Chrysler Voyager blijft toonaangevend Weg en wiel anno auto boot b. v. Fiat Palio van alle markten thuis Sportieve tweezitters Audi in produktie Fietser van rechts mag niet voor 'RIJDAG 22 DECEMBER 1995 Rally voor avontuurlijke automobilisten Hyundai gaat volgend jaar de langste proefrit uit de geschiede nis verrijden, met klanten als coureurs: de Hyundai Challenge. Deze monsterrit gaat in veertien dagen dwars door het binnen land van Australië. Er doen tien Nederlandse teams mee, waar voor twintig Nederlandse rijders worden geselecteerd. Alle teams rijden met de nieuwe sportcoupé die Hyundai volgend jaar op de markt zal brengen. De inschrijving opent in maan. Iedereen vanaf 23 jaar met een rijbewijs komt in aanmerking. De kosten zijn allemaal voorTekening van Hyundai. Automotorsport 96 in Zuidlaren it Zuidlaren meer te bieden :eft dan de traditionele paar- markt, blijkt uit de vierde af kering van een grootschalig igezette twee- en vierwieler- urs die als 'Automotorsport- urs 96' van 5 tot en met 7 ja- tari in de Prins Bernhardhoe- aldaar zal worden gehouden, aewel de naam doet vermoe- n dat sportieve auto's de lofdmoot van het programma rmen, is dit ondanks de aan- ïzige Formule 1 -bolides als jvoorbeeld de Benetton Ford 193 van Michael Schumacher i de Ferrari van Gehrard Ber- r niet helemaal het geval, st draait tijdens dit spektakel lofdzakelijk om sportieve tie ndaagse en klassieke twee- wielers en de daarmee samen hangende zaken als modelpre sentaties, modeshows, (sportie ve) rijvaardigheidstrainingen, trialdemonstratiesen indoor- wedstrijden. Een ouderwetse steile wand voor motoren zal ongetwijfeld een van de pu bliekstrekkers worden. De beurs in Zuidlaren zal op vrijdag 5 januari geopend wor den door Alexander Balaschov, wereldkampioen ijsspeedway. Publiek is die dag welkom van 14 tot 22 uur. 's Zaterdags is de beurs geopend van 10 tot 22 uur, zondag van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt 15 per persoon. Voor meer infor matie: 050 - 40 98 888. Prijzen ruimtewagens bekendgemaakt 3rd en Volkswagen hebben de tijs bepaald voor hun geza- gjjjenlijk ontwikkelde ruimtewa- •yns. De Ford Galaxy staat in- 'iddels bij de dealers en is de tedkoopste van de twee en te- - Ins de voordeligste in zijn ksse, samen met de nieuwe lyager van Chrysler (zie elders i deze pagina). Ford biedt de tlaxy vanaf 55.990, de turbo- esel (TDI) begint bij 62.490 de 6-cilinder is te koop vanaf _i.490 gulden. ïülkswagen laat de Sharan, die januari verwacht wordt, be nnen bij 56.890, maar zit et de TDI en V6 iets onder de prijzen van Ford. De turbodiesel is te koop vanaf 61.890 en de goedkoopste V6 kost 73.690. In april volgend jaar zal ook Se at, dat bij de Volkswagen-groep hoort, een versie van deze ruim tewagen uitbrengen onder de naam Alhambra. De prijs daar van is nog niet bekend, maar het is niet ondenkbaar dat die iets onder die van beide broers zal uitkomen. Daarmee zou de Seat de goedkoopste aanbie ding in zijn klasse worden. Seat- importeur Pon Car kon hierover echter nog geen uitsluitsel ge- IlUw Fiat-dealer voor Leiden e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn Tel. 0172-44.16.89 WEGWERKZAAMHEDEN 3 gj^rzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, 5.9önengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen 9 95 ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden g dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. V Den Haag richting Amsterdam (A 4) Mksen Zoeterwoude en Leidschendam, avond en nacht. 