'Besluit sluiting MEOB overhaast' Oegstgeest gebruikt meer spaargeld voor bouw raadhuis Regio Leiden/Rijn Veenstreek "orting Voorschoten ;"j kt mee te vallen Uitvaartcentrum Rosenburgh moet worden uitgebreid Als pannenkoekenboerderij wel een vergunning krijgt, komt er narigheid' Leiderdorp wil snel standpunt 'Bosvariant' Van den Veldeschool in Stompwijk bouwt aula en speelzaal Afscheid van M. Breunesse >AG 22 DECEMBER 1995 chef henny van egmond.071-5356414. plv -chef hans koenekoop.071 -5356429 :gaal vuurwerk ;n aan den run Het vuurwerkteam van de politie heeft in woning aan de Alphense Loenhorst illegaal vuurwerk in be- jenomen. De bewoner, een 35-jarige man, beschikte over ratelbanden van 100.000 klappers. Tegen de Alphenaar is es-verbaal opgemaakt. phense bestolen ;n aan de run Een bewoonster van de Alphense Herman erstraat mist sinds woensdag haar portemonnee met daarin gulden. Die is vermoedelijk gestolen rond 20.00 uur toen ze de voordeur een jongeman te woord stond die haar de weg g naar een jongerensociëteit. Voor een metgezel van de ip was dit een uitgelezen kans om het huis via de onafgeslo- ichterdeur binnen te komen en ongemerkt de portemonnee e huiskamer te stelen. rlichtingseontrole i/oude Bij een verlichtingscontrole, gisterochtend tussen acht en half negen in Koudekerk aan den Rijn en Hazers- de-Rijndijk, zijn enkele tientallen passanten aangehouden. Dudekerk deugde de verlichting van 22 van de 85 voorbij- jers niet, in Hazerswoude was dat het geval bij 27 van de 144 anten. Drie chauffeurs mochten hun weg pas vervolgen na- te hun ruiten ijsvrij hadden gemaakt. and in woning DERDORP In een woning aan de Leiderdorpse Cor Gor- versingel vloog gisteravond een televisietoestel in brand. De be- 'ze *er moest voor onderzoek naar het AZL worden overge- k aaht. de woning liep rook- en roetschade op. me ingitsing met bloembakken nt, f rwoude De gemeente Zoeterwoude heeft de bloembakken ichte Dr. Kortmannstraat laten weghalen, omdat ze de oorzaak mr#n van verschillende ongelukken. De bloembakken waren op j heït gezet als verkeersremmende maatregel, maar waren nog en. voorzien van verlichting. Tijdens de mist afgelopen week zulten verschillende automobilisten tegen de obstakels. De ge- inte heeft de bakken nu laten verwijderen, tot ze opnieuw nen worden geplaatst met verlichting. Het besluit van staatssecretaris Gmelich Meijling om het MEOB uit Oegstgeest te verplaatsen naar Den Helder, lijkt volstrekt solistisch te zijn genomen en is bovendien onvoldoende onderbouwd. Dat vindt het college van Oegstgeest. Daarom hebben burgemeester en wethou ders van het dorp de vaste Tweede Kamercommissie van defensie in een brief om opheldering gevraagd. oegstgeest monica wesseling van Gmelich Meijling om de 500 arbeidsplaatsen uit Oegst- Wethouder H. Kamphuisen geest weg te halen. „Het zijn (WD, economische zaken) twij- niet alleen snode, maar ook feit sterk aan de steun vanuit de sterk solistische plannen aldus Tweede Kamer voor het plan Kamphuisen gisteravond tij dens de raadsvergadering. Voorafgaand daaraan riep se cretaris H. van Bree van de dienstcommissie van het MEOB de raad op al het mogelijke te doen om het bedrijf voor Oegst geest te behouden. Volgens Van Bree ziet de staatsecretaris alle negatieve effecten van verplaat sing over het hoofd. Als de Oegstgeester gezinnen naar Den Helder verhuizen heeft dat grote negatieve gevolgen voor het dorp. „Bovendien gaan de mensen met de banen mee, dus de werkgelegenheid van Den Helder verbetert er niet door", aldus de secretaris. De werkgelegenheid in Den Helder, door de staatssecretaris zelf als argument voor verplaat sing genoemd, verslechtert vol gens Van Bree zelfs door de ver huizing. Met de MEOB-werkne- mers verhuizen de partners en van hen hebben 300 een baan. „En die zoeken dan dus ook al lemaal een baan in Den Hel der." Kamphuisen onderschrijft de twijfels van de dienstcommis sie. De Kamer van Koophandel is begonnen met een onderzoek naar de gevolgen van verhui zing van hel