolg van sombere economische toekomstperspectieven in hun sector, hulpdienst voor agrariërs denkt met de uitbreiding betere p te kunnen bieden. ïstitie wil Gametime op TV verbieden haag» Minister Sorgdrager (justitie) wil een verbod op het spel Gametime dat Veronica dagelijks in het programma 1-TV uitzendt. Volgens de minister is het spelletje in strijd t het kabinetsbeleid om het gokken aan banden te leggen. In netime kunnen kijkers via de TV met een fruitautomaat spe- De deelnemer belt daarvoor met een 06-nummer, wat hem d kost. Daarbij heeft de deelnemer geen enkele invloed op het jehalen aantal punten. Daarmee is'Gametime in strijd met de t. Dat geldt ook voor Veronica dat via het 06-nummer aan Ga- time verdient. eisje omgekomen na aanrijding hem» Een tienjarig meisje uit Arnhem is gisteren om het le- i gekomen toen zij in haar woonplaats werd aangereden door i auto. Het meisje speelde in de berm en liep plotseling de rij- in op. Een 22-jarige automobilist uit Huissen kon haar niet er ontwijken. Het slachtoffer is naar het Radboudziekenhuis Nijmegen overgebracht waar ze in de loop van de avond over- d, aldus een woordvoerder van de politie. ïell schrapt nieuwjaarsreceptie terdam Shell Nederland schrapt zijn nieuwjaarsreceptie op nuari. Het bedrijf is bang dat actievoerders de ontvangst zul- aangrijpen om te protesteren tegen de milieuvervuiling door activiteiten van Shell in Nigeria. De4de januari was al door nmiddels geëxecuteerde Nigeriaanse schrijver Ken Saro-Wi- uitgeroepen tot Ogoni-dag. Saro-Wiwa beschuldigde Shell i vervuiling van het Ogoni-gebied. Actiegroepen verwijten :11 dat het bedrijf te weinig heeft gedaan om die terechtstel- te voorkomen. Shell heeft zijn externe relaties laten weten 2t niet passend te vinden om op een dag dat richting Shell be- •luldigingen kunnen worden geuit, onze gasten feestelijk te tvangen". al riaag a meldingen van kin- mishandeling is de laatste decennia explosief geste- de Bureaus Vertrou- ^arts (BVA's), de Raden de Kinderbescherming als politie registreren steeds r gevallen van fysieke kin- liishandeling. Bij de BVA's inen in 1973 nog maar 628 Jingen binnen. Vorig jaar ;n dat er bijna veertiendui- L Amsterdamse hoogleraar dr. H. Baartman noemt ge- 1 tegen kinderen binnen het p een 'zeer wijd verbreid nhijnsel'. Maar de explosie- van het aantal mei eren heeft volgens hem meer laken met een groeiende detschappelijke gevoeligheid rial het verschijnsel, dan met tzi Gemeenten tegen beperkingen op onderwijs en gezondheidszorg De gemeenten Den Haag, Rotterdam en Utrecht hebben grote bezwaren tegen het ka binetsplan om illegalen in beginsel uit te sluiten van gezondheidszorg en onderwijs. Hun bezwaren zijn niet alleen praktisch maar ook principieel van aard. Dit blijkt uit een brief van de drie steden aan de Tweede Kamer, die zich nog moet buigen over het betreffende wetsvoorstel. den haag anp een werkelijke toename. Het is volgens Baartman „een nieuwe, meer in deze tijd passende ma nier om de bezorgdheid uit .te drukken over opvoedingssitua ties die voor kinderen ernstig bedreigend zijn". Baartman komt tot zijn con clusies in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Crimi nologie. Volgens hem is in de geschiedenis altijd de vraag ge steld welke vormen van fysiek geweld pedagogisch toelaatbaar en doelmatig waren en welke niet. Maar het stellen van deze vraag hield in dat men een ze kere mate van geweld accep teerde. Daarin is sinds de jaren zestig verandering gekomen. Geweld tegen kinderen wordt tegenwoordig niet meer aan vaard als een opvoedkundig middel. )e .