Leiden Marokkanen willen tweede moskee 'We hebben gisteren alles al opgegeten Hazerswoudenaar vindt na diner auto uitgebrand terug Universiteit beloont personeel dat overstapt naar andere baas WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 Si A Omwonenden van I I het Oosthoekterrein in Zoeterwoude maken massaal bezwaar tegen een vuilfabriek. si TNO onderzoekt I Z foto's van het vlieg tuig dat in oktober 1992 ir de Bijlmermeer neertstort- Zakkenroller betrapt leiden Eeii 43-jarige Alkmaarse zakkenroller had zaterdagmid dag op de Hoogstraat in Leiden de pech dat een agent, die in zijn vrije tijd aan het winkelen was, zijn ogen niet in zijn zak had. De agent zag de man de portemonnee rollen van een 40-ja- rige vrouw uit Noordwijkerhout. Daarop zette de politieman de achtervolging in. Ondertussen belde zijn echtgenote om verster king. De man kon even later worden aangehouden in de Kop- penhinksteeg. Brokkenmakers klemgereden leiden Een 30-jarige Leidenaar werd vannacht door taxichauf feurs in de kraag gegerepen nadat hij een aanrijding had veroor zaakt. De man botste met zijn auto op de Oude Vest tegen een taxi en ging er daarna vandoor. Op de Herensingel reed de taxi chauffeur, geholpen door twee collega's, de brokkenmaker ech ter klem. De Leidenaar had inmiddels van plaats gewisseld met zijn 29-jarige passagier. Die veroorzaakte bij een poging te ont snappen ook een botsing. Op het politiebureau bleek dat beide bestuurders teveel gedronken hadden. Ruitenbreker wil de cel in leiden Een 24-jarige Leidenaar meldde zich vannacht bij de politie met de mededeling dat hij aan de Volmolengracht een ruit had ingeslagen. De man was onder invloed van alcohol en had de vernieling gepleegd om ingesloten te worden. Hij be weerde nog vier maanden cel tegoed te hebben en na zijn vrijla ting opnieuw ruiten in te gooien. De politie onderzoekt of de man werkelijk nog celstraf heeft staan. Man overleden in touringcar leiden Een 59-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdagmorgen in een touringcar op het Lammenschansplein onwel geworden en overleden. Politie en eerste-hulpdienst pasten reanimatie toe, maar dit mocht niet meer baten. In de bus, die zou vertrekken voor een vijfdaagse reis naar Brussel, werd tijdens de reanimatie nog een tweede persoon onwel. Deze werd met een korte be handeling weer op de been geholpen. Duitse toeriste bestolen leiden Een 64-jarige vrouw uit Duitsland is afgelopen zaterdag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Terwijl zij bij een hotel aan de Haagse Schouwweg haar bagage op een kar stond te laden, werd zij door een onbekende man aangesproken. Toen de man even later weg was, bleek ook haar handtas verdwenen. Daarin zaten naast een bedrag van 700 gulden ook sieraden, een gouden pen, medicijnen en creditcards. ANNO 1895 Vrijdag 27 December Aan het politiebureel zijn door de eigenaren terug te bekomen de navolgende goederen, die aldaar in het loopende jaar zijn ge deponeerd: Vier pakmanden, twee groote en een kleinere kruiwagen, een baaltje roggemeel, drie ladders, twee houten schragen, een houten bak met briquetten, een rol geolied zeil, een botertonnetje (ledig), een snoeimes, be vestigd op een langen stok, een baaltje ongebluschte kalk, een zak met twee ledige biscuitstrommels, een model sabel- scheede, een bierfust. ANNO 1970 maandag 28 december De Nederlandsche Bank N.V. gaat op 4 januari naast de thans in omloop zijnde bankbiljetten van 10,-, biljetten van een nieuw model in omloop brengen. Het nieuwe biljet is ontworpen door R.D.E. Oxenaar en is alleen aan de achterzijde genummerd. Als watermerk is gebruikt de hoorn des overvloeds. De voornaamste kleuren zijn donkerblauw, lichtblauw en violet. Aan de voorzijde