Guyt weg bij Katwijk Charlton zet streep onder tien vette jaren Sport C-natie Slovenië geeft ijshockeyers pak slaag George Boateng weer vrij Sokolov loopt halfje in op koploper Van Wely CHt' WiLLfMSPlERDUK.071S356464.PlV CHEF ROB ONDERWATER, 071 5356463 in d Nelissen en Seriese sportmensen 1995 zeist» Danny Nelissen is tot sportman van het jaar gekozen. De Limburger, die in Colombia wereldkampioen wielrennen op de weg bij de amateurs werd, kreeg gisteren in Zeist de meeste stemmen. De andere kandidaten bij de mannen waren Bart Brentjens (wereldkampioen mountainbike) en schaatser Rintje Ritsma (Europees- en wereldkampioen). Bij de vrouwen werd judoka Angelique Series gekozen tot sportster van het jaar. Zij is houdster van de Europese- en wereldtitel boven 72 kilo. Haar concurrenten waren collega-judoka Monique van der Lee (we- 1 reldkampioene alle categorieën) en dressuuramazone Anky van Grunsven, die vorig jaar tot sportvrouw van het jaar werd geko zen. De Dick van Rijntrofee voor de sportploeg van het jaar ging naar Ajax, winnaar van de Champions League en de wereldbe ker. De Amsterdammers kregen de voorkeur boven de vrouwen- volleybalploeg en de vrouwenhockeyploeg. Braam volgt Koevermans op bij RBC Roosendaal Bram Braam is benoemd tot de nieuwe hoofdtrai ner/coach van de eerste divisieclub RBC uit Roosendaal. Hij is j de opvolger van Wim Koevermans die onlangs bij de eredivisie club NEC in Nijmegen in dienst trad. Het contract met Braam loopt tot het eind van dit seizoen, waarna in principe een over eenkomst voor twee seizoenen wordt aangegaan. André Hoek- i stra, die tijdelijk de training en coaching van het eerste team waarnam, blijft bij RBC assistent-trainer en hoofd opleidingen. Op 2 januari begint Braam zijn werkzaamheden bij de club. Braam (43) tekende onlangs een contract bij de amateurhoofd- s klasser De Bataven uit Gendt in de Betuwe. In die verbintenis waren echter ook ontbindende voorwaarden opgenomen voor j het geval zich een betaald-voetbalorganisatie bij Braam zou melden. Beveren zet trainer Desaeyere op straat t beveren Het bestuur van de Belgische voetbalclub SK Beveren heeft trainer René Desaeyere wegens gebrek aan prestaties ont slagen. Desaeyere is slechts een halfjaar bij de eersteklasser werkzaam geweest. De rest van het seizoen traint Dimitri Da- f vidovic SK Beveren. Die deed in België uitgebreide ervaring op als oefenmeester van Lierse SK, FC Antwerp, Lokeren en Beer- i schot. Beveren, dat op 23 september voor het laatst een wed- i' strijd won, staat zestiende. 1 Bebeto velt Real Madrid met hattrick 5 1 coruna Bebeto heeft de gehele produktie verzorgd van zijn club Deportivo la Coruna in de met 3-0 gewonnen inhaalwed strijd voor de Spaanse eerste divisie tegen Real Madrid. De Bra- I ziliaan maakte al zijn treffers gisteravond nog voor de rust, in de 13de, 42ste en 43ste minuut. Door dit resultaat bezet la Coruna de achtste plaats op de ranglijst met 27 punten uit achttien duels. Landskampioen Real Madrid is zevende met één punt Italië wil meer buitenlandse voetballers rome» In een reactie op de afschaffing van het transfersysteem j wil Italië met ingang van volgend seizoen meer buitenlandse r voetballers toelaten. De Italiaanse voetbalbond, de 'ligaraad' van 1 de serie A en B en de voorzitters van de clubs zijn overeengeko- i men de buiterüandersregeling te versoepelen. In het seizoen 1996/97 mogen drie buitenlandse spelers in het veld staan en één buitenlandse voetballer mag op de bank zitten. Bovendien l wordt in Italië geen onderscheid meer gemaakt tussen spelers tl uit de Europese Unie en de voetballers van daarbuiten. Complete