Raet overgenomen door Getronics en Roccade TWEEDE KERSTDAG GEOPEND 'Dan kun je niet zeggen dat alles hier maar mag' _u Binnenland Commissie: Reclame HIJ 'nodeloos kwetsend' Een wereld van verschil Mestplan naar Brussel zonder motie Kamer erin Albeco-bestuurders moeten 20 miljoen gulden betalen Export van Nederlandse kaas weer naar record Mannen verstoren jacht van Willem-Alexander TERDAG 23 DECEMBER 1995 Chauffeur vervolgd voor ongeval N279 helmond De 19-jarige vrachtwagenchauffeur die gisterochtend vroeg een zwaar ongeval veroorzaakte op de N279 Asten-Hel mond, wordt hoogst waarschijnlijk vervolgd wegens dood door schuld. Dat heeft hulpofficier van justitie F. Mouwen gisteren meegedeeld. Door in het donker en in de mist op de smalle weg te keren, veroorzaakte de Woerdenaar een botsing met twee an dere vrachtauto's. Hijzelf raakte daarbij licht gewond. De chauf feur van een van de andere wagens, een 46-jarige man uit Mid- wolda (Groningen), kwam om het leven en de chauffeur van de derde wagen kwam er met lichte verwondingen vanaf. Tweeëneenhalf jaar voor fatale kopstoot alkmaar De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 23-jarige Tilburger veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf en betaling van 11.300 gulden schadevergoeding. De eis was drie jaar. De man heeft op 2 september van dit jaar op de Alkmaarse kermis een kopstoot en vuistslagen uitgedeeld aan een 18-jarige Alk maarder. De jongeman overleed korte tijd later aan een hersen bloeding. Steuntje in de rug voor zwakke regio den haag Staatssecretaris Vermeend van Financiën gaat investe ringen in economisch zwakke regio's (Friesland, Drenthe, Overijssel en Limburg) bevorderen. Hij heeft daartoe gisteren een regeling gepubliceerd. Die houdt in dat investeringen in nieuwe bedrijfsgebouwen versneld mogen worden afgeschreven van de belasting. Henk Mouwe niet meer bij NCRV Hilversum Henk Mouwe en de NCRV gaan uit elkaar. De Hilver- sumse kantonrechter mr. L. Kalff heeft besloten dat de arbeids overeenkomst per 15 januari wordt ontbonden. De verhouding tussen de presentator en de NCRV is zo verslechterd dat een breuk volgens de rechter noodzakelijk is. De NCRV hoeft Mouwe geen schadeloosstelling te geven, maar wel een vergoeding. Mouwe was ontevreden over zijn werk; hij vond dat hij te weinig te doen had. Lichtere straffen voor liquidatie Chinees arnhem» De rechtbank in Arnhem heeft gisteren drie daders van de koelbloedige liquidatie van een 33-jarige Chinees uit Wijchen veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot acht jaar. De offi cier van justitie had tien tot twaalf jaar geëist. De Chinees werd begin dit jaar, onder het oog van zijn gasten en familieleden, op klaarlichte dag in een restaurant in Duiven doodgeschoten. De moord was het sluitstuk van een oorlog tussen twee rivaliseren de bendes. Amtenaar justitie speelde informatie door Groningen Een 37-jarige medewerker van het openbaar minis terie in Groningen is met ingang van 1 januari op eigen verzoek eervol ontslagen. Hij is een te grote risicofactor voor de organi satie vanwege zijn contacten in de drugwereld. Dat heeft persof ficier van justitie mr. J. de Valk meegedeeld. De man werd dit voorjaar al geschorst omdat hij informatie van justitie zou heb ben doorgespeeld aan criminelen. Dat is echter nooit bewezen. amsterdam anp De Reclame Code Commissie vindt dat de reclamecampagne van het modeconcern HIJ niet in strijd is met de goede smaak en fatsoen, maar wel nodeloos kwetsend is voor christenen. De commissie geeft HIJ het niet-bindende advies de reclame voortaan aan te passen. Dat heeft de commissie gisteren bekendgemaakt. De commissie kwam bijeen naar aan leiding van klachten van onder