MEOB. Kamphui sen hierover: „Ook de toeleve rende bedrijven en de midden stand in Oegstgeest zelf onder vinden nadeel. Het moet goed in kaart worden gebracht hoe groot dat nadeel is." Bovendien moet naar de me ning van zowel Kamphuisen als de Kamer van Koophandel be ter worden onderzocht wat de mogelijkheden zijn van het openhouden van een sterk ge specialiseerd bedrijf zoals het MEOB. Dat bedrijf moet gericht zijn op de private sector en dus niet langer onderdeel uitmaken van defensie. De wethouder is ervan over tuigd dat Gmelich Meijling veel te snel een besluit heeft genu men. Hij probeert, ook via een politieke lobby in de Tweede Kamer, het tij te keren. „Maar dat doen we voorzichtig, zonder al te boos te worden. De erva ring heeft uitgewezen dat dit in deze gevallen het meeste resul taat heeft." i a O Het uitvaartcentrum op begraafplaats Rosenburgh in Voorschoten is te klein. FOTO LOEK ZUYDERDUIN VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Voorschoten heeft een volwaar dig uitvaartcentrum nodig. Daarom is het nodig de accom modatie op begraafplaats Ro senburgh uit te breiden. Het huidige gemeentelijke uitvaart centrum op Rosenburgh vol doet niet. Er is behoefte aan een grotere centrale ruimte en een aparte ontvangkamer voor de familie. Tevens wordt een apar te koelcel gemist, waarin de overledene meerdere dagen kan worden bewaard. Het uitvaartcentrum werd ge bouwd in 1965. In 1985 werd de aula uitgebreid met 50 zitplaat sen, waardoor er nu 150 zit plaatsen en 50 staanplaatsen zijn. Het gebouw past goed in de omgeving, maar de ruimten worden door sommige bezoe kers als kil ervaren. 1 let gebouw wordt relatief weinig gebruikt, ongeveer 75 keer per jaar. De gemeentelijke tarieven bedra gen slechts een kwart van de ta rieven die bij volwaardige uit vaartcentra in de regio worden gevraagd. De exploitatie van het gebouw is dan ook niet kosten dekkend. De gemeente hikt aan tegen investeringen in het uit vaartcentrum en overweegt pri vatisering. De uitvaartonderne mingen Soek, Van der Luit en de Eenvoud hebben belangstel ling getoond. Het levert weinig problemen op om het uitvaartcentrum uit te breiden. Er is genoeg ruimte. Tegelijkertijd zou ook de route vanaf de ingang van de begraaf plaats naar de aula moeten worden verbeterd. Die route moet eveneens beter worden verlicht. In eerste instantie zal de ge meente met de firma Soek een uitbreidingsplan uitwerken, maar uiteindelijke zullen alle belangstellende uitvaartbedrij- ven een aanbieding kunnen doen. De hoogste en beste bie der krijgt het contract. Het ge volg voor de consument zal zijn dat het tarief voor het gebruik van het uitvaartcentrum sterk zal stijgen, maar daar staat dan wel een betere accommodatie tegenover. ichoten frank buurman ^anichoten wordt minder op er^tkering uit het gemeente- gekort dan aanvankelijk .aangenomen. Dat maakte ^Souder A. Draijer van finan- a gisteravond bekend tijdens jidsvergadering. 'rgens de nieuwe financiële tudingswet zou Voorscho tiet ingang van 1999 tegen ■niljoen gulden minder per lit het gemeentefonds ont- ?n. Na bestudering van het mtwerp kwam Draijer ech- )t de conclusie dat Voor ten 3,3 miljoen gulden Ier gaat ontvangen. Een taller van zes ton. „Absolu- ||Écerheid over het uiteirfde- ^Dedrag heb ik niet, maar de tig op de uitkering lijkt zins te worden getem- f, aldus Draijer. Drschoten zal nog steeds onroerend zaakbelasting 071isch moeten verhogen om Nieuwe zenders armond en leterwoude iqnd/zoeterwoude televisiezenderaanbod in nond en Zoetwoude is met >st ig van vandaag uitgebreid IY 10 Gold, Music Factory ett!VTV (Vrou wentelevisie). siej de komst van de drie idersve zenders moest één van lttinfestaande kanalen verdwij- joMfPe keuze is daarbij geval- êsprP het Duitse RTL+. igens F. Terwijn, woord- Ier van kabelexploitant Ca- K was de vraag naar met S TV 10 Gold en Music Fac- ;root. „Om de laatste op de te krijgen is zelfs een :aartenactie gevoerd. De was behoorlijk", aldus Ter- 10 e 10 Gold, dat alleen in de sa duren uitzendt, is op de s gekomen van RT1.