technische staf weg bij amateurkampioen ?Dader aanslag Kerrigan eist schadevergoeding van priester Bjiikhawn Eckardt, die begin 1994 <6-i3Üe aanslag pleegde op de Ame rikaanse kunstrijdster Nancy Kerrigan, heeft een aanklacht ingediend tegen een priester. Hij ging indertijd naar diens kerk om absolutie te vragen 'OET^oor zijn daad. Êckardt ver moedt dat de bewuste geestelij- /v'iiiei?ce ziin biechtgeheim heeft ge- ererwichonden en de politie op de noogte heeft gesteld. Het ge- ag. c>prek zou op de band zijn opge- md stomen. Bw\r Eckardt, die volgens het dag- <y?griotterdam gpd ighe, De Rotterdamse politie heeft ^eyenoord-speler George Rojloateng donderdagmiddag vrij gelaten. De voetballer had zich Woensdag vrijwillig gemeld bij )ND0(»e politie wegens zijn mogelijke Tem»edreiging van een discotheek- Vlt)ortier. Boateng werd toen on- niddellijk gearresteerd voor na- Ier verhoor. Het Openbaar Mi- >tiCtiisterie zal eind deze maand teslissen over een eventuele T-fflpervolging van de speler. De di- i/LGBect'e van Feyenoord zegt °P de ioogte van de zaak te zijn. a 15 3 De 20-jarige Ghanese voet- alen,a"er wordt verdacht van be- Ireiging met een vuurwapen RDL0,an twee portiers van de Rotter- 1(}amse discotheek Dance Club iurg iclolors. Het voorval zou hebben 2 ilaatsgehad op zaterdag 14 ok- Dber. De verdediger van Feye- oord wilde met drie vrienden li Trainer Kees Guyt verlaat de w Katwijk aan het einde van dit seizoen. Het bestuur van de voetbalclub heeft dit be sluit gisteravond bekend gemaakt. Eerder al kondigden technisch manager Arie Lagendijk en assistent-trainer Cees Duprie aan de club in 1996 te gaan verlaten. Dat be tekent dat Katwijk op zoek moet naar een compleet nieu we technische staf. petitie neemt Katwijk de tweede plaats in. Guyt is zelf actief voetballer geweest bij de club, met een onderbreking van en kele jaren toen hij betaald voet bal speelde bij Volendam. KATWIJK WILLEM SPIERDUK Het besluit om het contract van Guyt niet te verlengen, is uiter mate verrassend. De Katwijker werkte twee jaar als assistent- trainer bij de zaterdagclub en is nu aan zijn derde jaar als hoofdtrainer bezig. Onder zijn leiding behaalde Katwijk in 1994 het algemeen landskam pioenschap bij de amateurs, in 1995 werd de club ongeslagen kampioen in de eerste klasse A. Ook dit jaar draait de ploeg weer goed; halverwege de com- Kees Guyt (42) maakte gister avond een aangeslagen indruk. „Dat komt hard aan, ik had graag willen blijven. Het be stuur wil aan de slag met een compleet nieuwe technische staf, dat besluit moet je respec teren." Guyt keek meteen al naar de toekomst. „Ik ben een persoon die dit snel kan verwer ken. Nu ligt er misschien een uitdaging voor mij om bij een andere club aan de slag te gaan." Voorzitter Gerrit de Best gaf slechts een summiere toelich- ting op het besluit van het be stuur. „We hebben hier veel over gediscussiëerd, we hebben allerlei geledingen binnen de club aangehoord. Om redenen die we liever intern houden, is besloten om het contract met Guyt niet te verlengen." De Best noemde het besluit om met de trainer te breken uitermate moeilijk. „Kees komt uit de ge lederen voort, dat maakt zo'n beslissing extra moeilijk." Guyt zelf deelde gisteravond na de training aan de spelers groep mee dat hij aan het einde van het seizoen vertrekt. Ook bij de spelersgroep sloeg het nieuws in als een bom. „Ik denk dat in de selectie 25 van de 27 spelers achter Guyt staan," al dus Wilfred Kwestro. Hans Zwaan vond het vreemd dat het bestuur geen toelichting gaf aan de spelers over het besluit. „Over zoiets mag je toch zeker tekst en uitleg verlangen. Guyt