-leider Heerma heeft de opnamen van het RTL-programma in Beeld' voortijdig boos verlaten. Volgens zijn woordvoerder 1 ferma „onder valse voorwendselen naar het programma ge- Heerma was niet op de hoogte dat hij tijdens het program- dat gisteren werd uitgezonden, tot de slechtste politicus van 'njaar zou worden uitgeroepen. Twee andere gasten, Groen igs-fractievoorzitter Rosenmöller en WD-leider Bolkestein, wa- pjjdat wel. Ze werden eerste en derde in het rijtje beste politici ziet jaar. Premier Kok werd tweede. Ti woordvoerder van Heerma beticht RTL-4 van een 'lui- .rjeek'. Volgens hem is er nooit sprake geweest dat tijdens het "fyramma de uitslag van de door RTL georganiseerde politieke gepresenteerd zou worden. „Vorige week donderdag tijdens de j unen hoorde Heerma in schminkkamer de floor-manager te- pet publiek zeggen: 'Verwelkom Rosenmöller en Heerma straks e beste en slechtste politicus'. Toen hebben wij gezegd: Bekijk n_aar." Hij ontkent dat Heerma kritiek zou mijden. Overigens m D66-fractieleider Wolffensperger tweede in het rijtje van de fTtste politici en CD-leider Janmaat derde. 7 Het kabinet wil het gebruik van collectieve overheidsvoorzie ningen door illegalen ontmoe digen. De gedachte hierachter is dat onbeperkte toegang tot die voorzieningen de komst van il legalen naar Nederland stimu leert. Dat kan weer negatieve gevolgen hebben voor het draagvlak voor de multiculture le samenleving, zo menen de amersfoort anp De reizigersvereniging Rover gaat in de eerste week van janu ari actie voeren voor het open houden van loketten op trein stations. De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan tien tallen loketten te sluiten op sta tions waar dagelijks enkele dui zenden mensen gebruik van maken. Rover vindt dat de NS op de verkeerde manier bezui nigen en roept het bedrijf op de loketten open te houden. Hoewel de bezuinigingsplan nen nog niet definitief zijn, vindt de vereniging het nu tijd om actie te voeren zodat reizi gers het belang van de loketten duidelijk kunnen maken. De ac tiegroep wijst erop dat lokettis- ten niet alleen kaartjes verko pen, maar ook informatie ge ven, gehandicapten helpen en zorgen voor een veiliger gevoel op de stations. Sluiting van een groot aantal loketten betekent volgens Rover dat deze extra service verdwijnt. Reizigers die hiertegen willen protesteren, kunnen hun hand tekening zetten op een oproep van Rover of een actiekaart op sturen. Weer opheldering gevraagd over spekglad ZOAB den haag gpd-anp Veilig Verkeer Nederland wil dat Rijkswaterstaat met spoed het onderzoek afrondt naar een an ti-ijzelmiddel voor wegen met zeer open asfaltbeton (ZOAB), maar volgens Rijkswaterstaat is er nog geen zicht op de uitslag. Rijkswaterstaat en de ver keerspolitie in Driebergen zijn na de kerstdagen overspoeld met vragen over spekgladde ZOAB-wegen. De fractie van D66 heeft minister Jorritsma in middels om opheldering ge vraagd. De maatregelen die ze in februari aankondigde, zijn onvoldoende gebleken om de verkeersveiligheid te garande ren. Meer en vaker strooien en automobilisten dwingen één rij baan te gebruiken, hebben on gevallen niet kunnen voorko men. Vorig jaar rond de Kerst de den zich al ruim driehonderd botsingen voor op baanvakken met zeer open asfalt. Doordat het aantal weggebruikers met de feestdagen afneemt, kan pe kel wegzakken in het poreuze materiaal. De zuigkracht van de autobanden houdt het zout doorgaans in beweging. Rijkswaterstaat wacht op de uitslag van een onderzoek naar een anti-ijzelmiddel, Ureum, dat op luchthavens wordt inge zet. Die spray is wel drie keer zo duur als gewone pekel en daar voor moeten alle strooiwagens worden aangepast. ta 1 v^rsbergen anp tssf Indiëveteranen di&rland heeft gistermiddag z(*haarsbergen de militairen acht die tijdens de strijd I nide onafhankelijkheid van m%iesië zijn omgekomen. Het ersgisteren 46 jaar geleden dat koningin Juliana ha,uvereiniteitsoverdracht te- v2e boek over de worsteling •nktndië kan nog niet worden 3rDten, aldus majoor b.d. 