.EIDEN Breestraatplan valt slecht bij ondernemers 'Ongelukken net palen niet e vermijden' Nieuwjaarsfooi9leuke bonusvoor bezorger Gemeente wil investeren in parkeerterrein Haagweg ERDAG 23 DECEMBER 1995 HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Twee zaken /i —j Leiderdorp en de I vrijgesproken ex- ambtenaar grondzaken zijn nog niet van elkaar af. Er lopen nog twee zaken. Afwachtend en wantrouwend. Zo wordt in Leidse onderne merskringen gereageerd op de Breestraat-plannen die wet houder P. Langenberg (D66) heeft gepresenteerd. Woord voerder P. van Bakkum van het Vendex-concern is zelfs nega tief. Hij ziet in de nota 'Bree- straat in balans' een nieuwe aantasting van de bereikbaar heid van de binnenstad. „Voor onze Leidse V&D-vestiging is dit plan slecht." Langenberg wil het aantal bussen halveren, auto's weren met elektronische palen, stoe pen verbreden en het straat- meubilair vernieuwen. De wet houder verwacht dat de straat aan het begin van de volgende eeuw klaar is voor de komst van de sneltram. Van Bakkum: „Sneltram? Eerst zien dan geloven. Dat is en blijft het probleem met al die verkeersplannen in Leiden: het ontbreken van alternatie ven. Eerst moeten die er zijn voordat je iets verandert of ver wijdert. In Leiden komen ze niet alleen te laat met alterna tieven maar zijn ze ook nog eens onzeker." „Bovendien is voor een wa renhuis als V&D een tram geen alternatief voor een auto. In een tram is geen plaats voor mensen met grote pakketten." C. Verplancke van de Samen werkende Ondernemers Leiden (SOL) is verrast door de nota. Hij betreurt het in hoge mate dat de winkeliers pas hun zegje tijdens de inspraakprocedure kunnen doen. „Ik vind dat poli tiek heei onhandig. Wij hadden al bij de totstandkoming van de plannen moeten worden be trokken. De wethouder had de ondernemers direct mede plichtig moeten maken." „Wethouder Walenkamp (CDA/economie)", zegt Ver plancke, die ook voorzitter is van de belangenvereniging van de ambulante handel in de leidse regio, „heeft dezelfde fout gemaakt met zijn mark- tennota. Die was er ook ineens. Dat was vier jaar geleden en er is nu nog geouwehoer over." Ton Elderhorst, voorzitter van de aan SOL gelieerde com missie van Breestraat-winke- liers, heeft (nog) geen uitge sproken oordeel. De Breestraat in haar huidige vorm, met tien tallen te hard rijdende bussen per uur, honderden illegale au to's en overal tussendoor glip pende fietsers is hem een gru wel. „Aan de ene kant voel ik er wel wat voor om het aantal bussen te verminderen maar ik vraag me wel af of met een tram daarvoor in de plaats de Breestraat niet net zo goed overvol raakt." INO 1895 Maandag 23 December trtentiën Armenzorg. Wie wil een knap Werkman een ge- ig Kerstfeest bereiden, door van hem eene door hem ver- digde Linnenkast te koopen? Hij heeft er drie in voorraad. rmatiën bij Mevrouw Van Kleeff, Utrechtse Veer 24. ^erstbrood, prima qualiteit, gewoon of tulbandsvorm a 25 de 5 ons. Liefst tijdige bestelling. Bijzondere attentie voor ^lijne Koeksoorten. J. Warmenhoven, Koorsteeg hoek Lange- INO 1970 woensdag 23 december witte kerst" dit jaar, of niet? Wel, wanneer we de weerkun- in De Bilt mogen geloven zit de kans er in. De aanloop een flinke laag sneeuw hebben we gisteren reeds beleefd. 2 rschillende delen van ons land sneeuwde het behoorlijk. De I sloeg afgelopen nacht ook in Leiden toe zodat de automo- Ib en vanochtend hun ijskrabbertje tevoorschijn moesten ha- E m de ruiten ijsvrij te maken. Kort en goed: met lichte vorst |»rspreide sneeuwbuien stevenen we recht op de dagen rond ^prstboom aan. afsluiting van Breestraat en moet rekening houden met aanloopmoeilijkhé- >r zeggen verkeersambtenaren van Delft, Breda en lem. Deze gemeenten gingen Leiden voor in het tsen van elektronische aangestuurde palen, slagbo- blokken en pyramides om autoverkeer te weren. :en maar dat er ook in Leiden automobilisten zullen eren in het kielzog mee te gaaji met verkeer dat wel raat in mag rijden. Met alle schade en storingen van zegt de Arnhemse verkeerskundige M. van Donsel. eidse wethouder P. Lan- jrg (D66/verkeer) kwam r deze week met het plan an de uiteinden van de traat palen te plaatsen die I maar de grond in zakken 'bussen, taxi's, alarm- en )rradingsverkeer. Volgens jthouder is er geen andere (lijkheid om ervoor te zor- |at de verkeersregels in de traat worden nageleefd. veer de helft van de 3000 I die er dagelijks rijden, rij- J r illegaal. als in Leiden, heeft ook I jlitie in Arnhem 'andere F teiten', zegt Van Donsel. n stad is zo'n anderhalf eleden 'een grote vierkan- ds' geplaatst op de Kleine die alleen voor met spe- zendertjes uitgeruste bus- l e grond in zakt. Sinds en- Ta weken is bovendien de ^imse binnenstad voor au to's op slot gegaan met beweeg bare palen. Zowel het blok als enkele palen zijn al ettelijke ke ren geramd. „Niet alle keren was er misbruik in het spel. Dikwijls was het pure onwe tendheid. Voor beide geldt: door schade en schande wordt men wijs." Van Donsel is tevreden over 'het paardenmiddel'. De voor delen wegen ruimschoots op te gen de nadelen, oordeelt hij. „Zelfs de winkeliers zijn er nu van overtuigd dat een voetgan gersgebied in het centrum echt autovrij moet zijn." Aan de plaatsing van de syste men is de nodige discussie voorafgegaan. „Niet dat er hele mensenmassa's tegen te hoop liepen. Eerder het tegendeel, er waren veel mensen die om uit eenlopende redenen op de lijst van uitzonderingen wilden;, zeg maar: ook een zendertje wilden. Ik zou Leiden willen adviseren die lijst niet te lang maken." 5 Mei Comité zoekt video's bevrijdingsfeest Het leidse 5 Mei Comité is •op zoek naar video's van de viering van de 50-jarige be vrijding. Twee I.eidenaars hebben al spontaan een zelf gemaakte videofilm van de viering op 5 mei aan het co mité aangeboden. Dat bracht de stichting op het idee, een videoband van het feest sa men te stellen: een collage van beelden die door Leide- naars op die dag zijn ge maakt. „Wij hebben er als comité behoefte aan de her denkingsbijeenkomst en de feestviering voor latere jaren vast te leggen", aldus secre taris mevrouw E. van Tol. Vi deo's kunnen worden afge geven bij rijwielhandel R. van den Berg aan de Zijlsingel 57. Werkwijzer biedt ex-psychiatrische patiënten hulp LEIDEN De l-eidse Rechtswinkel heeft voor ex-psychiatrische patiën ten een werkwijzer uitgebracht. In de folder staan diverse in stanties genoemd die hulp kun nen bieden bij het vinden van een baan. Gebleken is dat men sen die verpleegd zijn in de geestelijke gezondheidszorg, moeite hebben met het vinden van werk. Ook terugkeer naar de oude werkplek ligt voor de meesten moeilijk. De werkwij zer is te verkrijgen bij de de Leidse Rechtswinkel aan de Ke- telboetersteeg 10 in leiden. DE Kerstgroeten VAN: N. van Duurenuit Leiden „Een zeer grote prestatie waar ik ontzettende waardering voor heb." Wethouder J. Walenkamp (CDA/autoluwe binnenstad) komt superlatieven te kort als hij het werk van de stichting Stadsparkeerplan Leiden moet beschrijven. Walenkamp zal de gemeenteraad voorstellen ook volgend jaar garant te staan voor de verliezen van het par keerterrein aan de Haagweg. Die garantie kan de gemeente 171.250 gulden kosten. Behalve dat zij een garantie verlenen, willen burgemeester en wethouders ook investeren in het parkeerterrein. Zij vinden dat de gemeente de bouw van een wachtruimte, een loods en een fietsenstalling en het neer zetten van hekken voor haar re kening moet nemen. Dat kost bij elkaar nog eens 90.000 gul den. Het gaat goed met het par keerterrein aan de Haagweg, in september van dit jaar op initia tief van de leidse middenstand geopend. De bezetting stijgt el ke week. „Iets minder snel dan wij gehoopt hadden, maar wel gestaag", zegt bestuurslid J. Vel- lekoop van de stichting. Per week zoeken er nu al zo'n 450 auto's een plekje, tegen vijf tig a honderd in de beginperio de. Uit een enquête onder de gebruikers is gebleken dat zij te vreden zijn over het vervoer van het parkeerterrein naar de bin nenstad. Vooral de tuktuk, een gemotoriseerd driewielig wa gentje valt in de smaak bij de parkeerders. Ook voor de aan loopperiode stond de gemeente garant voor