'Met zeventig brandhaarden op de j wereld is vrede niet vanzelfsprekend'; Belasting ontduiken moeilijker dan je denkt Feiten &Meningen Wereld op zijn kop in Bosnië m mrwwT w WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 Ons continent is een continent van oorlogen. De vele landjes en landen, elk met hun eigen belangen en identiteit hebben er eeuwenlang aanleiding toe gegeven de wapens op te ne men. Een uiterst dynamisch, maar ook destructief proces. Destructiever naarmate technologie en democratie voort schreden. De vooruitgang van wetenschap en technologie, lange tijd het monopolie van ons continent, maakte ook de behoefte naar grotere rijkdom, naar grotere markten en naar de onderwerping van andere volken wakker. Het maakt niet alleen de behoefte wakker, maar het verschaft ons ook de mogelijkheden om die behoefte, desnoods gewapender hand, te bevredigen. De uitbreiding van de democratie ep de betere scholing van de bevolking gaf aan dit proces een geheel eigen dyna miek. Het was niet meer voldoende om als leidinggevende elite iets te beslissen, men moest er ook het volk nog voor zien te winnen. Napoleon was de eerste die daar diepgaand mee werd geconfronteerd en Hitler en Mussolini waren vooralsnog, althans op Europese schaal, de laatsten. Twee wereldoorlogen hebben we inmiddels achter de rug en als aanstichters op onze naam staan. Daarnaast waren er talloze oorlogen en oorlogjes die niet direct konden ontaarden in een werelbrand. De Tweede oorlog is beëindigd door de Amerikanen, Ca nadezen en de Engelsen. Door krachten dus van buiten het continent, met Amerika als machtigste natie in de hoofdrol en Engeland als goede tweede. Vooral die tweede dreigen wij in onze analyses en herdenkingen nogal eens te vergeten. De Engelsen waren echter prominent aanwezig, hier en in de oost hebben zij gestreden met een grote inzet van mensen en kapitaal. Zo bezien is de terughoudendheid van dè Engelsen tegen over het continent niet alleen maar terug te voeren op die ei genaardige voorliefde voor dat eiland van hen in volmaakte afzondering, maar hebben ze ook een zeker historisch gelijk aan hun kant. Europa heeft er te dikwijls een puinhoop van gemaakt om het zomaar te vertrouwen. Het is die geweldige ambivalentie die uitnodigt tot wantrouwen. Het is dit we relddeel waarin de moderne wetenschap en cultuur hun oor sprong vinden en het is tezelfdertijd het werelddeel van de wereldbranden. Enorm vitaal, maar ook onberekenbaar en geneigd tot de dood. Na de Tweede Wereldoorlog heeft vooral West-Europa zichzelf er weer bovenop gewerkt met behulp van de Ameri kanen, de zogenoemde Marshall-hulp. Overigens hulp die niet om niets werd gegeven en waar aan strikte voorwaarden werden ver bonden op politiek, militair en eco nomisch terrein. Er was een grote be reidheid om aan die voorwaarden te voldoen, niet alleen van de elite maar breed gedragen door de bevolkingen van de Westeuropese landen. Zelfs opkomende links-radicale avonturen werden via de stembus door de be volkingen rücksichtlos opzij gescho ven. Natuurlijk werd daarbij een handje geholpen door Amerikaanse diensten en hun handlangers ter PIM FORTUYN plaatse. Dat is echter niet de essentie, medewerker De essentie is dat de volkeren het ge woon zelf deden door het uitoefenen van hun stemrecht, wat communis ten, Sartre en anderen daarover ook later hebben beweerd. Voor de Marshall-hulp was dus een uitstekende basis aan wezig en het draagvlak onder de bevolking was optimaal en heeft zich ook in korte tijd böwezen. Hoe staan de zaken er nu in Bosnië voor? Ook daar heet het nu vrede te zijn en ook daar wordt van het ontwikkelde Westen een soort Marshall-hulp verwacht. Ik vrees dat de si tuatie daar nu heel anders is dan bij ons in 1945. Ik vrees ook dat het hele avontuur op een grote mislukking en dito kater zal uitdraaien. Die vrede is een volstrekt opgelegde vrede. Een vrede die bovendien tot stand gekomen is zonder de aanwezigheid van een vertegenwoordiging van een van de belangrijkste oorlogvoerende partijen: de Bosnische