V jIHIK Zee-arenden zijn verzot op zalm Natuur Milieu WOENSDAG 27 DECEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Boeren creatief bij verjagen van ganzen Boeren die last hebben van groepen grazende ganzen op hun land, zijn creatiefin het beden ken van oplossingen. Zo is er een Friese vee houder die zijn hond - uiteraard een Friese sta bij - heeft afgericht. Als de boer vindt dat de ganzen bij hem hun buiken genoeg hebben ge vuld (gastvrijheid kent grenzen), stuurt hij de trouwe viervoeter het weiland in. Met de tong uit de bek blijft het dier rondrennen, tot de laatste gans is opgevlogen. Er is er ook een boer die voor de verjaging een radiografisch bestuurbaar vliegtuigje gebruikt. Staande op een terp, wat hem verheft boven het 'slagveld', dirigeert hij zijn speelgoedjet richting brand- of kolganzen, om vervolgens over te gaan tot het uitvoeren van schijnaanval- len. Het helpt. Andere mogelijkheden: het plaatsen van vogel verschrikkers, wapperende vlaggen, knalappa raten, of het spannen van draden. De ene met- houde werkt beter en langer dan de andere. Domme gansjes zijn er slechts*spreekwoorde lijk, die in het vrije veld leren snel. Op Terschelling heeft een boer een nieuwe list bedacht. Boven zijn velden hangt een met heli um gevulde vlieger, die de vorm heeft van een havik. De nep-roofvogel moet de rotganzen hang maken, zodat ze een (lucht)straatje om vliegen. Als de truc mislukt, is het altijd nog een leuk reclame-object voor zijn kaasboerderij. Verjaging is een eco-vriendelijke manier om de vraatschade die ganzen aan kunnen richten in weilanden en akkers te beperken. Bejaging - het doodschieten van vogels - is trouwens ver boden als het gaat om soorten als de brand- en de rotgans. Desondanks sneuvelen er elke win ter nog flink wat brandganzen. De jacht op ganzen begint 's morgens in alle vroegte. Som mige jagers kunnen dan niet goed de bejaagba- re en niet-bejaagbare soorten uit elkaar hou den. Onder andere daarom pleiten natuurorga nisaties voor sluiting van de jacht op alle soor ten ganzen. Milieu-organisaties staken verzet tegen W esterschelde-plan Het is op. Natuur- en milieu-organisaties heb ben hun verzet tegen verdieping van de Wes- terschelde gestaakt. Er kan alleen nog wat tijd worden gerekt. En daar wordt niemand wijzer van. Verdieping van de Westerschelde is een vurige wens van België, in verband met de be reikbaarheid van de zeehaven Antwerpen. De verdieping richt grote ecologische schade aan. Schorren en slikken zullen verdwijnen. De Zeeuwse Milieufederatie, het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten hebben om die reden de verdieping fel bestreden. Niet helemaal zonder succes. Ze zijn er weliswaar niet in geslaagd de plannen van tafel te krijgen, maar er is wèl een flinke compensatie bedon gen. Datgene wat verloren gaat, moet elders via natuurontwikkeling terugkeren. Ook al kost dat offers van de landbouw en is er veel geld mee gemoeid. Er ligt nu een herstelplan voor de Westerschel- de-natuur. Daarin wordt gerept over plannen voor ontpoldering van cultuurgrond langs de Westerschelde, en voor het aanleggen'van nieuwe buitendijkse schorren. Uitvoering vergt vele miljoenen guldens. België, dat lang dwars lag, heeft 44 miljoen gulden voor natuurherstel beschkbaar gesteld. De natuur- en milieu-orga nisaties geloven dat meer er niet in zit. Beter is nu maar zo snel mogelijk het herstelplan in procedure te nemen, opdat de uitvoering gelij ke tred houdt met de verdiepingswerkzaamhe den in de Westerschelde. 'Vliegende deuren' zijn in het dal van de Chilkatrivier heel gewoon. Tijdens de zalmtrek verblijven er duizenden. FOTO MARTIJN DEJONCE In een boom zo vol geladen, mist men een arend niet... Terwijl in Ne derland vogelliefhebbers onmiddel lijk uitrukken als er eens een - ver dwaalde - Europese zee-arend wprdt waargenomen, vindt de bevolking van het stadje Haines (Alaska) 'vlie gende deuren' de gewoonste zaak van de wereld. Elk jaar, laat in de herfst, als honderdduizenden Chum- zalmen de Chilkatrivier optrekken richting paaiplaatsen, verzamelen zich ruim tweeduizend Amerikaanse zee-arenden (bald eagles) in het ri vierdal. Ze zijn over het algemeen iets kleiner dan de Europese