'Mijn god, wij bestellen hier al coca cola via Internet' f f l Extra "X World Wide Web als walhalla voor de voyeur UWJINUCKUMVJ ZO L-/CV_C/V\DCrv I yyj Is er nog leven na het scherm Geschoeide computers, sprekende ballonnen, Internet-broodroosters. De goeroes raken niet uitgesproken over de zegeningen van het digitale tijdperk. Huwelijken lopen stuk als de Internet-verslaving toeslaat, maar geen nood: een nieuwe vlam is snel gevonden in de elektronische pub. De professor: „En dit is nog maar het begin. Computers bestaan pas dertig jaar. We zitten nog in de Middeleeuwen." BOSTON CEES VAN ZWEEDEN Met een verveeld gebaar overhandigt Valerie Minard haar visitekaartje met email-adres, en zegt: „Binnen kort hoeft dit niet meer. We hebben dan gewoon elk een computertje in de schoen. Zodra wij elkaar de hand drukken, slaat mijn computertje automatisch uw gegevens op, die van u de mijne." Ik blik schaapachtig naar mijn versleten Camel Boots, die nog getuigen van de sneeuw die Boston die ochtend in een kerstkaart heeft veranderd. „Schoenen met computers erin?" Valerie glimlacht begripvol naar deze dinosaurus van het Oude Conti nent. „Oh, dat is al weer oude technologie", zegt zë luchtig. „De laatste ontdekking hier is een mechanis me dat de batterij van je computertje oplaadt terwijl je loopt." Valerie Minard is woordvoerdster van Nicholas Ne- groponte, de directeur van het Medialab in Boston. Ze leidt journalisten en sponsors rond door wat zij „de bakermat van de multimedia" noemt. „Als u een paar weken eerder was gekomen, hadden we ballon nen gehad om u rond te leiden", laat ze zich ontval len. „Ballonnen die kunnen spreken"? „Natuurlijk. U vraagt iets, bijvoorbeeld: 'Waar is de schoencomputer'? En de ballon antwoordt: 'Volg de gang, ga aan het einde rechts, en neem de eerste deur links'." Profeet Zelf is Nicholas Negroponte er nooit; hij houdt zelfs geen kantoor meer in het gebouw. Als een eigentijdse profeet beult hij de planeet af voor zendingswerk tot in de meest achtergebleven negorijen; onlangs dook hij zelfs in Amsterdam op. De boodschap die hij daar uitdraagt, is simpel. Langzaam maar zeker zal in de beschaafde wereld het oude telefoonnet van koperdraad plaatsmaken voor een net van glasvezel, dat minstens 200.000 keer zo veel informatie kan vervoeren. En die informatie stroom zal de levenswijze van de homo sapiens even ingrijpend veranderen als destijds de stoommachine. Videotheken verdwijnen zodra mensen via het net de videofilm bestellen die ze willen zien. Kranten houden op te bestaan omdat lezers voortaan de ge wenste informatie rechtstreeks van het scherm halen. Supermarkten veranderen in bezorgcentra omdat kopers hun bestelling alleen nog via het net willen doen. Ja, regeringen verliezen hun bestaansrecht als de wereld door het wereldwijde informatienet een 'global village' wordt. En dat is nog maar het begin. Nicholas Negroponte ziet bijvoorbeeld niet in waarom zijn broodrooster niet aangesloten zou worden op dit net. 1Iet zou in de ochtend dan gewoon de prijs van zijn favoriete aandeel op het brood kunnen roosteren. Een beter begin van de morgen kan Nicholas zich niet voorstel len, want hij heeft vooral aandelen in bloeiende soft ware-bedrijven. En waarom zou zijn huis geen deurknop hebben die hem herkent en de deur voor hem opent? Waar om altijd eerst de koffers - als Nicholas thuiskomt, komt-ie meestal van het vliegveld - neer moeten zet ten en de sleutels uitgraven? De New York Times noemde hem een 'charlatan', maar dat verhinderde hem niet om zijn boek, 'Being Digital' in 39 talen te laten uitgeven. Bijna overal haalde het de bestsellerlijsten. In heel Parijs was in november geen exemplaar meer te krijgen, nadat een bedrijf alle boekhandels had leeggekocht. Als