Serviërs. Welnu zult u zeggen, de Tweede Wereldoorlog is ook be ëindigd zonder instemming van Hitler en Mussolini. Dat is juist, maar wel met instemming van de bevolkimng en ook in coöperatie met hun nieuwe leiders. De wederopbouw is zelfs eendrachtig in samenwerking geschied met die door verkiezingen gekozen nieuwe leiders. In Bosnië zie we niets van dit alles. Hun leiders zijn gekwalificeerd als oorlogsmis dadigers. De overige leiders van de partijen in dit conflict niet, terwijl zij dikwijls niet veel minder boter op hun hoofd hebben, inclusief die officiële moslim-regering in Bosnië. Wat een haat en een gevoel van tekort gedaan zijn zal dat kweken bij de Bosnische Serviërs, een niet onbelangrijk deel van de Bosnische bevolking. Haat die voor jaren zal worden gevoed en ongetwijfeld opnieuw een uitweg in tomeloze agressie zal zoeken. De geschiedenis levert ons daarvan voorbeelden genoeg. Het eenzijdig in de beklaagdenbank zetten van de Bosnische Serviërs door de internationale ge meenschap zal de haat in de harten van die mensen slechts aanwakkeren en ons straks duur komen te staan. Betekent dit alles nu dat onze regering enige terughou dendheid aan de dag legt en kiest voor een genuanceerde opstelling? Geenszins. Ook de regering volgt met ware hon dentrouw de Amerikaanse visie en beleidslijn die de moslims bestempelt als slachtoffers en de Serviërs als agressors. We doen meer dan trouw mee aan de levering van troepen om die 'vrede' af te dwingen en hebben ons laten opschepen met de verdediging van een van de gevaarlijkste gebieden. Voor de wederopbouw tasten we diep in de buidel. We be horen tot de relatief grootste gevers en lopen voorop bij het kanaliseren van hulp. We stellen daaraan geen enkele voor waarde, ook niet wat betreft bewezen goed gedrag en draag vlak onder de bevolking. Het grote zakkenvullen door de autoriteiten is inmiddels begonnen. Voor internationale telefoongesprekken worden inmiddels torenhoge tarieven geheven, 41 dollar per minuut. De NAVO en de hulpverleners zijn van harte welkom. Om uw hulp überhaupt te kunnen verlenen, zullen wij u tillen tot het uiterste. I let is de wereld op zijn kop, de wereld van mal le Pietje. Nederland, en met name Pronk, loopt weer eens voorop en smijt met de belastingcenten van zijn volk. Een volk dat straks de rekening krijgt gepresenteerd met een to renhoge rente, de Bosnische bevolking, zal ons weten te vin den. Maar we verdienen niet veel beter. Het zijn tenslotte de mensen in het land die dit alles laten gebeuren. Zij vergeten regering en volksvertegenwoordiging aan hun jasje te trek ken. Jaarwisseling èn nummerwisseling. Een nieuw jaar en ook nieuwe nummers. Vergeet ze niet in uw agenda te noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096. Bellen? Even tot (10) tellen. Prinses Margriet enthousiast over haar nieuwe baan bij het Internationale Rode Kruis Prinses Margriet draagt een dikke sta pel papieren. Resolu ties, protocollen, de structuur van het In ternationale Rode Kruis en de Rode Hal ve Maan- organisatie, een boek voor als we echt op de details in willen gaan. Het past bij haar gedegen ma nier van werken. Mede daarom is zij deze maand tijdens een spannende vergade ring in Genève geko zen tot voorzitter van de Standing Commis sion, het hoogste be stuursorgaan van het Internationale Rode Kruis. Haar uitverkie zing kwam voor haar zelf onverwacht. „Ik was overweldigd dat er zoveel vertrouwen in mij werd gesteld. Je maakt andere delega ties van zeer nabij mee en met veel ben je ook echt bevriend. Ze le ven met je mee. Dat is een emotioneel mo ment." „We waren allemaal nerveus of we de eerste ronde zouden ha len. De statuten schrijven voor dat je bij de eerste stemming de absolute meerderheid moet hebben. Je weet niet op hoeveel stemmen je kunt rekenen. Dat is toch wel een avontuur. Aan zo'n grote onderneming heb ik me nog nooit eerder gewaagd. Het duurde alleen allemaal een beetje lang en dat is nooit pret tig als je op het vinkentouw zit. Staande de vergadering is ons als Standing Commission