8.9!j Amstelveen richting Alkmaar (A 9) [q j^sen Velsertunnel en Uitgeest, avond en nacht. '9 9'p !9 9£ Utrecht richting Den Haag (A 12) gj.v. Bleiswijk, overdag. Rotterdam richting Breda (A 16) %en Hendrik Ido Ambacht en 's Gravendeel, avond en nacht. 19 9isen de Drechttunnel en de Moerdijkbrug, overdag. jyi HOLLANDSE AUTO IMPORTMAATSC I Floralaan 2 - Rijnsburg Tel. 071 4029224 - Fax 071 4020703 De nieuwe 'wereldauto' van het Italiaanse Fiat, tot dusver bekend onder de codenaam 178, gaat Palio heten. In april volgend jaar zal de eerste in Brazilië van de band rollen. AMSTERDAM De 3,74 meter lange en 1,62 meter brede Palio is de eerste van 0cn geheel nieuwe model- lenlijn, die uiteindelijk uit vijf modelvarianten moet gaan be staan. Naast de 3-deurs hatch back komt er nog een 5-deurs REDACTIE PETER IODIWIJKS Autodichtheid groeit In Europa zal de autodichtheid verder groeien, voorspelt prof. Rhys, directeur van het Centre for Automotive Industry Re search. Momenteel is er in West-Europa één auto op 2,3 inwoners. In de VS is dit één op 1,5. In 2015 zal West-Europa op 1 op 1,8 uitkomen, aldus Rhys. BOEKEN versie, een 4-deurs sedan, een stationwagon, pickup en com pacte bestelwagen. Volgens de fabrikant is de tech nisch op de Punto gebaseerde Palio een auto die geschikt is voor alle markten en die voor een aantrekkelijke prijs in grote aantallen kan worden gepro duceerd op plekken waar de automobielmarkt zich snel uit breidt. De nieuwe auto zal door Fiat zelf of via samenwer kingsverbanden in elk geval naast Brazilië ook in Argenti nië, Polen, Venezuela, Marok ko en Zuid-Afrika gebouwd worden. Fiat is tevens in verge vorderde onderhandeling met de Chinese overheid over pro duktie aldaar. De Fiat Palio is speciaal be doeld voor minder hoog ont wikkelde landen, waarbij in onze buurt valt te denken aan Griekenland, Turkije en het voormalig Oostblok. 1 let is vooralsnog niet de bedoeling de nieuwe Fiat ook in West- Europa uit te brengen. Voor de Zuidamerikaanse markt is er keuze uit twee 1.5 liter injectiemotoren, waarmee op benzine, alcohol of een mengsel van beide kan worden gereden. Ook is er een 1.6 liter 16-kleps benzinemotor voor handen. In een later stadium volgen nog andere motoren. Qe Palio is volgens Fiat een praktische, maar zeker ook comfortabele auto met een vernieuwende styling en goede prestaties. Hij is enorm duur zaam, opgewassen tegen een minder verfijnd wegennet, eco nomisch in gebruik en eenvou dig te onderhouden. Bijna een jaar geleden ver scheen in de Verenigde Staten de geheel vernieuw de Chrysler Voyager. Na tien jaar succesvol te zijn gewèest was een ingrijpen de renovatie van deze ruimtewagen gewenst om de enorm toegenomen concurrentie aan te kun nen. In januari komt de nieuwe Voyager ook naar Europa. Zeker in Europa drijft het succes van Chrysler in hoge mate op de Voyager, samen met de Ren ault Espace stamvader van deze nieuwe autosoort. De spectacu laire verkoop uit de begindagen zal echter niet terugkeren, ana lyseert directeur Hulshoffvan Chrysler Nederland, er is geen enorm groeiende vraag naar dit soort auto's. Dit jaar zullen 1.600 Voyagers verkocht wor den, de piek was 2.400 stuks in 1992, in 1996 en later hoopt men op een stabiel verkoopni veau van 1.800 tot 2.000 stuks. Chrysler zette tot op heden 170.000 Voyagers weg in ons werelddeel. ATgezet tegen vijf miljoen wereldwijd geeft dat