I Taiwan wil Nederlandse onderzeeboten kopen Mis de -WinterSALE niet. Beatrix waarschuwt tegen verruwing maatschappij Dm Minder milieuregels ^toor bedrijven in stad' Binnenland 'Euthanasievoorstel van Sorgdrager iets te vroeg' VOENSDAG 27 DECEMBER 1995 iaratekampioen legt inbreker neer iieuwegein Een 14-jarige landelijke karatekampioen uit Nieu- kfegein heeft op kerstavond een inbreker van 'zeker twee meter 1S< ang en honderd kilo zwaar' overmeesterd. Met een paar rake aratestoten werkte hij de man, die door een tuin probeerde te uitkomen, op de grond. Samen met zijn vader hield hij de in- ireker vervolgens in bedwang totdat de politie kwam. Stille Tocht bij Westerbork /esterbork Zo'n vierhonderd mensen hebben op tweede kerst- ag deelgenomen aan een Stille Tocht bij het voormalig Kamp Westerbork. De vredesmars is bedoeld als stil protest tegen alle iterneringskampen, schendingen van de mensenrechten en ra- isme in de wereld. De tocht was georganiseerd door de Appèl roep Westerbork en het Herinnerings Centrum Kamp Wester- ork die hiermee een nieuwe traditie in het leven willen roepen. Vissterfte in rivier AA na ongeval sten» In het riviertje de AA, tussen Asten en Helmond, is dit reekeinde massale vissterfte geconstateerd. Vrijdagmorgen had en verkeersongeval plaats op de N279, waarbij vijfduizend liter wavelzuur uit een tankwagen weglekte. De zwavelzuur lekte in e rivier. Op zes kilometer van de plek van het ongeval werden ode vissen gevonden. Bij het ongeval kwam een chauffeur om et leven. )ud-minister Schouwenaar overleden i9|en haag Naar gisteren bekend is gemaakt is oud-minister J.F- JÜSchouwenaar-Franssen (86) op 24 december in haar woon- ilaats Bilthoven overleden. Schouwenaar-Franssen was de op- tlgster van Marga Klompé als minister van maatschappelijk zerk in het kabinet-Marijnen (1963-1965). Als zodanig was zij de zeede vrouwlijke minister in de Nederlandse geschiedenis, en eerste van WD-huize. Na haar ministerschap was Schouwe- iar-Franssen onder meer lid van het Europees Parlement. Lichaam vermiste vrouw gevonden Iarderwuk» Het lichaam van een vermiste vrouw uit Harderwijk t zaterdagmiddag gevonden in een vijver in haar woonplaats. De 35-jarige vrouw werd al sinds 17 december vermist. Spelende ónderen vonden haar lichaam. De vrouw bleek door verdrin- i het leven te zijn gekomen. De politie sluit een misdrijf lit. De vrouw had haar woning in overspannen toestand verla- i pn. Politie-onderzoek en opsporingsberichten via de media adden eerder geen resultaat opgeleverd. Oprichter stichting AAP overleden (MSTElveen De oprichter van de stichting AAP, Okko Reussien, [donderdagop 67-jarige leeftijd overleden. Reussien genoot J lekendheid als pleitbezorger voor een betere omgang met die- en. Vooral uitheemse dieren lagen hem na aan het hart. In 1972 ichtte hij de stichting Apen Adoptie Protectie (AAP) op. Naar Cederland gehaalde, verwaarloosde apen en andere exotische lieren werden naar het opvangcentrum van de stichting ge en verzorgd. Reussien was behalve primatoloog en etho- bog ook neerlandicus. Hij en zijn vrouw kregen voor hun werk eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau in goud. DC H ansen niet geliefd »ij meeste Nederlanders lerlanders hebben weinig op it Fransen. Uit een door het 'O uitgevoerde enquête blij- zij in Nederland zelfs min- "jr geliefd dan Duitsers. Ook tten en Belgen zijn populair- r dan de Fransen. Wel is ankrijk het favoriete land om verblijven. Dln opdracht van de Volkskrant beg het onderzoeksbureau 46 Nederlanders naar het ^Sjeld dat zij vai\hun Europese (ren hebben. De Fransen ianc bij hen te boek als het nst