Botsing met Borst verknalt NK Angenent Sport Belgische veldrijders troeven Hollanders af in Soestduinen Tuur gooit trucendoos open om Campanella te verslaan CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-6356-163 Overland ontneemt Bouchard record calgary De Canadees Kevin Overland heeft zaterdag op de schaatsbaan in Calgary opnieuw het wereldrecord op de 1000 r verbeterd. Hij legde de afstand afin 1.12,19. Het oude re cord was sinds één dag in handen van zijn landgenoot Sylvian Bouchard met 1.12,27. Bouchard finishte zaterdag bij de natio nale kampioenschappen als derde in 1.13,06 achter Kevin Scott (1.12,32). De oude toptijd op de 1000 meter stond sinds maart 1994 op naam van de Japanner Yasunori Miyabe met 1.12,37. WK schaatsen in Inzeil kost 1,3 miljoen inzell» De eerste gecombineerde wereldkampioenschappen schaatsen allround (mannen en vrouwen) kosten 1,32 miljoen gulden. Het toernooi is van 2 tot 4 februari in Inzell. De organi satoren zijn er zeker van ten minste quitte te spelen. Zij gaan uit van 8500 toeschouwers op de drie wedstrijddagen. Verkoop van TV-rechten dichten het grootste gat in de begroting. Bij deze WK worden in totaal zestien urinemonsters van deelnemers afgeno men voor de dopingcontroles. Druk cross-weekeinde voor Arensman lisse Martijn Arensman heeft het kerstweekeinde benut om zich intensief voor te bereiden op het Nederlands kampioen schap veldrijden. De neo-amateur uit Lisse begon zaterdag in Woerden met de zevende plaats en beëindigde de sterk bezette kerstcross in Soestduinen gisteren als achtste. Zondag finishte de 20-jarige wielrenner, die op 13 januari deelneemt aan het NK in Zwolle, als twaalfde in Reusel. Mager weet van geen ophouden Een schaatscarrière kan raar lo pen. Marjan Mager, voormalig lid van Jong Oranje, koos dit jaar wat meer voor het all- roundschaatsen en ze werd kampioen op de marathon. De krachtpatser uit Landsmeer volgde Sandra Zwolle op, ook al zo'n schaatsster met een grillige loopbaan. Mager rondde in Kar- dinge een dapper gereden wed strijd af met een fraaie overwin ning. Zelfs de verslagen concur renten bleven haar op beide wangen zoenen en op de schouders kloppen. Begin van dit seizoen stuntte Mager in Deventer waar zij ge heel alleen met een ronde voor sprong wist te winnen. Een nooit vertoonde stunt in de we reld van de vrouwenmarathon. Zaterdag liet Mager nog eens zien hoe veel wilskracht in hoofd en lichaam schuilt. Na een lange mislukte ontsnapping met eerst Lisette van Dijk en la ter alleen, kon de naam Mager gevoeglijk worden geschrapt van het lijstje titelfavorieten. Maar niet bij Mager zelf. Elf ronden voor het einde sprongen Kathalijne Oudhoff en Sonja Groot weg. Het tweetal kreeg even later gezelschap van thuis- rijdster Lenie Dijkstra en Mager. De jeugdige Heiloose Oudhoff haakte na vijf ronden af maar het overgebleven drietal streed verbitterd verder. De voor sprong schommelde tussen vijf tig en honderd meter en in de voorlaatste ronde kwam dan alsnog de samensmelting tot stand. Met Mager voorop klonk de bel voor de laatste ronde. Die positie behield ze tot de eindstreep, al kwam de blonde Friezin Boukje Bron met in haar kielzog Petra de Boer-Grimber- gen nog akelig dichtbij. Huitema lachende derde in tumultueuze slotronde Aanvallen is de beste verdediging. Maar omdat het Henk Angenent al jaren nauwelijks iets oplevert, koos hij zater dag in Groningen voor de omgekeerde tactiek. Onder het motto verdedigen is de beste aanval reed hij in het NK marathon bijna 150 ronden mee in de schaduw van Lammert Huitema. Het leverde hem na een adembene mende finale zilver, maar vooral boegeroep en een fluit concert op. Huitema, de meest koelbloedige in de bloed stollende laatste drie ronden, stapte grijnzend voor de derde keer in zijn loopbaan op de hoogste tree. ,,Ik heb hoog spel gespeeld, net als met pokeren. Ook dut kun je winnen of verliezen", aldus de man met de sterkste zenuwen. De