'Gezondheidszorg op zijn kop' In Italië regeert de cultuur van de verdenking Feiten &Meningen Ramola-zaak weer voor rechtbank ^Lvcr\L-/Mvj zo L>»cv^c/viocr\ i yzrj _'NC NIEUWSANALYSE De Nederlandse rechters laten zich meer en meer leiden door de strijd tegen de mis daad. Vroeger zetten ze rigoureus een streep door een opsporingsmethode die niet door de beugel kan. Nu wegen ze een lout van justitie af tegen het algemeen be lang. Hei Amsterdamse gerechtshof deed dat bij de inkijk-operaties in de zaak Char les Z. en het Haagse gerechtshof past de zelfde denkwijze toe op de Ramola-zaak. Drugsaankopen zijn volgens het hof in principe ongewenst, maar het maatschap pelijk belang weegt zwaarder, zo bleek gis teren bij de uitspraak in de Ramola-drug- zaak. Het hof vernietigde een vonnis van de rechtbank in Rotterdam die het Openbaar Mjnisterie maanden geleden niet-ontvan- kelijk verklaarde ómdat er een omstreden opsporingsmethode was gebruikt. Gevolg is dat de rechtbank in Rotterdam zich op nieuw moet buigen over de strafzaken van negentien verdachten. Prof. mr. H. de Doelder, hoogleraar straf recht aan de Erasmus Universiteit, spreekt van een 'spectaculaire uitspraak' van het gerechtshof. „De Rotterdamse rechtbank mag opnieuw z'n tanden in deze zaak zet ten," zegt hij. De professor denkt dat het hof zich in de Ramola-zaak (een afkorting van RABO Money Laundry) heeft gespie geld aan de Hoge Raad. „Als er iets fout is gegaan, moet je die fout afwegen tegen het belang van de hele zaak. Zo heeft de Hoge Raad vaker geredeneerd." In de Ramola-zaak werden in oktober vo rig jaar twee grote Marokkaanse drugben des opgerold, goed voor een omzet van mi nimaal vierhonderd miljoen gulden, en werden vijf geldwisselaars aangehouden. Rechtbankpresident mevrouw mr. J. M. E. in 't Velt-Meijer besloot het Openbaar Mi nisterie na een weken durende rechtszaak niet-ontvankelijk te verklaren. Zij meende dat het Openbaar Ministerie informatie had achtergehouden waardoor de rechtbank niet in staal was geweest de rechtmatigheid van de opsporingsmethoden te toetsen. Het Haagse Gerechtshof is van mening dat het systeem van de vooraankopen op zich ongewenst is, maar dat het maatschap pelijk belang in 'deze specifieke zaak' kon prevaleren. Met name de 'uitzonderlijke omvang van de geldtransacties die uit een navenante uitzonderijke omvang van drug handel voortkwamen', achtte het hof 'vol doende zwaarwichtig voor de constatering dat redelijkerwijs tot de vooraankopen kon worden besloten'. „Wij zijn verheugd met de beslissing van het hof," zegt mr. G. P. van de Beek, woord voerder van het Openbaar Ministerie. „Het hof is met ons van mening dat er in dit con crete geval niets onrechtmatigs is gebeurd. Voorts heeft het hof ons standpunt overge nomen dat onze vooraankopen en de ten laste gelegde feiten geen verband met el kaar hebben. Zodanig dat er in elk geval geen sprake is geweest van uitlokking." Ex-hoofdcommissaris J.. Blaauw, zelf tij dens zijn politieloopbaan een actief speur der, juicht het Ramola-arrest van het hof toe. „Ik vind dat het hof met dit arrest de zaak op waarde heeft geschat," meent Blaauw. „Het is redelijk om opsporingsmid delen tegenover criminaliteit te zetten." Blaauw vindt het te ver gaan om de Ra mola-zaak te beschouwen als een IRT-zaak in het klein. „Bij het IRT werden grote hoe veelheden drugs doorgelaten onder regie van de politie", zegt Blaauw. „Men heeft het criminele spel meegespeeld, waardoor criminelen hun zakken konden vullen. In Ramola heeft een informant kleine drugaankopen gedaan om dingen binnen het criminele milieu zichtbaar te maken. Per saldo is er open kaart gespeeld. Commissaris H. A. lansen, hoofd van de regionale recherche dienst (zware georgani seerde