Sport Ajax wil transfermarkt op voor vacature Overmars Weah gekozen tot Europa's beste Koen Rouwhorst geniet van alle aandacht Er is een bank die zorgt dat het mkb nu naar deze telefoon grijpt. (Nieuwe voorzitter FIDE sprak met Bobby Fischer ING BANK Twee holes-in-one achter elkaar I dayton Twee Amerikaanse amateur-golfers op leeftijd vertik- ken het voor elkaar onder te doen. Toen eerste kerstdag de 60- jarige John Legarza op de golfbaan van Dayton in Nevada een I hole-in-one sloeg op een par-3 van 148 meter deed zijn 59-jarige maat Tom Gabelman het hem onmiddellijk na. Voor zo ver be kend is het nooit eerder voorgekomen dat twee golfers achter el kaar op dezelfde hole de bal in één keer in het gaatje dreven. China investeert in boksen peking (si China wil het rtiveau van het boksen opkrikken. Er is een groot investeringsplan opgezet met als doel internationale trainers en sparringpartners in te huren. De trainers moeten vooral uit toonaangevende bokslanden als Cuba, Rusland en Eu ropese landen komen, sparringpartners bij voorkeur uit Cuba. Boksen was vanaf 1959 in de Chinese volksrepubliek verboden. Onbeschaafd en barbaars heette de sport na een gevecht met dodelijke afloop. In '86 werd boksen weer toegestaan. Er zijn in tussen 1000 amateur-boksers in China. De schaakwereld gaat nog wat jeleven met de 32-jarige Kirsjan ljoemsjinov als nieuwe voorzit- er van de FIDE. In plaats van ;en bezoek aan het Koop [juchem-toernooi in Groningen reisde hij naar Boedapest voor overleg met Bobby Fischer. Iljoemsjinov is puissant rijk. Als president van de Russische republiek Kalmykië heeft hij zit ting in het parlement. Door het schaken verovert hij bekend heid in de gehele wereld. Zijn lOlte overleg met het introverte an§ schaakgenie uit de Verenigde gen Staten is dinsdag wereldkundig gemaakt door Iljoemsjinov's woordvoerder in Moskou. Iljoemsjinov wil op zo kort mogelijke termijn de eenheid in schaakwereld herstellen. Daartoe is een toernooi met de drie heersende wereldkampioe nen: Anatoli Karpov (FIDE), Ga- ri Kasparov (PCA) én Bobby Fi scher een mogelijkheid. De laatste acht zichzelf, on danks zijn 52 jaar, nog steeds wereldkampioen want hij is nooit verslagen als titelhouder. Na vele jaren verstoken te zijn gebleven van de toernooien worden Fischers kansen intus sen klein geacht. Dit zou een enige kans zijn de twee in vij- 3 Va iersma daagt alneris uit andschap levende K's en het „Fantoom Fischer" nog eens aan het schaakbord te krijgen. Fischer bereidde het histori sche rendez-vous in de Hon gaarse hoofdstad zorgvuldig voor, zoals hij voorheen deed voor zijn ontmoetingen met zijn vriend Boris Spasski. Zo kon hij de favoriete lekkernijen van de jonge voorzitter in overvloed aanbieden. Fischer nam een koelkast vol vers vlees mee naar Boedapest. Ook Iljoemsjinov kwam niet met lege handen aan. Fischer verbrak twintig jaar geleden alle banden met het schaakmilieu van de Sovjetunie omdat hij voor de eerste druk van zijn boek met zijn beste 60 partijen van 100.000 exemplaren geen roebel honorarium ontving. Il joemsjinov rekende uit eigen zak alsnog met Fischer af. Met rente. Het conflict was ineens bijgelegd. Fischer toonde zich nog ver heugder over een tweede ge schenk, een zakje aarde uit Elis ta, de hoofdstad van Kalmykië. Als Fischer wil, mag hij daar een droomwens uit zijn jeugd ver vullen: een eigen huis in de vorm van de toren uit het