Hoge heren laten daklozen in de kou staan Kerkbalans: tal van pluspunten Dominees in spe 'hokken' in Houtense stierenstal Leiden ARMOEDE IN LEIDEN Kerk Samenleving 'Ook echtscheidingen van de kansel afkondigen' CHEF HENNY VAN ECMONO. 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -53564# De afgelopen weken wierp Wijnand Bouwman (42) zich op als het 'opper hoofd' van een hechte groep daklo zen, die strijdt voor onderdak tijdens de koude winterdagen. Een groepje van een man of acht en één -vrouw, Nora (44), de echtgenote van Wijn and. De 'stamleden' beschermen el kaar door dik en dun. ,,Ik heb liever, vrienden dan vijanden", zegt Wijn and. „Het is niet prettig 's nachts buiten te moeten slapen met een ge trokken mes naast je." Volgens officiële schattingen telt l-eiden zo'n vijftig dak- en thuislo zen, maar Wijnand denkt dat het er wel eens meer kunnen zijn. De stad heeft - ondanks vergevorderde plan nen - nog steeds geen opvangadres voor de nacht. Het geld, 300.000 gul den, ontbreekt ervoor. Wijnand wil praten over de om standigheden waaronder de dak- en thuislozen in Leiden leven. Niet voor zichzelf, zegt hij telkens, maar voor de jongens. Hij is boos, ontzettend boos op „al die hoge heren die zich nooit laten zien". „Laat ze de koppen eens bij elkaar steken, die instanties, en wakker worden", zegt hij. „Ik zou het hartstikke leuk vinden als een wethouder ineens in onze situatie zou terechtkomen. Maar ja, zo'n man heeft vriendjes op de juiste plekken zitten. Die komt er wel weer uit. Hij zal ook wel moeten, want ik denk niet dat hij het één nacht redt op straat. Heel af en toe lees je wel eens in de krant dat er een dakloze is doodgevroren in Amsterdam of in Rotterdam. Dat kan in Leiden net zo makkelijk gebeuren." Samen met Nora vangt hij 1418 gulden per maand, een gezamenlijke WAO-uitkering. Het geld gaat op aan eten en drinken. Nora houdt er van om zaterdags over de markt te lopen. „Daar koop ik dan wat eten, wat fruit. Als ik tenminste geld op zak heb", zegt ze. „De marktkoopmannen zijn ook van die ge zellige mensen." Wijnand: „Het leven op straat is duur. Als wij met zijn tweeën een bakje koffie ne men, zijn we vijf gul den kwijt. Als je een huis hebt met een koffiezetapparaat, kun je van dat bedrag een hele familie te drinken geven." Ze zijn al veertien jaar bij elkaar en nu ruim een jaar dakloos. Tot oktober vorig jaar woonden de twee in het huis van Nora's moeder, die inmiddels is over leden. „Ze had een huurschuld opge bouwd, ze moest rondkomen van al leen een AOW-tje", zegt Nora. „En toen zijn we het huis uit gezet. Dit is dus de tweede winter en daar word je knap wanhopig van." Vorige week nog, toen de groep de noodopvang aan de Rijnsburgerweg moest verlaten om dat de temperaturen net weer boven nul kwamen, hebben ze in een parkeergarage wanhopig. Ze had een forse kou opge lopen en hoestte de hele dag. „Dan is het niet goed om buiten te zitten", zegt ze. Wijnand: „Ze verga- tQp een ding toen ze ons daar uit dat pand aan de Rijns burgerweg gooiden. Het kan gaan dooi en, maar in Neder land slaat het weer binnen een mum van tijd weer om. Twee dagen later vriest het weer." Voor de kerstdagen had de groep bedden kunnen regelen. „Een doekje voor het bloedenzegt Wijn and. „We hebben niet zwart op wit hoe lang we daar mogen blijven. Het kan best zijn dat we er deze week weer worden uitgegooid." Over wanhoop wil hij het echter niet hebben. „We moe ten eerst dit maar eens zien op te los sen, de winter door komen. Het lukt wel zolang de kraaien niet bevroren op het dak zitten, maar het is zwaar. Ik wil niet klagen voor mezelf, ik doe juist mijn mond open voor de •rest van de groep. zegt Nora. „En dan kruipt de kou nog dessen. Ik denk dat wat met ons is het maar. Bij ons in het groepje wil telkens 'nee' te horen. „Vanwege die Het wordt tijd dat ze bij de instanties door je hele lichaam heen." Wijnand: gebeurd, met iedereen wel zou kun- iedereen gewoon een huis." schuld van mijn moeder. Dat zijn ze eens wakker worden geschud", zegt „Ik kon in die parkeergarage wel zien nen gebeuren. Sommige mensen „Duizenden woonbonnen" heb- niet vergeten", zegt Nora. Toen ze hij. „Soms voel ik me net Bonifatius. dat Nederland arm is. Er stonden al- zeggen wel eens dat wij daklozen ben hij