rechts vindt men een gestyleerd portret van Frans Hals en links- nnHpr rlrip rirlrplvnrmigp hprkpnning<Uplfpng vnnr uiciippI gphnn- dicapten. De Marokkaanse islamitische gemeenschap in Leiden wil een moskee vestigen in de oude MEAO aan de Flevoweg. Het verzoek ligt inmiddels bij burgemeester en wethou ders van Leiden. Die hebben nog geen beslissing geno men. Eerst wil verantwoordelijk wethouder H. de Goede overleggen met het bestuur van de moskee en met de be drijven en bewoners in de omgeving. overeenstemming wisten te be reiken met de makelaar. Nu dat is gelukt, krabbelt de gemeente terug. En worden we gewezen op het feit dat een hele proce dure moet worden doorlopen voordat de moskee er kan ko men. Een beslissing kan nog ze ker zes maanden duren, is ons gezegd", zegt Saïd Kaamouch, woordvoerder van de stichting. leiden hans koenekoop Het bestuur van de Stichting Moslim Groep in Leiden, eige naar van de moskee aan de Rembrandtstraat, is niet blij met die houding van het colle ge. „We zijn misleid. In een eer ste gesprek met De Goede kre gen we te horen dat de gemeen te akkoord zou gaan als wij Zo lang kunnen de Marok kaanse moslims eigenlijk niet wachten. Een tweede moskee is hard nodig omdat de moskee aan de Rembrandtstraat het grote aantal gelovigen niet meer kan herbergen. „Vooral op vrij dag, de dag van de vaste dien sten, en op de feestdagen is het veel te druk. Tegenwoordig ko men hier niet alleen Marokka nen bidden. Egyptenaren, Tu- nesiërs, Somaliërs; steeds meer nationaliteiten bezoeken de moskee. En ze zijn allemaal welkom, want de moskee is toe gankelijk voor iedereen." Vorige maand werd de Stich ting Moslim Groep het eens met de makelaar over de koop van het gebouw aan de Flevoweg. Het gebouw moet bijna twee miljoen gulden kosten. Concre te bouwplannen heeft de stich ting nog niet voor het gebouw. Er zullen in eerste instantie wat inpandige muren worden ge sloopt om een grote gebeds ruimte te krijgen. De stichting houdt rekening met duizend bezoekers op hoogtijdagen. In een later stadium, als meer geld bschikbaar is, zal er ook een mi naret worden gebouwd. „Eerlijk gezegd begrijpen wij niet zo goed waarom de ge meente de beslissing nu zo lang uitstelt. De F'levoweg is een zeer geschikte plek voor een moskee. Het is op een bedrijfsterrein, dus er wonen geen mensen in de directe omgeving. Bovendien is er voldoende parkeergelegen heid. Overigens is dat laatste helemaal niet zo belangijk. Hier in de Rembrandt raat is ook am per parkeerruimte. De meeste bezoekers komen op de fiets. Dat zal aan de Flevoweg niet anderszijn." Het gebouw aan de Flevoweg kent een rumoerige geschiede nis. Ooit begon het naai-atelier De Lelie er. Na het faillissement van dat bedrijf vestigde de ME AO zich in het grote pand. Ver volgens kwam het gebouw in 1990 leeg te staan. lunl 1993 nam een groep van dertig kra kers bezit van het gebouw. Een half jaar later werden de kraker er uit gezet en ging het diens doen als eerste opvangcentrun voor asielzoekers. Een jaar gele den kwam er aan de opvanj een eind en sindsdien staat he pand wederom leeg. Wethouder De Goede wil oj dit moment het standpunt vai het college over eventuele vesti ging van de moskee niet bekent maken. „We staan er op voor hand niet negatief tegenover Maar het is als met meer kwes ties die gevoelig in een buur kunnen liggen; eerst willen wt weten hoe bewoners en bedrij ven tegen de moskee aankij I en. Snuffelmarkt blijkt prima besluit van lang kerstweekeinde leiden liesbeth buitink Op de schragentafel heeft een man een toverlantaarn en een oude grammofopnspeler staan. Samen met zijn vrouw verkoopt de Leidenaar wat oude spulle tjes op de snuffelmarkt die jaar lijks op tweede kerstdag wordt gehouden in de