schaakspel. Fischer zou 'ja, graag' hebben gezegd. I Om de uitdagerstweekamp voor 7 het wereldkampioenschap L dammen extra glans te geven, speelt Harm Wiersma begin ja- nuari in Nederland parallel aan die match een aantal partijen tegen wereldkampioen Guntis Valneris uit Letland. De uitda- I gerstweekamp gaat tussen de Rus Alexei Tsjizjov en de Wit- Rus /Alexander Baljakin. De win naar speelt om de wereldtitel tegen Valneris. Wiersma, die als organisator is betrokken bij de serie WK- tweekampen onder de naam Grandmasters '95, hoopt door het uitdagen van Valneris voor extra publiciteit te zorgen. Alle Nederlandse deelnemers wer den in de eerste ronde, op Vlie land, uitgeschakeld. In het Siberische Krasnoyarsk eindigden de eerste twee sets van de tweekamp Tsjizjov - Bal jakin in een zege voor oud-we reldkampioen Tsjizjov. Op 7 of 8 januari begint de derde set in Nederland. Ge speeld wordt in Leeuwarden, Delfzijl en Heerenveen. Mocht Baljakin de derde set winnen, dan wordt het vervolg van de tweekamp in het Heerenveense Postiljon Motel afgewerkt. Drie Ajacieden in Top Tien De Liberiaanse voetballer Geor ge Weah is met kerst in Parijs uitgeroepen tot Europees Voet baller van het Jaar. In de verkie zing van het Franse vaktijd schrift France Football eindigde de spits van AC Milan met 144 punten vóór de Duitser Jürgen Klinsmann van Bayern Mün- chen (108) en de Fin Jari Litma- nen van Ajax (67). In de top-10 eindigden nog twee Nederlandse Ajacieden: Patrick Kluivert (vijfde met 47) en Mare Overmars (achtste met 33). In het verleden behaalden Johan Cruijff ('71. '73, '74), Ruud Gullit ('87) en Marco van Basten ('88, '89, '92) de Europe se titel. Dit jaar deden voor het eerst niet-Europeanen mee aan de verkiezing. George Weah, drie maal Afri kaans Voetballer van het Jaar, is een eenvoudige man gebleven. Dat blijkt ook uit zijn keuze om op een koude decemberavond de parkeerplaats bij Milanello sneeuwvrij te maken, en niet, zoals zijn ploeggenoten, voor de tv te hangen. De ster van Weah is rijzende. Italiaanse kranten spreken van „Weahmania" en van „King Ge orge". De bekendste Liberiaan ter wereld wordt dikwijls verge leken met Marco van Basten. Als hij in zijn geboorteland is, wordt hij constant achtervolgd door groepen supporters, die zijn naam zingen. Weah, moslim, gelooft in hard werken. Hij is voornemens te stoppen „op de top", binnen vijf jaar in de Verenigde Staten of Japan. „Ik wil niet doorgaan met spelen als niemand dat waardeert. Ik wil stoppen op een niveau dat mensen me mis sen." Weah overweegt daarna terug te keren naar Liberia. Hij wil daar graag anderen, slacht offers van de burgeroorlog, hel pen. „Kort nadat hij was gearri veerd", herinnert AC Milan's coach Fabio Capello zich, „ob serveerde ik hem, tijdens de eerste trainingssessie. Hij leek een beetje op een kelner en ik vroeg me af of deze speler wel een versterking was. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Weah scoorde in zijn debuut na zes minuten en bereidde het tweede doelpunt, van aanvoerder Baresi, voor. „Het is indrukwekkend hoe rus tig hij blijft onder alle omstan digheden", aldus Baresi. Weah werd geboren in een buitenwijk van Monrovia, en groeide op in een arm gezin met 13 kinderen. Als 10-jarig jongetje voetbalde hij vaak op straat met vrienden, onder wie Joe Nagbe, nu speler van Nice. Hij verkocht lolly's en popcorn. „We keken naar Europees voet