Kerstpap basis christmaspudding Smaak Kweekzalm verdringt wild van kerstdis Varken levert rollade en zwoerd als borrelhap VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 De zalmmoot, zoals die tegenwoordig wordt aangeboden, komt al lang niet meer van de wilde zalm, maar van speciaal daarvoor gekweekte zal menfoto s tudio wick na tzijl Zalm, officiële naam salmo sa- lar, wordt wel de koning der vis sen genoemd. Sinds mensen heugenis wordt zalm be schouwd als een exclusieve de licatesse. Vandaar dat hij een waardig onderdeel uitmaakt van de tegenwoordige kerstdis. Maar de wilde zalm is de afgelo pen decennia onrustbarend sterk teruggedrongen. Bevis sing, vervuilingen waterwerken hebben de roofvis uit menige ri vier verdreven. De meeste zalm die tegenwoordig wordt gegeten is gekweekt. Dat gebeurt in gro te kwekerijen, waarvan er vooral in de Noorse fjorden veel zijn. Maar ook kweekzalm smaakt voortreffelijk. Bijkomende voor delen zijn de aantrekkelijke prijs, de constante kwaliteit en de verkrijgbaarheid het hele jaar rond. De Noren zijn er tien jaar gele den in geslaagd een manier van kweken te ontwikkelen die de natuurlijke cyclus benadert. Uit wilde zalmen gewonnen, be vruchte eieren worden in spe ciale kweekinstallaties tot larf gebracht. Daarna worden de diertjes overgebracht naar inge nieuze zoetwatertanks, waar ze uitgroeien tot het zogeheten Smolt-stadium. Dan zijn de vis jes groot genoeg voor overplaat sing (vaak per helikopter) naar zee. De 'zee' betekent voor de kweekzalmen gevangenschap in speciale bassins die zijn uitge zet in hel zoute water van de Noorse fjorden. Mier groeit de zalm in alle rust, maar ook rela tief onbeweeglijk op. De kweekzalmen krijgen uitge balanceerd voedsel toegediend. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. roofvogel; 5. soort kers; 9. blad; 10. wind vlaag; 11. radon; 13. hoofdmatras; 15. meester; 16. ijzeren mondstuk; 18. koor dans; 19. por; 20. leerv.h. heldendicht; 22. jacobsladderopeen baggermolen; 24. klas se,- 26 deel van een schip; 27. belang; 29. geslacht; 31. moment; 33. heilige stier; 36. venster; 38. familielid; 40. soort. 41. deel van het lichaam; 42. Noach; 44. vervoermid del; 45. rund; 46. sierplant; 48. Chinese af standsmaat; 49. roem; 50. bergweide; 52. bontsoort; 53. driekroon. Verticaal: 1 kroeg; 2. heen en terug; 3. boom; 4. beroep; 5. deèl van het hoofd, 6 onbewerkt; 7. persoonlijk vnw 8. zweep; 12. moeraspalm; 14. Frans lidwoord; 15. knaagdier; 17. bepaalde gewaarwording; 19. deel v.e. werkplaats; 21. landbouwwerktuig; 23. voorzetsel; 25. houtsoort; 27. keurig; 28. hoeveelheid; 30. zeeman; 32. werelddeel; 34. kerk vorst; 35. heilige; 36. muzieknoot; 37. meer in Kazachstan; 39. he melgeest; 40. adrem; 43. onder andere, 46. oppervlaktemaat; 47. bijbelse naam; 49. getijde; 51. familielid. Voor wie vis wil eten, maar nog niet weet welke en hoe die moet worden bereid heeft het Nederlands VLsbureau in Den Haag een gratis receptenkrant laten maken. In de krant is uitvoerig aandacht voor aller lei vishapjes en visgerechten als tonijnoiefstukjes met ci troenjus en tijm of tongfilcts op een bedje van champig nons. Wie de krant wil nebben kan een briefkaartje sturen naar het Nederlands Visbu- reau, postbus 72, 2280 AB Rijswijk met een verzoek om de visreceptenkrant. waarin de natuurlijke kleurstof, die zorgt voor de roze kleur, niet ontbreekt. Net voor het berei ken van het paaistadium wordt de vis gevangen. Zijn gewicht ligt dan rond de drie tot vier ki lo. Op dit moment is het aanbod aan kweekzalm van een zodanig niveau dat het onderscheid tus sen wild en kweek steeds moei lijker te maken is. Door het be schermde bestaan van de kweekzalm komen beschadigin gen (bloeduitstortingen en der gelijke) in het zalmvlees prak tisch niet