Fini mal Bonden verwerpen voorstellen Juppé KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? Buitenland Vijf mensen overleven vliegramp Donorlanden trekken 780 miljoen uit voor Bosnië Poolse premier: Ik was nooit agent van iemand -Pronk: beleid Boutros Ghali 'rampzalig' Bethlehem viert twee feesten: Kerstmis en de bevrijding I >IJDAG 22 DECEMBER 1995 Voorwaardelijke straf broer Berlusconi 1 iulaanPaolo Berlusconi, de jongere broer en zakenpartner van Idle Italiaanse oud-premier Silvio Berlusconi, is gisteren wegens jorruptie veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf len jan maanden. Berlusconi ging tegen de vet;oordeling in be- echtj°eP- Berlusconi zou voor een miljard lire (een miljoen gulden) worcian smeer8e'd hebben betaald in ruil voor een vergunning voor ^le aanleg van een golfterrein bij Milaan, iterlii drjjfErnstig treinongeluk in Egypte n vo[airo Bij het ernstigste treinongeluk in Egypte sinds ruim vijf- in Gen jaar zijn gisteren minstens 75 personen om het leven geko- e looien, honderdvijftig raakten gewond. Bij het station van Badras- leen ten zuiden van de hoofdstad Cairo reed een drukbezette :oncoein in dikke mist in op een andere, langzaamrijdende passa st yierstrein. Tussen de treinen had vijf minuten tijdsverschil moe- en oen zitten, illar. vert)ppositie Mauritius wint verkiezingen 'orï louis De coalitie van oppositiepartijen heeft alle zestig /erkiesbare zetels in het parlement van Mauritius gewonnen. Oppositieleider Navin Ramgoolam (48) neemt vandaag het pre mierschap over van Anerood Jugnauth, die dertien jaar aan de nacht is geweest in de voormalige Britse kolonie in de Indische Oceaan. Mauritius telt 1,1 miljoen inwoners en krijgt zijn in- comsten voornamelijk uit toerisme, suikerriet en financiële ^^iienstverlening. ^0JJtouwen arresteert drie bankiers dLNius» Drie hoge Litouwse bankfunctionarissen zijn opgepakt, ontr'l worden verdacht van fraude rond de ondergang van de raaiërootste commerciële bank van het land. De centrale bank van erkt^e voormalige Sovjet-republiek had woensdag de bankvergun- andP'Og van Innovation Bank ingetrokken. De grootste commercië- woje bank in de Baltische staat kon niet meer aan haar verplichtin gen voldoen. De bank zou bij het verstrekken van een kwart van rlie^e leningen minder rente vragen dan zij op de spaarrekeningen an uitkeerde. Vanaf het begin van dit jaar leed de bank verlies, eket sdXp,Penen vinden olie in Noordzee P Copenhagen Geologen hebben in de Deense sector van de gn SNoordzee een groot olieveld gevonden, dat naar schatting 150 vanmijoen vaten olie bevat. De waarde van het veld, dat de naam 5iri-l draagt, werd geschat op 15 miljard kroon (4,2 miljard gul den). Het veld, op 250 kilometer ten westen van Denemarken, zal worden ontgonnen door de Noorse staatsoliemaatschappij Statoil. Dodental aanslag Pakistan loopt op i.y*eshawarBij een bomaanslag gisteren in de Pakistaanse plaats I 42$^shawa7zijn zeker zestig doden en meer dan 200 gewonden i3.teevallen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die de reddingsdienst j-yanmorgen bekendmaakte. De aanslag had pladts in een drukke 3!*vinkelstraat in Peshawar, nabij de grens met Afghanistan. 6.C 9.E Japan onderzoekt kernongeluk jq'^okyo. De Japanse regering heeft gisteren het onderzoek naar öieen ernstige lekkage in de snelle-kweekreactor van Monju in ei- j'^en hand genomen. Zij besloot daartoe nadat de maatschappij 4!die de fabriek exploiteert, Donen, had toegegeven dat zij een vi- sjdeo-opname van het ongeluk van 8 december(waarbij twee tot 7;jdrie ton radioactief natrium ontsnapte) had verdonkeremaand. z.