Groenoordhal- len. „Ik heb dit soort dingen dertig jaar lang verzameld, maar ik kan het niet allemaal bewa ren. Nu is de opbrengst een aanvulling op mijn AOW-tje. Net genoeg om de kraam en de benzine van te betalen. En dit is beter dan met de poes op schoot voor het raam zitten." De snuffelmarkt is aan het einde van het lange kerstweek einde een forse trekker. Veel be zoekers lijken in hun keurige kerstkleding rechtstreeks uit de kerk of van familiebezoek te ko men. Anderen lopen gewoon rond in een spijkerbroek of leg ging en laten alleen met een kerstmuts op het hoofd zien welke tijd van het jaar het is. Een enkele koopman op de snuffelmarkt doet dit werk da gelijks en is herkenbaar aan de perfecte verzamelingen in de kraam. De meeste schragenta- fels zijn echter bepakt met een allegaartje van oude koffiebus sen, halve theeserviezen en knuffelberen zonder oor. De Zoeterwoudse Truus Ver- steegen heeft een kraam, waar op allerlei prullaria voor een rustiek interieur staan. „Het meeste heb ik in de loop van de tijd gekregen, maar we hebben nu een modern interieur. En ik wilde wel eens wat anders doen met kerst dan alle familie aflo pen." De Haarlemmer Kok is spe ciaal naar Leiden gekomen voor De snuffelmarkt is aan het einde van het lange kerstweekeinde een forse publiekstrekker. de markt. Hij heeft een fraaie verzameling grote blikken die ooit op de schappen van een verfwinkel stonden. „Ik vond dit ooit mooi, maar wat moet ik er nu nog mee? Als jij het nu koopt, sta je hier misschien over twintig jaar ook, om ze weer door te verkopen." Thuis, blij ven met kerst zag Kok niet zit ten. „We hebben gisteren alles al opgegeten. Anders vervelen we ons maar." Een man uit Heerhugowaard ziet zijn kans schoon om op de snuffelmarkt een erfenis te ver zilveren. Hij heeft antiek meubi lair staan, maar ook spiegeltjes en oud servies. „Die meubels komen uit een erfenis. Maar vroeger zat ik zelf in deze han del en kreeg ik veel oude rom mel die ik niet kon verkopen. Dat neem ik nu mee naar zo'n rommelmarkt. En ik ben wel blij dat ik in Leiden met kerst te recht kan, want ik vlucht liever weg van huis." De kooplieden staan vooral voor de gezelligheid op de snuf- FOTO HOLVAST/MARKLAMERS felmarkt. De kinderen zijn mee gekomen en proberen op hun eigen manier de waren aan de man te brengen. Een man uit Spijkenisse vindt dat hij helemaal niets hoeft te verkopen. „Het maakt niet uit of het wat opbrengt. We zijn zo een dagje weg en dat is gezel lin" DE "Kerstgroeten VAN: M. Baasten uit Leiderdorp °t °A Voorde niet zo bijbels onderleg- o tien onder ons: dit tafereel is een o Uitbeelding van het verhaal van o tie drie wijzen uit het oosten. De Vallende ster wees hen de weg ir Bethlehem, naar de stal ir Christus was geboren. Ze iren in die tijd wel even on- oltierweg op hun kamelen, van- zar dat pas op 6 januari Drie- mingen wordt gevierd. Het is irschijnlijk niet te zien, maar 1. Baasten uit Leiderdorp hing 0A tie ster aan een fijn gouddraadje. oA Bet papier voelt breekbaar en OAlacht aan, het lijkt een wonder OA tiat het de sorteermachine van tie post heeft overleefd. „Het is handgeschept papier, dat vond It toevallig in een doe-het-zelf Winkel. Ik vond het gewoon heel trg mooi papier. Nee, ik ben niet to bijbelvast hoor, maar ik vind tiat zo'n kaart wel iets met deze Veriode te maken moet hebben. p/i de ster hangt aan een touwtje ïmdat het een vallende ster is, ïan moet ie maar echt loshan gen ook, vind ik. De kamelen ko- Buurtvereniging en Grote Beer voeren overleg leiden caroline van overbeeke men van een voorbeeld, maar de rest heb ik zelf verzonnen. Voor het knippen heb ik een apart papierschaartje, eigenlijk is het niet zo veel werk om dit te ma ken, van alle kaarten die ik ge maakt