- f500,' 15.995,- Belachelijke president of een vertwijfeld statesman? 12.995,- 18.995,- 5 20.995,- Extra Op iedere Suzuki kun Je rekenen. MultiAuto$ 'Nixomaniehoudt Verenigde Staten in de ban jANSDEBRUUN» )p zijn laatste avond in het Vitte Huis strompelt Richard Jixon door de gangen tot hij ilijft stilstaan voor het portret an John Kennedy. ,Als ze naar ou kijken, dan zien ze wat ze rillen zijn", zegt de president iver zijn volk, opkijkend naar ijn voorganger. „Als ze mij jen, dan zien ze wat ze zijn." Of Nixon die woorden ooit jesproken heeft op die achtste lugustus van 1974 is niet be- end. Zij zijn ontsproten aan de antasie van regisseur Oliver itone in zijn filmepos 'Nixon', lat vorige week in de Ameri- aanse bioscopen in première is jegaan. Maar waar of niet, zij reven treffend de frustraties van Amerika's 37ste president weer. Nixon trad na het Watergate- ehandaal nu 21 jaar geleden af, ils een van de meest verguisde leiders uit Amerika's geschiede nis. „Waarom haten ze mij toch vraagt de film-Nixon, ge speeld door de Britse acteur Anthony Hopkins, zich af. Een tragische figuur, over wie Stone een bijna Shakespeariaans dra ma heeft gemaakt. De laatste jaren heeft de vorig jaar april overleden Richard Nixon een opmerkelijke rehabi litatie doorgemaakt. Van een politieke schurk werd hij een 'elder statesman', wiens opvol gers bij hem om advies kwamen en wiens verdiensten op buiten lands-politiek gebied langzaam de herinnering aan 'Watergate' begonnen te verdringen. Bij zijn begrafenis kwam zelfs Bill Clinton - in alles de tegen pool van Nixon - lovende woor den te kort voor de man die het presidentschap met zijn para noïde gedrag, zijn leugens en zijn pogingen de waarheid te verbergen, te schande had ge maakt. Maar Stone's 'Nixon' brengt die slechte herinnerin- weer terug aan de opper vlakte. Oscars Dat dit gebeurt aan de voor avond van het begin van de campagnes voor het Ameri kaanse presidentschap in 1996 is niet helemaal toevallig. Ai heeft ook een rol gespeeld dat films die voor een Oscar in aan merking willen komen voor 1 januari moeten zijn uitgebracht. En Stone hengelt met 'Nixon' nadrukkelijk naar een nieuwe Academy Award. Wel toevallig is dat ook vorige week de Amerikaanse Nationale Archieven 50.000 pagina's aan i toe geheime Witte-Huis- documenten uit de tijd van' Nixon openbaar heeft gemaakt. Maar veel blijft nog verborgen: van de 3700 uur bandopnamen die Nixon stiekem in het Oval Office liet maken, is Tiog maar 63 uur publiek gemaakt. Om de 'Nixomanie' te com pleteren is op de Amerikaanse tv sinds enkele weken de film 'Kissinger en Nixon' te zien, waarin de relatie tussen de pre sident en zijn nationale veilig heidsadviseur wordt getoond, en vooral hoe Kissinger on danks tegenwerking vanuit het Witte Huis vrede met Noord- Vietnam wist te sluiten. De door Turner Broadcasting uitgebrachte tv-film zet vooral Kissinger centraal en schildert Nixon af als een wat belachelij ke, halfdronken president die van intriges aan elkaar hangt. Stone laat in zijn film veel meer van de Nixons persoonlijkheid zien, legen de achtergrond van het Watergate-schandaal en zijn politieke einde. Tragische figuur Nixon was de president die als geen ander de Amerikaanse sa menleving wist te splijten, ter wijl het land in de desastreuze Vietnam-oorlog betrokken was. En hij was tot het einde vol on begrip over de haat die zijn volk tegen hem koesterde, terwijl hij zich gedroeg als een vader 'die het beste weet wat goed voor jullie is'. Nixon was een tragische fi guur, die ten koste van alles wil de winnen, maar constant ge bukt ging onder zijn verliezen. En dan vooral onder de Kenne dy's, wier succes als een rode draad door Nixons politieke le ven loopt. Vandaar dat de ont boezeming van de film-Nixon, op de avond voor zijn vertrek, zeker niet ongeloofwaardig is. Stone zou Stone niet zijn als zijn produkt niet omstreden was. De Nixon-familie heeft de rolprent al als 'een schandelijke verdraaiing van de werkelijk heid' en als 'karaktermoord' af gedaan. Vergelijkingen met Sto nes ophefmakende film 'JFK', over de vermeende samenzwe ringen achter de moord op Ken nedy, zijn aan de orde van de dag.' Toen bekend werd dat Stone - de maker van films als 'Platoon', 'Born on the 4th of July' en 'Natural Born Killers' - de nadagen van Nixon zou gaan verfilmen hield dan ook ieder een zijn hart vast. De verbeten in rechtse complotten geloven de Stone zou Nixon misbruiken voor het uitleven van zijn eigen frustraties, zo werd gevreesd. Maar tot veler verbazing is 'Nixon' veel meer geworden dan dat. De film is veeleer een karakterstudie van de president, met veel trekjes van een klassiek drama. Er wordt uiteraard geen enkele poging gedaan om Nixon schoon te praten