EIDEN Regiogemeenten boos op Leiden Optimisme over differentiëren OZB 'Wij halen onze muziek van ver' lust aan vuurwerktfront is lechts stilte voor de storm Digitale Stad Leiden heeft eigen toegang HENNYVAN ECMOND, 071 -5356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Op cursus >i Op cursus heet de I Z nieuwe rubriek over het cursusaanbod in Lei den. Deze keer: badka merzingen. Tuinmolens 3 StompwijkerHuub I J van der Helm voor ziet het hele dorp van tuin molens. Er staan er inmid dels 23. chone autoruiten verraden dieven pEN Twee Hagenaars zijn vannacht aangehouden wegens ►fstal van drie parkeermeters uit de Leidse Caeciliastraat. De litie kreeg een melding dat twee mannen parkeermeters jenbraken. Agenten troffen in eerste instantie niemand aan, lar bij onderzoek in de omgeving stuitten zij op een auto die lenige geen bevroren ramen had. Binnen lagen de Hagenaars Iggedoken bij de voorstoelen. Op de achterbank lagen drie ge monteerde parkeermeters en breektuig. Buren vrezen 'annexatieplannenSleutelstad Hartklachten wegens zorgen over hond LEIDEN De speurtocht naar zijn ver miste hond werd een Leide- naar gisteravond te veel. De hond was weggelopen en de man en zijn echtgenote zochten in de bosjes bij de Gooimeerlaan naar hun huisdier. Politieagenten ont dekten het beest al snel. Het zat vast in het ijs van een sloot en kon niet meer op ei gen kracht wegkomen. Nadat de hond uit het ijs was be vrijd, werd het avontuur de eigenaar teveel. De man is hartpatiënt en kreeg last van krampen in zijn borst. Hij is voor onderzoek naar het AZL gebracht. Provincie heeft nog geen mening over herindeling LEIDEN/DEN HAAG MONICA WESSEUNG De vraag of Leiden en zijn buurgemeenten opnieuw moeten worden ingedeeld, ligt voor de provincie nog volkomen open. „Het staat voor ons niet vast dat alle problemen opgelost kun nen worden door een gemeentelijke herindeling. We gaan bin nenkort met de gemeenten praten over het nut en de noodzaak van herindeling'aldus gedeputeerde H. van der Goot. Op 12 januari gaat de gedeputeerde met de LeidSe buurge meenten om de tafel zitten. Vóór 1 april wil staatssecretaris Van der Vondervoort van binnenlandse zaken van de provincie Zuid- Holland weten of Leiden en Dordrecht en hun respectievelijke buurgemeenten moeten worden heringedeeld. Van der Goot: „Wij hebben daar nu nog geen mening over. We willen van de gemeenten weten of er problemen zijn en wat naar hun idee de oplossing zou kunnen zijn. Dan pas komen we met een advies." NNO 1895 Zaterdag 28 December (t het oog op de vorst is eene vulling der gasmeters met petro- Im bepaald af te keuren, omdat: lo. nog niet geheel met gas izadigde petroleum de lichtkracht van het gas vermindert pr het opnemen der zware koolwaterstoffen: 2o. de vluchtige troleum spoedig door het doorstromend gas verdampt en dus fhaaldelijke bijvulling noodzakelijk maakt. Het beste vulmid- I tegen vorst is geheel neutraal chlorcalcium, zooals het door gasfabriek wordt toegepast. NNO 1970 maandag 28 december it de kerkelijke berichtgeving betreft vindt er in Oegstgeest it ingang van het nieuwe jaar een bijzondere gebeurtenis lats. die erop wijst dat er steeds meer toenadering ontstaat sen de kerken onderling. De redactie van "Hervormd Oegst- >st" heeft aangekondigd dat het laatste nummer is verschenen dat het opgaat in één blad, dat zal worden uitgegeven na- ins de Gereformeerde Kerk, de rooms-katholieke parochie en Hervormde gemeente. Een nieuwe naam voor het blad is er g niet. Een brief van de gemeente Leiden aan de provincie heeft de woede opgewekt van het CDA-Leiderdorp. Leiden stelt in de brief de provincie voor samen