PARDON? i Schoorvoetend akkoord Dijkstal en politiebonden /N Met de Rekening Coulant kom ik eindelijk weer wat meer aan ondernemen toe'/ Binnenland Slachtoffers Faro herdacht topambtenaar justitie Suyver iient officieel zijn ontslag in V reemdelingenpolitie behandelt mensen honds' Bond eist 3 procent meer loon voor streekvervoer Hof Amsterdam ergert zich aan handel in IRT-verslag 22 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassooeerde Pers Diensten in verdacht van incest met dochters arspel» Een inwoner van het Noordhollandse Oudkarspel it ervan verdacht sinds 1979 incest te hebben gepleegd met taal acht van zijn dertien kinderen. Alle slachtoffers, zijn ters, hebben inmiddels aangifte gedaan. De man zou een eltelijke bekentenis hebben afgelegd, maar zijn handelin- jagatelliseren. De zaak kwam aan het rollen toen een van de iters aangifte deed. De andere kinderen volgden daarop De man zou met de ontucht zijn begonnen toen de meisjes zeer jong waren. rkeer heeft last van ijzel en sneeuw ergen Het verkeer heeft gistermiddag en -avond in vrijwel iele land last gehad van ijzel en sneeuw. Alleen in het •doosten waren er geen problemen. Maar in de rest van het werden veel wegen spekglad. Toch bleef het aantal onge- en beperkt. De landelijke verkeerspolitie in Driebergen no de zo'n twintig ongevallen op snelwegen. Daarbij ontstond ;n blikschade. Het KNMI verwacht voor de komende nacht ieuw sneeuw. Idaten in Bosnië mogen gratis bellen iaag» De ongeveer zevenhonderd Nederlandse militairen in Dvaca (Bosnië) mogen vanaf vandaag tot 27 december gratis familie, kennissen en andere dierbaren in Nederland bei- Minister Voorhoeve (defensie) heeft dat toegestaan om voor militairen de kerstdagen wat aangenamer te maken. ie asielzoekers in hongerstaking cht Drie asielzoekers in een Utrechts asielzoekerscentrum Z) zijn sinds ruim een week in hongerstaking. Zij proberen lie wijze alsnog een woning toegewezen te krijgen. Met in- g van 1 januari mogen asielzoekers zonder verblijfsvergun- g, die langdurig in een centraal asielcentrum hebben doorge- :ht, niet langer automatisch doorstromen naar een eigen on- comen. De toestand van de drie mannen, afkomstig uit an, Jemen en Algerije, is niet kritiek. ieuwijk voor de rechter gedaagd iwijk Het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen en geving heeft de gemeente Reeuwijk voor de rechter gedaagd, moet zich uitspreken over een rechtvaardige verdeling van geld uit de zogeheten zandwinpot waarin ongeveer twaalf joen gulden zit. Dat is de opbrengst van de zandverkoop uit Eteeuwijkse Surfplas aan Rijkswaterstaat voor de aanleg van nabijgelegen rijkswegen. De gemeente Reeuwijk maakt aan- aak op dat bedrag. De andere vertegenwoordigers van het ap, de provincie en de gemeenten Gouda en Waddinxveen, den dat het geld moet worden gebruikt voor de verdere in- ïting van de recreatiegebieden in de regio. ntwerpen steunt keuze HSL-tracé werpen Het gemeentebestuur van Antwerpen geeft de voor- ïr aan het traject langs de snelweg E19 voor de hogesnel- dstrein (HSL) naar Nederland. Het alternatieve tracé door het /engebied zou te grote schade veroorzaken aan sommige dswijken en natuurgebieden. Tegen het tracé langs de E19, arvoor de Nederlandse regering Ook een voorkeur heeft, be at echter veel verzet in de gemeenten ten noorden van Ant- rpen. olitie verijdelt opzet cocaïnelijn jhem» Met de aanhouding van enkele inwoners van Arnhem, nere en Emmeloord heeft de politie de opzet van een cocaï- lijn van Curasao naar Arnhem verijdeld. De arrestanten zijn n Arnhemse financier van 42 jaar, een 28-jarige koerier uit (ïmeloord en een 35-jarige man uit Almere die zou fungeren i contactpersoon op Curasao. Een andere Arnhemse financier al sinds augustus in Denemarken in voorarrest zit wegens ïokkel van tien kilo amfetamine, behoort ook