zee arend, maar qua formaat (68-76 cen timeter, spanwijdte tot krap 2 meter) toch zeer imponerend. De Chilkatrivier blijft ondanks de vorst lang open, door een warme kwelstroom uit de bodem. In het voorjaar en gedurende de zomer voert de rivier enorme hoeveelheden smeltwater uit de bergen af. Een deel van dat water wordt de bodem in ge drukt en vormt daar een soort reser voir. In de herfst, als de smelwater- stroom opdroogt en het rivierpeil daalt, wordt het in de bodem opge warmde water naar boven gestuwd. Sinds 1982 heeft het dal van de Chil katrivier de officiële status van na tuurreservaat. Het beschermde ge bied heeft een oppervlakte van 19.200 hectare. De bescherming kwam maar net op tijd. Er lagen di verse plannen voor mijnbouw en houtkap in dit gebied. Het moest op gestoten worden in de vaart der vol keren, onder de noemer economi sche vooruitgang. Houthakkers Toen natuurliefhebbers pleitten voor bescherming van het dal vonden ze aanvankelijk de lokale bevolking op hun pad. De houthakkers en vissers zagen geen brood in een reservaat. Ze vreesden dat hun vrijheid van handelen tè zeer door regelgeving zou worden ingeperkt, dat de bedel- In een boom zo vol geladen... Amerikaanse zee-arendei passief door, om energie te besparen. staf hun toekomst zou zijn. Anno 1995 is men van mening veranderd. In het kielzog van de bald-eagles ko men ook talrijke natuurtoeristen naar Haines, en dat brengt dollars in de kassa's van restaurants, hotels, enzovoorts. De bevolking biedt zich aan als gids ten behoeve van het 'eagle-toerisme'. Winkels verwijzen met hun naam naar het jaarlijks te rugkerende spektakel: Eagle's Nest, Eagle View, of Eagle Arts. En er wor den eagle-festivals georganiseerd. Amerikanen hebben iets met zee arenden. Het is hun nationale sym bool. Toch hadden ze de vogels bijna uitgeroeid, want nationaal symbool of niet, tot 1954 werd de vogel bik kelhard vervolgd. Er stond een prijs van 2 dollar op zijn witte kop. Bij de lokale autoriteiten te innen na inle veringvan twee arendsklauwen. De mens beschouwde de visetende zee arend als prooi-concurrent. In de pe riode van 1917 tot 1954 werden et al leen al in Alaska 128.000 Amerikaan se zee-arenden afgeschoten. Onzin De angst voor de zee-arend als prooi-concurrent was -het gebeurt vaker- gebaseerd op onzin. Men nam aan dat de arenden zalmen vin gen vóór ze kuit konden schieten, en daardoor de hoeveelheid jonge zalm negatief bëinvloedde. Een weten schappelijk onderzoek wees echter uit dat de arenden de zalmen pas na het paaigebeuren verschalkten, het geen voor de vispopulatie geen scha delijke effecten heeft. Na het sluiten van de jacht heeft de Amerikaanse zee-arend zich in Alas ka knap hersteld. Er leven er nu weer zo'n 60.000. Het reservaat in het dal van de Chilkatrivier telt dertig broed- paren. Elders in Noord-Amerika gaat het minder goed met deze majestu euze vogels, ondanks de bescher ming. Milieuproblemen (kaalslag, gif in het voedsel) staan herstel in de weg. Hoewel er tijdens de zalmtrek in de omgeving van Haines altijd wel een paar honderd zee-arenden aan het vissen zijn, is het overgrote deel van de vogels zoveel mogelijk passief. Ze zitten stil in bomen langs de rivier om energie te sparen. Na de zalm trek verspreiden de vogels zich langs de gehele zuidoostkust van Alaska. Behalve vis staan zoogdieren en wa tervogels op hun menukaart. PUZZEL 123456789 10 11 mm OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1tapioca; 2. monster; 3. vierkante zuil, Europese hoofdstad; 4. muzieknoot, wiel, dun; 5. deel v.e. vis, bijbelse naam; 6, vreemde munt, lipide; 7. woonboot, voertuig; 8. voegwoord, papegaai, land bouwwerktuig; 9. onbeweeglijk, meisjes naam; 10. gebladerte; 11. lokale wind. Verticaal: 1. strandmeer, Europeaan; 2. hartver scheurend; 3. droogoven, Europeaan, oosterse naam; 4. zeevogel, rijtuig; 5. Leger des Heils (Eng.); Oud Testament (Lat.); 6. ondermaans, vertrek; 7. insekt, eerste vrouw, bid (Lat.); 8. peinzen; 9. schil, vluchtige stof. CITAAT Horizontaal: 1. kwaad; 2. denker; 3. renner; 4. robot; 5. tan dem; 6. model; 7. la waai; 8. intern; 9. na gel; 10. lawine,- 11. en gel; 12. lommer-, 13. rommel; 14. lelijk. Het citaat is van Goethe: ..Niemand ver dwaalt ooit op een rech te weg". p s HEINZ V7SWAT ZOU JE EZVAN PEN KEN AIS VIAE TOCH NO& EVEN SNEL &EZELL/0 EEN 0OOM IN HU/S HAALPEN TOM POES Tom Poes en het Lemland Intussen reed heer Ollie opgewekt in de richting van Rommeldam. ,,Het is toch mooi om een heer te zijn", zo sprak hij tot zichzelf. „Ach, was iedereen maar zo. Het leven hier op aarde zou heel wat prettiger zijn wanneer men zijn best deed om goed te zijn voor behoeftigen en zwervers. Dan zou de ontevreden heid van de eenvoudige lieden, waar men nu zoveel over leest, vanzelf ver dwijnen." Op dat moment kreeg hij een donke re figuur in het oog die midden op de weg stond en zijn hand opstak. Het was commissaris Bulle Bas. „Een ogenblikje, Bommel", zei de politiechef. „Hier lopen sporen, die ik moet onderzoeken. Beschadig ze niet." Heer Ollie stapte uit en boog zich nieuwsgierig over de indrukken die de ander hem wees. Tot zijn verras sing zag hij, dat ze precies leken op die van Lobbe Lem en een kleine uit roep ontsnapte hem. „Heb je ze al meer gezien?" vroeg Bulle Bas scherp. „Ja", zei heer Bommeleh... dat is te zeggen, eh... dit zijn héél gewone sporen, lijkt me. Waarom moeten die onderzocht worden?" „Omdat het géén gewone sporen zijn!" verklaarde de commissaris grimmig. „Verdachte elementen zijn het land binnengedrongen; vanmorgen was er een waarschuwing over de radio. Heb je die niet gehoord, Bommel?" „N-nee", zei heer Ollie zwakjes. „Hm", hernam de hooggeplaatste beambte. „Zo, Dan weetje het nu! We moeten de handen inéén slaan om het gevaar te weren! Als je een verdacht element ziet, moet je dat onmiddellijk melden. Alleen dan kunnen we het leven hier in Rom meldam prettig houden, begrepen?" HET WEER DOOR HANS VAN ES Eindelijk ging een langgekoesterde wens in vervulling. Een groot de van Nederland ontwaakte op kerstochtend te midden van een wit be poederd landschap-, de eerste witte kerst sinds 1981. De meeste sneeuw daalde neer in het noordwesten van het land; plaatselijk 5 tot 7 centimeter. In onze regio viel in korte tijd 2 tot 4 centimeter, dankzij de uitloper van een felle winterdepressie boven de Noordzee De passage van de storing verliep in delen van Schotland minder vriendelijk dan bij ons. Bij een volle noordoostenstorm viel bijzonde veel sneeuw, die plaatselijk opwoei in duinen van zes meter hoogte. De sneeuw zorgde in onze regio voor Anton Pieck-achtige plaatjes; erg lang duurde de pret echter niet. In de loop van de middag en avond stak er een krachtige tot harde noordwestenwind op en bij temperaturen tot 4 graden werd het sneeuwtapijt snel aangetast. Tot dinsdagochtend vielen er nog een paar forse buien met hagel er onweer, waarna de winterse rust terugkeerde. December behoudt in de laatste dagen van het jaar zijn duidelijk te koude imago. Een zwa hogedrukgebied boven het continent zorgt voor een aflandige wind met veelal lichte vorst overdag en 5 tot 8 graden vorst in de nacht. Het blijft vandaag en donderdag droog en eindelijk helder. Extreem koud is het in geheel Noord-Europa. De afgelopen dagen vroor het Lapland plaatselijk 40 graden en zelfs in Zuid-Scandinavië kwam 2 tot 25 graden vorst voor. Deze diepvrieslucht kan ons voorlopig met bereiken. Vanaf vrijdag proberen Oceaanstoringen via West-Frankri een dooi-aanval te forceren. Of dat gaat lukken is nog maar de vraaj De kans op sneeuw of ijzel neemt tegen het weekeinde wel toe. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust van tijd tot tijd sneeuwbuien. Ver der vooral in het zuidoos ten geregeld opklaringen. Overdag meest lichte, lo kaal ook strenge vorst. Zweden: Opklaringen, ook enkele wolkenvelden en droog. Overdag ten zuiden van de grote meren matige vorst, naar het noorden toe op veel plaatsen zeer strenge Denemarken: Rustig en droog weer met flinke opklaringen. Maxi ma een paar graden onder Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met zowel wolkenvelden als opklarin gen en ook plaatselijk mist. Op de meeste plaatsen droog. Morgen in het zuiden van Engeland meer wind en kans op regen of sneeuw. Maxima van 0 graden in Schotland tot +4 in Cornwall en zuidwest-lerland. België ed Luxemburg: Vandaag, aanvankelijk nog rustig en droog weer met af