kleinkinderen vinden ons Neanderthalers ROLFF keukens Al voor 1,40 per dag mist u geen Uant meer. PLANET INTERNET Extra 1 Siemens kookdemonstrati A&ï op donderda 28 december van 10.30 tot 16.00 uur 3 JNSDAG 27 DECEMBER 1995 AAG ANS BOUWMANS pREET VERMEULEN ?ens tikte Sarah in: ik-ben- gefd-op-je. Ik weet nog dat icht: wat een onzin, we zijn iden voor elkaar. Maar ik iet ook niet helemaal ont zien... Uiteindelijk ben ik dit F jaar naar de VS gereisd. Bloednerveus natuurlijk. Maar op het vliegveld vlogen we el kaar direct om de hals. En we hebben elkaar drie weken niet losgelaten". Kees Schalken van de Katho lieke Universiteit Brabant doet onderzoek naar de maatschap pelijke gevolgen van Internet. Al 'surfend' over het beeld scherm is hij verliefd geworden op Sarah, een Amerikaanse stu dente die via Internet over het zelfde onderwerp om onder zoeksmateriaal vroeg. On-line klikte het meteen", herinnert hij zich. Binnenkort komt Sarah naar Nederland. „Misschien blijft ze wel, als 't goedgaat". Wordt de computer de huwe lijksmakelaar van de toekomst? Kunnen we hem in pakweg 2015 als een butler toespreken om de gordijnen te sluiten? Gaan scholen massaal dicht omdat de beste leraren lesge ven via Internet? Werken we al lemaal thuis en kopen we onze bankstellen bij voorkeur elek tronisch? W nductie kookplaat. I Twee maal zo snel als gas. Een ^.laag energieverbruik. En een Dokplaat die zelf niet heet wordt, lat is inductiekoken! De warmte ntstaat door een magnetisch veld de panbodem zelf, niet in de Lokplaat. Kom zelf kijken hoe het 'erkt. Hoe simpel. En hoe veilig. SIEMENS J bent van harte welkom op onze demonstraties. lolff Keukens, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder), £oeterwoude. Telefoon 071 5899206. Openingstijden: ma. t/m vrij. )9.00 - 17.30 uur, zat. 10.00 - 17.00 uur, do. koopavond 19.00 - 21.00 uur. Tijdens de demonstratie kunt u zien hoe beeldschoon de Siemens inductie kookplaten zijn. Magnetron plus oven. De kompakte alleskunner, moeiteloos ontdooien, verwarmen, grilleren, bakken en braden met meerdere systemen. Snel en veelzijdig en eenvoudig te bedienen. "IJ DEN S DE KOOKDEMONSTRATIEDAG ZIJN ER SPECIALE AANBIEDINGEN „Ja, ja en nog eens ja", zegt prof. dr. R.J. Tissen, hoogleraar aan de universiteit van Nijenro- de. „Onze kleinkinderen zullen ons beschouwen als een soort Neanderthalers. 'Goh, die leef den in een tijd dat er nog geen computers waren!'. En ze zul len jaloers op ons zijn. Omdat wij nog regelmatig naar buiten gaan, door een landschap naar ons werk rijden, van bloeiende bloemen genieten en boswan delingen maken". Ajax Die voorspelling gaat zelfs In ternet-fan Kees Schalken veel te ver. „Er zal altijd sociaal con tact blijven. Je gaat niet alleen naar school om lesstof in je op te zuigen, maar ook omdat je een sociaal wezen bent. Omdat je moet leren met andere kin deren om te gaan. Met werken is het idem-dito. Je wilt toch ook over Ajax praten? Boven dien is het erg moeilijk om sa men een (creatief) produkt te maken als je elkaar nooit ont moet. En ik zal die auto toch eerst willen zien, voordat ik 'm koop". Wel is het leven van Schalken nu al veranderd door toedoen van Internet. Na werktijd surft hij 's avonds gemiddeld nog drie uur voor zijn lol over het beeldscherm. Als Sarah naar Nederland komt, loopt ze het risico een 'Internet-weduwe' te worden, zoals de Amerikaanse computerexpert Clifford Stoll het