tot de verdach- leen landelijke campagne voor 36 uur 1sterdamDe vakcentrale FNV gaat geen landelijke campagne eren voor een 36-urige werkweek. Het offensief, dat begin 96 onder het motto 'Kort en goed' zou worden gevoerd, is af wezen door de Fedqratieraad (het parlement van de centrale), ds we ons landelijk sterk maken, dan roept dat een nog sterke- _en een nog bredere weerstand op bij de werkgevers. Dan gaan het verzet strakker coördineren. Het laten vallen van het lan- ïlijke offensief is dus een strategisch argument", aldus een oordvoerder van de FNV. laren» Nabestaanden van slachtoffers van het vliegtuigongeluk in het slachtoffers staan gegraveerd in een glazen plaat in de kerk. Voor hen Portugese Faro kwamen gisteren in de Sint Jans Basiliek in Laren bijeen werden 57 kaarsen opgestoken. foto anp PAUL VREEKER om hun omgekomen naasten te herdenken. De namen van de 57 Achterban moet voorstellen nog goedkeuren den haag gpd Met het CAO-akkoord dat de politiebonden gisteravond met minister Dijkstal (binnenlandse zaken) bereikten, is de onrust onder het politiepersoneel geluwd. De komen de dagen en weken gaan de bonden hun leden vragen het akkoord goed te keuren. De acties van de politie zijn hiermee van de baan, de landelijke stakingsdag op 10 ja nuari wordt afgelast. maal op de schop. Nu krijgt elke politieman en -vrouw nog een toeslag; Dijkstal wilde een nieu we regeling invoeren waarbij al leen een toeslag wordt toege kend aan personeel dat werke lijk op inconveniënte uren en dagen moet werken. De bonden steigerden bij dit plan omdat af schaffing van de bestaande re geling op termijn een inko mensdaling zou betekenen voor mensen die geen onregelmatig werk hebben. In het nu gesloten akkoord gaat niemand er in in komen op achteruit. De vaste onregelmatigheidstoeslag wordt in tien jaar tijd in de basissala rissen ingebouwd. Om de minister daarin tege- Maandenlang heeft het CAO- conflict tussen de minister en de politiebonden geduurd. Het kon worden opgelost doordat men er gisteren eindelijk in slaagde een oplossing te vinden voor de toeslag op onregelmati ge diensten. Buitendien is er voor elke politieman en -vrouw een verhoging van het CAO- loon met 1,5 procent: telkens een half procent per 1 juli 1995 en 1 januari en 1 april 1996 en over het jaarsalaris van 1995 een eindejaarsuitkering van 0,2 procent. De toeslagenregeling voor on regelmatige diensten gaat hele- moet te komen, laten de bon den elk jaar 0,2 procent zitten van de loonruimte (het percen tage waarmee men jaarlijks denkt dat de normale lonen zouden kunnen worden ver hoogd). Met ingang van 1 juli wordt dan de nieuwe 'operatio nele toelage' ingevoerd. Iedere politieman en -vrouw heeft daar recht op wanneer hij/zij ook werkelijk heeft moeten werken op onregelmatrige uren, dat wil zeggen op zaterdagen, op zon en feestdagen en op werkdagen tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends. De normale wekelijkse werk tijd blijft vooralsnog onaange tast. Ze blijft gehandhaafd op gemiddeld 38 uur. Wel zullen de bonden en het ministerie sa men onderzoeken hoe op den duur een arbeidstijdverkorting kan worden bereikt tot gemid deld 36 uur. De resultaten van dat onderzoek zullen worden meegenomen in het overleg over de volgende CAO. Het CAO-akkoord waarmee de bonden nu naar hun leden gaan, heeft tot gevolg dat poli tiepersoneel iets aan koop kracht inlevert. De inflatie (het percentage waarmee het dage lijkse leven jaar na jaar duurder wordt) wordt niet helemaal bij gehouden. „Maar hoeveel dat is, is niet aan te geven", zegt voorzitter van de Nederlandse Politie Bond Hans van Duijn. De minister liet na afloop van de onderhandelingen weten dat hij 'op sommige punten wat had moeten inschuiven'. De bonden toonden zich ook 'niet dolgelukkig met het resultaat, maar de minister heeft na de acties