te kijken naar de mogelijkheden van gemeentelijke herindeling. Ook Oegstgeest heeft zijn verbazing uitgesproken over de gang van zaken. houders van Leiderdorp, daar over 'ten zeerste verontrust'. Hij is bang dat er over de regio be slissingen worden genomen, zonder dat de regiogemeenten daarbij zelf betrokken worden. Ook Oegstgeest vreest dat Leiden er een 'dubbele agenda' op nahoudt. „Er wordt con structief samengewerkt met de regio, maar ondertusssen werkt Leiden toe naar een grotere ag glomeratiegemeente. Roest dringt in zijn brief aan op een Leiderdorps protest te gen de gang van zaken. „De provincie moet eerst met de ge meenten in de regio de proble men analyseren, en dan kijken LEIDEN/REGIO AAP RIETVELD Fractieleider A. Roest van de christen-democraten in Leider dorp denkt dat gedeputeerde H. van der Goot, die belast is met de herindeling, zijn keuze al heeft bepaald. „De provincie loopt veel te veel aan het handje van Leiden", vindt Roest. Leiden verwijst in de brief naar een overleg met gedepu teerde Van der Goot, waarin is afgesproken dat Leiden en de provincie samen het initiatief zullen nemen om een herinde lingsplan voor te bereiden. Roest is, schrijft hij namens het CDA aan burgemeester en wet- hoe die het beste kunnen wor den opgelostvindt Roest. „Zoals het nu gaat claimt Lei den de steun van de provincie bij het maken van plannen waarbij gemeentelijke herinde ling niet is uitgesloten, om nog maar niet te spreken van an nexatie." Er is in de Leidse regio geen gemeente die iets voelt voor sa menvoeging met Leiden. Alleen Voorschoten sluit herindeling niet uit. Maar die gemeente wil in dat geval wel samengaan met Wassenaar, maar absoluut niet opgaan in Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Alke made en Zoeterwoude vinden dat zij groot genoeg zijn om 'hun eigen boontjes te doppen'. En zij voelen er niets voor hun zelfstandigheid op te geven om de financiële problemen en het ruimtegebrek van de Sleutelstad op te lossen. „Een in inwonertal verdubbelde centrumgemeente is ons inziens een bestuurlijk paardemiddel. Het leidt voor de regio tot hogere lasten en min der directe democratische in vloed". aldus Oegstgeest in een reactie. De meeste regiogemeenten onderkennen wel, dat Leiden als centrumgemeente bijzonde re problemen heeft. En zij zeg gen ook bereid te zijn mee te werken aan het oplossen daar van. Maar niet op de manier die Leiden voor ogen staat. „Leiden heeft problemen, zoals het gebrek aan bouwloca ties", zegt Roest. „Maar die kunnen ook zonder herindeling worden opgelost. Ik heb begre pen dat het Samenwerkingsver band Leidse Regio de laatste tijd al wat beter begint te functione ren. luiten we proberen dat ver der te optimaliseren." ji enkele puber probeert af toe een rotje uit. Hier en ir klinkt een verdwaald illetje. Maar verder is het dit r opvallend rustig in de stad. vuurwerkliefhebbers laten a knallers nog even in de |t liggen. Leiden lijkt van het gale vuurwerkgeweld in ie- geval tot 31 december ver- loond te blijven. Dat is ech- geen garantie voor een rus- jaarwisseling, waarschu- h de medewerkers van het arwerkteam van de politie. )at de Leidse jeugd deze land nauwelijks vuurwerk leekt, betekent niet dat de gale kruitprodukten er niet i. Gevreesde knallers als 'ber Istrijkers', 'widowmakers' en iiwbommen' liggen wel de- |jk te wachten in garages, itainers en achterbakken I auto's. Waarschijnlijk erhouden de harde vuur- rkcampagnes en actieve controles van de politie de vuurwerkbezitters ervan, het knalgoed voor oud en nieuw af te steken. „Ze willen de politie niet op hun dak, dus wachten ze. Maar ik ben bang dat het zware