een computerdominee heeft Negroponte hon derdduizenden volgelingen de weg gewezen naar een geheel nieuwe hemel: Cyberspace. Zoals westerlin gen vroeger in de ban raakten van een oosterse god, verslaven zij zich thans aan Internet. „Mijn man zit elke nacht tot vier uur achter het computerscherm", zegt een winkelmeisje in Boston. „In het begin sleepte hij zich nog uit bed. Maar na verloop van tijd werd dat onmogelijk. Zijn baan is hij al kwijt. Ik ben bang dat nu ons huwelijk ook in ge vaar is." Time Magazine wijdde onlangs 32 pagina's aan Cyberspace, de denkbeeldige ruimte waar Internet gebruikers elkaar ontmoeten. Centraal in de bijlage stond een modern Amerikaans gezin, dat zijn nieuwe geloof gevonden had. Vader, moeder en de vier kin deren stonden gelukzalig lachend afgebeeld, ge schaard rond het scherm dat "midden in de kamer stond, op een oud, eikehouten bureau'. Zelfs de hond kwijlde mee. Elektronische pub De boekhandels verkopen gidsen van Cyberspace, die nog net niet op de reisgidsenafdeling staan. Het populaire 'Love Bytes' wijst de weg naar de 'elektronische pub'. Auteur David Fox legt uit hoe mensen elkaar daar kunnen ontmoeten. „Cy berspace", schrijft hij, „is een feestje dat nooit af loopt." David Fox geeft wat voorbeeldjes. „Als Julia email (een 'postbus' in Cyberspace) had gehad, zou haar boodschap niet te laat zijn aangekomen, en zouden zij en Romeo nog lang en gelukkig hebben geleefd", schrijft hij. „En als die arme Cyrano een Internet computer had gehad, zou hij ondanks zijn veel te grote neus de harten hebben veroverd van menige Roxanne." Maar de ontwikkelingen gaan zo snel dat de meest visionaire goeroe door de tijd wordt achterhaald. Da vid Fox erkent dat zijn 'elektronische pub' het echte café nooit helemaal kan vervangen. „Maar", zo droomt hij, „misschien komt er een dag dat je een buurtcafé kunt binnenwandelen, voor een video scherm kunt plaatsnemen, en roepen: 'Een whisky on the rocks en een uurtje Internet, alstublieft'." Fox schreef die woorden in 1994. Luttele maanden later opende in Parijs het Cybercafé zijn deuren, waar gelovigen precies dat konden doen: een Scotch bestellen, achter hei Internet-scherm plaatsnemen, en verliefd worden op een - zeg - een blanke indiaan se in Ouagadougou. En na het Cybercafé kwam de Web Bar, op de Web Bar volgde de Net Coffee. Goeroes In Boston wemelt het van de computerdominees, die het nakende einde van de analoge wereld voorspel len, maar niet allen hebben dezelfe droom. Een iets minder exotisch exemplaar is professor Dertouzos, een rijzige Griek die al bijna een kwart eeuw het La boratorium voor Computerwetenschappen (even eens onderdeel van het Massachusetts Institute of Technology) bestiert. Michael Dertouzos zou graag genoteerd willen zien dat collega-professor Negroponte 'gestoord' is, als hij Professor Michael Dertouzos: „Tussen de uitvinding van de stoommachine en die van de straalmotor zat twee honderd jaar. De computer bestaat pas dertig tot veertig jaar. Dat betekent dat we nog 150 jaar te gaan hebben. We zitten pas in de Middeleeuwen." foto gpd cees van zweeden denkt dat papier gaat verdwijnen. „De voornaamste Qe professor moet hartelijk lachen om de geschoeide reden is dat een velletje papier het goedkoopste en computers, sprekende ballonnen en internet- meest praktische middel is voor het opslaan van in formatie", zegt de geleerde in een opwelling van rea liteitszin. „Het weegt niets, het kost niets, je kan het weg gooien, in je zak stoppen, opvouwen, op het toilet le zen. Papier is fantastisch." Sterker, er komt meer papier, voorspelt Dertour- zos. „Via Internet en andere computernetten worden we nu al bedolven onder stomvervelende info-rot zooi die we niet willen lezen. Iedereen kan een