en Nora naar woonruimte- met de rest van de groep uit de Die deed ook zijn mond open maar leen maar Volkswagens, geen Merce- dakloos willen blijven. Nou vergeet verdeling gestuurd. Maar ze krijgen noodopvang was gezet, was ze knap met hem liep het slecht af. Kreeg een Armoede in Leiden. Meer dan tienduizend gezinnen leven van een minimuminkomen van zo'n 1.500 gul den per maand. De komende weken brengt het Leidsch Dagblad hun verhaal. Vandaag Wijnand en Nora Bouwman. Dakloos en levend van 1.418 gulden. bijl in zijn kop in Dokkum. In Leidepe moet gewoon een nachtopvang koue men. Ze zeggen wel dat we bij drj.c Kesslerstichting in Den Haag teredie[ kunnen. Maar daar wil niemand naaf toe. Het is er nog sjechter als in ee| hondenkennel." Nora: „Het is er ooL gevaarlijk. Wijnand is er een keer if) elkaar geslagen en beroofd." PLf Ze komen al sinds de opening vaPei het centrum in de Bakkerij, ma#e hebben zich niet via de stichting BinPrc nenvest aan huisvesting laten heret pen. „Het eerste waar die menseP0' over beginnen, is begeleid woneifn( Maar dat wil bijna niemand. Waij dan ben je je uitkering kwijt en krijj je per week zakgeld. Dan wordt er iëD( dere week gekeken hoe je je geld uir geeft. Onder de bezoekers van (W Bakkerij zitten veel verslaafden. |e begrijpt wel wat ik bedoel..." hla Wijnand houdt zich over zijn eigefoi problemen op de vlakte. Slechts kleho ne flarden van zijn geschiedenis wjva hij kwijt. Polio op zijn derde, een koiL- been waardoor hij mank loopt... ,,D ben mijn moeder kwijtgeraakt oj mijn zevende", vertelt hij. „Mijn vi^ der is toen al snel weer hertrouwfV Maar met haar kon ik niet goed op schieten. Ik zat al heel jong op k^ mets. PP „Ik heb twaalf jaar in een dekenf|r briek gewerkt. Maar die ging in 19fifa over de kop. Daarna heb ik nog in d tegelzetterij gezeten. Kreeg ik na aij derhalf jaar ineens een brief in dy bus. Dat ik niet verzekerd was als op een bouwplaats rondliep. Vanw%u ge dat been. Ik wilde wel werkepe maar ik mocht het niet. Nu heb Al] die WAO-uitkering, samen met NorOc 1418 gulden. Een alleenstaande krijjie via de sociale dienst iets van 12(|e gulden, dus eigenlijk zouden we m[ zijn tweeën het dubbele moete hebben..." j REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 'Lidmaatschap gunstig bij sollicitaties UTRECHT GPD Het Rooms-Katholiel Kerkge nootschap benadert oij wijze van experiment jongeren apart tijdens de jaarlijkse financiële actie Kerkbalans. Met een flit sende folder worden de jonge gelovigen gewezen op alle plus punten van de kerk. Zo is het kerkelijk lidmaatschap gunstig bij sollicitaties, verzekert de fol der. Volgens de folder zullen jon geren 'best raar opkijken' als ze zien wat de kerk allemaal is en doet. Zo'staat onder een foto van een brievenbus 'dat de kerk een postadres is voor God, waar je terecht kunt met je blijd schap, je verdriet, je idealen en je zoeken naar een gemeen schap waarbij je je thuisvoéTt'. Ook wordt de kerk aangeprezen als een plek 'om tot rust te ko men en na te denken en waar je tevens kunt genieten van schoonheid en kunst'. De kerk heeft nog veel meer pluspunten. „Wist jij dat het je algemene ontwikkeling ten goe de komt als je deel uitmaakt van een jongerengroep en leert om een vergadering te leiden, plan ningen te maken, te spreken in het openbaar of het financiële beheer te voeren?" En een scho ne aarde en een gezonder leef klimaat zijn 'idealen die binnen een kerkgemeenschap levend worden gehouden'. Ook sugge reert de folder dat 'ervaring op doen in een krottenwijk of ont wikkelingsland voor jou in prin cipe tot de mogelijkheden be hoort, omdat ook de kerk er de organisaties voor heeft'. Wat ook als pluspunt van de kerk wordt genoemd is het feit 'dat de kerk een grote vrijwilli gersorganisatie is waar veel mensen zich inzetten voor el kaar, zonder dat ze daarvpor worden betaald'. Waarom dan toch zo'n financiële actie nodig is? „Kerkbalans maakt het mo gelijk dat noodzakelijke dingen ook betaald kunnen worden, zoals bijvoorbeeld een goede di rigent voor een jongerenkoor." Om jongeren die na al deze lokkertjes nog niet zijn over tuigd over de streep te trekken, eindigt het vouwblad met de tip dat de kerkbijdrage is af te trek ken van de belasting. In de actie Kerkbalans, die ie der jaar in