meer de Bond tegen het vloeken. De bond stoorde zich aan de posters met teksten als 'Twij fel niet, Hij is er' en 'Hij roept u tot zich' en een afbeelding van een man tegen een glas in lood-raam. De campagne werd be gin deze week beëindigd, volgens HIJ op de afgesproken tijd en niet onder druk van de protesten. De Reclame Code Commissie oordeel de dat de teksten en afbeeldingen een rechtstreeks verband legden met Christus. „Velen zijn daardoor in hun religieuze be leving geraakt", aldus de commissie, die vooral het tijdstip van de campagne, vlak voor Kerstmis, problematisch noemde. De advocaat van HIJ beriep zich op de vrijheid van meningsuiting. Voorzitter R. van der Poll van de Bond tegen het vloeken is „geweldig blij" met de uitspraak. De directie van HIJ zegt in een verklaring zich neer te leggen bij de uitspraak en zich te verontschuldigen bij de mensen die zich door de campagne gekwetst voelen. „Het spijt ons bijzonder dat de knipoog naar de feestcollectie door bedoelde mensen niet wordt opgepakt. HIJ is er echter, mede gezien de vele posi tieve reacties, van overtuigd dat een over groot deel van het publiek deze knipoog wel begrijpt", aldus de verklaring. Overeenstemming over sociaal plan De overname van het Utrechtse automatiseringsbedrijf Raet is definitief rond. Gistermiddag bereikten de partij en overeenstemming over het laatste struikelblok: de kosten van het sociaal plan voor de 350 medewerkers die weg moeten bij de bedrijfseenheid Raet Applicaties (RAS) in Amersfoort. VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. •CtS L A A P K A M E RS Beverwijk Meubelboulevard Amersfoort Leiderdorp Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST utrecht/amersfoort gpd-anp Raet komt in handen van de softwarehuizen Getronics en Roccade. Zij krijgen elk 50 pro cent van de aandelen in han den. De overnamesom waar over officieel geen mededelin gen zijn gedaan, bedraagt onge veer 100 miljoen gulden. Rond oudjaar gratis bellen in Gytsjerk leeuwarden anp Het publiek kan rond de jaar wisseling drie dagen lang vanuit een telefooncel in Gyt sjerk (Friesland) gratis bellen met heel Nederland. De be wuste telefooncel de enige in het dorp moet het ieder jaar in het feestgedruis ontgel den. PTT-Telecom hoopt dat de telefooncel nu zo lang bezet zal zijn dat vandalen geen kans krijgen het ding te vernielen. Met het experiment heeft de Friese plaats een landelijke primeur. Elk jaar moet de PTT voor gemiddeld vierduizend gulden per telefooncel herstellen. „Al leen al in Friesland was dat vo rig jaar een ton", aldus een woordvoerder. „Door alle aan dacht hopen we ook dat men sen gaan beseffen welke scha de de PTT. elke jaarwisseling heeft." De werknemers wier banen verdwijnen, krijgen volgende maand ontslag aangezegd. Te gen betaling van hun huidige salaris kunnen ze maximaal ne gen maanden uitzien naar een andere baan, binnen of buiten het bedrijf. Daarna vallen ze in de WW. Afgesproken is dat Ge- trqnics en Roccade deze uitke ring maximaal vier jaar aanvul len. De vakbonden bereikten al eerder overeenstemming met de Raet-directie over het sociaal plan. De prijs, een slordige 40 miljoen gulden, bleek echter 16 miljoen gulden hoger te liggen dan waarop Getronics en Roc cade hadden gerekend. De nieuwe eigenaren wilden dat de aandeelhouders van Raet een deel van die 16 miljoen zouden betalen. De grote aan deelhouders, Raet-oprichter Heidemij en de verzekeraars Centraal Beheer en Delta Lloyd, waren daartoe bereid. Maar de investeringsmaatschappijen NPM en Sequioia, die een veel kleiner belang hadden, voelden daar weinig voor. Spoedoverleg gistermiddag heeft uiteindelijk tot een oplossing geleid. Wie precies wat heeft betaald, is echter niet