had al enkele weken ge leden zijn toekomstvisie aan het bestuur gepresenteerd. Daarin was geen plaats voor een tech nisch manager, de taken van lagendijk zouden over verschil lende personen moeten worden verdeeld. De nieuwe assistent- trainer zou in de ogen van Guyt weer uit de club moeten voort komen. Ook het bestuur van de w Katwijk vindt het niet nodig om een nieuwe technisch manager Kees Guyt archieffoto aan te stellen. Wellicht dat de club de taken van lagendijk en Guyt straks in een persoon wil len verenigen. Zo'n nieuwe hoofdtrainer zou dan full-time aan de club verbonden moeten zijn. blad USA Today een schadever goeding eist van zes miljoen dollar, werkte indertijd als lijf wacht van Tonya Harding. Zij was de grote rivale van Kerrigan in de strijd om de Amerikaanse titel en in aansluiting daarop om olympische roem in Lille- hammer. Voor aanvang van het Ameri kaans kampioenschap schakel de hij Kerrigan uit door haar met een ijzeren staaf tegen de knie te slaan. De rechter veroor deelde Eckardt tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij kwam in september vrij. Keeper Martin Trommelen zit er verslagen bij nadat de Slovenen opnieuw hebben gescoord. foto anp eindhoven gpd de discotheek bezoeken. Het groepje werd echter geweigerd. Volgens de portiers was het te druk, maar de betrokkenen me nen dat er sprake was van dis criminatie. Er ontstond een handgemeen waarna Boateng met zijn vrienden vertrok. Vol gens de portiers bedreigde Boateng hen vervolgens vanuit een auto met een vuurwapen. Nederland en het voormalige Joegoslavië hebben in 1995 weinig met elkaar op. Na de pijnlijke ervaringen van de blauwhelmen hield het nationale ijshockeyteam gisteren aan de confrontatie met Slovenië een 'Kar- remans-gevoel' over. De Oranje-spelers baalden als een stekker na de 0-8 afstraf- frng. Bondscoach Doug Mason achtte de twee de achtereenvolgende nederlaag voor het olympische kwalificatietoernooi nog niet beslissend voor het afsluiten van de weg naar Nagano 1998. „Voorafgaand waren onze kansen twintig procent. Nu misschien nog zeven. Maar nul, nee, dan zou ik de moed al hebben opgegeven. Dat doe ik nog niet", aldus de Canadees, die met zijn team zaterdag Zwitserland ontmoet. Het was de tweede keer sinds zijn dienst verband met de Nederlandse IJshockey Bond dat de 40-jarige clubcoach van Til burg Oranje niet zag scoren. Bij het debuut van Mason in maart 1993 tijdens het WK in Kopenhagen ging Oranje met 10-0 ten on der tegen Zwitserland. Toch was de trainer niet ondersteboven van het Sloveense pak slaag. „Ik hecht niet te veel waarde aan de uitslag. Begrijp mij goed, Slovenië verdient alle krediet. Op ba sis van technische vaardigheden en kracht zijn wij geklopt. Het is ook het verschil tus sen professioneel werken, zoals dat in Slovenië wel kan. Daar worden jaarlijks honderdduizend dollars in de sport ge pompt, kan een speler alle tijd aan de sport besteden. Daar kunnen wij alleen van dro men." Mason noemde de opponent, mondiaal een etage lager acterend in de C-poule, een verademing. „Twee jaar geledén reden wij Slovenië in Geleen nog aan gort. Als je ver gelijkt hoe dat land vooruit is gegaan." De bondscoach wist na de Europa Cup poule in Tilburg al dat hij voor een heet vuur kwam te staan. „Olimpija Ljubljana verraste mij toen enorm. Slovenië heeft vanavond bewezen dat het een heel sterk ijshockeyland is geworden. Ik stel ze dan ook op één lijn met Zwitserland." Oranje, zonder de voorlopig uitgeschakel de verdediger Leo van Thillart, wacht mor gen in Zoetermeer tegen de Helveten weer een zware klus. Mason zal in de tussenlig gende tijd vooral