'evbré, één van de sprekers ris de plechtigheid. „Dat [inacceptabel zijn. Door de ïerde voorlichting over het ag van onze mensen gaat Idië-veteraan de geschiede- n als een misdadiger die koloniale oorlog heeft ge voerd." Volgens Lapré was het 'ge woon nodig' dat Nederland des tijds actie ondernam. „Extreme en ongedisciplineerde ad hoc- groepen begonnen massale en vreselijke moordpartijen op Ne derlanders en op sympathisan ten van de Nederlanders. Ik ver oordeel hierbij niet de Indone siërs en ook niet de rechtgeaar de Indonesische vrijheidsstrij ders. Het massale optreden van die bandeloze moordenaars benden noodzaakte de komst van troepen uit Nederland", al dus de enigszins geëmotioneer de drager van de Militaire Wil lemsorde. Volgens Lapré hebben de moordenaarsbenden een or dentelijke overdracht van de souvereiniteit 'volkomen ver politici. De drie steden zijn het hier mee op zich eens, vooral waar het gaat om voorzieningen op het terrein van de sociale zeker heid. Maar bij onderwijs en ge zondheidszorg plaatsen ze forse kanttekeningen. De bedoeling is dat kinderen van illegaal in Nederland ver blijvende ouders tot zestien jaar onderwijs mogen volgen. Daar na moeten ze van school af. Voor de gezondheidszorg geldt volgens het kabinetsvoorstel dat alleen illegalen in een acute le vensbedreigende situatie aan spraak kunnen maken op medi sche hulp. Dat vergt controle, en de drie gemeenten vragen zich af of de kosten en de nadelen daarvan opwegen tegen de voordelen. Instellingen moeten voortdu rend de vraag stellen of er spra ke is van rechtmatig gebruik. Daardoor kan een sfeer ont staan van 'wederzijds wantrou wen' tussen instellingen en al lochtone burgers, die schadelijk is voor de totstandkoming van de multiculturele samenleving. Los daarvan vinden de steden dat van scholen, ziekenhuizen en andere hulpverleners niet kan worden gevraagd om als controleur op te treden. Zo'n functie staat op gespannen voet met de 'eigenlijke taken' van de instellingen. Functionarissen kunnen in gewetensnood raken, met alle gevolgen van dien voor de uitvoerbaarheid van de plan nen. De steden vinden de voorge stelde beperkingen, zowel wat Afscheid temidden van de rugzakken. Vanaf de vliegbasis Eindhoven vertrokken gisteren de eerste 185 mili tairen naar ex-Joegoslavië. eindhoven anp knald'. „Die massale moorden zijn de basis geweest voor wraak en weerwraak en verhar ding van standpunten." Lapré haalde ook nog een 'hooggeplaatste Indonesische officier' aan, van wie hij de naam niet wilde noemén. Deze officier zou hebben gezegd dat het maar goed was dat Neder land Indonesië niet meteen aan zijn lot heeft overgelaten. „Dan zou het ons slecht vergaan zijn, we waren er niet klaar voor. Deelstaten zouden hun eigen onafhankelijkheid hebben uit geroepen, beducht voor Javaan se overheersing. Dan hadden we een eigen koloniale oorlog moeten voeren", zo wordt de officier geciteerd. Vanaf Eindhoven Airport zijn gistermiddag de eerste Nederlandse militairen voor de NAVO-vre- desmacht IFOR afgereisd naar voormalig Joego slavië. Minister Voorhoeve (defensie) nam op de vliegbasis afscheid van 185 soldaten die in Bosnië de komst van een gevechtseenheid moeten voor bereiden. De nu vertrokken groep kwartiermakers bestaat uit 120 militairen van de landmacht en 65 van de luchtmacht. De landmachtsoldaten gaan in Bos nië op drie plaatsen commandoposten inrichten en voor logistieke ondersteuning zorgen. De mili tairen van de luchtmacht zijn belast met het transport van legerconiainers van het Kroatische Split naar Busovaca in Bosnië. De komende weken vertrekken ongeveer acht- den haag anp Nederland zal geen onderzeeërs leveren aan Taiwan, als dal land belangstelling heeft voor de schepen. Den Haag heeft China in 1984 toegezegd geen wapens en materieel aan Taiwan te ver kopen en die afspraak geldt nog steeds. Dat zei een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren. De Taiwanese krant United Daily News meldde eerder dat de re