huizen op kleuterschool Boomkwekers trekken weg uit regio Boskoop Warmond voelt niets voor poepschep en hondentoilet Stompwijker voorziet dorp van tuinmolens Regio Leiden/Rijn Veenstreek Jsbanen Jacobswoudse scholen veer open voortaan samen verder IQ LEIDEN fschillende ijsbanen in de idse regio hebben vandaag de brten weer geopend. Hoewel 23-1 ijs in veel gevallen wat hob- ig is door de sneeuwval, von- de ijsmeesters de banen in gevallen weer berijdbaar. de geopende ijspistes beho- in ieder geval de landijsba- |ES n in Leiderdorp, Oegstgeest, Hazerswoude-Dorp, pdekerk en Ter Aar. In Lei- rdorp, Warmond en Oegst- fest konden de schaatsliefheb- is al om tien uur vanmorgen smalle ijzers onderbinden, i schaatsclub Ter Aar opende ar poorten aan de Oostka- ilweg om 14.00 uur. In Ha- ;woude-Dorp en Koudekerk n de schaatsers in ieder slecl'al vanavond van zeven tot Jeren terecht om hun rondjes te *£%aien. De overige landijsba- 3r jnp in de regio gaan, voor zover sprekend, morgen open voor pu- >k. liesbeth buitink De fusie tussen de openbare ba sisscholen Esserlyckerwoude in Woubrugge en De Torenvalk in Leimuiden is zo goed als zeker. De schooldirecties, ouders en burgemeester W. van Beek (on derwijs) zijn het erover eens dat de twee scholen per 1 februari onder één noemer verder moe ten gaan. De raad moet volgen de maand toestemming geven. De fusie is noodzakelijk om het openbaar onderwijs in Leimui den te kunnen behouden. De Torenvalk kende bij het begin van het schooljaar net te weinig leerlingen om zelfstandig te mogen blijven bestaan. De Torenvalk telde op 1 okto ber 72 leerlingen en kwam daar mee zeven kinderen te kort om een eigen directie te kunnen houden. Samen met Esserlyc kerwoude telt de nieuwe fusie- school 221 leerlingen. Het aan tal arbeidsplaatsen blijft het gesloten dieven weten te vluchten dieven werden gisteren rapt en ingesloten in een be- 'aan de Ir. Tjalmaweg, maar ten toch te ontkomen met schootcomputer. De man- hadden zich met een )es toegang verschaft tot het Irijf. Eenmaal binnen namen een draagbare computer Toen zij ook nog video- aratuur wilden stelen, ont- Jte de directeur van het be- het tweetal. Deze liet alle u ;angen afsluiten en waar- uwde de politie. De dieven den toch nog een onbe- ikte zij-uitgang, maar moes hun auto achterlaten, om- het parkeerterrein ook afge- Ris eerste in de Leidse regio I onderscheiden met het I kwoliteits-certificoot 1 ISO - 9001 nnneming mij. lik en breecJeveld 1 tel. 071 -57615 11 eerste jaar gelijk door een ga rantie van het ministerie van onderwijs. Het is echter ondui delijk of daarna ontslagen val len. „Twee scholen hebben recht op een hogere formatie dan één school. Dat betekent dat de groei van de formatie altijd ach ter zal blijven bij de groei van het aantal leerlingen. Dat is zorgwekkendaldus gemeente secretaris T. Meester. Hij kan echter niet zeggen hoeveel leer lingen er nodig zijn om te voor komen dat er volgend jaar on- slagen vallen. De nieuwe school telt nu 8,7 formatieplaatsen. Voor leerlingen en ouders moet zo min mogelijk merkbaar zijn van de fusie. ,,De school gaat gewoon 'Openbare basis school Jacobswoude' heten en de vestigingen blijven de na men Esserlyckewoude en To renvalk houden", aldus Mees ter. De gemeenteraad beslist op donderdag 25 januari over de 'scholenfusie. Stagnatie in teeltgebied Grote boomkwekerijen dreigen weg te trekken uit de regio Bos koop nu het geplande pot- en