democratische, minst to- lante en minst betrouwbare Ik. De Belgen scoren als sym- khiek volk het hoogst, gevolgd lor de Britten. De Duitsers jan op een derde plaats, zij j -fversum anp Gjor kleine ondernemingen in pnomisch moeilijke stadswij- h zouden minder strenge Rilieuregels moeten gelden, pdelijk, provinciaal en lokaal de regelgeving zo verfijnd dat !ine bedrijven er niet meer be uit de voeten kunnen en tien van investeringen. Som- ige wijken in de grote steden bben die investeringen juist rd nodig. Staatssecretaris Kohnstamm Innenlandse zaken) zei dit Iteren in het Radio 1 journaal. januari vergadert de Tweede ter over mogelijkheden om p economische investeringen in moeilijke stadswijken te verge makkelijken. Kohnstamm vindt vermindering van milieuregel geving of fiscale maatregelen zoals het versneld afschrijven van investeringen, de belang rijkste opties. Het gaat om wijken in grote steden die door criminaliteit, slecht onderhoud en vermin derde leefbaarheid niet aantrek kelijk zijn voor ondernemers. Door het uitblijven van investe ringen worden de problemen echter alleen maar groter. Kohnstamm wil die negatieve spiraal doorbreken. J»-"*; D <ao! L —KE A WinterSALE met kortingen tot wel 60%. n woensdag 27 t/m vrijdag 29 december geopend 2100 uur. Zaterdag 30 december van 9.00 tot 18.00 ui CEA informatielijn 0184-495 555 Betrokken ministeries ontkennen contact met Taiwan WD-leider Bolkestein in interview: den haag anp Taiwan heeft belangstelling voor twee gebruikte Neder landse onderzeeboten. Dat meldt de Taiwanese krant United Daily News op basis van bronnen bij de Taiwane se marine. De aankoop past in de plannen van het eiland om haar marine flink uit te breiden. Het verkopen van militair materieel aan Taiwan ligt al sinds jaar en dag po litiek zeer gevoelig. den haag gpd De ministeries van defensie en buitenlandse zaken in Den Haag ontkennen dat er contact is geweest met Taiwan over de mogelijke verkoop van onder zeeërs. Een eerdere poging van Taiwan om nieuwe duikboten van Nederlands fabrikaat te ko pen, mislukte nadat China Ne derland zwaar onder druk had gezet. Nederland heeft sinds een jaar twee onderzeeërs in de aanbieding. Het gaat om duik boten uit de Zwaardvis-klasse, die inmiddels zijn vervangen door een nieuw type, de Walrus. Een woordvoerder van defensie verklaart dat er het afgelopen jaar wel interesse is geweest voor de twee schepen, maar weigerde te zeggen welke partij en Nederland hiervoor hebben benaderd. China en Taiwan hebben al sinds eind jaren veertig gespan nen relaties. Het communisti sche China erkent het kapitalis tische Taiwan niet, en vindt dat het eiland onder Chinees be stuur zou moeten vallen. De verhoudingen kwamen extra onder druk toen de Taiwanese president Lee Teng-hui afgelo pen zomer toestemming van Washington kreeg om de Vere nigde Staten te bezoeken. Sindsdien hebben de Chinezen dichtbij Taiwan militaire oefe ningen gehouden. In antwoord op de Chinese dreiging is Taiwan bezig zeer modern wapenmaterieel aan te schaffen. Eerder dit jaar kondig de de Taiwanese marine aan in totaal 22 fregatten te willen be trekken van Frankrijk en de VS. Nederland zag in de jaren tach tig af van de verkoop van duik boten aan Taiwan, nadat China had gedreigd haar markt te slui ten voor het Nederlandse be drijfsleven. WD-leider Bolkestein vindt dat minister Sorgdrager van justitie „iets te vroeg" is geweest met haar voorstel om euthanasie onder bepaalde voorwaarden niet langer strafbaar te stellen. Sorgdrager denkt aan het instel len van een toetsingscommissie van juristen, medici en ethici die het handelen van artsen moet beoordelen. Bolkestein