£)onen beweerde dat er niets was gebeurd. Witte Huis VS staat documenten af Washington Het Witte Huis in Washington heeft gisteren met de Senaat een akkoord bereikt over het vrijgeven van documen- •eursiten over de Whitewater-affaire. De Senaat had met juridische actie gedreigd als zij de stukken niet zou krijgen. De Senaat ^ist de aantekeningen op die William Kennedy, een adviseur van het Witte Huis, in 1993 maakte tijdens een bespreking met Clintons advocaten en medewerkers over de zaak. De Clintons weigerden lateidie af te staan, omdat dit een schending zou betekenen van de lateVertrouwelijkheid tussen advocaat en cliënt. VN: Irak zet raketprogramma door ipjornew york» Rolf Ekeus, het hoofd van de VN-commissie voor ontwapeningszaken (Unscom), heeft Irak ervan beschuldigd nog T-risteeds raketten te ontwikkelen. Als bewijs noemde Ekeus de IDvondst vorige week van leidapparatuur voor raketten die in de rivier de Tigris was verstopt. De apparaten zouden in april of ia" emei in Irak zijn geïmporteerd. De autoriteiten hadden de onder- ijzoekers laten weten dat ze de apparatuur hadden gedumpt 'om- 5Jdat ze ze niet wilden hebben en de leverancier ze niet wilde te- 2^Jrugnemen'. 1134 38 Noorwegen verbiedt Marvelon ^'Ioslo» Noorwegen heeft gisteren de veelgebruikte anti-concep- 2' tiepil Marvelon verboden, behalve voor vrouwen die geen ande- o.lre pil kunnen gebruiken. Volgens de Noorse instelling die toeziet 160I°P medicijnenmarkt blijkt uit onderzoek dat Marvelon de 26jkans op trombose kan doen toenemen. Marvelon wordt ge- ïöjmaakt door het Nederlands-Zweedse chemie- en farmaceutisch L concern Akzo Nobel. Franse socialisten: Premier zegt niets directs en niets concreets Belgen pakken Enquête gevaar voor fragiele democratie zwendelaars op Derby spreekt eindelijk over decembermoorden brussel .anp De Franse vakbonden hebben afgelopen nacht de voor stellen verworpen die premier Juppé gisteren op een So ciale Top heeft gedaan. Deze bijeenkomst van vakbon den en werkgevers was door Juppé belegd om een einde te maken aan de stakingen die Frankrijk tot het afgelo pen weekeinde lam hadden gelegd. minder te sparen en het kopen van huizen aantrekkelijker te maken. Hoe hij dat wilde doen, kon de premier echter niet zeg gen. Hij zei dat hij zijn minister van financiën, Arthuis, had ge vraagd met voorstellen te ko men. De werkgelegenheid wilde premier Juppé bevorderen door een kortere werkweek. Bedrij ven zouden de werkweek tot 32 uur moeten bekorten, terwijl zij voor 35 uur zouden uitbetalen. Daarbij wilde Juppé echter geen dwang uitoefenen. De arbeids- parijs cees van zweeden correspondent Juppé deed op de bijeenkomst in zijn ambtswoning, het paleis Matignon, voorstellen om de groei van de economie aan te wakkeren en de werkloosheid te verminderen. Na een mara thonzitting van meer dan tien uur kwamen de leiders van de staking weinig ingenomen naar buiten. Juppé stelde voor de econo mische groei te stimuleren door huishoudens aan te moedigen tijdverkorting moest tot stand komen door 'onderhandelin gen' (per bedrijf). Mark Blondel, de leider van Force Ouvrière, toonde zich echter teleurgesteld dat luppé niet bereid was gebleken de so ciale minima te verhogen. En Louis Viannet, secretaris-gene raal van de communistische CGT, sprak dreigend dat 'de te leurstelling en de woede zich binnenkort opnieuw op straat zullen manifesteren'. Eerder hadden ook de oppo sitiepartijen de voorstellen van Juppé verworpen. De leider van de Communistische Partij, Ro bert Hue, sprak van 'een bewijs van minachting' (voor de sta kers). En een woordvoerder van de socialisten, Francois Hollan- de, schamperde: ..Niets directs en niets concreets". De recherche in Brussel is de af- gelopen maanden een grote zwendel op het spoor gekomen met volgens deskundigen per fect nagemaakte dollars. De kwaliteit van de valse biljetten is