voor. De kweekzalm heeft wel een wat hoger vetge halte en een wat zoetere smaak dan de'wilde zalm. Tussen de kwekerijen bestaan er uiteraard kwaliteitsverschil len. Hoe minder zalmen per bassin, des te beter is de uitein delijke kwaliteit. Kweekzalm krijgt daarom ook een 'etiket' opgeplakt. De meest gangbare gradaties zijn 'ordinary' en 'su perior'. CRYPTOGRAM dromen s-k-o-a-e traan—n-s a-s-drift metro—e-e dbron hoever a-uy kersen Het spek van varken wordt tot een hele reeks produkten ver werkt die allemaal hun eigen smaak en vorm hebben. Alles wat er dezer dagen aan bij- zonderevleesprodukten wordt aangeboden bestaat voor het grootste deel uit var kensvlees. In tegenstelling tot veel andere dieren wordt bij na al het vlees van het varken gebruikt. Wie op de een of andere ma nier buikspek op z'n kerstme nu tegenkomt heeft te maken met doorregen spek. Na het verwijderen van de varkens buik en het knars blijft er een uitgebeende buik over, die de slager in lapjes snijdt: speklappen of doorregen var kenslappen. Sommige slagers binden het buikstuk op tot een rollade. Er zijn ook slagers die het zwoerd aan de buik la ten. In Zeeland doen ze dat bijvoorbeeld en daar laten ze ook het knars zitten. De uitgebeende en afge- zwoerde varkensbuik kan ge pekeld worden. Dan heet het pekelspek ofte wel zuurkool- spek. Als de buik behalve ge pekeld ook nog gerookt wordt en daarna opgerold, heet het ontbijtspek. Daarvan snijdt de slager plakjes voor op brood en bovendien maakt hij er magere spekblokjes van. Bij die twee laatste soorten is dus, door de rookbehande- ling, geen sprake meer van rauw spek. Ook op andere manieren kan buikspek gaar worden ge maakt en tot vleeswaar wor den verwerkt. Katenspek is eerst onder toevoeging van smaakstoffen gepekeld, daar na gerookt en tot slot gekookt. Zeeuws spek is gepekeld, ge marineerd in ketjap met sui ker en daarna gaar gemaakt in de oven of onder de grill. Op soortgelijke wijze, maar met een ander soort marinade, ontstaan produkten als mos- terdspek, shoarmaspek, sam- balspek of boerenspek. Am bachtelijke slagers experi menteren graag met nieuwe speksmaakjes. Ook oude smaakjes komen te rug. Gekookt ontbijtspek bij voorbeeld. Net als gewoon ontbijtspek wordt het gerookt, maar daarna kookt men het enige tijd. Gebakken spek- zwoerd is een ouderwets bor relhapje. Bij de nieuwe smaakjes beho ren spekfantasieën als gevuld ontbijtspek en cordon bleu- spek. Hiertoe worden de uit gebeende varkensbuiken ge vuld met diverse vleesmeng sels met nootjes, ei of kaas en daarna opgerold. Van de rug van het varken komt het zogeheten vet spek. Het wordt gepekeld en ge rookt en dan in plakjes of blokjes gesneden. Dat is het spek dat we uithakken en dat zo'n lekker geurtje geeft aan allerlei gerechten. Blokjes vet spek gaan door allerlei worst waren als bloedworst, tonge worst of boterhamworst. Maar ook bardeert, lardeert of gar neert men er mee. Barderen is het in een plakje spek verpak ken en larderen van een stuk vlees of lever met reepjes vet spek. Beide technieken zijn bedoeld om na het garings proces een malser resultaat te geven. En garneren met spek is een soort boetseren. TOM POES Tom Poes en het Lernland Enige tijd later verliet heer Ollie op nieuw slot Bommelstein. Hij had een vers toebereid mandje met verster kende middelen aan de arm en hij voelde zich warm en tevreden. Want dat .gevoel krijgt men wanneer men mooie daden doet. „Zorg goed voor die arme zwerver, Joost", vermaande hij. „Ik ga nu naar de stad om wat licht en warms onder de behoeftigen te verspreiden. En ik reken er op, dat je het hem intussen aan niets laat ontbreken." „Zeer wel, heer Olivier", zei Joost stijfjes. Hij sloot de buitendeur achter zijn meester en wendde zich met een zucht tot de verfpotjes die achter