toch aan hoe klein de Europese markt is voor deze autosoort. Logisch dus dat Chrysler zich met de nieuwe Voyager vooral richt op wat de Amerikaanse consument verlangt, daar door biedt de Voyager niet alles wat de meeste ruimtewagens van Europese origine hebben. Standaard staat achterin bij voorbeeld een bank in plaats van losse stoelen. Die is nu wel beter bereikbaar, via twee schuifdeuren in plaats van één. Nieuw is de afstandsbediening voor de centrale deurvergrende ling. Met één keer drukken gaat nu de bestuurdersdeur open, twee keer drukken ontgrendelt alle deuren. Het klimaatsysteem is fors uitgebreid om het achter compartiment beter op tempe ratuur te brengen. De voorruit heeft een elektrisch verwarmde rand om de ruitewissers bij vriesweer los te maken. Ook in hoofdzaken verbeterde Chrysler veel aan de Voyager. Hij kreeg een aantrekkelijk ui terlijk met een 'Stratus-neus' en groeide twintig centimeter in de lengte, plus tien in hoogte en breedte. 1 let laat zich raden dat dit belangrijk meer binnen ruimte oplevert. De meer vloei ende belijning brengt daarbij luchtweerstand en rijwindge- luid aanzienlijk terug. De Voya ger ziet er meer dan voorheen als een personenauto uit, en zo moet hij ook rijden. Daartoe herzag men haast alle motoren en de wielophanging, waarvan het principe echter gelijk bleef. Nog steeds een simpele starre achteras aan bladveren dus. Het basismodel krijgt een nieu we 2.4 liter 16-kleps benzine motor die rustiger en sterker is dan de voorgaande 2.5 liter. De 2.5 liter turbodiesel heeft nu elektronische regeling voor de brandstofvoorziening waarmee hij beter trekt. Aan de top staan 3.3 en 3.8 liter 6-cilinders in combinatie met automatische transmissie, de grootste motor drijft bovendien alle wielen aan. Recent toonde de Duitse auto fabrikant Audi op de autoten toonstellingen van Frankfuut en Tokyo een gewaagde studie, ge naamd TT (Tourist Trophy), van een open en een gesloten sport wagen. Het waren twee puur experimentele modellen, be doeld om de meningen van pers en publiek te peilen. Blijkbaar waren de reacties gunstig, want Audi laat nu weten dat beide sportievelingen gebouwd zullen worden. De produktiestart zal 'waar schijnlijk in 1998' plaatsvinden (waar is nog niet bekend) en het voornemen is jaarlijks 20.0(J0 Coupé's en 10.000 Roadsters te fabriceren. Audi wil iets nostal gisch losmaken met de nieuwe tweezitters, die herinneren aan klassieke sportwagenraces (de Tourist Trophy's). De TT valt op door zijn gedurf- Audi's 'strijkijzer' TT, hier in de open roadster-versie. de 'strijkijzer'-vorm, van boven rond en onderaan kaarsrecht af gesneden. Onmiskenbaar is ook het prototype van de nieuwe Volkswagen Kever' Concept 1 erin te herkennen. Technisch zijn de TT-studies gebaseerd op de 80-opvolger Audi A4. om precies te zijn de versie met 1.8 liter turbomotor voorzien van vijf kleppen per ci linder, gekoppeld aan Quattro vierwielaandrijvingnatuurlijk. Naar de laatste mode werd er veel aluminium in verwerkt, al is het chassis er niet van ge maakt. I let grootste deel van de beplating wel, toch weegt de studie liefst 1.220 kilogram. Ter wijl hij haast een halve meter korter is dan een A4, op een bij na twee decimeter ingekorte wielbasis. De produktieversies zullen on getwijfeld nog wel iets anders worden dan het getoonde pro totype, maar het lijkt waar schijnlijk dat een ruim gebruik van aluminium buitenbeplating gehandhaafd blijft. I Iet succes van de