+. Het al zendt vooral oude bui- ndse series uit die al eer- Soms jaren geleden, in Ne- lid te zien zijn geweest. 9 30C Factory heeft het enige >pen kanaal op de kabel in oehg genomen. Het TV-station t 24 uur per dag uit en is oort op Nederland gerichte De presentatie is ook in lur.iederlands. VTV ten slotte, t alleen 's morgens uit en rst<, zoals de naam al aan- vooral vrouwen als doel- .30VTV is te ontvangen op ïlgië 2-zender. de Bollenstreek is dezelfde ging in het zenderaanbod lur isdag al ingevoerd. Volgens 'ma-woordvoerder Terwijn e dat tot een klein aantal lieve reacties. „Een paar 00»e mensen belden ons boos anwege het feit dat RTL+ i.ooverdwenen. Er werd ons Duitslandhaat verweten. ui,h. natuurlijk. We moesten ion een keuze maken en onderzoekje leerde ons dat en c een zeer weinig bekeken eiker was. Bovendien blijft het od Duitse zenders ondanks Wdwijnen van RTL redelijk il." het dreigende miljoenentekort op de begroting te compense ren. Door de meevaller kan de verhoging echter iets worden afgezwakt. Uit de Najaarsnota van de ge meente blijkt dat Voorschoten een meevaller heeft van 1,3 mil joen gulden. Dat geld is door een gunstige rente-ontwikkeling overgebleven na de verkoop van het gemeentelijke woningbe drijf aan de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting (HBB). De suggestie van raadslid S. Harlaar (GroenLinks) om dit geld te besteden aan so ciale woningbouw werd gister avond door het college niet overgenomen. De bestemming van het geld werd nog niet vast- Wethouder Draijer wees nog op mogelijke tegenvallers in de toekomst, zoals de stijging van de kosten voor de afvalverwer king, die de gemeente tonnen extra kunnen gaan kosten. Eigenaar van illegale pizzeria in Leiderdorp begrijpt er niets meer van leiderdorp judy nihof Eigenaar A. Zara van de met sluiting bedreigde pizzeria II Buongustaio in Leiderdorp be grijpt er niets van. Waarom komt CDA-raadslid T. Meijer toch zo sterk op voor de belan gen van ondernemer G. Nagte- gaal die in Leiderdorp een pan- nekoekenboerderij wil begin nen, en niet voor die van Zara? „Meijer meet met twee maten. Bij mij was hij altijd tegen,", klaagt hij. Hij kondigt harde ac ties aan als Nagtegaal wel een vergunning krijgt en hij niet. CDA-raadslid Meijer sprak deze week tijdens een commis sievergadering zijn verontwaar diging uit over het feit dat veel ondernemers, onder wie Nagte gaal, in Leiderdorp zo lang moeten wachten op een bouw vergunning. Hij beschuldigde de afdeling ruimtelijke ordening zelfs van klant-onvriendelijk heid'. Zara blijft vermoeden dat het CDA-raadslid zich uit eigen belang zo sterk maakt voor de komst van de pannekoeken- boerderij. Meijer is commissaris bij het bedrijf, dat is gevestigd op de grond die aan Nagtegaal wordt verkocht. „Ik heb daar geen enkel belang bij, dat heb ik al eerder uitgelegd. Ik ben com- misaris van dat bedrijf, maar het bedrijf is geen eigenaar van de grond", aldus Meijer. Volgens het CDA-raadslid zit er een wezenlijk verschil tussen de handelswijze van Nagtegaal en Zara. „Nagtegaal bewandelt de normale procedurele weg. Hij heeft netjes een bouwver gunning en een wijziging van het bestemmingsplan aange vraagd. Zara is begonnen zon der de vereiste vergunningen." Meijer benadrukt dat hij tij dens de commissievergadering opkwam voor alle ondernemers die in Leiderdorp iets willen be ginnen en te lang moeten wachten. „Of dat nu een panne- koekenboerderij is of een in- doorski-school. Want die lange wachttijden staan haaks op het feit dat de gemeente de mond vol heeft van werkgelegenheid en bedrijvigheid." Zara blijft vinden dat Nagte gaal wordt voorgetrokken. „Als de gemeente hem een vergun ning geeft, kan er een hoop na righeid komen", voorspelt hij. Dat Nagtegaal daar de dupe van wordt, vindt Zara 'jammer'. „Ik heb niks tegen hem of tegen het pannekoekenrestaurant. Maar wat moet ik anders?" Meijer zou het betreuren als Zara de vergunning voor Naetegaal gaat tegenhouden. „Als onderne mers