bal op de televisie en we had den allen aspiraties om eens naar Europa te gaan." Begin jaren tachtig speelde Weah achtereenvolgens bij de Young Survivors van Claretown, Bongrange Company en Mighty Barolle. Daarna vertrok hij naar Kameroen, waar hij bij Tonner- re Yaounde met de „grote" Ro ger Milla speelde. In 1988 maakte hij de overstap naar Eu ropa. Hij kwam via Monaco en Paris St. Germain bij AC Milan terecht. Met Weah als aanvoerder be reikte Liberia voor de eerste maal de finale van de Africa Cup. Doordat in 1990 in Liberia een burgeroorlog uitbrak, werd er vijf jaar geen competitie ge speeld. Weah maakte zich des tijds zorgen om zijn familie en vrienden, zijn spel ging zien derogen achteruit. In Liberia gaan stemmen op om de succesvolle voetballer te benoemen tot president. Weah wijst die suggestie van de hand. „Als president van de republiek moet je bepaalde beslissingen nemen. Ik kan dat niet doen. Ik wil mijn vrienden niet tegen me krijgen. Ik wil mezelf blijven. Als ik in mijn land sport kan pro moten tot op de dag dat ik over lijd, dan is dat al fijn." Er rust een vloek op de linksbuitenpositie bij Ajax. In de donkere dagen voor kerst heeft de Amsterdamse lands kampioen twee linkerspitsen naar het VU-ziekenhuis vervoerd. Nadat Mare Overmars vorige week tegen De Graafschap zijn kruisbanden compleet afscheurde, liep stand-in Martijn Reuser zich vier dagen later in zijn drang om zich te bewijzen letterlijk stuk op NEC-doel- man Wilfried Brookhuis. AMSTERDAM SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER Waar de prognoses aangaande het herstel van Overmars vari eren van zes tot acht maanden, zal de revalidatie van Reuser (gebroken kuit- en scheenbeen) minimaal vier maanden vergen. „En dat is heel erg jammer voor die jongen", zei Ajax-trainer Louis van Gaal „want hij was heel goed bezig. Uit die actie op Brookhuis kon je opmaken dat hij zich vandaag per se wilde waarmaken. Onnodig, want Reuser heeft zich bij mij allang waargemaakt. Anders zet ik hem niet neer op de plek van Overmars. Vreselijk jammer dat hij zich nu heeft geforceerd." Van Gaal gaf later toe zich zorgen te maken over de janua rimaand. waarin de voorhoede van Ajax vrijwel volledig ont manteld zal zijn. Overmars en Reuser in de ziekenboeg, Kanu en Finidi naar de Africa Cup en Patrick Kluivert wellicht voor de rechter. „Als het aan mij ligt", sprak Van Gaal later op de avond „loopt hier morgen een nieuwe aanvaller rond." Op namen wilde de succes trainer niet ingaan. Van Gaal zegt meerdere Nederlandse ge gadigden op het oog te hebben, maar op suggesties als Peter Hoekstra en Max Huiberts pro duceerde hij slechts een myste rieuze glimlach. „We speuren elke seconde van de dag naar goede voetballers, dus nu ook." Over de opvulling van de va cature op de linkervleugel heeft Mare Overmars zelf een uitge sproken mening. „Het is mijn pakkie an natuurlijk niet, maar het lijkt mij het beste als er een aanvaller wordt aangekocht. De spoeling is hier nu erg dun en er zitten zware maanden aan te komen. Ik vermoed dan ook dat er in de winterstop een speler bij komt. Het zal niet makkelijk voor me zijn de komende tijd. Er stonden mooie dingen te ge beuren, voor de club en voor mezelf. Het is erg dat ik in de vorm die ik had nu moet afha ken, maar het allerbelangrijkste is dat die knie weer goed wordt." Als Ajax inderdaad een verse linksbuiten koopt, is de betref