zo goed dat de deskundigen vermoeden dat die zijn gemaakt in een staatsdrukkerij. Drie Noordafrikanen die eind september al in Brussel zijn op gepakt, lijken de spilfiguren te zijn in de internatioanle affaire met vertakkingen naar het Mid den-Oosten. Mogelijk heeft de zwendel politieke achtergron den. De Verenigde Staten heb ben officieus al om uitlevering van de drie gevraagd. De recherche vermoedt dat de zwendel is opgezet voor het financieren van wapenhandel. Maar de Amerikanen sluiten niet uit dat een niet nader ge noemd regime in het Midden- Oosten de dollar wil destabilise ren. De valse biljetten zijn eerst in Londen en later elders in Euro pa opgedoken. PARAMARIBO ANP De enige arrestant die de de cembermoorden van 1982 in Paramaribo overleefde, Fred Derby, pleit voor onderzoek naar de moorden op 15 tegen standers van het militair regi me. Hij wil echter niet dat een enquête de 'fragiele democratie' in gevaar brengt. De politicus en vakbondslei der legde gisteren in het Suri naamse weekblad Kompels voor het eerst in het openbaar een getuigenis af over zijn beleve nissen op 8 december. Hij zat die avond op last van legerbe velhebber Desi Bouterse gevan gen in een cel in het militaire bolwerk Fort Zeelandia toen hij schoten hoorde. Daardoor wer den volgens hem de overige ar restanten de dood ingejaagd. Derby zei in het vraaggesprek dat hij het met president Vene- tiaan eens is dat de brute moor den niet voor de verkiezingen van mei 1996 moeten worden onderzocht. Inmiddels heeft het parlement in een emotionele zitting afgelopen dinsdag geëist dat er onmiddellijk een onder zoek komt. Venetiaan heeft nog niet op de eis van het parlement gereageerd. Derby zat met negen arres tanten in de cel, de overigen waren in het gebouw van de MP, op een steenworp afstand van Fort Zeelandia. Bouterse zat in een kamer op de tweede ver dieping van het fort met een aantal niet nader genoemde le den van de Groep van 16, die in 1980 de macht had gegrepen. Telkens nadat één van de ge vangenen in het fort was opge haald, hoorde de achterblijvers schoten. „We begrepen dat de mensen moesten zijn doodge schoten en dat wij elk moment de dood konden verwachten, we waren doodsbenauwd". Nadat vijf van zijn celgenoten waren weggehaald, gaf Bouterse Derby opdracht zich aan te kle den en naar huis te gaan. Derby vroeg de legerleider nog zijn vier overgebleven celgenoten te Ia. Fred Derby op een archieffoto uit 1982. foto'anp laten gaan. De vier, de juristen Eddy Hoost, Harold Riedewald en John Baboeram, en de jour nalist Frank Wijngaarde die een Nederlands paspoort had werden nadat Derby het fort had verlaten, kennelijk geëxecu teerd. Derby weet niet waarom hij door Bouterse werd gespaard. „Als ik weet waarom ik daar was, dan kan ik weten waarom ik ben weggestuurd. Meneer Bouterse heeft nog steeds geen antwoord gegeven op die vraag". Volgens Bouterse ont plooiden de 15 gedode oppo nenten 'staatsgevaarlijke activi teiten met buitenlandse veilig heidsdiensten' en zijn ze 'op de vlucht' neergeschoten. Derby klaagt dat de nabe staanden van de slachtoffers hem de afgelopen jaren hem met de nek hebben aangekeken en voor verrader uitmaakten. „Bijna zou je eerst dood moeten zijn gegaan als de zestiende, om te kunnen rechtvaardigen dat je geen verraad heb gepleegd en niemand in de steek hebt gela ten", aldus Derby. Nederland geeft HO miljoen Bogota Colombiaanse reddingswerkers brengen een van de overlevenden van de vliegramp met een Amerikaanse Boeing 757 naar een ambu lance. Zeker vijf mensen hebben de vliegramp overleefd. Het toestel was vanuit Miami onderweg naar Bogota toen het in de nacht van woensdag op donderdag vlak voor de landing tegen een berg vloog. Het vliegtuig had acht bemanningsleden