elkaar het leven onmoge lijk gaan maken, dan begrijp ik de wereld niet meer. Maar dat is Zara's verantwoordelijkheid." leiderdorp jaap van sanduk De gemeente Leiderdorp roept dan wel dat het rampzalig is als de HSL langs de A4 komt te liggen, maar het zou beter zijn dat de raad snel met een for meel standpunt tegen de 'Bos- variant' naar buiten komt. Daar was de politiek het gis teravond tijdens een commis sievergadering snel over eens. Of een officiële stellingname te verwachten is voor de hoorzit ting van 16 januari, die door Rijkswaterstaat in de Muzen - hof wordt gehouden, blijft echter een vraagteken. „Die suggestie is prettig, maar we moeten er eerst nog in het college over praten zegt verantwoordelijk wethou der Huigen (WD), die eraan toevoegt dat het formuleren van een snelle en goed onder bouwde reactie ook ambtelijk nogal wat tijd in beslag neemt. Huigen waarschuwde voor 'haast en knutselwerk'. „We staan sterker als we ons daar voor de 16de over uit spreken". drukte Hermans (PvdA) de wethouder op het hart. Hij wees er op dat een dag voor de hoorzitting de ge meenteraad vergadert. „Dat kan dus prachtig gecombi neerd worden." De wethouder beloofde de vaart er in te hou den. „Al komt het maar als discussiestuk op de agenda, dan weet ik in elk geval hoe de raad erover denkt." Leiderdorp houdt een voor keur voor een HSL over het bestaande spoor, zo bleek gis teravond tijdens de commis sievergadering. Het nieuwe aanzicht van de Van den Veldeschool met in het midden de aula en het speellokaal. TEKENING ARCHITEKTENBURO VAN VLIET PARTNERS stompwuk eric de jager Na bijna twee jaar wachten ver dween gisteren de eerste paal voor de uitbreiding van de Stompwijkse Maerten van den Veldeschool in de grond. Onder luid gejuich van alle leerlingen sloegen wethouder L. van Ewijk en directeur K. Havik het eerste hout en beton voor een nieuwe aula en speelzaal in de bevroren bodem. Wanneer alles volgens plan verloopt, is de aula bij de start van het schooljaar 1996- 1997 gereed. De uitbreiding van de ruimte is broodnodig, omdat de school al een aantal jaren geleden uit het jasje groeide. Maar de bouw van het nieuwe lokaal had nogal wat voeten in de aarde. Het mi nisterie van onderwijs verwees de leerlingen naar een noodlo- kaal. Dat zou het noodlokaal moeten zijn, dat de Van den Veldeschool een paar jaar gele den op het plein had geplaatst. Dat gebouwtje had het bestuur echter al afgestoten, omdat het niet aan de eisen voldeed. In oktober ging de overheid toch akkoord met nieuwbouw en stelde vijf ton beschikbaar. Wapperend met zelfgemaakte vlaggetjes begeleidden de leer lingen van de Stompwijkse ba- sischool het slaan van de eerste paal. Door de vorst in de grond begonnen de werkzaamheden twee weken later dan gepland. „Een unieke gebeurtenis", noemde wethouder Van Ewijk de uitbreiding van de school. „I let gebeurt niet vaak meer dat bij een bestaand schoolgebouw nieuwbouw verrijst. Het depar tement stelt meestal voor naar een leeg lokaal elders in de ge meente te zoeken. Maar Stomp wijk is ook een unieke gemeen schap." De aula en het speellokaal slokken wel een deel van het schoolplein op. Dat is volgens het trotse schoolhoofd Havik geen probleem. Het plein is groot genoeg, zodat er buiten nog voldoende speelruimte overblijft- voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten nam gisteravond af scheid van mevrouw M. Breu nesse (PvdA), die bijna elf jaar in de raad heeft gezeten, waar van vier jaar als wethouder wel zijn en sport. Burgemeester P. Cannegieter reikte haar de her inneringsmedaille uit. In haar toespraak stelde Breunesse dat het gemeentebestuur in Voor schoten goed functioneert. „Wij hebben het in Voorschoten re delijk goed voor elkaar. We mo gen blij zijn dat we hier niet met Oegstgeester hoogleraren opge scheept zitten, of met Voor schoten wecr-gezellig fracties, om van erger maar niet te spre ken. Ik durf de stelling aan dat de burger er weinig behoefte aan heeft bij ons werk betrok ken te worden. Een evenwicht