en toe zon. Daarna meer wind, meer bewolking en een toe nemende kans op regen, sneeuw of ijzel. Overdag enkele graden vorst, in het wes ten maxima vandaag nog iets boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking, een aantrekkende oos telijke wind en vooral morgen regen, sneeuw en ijzel. Middagtemperaturen in het noorden enkele graden onder nul, in midden-Frankrijk morgen tijdelijk ruim erboven. Portugal: Aanhoudend onbestendig met veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Vooral vandaag kan er veel neerslag vallen. In het.noorden veel wind. Middagtempera- tuur van 13 graden in het noorden tot 17 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en op beide dagen kans op wat regen. Maxima ongeveer 21 gra- Spanje: Aan de wisselvallige kant met op beide dagen vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, misschien met on weer. Plaatselijk valt veel neerslag. Mor gen in het zuidoosten overwegend droog en af en toe zon. In het noorden veel wind. Maxima meest tussen 10 en 15 graden, aan de kusten in het zuidoosten plaatselijk iets boven de 20. Canarische Eilanden: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 24 gra- Marokko: Westkust: Geregeld wolkenvelden en kans op buiige regen. Vandaag in het zuiden nog flink wat zon. Middagtempe ratuur uiteenlopend van ongeveer 19 graden in het noorden tot rond 25 ten zuiden van Agadir Tunesië: Vandaag zonnige perioden, morgen meer bewolking en kans op buiige re gen, misschien met onweer. Middag- temperatuur 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met veel bewolking en op beide dagen van tijd tot tijd regen, in de bergen sneeuw. Maxima vandaag van +3 graden rond Bordeaux tot 12 langs de Middellandse Zeekust; morgen overal tijdelijk zachter. Mallorca en Ibiza: Flink wat wolkenvelden en vooral van daag kans op buiige regen. Vrij winderig. Maxima ongeveer 18 graden. Italië: Onbestendig met veel bewolking en van tijd tot tijd regen, vooral in de bergen in het noorden sneeuw. In het uiterste zui den met name morgen overwegend droog. Plaatselijk veel wind. Maxima in het algemeen tussen 12 en 18 graden, maar in het noorden niet veel hoger dan +4 graden. 4 Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer met veel bewolking, van tijd tot tijd buiige regen en veel wind. Maxima rond 16 graden. Malta: Aan de bewolkte kant met vooral van daag kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: In het westen en noorden veel wolken velden, plaatselijk veel regen en tame lijk winderig. In het oosten en op Kreta minder nat en misschien wat zon. Maxi ma ongeveer 18 graden, in het uiterste noorden beduidend lager. Turkije en Cyprus: Vooral in het westen van Turkije aan de wisselvallige kant met van tijd tot tijd een regenbui. Maxima ongeveer 18 gra- Duitsland: Vandaag rustig weer met soms wat zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen een aantrekkende oostelijke wind, meer bewolking en vooral in het zuiden kans op sneeuw. Overdag meest lichte vorst. Zwitserland: In het algemeen veel bewolking en op beide dagen van tijd tot tijd sneeuw, in Tessin in de dalen misschien regen. Maxima van +4 graden rond Locarno tot iets onder nul in het noorden en westen. Oostenrijk: Meest bewolkt en vooral aan de zi flank van de Alpen van tijd tot sneeuw. Overdag meest lichte vorst. Vandaag rustige weer en overwegf droog weer. Morgen een aantrekker oostelijke wind, vrij veel bewolking er het zuiden kleine kans op wat snee Overdag lichte, soms ook matige v< Tsjechië en Slowakije: Eerst rustig weer. In de loop var daag een aantrekkende oostelijke veel bewolking en een kleine kans sneeuw. Overdag meest lichte vorst. Hongarije: In het algemeen veel bewolking er beide dagen sneeuw. Middagtemper; ren enkele graden onder nul. DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16 Maan op 12.06 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20.34 07.48 20 Laag 03.35» 16.15 03.16 15 Weerrapporten 27 december 07 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht AJhene Barcelona Berlijn Bordeaux Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Los Angeles New Orleans New York

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14