gering in Taipeh twee gebruikte onderzeeërs van Nederland zou willen overnemen. De marine van Taiwan kan moeilijk aan onderzeeërs ko men, omdat het rivaliserende communistisch China westerse landen onder druk zet om geen militair materieel aan Taipeh te verkopen. China en Nederland onderwijs als gezondheidszorg betreft, bovendien te rigide. Leerlingen die vlak voor hun eindexamen zitten, moeten in staat worden gesteld de school af te maken, ook al zijn ze ouder dan zestien jaar. De gemeenten menen dat illegalen ook medi sche hulp moeten krijgen als hun 'zelfstandig maatschappe lijk functioneren' in het gedrang komt. Hiervoor moet een spe ciaal fonds worden opgericht. De gemeenten hebben er ook bezwaar tegen dat de voorstel len behalve op illegalen ook be trekking hebben op mensen met een zogenoemde 'imperfecte verblijfstitel'. Daar bij gaat het vooral om vreemde lingen die om bepaalde rede nen nog niet het land kunnen worden uitgezet. Toegang tot de collectieve voorzieningen kun nen aan deze mensen niet wor den onthouden, vinden de ge meenten. Ook de regeringspartij FvdA heeft moeite met het wetsvoor stel, vooral wat onderwijs be treft. Staatssecretaris Netelen bos (onderwijs) vindt de grens van zestien jaar een te forse be perking, evenals fractievoorzit ter Wallage van de PvdA in tie Tweede Kamer. Beiden vinden bovendien dat van scholen niet mag worden gevraagd dat ze leerlingen van illegale ouders 'aangeven'. den haag gpd Een container met 15.000 kilo door de douane in beslag geno men marihuana, is door een drugbende weer teruggeroofd. De container met de uit Colom bia afkomstige drugs was twee dagen voordat de diefstal on- dekt werd, onderschept door de douanerecherche van de Am sterdamse haven. De douane heeft de diefstal, die in februari plaatsvond maar nu pas bekend is gemaakt, be vestigd. De partij drugs met een straatwaarde van 30 miljoen gulden lag tijdelijk opgeslagen op het overslagterrein van de Combined Terminals Amster dam (CTA) in het Westelijk Ha vengebied. Toen de douane-be ambten de lading drugs op wil den halen om te vernietigen, was de container verdwenen. De beroving staat vermeld in een vertrouwelijk dossier over een onderzoek naar een om vangrijke drugbende, die de Fis cale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (FIOD) vorige week grotendeels heeft opgerold. Daarbij zijn zeventien verdach ten opgepakt, onder wie naar verluidt ook twee CT'A-werkne- mers. Een van de CTA-werknemers zou ervan verdacht worden de drugbende geholpen te hebben met de diefstal van de contai ner. 1 lij was op die bewuste dag met ziekteverlof, maar is door ooggetuigen toch op het terrein gesignaleerd. Volgens de FIOD maakte de bende wel vaker gebruik van omgekochte CTA-werknemers. Duitsers geven postzegels terug stadskanaal gpd De reacties op zijn oproep in Die Welt zijn overweldigend. Dikke brieven met postzegels vallen bij de 64-jarige Ben Cremer uit Stadskanaal op de deurmat. Met behulp van zijn vader had hij een prachtige verzameling opgebouwd. De Duitsers gingen er echter in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog met de collectie vandoor. Cremer liet in de krant weten graag het ontbrekende deel van de geschiedenis in zijn postzegelverzameling terug te willen hebben. „Van enige rancune is geen sprake. Dat de Duitsers mijn verzame ling toen hebben meegenomen, is een gepasseerd station. Het was toen oorlog. Wel zou ik die postzegels willen hebben die globaal de historie weergeven tussen 1914 en 1945.". Een Duitse filatelist heeft zijn hele verzameling aan (Temer afgestaan. den haag» anp De nieuwe woordenlijst van de Nederlandse taal, het Groene Boekje, wordt niet meer veran derd. Het is immers de uitwer king van de besluiten die de mi nisters van de Nederlandse 'Taalunie over de spelling heb ben genomen. Staatssecretaris Nuis (cultuur) heeft dat geant