hem stonden. „Van witten heb ik nu even genoeg, als men mij toestaat", prevelde hij. „Ik zal nu eerst het schilderwerk ter hand nemen. Dat eh... element ligt voorlopig toch zijn roes uit te slapen, wanneer ik mij zo mag uitdrukken." Dit was echter niet waar. De zwerver sloeg de ogen op toen de bediende met de kwast aan de gang ging en nam een zittende houding aan. „Is deze hele kamer van jou?" vroeg hij. Deze vraag verraste Joost. Hij keek om en fronste de wenkbrauwen. „Dit is geen kamer", sprak hij. „Dit is de hall van Bommelstein. En deze hall is niet van mij, maar van heer Olivier." „Waarom verf je de kamer van een ander?" hield Lem aan. „Dat is mijn plicht", zei de knecht stijfjes. „En ik vraag me af waarom je niet een handje helpt, nu je toch wakker bent." „Nou, dat is nogal glad", riep Lobbe uit. „Dit is mijn kamer toch zeker niet? Ik ben maar een Lem alleen, maar ik ben geen sukkel." DOOR HANS VAN ES Zelden is er in de aanloop naar de Kerst zo druk gespeculeerd om het weersverloop tijdens de beide feestdagen. De grillige atmosfe !j heeft uiteraard de 'witte koorts' verergerd. Het lijkt erop, alsof we17 het laatste moment in onzekerheid worden gelaten of de droom v« een Witte Kerst zaHjitkomen. De spanning is zo hoog opgelopen, dat zelfs enkele bekende landt ke weermannen zich hebben laten strikken voor een grote gok. v dagen voor kerstavond. Men is het er over eens, dat er op z'n mini- sneeuwvlokken zullen neerdalen tijdens de feestdagen. Zeker eerr® deel van Nederland zou - tijdelijk althans - door een wit laagje wor bedekt op een van beide kerstdagen. Ik kan deze visie wel delen, maar verder dan deze algemene conclusie zou ik niet durven gaarj De diverse computermodellen vertonen uiteenlopende scenario's. Een betrouwbare prognose over drie dagen of langer vooruit is dan niet te geven, zo leert de praktijk. Nergens in de wereld wordt zo Im kerend naar een sneeuwbedekt Kerstlandschap uitgezien als in N,e derland. Dat is niet zo verwonderlijk, als we naar het verleden kijk Een smetteloos witte kerst met een sneeuwdek op beide dagen in; heel het land is sinds 1964(!) met meer voorgekomen. Jawel, in 1981 lag er ook op beide dagen sneeuw, maar de dooi deed toen afbreuk aan de sfeer. L Het midden en zuiden van het land werd gistermiddag al wit, toerr ijzel- en sneeuwzone, voorafgaande aan een warmtefront, langzaa» vorderingen maakte. De komende 24 uur beleven we een weertypr dat normaliter erg karakteristiek is voor de Nederlandse winter. E< forse depressie boven de Noordzee stuurt met harde zuidwestenvJ zachte oceaanlucht over West-Europa. Het kwik loopt voor het eerst deze maand tot bovennormale waard op - tussen 7 en 11 graden - waarbij het af en toe flink regent. Zor vinden we het lagedrukgebied in het Oostzeegebied en met noordi tenwinden is de koude lucht weer terug van weggeweest. Er gaan r terse buien vallen, wellicht ook tijdens de kerstnacht. Tijdens opkj ringen kan het licht vriezen. Mogelijk gaan de sneeuw- en hagelbuien tijdens eerste Kersdag dr bij maxima van ca. +3 graden, maar er zijn ook aanwijzingen dat e nieuwe golf zachte lucht uit het zuidwesten ons land bereikt. Het j neerslaggebied zou dan - afhankelijk van de koers van de bijbehon de depressie - regen of sneeuw brengen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: Vooral langs de westkust van tijd tot tijd winterse buien. Met name in het zuidoosten enkele opkla ringen Overdag meest lichte vorst. Langs de grens met Zweden matige tot strenge vorst. Zweden: Wolkenvelden en in het noorden kans op wat sneeuw. In het zuiden en midden eerst enkele op klaringen; later van het zuiden uit een toenemen de kans op sneeuw In het zuiden overwegend lichte vorst. Verder strenge tot zeer strenge vorst; lokaal koudér dan min 