ook verzocht de verkiezingsproce dure in ieder geval rigoureus te wijzigen." Prinses Margriet (52) werkt bin nen het Nederlandse Rode Kruis, waarvan ze ondervoorzit ter is en het Internationale Rode Kruis al dertig jaar voor 'de meest kwetsbaren in onze sa menleving' en de slachtoffers van oorlogen en natuurrampen. Bij haar ging dat in de praktijk letterlijk van ziekenverzorgster tot voorzitter van de internatio nale commissie die mede be paalt op welke manier die hulp aan slachtoffers het meest doel matig kan worden gegeven. Be leidszaken, ver van zieken en patiënten. „Als je je motivatie hebt gekre- Prinses Margriet: „Natuurlijk stompen mensen af van alle ellende." gen door werkelijk te werken met de mensen om wie het gaat, dan denk ik datje dat al tijd met je meedraagt. Dat is de basis voor je standpuntbepa ling. Ook in bestuursfuncties." „Het werk van vrijwilligers voor mensen die het meest kwets baar zijn in onze samenleving is niet veranderd. Dat blijft in we zen altijd hetzelfde. Met die er varing denk ik dat ik ook wel weet waarover ik praat. Door de jarenlange ervaring in het Rode Kruis heb ik een goede basis voor het werk dat ik nu ga doen." CONTACT „Het directe contact met men sen voor wie het werk gedaan wordt, is voor mij in de loop der jaren steeds minder geworden, maar het heeft mijn hart. Ik houd er door mijn werk een band mee. Het is niet de bedoe ling dat ik minder zal doen voor het Nederlandse Rode Kruis. Bij de kandidaatstelling voor de Standing Commission is duide lijk gekeken naar degenen die weten wat er in hun eigen ver eniging leeft. Je moet ook kun nen terugschakelen naar de werkelijke problemen, ook in je eigen vereniging. Je kunt niet ergens in het luchtledige han gen en dan geen binding meer hebben met je achterban." Haar staat van dienst bij het Ro de Kruis is indrukwekkend, zeg gen betrokkenen. Zelf houdt ze zich liever op de achtergrond. Om haar werk te doen. Inter views geeft ze dan ook alleen bij hoge uitzondering. Hoewel ze als vertegenwoordigster van het Rode Kruis 'bijzonder veel be lang hecht aan de rol van de media' in crisissituaties. „Natuurlijk is er een neiging dat mensen afstompen van alle el lende. Datje moedeloos wordt. Dat je het gevoel hebt: het helpt toch niet, want de mensen ge dragen zich absoluut niet naar de regels die ze zelf hebben on derschreven. Maar door publi- katies denk ik dat iedereen er steeds weer van overtuigd moet worden dat men het niet mag accepteren. Als wij zo niet dach ten en ons daar ook niet voor zouden willen inzetten, dan ge beurt er helemaal niets en laten we het uit onze handen glippen. Ik denk dat het heel belangrijk is dat de media op de voorpagi na's aandacht blijven besteden aan de ellende en de nood in de wereld. Ook voor de vergeten conflicten die wij als Rode Kruis en Rode Halve Maan-verenigin- gen ónder de aandacht probe ren te brengen, zoals Sierra Leo ne, Afghanistan, Liberia en meer. Ook grote rampen. Als er geen aandacht voor is, is het veel moeilijker om fondsen te werven en slachtoffers te hel pen." „Het is daarnaast belangrijk dat men laat zien wat er gebeurt met het geld dat zo gul wordt gegeven. Dat het wel degelijk een verschil maakt als er wordt geholpen. Natuurlijk helpt het nooit genoeg, maar het helpt wel. We hebben er in het Rode Kruis heel stringente regels voor om verantwoording af te leggen. Op de naleving daarvan wordt ook steeds kritisch gelet." „Ik heb zelf de afgelopen weken motivatie geput uit wat je hoort van zusterverenigingen en van anderen tijdens de vergaderin gen over wat er wél lukt, wat er wél gebeurt. Hoe Rode Kruis en Rode Halve Maan-verenigin gen weer beginnen met functio neren in voormalig Joegoslavië. Als je ziet dat daarvoor echt vol ledig nieuwe vrijwilligers, on danks alles wat zij meemaken naar Genève komen, dan is dat heel erg bemoedigend. Het zijn kleine dingen die bemoedigend zijn." Prinses Margriet onderkent dat er steeds meer hulporganisaties komen. Ze lopen elkaar nogal eens voor de voeten in de crisis gebieden en moeten concurre ren