vindt dat Sorgdra ger beter had kunnen wachten met haar uitspraken tot de hui dige euthanasiewetgeving is ge- evalueerd, zoals ook is afgespro ken in het regeerakkoord. Hij zei dit zondag voor het Radio I Journaal. Bolkestein verzet zich niet bij voorbaat legen het voorstel van de minister, maar wil eerst na gaan of daarvoor wel voldoende draagvlak bestaat bij de bevol king en de Tweede Kamer. Bij een zo gevoelig onderwerp als euthanasie is een breed draag vlak van groot belang, aldus de WD-leider. „Sorgdrager moet oppassen dat ze niet te ver voor de troepen uitloopt." PvdA en D66 hebben de afge lopen dagen al positief gerea geerd op de uitspraken van Sorgdrager. Ook de artsenorga nisatie KNMCi is er verheugd over. Het CDA voelt er echter niets voor. Over het optreden van het ka binet in het algemeen zei de WD-voorman dik tevreden te zijn. Hij beloonde het kabinets beleid met een 7,5. Voortzetting van paars in de volgende re geerperiode behoort dan ook zeker tot de mogelijkheden, al dus Bolkestein. het-,,met een slechts geringe voorsprong op de Fransen. Duitsland is het land waar Nederland volgens de onder vraagden momenteel de beste relaties mee heeft. Bondskanse lier Kohl is de meest bekende en meest gerespecteerde rege ringsleider. Slechts twee van de honderd mensen zeiden respect op te kunnen brengen voor de Franse president Chirac. Het beeld van Frankrijk wordt blijkens de enquête niet langer bepaald door stokbrood en wijn. Atoombommen en kern proeven hebben het imago van Frankrijk geen goed gedaan. Ook Duitsers zijn niet echt ge liefd, maar de anti-Duitse stem ming van enige jaren geleden lijkt wat geluwd. Koningin Beatrix heeft in haar kerstboodschap een vurig pleidooi gehouden alles te doen om te zorgen dat onze samenleving niet uiteen valt. Ze deed een klemmend beroep op ieder persoonlijk om verant woordelijkheid te nemen voor anderen. De vorstin noemde vrijwillige zorg en aandacht voor anderen 'het cement dat de maat schappij bijeen houdt'. In een toespraak die tamelijk somber van toon was, zei de koningin dat Nederland weliswaar in 'betrekkelijke harmonie en rust' verkeert, maar zag ze ook 'duidelijke tekenen van verruwing en agressie, afnemend ver trouwen onder mensen, vernielzucht en het ontlo pen van verantwoordelijk heden'. „Er is alle reden om met kracht hiertegen in te gaan". De koningin waarschuwde voor collec tieve haat jegens bepaalde groepen mensen, die 'an ders' zijn, vanwege hun ge loof, huidskleur of etnici teit. In een snel verande rende wereld kunnen angst en onzekerheid leiden tot vijandigheden, „en wie zich eenzaam voelt, zwak en onveilig, vindt valse ge borgenheid in een geza menlijk afzetten tegen die anderen". Hieronder de in tegrale tekst van de toe spraak. „Het licht van kerstmis schijnt ook vandaag in het donker van menselijke angst, onzekerheid en teleurstelling. In het jaar van herdenking van oorlog en be vrijding ervoeren wij ook zélf hoe op vele plaatsen in de we reld geweld en haat de dagen konden verduisteren. Opnieuw komt de waag op of wij mensen ooit van het verleden zullen le ren. Hoewel we uit ervaring we ten dat collectief geweld ram pen veroorzaakt blijkt gemeen schappelijk gevoelde haat toch telkens weer de overhand te krijgen. De afkeer van de ene groep jegens de andere blijft een hardnekkig kwaad in de ge schiedenis van het menselijk sa menleven, een kracht die door werkt van generatie op genera tie. In een wereld van snelle veran dering kunnen angst en onze kerheid leiden tot een vlucht in vijandelijkheid. Wie zich een zaam voelt, zwak en onveilig, vindt valse geborgenheid in een gezamenlijk zich afzetten tegen 