man met mogelijk de sterkste benen op deze zaterdag voor Kerst, Angenent, hield na afloop vol de juiste tactiek te hebben gekozen. „Als ik in de laatste bocht niet in botsing kom met Ruud Borst denk ik dat ik had gewonnen. Door dat oponthoud moest ik twee sla gen laten lopen en stond ik bij na stil." Het nationaal marathonkam pioenschap stond zaterdag ge heel in het teken van de ploe- genstrijd. De al weken durende puur defensieve strijdwijze van Klerk's, alles terugpakken in dienst van kopman Huitema, mislukte vorige week in Deven ter. Angenent, een aanvaller, koos tegen zijn zin ook voor een defensieve rol. Hij won, maar verklaarde nog geen 24 uur later spijt te hebben van deze manier van rijden. „Het is niet mijn manier van doen en ik hoop dan ook, dat het bij het NK an ders wordt, want onze sport komt er op deze manier slecht voor te staan." In Groningen za gen bijna vierduizend kijkers Angenent meer dan honderd ronden in het spoor van Huite ma: een Siamese tweeling op schaatsen. De ontknoping van de attrac tieve wedstrijd viel pas in de ex tra tijd. Na harde strijd hadden achttien rijders een ronde voor sprong genomen, zeven van hen schaatsten nog eens een rondje om iedereen heen. Die zeven, Huitema en ploegmaat Borst, het duo Henk van Ben- them en Rudi GroenendaaJ en de eenlingen Kuper, René Rui tenberg en Angenent hielden het tot in de laatste ronde adembenemend spannend. Zelfs toen de vier kansloze kop lopers Kuper, Van Benthem, Borst en Groenendaal wegre den, bleven de snelle mannen Ruitenberg, Huitema en Angen ent elkaar beloeren. Huitema: „Het was voor mij geen punt, mijn ploegmaat Ruud Borst zou dan gewonnen hebben, maar van Angenent viel het me tegen. Puur irritant zoals hij vandaag reed. Mijn be sluit stond vast, jullie niet dan ik ook niet." Het werd toch Huitema na een pikante slotfase. Toen An genent, die op zijn beurt ook vrede zou hebben gehad met winst van trainingsmaatje Borst, van zijn ploegleider Marten Hoekstra opdracht kreeg om achter de vier koplopers aan te rijden, was de voorsprong van de vier snel verdwenen. In de laatste bocht probeerde Angen ent binnendoor naar de kop te rijden. Hij toucheerde daarbij de iets naar binnen komende Borst, die languit ging. Van Ben them kon nog net overeind blij ven, Angenent verspeelde door de botsing veel snelheid en Hui tema zeilde aan de buitenkant om alles heen. Op de streep maakte de bladenbezorger zijn bekende winnende beweging met een been omhoog. Angen ent kwam een metertje te kort. De verdediging bleek dus niet de beste aanval te zijn geweest. Angenent: „Vier jaar lang heb ik me kapot gereden en nooit ge wonnen, nu heb ik het maar eens zo gedaan. En zo'n fluit concert daar kom ik wel over heen. Ik reed toch niet met moedwil tegen Ruud aan. Nor maal zijn we maatjes." Uitgerekend Borst, de Leider- dorpse trainingsmakker van An genent en ploegmakker van Huitema, werd het slachtoffer van de grote belangen in de slotfase. „Houd je in Ruud", bromde ploegleider Frans Over- devest, toen NOS-verslaggever Frank Snoeks hem voor de ca mera sleepte. Borst hield zich duurde werd hij bozer en bozer. Protesteren tegen Angenent deed hij echter niet. „Een podi umplaats is me hier door de neus geboord. Maar wat koop ik voor een protest, onze ploeg heeft gewonnen en ik zou zesde in plaats van zevende worden. Moet ik daarvoor Angenent zijn tweede plaats ontnemen. An ders zou het zijn als Angenent had gewonnen, dan had ik ze ker geprotesteerd. Want wat hij deed, kon natuurlijk niet." Thuis in Alphen aan den Rijn zal Angenent in een verloren uurtje de video nog wel eens aanzetten en tot het besef ko men dat hij in Groningen een mooie kans heeft laten liggen. Op het overdekte ijs van Kar- dinge bleek dat hel koersver loop nooit is te voorspellen. Ook voor zijn eigen gemoedsrust is Huitema gaat het wenselijk dat Angenent juichend op weer aanvaller wordt. Huitema: een been over „Als hij de cup wil