artikel broodroosters van Negroponte. Dan zegt hij streng: „Kijk, wij zijn hier de mensen die het echte werk doen." Dertouzos haalt een vergeeld artikel te voorschijn dat uit 1980 dateert, en zegt: „Alles wat u nu ziet ge beuren, zoals de opkomst van Internet, voorspelde ik toen al." Hij vergelijkt de huidige Intemet-gekte met de hoolah-hoop, een rage die de mensheid in de jaren '60 heupwiegend over straat deed hoepelen. „De of een boek verspreiden via Internet. Naarmate meer hoolah-hoop duurde achttien maanden", analyseert mensen Internet gebruiken, zal die hoeveelheid info- hij koel. rommel alleen maar toenemen. £>e professor begrijpt best waarom dè gewone „Maar hoe weet ik of een artikel of boek de moeite mens in de greep is geraakt van Internet. „Het geeft waard is? Daarvoor heb ik de uitgever, van krant of je een raam met uitzicht op de wijde wereld. Je klikt boek, nodig. Als je een boek leest dat je in de winkel met je muis, en je zit in China. Je krijgt het gevoel dat hebt gekocht, heb je ten minste een paar garanties. Je er een heel universum is dat groter is dan Amerika." weet bijvoorbeeld dat die uitgever dat boek heeft ge- Maar de euforia zal snel verdwijnen als de Inter- selecteerd uit een aantal manuscripten. En je mag net-gebruiker merkt dat die schrijfster uit Ouag- hopen dat de fouten eruit zijn gehaald. De kans is adougou misschien toch niet zo interessant is als kleiner dat je je tijd verdoet door het te lezen." aanvankelijk gedacht, voorspelt Dertouzos. Het spel wordt saai, en de hoepel gaat in de schuur. „Maar tegelijkertijd begint een serieuzer ge van het computernet in zwang te raken." De gaat omlaag. „Ik heb een auto nodig die hoog gei is voor mijn boomlange zoon. Ik klik met de mui twee minuten later heb ik alle geschikte modelle] wil vanavond naar de Film, maar wat draait er? Ij net geeft het antwoord. Mijn huis wordt wat Ij welke huizen zijn er te koop? Een klik, en je heb| hele overzicht." Dertouzos haalt even adem. „Mijn god, wij be len hier al coca cola via Internet." Video Professor Dertouzos ziet twee toepassingen voq personal computer of de televisie-van-morgen, apparaten die meer en meer op elkaar gaan gelij De eerste is video-on-demand, het oproepen vaj deofilms via de computer. De tweede is handel koop en verkoop van diensten, zoals ook dage! boodschappen. „Dat betekent niet dat mensen niet meer naq winkel gaan", zegt hij. „Sommige dingen - ari fruit - zal je niet via een computer willen aansd fen. Maar als je drie keer bij een bakker bent gew) weet je wel wat voor brood hij heeft. Je kan datj evengoed laten bezorgen." Over een voorspelling van INTECO, een Aij kaans bureau, dat de markt voor computers in rika en Europa al bijna verzadigd is, zegt hij: „Z^ ten ernaast. Wat dit soort bureaus altijd onder ken, is de vraag naar bestaande computers, die 1 dollar of zo (2.000 gulden) kosten. Maar volgend komt hier al een machine op de markt, die uil] tend bestemd is voor Internet-gebruik, en nog ij 400 dollar kost." Hij zucht. „Kijk, je moet ons even de tijd ge Tussen de uitvinding van de stoommachine eij van de straalmotor zat tweehonderd jaar. De con ter bestaat pas dertig tot veertig jaar. Dat bete dat we nog 150 jaar te gaan hebben. We zitten pi de Middeleeuwen." Spionnen Volgens Clifford Stoll zal de computer de Mid leeuwen echter wel nooit helemaal ontgroeien, j was zelf een gelovige, die tot in de verste uitho van Cyberspace grote bekendheid kreeg door I Cuckoo's Egg', zijn geruchtmakende boek waarij onthulde hoe hij een net van Duitse spionnen opgerold dat op Internet opereerde. Maar nu is met een nieuwe bestseller gekomen. 