bekendgemaakt. FNV-bestuurder Daamen is verheugd over het akkoord. „De wijze waarop het tot stand is ge komen, verdiende geen schoon heidsprijs. Maar er is een soci aal plan. Niet één met een gou den randje, maar wij en de me dewerkers kunnen hiermee Ie- Amsterdam Terwijl de een zijn kerstdagen zal doorbrengen met skiën en Glühwein drinken, moet de ander het met restjes uit de vuilnisbak doen. Je hoeft niet naar verre arme landen te reizen om een wereld van ver schil te aanschouwen. foto anp Raymond rutting Vuurwerkzwendel bij Koninklijke Marine geen op zichzelf staand incident I den helder jurriaan geldermans De grootscheepse vuurwerk en zwendel die deze week werd i opgerold en waarbij diverse marinemensen betrokken wa di ren, lijkt geen op zichzelf staand incident. Wie de kran- zi ten van de afgelopen tien jaar a| doorspit, stuit op een breed scala illegale praktijken door leden van de Koninldijke Mari- ne: ontucht, zwendel met com- ni putersoftware, diefstal, fraude, ie iosbandig gedrag en het run- ei nen van een bordeel. Dat g laatste is weliswaar niet ille- ;t gaal, maar ging gepaard met verduistering, heling en op lichting. Het incident van deze week is geen incident dus. Eer- I der de klap op de vuurpijl, al J spreekt de marine dit in alle toonaarden tegen. 1 loe komt het toch dat er ken nelijk zo vaak rotte appels zitten in de mand marinepersoneel. De marine is „een afspiegeling van de samenleving, waarnaar echter met een vergrootglas wordt gekeken", verdedigt hoofd marinevoorlichting, kapi tein-luitenant ter zee S. Benis- tant zijn collega's. „Overal in Nederland wordt in illegaal vuurwerk gehandeld. Dat deze vangst van de Noordhollandse politie zoveel aandacht krijgt, komt doordat de verdachten marinemensen zijn. De burger verwacht dat niet en is dus extra geschokt." Net als de politie heeft ook de marine een voorbeeldfunctie in de samenleving, erkent Benis- tant. Het criminaliteitsgehalte hoort er dus lager te zijn. Bij dé selectie van personeel zou het criterium 'onkreukbaarheid' daarom extra aandacht moeten krijgen. „Sollicitanten wordt ge vraagd of zij een strafblad heb ben en dat controleren we ook. Bovendien worden kandidaten Op een schietterrein bij Julianadorp in de kop van Noord-Holland heeft de deze week werd ingenomen. politie gisteren gevaarlijk, illegaal vuurwerk tot ontploffing gebracht, dat foto gpd albert vermeulen medisch-psychologisch getest en kijken we in een eindgesprek nog eens of zij passen binnen het imago van de marine." Maar de wervingscampagnes van de Koninklijke Marine ap pelleren steevast aan een sterke hang naar avontuur. De stap in de wereld die marine heet, wordt eerder gezet door het 'ty pe cowboy' dan door het 'type boekhouder'. Haalt de marine daarmee ook niet de avontu riers in huis die over de grens gaan? Beninstant: „Dat heeft absoluut niets met elkaar te ma ken. Met avontuurlijk bedoelen wij dat je over de hele wereld reist, in crisis- en oorlogsgebie den komt en op jonge leeftijd al veel verantwoordlijkheid krijgt. Dat spreekt heel veel mensen aan die tevens zeer gezagsge trouw zijn." Niet zo gezagsgetrouw echter dat de leiding de disciplinaire teugels kan laten vieren. Inte gendeel. Vandaag op de kop af twee jaar geleden is het 'rapport Van Aalst' gepresenteerd, dat meer discipline en een groter normbesef bepleit. Aanbevolen werden een betere controle van fraudegevoelige declaraties, meer sociaal toezicht en hogere prijzen voor drank. Zijn de teugels de afgelopen twee jaar eigenlijk wel aange haald, getuige de zwendel van deze week? „Zeker wel. Er zijn mensen op het matje geroepen vanwege uiteenlopende misdra gingen, zoals mishandeling. Vo rig jaar zijn om die reden negen mensen ontslagen en