winnen, de finish, moet hij mij eerst voorbij. Dus foto»anp moet hij aanvallen." Franse bokser Ekassi komt om bij ongeval levallois afp De Franse bokser Norbert Ekassi is eerste kerstdag in de vroege ochtend bij een onge val in zijn woning in Leval- lois bij Parijs om het leven gekomen. Volgens berichten van de Franse boksbond ^bloedde Ekassi dood nadat hij zich had verwond aan een glazen deur. Hij liep daarbij slagaderlijke bloedingen op. Hulpverlening kwam te laat. De bond deed gëen verdere mededelingen. Ekassi was 29. Hij werd in Kameroen geboren. In 1994 kreeg hij de Franse nationali teit. Hij kwam 29 keer als professional in de ring, won 23 keer, 20 keer voor de li miet. Begin dit jaar ging hij zwaar knock out in de eerste ronde tegen de Oekraïner Aleksander Goerov. Nederlandse schaatsers heersen in Inzell inzell «anp/sip De Nederlandse schaatsers heb ben de internationale kerstwed strijden in Inzell beheerst. On der slechte omstandigheden ze gevierden de Nederlanders gis teren op zes van de negen af standen. Andries Kramer behaalde twee overwinningen. De sprin ter won de 500 (38,28) en de 1000 meter (1.17,86). Op de kortste afstand finishte hij voor Rintje Ritsma (38,84). De Euro- pees- en wereldkampioen zege vierde op de 1500 meter (1.57,94). Hij eindigde voor zijn landgenoten Floris Klunder (2.01,93) en Voorschotenaar Frank van der Kley (2.03,11 Bij de vrouwen was er succes voor Artnamarie Thomas. De Friezin, die aan het begin van het seizoen een trainingsachter stand opliep door een rugbles sure, won de 500 meter in 41,46 voor de andere kernploegleden Tonny de Jong (41,95) en Mari anne Timmer (42,85). Ook bij de 1500 meter ston den drie Nederlandse schaats sters op het erepodium. Paula Buijtenhuijs (2.20,58) won voor Chantal Boer uit Woubrugge en Mischa Coolen. Helen van Goo- zen uit Hoogmade beëindigde de 1000 meter als tweede. Carla Zijlstra behaalde de overwin ning op de 5000 meter (7.43,23) voor De Jong (7.50,96) en Tho mas (8.05,01). Heeft de Derby der Lage Landen in het voetbal, zeker nu België en Nederland samen het EK in 2000 gaan organiseren, zijn glans verloren, in het veldrijden is de strijd tussen de Hollandse cou reurs en hun crossende zuiderburen nog altijd springlevend. In de 41-ste Kerstcross van Soestduinen kwam het gistermiddag tot een tweegevecht tussen 'noord' en 'zuid', dat duidelijk in het voordeel van de Belgen werd beslist. Vlaming Paul Herijgers mocht uiteindelijk de Legpenning van de Neder landse Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in ontvangst nemen. Zijn landgenoot Peter Willem- sens, vorig jaar ook til tweede, flankeerde hem. De winnaar van 1994, Richard Groenendaal, werd derde. En dus beste 'kees', een Belgisch scheld woord voor Nederlander. Bij de eerste tien in de uitslag stonden overigens precies evenveel Bel gen als Nederlanders: vijf om vijf. Herijgers was pas in een laat stadium aan het deelnemersveld van Soestduinen toegevoegd. De organisatie had, na de door hevige ijzel geplaagde Kerstcross van vorig jaar en het daaropvolgende, en eveneens onder veel te glibberige condities verreden NK (ook in Soestduinen), reeds een be roep op de financiële reserves moeten doen. De komst van Herijgers. wereldkampioen in 1994 en dit jaar al goed voor dertien zeges, leek daardoor niet te realiseren. Tot zich begin vorige week een sponsor aandiende en alsnog een belletje naar Herijgers werd gepleegd.. Die bleek nog vrij, en wilde wel op tweede kerstdag naar 'Olland' ko- „Ik was één keer eerder in Soestduinen ge weest. In mijn glorietijd", knipoogde de 33-jarige Herijgers, „toen ik nog een knappe jongen was. Het zal zo'n twaalf jaar geleden zijn. Ik was lid van de Belgische amateurselectie en werd in Soestduinen voor de leeuwen gegooid. Dat ver ging me niet al te best." Wat Herijgers zich bo vendien kon herinneren, was Het parcours. „Lek ker zanderig, wel op mijn lijf geschreven", aldus de uit Malle (nabij