criminaliteit), is vooral verheugd dat het hof de integriteit van zijn afdeling heeft bevestigd. „Het is zeker niet iets van 'gut, we zijn met de hakken over de sloot ge gaan'. Ik heb in deze zaak altijd van begin af aan een goed gevoel gehad. Deze uitspraak ziet er mooi uit. Het recht krijgt dus toch zijn loop." „Wij hebben in de Ramola-zaak nimmer onoorbaar, onethisch of onrechtmatig ge handeld." vervolgt Jansen. „Wij hebben ook nooit bewust informatie uit verbalen weg gelaten." Mr. A. M. Moszkowicz betreurt het arrest. „Zodra men het over maatschap pelijke belangen heeft, word ik altijd een beetje voorzichtig," zegt hij. „In mijn ogen is het helemaal niet relevant hoe groot een zaak is. Iets mag wel, of iets mag niet. Wat dat betreft heb ik dus zeker kritiek op dit ar rest." De raadsman van een andere verdachte vindt nog steeds dat het Openbaar Ministe rie onvoldoende aannemelijk heeft kunnen maken waarom bij de pseudo-kopen geen professionele infiltrant is ingezet. „Want je maakt mij niet wijs dat die niet te vinden was. Dus is deze zaak helemaal niet zo be langrijk." Juist de inzet van een professionele infil trant had het OM veel kopzorgen kunnen besparen, meent de strafpleiter. „Zo'n per soon weet precies waar hij zich wel en niet aan te houden heeft. Een burgerinformant heeft wel belangen. Zoals bekend wordt zo'n informant per aangebrachte kilo ver dovende middelen gehonoreerd. Dan is het ook moeilijk vast te stellen of er sprake is geweest van uitlokking." Volgens mevrouw mr. E. M. Treffers, de raadsvrouw van een 29-jarige koerier legen wie 2,5 jaar cel is geeïst, heeft het hof de plank lelijk misgeslagen. „Ik ben diep te leurgesteld," zegt zij. De raadsvrouw con cludeert dat het Openbaar Ministerie be wust geen gebruik heeft gemaakt van de wettelijke regeling 'bescherming getuigen'. Officier van justitie mr. Van de Beek wil de Ramola-zaak nu weer zo snel mogelijk aanbrengen bij de Rotterdamse rechtbank. Het merendeel van de verdachten heeft echter na de uitspraak in mei de benen ge nomen en zit niet meer in Nederland. ROTTERDAM PETER LOUWERSE EN DONALD BAX Gebruikers zeer tevreden over proef met persoonsgebonden budget Mijke Krzyzanowski werd als peuter overvallen door het Rett-syndroom. Ze is autistisch en kampt met een gestoorde motoriek. Mijke heeft intensieve zorg nodig. Zorg op maat. Sinds an derhalfjaar kopen haar ouders die zorg in met een zogeheten persoonsgebonden budget. De Krzyzanowski's deden mee aan een proef, die per 1 januari wordt omgezet in een definitieve regeling. Een proef die ook voor de thuiszorg gaat gelden. Staatssecretaris Erica Terpstra stelt er komend jaar 127 miljoen gulden voor be schikbaar. Erica Terpstra richt zich tot Mijke. „Dag lieverd. Ik ben blij dat ik jou heb leren kennen. Nou ja, kennen... Zien, tenminste", glimlacht de staatssecretaris. Het meisje maakt een zeer opgetogen indruk. „Ze heeft het heel erg naar haar zin", re ageert vader Lex. „Zeker sinds we zelf de zorg voor haar kunnen inko pen. Daarbij komt dat we haar beter kunnen helpen bij het opbouwen van een zelfstandig bestaan. Uiter aard binnen haar mogelijkheden". De bewindsvrouw knikt tevreden: voor haar is dit weer een bewijs dat ze met 'haar' persoonsgebonden budget de juiste weg bewandelt. Het 'eigen baas zijn' komt in de praktijk neer op een volledig op de persoon toegesneden zorgplan, met de gewenste hulp. Bij een lange wachttijd bij een instelling kan met het budget elders hulp worden in gekocht. 