werken aan de eenheid van het team. „Wij zijn alleen sterk als we als collectief goed presteren. Vanavond ging het bij vlagen goed, maar soms lagen de li nies ook te ver uiteen. Daardoor werd elke fout afgestraft. Sommige spelers twijfelden te veel. Dat mag in de D-poule of in de ere divisie, maar niet op dit niveau." Overmars ondergaat kijkoperatie amsterdam anp Mare Overmars heeft van daag in het VU-ziekenhuis een kijkoperatie ondergaan aan de linker knie. De linker spits van Ajax was gisteren voor onderzoek naar het zie kenhuis geweest. De dokto ren constateerden letsel aan de buitenmeniscus. De inter national raakte woensdag in het duel met De Graafschap geblesseerd. Ajax won de wedstrijd met 1-0. Overmars is in elk geval niet vrfn de partij tijdens de competitie wedstrijd die Ajax zondag thuis tegen NEC afwerkt. Ajax is het eens met de boete van 30.000 gulden die de KNVB de club heeft opge legd. De Amsterdammers gaan niet in beroep. Volgens woordvoerder David Endt om princiële redenen: „Deze regeling is mede op voor spraak van voorzitter Van Eraag gekomen. Het zou een vreemd verhaal zijn als je te gen je eigen plan in beroep gaat." De lands-, Europees- en wereldkampioen kreeg de straf opgelegd, omdat sup porters van de club zich op 22 oktober misdroegen in de wedstrijd tegen Feyenoord. De Amsterdamse aanhang vernielde voor 20.000 gulden aan Rotterdams materieel. Dat bedrag heeft Ajax inmid dels overgemaakt aan Feye noord. Verder legde de KNVB aan Haarlem en Eindhoven een boete van 10.000 gulden op. De clubs moeten betalen voor het wangedrag van hun aanhang bij hun onderlinge wedstrijd op 4 november. De clubs krijgen de boetes op basis van het nieuwe Uitvoe ringsbesluit Bestuur Betaald Voetbal. Daarin zijn afspra ken vastgelegd die een rustig en ongestoord competitie verloop moeten garanderen. Feyenoord-trainer Arie Haan wil niet veel meer kwijt over de zaak-Boateng. „Hij heeft voor de aanval gekozen met zijn uit spraken. Ik heb hem daarvoor gewaarschuwd, want het kan goed maar ook verkeerd uitpak ken. Boateng echter zegt steeds onschuldig te zijn, daarom is hij in de aanval gegaan. Dat is zijn goed recht. Ik weet alleen niet of de verklaringen kloppen van zijn getuigen. Dat moet de poli tie onderzoeken." DUBUN RTR/DPA Jack Charlton verlengt zijn contract als bondscoach van Ierland niet. Dp 60-jari- ge Engelsman deelde de Ierse voetbal bond (FAR zijn besluit gistermiddag in Dublin mee, acht dagen na de blijmoe dig geaccepteerde nederlaag tegen Oranje. Charlton heeft de Ierse voetballers bij na een decennium lang onder zijn hoe de gehad en groeide in die periode bij het 'groene leger' uit tot een nationaal idool; dank zij ongecompliceerd spel en een reeks goede prestaties in de kwalifi caties en de WK's van 1990 (kwartfinale) en 1994 (achtste finale). Ook deed Ier land in 1988 mee aan de eindronde van het Europees kampioenschap. Het Nederlands elftal voorkwam vori ge week in Liverpool dat de Ieren er ook komende zomer in Engeland bijzijn. Het betekende tevens het aanstaande af scheid van Charlton. Hoewel hij zelf ei genlijk wilde wachten met een beslissing over zijn toekomst, zag de aimabele 'sportvisser' daar deze week op aandrin gen Van de FAI toch van af. Afscheid met een traan dus, vooral van de trouwe aanhang, maar ook een omzien in tevredenheid; bijvoorbeeld over slechts zeventien nederlagen in 93 wedstrijden. „Tien jaar is lang voor een baan als trainer. Maar het waren schitte rende jaren, de gelukkigste van mijn le ven", zei Charlton, die in 1966 als verde diger deel uitmaakte van het winnende Engelse WK-team. „Ik heb iedere mi nuut ervan