woord op vragen van de VVD- Tweede-Kamerleden Te Veld huis en Cherribi over de ver schillen tussen het Groene Boekje en het woordenboek van uitgeverij Van Dale Lexicografie. De Nederlandse Taalunie staat open voor overleg met Van Dale over die verschillen, maar dat kan niet leiden tot het te rugdraaien van ministersbeslui- ten en de uitwerking daarvan in het Groene Boekje, aldus de be windsman. Bij Van Dale wijkt de spelling van tussen de hon derd en tweehonderd woorden af van die in het Groene Boekje. Dat komt volgens de uilgever doordat de spellingregels op sommige punten onduidelijk zijn. Nuis stelt nog eens vast dat de officiële spelling alleen ver plicht is voor overneid en on derwijs. Ieder ander is vrij naar eigen inzicht te spellen. FOTO ANP COR MULDER honderd militairen van de gevechtseenheid naar het voormalige Joegoslavië. Samen met een klei ne duizend manschappen die er in VN-verband nog zitten, komt de Nederlandse inbreng op on geveer tweeduizend militairen. Voorhoeve haalde in een korte toespraak een onlangs gehouden enquête aan over de Neder landse bemoeienis in Bosnië. Daaruit bleek dat 71 procent van de bevolking het eens is met deel name aan de internationale vredesoperatie. „Laat dat voor jullie een steun in de rug zijn", aldus Voorhoeve. Volgens de minister zijn de risico's voor de Nederlandse militairen beter in kaart ge bracht dan tijdens de VN-operatie. Er is nu betere leiding en beter materiaal aanwezig. Bovendien ligt er een vredesakkoord. „Er zijn goede vooruit zichten dat de missie slaagtaldus Voorhoeve. bepaalden in 1984 in een ge meenschappelijk communiqué dat Den Haag de verkoop van militair materieel aan Taiwan niet zou toestaan. Dat houdt in dat Nederlandse bedrijven geen exportvergunning krijgen voor de leverantie daarvan, aldus de woordvoerder van het ministe- dieren anp Ze zag de bakker een maand geleden gebak in de vuilnisbak doen en dacht: 'wat zonde'. I let bracht Tonia op het idee om samen met een vriendin overtollig voedsel bij de mid denstand van Dieren op te ha len. Gebak van een dag oud, brood aan het einde van de dag, gesneden groente op za terdag, doosjes chocola en kerststerren vinden nu hun weg naar de 'armen' van de gemeente Rheden. Winkeliers die iets over heb ben weten de twee bijstands vrouwen, Tonia en Grada, nu zelf te vinden. De twee hou den de spullen niet alleen voor zichzelf, maar brengen ze ook naar de mensen die ze het hardst nodig hebben. Tonia leeft van vijftig gulden in de maand. Ze heeft schulden. Het gas in haar woning is al een jaar afgesloten. Op de karige uitkering van Grada wordt tweehonderd gulden gekort, omdat haar zoon (betaald) stage loopt. De stille armoede van de 1.350 mensen die in de bijstand le ven, is ook in een welvarende gemeente als Rheden groot, zegt Marja Jansen van de Werkgroep Mensen in de Bij stand. Tonia en Grada bellen haar voor een adres wanneer een winkelier iets over heeft. Zo hebben ze op Sinterklaas avond een Bosnische vluchte ling blij gemaakt met een taart. De middenstand werkt mee aan de liefdadigheid, maar wil er geen ruchtbaarheid aan ge ven. De bestuurders van de gemeente Rheden (zeven dor pen, 45.000 inwoners) zijn niet gecharmeerd van het idee dal twee vrouwen 'bedelend' langs winkels gaan. Wethouder 1.1 loliorook heeft laten weten dit niet van deze tijd te vinden. In de raadsvergadering van vorige week heeft ze de ar moede onder bijstandsmoe ders zelfs ontkend, meldt Jan- Maar de voorzitter van de werkgroep vindt het geen schande om eten dat toch wordt weggegooid, op te ha len. Je kunt het beter bij de bakker halen die het je van harte gunt dan dat je uit stelen gaat bij een andere winkelier, vindt ze. De vrouwen zeggen dat ze een gat in de markt hebben gevonden. Bijstands gerechtigden mogen geen geld ontvangen, maar wel voedsel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3