'I'ot een maximum van 75.000 gulden per jaar. Voor de Krzyzanowski's is het een uitkomst. Communiceren met de 15-jarige Mijke kan alleen via ogen en handen. Dat vereist een bijzon dere begeleiding en die krijgt ze op een in Rett-syndroom gespeciali seerd dagverblijf. Daar krijgt ze ook fysiotherapie om lichamelijke afta keling te voorkomen, 's Avonds en 's nachts verblijft ze in een woonge meenschap voor gehandicapten. Eén keer in de drie weken is ze in Waalre bij haar ouders. MINDER KOPZORGEN Alles is tot in de puntjes geregeld, i Voor Mijke, maar ook voor haar ou ders, die nu minder kopzorgen heb ben. Het persoonsgebonden budget is een uitstekend middel gebleken om zorgaanbieders in beweging te krijgen. Meer dan ooit moeten ze klantgericht, vraaggericht werken. Anders prijzen ze zich regelrecht uit de markt. „Ze beginnen al te preluderen op fiexibiliteit", stelt Terpstra tevreden vast. „Van zorgvragers krijg ik te ho ren: 'Er wordt eindelijk naar ons ge luisterd'. Ik krijg daar kippevel van. Het zou toch eigenlijk doodnormaal moeten zijn dat zorgaanbieders luisteren naar de zorgvragers.". Toch is ze mild in haar oordeel over zorgaanbieders. „Ik heb veel respect voor wat notabelen, kerken en an deren decennia lang voor elkaar hebben gebokst. Maar de structuren van toen passen niet meer op de mensen van tegenwoordig. Vroeger moest je dankbaar zijn voor wat an deren voor je deden, nu hebben mensen het zelf voor het zeggen." Het persoonsgebonden budget, be nadrukt de bewindsvrouw, kan in veel gevallen een alternatief zijn voor reguliere hulp. Bijvoorbeeld voor de wachtlijsten bij de Sociaal Pedagogische Diensten, waar de meeste crisisbedden 'vol' zijn. „Als de crisisbedden vol zitten, kan het budget een alternatief zijn. Je kunt eigen mogelijkheden creëren. Dat geldt ook voor het geval logeerhui zen vol zijn. Daar kunnen het zorg- verniëuwingsfonds en het per soonsgebonden budget uitkomst bieden. Ik bid op m'n knieën dat het zo uitpakt", zegt Terpstra. Erica Terpstra met het autistische meisje Mijke. Dankzij 'Zorg op maat' kunnen er veel autistische kinderen thuis worden verpleegd. Steeds weer breekt de staatssecreta ris even het gesprek af om Mijke aandacht te schenken. „Nog een paar dagen en ik kan bij jullie ko men oppassen", grapt ze. Lex en Marlies Krzyzanowski lachen met haar mee. „Laatst", vervolgt Terpstra op seri euze toon, „kwam ik in een gehan dicaptencentrum in contact met ouders die bijna verontschuldigend zeiden dat ze hun kind echt niet meer thuis konden houden. Ik schrok me kapot. Alsof je geen goe de ouder bent, als je je kind niet thuis houdt. Zo'n centrum kan juist een goede ondersteuning zijn voor daar waar het dreigt te knappen. Je moet ook oppassen dat je je kind niet te lang thuis houdt." Maar tien tegen één dat dat in veel gevallen toch gebeurt, weten de Kr zyzanowski's maar al te goed. „Mij ke uit huis plaatsen was verschrik kelijk moeilijk. Ik ben gevlucht in studie en werk", bekent Marlies. „Wij hebben altijd door haar ogen gekeken. Je besliste voor haar en dat geef je dan ineens uit handen. Je er vaart dat alsof de navelstreng voor de tweede keer wordt doorgeknipt. Ja, nu ik weet en zie dat het alle maal zo goed draait... Tsja..." SPECTACULAIR Met het persoonsgebonden budget staat Nederland „aan het begin van een spectaculaire verandering van de zorg", is de stellige overtuiging van de staatssecretaris. „Alles wordt vraaggericht, met veel meer service voor de klant. Over tien jaar zeggen alle zorgaanbieders: 'Hoe had u het gehad willen hebben?' Er komen folders met kwaliteitvergelijkingen. Er komen ouders die met elkaar aan tafel gaan zitten om de zorg voor hun (gehandicapte) kinderen geza menlijk te regelen. Maar dat de zor gaanbieders op den duur zo flexibel worden dat het persoonsgebonden budget overbodig wordt, zoals ver zekeraars verwachten, geloof ik niet. Nee, wat mij betreft zal het per soonsgebonden budget nooit meer verdwijnen." De garantie klinkt de Krzyzanowski's als muziek in