en 151 passagiers aan boord, het merendeel Colombianen die de kerst bij familie wilden vieren. foto Meredith davenport WARSCHAU DPA/AFP Een zichtbaar opgewonden premier Oleksy heeft gisteren in het Poolse parlement hef tig ontkend dat hij ooit heeft gespioneerd voor een buitenlandse geheime dienst. „Ik was nooit de agent van iemand. De door Milczanowski (minister van binnenlandse zaken, red.) aangevoerde bewijzen zijn gro tendeels vervalst." Oleksy ligt onder vuur. Hij werd deze week eerst beschuldigd door president Walesa en gisteren door Milczanowski. De laatste kwam gisteren met bewijzen. De contraspionage zou al jaren over aanwijzi- gingen beschikken dat 'een vreemde gehei me dienst' een permanente informant bin nen de politieke leiding van Polen heeft. Pas dit jaar bleek dat het om Oleksy gaat, maar toen was hij al premier. Oleksy zou onder een schuilnaam jaren contact hebben gehad met een KGB-offi- cier. De ex-communistische premier gaf gisteren toe dat hij talrijke ontmoetingen met diplomatieke vertegenwoordigers uit de Sovjetunie en Rusland had, maar pas an derhalf jaar geleden kreeg hij te horen dat een van zijn gesprekspartners een KGB-offi cier was. Oleksy besloot toen de contacten te verbreken. Hij verweet de Poolse geheime dienst en de door president Walesa aangestelde Mil czanowski dat zij instrument van slechts één politieke richting zijn. „Als premier ben ik niet van alles op de hoogte gesteld", al dus Oleksy tegen het parlement. brussel anp Vijftig landen en organisaties hebben in Brussel 500 miljoen dollar (ongeveer 780 miljoen gulden) op tafel gelegd om een snel begin van de wederop bouw in Bosnië te verzekeren. „Met grote tevredenheid" be groette Europees commissaris I lans van den Broek gisteren dit resultaat van de tweedaagse do norconferentie, georganiseerd door de Europese Unie en de Wereldbank. De totale schade van de oorlog begroot de We reldbank op 8 miljard gulden. Het geld is bedoeld voor on der andere het herstel van spoor- en wegverbindingen, gas-, stroom- en watervoorzie ning en afvalverwerking, Maar het zal ook gebruikt worden om de landbouw, het onderwijs en de gezondheidszorg op de been te helpen. De Bosnische minister-Sacir- bey complimenteerde Neder land. ..Ik wil Nederland lof toe zwaaien voor zijn steun. Dit kleine land heeft een geweldig gebaar gemaakt en dat verdient speciale vermelding", aldus de bewindsman tijdens de pers conferentie na afloop van de tweedaagse bijeenkomst. Ne derland heeft Bosnië 80 miljoen gulden steun toegezegd. De gisteren geëindigde N A V operatie i tony i lisMi heeft bijna vijf miljard gulden gekost. Deny Flight moest het VN-vliegverbod boven Bosnië afdwingen. De operatie begon op 12 april 1993 en duurde bij na duizend dagen. Er namen ook Nederlandse gevechtsvlieg tuigen aan deel. In totaal voer den vliegtuigen van twaalf lan den ruim 100.000 missies uit met samen een half miljoen vjieguren. Er gingen slechts twee vliegtuigen verloren. 'EN HAAG GPD i7.Vlinister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) 694eeft forse kritiek op het functioneren van de loogste man bij de Verenigde Naties, secretaris- ieneraal Boutros Ghali. Het personeelsbeleid dat Joutros Ghali voert is 'rampzalig' voor de VN-or- 53|anisatie, vindt Pronk. 