werk met oud en nieuw alsnog de lucht in gaat", zegt een politiewoordvoerder. V uurwerkpaleizen De vangsten van het vuurwerk team in de regio doen niet on der voor de resultaten van voorgaande jaren. Vrijdag werd nog een Leidse handelaar aan- gehouden, De man was in het bezit van siervuurwerk en zo genaamde 'ratelbanden'. De il legale handel floreert als van ouds. Ook de 'kofferbaktoeris ten' weten de weg naar de Bel gische vuurwerkpaleizen feil loos te vinden. Aan de grenzen in het zuiden vangt de politie zo nu en dan een illegaal trans port op, maar een ambtenaar van de politieregio Midden- en Westbrabant verklaarde giste ren nog dat het zeer waar schijnlijk is, dat grote partijen illegaal vuurwerk door de ma zen van het net zijn geglipt. De vrees voor zware explo sies tijdens oud en nieuw is ook ingegeven door het feit dat gevaarlijk vuurwerk steeds minder vaak voorbehouden is aan de knutselaars. „Vroeger moest je zware bommen nog zelf maken, nu zijn ze gewoon kant en klaar in de handel te krijgen", legt de woordvoerder van het vuurwerkteam uit. Hij doelt daarmee onder meer op de beruchte 'doodskopstrijker', een levensgevaarlijk stuk vuur werk, en de verontrustende be richten over megabommen die vuurwerkfanaten in Noord- Holland fabriceerden. De schijnbare rust aan het vuurwerkfront lijkt dus stilte voor de storm. „Ik hoop na tuurlijk dat het ook op 31 de cember zo rustig blijft. Maar ik vrees van niet", aldus een lid van het vuurwerkteam. De Leidse wethouder financiën, J. Walenkamp (CDA), is opti mistisch over de toekomstige mogelijkheden om het tarief van de onroerende-zaakbelas- ting (OZB) te differentiëren. Daarmee kunnen ongewenste effecten van de hertaxatie van het Leidse onroerend goed wor den tegengegaan. Zijn optimis me is gestoeld op gesprekken met rijksambtenaren die een voorstel voor een wetswijziging hebben gemaakt. Door de laatste hertaxatie dreigen huurders en eigenaren van relatief goedkope huizen een enkele tientallen procenten hogere OZB-aanslag op hun deurmat te krijgen. De waarde van duurdere huizen en be drijfsgebouwen is daarentegen aanzienlijk minder gestegen met navenante gevolgen voor het OZB-tarief. De Leidse gemeenteraad heeft hierover reeds zijn veto uitgesproken. Van het principe dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, blijft zo niet veel over, meent de raad. In 1996, waarin de effec ten van de hertaxatie reeds had den moeten doorwerken, wil hel gemeentebestuur op zoek naar manieren om de scheef groei tegen te gaan. Gedacht wordt aan 'een andere mix van gemeentelijke belastingen en tarieven'. Volgend jaar is zo doende een overbruggingsjaar en stijgen de tarieven met 'slechts' het inflatiepercentage: in 1997 moet de 'Leidse mix' in werking treden. De mix levert de gemeente geen hogere OZB- opbrengsten op maar bewerk stelligt een verschuiving van lasten naar het bedrijfsleven. Walenkamp: „Maar laten we er voor waken dat burgers en het bedrijfsleven tegen elkaar wor den uitgespeeld." Wethouder Walenkamp heeft uit contacten met ambtenaren van de ministeries van financi en en binnenlandse zaken be grepen dat er een wetswijziging zit aan te komen waardoor ge meenten minder beperkt zijn bij het differentiëren. Walenkamp: „In het voorstel dat de ambtenaren doen, kun nen gemeenten gebouwen die op luxe, voortreffelijk gelegen bedrijfsterreinen staan hoger aanslaan dan een bedrijf dat op een zwakke plek is gevestigd. Ook voor woonwijken kan zo'n onderscheid worden gemaakt." De wethouder denkt dat door deze wetswijziging ook 'de an gel uit de discussie over de ge meentelijke herindeling' kan worden gehaald. Inwoners van