verliezen aan de Haagweg. Van de honderddui zend gulden die B en W daar voor beschikbaar stelden werd minder dan 40.000 gulden op gemaakt. Bestuursleden van de stichting deden zelf veel om de kosten zo laag mogelijk te hou den. Zo namen zij vaak zelf plaats achter het stuur van bus je en tuktuk. „De stichting is so ber en beheerst met de centen omgegaan", prijst Walenkamp. De aantrekkingskracht van het parkeerterrein zal nog flink moeten groeien voordat de stichting kostendekkend gaat draaien. Dat punt wordt pas be reikt als per week zo'n 1400 au tomobilisten er hun voertuig stallen. Maar Walenkamp ziet het experiment wel zitten. Hij is van plan de gemeenteraad in 1997 opnieuw een voorstel voor te leggen om tot een bedrag van 180.000 gulden garant te staan voorverliezen. Naamloze haven wordt Blauwpoortshaven De haven langs de Beesten markt in Leiden, tussen de Blauwpoortsbrug en de Turf- marktbrug, heeft een naam ge kregen. Op advies van de straat- namencommissie doopten bur gemeester en wethouders het water tot Blauwpoortshaven. In de stellige overtuiging dat de haven nog geen naam had. Maar volgens een woordvoerder van het Stadsarchief is het water omgedoopt. Die meent te weten dat de haven gewoon deel uit maakt van het Galgewater en al sinds 1879 zo te boek staat. Wethouder J. Walenkamp (CDA/toerisme) vroeg de straat- namencommissie om zich eens te buigen over de namen van de havens in Leiden. „Omdat ik de laatste jaren merkte, dat er snel verwarring ontstaat als mensen het hier over 'de haven' hebben. Sommigen bedoelen daarmee de Haven, die van de Zijlsingel naar het Havenplein loopt, an deren het Galgewater en weer anderen dat stukje tussen Blauwpoortsbrug en Turfmarkt- brug. En dan wordt de Haven ook nog wel passantenhaven genoemd en het Galgewater is voor sommige mensen de histo rische haven." Omdat hij verwacht dat de drie havens steeds meer een ei gen karakter krijgen verdienen zij ook allemaal een eigen naam, vindt Walenkamp. De straatnamencommissie, die er op zijn verzoek een studie van maakte, heeft besloten alles zoveel mogelijk bij het oude te laten. De Haven blijft gewoon de Haven en het Cialgewater het Galgewater. „En da's ook lo gisch", zegt een woordvoerder, „want voor mensen die daar een vaste plaats hebben is dat ook hun adres." Alleen de naam Blauwpoortshaven is nieuw. Vijftig gulden van een cafébaas, een dubbeltje, een mandarijn, of helemaal niets. Rond de feestdagen gaan de krantenbe zorgers de deuren langs met hun nieuwjaarskaartjes en pro beren zo een aardige einde jaarsbonus in de wacht te sle pen. Sommige mensen doen angstvallig de gordijnen dicht wanneer ze de krantenbezorger aan zien komen, maar dat houdt de meeste jongeren niet tegen: „Ik ga net zo lang door tot ik ze allemaal heb gehad; al moet ik tot februari lopen." Het salaris van een kranten bezorger is geen vetpot. Ali (16) bezorgt al drie jaar en krijgt voor tachtig kranten 140 gulden per maand. „Het hangt er na tuurlijk wel vanaf waar je loopt. Kranten bezorgen in een flat le vert veel minder op dan in een moeilijk bereikbare buitenwijk." Bezorgers van ochtendkranten verdienen zeker het dubbele, maar die moeten dan ook voor zessen op pad. Vaak zijn er wel vakantiebonussen en wat ver- jaardagsgeld, maar 'het grote geld' moet toch rond de jaar wisseling binnenkomen. Het bedrag kan oplopen tot een paar honderd gulden. Wrang Dus leuren de jongens en mei den van de dagbladen in groten getale met hun kaartjes. Maar ook de bezorgers van Nieuws- week, Het, De Leidenaar, het Leids Niewsblad, de Leidse Post en zelfs van het reclamedruk werk willen een extraatje ver dienen. De meeste mensen gunnen dit de jongeren wel, maar anderen worden gek van al die 'bedelende kinderen aan de deur'. Ans Prins uit Leiden heeft al vijf keer de deur dicht gegooid voor bezorgers die met een kaartje aan haar deur kwa men. „Ik vraag toch niet om al die huis-aan-huisbladen en om Honderden bezorgers gaan dezer dagen op pad om hun kaartje af te geven. Daarmee halen ze soms wel honderden guldens op. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS die reclame al helemaal niet. Die kinderen moeten gewoon zorgen dat ze genoeg betaald krijgen zodat ze. niet bij mij hoeven te bedelen." Het wrange is dat de bezor gers van De Schakel, versprei der van reclame en huis-aan- huisbladen, de nieuwjaarkaart jes zelf moeten kopen. Gelukkig kan er ook voor deze jongens en meiden meestal wel 'één piekie' af. „De bezorgers van de huis- aan-huisbladen moeten ook door weer en wind. Ik vind het zielig om ze met lege handen naar huis te sturen. Wel geef ik de bezorger van mijn avond krant een paar gulden meer, want die ken ik.", zegt Jan Ra- vensbergen. Vijftig gulden Herkenning is belangrijk bij de bepaling van de hoogte van de fooi. Ali ontvangt gemiddeld twee gulden, maar bij het café waar ze hem goed kennen, krijgt hij vijftig gulden. „Als ik de krant daar afgeef, krijg ik vaak iets te drinken, of een gra tis pakkie shag. Maar dat is echt een uitzondering. Bij de meeste winkels geven ze je helemaal niets. En ook met de feestdagen valt daar niets extra's te halen. Ja, bij MCDonalds krijg je een bon voor een gratis hamburger; nou leuk hoor." Oudere mensen geven meestal aanzienlijk minder dan jongere, is de ervaring. „Ik kreeg een keer een dubbeltje van een oudere vrouw. Zegt ze ook nog 'doe er maar iets leuks mee'. Ik heb maar gedaan of ik er heel blij mee was.", zegt Sandra. Zij bezorgd* tot voor kort het LD, maar vond een goed betaald baantje in een winkel. „Toch haalde ik altijd wel een paar honderd gulden op rond deze tijd. Maar dat gebedel stond me erg tegen Elk jaar komt het wel voor dat de bezorgers gedwarsboomd worden door jongeren die zelf kaartjes laten drukken en zich aan de deur voorstellen als de echte krantenbezorger. Wie de echte nooit heeft gezien, trapt daar gemakkelijk in. De politie heeft dit jaar al vijf meldingen gekregen over valse bezorgers. Ook dit jaar zullen er weer flink wat smoezen verzonnen worden om maar niet te hoeven betalen. De onbetwiste num mer één is altijd: 'Ik heb mijn portemonnaie nu niet bij me'. Sommige mensen zijn origine ler en roepen door de intercom dat ze niet thuis zijn, of vragen of de bezorger terugheeft van honderd gulden. „Ik was al langs een heleboel huizen ge weest om geld op te halen en had een hele grote zak kleingeld bij me. Dus ik kon het makkelijk wisselen", lacht Sandra. Mensen die zo snel geen smoes bij de hand hebben, duiken achter de bank, of doen snel de gordijnen dicht. Het meest komt voor dat de bezorger een paar gulden fooi krijgt. Met dank voor de be wezen diensten. In dl tarten maken is blijkbaar ior vrouwen, want in deze tomen niet veel mannen Hirer' van Duuren is één van [zonderingenHij heeft er Wmvrklaring voor waarom de niet zo goed vertegen- ~~~*igd zijn. „Misschien scha- e zich ervoor omdat ze het r tachtig vinden. Ik vind het J-tist heel leuk, vooral bij weer. Dan kan je lekker binnen bij de kachel zit- m~~'utselen. Weet u, ik heb het leerd, want ik heb net een achter de rug. Hier in het tuis, daar was zo'n zes- 'legd^ cursus kerstkaarten ma- let is dus ook wel een eer 'e dame die les geeft, want h me het dus goed geleerd. akkeÊ meer van ^at soort cur' ;taier> ik heb bijvoorbeeld ook tfie gedaan. Het geeft zo'n creatief bezig zijn, ik hijn gedachten en mijn r Bef i dan helemaal gaan. 'er< hemel op de kaart is ge- n3en van kanariezand, dat eerst goed zeven, zodat elpjes er uit zijn. Daarna ihen. J - Prettige Kers(d^sen GsLiikig Nieuwmm verf ik het, ik doe dan het zand in een bakje waterverf en dat laat ik drogen. Nee, dat wordt geen klonter hoor, dat moet je gewoon effe losmaken met je vingers. En dan plak je het op van dat zelfklevend papier. Ja, ik ben er verslingerd aan geraakt, dat prutsen met die kaarten, en straks met Pasen ga ik weer op cursus. Er zitten in derdaad allemaal vrouwen op cursus, bejaard hoor, dus mijn vrouw hoeft echt niet jaloers te wezen. En fanatiek dat die vrou wen zijn. Als z£ koffie willen, moet ik het voor ze inschenken. Want zij willen per se doorwer ken." TEKST MARINA VAN DEN BERG FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15