'Silicon Snake Oil' is het relaas van iemand diq zijn geloof is afgevallen. „Er wordt altijd geze schrijft Clifford Stoll, „dat computers en hun nfl gereedschappen zijn. Maar ik heb nooit gehoord verenigingen van schrijfmachine-gebruikers. Ikl ook geen enkele schroevedraaier die gebruiken dezelfde tot slaafse dweperij heeft gebracht. De d puter is een heel ander soort gereedschap - ej dat kinderen in reactieve zombies veranderd en] wassenen in gefrustreerde scherm-junks." Stoll kreeg zijn bekomst van Internet, waaj sinds 1980 gebruik van had gemaakt, toen hij me kantie was op een boerderij in Connecticut. T^ anderen met de verrekijker de velden introkken] gon hij een brief te tikken naar een volslagen vrt deling aan de andere kant van het continent - del leiding van het schermpje was onweerstaanbaa worden. „Vanavond wachten twintig brieven op antwd drie mensen hebben me uitgenodigd voor eei] sprek op Internet, er is een dozijn artikelen te 1< en een hele reeks documenten op te slaan", scl Stoll. „Ik zie mezelf weerspiegeld in het schern een koude rilling loopt over mijn rug. Zelfs op va tie kan ik niet ontkomen aan Internet." En dan: „Ik haal een keer diep adem, en tre stekker eruit." ROTTERDAM BERRIT DE LANGE Een bezoek aan The Red Light District, de Playmates van het jaar in één oogopslag en de meest uiteenlopende erotische verhalen. Via Internet kan het allemaal in een oogwenk op het computerscherm getoverd wor den. Erotisch netsurfen maakt een diep in de kraag weggedo ken wandeling over de Wallen overbodig. Achter het bureau anoniem genieten van honder den seks-sites en newsgroups: het herkenningsgevaar is mi niem. Het World Wide Web is een walhalla voor de voyeur en de notoire hoerenloper. 'The Red Light District: the steamiest area on Internet' zo jubelt de introductie-pagina. 'We wish you a marry kissmas'. Een paar foto's van schaars ge klede dames, maar daar blijft het bij. Eerst lid worden van een van de clubs, dan pas een eroti sche kerst met live-shows en vi deo's op het scherm. „The Red Light District is vooral populair bij Amerikanen", weet Francis co van Jole, journalist op en over Internet. „Die worden op erotisch vlak in eigen land im mers flink aan banden gelegd." We verlaten het Red Light District en surfen naar de seks- newsgroups. Man, vrouw, hetero of homo, met welke seksuele voorkeur dan ook. De keuze is onuitputtelijk. 'The Ad ventures of Breastman'. Breast- man blijkt te grossieren in foto's van met siliconen opgepompte dames. Niets anders dan bal lonnen, waar we de scherpe muis-pijl onwillekeurig angst vallig ver vandaan houden. 'Cy ber Swingers', voor partnerruil, veel contactadvertenties van mensen met de meest uiteenlo pende seksuele voorkeuren. Da mes discussiëren er lustig op los over het belang van de omvang van het mannelijk lid, heren wisselen ervaringen uit over het gebruik van condooms. Het is maar een kleine greep: er zijn honderden groups. First Lady We zijn nieuwsgierig naar de veelbelovende aankondiging van de 'Hilary Clinton Panty Shot'. Na enkele seconden zien we de met veel bombarie aan gekondigde kiek fullscreen. De First Lady in een onderonsje met een andere dame. Haar rok is iets opgekropen: boven de knie is nog zo'n vijf centimeter panty zichtbaar. Onthullend! Het aanbod 'alt.sex.' lijkt einde loos. Overrompelend zelfs voor de argeloze niet-ervaren netsur fer. „De newsgroups kan je ver gelijken met de kroeg", zegt Van Jole. „Er worden de meest uit eenlopende discussies gevoerd. En in de kroeg moet je meer in je mars hebben dan 'wil je wat drinken'. Op Internet is dat niet anders. Originaliteit is geboden om reacties los te krijgen. En je kunt even goed laten blijken dat je niet gediend bent van ie mands aantijgingen." Zet 'a troll' op het net en je bent ver zekerd van een aanzienlijke newsgroup. Provocaties garan deren een eindeloze