heb, was dit nog de ge makkelijkste. Elk jaar bedenk ik een andere kerstkaart, zo'n 15 jaar al. Ja, ie dereen krijgt dezelfde, maar het is wel elk jaar iets heel anders. Van alles heb ik al gedaan, vou wen, dingen van linoleum, naaien. Het wordt wel elke keer moeilijker om iets nieuws te be denken, ik zit me nu al druk re maken over volgend jaar. Ik heb al iets in mijn hoofd, nee, ik ver tel nog niet wat. het moeteen verrassing blijven. Trouwens, misschien bedenk ik wel iets heel anders. Het wordt wel iets zelfge maakts. Twee jaar geleden u)as ik op vakantie in Amerika, toen hebben we foto's gestuurd die we daar hadden gemaakt, nou, dat kreeg ik wel te horen hoor, dat ik niet iets eigengemaakts had. Het gefröbel vind ik er zo leuk aan, en als andere mensen het waar deren. Ik bewaar ook alle zelfge maakte kaarten van anderen, want ik vind het ook heel fijn ze (e krijgen. Dan heeft iemand toch moeite voor je gedaan, niet? En ik doe er ook nog ideeën aan op. Er zijn ook kennissen die al leen voor mij een kaart zelf ma ken, leuk hè? En als ze dan een keer een gekochte kaart sturen, dan denk ik: wat een armoe. tekst: marina van den berg foto: holvast/mark lamers De uitbater van het Leidse café De Grote Beer en de voorzitter van de Vereniging voor de Pieters- Academie- wijk en LevendaaLWest gaan weer om de tafel zitten. Bur gemeester C. Goekoop heeft de ruziënde partijen uitgeno digd voor een gesprek op 10 januari. Daarbij zal ook ie mand van de Leidse politie aanwezig zijn. De buurtvereniging heeft grote moeite met de overlast die het café de bewoners zou bezorgen. „Het café is in hel weekeinde tot 3 of soms 4 uur 's nachts open: dat is een tot twee uur langer dan de sluitingstijden toestaan. En daar hebben de bewoners in de buurt van de Rembrandt straat veel last van", aldus voorzitter 11. van Gelderen. Hij wil dat de gemeente en de politie ingrijpen. „Nu ge beurt er niks terwijl de ge meente wel verantwoordelijk is voor de openbare orde. We hopen dat we tijdens het ge sprek goede afspraken kun nen maken. Het gaat ons er om dat de regels worden na geleefd door De Grote Beer. De meeste overlast ontstaat in de nachtelijke uren." Ruud Kenter, een van de uitbaters van het café, is ook bereid tot een gesprek. „Ik heb de uitnodiging van de gemeente nog niet gezien, maar wo willen or zeker bij zijn." leiden gens getuigen ontstond de brand nadat twee mannen een ruit van de wagen hadden inge slagen en iets naar binnen had den gegooid. De eigenaar van de auto heeft geen verklaring voor het feit dat precies zijn voertuig in rook op ging. Terwijl een 35-jarige inwoner van Hazerswoude-Rijndijk afge lopen zaterdagavond nabij de Morssingel in Leiden bij de Chi nees zat, brandde zijn auto aan de Morssingel volledig uit. Vol- 'Sport en rij alcoholvrij motto toernooi Sport en rij alcoholvrij. On der dat motto wordt morgen in de 5 Meihal aan de Bos- huizerlaan tussen 10.00 en 17.00 uur een zaalvoetbal toernooi gehouden. I Iet toer nooi is een initiatief vaii de Regionale Werkgroep Ver keersveiligheid Leidse Regio en de Sportraad Zuid-Hol land. Het evenement houdt verband met de landelijke al coholcampagnes die Veilig Verkeer Nederland jaarlijks in samenwerking met diverse andere organisaties voert in de periode van december tot februari. De campagne richt zich dit jaar vooral op jongeren In Zuid-Holland wordt onder meer een enquête gehouden over sport en alcoholgebruik. Ook de deelnemende teams aan het toernooi in de 5 Mei hal wordt gevraagd hieraan mee te doen. Dat zijn de A junioren van Meerburg, RCL, IJ DO, TAW, WK, SW. een politieteam van Rijn en Braassem en een ploeg van de gemeente Alkemade en Docos. Uit onderzoeken kan wor den geconcludeerd dat bij circa 25 procent van