Zingen over een witte kerst met tropische regens Selina Scott heeft het druk met kerst In jaaroverzichten NOS staan oorlogen en voetbal centraal RtvShow Na de tranen van Maria werd alles anders ATERDAG 23 DECEMBER 1995 'Kerstsfeer in Indonesië intenser dcm in Nederland' HILVERSUM. HANS PIET Justine en Marlon, samen in een kerstspecial vanuit Indonesië. FOTO CPD THEO BOHMERS Dromen over een witte kerst is niet alleen voorbehouden aan de inwoners van landen waar aan het einde van het jaar de vrieskou in alle hevigheid toeslaat. ,,In Indonesië wordt ook een kerst boom gekocht, liggen er op kerst avond cadeautjes onder en wordt een Bing Crosby klassieker gezon gen. Wat dat betreft heeft het ko loniale verleden zijn sporen na gelaten", zegt zanger en restaura teur Marlon Gerungan. „Toch is het een rare gewaar wording om in een dokar (huurrijtuigje), versierd met extra kerstbelletjes te zitten en terwijl je Sleigh ride' zingt het zweet vari het hoofd van de cameraman te zien lopen, omdat het zo warm is", vult zangeres Justine Pel- melay aan. Marlon: „De meeste Aziatische landen vieren Kerstmis op een Europese manier. Als je ook ziet hoe grote steden als Jakarta, Soerabaya en Singapore zijn ver sierd. Dat is overweldigend. Het gaat om miljoenen lichtjes. Alle grote gebouwen stralen. Wie de echte kerstsfeer wil proeven, kan om die reden ook naar Jakarta in plaats van New York vliegen." Reden voor de reis van Justine en Marlon naar Sumatra en Bali is het muzikale programma 'Kerst in de Gordel van Smaragd', waar aan ook artiesten zoals Wieteke van Dort, Andres, Chris Latul en Rudy van Daim meewerken. Voor 'Kerst in de Gordel van Smaragd' werd twee weken ge filmd. En omdat ze in de moess- ontijd arriveerden, moest prak tisch met de tijd worden omge sprongen. „De eerste vijf dagen zijn we op Sumatra geweest in het gebied van de Batak-christenen. Daar is Rudy van Daim bijvoor beeld op het Tobameer gefilmd, maar er zijn ook opnamen ge maakt in de dorpen er omheen. Bali is vooral Hindoe. Erappant is echter dat in het noordwesten van het eiland de grootste katho lieke kerk van Oost-Azië is te vin den." Justine: „We hebben daar met een gospelkoor van zo'n honderd man 'Stille nacht' gezongen. Dat was heel emotioneel. De rest is playback, anders zou het echt in de papieren zijn gelopen. Voor die mensen zijn we sterren, wat betekent dat het tijdens de opna men een drukte van jewelste was. Ze wilden lekker met ons kroelen. Dat aanraken vinden ze fijn. Bo vendien is zo'n massa niet stil te krijgen. Ze zongen bijna alles mee. Soms leek het net een kip penhok. Technisch was het dus niet haalbaar met microfoons te werken." Justine, die in tegenstelling tot Marlon, met boerenkool en spruitjes is opgegroeid, heeft in het afgelopen jaar de Indonesi sche mentaliteit leren waarderen. „Na twee keer Bali heb ik zoiets van: het lijkt mij leuk om er met m'n gezinnetje op vakantie te gaan. Indonesiërs hebben een rustiger levenstempo. Hier is het snel, snel, snel. Daar nemen ze de tijd voor je, luisteren ze echt naar wat je hebt te zeggen. De mensen zijn heel warm. Ze stralen ontzet tend veel liefde uit. De geborgen heid die je hier vaak bij buren zoekt en niet vindt, is daar nog wel aanwezig. Als je op visite gaat, is het eerste wat ze vragen: 'wil je wat eten'. Het maakt niet uit hoe laat je komt. Ze vinden het leuk dat je er bent en uiten dat op die manier. Het is een gewoonte die ik heb overgenomen." Marlon: „En de kerstviering is daar ook veel intenser dan hier. De mensen geven elkaar veelal een taart of gebak