i ge raad, die zorgt dal er goede dienstverlening is, dat de lasten niet onnodig hoog worden en een rechtvaardig bijstands en huisvestingsbeleid voert, doet datgene waarvoor hij is aange steld", vond de ex-wethouder. Burgemeester P. (Tinnegieter roemde de langdurige bijdrage van mevrouw Breunesse aan het gemeentebestuur. „Wij zul len haar niet gauw vergeten." oegstgeest monica wesseling Met het nodige gekissebis is gis teravond in Oegstgeest de kogel door de kerk gegaan. De ge meenteraad heeft dik 14 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor verbouwing van de huidige Jelgersmakliniek tot nieuw ge meentehuis. Architectenbureau A+D+P mag het ontwerp ma ken, een aannemer is nog niet gevonden. In 1998 moeten de ambtenaren verhuizen. De gemeenteraad besloot gis teravond wèl een grotere greep uit de reserves te doen dan aan vankelijk de bedoeling was; er wordt 2,3 miljoen gulden uitge haald inplaats van de geplande één miljoen. Door meer geld uit het spaarpotje van de gemeente te halen, hoeft er minder té worden geleend. Daardoor ko men de jaarlasten van de nieu we huisvesting op 1,5 in plaats van 1,6 miljoen gulden. Jaren geleden al is in de raad afge sproken dat de lasten niet meer dan 1,5 miljoen gulden zouden bedragen en met deze con structie is dat gelukt. Zowel Leefbaar Oegstgeest als de WD maakt zich zorgen over de parkeerruimte bij het nieuwe raadhuis. In het bos rond de Jel gersmakliniek worden tien par keerplaatsen aangelegd. De rest van de parkeerders (voor dit ge meentehuis zijn naar schatting 50 parkeerplaatsen nodig), moet naar het Wilhelminapark. Bovendien overlegt de gemeen te met Centrum 40-45 over het gebruik van het parkeerterrein aldaar. Fractievoorzitter J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest vindt dat wethouder Poelmans (belast met de gemeentelijke huisves ting) te gemakkelijk doet over het parkeerprobleem. „IJ moet dat beter regelen." WD'er R. Haafkens onderschrijft die me ning, maar kwam meteen met een oplossing. Wat hem betreft mag er in de omgeving van de 'Jel' wel wat meer parkeergele genheid komen. Wethouder Poelmans echter ziet hier wei nig in. „Een parkeerplaats meer of minder is niet zo'n probleem, maar er mag geen asfaltvlakte om de Jelgersmakliniek heen komen." Hij verwacht overigens dat er in het Wilhelminapark door het verdwijnen van het raadhuis, meer parkeergelegen heid beschikbaar komt. „Een deel van de gemeentepanden krijgt immers woonbestemming en dat vraagt veel minder par keergelegenheid." Hoewel er gisteren in één klap miljoenen guldens be schikbaar zijn gesteld, blijken de raadsleden wel de vinger aan de pols te willen houden. Zodra er een definitieve tekening ligt of begonnen wordt met het zoe ken naar een aannemer, wil de raad geïnformeerd en geconsul teerd worden. De aannemerskeuze was voor J. de Soeten van Leefbaar Oegst geest overigens aanleiding om nog maar eens de kwestie POB (Projectontwikkelingsbureau voor Bouwnijverheid, voorheen IBB Kondor) uit de kast te ha len. Jaren gelegen had de ge meente Ix'iden een overeen komst met POB dat dit bureau de Jelgersmakliniek, toen nog Leids eigendom, mocht op knappen. Inmiddels is de kli niek van Oegstgeest en die ge meente heeft met POB een nieuwe deal afgesloten. Het POB mag in de Morsebel bou wen en ziet af van de 'oude rechten op verbouwing van de Jel'. Poelmans is ervan overtuigd dat de handelwijze slim en juri disch juist is, maar De Soeten blijft argwanend. Vooral het ge geven dat burgemeester en wet houders bij de afhandeling van deze kwestie eigenhandig, en dus zonder de raad, kunnen opereren en dit ook hebben ge daan, gaf hem aanleiding tot het plaatsen van vraagtekens. Poelmans ging er niet op in, evenmin als tie andere frac ties. Oegstgeest krijgt zijn nieuwe raadhuis. Een besluit waar be gin dit jaar twee wethouders van Ix-efbaar Oegstgeest poli tiek op struikelden en dat in de vorm van een kribbige sfeer, nog steeds nawerkt heeft in de raad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13