fende speler niet inzetbaar tij dens de wedstrijden om de Champions League. Vandaar dat de ontwikkeling van jonge talenten als Kiki Musampa en Dave van de Berg de komende weken nauwgezet wordt ge volgd. Van de Berg reist ook mee naar Israël, waar Ajax van 7 tot en met 12 januari een trai ningskamp belegt. Dennis Schulp (spits) en Arno Splinter (centrale verdediger) ontvingen vier weken geleden al een invi tatie om in Israël met de grote jongens warm te draaien voor de tweede seizoenshelft. Overigens is niet alleen bij Ajax onthutst gereageerd op het langdurige blessureleed van Mare Overmars. In Engeland, Manchester om precies te zijn, stak ook United-manager Alex Ferguson zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. Fer guson was van plan de jacht op Overmars dit seizoen te hervat ten, maar verklaarde afgelopen weekeinde dat hij zijn Holland se oogappel voorlopig van zijn verlanglijstje heeft geschrapt. Voorhouter met Amerikaanse ploeg in de Haarlemse basketbalweek Martijn Reuser ligt krimpend van pijn op de grond na zijn botsing met NEC-doelman Brookhuis. foto anp voor interview op televisie, ter wijl ook de landelijke dagbladen alles van hem willen weten, „ik had wel wat aandacht ver wacht", vertelt Rouwhorst in zijn ouderlijk huis in Voorhout, waar hij op de dag voor kerst even aan het bijkomen is van alle heisa rond zijn persoon. „Maar een optreden op televisie lag niet in de planning. Dit is helemaal nieuw voor me en ik weet nog niet zo goed hoe ik er mee om moet gaan. Ik probeer gewoon maar mezelf te zijn." De 22-jarige Rouwhorst ver trok op relatief late leeftijd naar de Verenigde Staten, om zijn basketbaltalenten te ontplooi en. Waar de meeste talenten vrijwel direct na de middelbare school de stap over de grote plas maken, om in het basket balwalhalla een weg te vinden, vertrok de Voorhouter naar Am sterdam om aan de Hogere Economische School te stude ren. Rouwhorst, op 11-jarige leeftijd begonnen bij (uiteraard) Forwodians en drie jaar later overgestapt naar BV Lisse, vond als basketballer emplooi bij AS- VU, de studentensportvereni ging. „Ik had er wel eens over gedacht om in Amerika te gaan studeren en basketballen, maar nooit echt doorgezet. Via mijn coach bij ASVU, die veel contac ten heeft in Amerika, is mijn naam in een scouting-magazi- ne terecht gekomen. Daardoor kreeg ik wat bekendheid en kwamen er wat telefoontjes bin nen van verschillende universi teiten." Ook Bowling Green in 1991 finalist in Haarlem belde met het verzoek een vi deoband op sturen. „Ik kende Bowling Green en ze boden me op basis van de vi deo een volledige studiebeurs aan voor twee jaar. Omdat eco nomie achteraf een verkeerde keuze was en ik daar art and sciences ik wil in de richting van de architectuur of ontwer pen kon studeren, was de keuze snel gemaakt. Ook was ik onder de indruk van hun speel stijl. Snel, flitsend en hard wer ken. Daar hou ik ook van." In augustus vertrok Rouw horst naar Ohio en trof een we reld van verschil aan. „Ik moest wel even wennen ja. De trainin gen, de speelstijl en ook sommi ge spelregels zijn totaal anders. Conditioneel is het veelvragend, dus ik moest goed bij de les blij ven. In het begin was het dan ook mijn grootste zorg hoe ik mee kon draaien in het geheel. Ik kreeg veel persoonlijke aan dacht van mijn coach. Hij heeft een bepaald beeld van wat hij van me verwacht en wilde dat snel duidelijk