208I Volgens de minister verzamelt de Egyptische 60,jecretaris-generaal slechts mensen om zich heen 3s|ie 'naar zijn pijpen dansen'. Hij zou zijn naaste 390.fr medewerkers louter als bedreigend en concurren ten zien. Pronkr„Een goede secretaris-generaal is een teamleider. Die hoort te opereren als een pre mier, die z'n ministers als teamleden ziet." Naar de mening van Pronk maakte Boutros Ghali na zijn aantreden in 1992 een goede start, waarin hij 'een brede visie' ten toon spreidde om de VN-organisatie te versterken. Maar al vrij snel viel hij terug op een vorm van personeelsbeleid waarin 'sterke figuren' op een zijspoor worden gezet. FINIMAL IS GOED. U BENT SNEL WEER BETER. bethlehem ad bloemendaal correspondent „Het mooiste kerstgeschenk van ons leven, en het is nog niet eens Kerstmis". Het was giste ren het cliché van de dag in Je zus' geboorteplaats Bethlehem, waar het Israëlische leger het na 28 jaar bezetting voor gezien hield. Aan de vooravond van Kerstmis vierde de bevolking de bevrijding gisteravond uitbun dig met vuurwerk, dans en ge zang. Bethlehem is met zijn 45.000 in woners de zesde stad op de Westelijke Jordaanoever die on der Palestijns zelfbestuur komt na Jericho, Jenin, Tulkarm, Na bloes en Qalqilya. De graftombe van de bijbelse Rachel aan de rand van de stad blijft onder Is raëlisch beheer. Bij het vallen van de avond werd de over dracht beslecht met een simpe le handdruk. De Israëlische ge- neraal-majoor Ilan Biran wenste de Palestijnse politie- commandant Haj Ismail Jaber, het allerbeste voor de toekomst. „Iedereen die Bethlehem be zoekt kan dat in vrede doen", zei Jaber op zijn beurt. „Bethle hem viert vandaag twee feesten: Kerstmis en de bevrijding". Kort daarop vertrokken de laatste militairen leden van de paramilitaire grenspolitie uit de stad. Vanuit de geopende deuren van het laatste perso- neelsvoertuig wuifden ze naar Lachende gezichten bij de laatste patrouille van de Israëlische grenspolitie op het Kribbeplein in Bethlehem. Gisteren heeft Israël het bestuur over de stad overgedragen aan de Palestijnen. foto reuter jim Hollander de menigte aan de kant van de weg. De Palestijnen wuifden te rug. Vrouwen en kinderen wier pen boeketten bloemen in de Israëlische auto. Anders dan in Nablus, vorige week, was de sfeer bij het vertrek van de Is raëli's ontspannen. Even leek het of alle leed van de afgelopen 28 jaar was vergeten. Bethle- hems burgemeester, Elias Freij, heeft het de afgelopen dagen eindeloos herhaald: „Vrede is van het grootste belang, want Palestijnen en Israëli's zijn door God voorbestemd om naast el kaar te leven". Op het Kribbeplein voor de Ge boortekerk had zich al vroeg op de avond een grote menigte verzameld. Er werd gedanst en jonge Palestijnen schoten met pistolen in de lucht, tot de poli tie er een eind aan maakte. De overdracht verliep soepel, ook al omdat honderden Palestijnse politiemannen al een paar we ken in burger in de stad waren. Ze gebruikten die tijd om in specties uit te voeren en kenis te maken met plaatselijke lei ders. I loogtepunt van de vieringen in Bethlehem is de komst, op kerstavond, van Arafat. „Dat ik in mijn eigen stad mijn eigen president Tan zien, dat is voor mij een droom die eindelijk waarheid wordt", zei gister avond Michel, een jonge Pales tijnse christen. Met in de ene hand een Palestijnse vlag en in de andere een portret van Arafat scandeerde hij samen met zijn vrienden: „Vandaag Bethlehem, morgen Al Quds (Jeruzalem)". Over het op handen zijnde be zoek van Arafat gonsde het gis teren van de geruchten. I let tijdstip van zijn komst is niet bekendgemaakt, maar ingewij den gaan ervan uit dat hij tegen het eind van de zondagmiddag per helikopter zal arriveren in Beth lalla, een buurgemeente van Bethlehem. Vandaar gaat hij per auto naar de geboorte- si. ui De Israëlische radio meldde gis teren dat Arafat eregast zal zijn bij de over de hele wereld via de televisie uitgezonden nachtmis, maar volgens een Palestijnse bron gaat dat niet door. De Pa lestijnse veiligheidsdienst ex tra alert na de moord op de Is raëlische premier Rabin zou het een te groot risico achten Arafat in Bethlehem te laten overnachten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7