buurgemeenten willen niet bij de centrumgemeente worden gevoegd omdat de I-eidse lasten veel hoger zijn dan die van hun eigen dorp. Walenkamp: „Als er voor woonwijken een onder scheid kan worden gemaakt, kan dat ook voor Leiden en voor bij voorbeeld Oegstgeest." De wethouder erkent dat met een dergelijke differentiatie nog altijd niet wordt bereikt dat een Oegstgeestenaar meebetaalt aan leidse voorzieningen. „Muar herindeling gaat niet al leen om financiën maar is ook bedoeld om het bouwlocatie probleem op te lossen." Erwin de Koning (rechts): „We hebben de winkel geïsoleerd om klachten van buren te voorkomen." foto loek zuyderduin Eks-ti-si. Ze verkopen het wel, maar dan in een onschuldige vorm. De blikjes XTC - voor het merendeel cafeïne - staan in etala ge van het meest bijzondere platenwinkel- tje van Leiden: Forbidden Planet. Als we de bezoekers mogen geloven, is de zaak aan de Haarlemmerstraat zelfs de 'beste muziek winkel' van Nederland. Forbidden Planet verkoopt sinds eind oktober platen - house en aanverwante muzieksoorten -, kleren en cd's. Doelgroep: professionele disc jockey's en thuis-dj's. „Dat zijn muziekliefhebbers die thuis twee draaitafels hebben en zelf plaatjes mixen." Erwin de Koning en Patrick van der Velde zijn de eigenaars van Forbidden Planet. „Een duistere naam voor duistere muziek", zegt Erwin de Koning over de naam van de winkel. „Met duister bedoel ik: niet com mercieel. Wij halen onze muziek van ver - onder meer uit Londen - en doen ons best om bijzondere platen te pakken te krijgen. Onze klanten komen dan ook niet alleen uit Leiden, maar uit heel Nederland." De etalage van Forbidden Planet doet niet onmiddellijk aan een muziekwinkel denken. De argeloze muziekliefhebber loopt er makkelijk voorbij. Bij nadere studie blijkt er van alles te hangen en te staan ach ter de ruit: blikjes XTC, opvallende gekleur de kledingstukken en hier en daar een ver dwaalde langspeelplaat met een bizarre ti tel. Klagende buurman Eenmaal binnen is de muziek zo hard, dat een gesprek bijna onmogelijk is. De house- platen worden op draaitafels gedraaid en gescratched door zowel verkopers als klan ten. Om klachten van de buren te voorko men, hebben de eigenaren van Forbidden Planet de muren en de plafonds van de winkel geïsoleerd. „En we zetten het volu me wat zachter. Maar de bovenbuurman klaagt nog wel eens." Erwin de Koning is zelf muziekliefhebber en maakte van zijn hobby zijn werk. Hij huurde het winkelpand aan de Haarlem merstraat met zijn vriend Patrick van der Velde en heeft sinds de opening, 21 okto ber, niet te klagen over de Idandizie. „We verkopen hier moderne dansmuziek. House-platen zijn erg aan mode onderhe vig: na een paar maanden is een plaat al oud. Wij verkopen ook platen die een paar jaar geleden 'in' waren: bijvoorbeeld Bur ning' van MK. Naar die 'oude' muziek is veel vraag van platenverzamelaars." For bidden Planet verkoopt ook nieuw spul. „Bijvoorbeeld: 'Everbody besomebody' van Ruffneck, dat is een hit. Bezoekers en klan ten kunnen ook lijstjes van door hen ge zochte platen achterlaten. Wij gaan dan op zoek." De house-kleren van Forbidden Planet, vaak zilverkleurig of fluorescerend, worden ook uit landen gehaald. „We hebben kle ren van ontwerpers waarvan soms maar en kele tientallen worden gemaakt. Daarom zijn ze zo prijzig. Een long-sleeve - een shirt met lange mouwen - van Daniel Poole of Daniel James kost al gauw 130 piek. Maar er is wel degelijk vraag naar." Een klant komt binnen. Hij komt niet voor de muziek. „Een blikje XTC graag, ik heb nog een lange dag te gaan." Erwin de Koning: „Een stoot cafeïne: onschuldig spul. Net alsof je