hebben." Publieke belangstelling is hij inmiddels wel gewend. Bij thuiswedstrijden van Bowling Green zitten er gemiddeld 2500 toeschouwers. De 2000 in Haar lem vallen in het niet bij de 15.000 mensen waar hij in de voorbereiding op de competitie Bowling Green speelt in de mid American conference die in januari begint in Indiana voor speelde. „Dat was wel even slikken. De cheerleaders en pep bands, dat maakte een grote in druk op me en was wel even wat anders dan in Nederland." Voorlopig moet hij zich tevre den stellen met weinig speeltijd. Zaterdag tegen Nederland stond hij tien minuten in het veld en gisteren in de kansloos verloren wedstrijd tegen CSKA Moskou alleen de laatste twee, zodat hij nog weinig kon laten zien. „Hier in Haarlem speel ik al meer dan ik gewend ben. Het was natuurlijk leuk om tegen Nederland te spelen en het ging me nog goed af ook. Het gaf me voldoening dat ik me vooral verdedigend kon weren. Aan vallend moet het nog komen." Zijn dagindeling is als die van een prof. Van half negen tot een uur naar school. Van twee tot vijf trainen. Om zes uur eten, rusten en van half acht tot half tien studeren. Drie keer in de week is er nog een krachttrai ning en op woensdag en zater dag zijn er wedstrijden. Alles ge beurt in teamverband. „De teamspirit is erg groot", aldus Rouwhorst. „We- hebben een jong en compleet team en er is geen plaats voor individuen." Daarom ook heeft de Voor houter weinig tijd voor zichzelf. De spaarzame vrije tijd die hij geniet in Haarlem gebruikt hij uiteraard om bij zijn familie kerst te vieren. Rouwhorst: „Alle aandacht is wel leuk, maar ik ben hier om zo goed mogelijk te basketballen." Koen Rouwhorst: „Snel, flitsend, daar hou ik van." Als jeugdspeler bezocht Koen Rouwhorst al de Haarlem Bas ketball Week en droomde er al van ooit als deelnemer er te kunnen optreden. De sfeer en de show stonden hem wel aan. Veel eerder dan hij ooit mocht dromen of hopen beleefde de Voorhouter zijn debuut op het meest prestigieuze basketbal- toernooi van Nederland. In dienst van Bowling Green State University uit Ohio speelde de 2.06 meter lange center zijn eer ste minuten in Haarlem. Dat zijn debuut ook nog eens een wedstrijd tegen Nederland be trof maakte het nog iets specia ler voor Rouwhorst. Speaker Jaap van Baaren viel het tijdens de wedstrijd tussen Nederland en Bowling Green niet op dat Rouwhorst zijn en tree maakte. Ook de samenstel ler van het programmaboek wist niet wat hij met hem aan moest en duidde Rouwhorst aan als Sassenheimer. Maar on bekend maakt niet onbemind. united photos de De media vielen wel over hem boer/poppe de boer heen. RTL 5 strikte hem meteen LIBERTEL G RATIS NOKIA 2010 ZAKTELEFOON PLUS AANSLUITKOSTEN BIJ DE NIEUWE MKB EXTRA REKENING. BEL 06-0220094. U bent ondernemer in het MKB en u heeft geld dat even niet nodig is voor de dagelijkse bedrijfsvoering. Als u dat nu voor 31 maart 1996 op de nieuwe MKB Extra Rekening onderbrengt, krijgt u aanzienlijk meer in het handje dan alleen een hoge rente. Want bij storting van 25.000,- of meer ligt er een tegoedbon voor u klaar die u tot eind 1996 kunt inwisselen voor een gratis Nokia zaktele foon, inclusief kosten voor aansluiting op het Libertel GSM-net- werk. Wilt u ook een flexibele MKB Extra Rekening afsluiten? Belt u dan 06-0220094 of loop binnen bij de ING Bank bij u in de buurt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17