containerteeltgebied in de Ha- zerswoudse Droogmakerij voor lopig niet van de grond lijkt te komen. In Boskoop en omge ving hebben kwekers op dit mo ment niet de mogelijkheid om flink uit te breiden en kassen te zetten. Elders in het land zijn die mogelijkheden wel aanwe zig, en liggen de grondprijzen aanmerkelijk lager. Het noor den lonkt. De Stichting Boomkwekerij- belangen Sierteelt (Stibos) lan ceerde alweer een paar jaar ge leden het plan om de droogma kerij naast het International Trade Centre (ITC) in te richten voor de teelt van bomen in pot. Deze kweek wint de laatste de cennia steeds meer terrein ten koste van de teelt in de volle grond. De plannen van de Sti bos worden inmiddels van alle kanten ondersteund, maar toch lukt het de stichting maar niet om de plannen te verwezenlij ken. „Het zit vast op de grond verwerving". vertelt Stibos- voorzitter 11. van der Smit. De problemen van Van der Smit hangen nauw samen met de komst van het Bentwoud. De boeren in het akkerbouwgebied waarin het bos moet komen willen het bos nog altijd tegen s iamenwerking bij opsporing Ean baarmoederhalskanker I huisartsen, pathologen, gynaecologen, de GGD's en het Inte- lal Kankercentrum West (IKW) gaan samenwerken bij de opspo- gvan baarmoederhalskanker. )e instellingen hebben een samenwerkingsovereenkomst gete ld. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot 60 jaar wordt elke vijf jaar lOTaagd mee te doen aan een bevolkingsonderzoek. Ze kunnen irtoe een uitstrijkje laten maken bij de huisarts. Op die manier deze vorm van kanker in een vroeg stadium worden opge- iord. houden door eenvouding hun grond niet te verkopen. Dat speelt ook bij de boeren die net buiten het bosgebied liggen. „I let hele gebied is wat onrus tig", weet Van der Smit. „De boeren willen één front vormen, niemand wil om zo te zeggen de deserteur zijn. De stagnatie die daardoor op treedt heeft tot gevolg dat kwe kers met nieuwbouwplannen het wachten beu worden. Van der Smit: „Er is duidelijk vraag naar grond voor nieuwbouw. Maar we kunnen niets aanbie den. Het zou erg jammer zijn als het over twee jaar precies andersom is: wel aanbod, maar geen vraag meer. Maar aan de andere kant: die mensen blijven niet eindeloos wachten," Alternatieve vestigingsmoge lijkheden vinden die ambitieuze kwekers onder meer in het noorden van het land. De Stibos wil komend voorjaar een keuze maken voor de plek van een nieuw concentratiegebied voor de sierteelt in het noorden. Op de lijst staan Hoogezand Sap- pemcer, Luttelgeest en Frane- ker. De keuze zal volledig wor den bepaald door de mogelijk heden om de sierteeltprodukten snel te transporteren naar de grote handelscentra in hel wes ten van het land: Aalsmeer, Bos koop en het Westland. Andere kwekers zoeken het wat dichter bij huis. Ad Kempen is twee maanden geleden mét zijn kwekerij verhuisd van I la zerswoude naar Mijdrecht. Daar heeft hij nu een pottcnteeltbe drijf van drieënhalve hectare, met daarop een kas van 10.000 vierkante meter. Hij vindt dat hij een prachtige plek heeft ge vonden, zo vlak hij Aalsmeer en toch maar op 25 kilometer van Boskoop „Maar ik had het liefst toch in de droogmakerij geze ten. je zit dan midden in het centrum van het Boskoopse siertceltgebied, wal belangrijk is voor afzet, kennis en nieuwe ontwikkelingen. En in de Bos koopse regio heb je nog dat ko pers wat gemakkelijker even ko men kijken. Die rijden tuintje op. tuintje af. Dat wordt hier