de oren. Toch geeft de staatssecretaris vol mondig toe dat er haken en ogen aan de regeling zitten. Zo zijn er bij- FOTO (u tv; voorbeeld nog geen onafhanke_ indicatiecommissies, die bepal op welke mate van zorg mense,- recht hebben en hoeveel geld z i daarvoor krijgen. Dat gebeurt iKJ door zorgaanbieders. Daarnaas niet geheel helder wat de gevolg voor de werkgelegenheid in bijv! beeld de thuiszorginstellingen len zijn. „Er is best wat aan te ija ken op de nieuwe regeling, map- moeten 1 januari écht van starta; we hadden gewacht tot alles in^-' puntjes was geregeld, dan war^ over twintig jaar nog niet begoiJ DEN HAAG AP VAN DEN BERG Het gebod 'Gij zult niet doden' wordt in Italië, land van mafia, ca- morra, 'ndrangheta en Sacra Coro na Unita, volop genegeerd. Een subtiele variant, de zogenaamde ka raktermoord, is echter minstens zo populair, en dit heeft alles te maken met de cultura del sospetto (cultuur van de verdenking), die waarschijn lijk nergens zo verankerd is als in de Italiaanse maatschappij. Italië heeft geen schandaalpers die haar tanden zet in een persoon en niet eerder rust dan wanneer deze is afgemaakt. Toch is de pers ook in Italië een cruciale schakel in een verdachtmakingscircuit, waarin ver der de justitie en al dan niet anonie me 'stemmen' een belangrijke rol hebben. Het lanceren van een verdenking, wetende dat die door de pers wordt 'opgepikt' en door justitie zal wor den geverifieerd, is een beproefd middel om tegenstanders te elimi neren. Het heeft iets van een steen gooien en snel de hand verbergen. De methode is het gevaarlijkst in gebieden waar de mafia heerst. 'Hij is een eenzame man geworden', STEVENHAGEN luidt de zin die daar kippevel ver oorzaakt. Het is namelijk een dood vonnis, of bijna. Talloze politiecomissarissen, rech ters, politici of winkeliers die zich tegen de mafia hebben gekeerd, kennen het mechanisme: plotseling circuleren geruchten en wordt het stil om je heen. Giovanni Falcone, Italië's beroemd ste mafiabestrijder, werd aan het einde van de jaren '80 het slachtof fer van een lastercampagne. Ze be gon met anonieme brieven die in het Paleis van Justitie in Palermo opdoken. Er was 'een raaf aan het werk. Hij of zij bleek goed geïnfor meerd. Halve waarheden en hele verdachtmakingen waren genoeg om de stilte rond de onderzoeks rechter af te roepen. Collega's en politici raakten overtuigd van het bestaan van een 'probleem-Falco- ne'. De magistraat verliet Sicilië en ac cepteerde, noodgedwongen, een baan op het ministerie van justitie. In de schaduw kon hij verder wer ken, heette het eufemistisch. Falco ne was professioneel gezien ver moord. Dat hij later, in de zomer van 1992, ook werkelijk door de ma fia werd omgebracht, was niet veel meer dan een wrange maar logische apotheose. De moord op Falcone en enkele maanden later op zijn collega Paolo Borsellino, veroorzaakte een reactie van de staat. De mafiabestrijding werd serieus ter hand genomen en magistraten die onderzoek deden naar corruptie kregen, eindelijk, de ruimte. De 'fluwelen revolutie' werd in feite gedragen door de spijtop tanten: mafiosi, politici of onderne mers, die de omerta doorbraken en met hun getuigenissen talloze heili ge Italiaanse huisjes opbliezen. Opnieuw bepaalden 'stemmen' het lot van talloze personen en weer was de pers een belangrijke schakel. Dit keer stond de geruchtenmachi ne aan de 'goede kant' want nu werd immers gejaagd op mafiosi en corrupte personen. De getuigenis sen vormden een stortvloed, die al les en iedereen leek mee te sleuren. Een verklaring van een voormalige tassendrager van een vermaard po liticus was genoeg om die politicus op de voorpagina's van alle kranten te doen belanden en in feite al te veroordelen. De rechters gebruiktén