cadeau. Dus je ziet huisvrouwen al een aantal dagen voor Kerstmis met het be reiden ervan in de weer." Marlon is samen met regisseur Stanley Hillebrandt tien dagen op de twee eilanden geweest om lo- katies te bezoeken. Marlon: „De plekken zijn in Nederland uitge zocht. Ze zijn deels ingegeven door de route van de luchtvaart maatschappij, die via Sumatra naar Bali vliegt. Maar, we hebben niet alleen voor de grote steden gekozen. We wilden ook wat nostalgie." Justine: „De reactie van onze doelgroep op de twee produkties eerder dit jaar was: 'we hebben ons weer even daar gevoeld'. Voor die mensen was het vooral een half uurtje herinneringen en emo ties." Voor Marlon en Justine is de kerstperiode vooral een tijd van bezinning. Marlon: „Voor mij is Kerstmis belangrijker dan de jaar wisseling. I let symboliseert een soort innerlijke reiniging. Ik ge bruik die tijd voor zelfonderzoek; wat is er met mij in het afgelopen jaar gebeurd, hoe heb ik mij te genover anderen gedragen, wat zijn de leuke herinneringen, heb ik mensen bezeerd of teleurge steld. En als ik daarover heb nage dacht en eventuele antwoorden heb gevonden, dan is de volgende stap te beslissen hoe ik verder ga. Probeer ik mij te verzoenen met de mensen die ik pijn heb ge daan, zal ik de mensen die mij hebben bezeerd vergeven? Je kunt wel roepen 'alles vergeven en ver geten'. maar als je daar niet eerst diep over hebt nagedacht, kom je niet verder. Ik ben als Christen opgevoed, maar sinds ik in Ne derland woon, hel) ik de kerk een beetje links laten liggen. Ik heb mij nu voorgenomen met Kerst mis naar de kerk te gaan. I-ekker kerstliedjes zingen, lekker huilen. Je moet toch eerst vrede in jezelf vinden, voordat je het anderen kunt wensen". Kerst in de Gordel van Smaragd, uitzending zondag 24 december, Nederland 2, 20.1 7 uur. rejiLVERSUM JACQUES GELUK jonge Duitsers willen absoluut ;een politici uit hun eigen land n mijn programma zien, maar Uist gasten uit Groot-Brittannië !n de Verenigde Staten. Dat is leel opvallend." Aan het woord ;r2s de Britse presentatrice Selina jcott, die sinds augustus ben juropees praatprogramma pre senteert op NBC Super Chan- Ik'- Omdat ook Nederlanders en tijkers uit andere landen, zo jlijkt uit onderzoek, niet zitten lfe wachten op internationale in terviews met hun nationaal he tende landgenoten, is Scott in itaat een programma te maken kvaarin landsgrenzen niet be- 1 'angrijk zijn. „Uiteraard doen ve wel veel onderwerpen die pet Europa te maken hebben l^n praat ik veel met Europese ■r22asten. De gesprekken met hen luren vaak een beetje langer, Koningin met J kerst weer op de radio lj 10EN HAAG «ANP koningin Beatrix zal ook dit jaar ir:jp eerste kerstdag via de radio j «en toespraak houden. De niniersttoespraak wordt om 13.00 tur uitgezonden door de NOS, ;ria Radio 1 tot en met 5, de re- "rionale radio-omroepen en Ra- 'j'lio Nederland Wereldomroep. 0NOS-Teletekst zal gelijktijdig op oJagina 851 ruim aandacht be- 2 iteden aan de toespraak. Het Radio 1 Journaal heeft op gïerste kerstdag een aantal gas sen uitgenodigd dat de toe spraak gezamenlijk zal beluiste ren en aansluitend bespreken. 