dit jaar nog eens vier. Dan kun je niet zeggen dal alles hier maar mag." Als het personeel zo doordrenkt is met discipline, hoe kunnen excessen dan worden verklaard? „I let klinkt dramatisch als de politie bekendmaakt dat dertig mensen zijn aangehouden, van wie het merendeel bij de mari ne werkt. De meesten zijn ech ter gehoord omdat zij illegaal vuurwerk hadden gekocht. Dat is dom, maar het gebeurt overal. Er zijn slechts drie hoofdverdachten. Op een per soneelsbestand van 20.000 ma rinemensen is dat 0,15 promil le." Twee hoofdverdachten, onder officieren, werden gisteren vrij gelaten. Ze hebben bekend dat ze vuurwerk hebben verhan deld. Volgens de politie had het tweetal een landelijk netwerk van 'koeriers' opgezet die hel vuurwerk moesten verkopen. Het merendeel van hen werkt bij de marine. In totaal hield de politie deze week 33 verdachten aan en verhoorde hen. In Den 1 leider zelf was het alge meen bekend dat veel marine mensen van de handel van hun collega's afwisten. Hoe zit het met het normbesef als geen van hen dit meldt bij de baas. „De marine is geen partij in deze zaak. Er zijn geen grondstoffen of gereedschappen of loodsen van de marine gebruikt. Wel is het landelijk netwerk van colle ga's gebruikt om de spullen af te zetten, maar dat had het net werk van elk willekeurig bedrijf kunnen zijn. Wat dan overblijft is dat mensen in hun eigen tijd nevenactiviteiten ontplooien die niets met de marine te ma ken hebben. Als je dat over je collega's hoort, loop je kennelijk niet een-twee-drie naar je baas toe." Rest nog één vraag: waarom werd in vuurwerk gehandeld? Het antwoord: om de centen. Betaalt de marine zijn werkne mers dan niet? Wat heet. Een adjudant onderofficier krijgt 5223 gulden bruto per maand. Een kapitein-luitenant ter zee gaat aan het eind van zijn loop baan met 9495 gulden naar huis. den haag anp Woordvoerder Van Aartsent 'Een foutje' een „omissie". Een woordvoer der van minister Van Aartsen zegt in een reactie dat er sprake is van „een foutje". „Het is de intentie van de minister om de wens van de kamer geheel te honoreren." Van Aartsen heeft Brussel het rapport gestuurd over zijn mestplannen, omdat hij de Eu ropese Commissie moet laten zien dat Nederland de zogehe ten nitraatrichtlijn haalt. Dat is een Europese regel die alle lid staten verplicht hun waterver vuiling door nitraat uit mest te rug te dringen. In het rapport betoogt Van Aartsen dat met de jongste mestplannen aan die eis wordt voldaan (over vijf tien jaar), al thans op de meeste plaatsen in ons land. Minister Van Aartsen (land bouw) heeft deze week de Ne derlandse mestplannen voorge legd aan de Europese Commis sie zonder dat daarin een be langrijke wens van de Tweede Kamer is opgenomen. De Ka mer wil dat niet alleen veehou ders, maar alle boeren en tuin ders een mineralen-boekhou ding gaan bijhouden. Dit aspect ontbreekt in de tekst die naar Brussel is gestuurd. Een betrokken ambtenaar er kent dat de tekst niet spoort met wat de kamerleden deze week per motie hebben uitge sproken in het debat met de mi nisters. Volgens hem betekent dat echter niet dat de bewinds lieden de motie niet zullen uit voeren. Hij spreekt slechts van den haag anp Uitspraak komt tegemoet aan curator trokken personen onder meer de oprichter van het londs A. lagerwaard, oftewel Diaman ten Adje de rekening onder de neus te duwen. De curator deelde de rechter medio december in kort geding mee dat hij bij zijn onderzoeken bij Albeco 21,3 miljoen gulden miste. Dat was het bedrag dat aan inleggeld volgens hem in de kas had moeten zitten. Overes had bij Albeco geen enkele aan wijzing gevonden dal er voor dat geld ruwe diamanten waren gekocht, zoals Albeco zijn be leggers had toegezegd. Wel