wel moeilijker", aldus Kempen. Plan voor uitrenstrook Koudenhoorn gehandhaafd Een van de uitrenstroken komt wellicht op het recreatie-eiland Koudenhoorn. foto holvast/marklamers Warmond laat de hondenpoep schep en het hondentoilet voor wat ze zijn. Ze dragen niet of nauwelijks bij aan de oplossing van het lokale hondenpro bleem. De gemeente beperkt zich tot hondenuitlaatstroken (waar de hond zijn behoefte mag doen) en omheinde hon- denuitrenstroken (waar de drol verboden is). Een van de uit renstroken wordt nog steeds ge dacht op het recreatie-eiland Koudenhoorn. Een en ander is te lezen in het nieuwe voorstel van het college van burgemees ter en wethouders over het hon denprobleem, dat binnenkort in de raadscommissie wordt be sproken. Eerder was al besloten op Koudenhoorn een uitrenstrook aan te leggen. Voor veel Warm- onders is dat een omstreden be sluit. Ze wijzen erop dat honden vanwege het loslopende klein wild de helft van het jaar geheel verboden zijn op het eiland en de rest van het jaar alleen aan gelijnd zijn toegestaan. Deze re gels v/orden massaal overtreden en in plaats dat de gemeente in grijpt. reserveert ze een strook van het eiland voor rennende honden. I Iet is de Warmondse Els Bar- tels geweest die met haar brief over het hondenvraagstuk de discussie hierover heeft open gebroken. Zij - en met haar veel andere hondenbezitters - vindt dat als ze hondenbelasting be taalt, de gemeente moet zorgen voor uitlaat- en uilrenmogelijk- heden. Het college verwacht weinig heil van scheppen en toiletten. Het is volgens het college te veel gevraagd van een baas om zijn dier bij te brengen dat het van een toilet gebruik moet maken. Bovendien hebben toiletten als nadeel dat er 'poepconcentra tics' ontstaan, die bedreigend zijn voor de volksgezondheid. Ook poepschcppen vergen vol gens het college te veel van de bazen. Het college besteedt lie ver aandacht aan registratie. „Op deze manier kan inzichte lijk worden gemaakt waar in de gemeente de meeste honden worden gehouden. Behalve Koudenhoorn noemt het college geen plaatsen die het geschikt vindt voor uitlaat of uitrenstrook. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft het in zijn voorstel over 'her en der in het dorp verspreid liggen de openbare groenstroken'. On der de struiken in deze groen stroken mag de hond zijn be hoefte doen. Er is daarbij geen opruimverplichting, wél een aanlijnverplichting. Ook overwegen burgemeester en wethouders 'een duidelijk verbod' in te stellen voor speel terreinen en particulier groen. Probleem daarbij is dal de poli tic al te kennen heeft gegeven niet van plan te zijn tijd en energie te willen steken in de handhaving van deze en andere regels. Dat is ook mede bcpa lend geweest voor het besluit van het college geen onruimver plichtingen in te stellen. Over de uitrenstrook op Kouden hoorn wordt nog opgemerkt dat een omheining noodzakelijk is om overlast van loslopende honden tegen te gaan en om wille van het behoud van hel natuurlijk even wicht. Jlippertje door gladde weg fiDERDORp» Het gladde wegdek zorgde er voor dat een 22-jarige jgjeidenaar gisteren op de provinciale weg 6 de controle over zijn [r juto verloor. Hij wilde op de kruising met de Persant Snoepvveg 1 ^echtsaf slaan. De Leidenaar eindigde daardoor niet op de ge wenste straat, maar op het voertuig van een 60-jarige Rotter- ^gkmmer die voor het verkeerslicht stond te wachten. Niemand !ejflakte gewond, maar