2 Het zijn P. Rehwinkel, PvdA-ka- v merlid en auteur van een proef- °|chrift over relatie koningin- premier, prof. S. Couwenberg, 2:fmeritus hoogleraar publiek - echt, ds. Visser van de Paulus- terk in Rotterdam en C. CöruZ, 'oorzitter Stichting Bijzondere berstoel Islam. omdat Engels niet hun moeder taal is, maar ze zijn altijd fasci nerend." Selina Scott heeft veel invloed op de keuze van de gasten. „Ik werk heel nauw samen met een klein team, maar omdat ik na tuurlijk in de studio de gesprek ken moet voeren, speel ik daar bij een grote rol." De mensen die ze interviewt, komen vaak uit de amusementswereld, maar soms is er een diepgaand ge sprek over een wat zwaarder onderwerp. Op nieuwjaarsdag bijvoorbeeld is de mensenrech tenactivist Harry Wu bij haar te gast. Al haar programma's worden via NBC-Textpagina 499 in het Nederlands ondertiteld. Ook vertalingen in andere talen zijn beschikbaar. „Op zich is dat wel goed, omdat je daardoor een veel groter publiek kunt berei ken. Maar toch zou je veel win nen door die ondertitels af te schaffen. De mensen luisteren daardoor beter en bovendien hoeven we het programma dan niet een week van te voren op te nemen." Scott heeft inmiddels een 'in drukwekkende staat van dienst opgebouwd. In 1981 werd ze nieuwslezers van 'News at Ten', de belangrijkste journaaluitzen ding van de Britse commerciële omroep ITN. Daarna stond ze aan de wieg van het ontbijttele- visieprogramma 'Breakfast time' van de BBC om vervolgens, als eerste vrouwelijke Britse jour nalist, te gaan meewerken aan het Amerikaanse, bekroonde CBS-nieuwsmagazine 'West 57th'. „Dankzij mijn Britse ac cent kreeg ik daar het predikaat exotisch. Dat was even wennen. Ik heb in Amerika wel gemerkt dat Britten erg snobistisch doen over de kwaliteit van Ameri kaanse programma's. Ik heb ontdekt dat ze daar de slechtste, maar ook de beste program ma's maken." In 1989 keerde Scott terug in Groot-Brittannië voor de pre sentatie van een dagelijks nieuwsprogramma op Sky Tele vision. Verder heeft ze een aan tal documentaires gemaakt over 'De koninklijke hoofden van Selina Scott. Europa' en presenteerde ze 'The clothes show' voor de BBC. Dit jaar heeft Scott gewerkt aan een serie portretten van bekende persoonlijkheden. Er klinkt wat ongeduld in haar stem. „Ik heb het ook zo druk met alle speciale program ma's die we met Kerstmis gaan doen. Ik weet niet eens wat we wanneer uitzenden. De Neder landse journaliste Tine van Houts komt langs (eerste kerst dag, red.) om te praten over het verschil en de overeenkomsten tussen Santa Claus en Sinter klaas. Verder treedt in hetzelfde programma het St. Paul's Choir op met Christmas Carols. Die kinderen van dat koor hebben net alle koekjes opgegeten!" Haar lijst met gasten voor de ze week is indrukwekkend. Eer ste kerstdag is ook de schrijver P. J. O'Rourke een gesprekspart ner in de show. Tweede kerst dag ontvangt Scott zangeres Joan Armatrading en Otto von Habsburg. Woensdag 27 de cember zijn mode-onderwerp- ster Paloma Picasso (dochter van Pablo) en schrijver Jeffrey Archer te gast, terwijl donder dag 28 december schrijver Amos Oz en actrice Sigourney Weaver hun opwachting maken in de Londense ITN-studio's. The Selina Scott Show, uitzen ding eerste kerstdag, 19.30 uur. Ook alle andere werkdagen op hetzelfde tijdstip. 's Avonds een kort nieuwsbulletin 'Gehalveerde' Nieuwslijn zendt voortaan elke dag uit HILVERSUM CPD Veronica's 'Nieuwslijn' gaat vanaf volgen de maand zeven dagen per week uitzen den. Van maandag tot en met zaterdag duurt de actualiteitenrubriek een half uur (18.55 tot 19.25 uur). Op zondag maakt de Nieuwslijnredactie een uitzending van een uur in magazine-vorm. Tevens gaat Veronica elke dag op de late avond een kort nieuwsbulletin uitzenden. Vanaf januari wordt de vooravond van Veronica omgegooid. Zo krijgen Floortje Dessing en Gijs Staverman elke werkdag ruimte voor hun programma 'Trexx.' Hoe laat dat programma wordt uitgezonden, is nog niet bekend. 