omschrijft in zijn boek Sili con Snake Oil. Stoll vindt dat computercontacten de aan dacht afleiden van bestaande relaties. Sterker nog: de virtuele wereld van het computernet werk werkt de afbraak van fy sieke woongemeenschappen en buurten in de hand. Schalken heeft er via de com puter inmiddels een nieuwe kennissenkring bij van pakweg 40 a 50 mensen. „Ik heb er twintig ook in het echt ont- BRON: PTT TELECOM DE PLANEET VAN Telefoonlijn tussen modem gebruiker en modembank Planet Internet. Vaste verbinding tussen modembank en centrale computer Planet Internet. Vaste verbindingen met computers over de hele wereld. Gebruiker kan informatie uit deze computer halen. Elke ondernemer heeft een nachtmerrie dat een belangrijke klant belt op een moment dat er niemand bij de telefoon zit. Die angst is nu verleden tijd. Want voor 1,40 per dag kunnen klanten, leveranciers, collega's, kortom iedereen die uw nummer heeft, u overal bereiken. Voor belangrijke beslissingen en afspraken. Ook privé. Voor dat bedrag heeft u bovendien de zekerheid van een servicecontract! Bij het dichtstbij zijnde Business Center van PTT Telecom vertellen ze u precies wat u met 1,40 kunt bereiken. Pocketline Columbus^ plus Deze stijlvolle zaktelefoon heeft maar liefst 99 alfanumerieke geheugenplaatsen. Gecombineerd met een 6 Watt-booster en een handsfree carkit verandert de Pocketline Columbus plus bovendien in een volwaardige NMT (ATF-3) autotelefoon (optioneel). Nu voor 297 (excl.BTW) Renteverlies 10% Abonnement •rivate Space (NMT)* Kosten Koster per jaar per da| 1,40 e kosten per dag (excl. gespreksko» isis van GSM (City Space, 3 jaar) en de Pocketline Tango 2,11 ocketline Tango® 8SM zaktelefoon, geschikt voor SMS jrichten. Leverbaar in antraciet, digo blauw en groen, invoudige bediening, zeei ed leesbaar display. 260 am. Minder geschikt v bruik in auto. Pocketline Vespucci® De Pocketline Vespucci (gewicht 326 gram) munt uit door een voortreffe lijke verhouding tussen prijs en pres taties. Het is een fraaie, voordelige no-nonsense NMT (ATF-3) zaktelefoon met 49 alfanumerieke geheugenplaatsen. Pocketline Darwin®+ Menugestuurde GSM zaktelefoon. Voorbereid voor datacommunicatie. Ontvangen en verzenden van tekst berichten (SMS). 235 gram. Any key answer voor probleemloos beantwoorden. Uit te breiden met carkit. Inclusief snelladcr en milieu vriendelijke NIMH batterij. 698,-' (excl. BTW) Pocketline Marco Polo® De kleinste GSM-zaktelefoon van PTT Telecom is meteen ook uiterst veelzijdig. Hij kan tekstberichten ontvangen (SMS). Heeft een hcrhaalfunctie laatste tien gekozen numrr En weegt maar 225 gram. telecom DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS /cndrecht, V;in veg 12. Amsterdam-SIotcrdlJk, lamoven 2c. Barcndrccht, Donk I cda,TakkcbijstersDen Bosch, Utopialaan 22. Eindhoven (Son), Ekkersrijt 5057. Goes, Livingstoncw< □ningen, Atoomweg9. Haarlem, Oudewcg 159 Hengelo, Amarilitraat 6-12 Hilversum. Marathon I cuwarden, Celsiusweg 6. Nijmegen,Takcnhofplcin 1. Nuth, Handclsiraat 8. Rijswijk, Madame Curielaan ttcrdam-Noordwcst, Varescwcg 33/35 Tilburg, Dr. H. van Doorneweg 101 Utrecht, Europalaan 97a llo, Wijlrchofweg 11 Zwolle, Schuncvacrkade 88. Legitimatie. diere klanten cn rk van PTT Tele iting op Het M Bel voor meer informatie en andere verkoopadressen gratis 06-0403. moet. En dat zijn vrienden ge worden. Stuk voor stuk mensen die ik anders nooit ontmoet zou hebben." Hoe 