25. Oenemarken: Vandaag in het noorden eerst nog opklaringen maar van het zuiden uit meer bewolking, gevolgd door perioden met sneeuw. Een stevige oostelijke wind. Maxima iets onder het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt en perioden met regen; naar het noorden toe overgaand in sneeuw of, mogelijk, ijzel. In Schotland morgen ook wat zon. Verder in het mid den en noorden een stevige oostelijke vind. Grote tegenstelling in tempera tuur; in het zuiden van Ierland en Enge land 10 graden of meer; in Schotland net doven het vriespunt. België en Luxemburg: Bewolkt en perioden met regen. Tijdelijk vrij zacht met maxima rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot.tijd regen. Tamelijk veel wind. Op beide da gen zacht met maxima rond 11 graden. Portugal: Bewolkt en perioden met regen, mis schien ook onweer. Ten noorden van Lis sabon plaatselijk erg veel neerslag. Mid- dagtemperatuur rond 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en eerst nog een kleine kans op een bui. Morgen ook wat zon Maxima ongeveer 20 graden. Spanje: Wolkenvelden en van het westen uit eën toenemende kans op buien, misschien met onweer en flink wat neerslag. In het zuidoosten op de meeste plaatsen droog if en toe zon. Maxima van een graad of 13 in het binnenland tot 20 graden n de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Aan de noordkant ook wolkenvelden en bijna overal droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: in het zuiden zonnige perio den en droog. Naar het noorden toe meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van onge- r 19 graden in het noorden tot rond 24 graden in het zuiden. Tunesië: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur oplopend tot ongeveer 20 gra- Zuid-Frankrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de Franse Alpen ook sneeuw vanaf 2000 meter. In het zuidoosten droger en misschien wat zon. Tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 13 graden; aan de voet van de Pyreneeën vandaag nog wat warmer. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon; morgen van het wes ten uit wolkenvelden. Droog. Maxima rond 17 graden. Italië: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. In de bergen in het noorden eerst vanaf 1500 meter sneeuw, later vanaf 1900 meter. In het zuiden van daag nog zonnige perioden en overwe gend droog. Maxima van 6 graden in het noorden tot 18 op Sicilië Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en met name op Corsica kans op een bui. Op Sardinië ook nu en dan zon. Maxima rond 17 graden Malta: Afwisselend zon en stapelwolken. Waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en bijna overal droog. Mid dagtemperatuur vandaag uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot 16 in het zuidwesten; morgen op de meeste plaatsen een graadje warmer. Turkije en Cyprus: Perioden met zon. Vandaag op Cyprus nog een kleine, kans op een bui; morgen mogelijk een bui in de omgeving van de Dardanelles Maxima vandaag uiteenlo pend van 9 graden in het noordwesten tot 17 op Cyprus. Morgen op veel plaat sen net iets hogere maxima. Duitsland: Bewolkt en van het zuidwesten uit re gen, voorafgegaan door ijzel of sneeuw. Morgen in het midden en zuiden droger en enkele opklaringen. In het uiterste noorden een aanhoudende kans op ijzel of sneeuw en een stevige oosten Daar maxima rond of net bover vriespunt; elders temperatuur oplc^ tot ongeveer +9 graden op morgen.— Zwitserland: Bewolkt en vooral in het noord^ westen af en toe regen of sné sneeuwgrens oplopend tot rond I m. Vandaag veel wind. Stijging vanl peratuur tot ongeveer 9 graden op' gen Oostenrijk: Wolkenvelden en, met name in Tm later ook in Ober-Osterreich, nu er regen of sneeuw. Sneeuwgrens stijg 1400 meter naar 1900. De temperJ loopt op tot ongeveer 8 graden; in rmthië en Stiermarken tot een grai 3. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en van het westen ui toenemende kans op neerslag; 1 sneeuw of ijzel en later op veel pia« regen. Tamelijk veel wind. Vandaag lichte vorst overdag; morgen van westen uit zachter en maxima oploi tot ongeveer 8 graden. ZATERDAG 23 DECEMBER 1995 f Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder li Maan op 09.26 Maan onder li Waterstand IJmuiden Katwijk I Hoog 04.05 16.21 03.38 1B Laag 00.05 12.06 23.46 1 De Bilt Deelen Aberdi Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Bangkok c Buenos Aires - Casablanca t Johannesburg c New Orleans t acnrpo/veepp 6uu>£n? /p0£ppt- op, man Een donkerbruine gespikkelde bol. omgeven door een blauwe gloed van brandende alcohol en bekroond met een takje hulst. Zo komt de traditionele Engelse kerstpudding op tafel. Maar dat is niet altijd zo geweest. Willem de Veroveraar besloot zijn kerst maal na zijn kroning in 1066 waarschijnlijk met een half vloeibaar gerecht op basis van bouillon met stukjes vlees en groente, gedroogde pruimen, broodkruimels, wijn en spece rijen. Door de eeuwen heen ver anderde de kefstpap in een ste vige kerstpudding waaruit het vlees was verdwenen en de pruimen werden vervangen door rozijnen. Met het uitwaaieren over ver schillende werelddelen namen de Engelsen hun familierecep ten mee. Veelal aangepast aan de ingrediënten die een land le vert, vind je de traditionele ge rechten terug. Zo wordt op Ja maica de christmaspudding ge maakt met specifieke produk ten van het eiland: Piment, Ja- maicaanse suiker en rum. Vele weken voor Kerstmis wordt de plumpudding al gaarge- stoomd in een pan met water, waarna hij koel weggezet op smaak kan komen. Voor het ge bruik wordt de pudding nog maals gestoomd en met bran dende cognac (of rum) overgo ten geserveerd, waarbij traditio neel een schaaltje gezoete cog- nacboter of slagroom hoort. Ter verhoging van de feestvreugde verstopt men een gelukspen ning of een hele amandel in de pudding. Is er niet aan gedacht op tijd het beslag te maken dan bieden de licatessenzaken uitkomst. Daar liggen plumpuddingen in ver schillende maten en samenstel- De donkere christmaspudding, traditioneel bij het Engelse kerstdiner. lingen te koop. Zij bestaan voor de helft uit rozijnen, aangevuld met citrusvruchten, rundernier vet, meel en broodkruimels, eie ren en suiker, appels en worte len, noten en sterke drank. De luxere uitvoeringen zijn ook ge schikt voor vegetariërs, het nier vet is daarin vervangen door plantaardig vet. Hoewel het gé bruik van een magnetron mo gelijk is voor het opwarmen van de pudding wordt toch de tradi tionele manier van stomen aan geraden. Die geeft een veel be ter resultaat. Voor een Engelse sfeer hoeft men niet per se de keuken in of in Engeland te vertoeven. Geïm porteerde kersttaarten, bedekt met wit glazuur en prachtige versieringen zijn er in verschil lende maten. Het glazuur is geen harde suikerlaag meer, maar met glycerine tot een 'soft icing' gemaakt zodat het lekker weghapt. Het laagje marsepein tussen donkere cake en glazuur verhoogt de smaak en houdt het glazuur zo wit als sneeuw. Met een potje mincemeat, waarin tussen de vruchten klei ne bolletjes wit niervet te zien zijn, kan het korstdeeg zelf wor den gevuld. Deze Engelse pas teitjes, mince pies, zijn ook kant-en-klaar te koop. Deze pasteitjes zijn naast de plum pudding een van de meest ge liefde gerechten bij het traditio nele Engelse kerstdiner. Engelse prod ukten zijn onder meer te koop bij Marks en Spencer in Amsterdam en Den Haag. Prijsindicatie: plumpuddingen vanaf 4 gulden (113 gram) tot kersttaarten 47,50 gulden (1.360 gram). HEINZ

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8