'Mariska' en 'Onderweg naar morgen' blijven in het vooravond- blok. Volgens hoofdredacteur Robert Leen- heers kost de nieuwe opzet van de actuali teitenrubriek geen arbeidsplaatsen. „Om dat we straks zeven dagen per week uit zending hebben, zou je eerder meer men sen nodig hebben." Het nieuwe uitzend tijdstip en de halvering van de zendtijd van Nieuwslijn zijn het gevolg van tegen vallende kijkcijfers. De actualiteitenru briek van het commerciële station schom melt steeds tussen de vijftig- en zestigdui zend kijkers. Volgens Leenheers is niet on derzocht waarom de kijkcijfers zo laag zijn. „Maar een uur is wel lang op dat tijd stip. Er is veel concurrentie van 2 Van daag, het 6 Uur Journaal en de 5 Uur Show." 'Nieuwslijn nieuwe stijl' krijgt een strak ke opzet. „We beginnen stipt om .zeven uur met een nieuwsbulletin. Daarna volgt het weer. Leontine Ruiters stopt daarmee. Het wordt voor haar een te grote belasting om dat elke dag te moeten doen. Daarna is er ruimte voor achtergronden, reporta ges, live-verbindingen en eventueel stu- diogesprekken. Het variety-nieuws blijft een vast onderdeel van het programma. Dat doet het goed en andere rubrieken la ten die onderwerpen vaak liggen", aldus Leenheers. Rick Nieman en Sacha de Boer blijven de dubbelpresentatie van Nieuwslijn doen. De uitgebreide uitzending op zon dagavond neemt Rick Nieman voor zijn rekening. Voor de bulletins laat op de avond is Nieuwslijn op zoek naar andere presentatoren. HILVERSUM SUSANNE VAN VEL2EN Middenin de woonkamer liggen een paar mensen plat op hun buik. De armen gestrekt naar de hoek van de kamer. Ze prevelen gebeden in het Pools. Die och tend stonden ze plots op de stoep bij de familie Coumans aan de Voorstraat in Brunssum. Ze hadden gehoord van het bloed en tranen wenende Ma riabeeld. En mensen die hele maal van verre komen om de heilige Maria te zien, laat het echtpaar Coumans niet buiten staan. Hun leven is sinds het Maria beeld in juni dit jaar ging huilen dramatisch veranderd. Eerst krijgen ze de hele wereldpers op bezoek om het wonder te aan schouwen. Argwanende buurt bewoners vrezen het ergste voor hun straatje. Het drama voor de familie Coumans is compleet als deskundigen oordelen dat het geen bloed is dat uit het oog van Maria druppelt, maar ge smolten hars. Waarschijnlijk aangestoken. De familie moet het ontgelden. Stenen vliegen door de ruit en het hondje wordt vergiftigd. Maar vader en moeder Coumans zijn ervan over tuigd dat de tranen edit zijn. Er is een wonder gebeurd. Aart Zeeman en cameraman Math Nilwik registreerden voor NCRV's 'Hier en Nu' de emotionele taferelen die zich het afgelopen half jaar in en rond het huis van de familie Coumans afspeelden. Het resultaat is een documentaire die zich laat bekijken als een regelrechte soap. Alles zit erin. Ziekte, ruzie, ver driet, vreugde. Commentaarteksten zijn absoluut overbodig. „We hebben be wust gekozen voor een droge registratie", vertelt Zeeman. „We willen laten zien hoe het leven van deze mensen in korte tijd totaal is veranderd. Hoe een deel van de buurt zich tegen hen heeft gekeerd. Zo werd gedreigd hun huis af te branden als ze een kapelletje in de tuin zouden bouwen." Vooral moeder Coumans blijkt in de speciale Hier en Nu uitzending in een geestelijke overspannenheid te zitten. „De tranen drupten zo uit haar ogen. Het is een teken. Oh, nu ben ik gelukkig. Ik dank haar daarvoor", jammert ze. Het Mariabeeld wordt gekoesterd als een baby. Voor het huis is een altaartje ingericht en 's avonds staat Maria veilig op een plankje aan de muur in de