van zijn misdaden, maar het portret roept toch eerder sympathie dan afkeer van de man op. Complotten Volgens veel critici heeft Stone zich gerehabiliteerd voor zijn 'JFK'-waanideeën. Feit is dat Stone zich heeft ontpopt als een, zij het vaak obsessieve, filmische kroniekschrijver van de VS in de zestiger en zeventi ger jaren, met zijn Kennedy- .moorden en Vietnamfrustraties. Epn-film over Nixon kon in dat licht eigenlijk niet ontbreken. De film toont wat gebeurde tussen het begin van 'Waterga te' en Nixons beschamende ein de. Daarbij is gebruik gemaakt van bekende documenten, ver slagen van hoorzittingen, ver klaringen van betrokkenen en. de transcripties van de bandop namen die Nixon uiteindelijk de das hebben omgedaan. En de rest is vooral Stone's fantasie. Zo komt zijn fixatie op com plotten weer de hoek om als hij probeert een relatie te leggen tussen Nixon en de moord op Kennedy. Nixon zou immers - en dat schijnt op waarheid te berusten - als vice-president onder Dwight Eisenhower be trokken te zijn geweest bij een ClA-complot in 1959 om Cuba's Fidel Castro te Vermoorden. Dat ging uiteindelijk niet door, maar volgens Stone zou den de mensen die erbij betrok ken waren zich uiteindelijk te gen John Kennedy hebben ge keerd. Bewijzen daarvoor heeft hij niet, maar net als in 'JFK' is dat voor Stone geen beletsel. Ook de moord op Robert Ken nedy in 1968 wordt zijdelings met Nixon in verband gebracht. Stone heeft zich tevoren pro beren in te dekken door het script van 'Nixon' ook als boek uit te brengen, voorzien van honderden voetnoten met ver wijzingen naar historische do cumenten. Maar teveel in de film berust op vermoedens over de gevoelens en gedragingen van Nixon, die immers een zeer gesloten karakter had. Paranoïde Desondanks is de film een in drukwekkend portret van Nixon geworden, ook al komt hij er vooral uit als een paranoïde, te veel drinkende en immer twijfe lende man, die niet begrijpt waarom zijn volk hem zo haat terwijl hij toch een eind begon te maken aan de oorlog in Viet nam en de relaties met Rusland en China verbeterde. De film opent natuurlijk oude wonden. Het presidentschap van Nixon is een van de zwarte bladzijden uit Amerika's histo rie en een aantal van de betrok kenen is nog in leven. Zoals Henry Kissinger, die in Stone's film een rots van stabiliteit in het Witte Huis lijkt, maar in de tv-film als een megalomane in trigant wordt afgeschilderd. John Dean, de Witte-Huisju- rist wiens getuigenis voor de Se naat Nixon uiteindelijk ten val bracht, werkte als adviseur van Stone mee om de film zo realis tisch mogelijk te maken. Toch was er de afgelopen dagen veel kritiek, vooral uit het vroegere Nixon-kamp, op de manier waarop de filmwereld Nixon nu ineens heeft ontdekt. Nixon-biograaf Richard Ree ves noemt 'Nixon' een karika tuur. Zelfs zijn felste critici er kennen dat Nixon zonder Wa tergate de geschiedenis had kunnen ingaan als een van Amerika's succesvolste presi denten. De film-Kissinger zegt- dan ook: „Kun je je voorstellen wat deze man had kunnen zijn als hij geliefd was geweest?" Voor zijn rol als Nixon is Anthony Hopkins nu al genomineerd voor de Golden Globe Award, foto reuters Dat rijden in een Suzuki financieel bijzonder aan trekkelijk is, is ongetwijfeld bekend. Verscheidene gezaghebbende organisaties - waaronder de ANWB en de Consumentenbond - berekenen regelmatig wat het kost om een auto op de weg te houden. Afschrijving, onderhoud, gemiddeld benzine verbruik, u kent dat wel. Steevast eindigt de Suzuki Alto bovenaan het lijstje van voordelige auto's. Vaak op de voet gevolgd door zijn grotere broer tje Swift. Prijsbewuste automobilisten kunnen dus rekenen op Suzuki. Ook in 1996 doet Suzuki er alles aan om autorijden betaalbaar te houden. Zonder overigens ook maar enige concessie te doen aan uitrusting of kwaliteit. Neem de Alto Spirit, met z'n fraaie multi-point injectiemotor en vijf deuren, al voor f 12.995,-. (Waarmee hij overigens de goedkoopste auto van Nederland wordt.) Of een van de vele Alto's met 1 liter motor, die stuk voor stuk vijfhonderd gulden in prijs verlaagd worden, waardoor u al een Alto 1.0 vanaf f 15.995,- rijdt. Maar ook een Swift ligt binnen ieders bereik. Een Swift 1.0 GA rijdt u al voor f 18.995,-. De vijfdeurs Swift 1.0 GC kost u slechts f 20.995,-, en is zelfs standaard voorzien van een airbag. En - zoals gezegd - blinkt ook de Swift uit in zuinigheid, betrouwbaarheid en lage onderhoudskosten. U ziet het, Suzuki rijden is aantrekkelijker dan ooit. Uw dealer rekent u graag voor welke Suzuki past bij uw budget. FEEL FREE, FEEL SUZUKI Hoge tyrvty' 4, te«Jen Tel 1071) 512 52 59 /IfaetAt (utfcryrfeti' -xUtAA&r foto archief

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25