alle on gevallen alcohol in het spel was. Ook sporters dragen daar aan bij. Uit onderzoek aan de hand van politiecon troles in Zuid-Holland bleek dat 4 procent van de gecon troleerde personen afkomstig uit sportkantines meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Enquêtes uit 1991 wezen uit dat liefst 24 procent van de uit sportkan tines afkomstige personen wel eens onder invloed van alcohol achter het stuur kroop. Jaarlijks vallen er in Neder land meer dan 200 doden en ongeveer 2000 ernstig ge wonden als gevolg van alco holgebruik. Zowel de lande lijke als de Zuid i lollandse cijfers van rijden onder in vloed laten gedurende de laatste jaren weer een stij ging zien. Jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 24 jaar hebben het grootste aandeel in deze alcoholon veiligheid. leiden caroline van overbeeke Medewerkers van de Rijksuni versiteit Leiden (RUL) krijgen een premie van 2500 tot maxi maal 25.000 gulden bruto als zij bij een andere werkgever aan de slag gaan. Dit staat in het nieu we Sociaal Statuut dat de uni versiteit en het personeel heb ben ondertekend. Voor deze bonus komen al leen 'herplaatsingskandidaten' in aanmerking, mensen wiens functie verdwijnt, en cx-perso- neelseden die een ontslaguitke ring krijgen na een dienstver band van minstens vijf jaar. Het voordeel van de universiteit is dat ze dan geen wachtgelden hoeft te betalen. Ook universi teitsmedewerkers die een baan bij een andere afdejing aanvaar den, worden beloond: ze krijgen 2500 gulden bruto. De universiteit kampt met ernstige financiële problemen door bezuinigingen van de overheid en een dalend studen tenaantal. Op dit moment is een vacature- en bestedingen stop van kracht. De faculteiten moeten bezuinigen en dat heeft ook gevolgen voor het perso neel. Daarom is een nieuw soci aal statuut gemaakt. Volgens de universiteit is het van helang dat de medewerkers 'mobiel' zijn. Volgens het sta tuut kunnen ook mensen wiens functie niet ter discussie staat elders werkervaring opdoen bij een tijdelijk project. Daarna kan de werknemer gewoon weer naar de oude werkplek terug. Werknmers wiens baan op de tocht staat, krijgen voorrang bij interne vacatures en komen in aanmerking voor om- en bij scholing. Om de overgang naar een andere werkgever te verge makkelijken kan een gesubsidi eerde 'proeftijd' geregeld wor den waarbij beide partijen nog terugkunnen. Daarbij verliest de werknemer zijn oude rechten niet. Voor de uitvoering van het het Sociaal Statuut legt de uni versiteit jaarlijks vier miljoen gulden opzij. A. van Duyneveld van het Overleg Personeelsza ken is tevreden met het statuut. „Gedwongen ontslagen zijn al leen aan de orde als eerst alles in het werk is gesteld om dat te voorkomen. Zelf denk ik dat hei zover niet komt. In het statuut staan veel alternatieven: her plaatsing binnen en buiten de universiteit, scholing en derge lijke. I Iet komt er op neer dat er meer mogelijkheden zijn hij hei verdwijnen van werk. De uni versiteit zet zich daarvoor in." „Maar de personeelsleden moeten wel flexibel zijn. Reor ganistie is een kwestie van ge ven en nemen, zowel voor de werkgever als de werknemer. Het statuut is sowieso een ver betering: er was wel een sociale regeling maar die was oud en veel beperkter." Politie pakt bandendieven leiden Twee Leidse broers (14 en 16 jaar oud) zijn zaterdag avond aangehouden toen ze autobanden aan het stelen waren bij een autodealer aan de Kennedylaan in Leiden. De politie ging af op een melding van een getuige en kon de wegrennende jon gens nog net in de kraag grijpen. De broers zijn overgedragen aan bureau HALT. Stichting Moslimgroep Leiden heeft haast met oude MEAO aan Flevoweg

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9