van onze achterban eie ren voor zijn geld gekozen", al dus R. Tournier. Een woordvoerder van de Al gemene Christelijke Politiebond (ACP), zegt dat er inmiddels 'overwegend positieve reacties' op het akkoord zijn binnenge komen. lijkflH J. Suyver van het ministerie of j justitie stapt definitief op. In een brief aan het mititiepersoneel heeft hij gisteren laten weten het gewenst is mij te oriënteren op een an- besfe passende werkkring, zo mogelijk op kortere hoogste ambtenaar op het ministerie e ziirijft dat hij tot zijn besluit is gekomen na over hel met minister Sorgdrager en staatssecretaris ifaaijmitz (justitie). Ook wijst hij op negatieve be- infitgeving in de media over hem. Suyver zal ove- en.ens op verzoek van Sorgdrager op zijn post tietjven tot er een vervanger voor hem is gevon- :n an. Volgens een woordvoerder van het ministe- schkan dat nog wel even duren, in djuyver is anderhalf jaar geleden tot hoogste t- ïbtenaar benoemd door de toenmalige minis- Hirsch Ballin. Volgens bronnen binnen het [nisterie bleek deze baan voor hem te hoog ge grepen, onder andere omdat hij niet krachtdadig genoeg zou zijn. Minister Sorgdrager had als poli tiek groentje ook behoefte aan iemand met een antenne voor politieke gevoeligheden. Suyver zou daar onvoldoende alert op zijn. Suyver was in zijn vroegere baan als directeur- generaal politie en criminaliteitsbestrijding bo vendien medeverantwoordelijk voor het ontbre ken van heldere richtlijnen bij de opsporing van de georganiserde misdaad. Tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie opspo ringsmethoden, ruim een maand geleden, maak te hij een zwakke indruk. De druppel die de emmer voor Sorgdrager deed overlopen was Suyvers afhandeling van de af vloeiingsregeling voor de ontslagen procureur-ge neraal Van Randwijck. De Tweede Kamer sprak schande van de riante afkoopsom die Van Rand wijck kreeg en sprak de minister daarop aan. Dat leidde bijna tot haar aftreden. CEVJjyJt ViOE\ VOOR N ECQL\)K£ PRtyS helmond» anp Zwaargewonden bij ongeval vrachtwagen met zwavelzuur met de vrachtwagenlading. De brandweer trachtte vanmorgen de gevaarlijke inhoud uit de vrachtauto te pompen. Volgens de politie was één vrachtwagen gekanteld. De weg Asten-Helmond (S24) was lange tijd in beide richtin gen afgesloten voor het verkeer. 1 let ongeval gebeurde onder nevelachtige weersomstandig heden. Over de toedracht en si tuatie van de slachtoffers is nog niets bekend. 9p de weg Asten-Helmond zijn vanochtend drie vrachtauto's betrokken geraakt bij een ge compliceerd ongeval. Een nog onbekend aantal mensen raak ten zwaargewond. Eén van de vrachtwagens was geladen met een gevaarlijke stof. vermoede lijk zwavelzuur. Een woordvoerder van de Helmondse politie zei dat agen ten niet in de buurt konden ko men van het ongeval in verband Kamerlid Apostolou vraagt opheldering den haag gpd PvdA-kamerlid Apostolou gaat vragen stellen aan minister Sorgdrager en staatssecretaris Schmitz (justitie) over de hond se behandeling die vreemdelin gen zich moeten laten welgeval len bij de vreemdelingenpolitie. Aanleiding zijn aanhoudende klachten over lange wachttij den, de onbereikbaarheid van de dienst en de onvriendelijke behandeling van vreemdelingen die bij de dienst aankloppen. Het regent al jaren klachten bij de vreemdelingenpolitie in onder meer Rotterdam en Am sterdam. Vooral in Amsterdam zijn de problemen de laatste maanden weer flink toegeno men. In een reportage van 2Vanclaag meldden het Bureau Rechtshulp in de hoofdstad en het Marokkaans welzijnsbureau elke week tientallen klachten te krijgen over misstanden bij de behandeling van de aanvragen voor een verblijfsvergunning. Volgens het Bureau Rechts hulp is de wachttijd bij de aan vragen zeer onredelijk omdat mensen zonder verblijfsvergun ning nauwelijks kunnen fuinc- tioneren. Ze