Roadster en Coupé zal mede ^fhangen van het prijskaartje. Audi zegt dat de nieuwe tweezitter 'voor 50.000 mark gebouwd zou kunnen worden', hetgeen betekent dat er in ons land ongeveer 80.000 gulden voor moet worden neer geteld. En dat lijkt een beetje aan de hoge kant. In Europa zullen de meeste ko pers het op de 1 -cilinders hou den. De goedkoopste benzine en dieselversie worden 3.000 gulden duurder, de luxeversies SF. blijven echter nagenoeg ge lijk in prijs. Toch blijft de een voudigste Voyager met 55.990 het goedkoopst in zijn klasse, samen met de eenvoudigste Ford Galaxy die hetzelfde kost. Door die gunstige prijs en door zijn gevestigde reputatie zal de Chrysler Voyager daarom wel toonaangevend blijven in het 'ruimte-segment'. Meer auto's naar Japan De autoimport in lapan zal in tien jaar tijd meer dan verdub belen, van 210.000 in 1994 naar ruim 500.000 in 2005, schat de Japan Automobile Manufactu res Association (JAMA). De im portauto's van Japanse merken die buiten Japan zijn gebouwd zijn daarbij niet inbegrepen. MB. van V tot SLC Wie de geschiedenis van Merce des-Benz bekijkt komt een waar woud van type-aanduidingen tegen dat haast ondoordring baar lijkt. Toch zijn er af en toe dappere enthousiastelingen die daar enige overzichtelijkheid in pogen aan te brengen. I let nieuwste Mercedes-boek komt op naam van Robert Scheerboom. die werkzaam is bij Mercedes-Benz Nederland. Op basis van zijn ervaringen met het rijden met klassieke Memodessen en zijn zeer uitge breide archief heeft hij een ge detailleerd naslagwerk samen gesteld, waarin de belangrijkste auto's uit de periode 1946-1980 van het Duitse merk met de ster aan bod komen. De auteur verschaft een hele boel wetenswaardigheden over de verschillende modellen en vult die aan met tabellen vol technische gegevens, chassis- en motornummers, produktie- aantallen, toenmalige nieuw prijzen en zelfs de lakkleuren die leverbaar waren. Voor de volledigheid is achterin het boek een foto-serie van 14 pagina's opgenomen met inte ressante auto's die buiten het overzicht vielen en een lijstje van Mercedes-Benz musea en clubs in Nederland, België en Duitsland. Mrrrrdc» llrn/ van V lol SLC', door Robert Schrcrhoom. 120 l>lod/l|dcn. 1 HO foto's (overwegend /wan/wil) en tekeningen, uil gevert| l)e Alk In Alkmaar, prl|i 40. Droomauto's Dat 'droomauto' een ruim be grip is, wordt duidelijk als we het boek Droomauto's doorbla deren, dat uitgeverij Ars Scri- bendi onlangs op de markt bracht. I lierin is eCn bizarre verzameling wagens uit heden en verleden bij elkaar gebracht. I Iet boek is iets groter dan A l formaat en bevat 192 pagina's inkleur. Als we het over droomauto's hebben, kunnen we natuurlijk niet om merken als Ferrari, Ma serati, Porsche en Lamborghini heen. Die staan er dan ook alle maal in, naast fraaie creaties van Jaguar, Aston Martin en Bu- gatti. Maar er staan ook een paar ech te nachtmerries in Droomauto's. I Iet Britse Chameleon iars bij voorbeeld verbouwt dure Mer- cedessen tot ware gedrochten dieevenwel in het Midden-Oos ten heel populair zijn. Maar ook de 'John Dodd Rolls-Royce' en de 'Wolfrace Sonic' vormen een groot contrast met de schitte rende rijdende kunstwerken die merken als Talbot Lago, Au burn, Cord en Duesenbergop de markt brachten. Droomauto''sligt in de winkel voor 49,50, maar wie het boek voor de jaarwisseling koopt, be taalt slechts 25. BLIK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo v De fietser