de auto's moesten worden weggesleept. Vu to op zijn kant biMuiDENEen 35-jarige Leimuidenaar slipte gistermiddag op rechterrijstrook van de provinciale weg nummer 7 tussen de 2(jurgemeester Bakhuizenlaan en de Leimuiderbrug. De slippen- ?teje auto raakte het voertuig van een 43-jarige man uit Nieuw- die naast de Leimuidenaar reed. De auto van de Nieuw- botste tegen de rand van een verkeersgeleider en sloeg Over de toestand van beide bestuurders is niets bekend. „binnenbrandje in bungalow ■Toubrugge Een bewoonster van een bungalow aan de Emma- jan in Woubrugge ontdekte gistermiddag dat niet allen de jpenhaard, maar ook de muur ernaast rookte. De ingeschakelde randweerlieden constateerden dat de tussenmuur smeulde, jankzij de tijdige ontdekking bleef de schade beperkt tot een |eel van de tussenmuur. De politie stelt een onderzoek in naar ie oorzaak van de brand. Principiële houding Zoeterwoude kost geld ZOETERWOUDE Een rekening van 7,25 gul den verstuurde de gemeente Zoeterwoude een half jaar geleden naar iemand die een paar kopieën had opge vraagd. De man betaalde de rekening echter niet, waarop de gemeente een deurwaar der inschakelde. „Soms moet je principieel zijn", aldus woordvoerder J. Hulsbos. Omdat de rekening na een half jaar nog altijd niet is be taald, heeft de gemeente de moed maar opgegeven. De principiële houding heeft echter wel een prijskaartje. De deurwaarder heeft name lijk inmiddels ook een reke ning ingediend van 150 gul den. "rojectontwikkelaars in de rij voor Leiderdorpse grond bNDERDAG 28 DECEMBER 1995 vijf projectontwikkelaars hebben belangstelling ge- "mjpnd voor een leegstaande, voormalige kleuterschool .van de Koekoekstraat in Leiderdorp. De kandidaat-ko- D.ijrs willen het pand slopen en er woningen neerzetten. n Eilgens Makelaarskantoor Rijnland, dat de verkoop van Ka)t schooltje regelt, is het niet vreemd dat aan woning- iiswuw wordt gedacht. „Het gaat niet alleen maar om het 5*-hoolgebouw. Er zit meer dan 3000 vierkante meter e^bnd bij", aldus F. Heule van het makelaarskantoor. °gl'er ooit daadwerkelijk wonin- eji verrijzen, is nog maar de 'Jag. Op het pand rust nog de bestemming 'bijzon- re doeleinden'. Dat betekent j er zich onder meer scholen, |ajken, verenigingen en sociaal- 0Ulturele instellingen kunnen itigen. De gemeenteraad be- anplt of het bestemmingsplan g worden gewijzigd. Het makelaarskantoor heeft ook vijf biedingen gekregen van kandidaten die iets met het pand willen doen dat wel in het bestemmingsplan past. Het gaat volgens Heule om kopers 'uit het verenigingsleven', die het schooltje bijvoorbeeld willen gebruiken als kantine. Vanuit de disco- of horecawereld hebben zich volgens Heule geen kopers aangemeld. Begin januari adviseert het makelaarskantoor de gemeente Leiderdorp over de kandidaten met wie verder wordt gepraat. Dan komt ook een wijziging van het bestemmingplan ter sprake. „Wij zijn makelaar. Het advies zal toch wel in de richting gaan van woningbouw." Het pand wordt niet zonder meer aan de hoogste bieder gegund, aldus Heule. Er wordt vooral gekeken naar de haalbaarheid van de verschillende plannen met het schoolgebouw. De gemeenteraad besloot in september om het schooltje aan de Koekoekstraat van de hand te doen omdat er binnen het basisonderwijs niet langer be hoefte aan bestond. De laatste gebruiker van het pand was ba sisschool Elckerlyc. Deze heeft inmiddels de beschikking ge kregen over de leegstaande lo