'ontmoet' je iemand op Internet? Schalken: „Ik zit bijvoorbeeld in een discussie-groep over de mocratie en ik doe vaak mee aan een futuristisch spelletje dat KOBRA heet. In KOBRA zit ten veel nationaliteiten, veel Amerikanen. Dat trekt me wel. Bovendien kun je via Internet contact zoeken met mensen die eenzelfde soort interesse patroon hebben als jijzelf. In mijn geval is dat democratie, informatietechnologie, science fiction en bestuurlijke kwesties. Meestal communiceer je via eletronische brieven, e-mail dus". Maar wat is het verschil met een'penfriend'? Om die vraag moet Schalken wel een beetje lachen. „Via e- mail krijg je direct antwoord. Je merkt meteen of iemand brutaal is, adrem, verlegen of grof in de mond. Die echte •Amerikaanse rednecks haal ik er in twee minuten uil. In een brief kun je gemakkelijker je ware aard verbergen. Boven dien is een brief altijd één-op- één-contact. Als je met iemand in een spel- of discussiegroep zit dan weet je ook hoe iemand zich in een groep gedraagt". Natuurlijk kun je iemand via Internet niet zien, horen, voe len of ruiken. „Na een tijdje gingen Sarah en ik elkaar op bellen. Je wilt toch die stem ho ren. En fotootjes uitwisselen natuurlijk". Maar het onbreken van een scherm waarop je ge sprekspartner verschijnt, vindt Schalken juist een pré. „Tech nisch is het natuurlijk een fluit je van een cent om er een beeldje bij te doen. Maar of ik dat zou willen... Het geeft ook een bepaalde vrijheid dat de ander je niet kan zien. Ik vertel via Internet soms dingen die ik anders alleen aan mijn beste vrienden kwijt kan". Onlangs overleed één van Kees' Internet-vriendinnen. Een 18-jarig Australisch meisje. „Daar heb ik echt verdriet van gehad. Ik heb haar ouders ook een kaartje gestuurd. Weet je, ik had echt contact met haar en ik vond het ook heel boeiend om iemand van 18 jaar te ken nen. Die kom ik anders nooit tegen". Schalken wil en kan niet voorspellen of Internet een massa-medium wordt. „Dat hangt van zoveel factoren af. De verdere ontwikkeling komt in handen van de commercie. Dat kan ook niet anders, want alleen al met het leggen van al le kabels, is onnoemelijk veel geld gemoeid. Maar wat gaat ercie ontwikkelen? En is daar behoefte aan? Alle con sumenten-onderzoeken spre ken elkaar tegen. Video-op- aanvraag zal wel een succes worden. Wie wil niet met één druk op de knop zijn eigen TV- avondje samenstellen. Maar te leshoppen en telewerken? Ik plaats er mijn vraagtekens bij". Het is vooral de e-mail die Internet zo populair maakt. „Maar vergeet niet, flat is nu bijna gratis. Heel.het gebruik van Internet is nu bijna gratis. Dat gaat natuurlijk veranderen. En het is bovendien zeer de vraag of de commercie ruimte vrij laat op Internet voor dis cussie- en speletjesgroepen en e-mail voor persoonlijk ge bruik. Het speeltuinkarakter blijft waarschijnlijk niet". Heelal Binnenkort kan via een glasve zelkabel met de dikte van één haar elk nummer van The Wall Street Journal dat ooit is ge maakt hij IJ thuis bezorgd wor den - in minder dan een secon de. Dat schrijft Intemet-gocroe Nicholas Negroponte in 'Digi taal Leven'. Wat is de uilwer king van zo'n informatie-heelal op ons dagelijks leven? Prof. dr. Tissen gaat er eens goed voor zitten. Ilij voorspelt een heuse revolutie. „In het midden van de volgende eeuw is nog maar een minderheid van de mensen werknemer. Er komt gewoon een soort beurs op Internet. En