stuitte Overes op een on rechtmatige transactie van maart 1995, waarbij 7,7 miljoen gulden via Albeco Nederland was doorgesluisd naar de Luxemburgse houdstermaat schappij Albeco Europe Hol ding. Albeco Nederland is de handelsnaam van de onderne ming. De juridische naam is A. Pit Beheer, een lege BV, die vorig jaar door Lagerwaard werd gekocht. De curator van het failliete dia mantfonds Albeco Nederland krijgt zijn zin. De bestuurders van het omstreden fonds of daaraan gelieerde fondsen moeten de curator twintig mil joen gulden betalen bij wijze van voorschot. Zij zijn hoofde lijk aansprakelijk gesteld en kunnen zich niet verschuilen door het schuiven met BV's en functies. Dat heeft de fungerend presi dent van de Haagse rechtbank mr. B. Punt gisteren bepaald. De voorlopige uitspraak van de rechter komt zo goed als geheel tegemoet aan de vordering van mr. Overes. die sinds enkele weken het faillissement tracht af te wikkelen. Overes heeft er een hard hoofd in dal het geld er komt. Ook is het de vraag of dat via eventuele beslaglegging kan worden geïncasseerd, zei hij gisteren desgevraagd. De cura tor heeft twee werkdagen de lijd om via een deurwaarder de be- leeuwarden» gpd De export van Nederlandse kaas heeft dit jaar opnieuw een re cord gehaald. Er ging 542.000 ton de grens over, 34.000 ton meer dan in 1994. Dat was ook al een recordjaar. In 1993 wem er voor het eerst meer dan 500.000 ton uitgevoerd. De groei van de uitvoer komt voor een groot deel voor reke ning van Duitsland. Dat land importeerde maar liefst 225.000 ton, 14.000 tón meei dan In 1994. Opmerkelijk is ook de stij ging van de export naar Brazilië. Daar ging vorig jaar 3.400 ton naar toe en dit jaar 7.500 ton. De prijs hield geen gelijke tred met de stijging van tie af zet. Op de Leeuwardense kaas maarkt werd gemiddeld 25 cent per kilogram minder betaald dan vorig jaar, <>,or> gulden pet kilo tegen 5,80 gulden vorig jaar. Momenteel kost een kilo ongeveer 5,95 gulden. Ook de uitvoer van boter ging omhoog: van 96.000 ton naar 99.000 ton. Vooral de export naar Rusland in begin van dit jaar heeft voor die toename ge zorgd. De politic heeft gisteren twee mannen gearresteerd op het kroondomein 't Loo, die een jachtgezelschap onder leiding van prins Willem-Alexander lastig vielen. Een woordvoer der van de politie heeft dat gezegd. Een van de arrestan ten behoorde tot een groepje van vijf activisten van Kri tisch Faunabeheer die de monstreerden tegen de ko ninklijke jacht. De ander was een journalist die de actie wilde verslaan. Deze week deelde minister Van Aartsen mee dat de koninklijke fami lie jaarlijks ongeveer zeven honderd dieren op het do mein afschiet. Volgens de politiewoord voerder schopten de mannen tegen een auto van de beveili gingsdienst van het konink lijk huis. Dat gebeurde nadat het jachtgezelschap, dat de lunch had gebruikt in een jachthuis, wilde vertrekken. Een van de mannen, de acti vist, duwde daarbij bijna een beveiligingsbeambte onder een auto. De arrestanten zijn een 25- jarige man uit Weesp en een 30-jarige man uit Ernst. De een wordt vernieling ten laste gelegd, de ander vernieling en poging tot doodslag. Beide mannen zijn na verhoor vrij- De Hidden World is een IJslands Kerstsprookje vol elfjes, trollen, reuzen en kerstmannen. Van 10 december tot 3 januari zijn ze op Schiphol Plaza. De winkels zijn alle dagen open. dus ook op 23,24,25.26.31 december en I januari. En bij besteding van minimaal 25,- in één van de winkels krijgt u een parkeercheque voor I uur gratis parkeren. Vraag uw winkelier naar de voorwaarden. I 1IPI IC 'I PLAZA Je winkelt er werelds. locloro dag gooponcJ van 7 OO - 22 OO uur

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3