woonkamer. Kaarsen branden en weesgegroetjes klinken de hele dag. Door de boxen in de gang schalt religieuze muziek de straat in. Maar een traan heeft Zeeman al die maanden niet gezien. Althans geen traan van Maria. Moeder Coumans maakt echter veel goed. Die huilt zo onge veer de hele dag. „We hebben er met onze camera steeds bovenop gestaan, maar ik heb niks gezien. Zelfs als mensen riepen 'kijk haar ogen zijn nat', za gen wij niets." Wat de deskundigen ook zeggen, de familie Coumans gelooft het niet. Zij hebben geen aansteker of lucifer bij het beeld gehouden om de hars te laten smelten. „God zou ons toch straffen als wij het hadden verzonnen. Dan zou den ze me zo in de gevangenis tussen vier muren mogen opsluiten." Hier en Nu, uitzending woensdag 27 december, Nederland I, 21.25 uur. HILVERSUM CPD )e NOS heeft een groot aantal bijzon dere programma's op stapel staan voor ;3e periode tussen Kerstmis en het O nieuwe jaar. In onderstaand overzicht 12 een greep uit het aanbod van Studio \iSport, Langs de Lijn, Het Journaal, Het leugdjournaal en Het Radio 1 Journaal. Op 24 december is het voetbaljaar- JJverzicht op televisie (Ned. 2, 12.10 uur). Hierin uiteraard aandacht voor Dnder meer de successen van Ajax en _het afscheid van Marco van Basten en Frank Rijkaard. Het complete spor- toverzicht staat voor 27 december ge pland (Ned. 2, 20.35 uur). Hierin de sportieve prestaties van Pete Sampras. Rintje Ritsma en Raymond van Bame- veld. Het NOS-Journaal brengt het nieuwsjaaroverzicht op zaterdag 30 de cember met onder meer beelden van de moord op de Israëlische premier Rabin, de gebeurtenissen in Srebreni ca, de watersnood en de mislukte kan didaatstelling van Lubbers als secreta ris-generaal van de NAVO. Het Jeugdjournaal pakt uit met vier speciale uitzendingen. Vanuit Mostar komt een reportage over een 14-jarig meisje dat met haar familie van het ene deel van de stad naar het andere deel moest vluchten (27 december). Ook besteedt Het Jeugdjournaal aan dacht aan de flippo-rage (28 decem ber), de jeugdcriminaliteit (29 decem ber) en de dieren in het nieuws van 1995 (30 december). Radio 1 zendt op eerste kerstdag de kersttoespraak van koningin Beatrix uit (12.00 uur). Na afloop geven enkele gasten commentaar op de rede. Bo vendien zendt het Radio 1 Journaal een aantal reportages en series uit. On derwerpen van deze reportages Rwanda, de Betuwelijn, de overstro mingen, Israël na Rabin, het Vlaams Blok en 'Werken voor de eeuwwisse- ling' De eerst Radio 1-serie gaat over het zwaar geteisterde zelfbeeld van Neder land en de Nederlanders (26 tot 29 de cember) in relatie tot het drugparadijs, het aanzien van politie, justitie en krijgsmacht en de vernedering van Lubbers. De tweede serie heet De ont hechting (23 tot 31 december) en gaat om de uitstoting van etnische groepen, nationaliteiten, religies of het treffen van maatregelen om bepaalde groepen apart te zetten. De derde 5-delige serie vertelt het verhaal van de beginnende ondernemer (vanaf 25 decmeber). In het kader van Langs de lijn dine ren presentatoren Jan Douwe Kroeske, Tom van 't Hek, Klaas Vos elk met vier gasten uit de sportwereld, respectieve lijk op 27 december (20.00 uur) en twee keer op 30 december (14.00 uur en 19.30 uur) op Radio 1. Tijd voor een geheugentestje. U vergeet toch niet het geheugen in uw telefoon of faxapparaat opnieuw te programmeren? De nieuwe nummers vindt u met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan gratis 06-0090. Bellen? Even tot tellen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11