kalen van de Visser 't Hoofts- chool. Huub van der Helm naast een van zijn pronkstukken. In de loop der jaren heeft hij zestig molens gemaakt. foto henk bouwman Wie in Stompwijk aandachtig om zich heen kijkt, moet het opvallen dat het dorp zoveel tuinmolens telt. Dat is niet vreemd, want al tien jaar voorziet Stompwijker Huub van der Helm het dorp van deze vrolijke tuinver- sieringen. Alleen hier staan er al 23. Andere molens van zijn hand staan onder meer in Zoeterwoude en Katwijk. Maar ook in Amerika en Australië is dit Nederlandse produkt inmiddels te bewonderen. Van der Helm noemt het maken van tuinmolens een uit de hand gelopen hobby, waarmee hij zo'n tien jaar geleden na een aantal bypass-operaties is begonnen. „Ik wilde al jaren een molen maken om in mijn tuin neer te zetten. Maar voorheen werkte ik in de bouw en had ik nooit tijd om aan de slag te gaan. Toen ik werd afgekeurd, ben ik eindelijk begonnen. Het resultaat heb ik in mijn voortuin gezet. De molen stond er nog maar nèt, toen iemand hem wilde kopen. Ik heb hem ver kocht en heb er achter elkaar nog vijf gemaakt. Inmid dels heb ik door de jaren heen ongeveer zestig molens gemaakt." De Stompwijker moet niets hebben van de fabrieks- molens die in tuincentra worden verkocht. Ze zijn vaak kleiner, duurder en er is geen sprake van handwerk. Zo zijn de ruiten en luikjes maar al te vaak óp de molen geschilderd. Van der Helm knutselt 'echte' ruitjes en luikjes in elkaar. Er zijn wel meer punten waarop de Stompwijker, die van origine meubelmaker is, geen concessies wil doen. Zo moeten de wieken en de kap van de molen kunnen draaien. Verder gebruikt hij alleen koperen schroeven. „Die roesten niet en komen niet vast te zitten." Daar naast gebruikt hij verf, die tegen een stootje kan. „Daar na moet de molen om mooi te blijven om de twee jaar worden gelakt. Dan kan hij jaren mee." Van der Helm maakt verschillende typen molens, al dan niet met motortje en verlichting. Als hij aan het werk gaat, gebruikt hij nooit bouwtekeningen, want de Stompwijker heeft alle maten in zijn hoofd. Het werk is wel heel arbeidsintensief, omdat hij elk latje op lengte zaagt. Van der Helm gebruikt hierbij alleen hardhout. Dal is volgens hem goed bestand tegen het Nederland se weertype. In het vervaardigen van een molen zit al snel 120 uur werk. Soms werkt Van der Helm in opdracht, maar va ker zet hij een gemaakte molen simpelweg in zijn voor tuin met een bordje 'te koop' ernaast. Als de molen weg is, maakt hij een nieuwe. Meestal gebeurt dat pas als hij weer zin heeft om aan de slag te gaan. Een van de pro jecten waarop hij zich in de toekomst wil richten, is het namaken van de Salamander, de molen die in het cen trum van Leidschendam staat. Voor het kopiëren van deze molen heeft hij echter een bouwtekening nodig, die hij nog bij de gemeente wil opvragen. Een dikke boterham hoeft de Stompwijker niet aan zijn hobby over te houden. „Een door mij gemaakte molen zou in een tuincentrum al snel 1400 of 1500 gul den moeten opbrengen. Als ik dergelijke bedragen zou vragen, zou niemand mijn molens meer kopen. Laatst kwamen hier twee kinderen, die vierhonderd gulden hadden gespaard om een molen voor hun moeder te kopen. Wat moest ik daar mee? Ik zei tegen ze 'geef nu- tweehonderd gulden en doe wat leuks met de rest van het geld'. Ach. dat maken van molens moet wèl een beetje een hobby blijven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13