Antwerpen) afkomstige win- In Soestduinen, waar andere 'oude getrouwen' als Danny de Bie (twaalfde) en Radomir Simunek (vijftiende) totaal niet vooruitkwamen, liet Herijgers direct blijken goed uit de voeten te kun nen in de licht besneeuwde Soester duinen. Bij de eerste doorkomst leidde de Saxon-coureur. Zijn voortrekkersrol was echter van korte duur. „Ik had al gauw door dat het niet verstandig was het spoor te trekken in het mulle zand. Dat kost kracht. In vierde positie kun je mooi andermans weg volgen. Bovendien, ik wilde me niet overma tig inspannen. Op de 28ste is er namelijk een we- reldbekerkoers in Loenhout, dat is maar tien kilo meter van mijn voordeur. Die geldt voor mij van zelfsprekend meer, daar moet ik vlammen." Adri van der Poel, begin dit jaar nationaal kam pioen geworden op hetzelfde traject, wilde zich niet sparen. Deze winter leek de sleet er toch op te zitten bij de routinier, maar de toeschouwers in Soestduinen kregen een herboren Van der Poel te zien. Hoewel hij klaagde over de naweeën van een lichte griep, nam de krachtige Kapellenaar zes anderen op sleeptouw. De Belgen Willem- sens, Arne Daelmans en Herijgers en het Neder landse trio Wim de Vos, Groenendaal en Erik Boezewinkel volgden. Soms in het wiel, dan weer op enkele tientallen meters. Even leek de kloof voor Herijgers te groot te worden, maar zijn land en ploeggenoot Daelmans verrichtte voorbeeldig knechtenwerk. Tot woede van de Nederlanders spande in de slotfase bovendien Willemsens met Herijgers sa men. Van der Poel: „Je weet dat het kan gebeu ren, maar het verrast je toch altijd weer onaange naam. Willemsens liet in de voorlaatste ronde ex pres een gaatje vallen, waardoor Herijgers meteen vijftig meter had." Toen Van der Poel na deze tactische manoeuvre bovendien viel. en Groenendaal ophield, was de Belgische coup ge slaagd. Niemann traint alweer erfurt anp Gunda Niemann, europees en wereldkampioene schaat sen, heeft deze week de trai ning hervat. De 29-jarige Duitse onderging drie weken geleden plotseling een ope ralie aan de rechter knie. Niemann, zesvoudig euro pees kampioene en vier keer wereldkampioene, zei bij haar rentree op het ijs dat zij verwacht niet binnen een maand volledig hersteld te zijn. Dat betekent dat de rijd ster uit Erfurt niet kan deel nemen aan de Europese ti telstrijd, die van 19 tot en met 21 januari in Heeren- vcen wordt gehouden. I laar manager, Oliver Stirnemann, heeft echter laten doorsche meren dat hel europeso toer nooi mogelijk Nicmanns eer ste start na de blessureperio (leis. Niemann wil de risico's van een te vroege terugkeei op de wedstrijdbaan vermij den. De Duitse wil per si starten bij het eerste geza menlijke WK-toernooi vooi tot 4 februari in Inzell. Waar schijnlijk wordt de wereldbe kerwedstrijd van een weel daarvoor, in het Noordilali aansc plaatsje Baselga di Pi ne, gebruikt als test. De schaatscrack verblijf tot begin januari thuil in Fr furt, waar zij de ijstraining z< veel mogelijk beperkt. Daar na zet zij de training in In/el voort. „De knie kan nog nle worden belast", zei Nie mann. „Maar ik moet het ijs gevoel behouden." Momen teel doet zij voornamelij krachttrainingen zit zij dage lijks urenlang op de home trainer. Tijdens de wereldbeket wedstrijden in I leerenvee ondervond Niemann hindt van de knie, waarna teamarl Smasal onmiddellijk lol ee operatie besloot. „Spijtig zei Niemann. „Ik weet niet ik de vorm van de eerste wt ken van dit seizoen nog ka benaderen. Waarschijnli was dit tOCh het beste iik ment voor de ingreep." la der deze maand plaats haar trainer Stephan Gnet pel vraagtekens bij plaa (München) en tijdstip van c operatie. De overige trainet inclusief allround -ch Joachim Franke, waren hel maal niet van de operatie de hoogte. amsterdam gpd loet van schellebeek Op het eerste gezicht verdraagt boksen zich nauwelijks met de kerstgedachte. Minder in elk ge val dan René Froger en mis schien daarom was het