'die anderen': andersgelovigen, weemdelingen, mensen met een andere huidskleur, etnische oorsprong of cultuur. Een inge wikkelde maatschappij wordt versimpeld tot tegenstellingen die gemakkelijk zijn waar te ne men. Waar op individuele on verdraagzaamheid nog een ta boe rust, kunnen gevoelens van frustratie en agressie in collec tieve haat een schijn van recht vaardiging krijgen. De heldere boodschap van lief de die Kerstmis ons brengt, staat hier recht tegenover. Juist de kracht van haat tussen men sen maakt liefde zo bijzonder. Die liefde wordt al zichtbaar bij het begin van het leven wan neer een volstrekt afhankeljk kind in geborgenheid en toewij ding ter wereld komt. Ook het Kerstkind werd zo geboren, zij het in zeer bijzondere omstan digheden en niet in een 'ge woon' gezin. Tijdens zijn leven woeg Jezus zélf een open en liefdevolle in stelling tegenover het ongewo ne en het afwijkende en mede dogen jegens zwakken en weer lozen. Naastenliefde bewijst zich met name daar waar men sen zich niet onmiddellijk tot el kaar aangetrokken voelen. Zij komt tot bloei in de uitdaging van het samen leven in ver scheidenheid. Samenleven begint thuis. Daar komen we in aanraking met an dere meningen en hebbelijkhe den, met kritiek en met gedrag dat ons kan ergeren. In die klei ne leefeenheid, hoe ook ge vormd, vinden wij onze eerste leerschool in liefde en verdraag zaamheid. We worden ons be wust dat anderen hun eigen rechten hebben en hun vrijhe den, dat verschillen erkend en aanvaard moeten worden. Ook - verschillen van mening zijn les sen in verstandhouding omdat niemand, als individu noch als lid van een gemeenschap het al leenrecht bezit op de waarheid. Verdraagzaamheid is gegrond op geloof in de gelijkwaardig heid van alle mensen. In gezin nen kan een voedingsbodem worden gelegd voor zelfzucht en intolerantie maar kan ook worden opgevoed tot openheid en deelname aan een maat schappij die minderheden res pecteert en anders denken waardeert. Er heerst tegenwoordig zorg om het gezin. Nog maar enkele tientallen jaren geleden kende de Nederlandse maatschappij veelal uitgebreide families en gezinnen met twee ouders. De overgang naar een samenleving met veel kleinere gezinnen waarbij soms één van de ouders ontbreekt en de traditionele fa milieband aanzienlijk is ver zwakt, betekende een sociale en culturele omwenteling. Er is een neiging die revolutie in de per soonlijke levenssfeer vooral ne gatief te beoordelen. Toch moe ten we bedenken dat beproefde maatschappelijke instellingen nooit een garantie kunnen vor men voor de kwaliteit van het leven. Het grote gezin en de uit gebreide familie werden als be schermend maar soms ook als benauwend ervaren. In het mo derne gezin wordt veel waarde gehecht aan mondigheid en zelfstandigheid van de leden. Maar naast ruimte voor eigen ontwikkeling hebben mensen ook behoefte aan weerwerk en steun. Meer en meer komen die van buiten. Het gezin als funda ment voor leven in gemeen schap is minder hecht gewor den en kwetsbaarder. Waar verdriet mensen treft en waar het mis loopt in persoon lijke verhoudingen, kunnen DE KERSTSHOW VAN DORMAËL: EEN UITGESLAPEN UITSTAPJE Het is kerstshow bij Dormaël. Van vrijdag 22 tot en met zaterdag 30 december nemen wij u mee in een sfeervolle ambiance, waarin wij u alles vertellen over lekker slapen en uitgerust ontwaken Neem nu onze collectie '96. Die staat in zijn volle glorie nu al opgesteld in onze winkels. Bent u mooi de eerste die daarmee kennismaakt. En Dormaél zou Dormaél niet zijn als zo'n gezellige kerstpresentatie niet vergezeld ging van een bijpassend hapje en drankje. Welkom dus. In de opmerkelijke