tien koppen koffie drinkt, maar je merkt het wel degelijk." LEIDEN WIM KOEVOET Voor het betreden van de Digi tale Stad Leiden Omstreken (DSL) hoeft niet langer een duurdere omweg te worden ge maakt. Tot voor kort was DSL alleen via Internet of via de Di gitale Stad Amsterdam - en te gen interlokaal tarief - te berei ken. Nu kunnen Leidse gebrui kers tegen lokaal tarief via het inbelnummer 071-5232324 in het regionale computernetwerk terecht. Voorzitter René Post van de stichting DSL beschouwt het in belnummer als een mijlpaal in het bestaan van de nog geen jaar oude stad. I lij voorspelt dal het er een stuk drukker zal wor den. Gunstig vindt Post ook dat modems, het apparaatje dat computers met de telefoonlijn verbindt, steeds goedkoper wor den. In januari komen in de open bare bibliotheek 'publiekstermi- nals' te staan waiirmee mensen zonder computer de digitale stad in kunnen. Zij kunnen dan ook een elektronische postbus (E mail) openen, waarmee ze elektronische post uit binnen- en buitenland kunnen ontvan gen en versturen. DSL is na de Digitale Stad Amsterdam de eerste waarvan gebruikers zonder extra kosten gebruik kunnen maken en die de mogelijkheid biedt gratis postbussen te openen. In janua ri wordt het inbelnummer offi cieel in gebruik genomen en zijn er diskettes met software te koop waarmee computers op eenvoudige wijze in contact met DSL kunnen worden ge bracht. 1996, denkt Post, moet het jaar van de grote doorbraak van DSL worden. Vuurwerkbom LEIDEN Een vuurwerkbom heeft in de nacht van dinsdag op woensdag schade aangericht op de hoek van de l^ingebrugen de Pieters- kerkchoorsteeg. De bom ont plofte in een vuilcontainer die in stukken uiteen vloog. Rond vliegende onderdelen verniel den twee winkelruiten aan de Pieterskerkchoorsteeg. DE kerstgroeten VAN: M. Roest uit Sassenheim plijk is de kaart van M. f uit Sassenheim een beetje ik. Het lapje stof en de af- fcen zijn namelijk al zes oud. Het borduurwerk is er it jaar op aangebracht, stofje komt uiteen voor- je dat ik heb. De afdrukken emaakt toen ik nog op een ief clubje zat. Die voorraad ffc aan voor als ik niets meer \te bedenken. Ik weet me ei- Ijk niet meer te herinneren ter gemaakt is, het kan met ïardappelstempel zijn ge- f, maar ik heb ook nog een liggen. De dunne stof zorgt dat speciale vage effect, uubje is hier op het dorp Ï5 jaar geleden begonnen, ive nog allemaal kleine kin- b hadden. Nu is het verwa- iedereen werkt tegenwoor- iat had je vroeger niet. We Elkaar nog wel hoor, zo'n ]f twee keer per jaar. En we h zelfgemaakte kerstkaar fat is een soort verplichting \rden. Dat is nog van vroe- pen zaten we ook elk jaar fekaar iets te verzinnen, eb ik geborduurde kaarten Uurd, dat heb ik een tijd runnen doen. Ik had een lsarm, dat kan ook van bor duren hoor, als je telkens dezelf de beweging maakt. Dat vond ik wel jammer, want borduren vind ik het leukst, al snapt mijn man er niks van. Die zegt wel 's: gelukkig, je bent klaar. Ja, mis schien wil hij dan weer 's wat aandacht. Ik stuur allemaal verschillende, ik hou er niet van telkens dezelf de te maken. Ik hou hele lijsten bij voor wie ik wat heb gemaakt, zodat ik weet wat ik ze volgend jaar kan sturen. Ze gaan vooral naar mensen hier op het dorp en van mijn werk een stel, in Lisse. Die hier in de buurt breng ik rond op de fiets. Ja, ik dacht, een uurtje rondbrengen spaart toch mooi 15 gulden uit en ik vind het wel iets persoonlijks hebben. Leuk hoor dat het geplaatst wordt, dat had ik nooit ver wacht. Nu durf ik het volgend jaar wel aan om ze te versturen. TEKST: MARINA VAN DEN BERG FOTO: DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11