genoten, maar eens moest het eindigen. Toch zit Ierland me nu in het bloed. Ik heb hier veel vrienden en ben van plan er heel vaak terug te ko men." FAI-voorzitter Louis Kilcoyne bedank te Charlton omstandig en prees het werk van de Engelsman, die Iers ereburger is. „Hij heeft Ierland een ongekend succes bezorgd. We zijn Charlton veel dank ver schuldigd. Hij heeft er voor gezorgd dat voetbal in elke uithoek van het land leeft en op een manier die iemand tien jaar geleden niet had durven voorspellen. De prestaties van het nationale team onder Jack hebben het zelfvertrouwen van een PSV-NAC blijft staan op inhaaldatum breda gpd heel volk opgekrikt, inclusief die van de Ieren die in het buitenland wonen." Kilcoyne zei dat de kans een trainer van het kaliber Charlton te vinden maar één op een miljoen is, maar dat hij snel een opvolger wil aantrekken met het oog op de WK-kwalificatie. De belangrijkste kandidaat is de voormalige Ierse inter national Mick McCarthy, die als trainer werkzaam is bij Millwall. Ook zijn de na men van Kenny Dalglish (Blackburn Ro vers) en Joe Kin near (Wimbledon) ge noemd. Charlton, die van de FAI een premie krijgt van ruim zes ton plus de opbrengst van een benefietduel tegen Brazilië, kan als hij wil in Boston aan de slag bij de Amerikaanse profclub New Engeland Revolution. De KNVB vindt niet dat het competitieduel PSV-NAC te vroeg is geschrapt, nu de poli tiebonden gisteravond alsnog een akkoord hebben bereikt over een nieuwe CAO. Het duel, dat komende zondag verboden was in Eindhoven, wordt inge haald op de inmiddels door de KNVB vastgestelde nieuwe da tum: dinsdag 16 januari. „Wij zijn geen jojo's", zei Will van Rhee, manager wedstrijdza ken bij de KNVB gisteravond. „Hier is duidelijk sprake van onvoorziene omstandigheden. Begin deze week was niet te voorzien dat er snel een ak koord zou komen in het CAO- confiict. Bovendien hadden we te maken met het verbod van de Eindhovense burgemeester Welschen. Officieel heb ik trou wens nog niet van hem gehoord dat er zondag wel gespeeld mag worden. Op het verbod in Eind hoven hebben we zo snel mo gelijk geanticipeerd door een nieuwe datum te zoeken." Van Rhee zegt dat de KNVB het uiterste heeft gedaan om deze maand een ongestoord competitieverloop te handha ven. Toen begin deze maand ook al Feyenoord-NAC door stakingsacties bij de politie werd verboden, stapte de KNVB zelfs naar de rechter. „Die zaak hebben we verloren dus moes ten we met die uitspraak in het achterhoofd realistisch blijven in het geval van PSV-NAC", al dus Van Rhee. Zelfs al zou de KNVB het willen, dan zou het nog moeilijk worden om P.SV en NAC in het veld in te krijgen. Enige spelers van heide ploegen begonnen gisteren al aan hun door burgemeester Welschen vervroegde vakantie. Both verzoent zich met KNZB NIEUWEGEIN ANP Het slepende conflict tussen kunstzwemster Marjolein Both, die het afgelopen jaar uit de na tionale selectie is gezet, en de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) is bijgelegd. Na het vertrek van bondscoach Heather Johnston, met wie de Nederlands kampioene in on min leefde, zagen de KNZB en Both een opening voor enkele verzoeningsgesprekken. Het re sultaat is dat Both zich na het NK in april weer bij de nationa le selectie kan voegen. Huybens kan oefennederlaag basketbalteam niet voorkomen DEN HELDER ANP I let Nederlandse basketbalteam heeft in sporthal De Slenk in Den Helder een oefenwedstrijd tegen Maccabi Rishon uit Israël met 84-76 verloren. Bij de rust stond de ploeg van coach Van Helfteren gisteravond ook al met acht punten achter: 40-32. Topscorer bij Nederland was oud-Ixjiderdorper Marcel