om 'de gulden' van de do nateur. „Ik denk dat we als hulporganisaties heel goed complementair kunnen zijn, mits we goede afspraken met elkaar maken, wat ook al is ge beurd. De hulporganisaties met hun specifieke werkwijze wer ken in het veld meestal uitste kend samen. Er is zoveel nood te ledigen in de wereld, dat ik denk dat er werk is voor heel veel hulporganisaties." FONDSEN WERVEN „Wij zullen steeds meer ons best moeten doen om de men sen te activeren geld te geven. Ik vrees dat de ellende in de we reld nog steeds zo groot is dat wij nog heel lang dringend een beroep moeten doen op overi gens bijzonder gulle gevers in ons land. Onze specifieke ma nier van werken zullen wij daar bij onder de aandacht moeten brengen. Het Rode Kruis heeft zijn eigen werkwijze. Wij han delen volgens grondbeginselen, waarvan neutraliteit en onpar tijdigheid de bekendste zijn. Wij kiezen alleen partij voor de slachtoffers. Daarmee blijven we wel in gesprek met de strij dende partijen, anders kunnen we geen hulp bieden. Maar daarmee komen wij niet aan één kant van het conflict te staan. Wij hebben geleerd dat dit de meest effectieve manier is om hulp te bieden aan alle slachtoffers omdat men dan vertrouwen heeft in de hulpver leners. Wij staan niet aan de zij lijn zoals sommige critici zeg gen. Wij staan er midden in! In Rwanda is het Rode Kruis uit eindelijk de enige geweest die nog is gebleven." Nederland speelt een belangrij ke rol in de hulpverlening aan het buitenland. Maar zijn er nog genoeg jongeren te vinden die in Nederland als vrijwilliger wil len werken? „Aan ons zal het niet liggen. Ik zie veel jongeren die zich er voor inzetten. Je ziet bij alle or ganisaties dat mensen die wat ouder zijn, meer tijd hebben. Dat is een gegeven. De jongeren zijn bezig hun leven op te bou wen en hebben nauwelijks tijd. Het is een algemeen probleem. Ik begrijp het wel, want de hele maatschappelijke situatie is ver anderd voor jongeren. Het is meer een probleem voor onze westerse landen. Het is geen probleem voor jonge Rode Kruis-verenigingen. In landi waar ontzettend veel aanbi voor de jeugd, is het veel mi lijker om keuzes te maken. Waar dat niet zo is, is het Ri Kruis een vrij evidente manij om maatschappelijk bezig ti zijn." Prinses Margriet zal zelf niet naar conflictgebieden gaan regeringen daar aan resoluti te houden. „Wij zijn geen uiL voerend orgaan. Ik zal zekei gelmatig naar Genève moei gaan, omdat daar de vergai ringen plaatsvinden. In de ding Commission zijn naast vijf gekozen leden het Intei tionale Comité en de Feden de overkoepelende organis; van alle.Rode Kruis en Rodi Halve Maan-verenigingen, tegenwoordigd. De Standing Commission heeft tot taak tf bevorderen dat de resolutie! op de Internationale Confei tie zijn aangenomen, wordi uitgevoerd. Het lot van slacl fers in conflicten staat centi De resoluties zijn niet vrijbl vend en scheppen verplicht gen voor alle partijen die zej- consensus hebben aangeno* men. Ieder heeft zijn eigen v antwoordelijkheid en kan hf nerd worden aan zijn morel verplichtingen. Drukmiddel hebben wij niet." „Onze andere opdracht is harmonie te bevorderen bin de Rode Kruis en Rode Hal\£ Maan-familie, waar bijna ho derdzeventig verenigingen <r van uitmaken. Gezien de grjj verschillen in cultuur is het I langrijk dat wij als Standings Commission ook verschilleir culturen vertegenwoordiger elk met onze eigen ervaring?, bijdrage te leveren aan harrt nie door respect voor elkaai? Naast twee Europeanen zittr er vertegenwoordigers uit j£ pan, Colombia en Zimbabv/j de commissie. De tweede Ej ropese vertegenwoordigster Christina Magnusson, de zi| van de Zweedse koning; eeif milieband waarop ze binneP haar werk voor het Rode Kif overigens niet wil worden af gesproken. „Twee collega'sj lacht prinses Margriet. Dat allebei in dezelfde commis? zijn gekozen, is puur toeval, hadden gedacht dat ze gezil' hun achtergrond, beiden uil ropa, niet allebei verkozen Ir den worden. Maar de vergat ring besloot anders. Allebei^ kozen en uitsluitend op huil" staat van dienst. Dat