op die beurs worden pakketjes werk aangeboden waar je of) kunt intekenen. Grafisch ont werpers worden bijvoorbeeld uitgenodigd om een etiket te ontwerpen voor een nieuwe li monade-lijn. Als je die op dracht krijgt, heb je twee weken werk en ondertussen kijk je of je aansluitend weer een nieuw klusje kunt vinden". Kortom, een soort dagloners- nieuwe-stijl? Tissen: „la, ik ben wat betreft de werkgelegenheid helemaal niet optimistisch. Want zo'n beurs wordt natuur lijk-een wereldwijde beurs. Dus ook grafische ontwerpers uit de VS en Italië proberen die op dracht te krijgen Ook het teleshoppen zal een grote vlucht nemen, weet Tis sen. „Nu zou niemand zijn au to nog via de TV willen kopen. Maar stel dat je nieuwe auto le vensgroot op de muur wordt geprojecteerd in alle gewenste kleuren. En dat je er -als je een speciale bril op zet - als het wa re omheen kan lopen en in kan zitten. Op dat moment gaat niemand meer naar een dealer toe". Maar ja, wie heeft er echter nog een auto nodig, als je ner gens meer voor naar buiten hoeft...? Het lijkt een banale ontwik keling: je inkopen thuis doen via een levensgroot TV-scherm met afstandsbediening die te gelijk telefoon is. Maar voor de economie zijn de gevolgen le vensgroot. Want er kan direct via de fabriek gekocht worden - en dat maakt traditionele dis tributiecentra, groothandels en ook een deel van de winkels overbodig. Hele economische schakels en daarmee hon derdduizenden hanen - zullen overbodig worden. Datzelfde toekomstbeeld schetst de Amerikaan Nicholas Negroponte in Digitaal leven. Er kan meer en meer digitaal worden gemaakt en gedaan. Neem de krant die U nu leest, liet maakproces is volledig ge digitaliseerd. Wij schrijven dit verhaal op een computer, het artikel wordt - evenals de illu stratie - met electronische post verstuurd naar de regio waar uw regionale krant wordt ge maakt. De opmaak wordt met de computer vorm gegeven en uitgevoerd. Alleen de allerlaafs te stap is nog fysiek, dat wil zeggen tastbaar. „Als inkt op dode bomen wordi geperst. Dat is de stap waarbij hits ato men worden", aldus Negrop onte. Ook die allerlaatste stap wordt op den duur gedigitali seerd. De drukpersen kunnen naar het museum toe: IJ ont vangt de krant via de computer thuis. „Zeker", zegt Tissen. „De denkfout die veel mensen ma ken is dat ze een computer voor zich zien zoals wij die nu kennen. Niemand gaat een boek lezen vanachter een beeldscherm - laat staan de krant. Maar Philips werkt nu aan de ontwikkeling van een soort 'magic carpets' (magische tapijtjes) zonder snoeren en stekkers waarvan je teksten kunt lezen. Kijk, als we zover zijn is het met het ouderwetse boek gedaan". Maar straks kunt IJ de com puter opdracht geven de krant op CD te zetten zodat IJ hem in de auto kunt afluisteren. En als IJ écht van papier wil lezen is de computer ook wel in staat een printje van die verzameling artikelen te maken. In dit op zicht is Schalken het met Tis sen eens. „De consument wordt steeds machtiger. Nu be slist de redactie van een krant wat je te lezen krijgt. Maar die beslissing kunnen mensen straks zelf maken", meent ook Schalken. Uiteindelijk kunnen we de computer de opdracht geven een dagelijkse selectie te maken van het nieuws met daarin bij voorbeeld veel aan dacht voor Bosnië, Nederland se literatuur, het basisonder wijs, de laatste mode en kin deropvang.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29