lijst, vaak boze, reacties vanuit alle wind hoeken. Interessanter zijn de persoon lijke sites. Mannen blijken zo danig overrompeld door de schoonheid van hun vriendin dat ze haar foto's openbaren op het net. Soms zelf vergezeld van een persoonlijk relaas over hun intiemste momenten. Fotogra fen van niets vermoedende da mes op het strand maken hun stiekeme kiekjes graag wereld kundig op Internet. Funniest Homevideo's, maar met iets an dere lading dan de TROS door Linda de Mol zou laten tonen. Van Jole: „Dat is typisch In ternet. Je kunt je voor de hon derdste keer vergapen aan een foto van Cindy Crawford of Pa mela Anderson, maar je kunt oók je eigen creativiteit de vrije loop laten. De media creëren al decennia lang een ideaalbeeld van vrouwelijk en mannelijk schoon. Internet kan daar te genwicht aan bieden doordat mensen hun eigen idealen en voorkeuren kunnen tonen. Daar krijgen ze bij andere media meestal de kans niet voor." 'Earotic' Seks is het niet alleen visueel binnengedrongen, ook geluid biedt de Doe-het-zelf-surfer ve le mogelijkheden. Wat te den ken van 'Earotic', een paradijs voor paren die bij voorkeur de liefde bedrijven met een casset te-recorder naast het bed. Via Internet kunnen ze hun intiem ste geluiden uitdragen aan een wereldwijd gehoor. We surfen naar de wat infor- matievere sites. Een Nederland se seksfilm-kenner kan hier zijn hele archief kwijt: in welke film speelt welke actrice, hoe vaak wordt 'het' gedaan per film en hoe. Wat te denken van de World Sex Guide. Bordeeltoeristen wisselen informatie uit over de mogelijkheden in velerlei ste den. Na wat weerzinwekkende informatie over bordelen in het Verre Oosten, zijn we nieuws gierig naar Amsterdam. 'So what can you expect from a city which has 'XXX' as its official sign? Only the best of course'. We weten genoeg. Op naar de babbelboxen. Gezellig is 'Jolijt!', waar surfers slechts babbelen over koetjes en kalfjes. Als we de mede netgebruikers melden over ons verhaal over erotiek op Internet volgen meteen een paar boze oneliners. 'Je zit hier verkeerd!' wordt ons terstond duidelijk gemaakt. Op seks be luste surfers hebben immers hun eigen babbelbox. Op Jolijt! zijn ze daar niet van gediend! „Het net reguleert zichzelf', zegt Van Jole. „Voor erotiek heb je de keus uit honderden moge lijkheden. Mensen die gezellig babbelen moet je daar niet mee lastigvallen. Dan worden ze na melijk boos, net als in het café." Spelletjes Van Jole voorspelt spelletjes een grote toekomst op Internet. „Er zijn al gewelddadige schietspel letjes, die je met een andere netgebruiker kunt spelen. Seks- spelletjes zullen volgen. Zo kun je die in de toekomst bijvoor beeld via het scherm digitaal spelen met een vrouw in Australië. Als dat voorhanden is, in velerlei varianten, zal Inter net een grote concurrent van de televisie worden." Erotiek op Internet, lustop- wekkend is het niet, maar de onuitputtelijke mogelijkheden maken wel nieuwsgierig. Hoe veel paren zullen elkaar al op de digitale snelweg hebben ont moet? Wie is die mooie dame of heer op het strand? Welke vie speuk zet in godsnaam zo'n verhaal op het net? „Je moet niet te veel vragen stellen over de belevenissen op Internet", zegt Van Jole. „Nieuwsgierigheid is juist de kracht. Als je bijvoorbeeld ver liefd wordt via het net weet je nooit écht zeker of het een man of vrouw is en of degene echt de persoon is die hij zegt. Maar je vraagt je toch ook niet af of Ro bert de Niro wel echt gangster is als je naar een film zit te kijken. De werkelijkheid is op Internet niet zo belangrijk. Het gaat om de fantasie, het gevoel dat je deel uitmaakt van een roman." Niets werelds is het Internet vreemd. Dus ook seks en erotiek niet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14