er verd voornamelijk mannen in df commissie zitten, vindt pi Margriet geen bezwaar. „Ikl loof dat het heel gezond is een gemengd gezelschap t< hebben." Vrede blijft het belangrijkst! doel waarnaar moet wordei streefd. „Er zijn nog meer zeventig brandhaarden in wereld. Vrede is helaas niel zelfsprekend, daar moeten ons op bezinnen. Dat hebbi we het afgelopen jaar ook daan. Ruim." DEN HAAG MAAIKE KRAAYEVELDj BELASTING BELICHT Rubriek over I kwesties door Dennis Wie 'per ongeluk' zijn inkom sten niet opgeeft aan de Belas tingdienst loopt kans op een hoge boete. Een boete van 100% van de te weinig geheven belasting is geen uitzondering. De belastingrechter wil een der gelijke boete nog wel eens ver minderen. De rechter zal deze boete echter niet zo snel ver minderen wanneer men willens en wetens wist dat de kans be stond dat er te weinig belasting zou worden geheven. Daar kwam een inwoner van Zuid-FIolland onlangs ook ach ter. Van de ABN/AMRO-bank kreeg hij een financieel jaar overzicht waarin stond dat hij het afgelopen jaar 8.922 gulden aan rente had gekregen. De man gaf dit bedrag dan ook op in zijn aangifte inkomstenbelas ting. De bank ontdekte echter dat er iets met de jaaroverzich ten fout was gegaan. De ont vangen rente moest niet 8.922 gulden zijn maar 14.232 gulden. In een brief gaf de bank de fout aan de man door. In deze brief stond ook nog het volgende ver meld: 'Voor de goede orde be richten wij u dat de belasting dienst wel op de juiste wijze is geformeerd'. De bank adviseer de vervolgens om een kopie van de brief naar de belastingdienst te versturen, zodat de belasting inspecteur één en ander direct kon verwerken bij de afhande ling van de aangifte. De man deed echter alsof er niets aan de hand was en- stelde de belas tingdienst niet op de hoogte in de hoop dat hij de dans zou ontspringen. Daarmee had hij zich verke ken. Alle Nederlandse banken zijn namelijk elk jaar verplicht om alle uitbetaalde rente aan de belastingdienst op te geven. Zo werd ontdekt dat de man rente inkomsten had verzwegen. De belastinginspecteur legde dan ook een navorderingsaanslag op en daarnaast moest de man een boete betalen van 50% van de niet betaalde belasting. De man ging nog naar de belastingrech ter maar daar haalde hij bakzeil. Belastingrechter Aukes-de Vries stelde vast dat de man 'willens en wetens de geenszins als denkbeeldig te verwaarlozen kans heeft aanvaard dat er te weinig belasting zou worden geheven'. De boete werd dan ook in stand gelaten. Op dezelfde dag deed dezelf de belastingrechter ook uit spraak in een andere belasting ontduikingszaak. Deze man kreeg een afkoopsom van een bij zijn werkgever opgebouwd pensioen van ruim 11.000 gul den uitbetaald. Hier werd geen loonbelasting op ingehouden. Dit was mogelijk aangezien de man verklaard had dat hij niet meer in Nederland, maar in België zou wonen op het mo ment van uitbetalen. Op 3 fe bruari 1989 had hij zich laten uitschrijven uit het bevolkings register in Nederland en op 11 mei 1989 had hij zich weer laten inschrijven in dezelfde (Neder landse) gemeente. Op deze ma nier hoopte hij dus onder de be lastingheffing uit te komen. Maar dat gaat niet zo gemakke lijk. Ten eerste heeft men vol gens de Nederlandse wet het hele jaar in Nederland gewoond wanneer men binnen een jaar weer terugkomt in Nederland. De belastingrechter wees de man er daarnaast ook op dat ook al zou deze wetsbepaling er niet zijn geweest hij ook nog gewoon zijn woonplaats in Ne derland had. Uit niets was na melijk gebleken dat hij Neder land echt had verlaten. Inschrij ving in enig Belgisch bevol kingsregister was onduidelijk, adres. Zo gemakkelijk kan men daar bovenop nog een zijn gezin woonde nog gewoon dus de Nederlandse belasting van 25%. Zijn feestdagen v in Nederland, hij werkte ook ook weer niet omzeilen. De een stuk minder gezellig, nog steeds in Nederland en had man moest alsnog de verschul- hier nog een correspondentie- digde belasting betalen met TOM JANSSEN WlMUt SORGPRAGÉR

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2