kerstsfeer van de slaapkamerspecialist bij uitstek OtSLAAPKA M ERS lelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri rt Rotterdam Utrecht Veenerdaal Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST ernstige ontwrichting en een zaamheid het gevolg zijn. Om gaan met verdriet ziekte, een groot gemis, verstoorde verhou - dingen, verbroken trouw en ge schonden vertrouwen gaat de spankracht van het individu vaak te boven. Verdriet maakt eenzaam. Om een nieuwe weg te vinden moet een mens uit zijn isolement kunnen treden. Dat kan niet zonder steun van medemensen die zich bereid tonen verantwoordelijkheid te nemen voor een ander. In onze nlaatschappij is een neiging ontstaan verantwoorde lijkheden scherp af te hakenen en precies te regelen. Maar het komt niet alleen aan op wetten en nauwkeurig vastgestelde rechten en plichten. Bovenal gaat het om de instelling van mensen ten opzichte van el kaar. Ook daar, waar geen spra ke is van verplichtingen krach tens wet en contract, kunnen mensen hun verantwoordelijk heden tóch nemen. In vrijwilli ge zorg en aandacht voor ande ren ligt het cement dat de maat schappij bijeen houdt. Noch door de markt met zijn waar denstelsel uitgedrukt in geld, noch door regelingen van de overheid kan de kwaliteit van het bestaan voldoende worden verzekerd. Uiteindelijk komt het er op aan of mensen bereid zijn elkaar te dragen en te schragen. Hoopgevend is het te zien hoe mondige en zelfstandige bur gers gezamenlijk deelnemen aan ontwikkelingen in de maat schappij. Naast traditionele in stellingen zoals kerken, scholen, universiteiten, vakbonden en politieke partijen zijn nieuwe vormen van betrokkenheid ont staan, gericht op de verwezen lijking van idealen. Daardoor wordt hel sociale weefsel ver sterkt dat bescherming kan bie den tegen neigingen zich van de maatschappij af te keren. De overheid richt zich op publieke verantwoordelijkheden zoals de FOTO ANP ARTHUR BASTlAANSl bestrijding van sociaal-econo mische ongelijkheid, onrecht vaardigheid in eigen en in cle volkerengemeenschap. Maar voor hei doorbreken van onver si lulligheid, het stimuleren van burgers hun stem te laten horen hij besluitvormingen het be trekken van mensen hij maal schappelijkeontwikkelingen zijn organisaties oude en nieuwe die gemeenschapszin gestalte geven, onmisbaar. In vergelijking met toestanden in de wereld elders kenmerkt betrekkelijke harmonieën rust de Nederlandse samenleving. Toch zien we ook hier duidelij - ke tekenen van verruwing, agressie, afnemend vertrouwen onder mensen, vernielzucht en het ontlopen van verantwoor delijkheden. Er is alle reden met kracht hiertegen in te gaan. Steeds weer moet worden ver zekerd dat nieuwe generaties kansen krijgen tot het nemen van een eigen verantwoordelijk heid voor de toekomst. Van ou deren mag worden verwacht dat zij jongeren voorgaan in verdraagzaamheid en respect voor medemensen, natuur en dingen van waarde. Zo'n hou ding is niet alleen nodig voor onze eigen omgeving. Dok de problemen ver weg zijn heel dichtbij gekomen en gaan ons aan. Geen mens kan leven voor zichzelf alleen. De liefde die God ons met Kerstmis toont is een liefde die niet heknelt maar ruimte laat voor het nemen van eigen ver antwoordelijkheden. Het is een liefde die vrijmaakt en ieder mens in zijn waarde laat. De kracht van die liefde hebben wij nodig, in onze eigen kleine we reld en in de grote wereld vol te genstellingen. I let is een liefde die niet afwijst wie tekort schiet, maar die telkens opnieuw mo gelijkheden geeft tot een nieuw begin Ik wens u allen een gezegend Kerstfeest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5