januari wordt gelan ceerd, werken zeven kerkge nootschappen samen. De actie is bedoeld om plaatselijke ge loofsgemeenschappen te onder steunen bij hun geldwervende activiteiten. Tijdens de actie be zoeken tienduizenden vrijwilli gers zo'n 2,5 miljoen 'pastorale eenheden' (in gewoon Neder lands: adressen). VEENENDAAL ANP Christelijke gemeenten zouden niet alleen huwelijken, maar ook echtscheidingen van de kansel moeten afkondigen. Dat schrijft dr. H. Selderhuis, christelijk gereformeerd predikant in Zwolle, in het jongste nummer van Schuilplaats, het periodiek van de gelijknamige interkerkelijke hulpverleningsorganisatie. Volgens Selderhuis heeft het 'iets onbevredigends' als een hu welijk 'met luid gejuich en oprechte vreugde' wordt aangekon digd, terwijl de kerk doet alsof ze van niets weet wanneer ge meenteleden scheiden. „Het moet mogelijk zijn om aan echt scheiding bekendheid te geven zonder de indruk te wekken dat je daar als kerk achter staat." De afkondiging zou volgens Selderhuis gevolgd moeten wor den door een oproep tot gebed voor de betrokkenen, en door een oproep tot 'verootmoediging, opdat niemand mene im muun voor deze zonden te zijn'. Selderhuis vindt dat scheiden zo vaak voorkomt dat er gevaar voor gewenning bestaat, waardoor de gemeente 'te weinig alert is op huwelijksmoeiten'. Als oorzaken voor het grote aantal scheidingen noemt hij individualisme, een gebrek aan offerbe reidheid in het huwelijk, en de houding van jonge mensen te genover het huwelijk. „Veel van onze jongeren zijn voor het hu welijk al behoorlijk ervaren in het seksueel verkeer, maar praten, daar ontbreekt het vaak aan", aldus de predikant. Selderhuis werd in september benoemd tot hoogleraar kerk geschiedenis en kerkrecht aan de Theologische Universiteit van de Christelijke gereformeerde Kerken in Apeldoorn. BEROEPINGSWERK De kerk wordt aangeprezen als een plek 'om tot rust te komen en na te denken en waar je tevens kunt genieten van schoonheid en kunst'. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oosterbierum (SoW) en Wijnaldum: J.A. Berkheij, kandidaat te Katwijk. Bedankt: voor Zetten en Andelst: J.W. van Estrik te Moerkapelle; voor Rid derkerk (wijkgemeente 3): J.P. Nap te Barneveld. NED.GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: drs. G. van Dijk: Parallelweg 18, 2861 ED Bergam bacht. Tel: 0182-351219. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: J.M. Kleppe te HOUTEN GPD Waar eens de stieren stonden te loeien, klinkt nu het verheven geprevel en gezang van zeven do minees in spe. Want de verbouwde stierenstal van veehouder Van Vulpen aan de Molendijk in Houten is tegenwoordig het domicilie van zeven theologie-studentcn. De stal heet in religieuze kringen ook wel de Houtense Theologenboerderij of op zijn Engels The Theofarm. Sinds ongeveer vijf jaar verhuurt varkenshou der C. van Vulpen het achterste gedeelte van zijn boerderij 'aan studenten. Hij heeft de stierenstal en hooizolder verbouwd tot acht mooie studen tenkamers. Maar Van Vulpen wilde niet de eerste de beste studenten over zijn erf. Hij stelde strenge huisregels. Alleen mannen. Geen damesbezoek in de nachtelijke uren. Geen tv. En op de dag-des- Heeren mag niemand op zijn kamer zijn. De huisbaas wenst absolute zondagsrust. Zo'n streng regime zal niet veel studenten aan trekkelijk in de oren klinken. Zeker als je bedenkt dat de boerderij aan de rand van Houten ligt, midden in de weilanden. Geen kroeg te beken nen. Op kilometers afstand van de universiteit en met eigenlijk alleen 2000 varkens in aangrenzen de stallen als directe buren. Maar van leegstand is geen sprake. Want ook voor zulke kamers bestaat wel degelijk een doel groep, zo bleek na een advertentie in het Refor matorisch Dagblad. De ene na de andere student stroomde toe. Vrijwel allemaal theologie- studen ten van de Universiteit Utrecht. Inmiddels heb ben er al ongeveer twintig aspirant-dominees ge woond. Slechts af en toe zat er ook een leek tus sen: een wiskundestudent, een chemicus en een bioloog. Op dit moment wonen er zeven theologen en een wiskundige. Het studentengroepje zit deze middag aan een lange tafel in de gezellige keu ken. Aan de muur hangen enkele keurige, ingeto gen posters. Geen wulpse Tatjana of de boezem van Pamela Anderson, zoals