hebben de vergun ning onder meer nodig bij zie kenfonds, werk, uitkeringsin stantie en het openen van een bankrekening. Volgens nationale ombuds man Ousting hebben vooral de vreemdelingendiensten in de grote steden capaciteitsproble men. Oosting vindt het deson danks onaanvaardbaar 'mensen als een hond te behandelen'. De Amsterdamse commissaris Van der Riessen beloofde dat de toe stand snel drastisch zal zijn ver beterd. utrecht» anp week op ruim 37.Liur komt. Om zoveel mogelijk banen te behouden binnen het streekver voer, dat de komende jaren fors moet bezuinigen, wil de bond een arbeidspool oprichten voor chauffeurs in het openbaar en besloten vervoer. 1 Iet openbaar vervoer heeft minder werk te verrichten in de zomer, terwijl dat voor het besloten vervoer (touringcars) juist in de winter geldt. De bond eist verder ver lenging van de werkgelegen- heidsgarantie. De jongste CAO-onderhande- lingen voor het streekvervoer verliepen uiterst stroef. De chauffeurs hebben bijna vier weken gestaakt uit protest tegen voorstellen van de werkgevers voor flexibilisering. De Vervoersbond FNV eist bij de komende CAO-onderhande- lingen voor het streekvervoer een loonsverhoging van drie procent. Dat is volgens de bond 1,25 procent meer dan de prijs compensatie. Werknemers en werkgevers maakten vanmiddag hun GAO- voorstellen aan elkaar bekend. De Vervoersbond FNV vraagt nog niet om directe invoering van de 36-urige werkweek. Vol gens onderhandelaar D. Ketting moet die er wel komen. De bond wil volgend jaar alvast vier extra ATV-dagen invoeren. In totaal krijgt het personeel in het streekvervoer dan zeventien ATV-dagen, waardoor de werk- amsterdam anp hun leesplezier of ter verschaf fing van achtergrondinformatie, maar om de stukken te gebrui ken in lopende strafzaken. „Wij worden regelmatig geconfron teerd met conceptverklaringen van getuigen die door de parle mentaire enquêtecommissie zijn gehoord", zegt vice-presi dent van het hof, mr. I. Willems. „Het verbaast ons dat die stuk ken kennelijk worden verstuurd aan iedereen die erom vraagt." Overigens gaat het steeds om 'concept-verslagen'; de defini tieve verslagen verschijnen half januari, gelijk met het eindrap port van de commissie-Van Traa. Volgens advocaat mr.lahae, die gisteren nog het verslag van het verhoor van de Amsterdam se CID-chef Van Teijlingen ge bruikte in een een hoger be roepszaak over grootscheepse heroïnehandel, was het een kwestie van 'een belletje naar de afdeling repro'. Het copiören en verzenden van de stukken gebeurde gratis. Het gerechtshof in Amsterdam ergert zich aan het feit dat ver slagen van verhoren door de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden volop circuleren onder advocaten. In een aantal zaken zijn raadslie den op de proppen gekomen met verklaringen van getuigen die door de commissiy-Van Traa zijn ondervraagd. Tijdens de enquête (van sep tember tot begin november) verschenen daags na een ver hoor conceptverslagen, waarin het besprokene woordelijk was weergegeven. De afdeling re- produktie van de Tweede Ka mer produceerde honderden ki lo's papier om belangstellenden te kunnen voorzien van een af schrift. Strafrechtadvocaten die betrokken zijn bij zaken die de enquêtecommissie tijdens de openbare verhoren besprak, meldden zich massaal voor een 'abonnement'. Zij deden dat niet louter voor Rabobank Bij de Rabobank spreken wij niet over 'n 'zakelijke rekening courant, maar over de Rekening CoulantIn naam een verschil van slechts één letter, in flexibiliteit en efficiency een verschil van dag en nacht Want de Rekening Coulant moet voor werken, en niet anders om. Op die manier houdt u meer tijd over voor het ondernemen zelf. Iets dat meer dan 400.000 onder nemers al hebben ontdekt. Bel of kom eens langs bij de Rabobank. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3