die van rechts komt krijgt voorlopig geen voorrang op autoverkeer. De Tweede Ka mer dacht deze maatregel nog voor het eind van dit jaar even snel in te voeren, maar dat is in de praktijk niet mogelijk ge bleken. Critici van deze nieuwe voorrangs- regel zijn daar blij om, want voorrang van rechts zou voor fietsers wel eens levensge vaarlijk kunnen uitpakken. Het is de auto mobilist die de voorrang moet geven en het is niet te verwachten dat deze ineens per 1 januari bij elke fietser van rechts op zijn rem gaat staan. De rijksoverheid bedacht op het laatste mo ment dat voorrang van rechts voor fietsers in het verkeer niet vanzelf gaat. Er zal toch op kruispunten iets met borden dienen te worden aangegeven. Dat betekent nog meer groei in het woud van verkeersbor den, wat het overzicht op straat er niet be ter op maakt. Afhankelijk van de hoeveel heid nieuwe verkeersborden is er een be drag nodig tussen de tien en tachtig miljoen gulden. De rijksoverheid zegt bij voorbaat dat geld niet te zullen betalen, omdat het niet om rijkswegen gaat. Gemeenten, provincies en De vraag is of fietsers van rechts straks zomaar voorrang krijgen. foto archief waterschappen zeggen op hun beurt daar geen geld voor te hebben, Geen enkele in stantie is dus bereid te betalen. Betrokke nen denken dat het nog wel jaren kan du ren voor de maatregel een feit is. Giant Lelystad krijgt een fietsenfabriek van de Taiwanese firma Giant. Er zal werk ontstaan voor tweehonderd mensen die 300.000 fiet sen per jaar zullen produceren. Giant ver koopt nu in heel Europa jaarlijks 375.000 fietsen van alle typen. De fabrikant wil in Nederland produceren om flexibeler en sneller in de spelen op de steeds verande rende behoefte aan nieuwe fietsen. De nieuwbouw in Lelystad kost dertig miljoen Spaken De echte fietsenvakman doet het natuurlijk nog met de hand. Die weet door zijn grote ervaring precies hoe strak alle spaken in het wiel te spannen. Dat is een nauwkeurig kar wei met een simpel sleuteltje, omdat de exacte spaakspanning bepaalt of het wiel tijdens het rijden rond blijft en of de naaf in het midden zit. Een elektronische spanningsmeter van Bob Best van het bedrijf BMD in Zuid-Oost Beemster kan dit vakmanswerk overnemen. Rijwielfabrieken als Gazelle en Sparta wer ken er al mee en ook in het buitenland is er veel interesse voor. Varlwege een bijbeho rende computer is het instrument nu nog te duur om door de fietsenmaker op de hoek gebruikt te worden. Er zijn plannen om over een paar jaar met een goedkopere ver sie te komen, die in kleine fietsenwerkplaat- sen te gebruiken is. In de Rotterdamse Kunsthal is tot en met 17 maart '96 een tentoon stelling van het werk van Leonardo da Vinei te zien. De geniale Itali aanse uitvinder, wetenschapperen kunstenaar leefde van 1452 tot 1520. Zijn beroemdste schilderijen zijn Het Laatste Avondmaal (op de foto op de achtergrond) en de Mona Lisa. Ook ontwierp Da Vinei van alles en nog wat, bijvoorbeeld bruggen, wapens en ook de voor loper van de eerste auto. Op de tentoonstelling is hiervan een model te zien, gemaakt op basis van schetsen van Da Vind. Het unieke in dat ontwerp was de aandrijving met behulp van veerkracht. Het Da Vinei-wagentje staat in de Kunsthal voor een replica van de eerste auto die Karl Benz in 1885 bouwde (zie foto). Volgens kenners heeft Benz zich hierbij laten inspireren door Da Vind. roio»mercedes ben?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21