je in een 'mannelijk' studentenhuis zou verwachten. De oudste bewoner Bernard Rosenboom (27) zit aan het hoofd van de tafel. Hij heeft weinig moeite met de huisregels. „Het is alleen een pro bleem als er een belangrijke voetbalwedstijd op tv is. Maar dan kijken we wel ergens anders." Hij vindt dat het juist ook voordelen heeft dat er geen tv staat. Stefan Gebraad (24): „We zijn allemaal Neder lands Hervormd. De meeste zullen dominee wor den. Maar godsdienstleraar of pastor in een zie kenhuis of gevangenis kan ook. En je kan ook zendeling worden." Vanzelfsprekend wordt er met al die theologen onder een dak veel gedis cussieerd over het geloof. Binnen het huis zijn er twee kampen, zoiets als een Ajax- en een Feyenoordvak. Vijf zijn fan van de 17e-eeuwse theoloog Voetius ('keihard de zwaarste'). De twee anderen van Themelios. De ene niet-theoloog. Christaan Kuiper (22), houdt zich angstvallig buiten deze strijd. Hij zegt la chend 'weieens gestoord te worden van die gods dienstfanaten'. Het voert te ver om nu al te spreken van een echte Houtense stroming in de Nederlands Her vormde Kerk, maar het studentenhuis heeft in middels wel zekere naam en faam opgebouwd onder de theologie-studenten in Utrecht. „Ieder een kent de boerderij. De Houtense faculteit wor den we wel genoemd. Of Theofarm", zegt Ber nard Rosenboom. De afstand van Houten naar de universiteit op de Uithof in Utrecht vinden de meeste bewoners niet echt een probleem. Een mooi fietstochtje, zodat je wakker op het college'komt. En bij slecht weer komt de OV-jaarkaart prima van pas." Om het vrouwengebod moeten de studenten zelf wat gniffelen. „Ach, de huisbaas wil het, daar om houden we ons er aan. In de praktijk maakt het toch niet zoveel verschil. Als een bewoner gaat trouwen, is het wel de tijd om te verhuizen." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS WH.C.M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B M.Brandenburg,chefeindfedactieregio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-53562 RUBRIEKSADVERTENTIES fl Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur u °71- 51435 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: 'a per maand (acceptgiro) 32jt per maand (autom. betaling) 3ljjr per kwartaal (acceptgiro) 91. per kwartaal (autom betaling) 9CL per jaar (acceptgiro) 35lP' per jaar (autom. betaling) 350fe VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 141j LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND"" Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oL hebben of blind zijn (of een andere leeshf dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagbladi geluidscassette beschikbaar. Voor inform^ 0486-486486 (Centrum voor Gesproken li" tuur, Grave). N H U I ONGEVALLENDIENST r Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vare woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijd 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth 7r kenhuis: dagelijks. 0 li BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pap ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur 1| Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uurh na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. n Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende v! pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur, klasr en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21L uur). I Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) I Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uuri 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend r RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord I (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasf en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. r Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uuri 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uuri leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. j Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh/ kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde! heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. J Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—IA uun babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. uitsluit»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10