hun her wonnen vrijheid misschien met iets teveel enthousiasme en speelden teveel nieuwtjes door naar de pers. Velen moesten uit de krant verne men betrokken te zijn bij een cor ruptie- of mafia-onderzoek. De rechterlijke macht arresteerde hon derden personen, soms na maan den van minitieus onderzoek, soms nadat een spijtoptant namen had genoemd. In enkele gevallen werd het voorarrest gebruikt om bekente nissen af te dwingen. Het lijdt geen twijfel dat er onder de spijtoptanten pefsonen waren die praatten om een oude rekening met iemand te vereffenen, een politieke tegenstander uit te schakelen of om zelf strafvermindering te krijgen. Opnieuw werden geruchten ver spreid, die konden leiden tot een karaktermoord. Tot voor kort res pectabele personen veranderden in criminelen, die voor het oog van de camera met handboeien om wer den afgevoerd. Een twintigtal on dernemers en politici kon de schan de niet weerstaan en pleegde in de afgelopen jaren, thuis of in de ge vangenis, zelfmoord. De ex-premiers Bettino Craxi en Sil vio Berlusconi, zelf betrokken bij tal van corruptie-onderzoeken, waren degenen die het eerst en het felst ageerden tegen de rol van de rech ters en de pers. Zij refereren vaak aan de uiterst populaire TV-presen- tator Enzo Tortura, die het meest il lustere slachtoffer kan worden ge noemd van een karaktermoord. Tortora werd in 1983, in de nacht van 16 op 17 juni. gearresteerd op beschuldiging van banden met de Napolitaanse mafia, de Camorra, en handel in hard drugs. Er ging een enorme schok door Italië heen, want Tortora was dankzij zijn quiz zen, talkshows en voetbalprogram ma's voor elke Italiaan een levende legende. Het onbegrip was groot. De be wijslast ook. Niet minder dan elf spijtoptanten van de camorra verklaarden dat Tortora deel uitmaakte van de Na politaanse georganiseerde misdaad. Het ging om geloofwaardige ver klikkers, want dankzij hun getuige- :1 nissen was het mogelijk geweeie meer dan honderd misdadigerje arresteren. n; Tortora verbleef zeven maandds de gevangenis en stond vijf mal I den onder huisarrest voordat zr proces begon. In die periode sl| gen velen door: in de pers wercP Tortora langzaam maar zeker c[" crimineel zoals beschreven doo spijtoptanten. De rechter dachj- ookzo over. In september 1985 een proces van zeven maandeit werd Tortora schuldig bevonde veroordeeld tot een gevangenis' van tien jaar en zes maanden. Tortora was inmiddels gekozen. Europarlementariër voor de Rq| le Partij, die zich het lot van dejj sentator had aangetrokken. Hif hierdoor immuniteit, maar zei i geen gebruik van te zullen malf als het vonnis in hoger beroep L worden bevestigd. Het hof spra september van 1985 Tortora viP het vonnis werd gesteld dat de. spijtoptanten hadden gelogen I korting op hun straf te krijgen, f land stond het schaamrood opi kaken. Tortora was er slecht aal toe. In de gevangenis was hij hl patiënt geworden en in 1988, oj jarige leeftijd, overleed hij. De zaak-Tortora is een groot lil ken van Italië, maar dezer dage, ook een veel gebruikt wapen t<^ de Italiaanse rechters en de spL tanten. Berlusconi en de zijnerf ten nu voor maatregelen tegen onderzoeksrechters in naam v^ basisprincipes van een rechtssf Geen vèrdachtmakingen meerj bescherming van personen die justitie in aanraking komen, zq klinkt het. i Jammer dat dit gepaard gaat m, lastercampagnes, compleet scure 'dossiers', tegen rechters Antonio Di Pietro. De held vanj corruptiecampagne 'Schone h^ den' moest aftreden en is nu va, aanklager veranderd in aangek de. De 'cultuur van de verdenk] woekert door. Het is te hopen ij Di Pietro dat hem de definitievj raktermoord bespaard blijft. ROME «EELCO VAN DER LINDEN j CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2