kerst concert van de Amsterdamse hartendief zaterdagavond in de RAI meer in trek dan de vierde wereldtitelverdediging van Re gilio Tuur. Kerstwensen in een bijzonde re verpakking had de geprolon geerde kampioen voor tegen stander Giorgio Campanella. De Italiaan is woonachtig in Catto- lica, een badplaatsje aan de Adriatische Zee, waar je in deze tijd van het jaar niet al te veel mensen tegenkomt. Dat is maar gelukkig ook, want het gezicht van Giorgio zag er na de 'Christ mas Bam in Amsterdam' uit als of het was getroffen door een stuk vuurwerk. De winnaar wilde na het bij vlagèn rauwe gevecht in de Eu ropahal niets weten van de aan merkingen die op zijn strijdwij ze werden gemaakt. Met name Campanella's manager Franco Cherchi had zich meer dan eens bij scheidsrechter Paul Thomas beklaagd over kopstoten van Tuur en wat dies meer zij. „Vuiligheid", beet hij de arbiter nog in de laatste ronde toe, maar de Brit bleef stoïcijns bij zo veel zuidelijk temperament en weigerde de wereldkam pioen een waarschuwing te ge- De uitdager deed later op de avond geen moeite dat te ont kennen. Met twee danig geteis terde en bepleisterde wenk brauwen bleef hem trouwens weinig anders over. Hij vond wel, dat mister Thomas wat vaak 'laatste waarschuwing' te gen de thuisbokser had gezegd. „Maar ik denk, dal dat normaal is als je buiten je eigen land bokst. Andersom zou het in Ita lië waarschijnlijk precies zo zijn gegaan." Voor zo veel inlevingsvermo gen konden de leden van het Team Tuur waardering opbren gen. Een spontaan applausje was Campanella's deel. Toen de Italiaan ook nog eens weinig of niets wilde afdingen op de uit slag ('een beetje ruim, maar wel correct'), leverde hem dat op- nieuw applaus, een stevige om- helzing en een zoen van de we reldkampioen op. „Ik bel je nog", beloofde Regilio, zonder te zeggen waarover dat tele- foontje zou gaan. Misschien wilde hij nog eens informeren naar Campanella's gezondheid. Bij het begin van de nababbel verontschuldigde Tuur de uitdager, die kort tevo ren in zijn kleedkamer zou zijn ingestort. De waarheid volgens Tuur, zo bestaat de indruk, doet de wer kelijkheid tegenwoordig wel va ker geweld aan. Bij zijn derde ti- telverdediging, medio septem ber in Arnhem, had hij uitdager Luis Mendoza weinig krediet gegeven voor diens rol in het buitengewoon enerverende ge vecht. Zaterdagavond maakte Tuur die fout niet, maar blies hij te hoog van de toren waar het zijn eigen performance betrof. Niet iedereen ging mee in die euforie. Manager Stan Hoffman wel. Die sprak van 'de beste Reggie ooit en van 'een mees terwerk' dat bij hem herinnerin gen opriep aan de grote dagen van Sugar Ray Robinson. Maar Giorgio Campanella bij voor beeld vond Oscar De Di Hoya een grootheid uit de Ameri kaanse aktualiteit een ander verhaal. „Met alle respect voor i uur, maai De i a Hoya Is een superkampioen. Niet voor niets ging ik er legen hem in drie rondjes uit en ben ik tegen Tuur twaalf ronden blijven staan." Opmerkelijker was dat ook Hector Roca minder opgetogen was dan de bokser en zijn 'baas'. De trainer van het Team Tuur voegde zich, na eerst Ray mond Joval naar een zege op de Belg l iassen Mokhtar en de Be- nelux-titel te hebben geleid, wat later bij het gezelschap, had Hoffmans lofzang dus niet ge hoord en dat regiefoutje leverde een onthullende ontboezeming op. „Regilio", zei de Panamees, „was niet 100 procent klaar voor dit gevecht." Hoewel Campanella vanaf de eerste gong hel midden van de ring nam, was niet hij, maar de titelverdediger twaalf ronden lang de baas in de ring (118- 110, 119-109 en 119-111). Cam panella won op alle briefjes al leen de vierde ronde. Daarin verraste hij 'l uur met een recht se cross, die op de kaak beland de. De kampioen nam een hal ve minuut de tijd om de dreun toen geroutineerd uit de proble- Tuur (links) bokste volgens eigen zeggen 'waanzinnig' tegen Campanella.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21