Huij- bens met twintig punten. Ook Erwin Hageman (14), Okke te Velde (12) en Helco Derks (11) kwamen in de dubbele cijfers. De Nederlandse ploeg, die zich voorbereidt op de Haar lemse Basketbal Week, was voor het eerst na een maand weer bij elkaar. Nieuwelingen Ronald van Velzen en Jos Erederiks wa ren aan de selectie toegevoegd. Virgil ürmskerk maakte zijn rentree na een blessureperiode. Afwezig waren Milco Lie verst, Gijs Geerders en Gert Triemstra wegens blessures en Wiljan Ak kermans (studieredenen). Ne derland speelde wisselvallig. Halverwege de tweede helft kwam het nationale team met één punt aan de leiding (59-58). fomba ligt j ■weer dwars gade VerV tANJSKA GORA RTR/SID n du V? ^Iberto Tomba heeft weer eens Dor opschudding gezorgd in de tiwereld. De flamboyante Itali- ^^■tn weigerde gisteren in de Slo- ^^^ense plaats Kranjska Gora te ?rschijnen voor de herstart in len reuzenslalom. Nu zegevierde Noor Lasse Kjus. :N De beslissing om opnieuw te ïginnen met de wedstrijd in 351 ranjska Gora werd genomen, 529 idat de mist was neergedaald de Podkoren-piste. Dat ge- IRD ?urde nadat twaalf skiërs wa- Mn afgedaald, onder wie Tom- Hij had de tweede tijd ge- aakt. De Noor Lasse Kjus won gisteren de reuzenslalom in de Sloveense plaats Kranjska Gora. foto reuter groningen anp Met een verdiende remise in de derde ronde tegen zijn Ameri kaanse achtervolger Gata Kams- ky heeft Loek van Wely de lei ding behouden in het Koop Tjuchem schaaktoernooi van Groningen. De Nijmegenaar kwam daardoor gisteren op een score van 2 1 2 punten, een half punt meer dan een trio concur renten: Kamsky, de Engelsman Michael Adams en de Bosniër Ivan Sokolov. De tweede Neder lander, Jeroen Piket, speelde re mise tegen de Rus Sergej Ti- viakov. Hij bezet met één punt de gedeelde negende plaats. Van Wely, die met veruit de laagste ELO-rating aan het toer nooi begon, trof in Kamsky - volgend jaar in Montreal uitda ger van Anatoli Karpov in de tweekamp om de wereldtitel van de wereldbond FIDE - een agressief ingestelde opponent. De naar de Verenigde Staten uitgeweken Rus offerde twee zwarte pionnen voor het initia tief, maar de investering bleek bijna te veel van het goede. Van Wely koesterde het voor deel in materiaal en hield de ba lans op zijn minst in evenwicht. Hij besloot een pion terug te ge ven en met vaste hand naar re mise te koersen. Kamsky nam het zekere voor het onzekere en ging in op het beproefde middel van herhaling van zetten. In de analyse bleek dat Van Wely wel licht nog een betere voortzet ting had kunnen kiezen. Hij toonde zich echter tevreden met remise en behoud van de leiderspositie. Wel moest Van Wely toezien dat Sokolov en Adams dichter bij kwamen. De in Oegstgeest woonachtige Bosniër Sokolov, die in het bezit is van de Neder landse titel, speelde tegen de I longaar Zoltan Almasi een par tij zoals het publiek dat graag ziet. Hij offerde een stuk voor de aanval. Almasi wist er niet goed raad mee en werd regel recht van het bord gezet. Daar door kwam de winnaar van het 'oernooi van vorig jaar met een schamel half punt op de laatste plaats terecht. Adams versloeg Gurt I lansen in een al even aardig duel. Met aantrekkelijk aanvalsspel werd de Deen, onlangs nog winnaar van het Noordeuropese zone toernooi, op zijn nummer gezet. Spektakel viel er ook te hele ven aan het bord waar de arnbi tieuze Fransman Joël Diutier en Karpov elkaar troffen. De Rus kwam in gruwelijke tijdnood in een gecompliceerde stelling, maar bleef koel overeind. Nadai hij zonder problemen de tijd controle had gehaald, werd de remise beklonken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19