De Stemming Leiden TJ Kerk Samenleving Vrouwelijk priesterambt oud-katholieken dichterbij VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 chef henny van ecmond, 071-5356414, plv -chef hans koenekoop, 071 POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week, kort voor het invallen van de kerstdooi, de raad toch de aandacht krijgt die hij verdient, en passant een door de WD gepropageerd onderzoek overbodig wordt gemaakt en het cabaret hoogtij viert. Ronduit briljant opzetje van de WD bij het begrqtingscircus, waarin deze week na zestig uur vergaderen de politieke artiesten voor een lege tribune de piste betraden. De liberalen vroegen een onderzoek naar het nut van het circus. De Leidse leeuwentemmers onder het fileermes van hooggeleerde hoogleraren. Wij kunnen, aan de hand van onze observaties in dé afgelopen maand, zeggen dat dat ongetwijfeld geldverslindende onderzoek volstrekt overbodig is. Welke betekenis heeft de begrotingsbehandeling voor het gemeentelijk beleid?", wil de WD weten. Het is pikant dat een negen mensen sterke raadsfractie het antwoord op die vraag zelf niet kan geven, terwijl dat toch van een onthutsende simpelheid is: die betekenis is kleiner dan piep. Want wat gebeurt er bij een begrotingsbehandeling, een gebeurtenis waaraan nog immer wordt gerefereerd als was dat het hoogtepunt van het politieke jaar? Er wordt oude koek voor nieuw verkocht, er worden wensenlijstjes overhandigd, er blijven andere lijstjes in binnenzakken steken en er wordt in het gunstigste geval met een paar grijpstuivers in de begroting geschoven: een paar ton op een totaal van zevenhonderd miljoen. De raad schaft de gratis schoolmelk af om een halve leerplichtambtenaar te betalen. De raad verlaagt het lozingsrecht met vier gulden per aansluiting per jaar dankzij een verhoging van de haven- en liggelden. Daarmee is de betekenis wel zo'n beetje aangegeven. De overgrote meerderheid is meer dan tevreden. Wat wel altijd op tafel komt bij de begrotingsbehandeling is een dikke stapel moties, waarvan de meeste voor de stemmingen van eventuele angels worden ontdaan om er maar een meerderheid voor te krijgen. Het belangrijkste kenmerk van een motie is dat die - in tegenstelling tot een amendement - niet strekt tot wijziging van de begroting. De raad der gemeente Leiden, in vergadering bijeen op 19 en 20 december, overwegende dat dit-en-dat, vraagt hefeollege zus-en-zo, en gaat over tot de orde van de dag. Met enig geluk vragen de indieners over een jaar nog eens wat er met hun motie van vorig jaar is gebeurd. Ander vast agendapunt bij de begrotingsbehandeling is het pleidooi van CDA'er Paul Kluck voor lastenverlichting. Na dat pleidooi vragen de andere partijen steevast waar Kluck het geld vandaan wil halen, zegt Kluck dat hij dat wel weet maar niet van plan is het te vertellen en zeggen de andere partijen: hou dan je mond! En daarmee is ook die discussie weer een half jaartje verstomd. WD'er Gerard Bakker verbaasde zich er woensdagavond over, dat de slotavonden van de algemene beschouwingen nog nauwelijks hadden geleid tot berichtgeving in het Leidsch Dagblad. Inderdaad, wij zijn vergeten te melden dat alle.partijen de bodes van het stadhuis weer hartelijk bedankt hebben voor de koffie, de koekjes en de frisdrank. Maar dat verzuim is bij deze goedgemaakt. WethouderTjeerd van Rij (PvdA) heeft de Katwijkse projectontwikkelaar Van der Plas door dubieus handelen in de kwestie Hoge Rijndijk 25 aan een schadevergoeding van twee miljoen gulden geholpen. Hij heeft de positie van de Leidse gemeenteraad uitgehold. Hij heeft duurbetaalde adviezen naast zich neergelegd. Hij heeft de kiezers tijdens het referendum misleid door het logo van de gemeente te laten afdrukken bij een advertentie van Van der Plas waarin een stemdavies was verpakt. SP-fractievoorzitter Cor Vergeer haalde tijdens de finale begrotingsdebatten, eerder deze week, hijgend de eindstreep van zijn eigen aanklacht. ,,Dit is geen inleiding voor een motie van wantrouwen", fluisterden de raadsleden, ,,maar voor een nekschot." Maar niets van dit alles. Vergeer schonk Van Rij een zelfgemaakt ludiek 'miljoenenkoffertje', waarin de wethouder het geld naar Van der Plas kan brengen. Even later opende WD-fractieleider Alexander Geertsema, de oppositieleider, met enkele moties de aanval op de verhoging van de onroerend-zaakbelasting (OZB). Geertsema wil weten wat er allemaal moet worden bezuinigd als het tarief op het huidige niveau blijft, met tien procent zakt of met twintig procent naar beneden wordt bijgesteld. Hij rekende op de hulp van collegepartij CDA, die de OZB zelfs met dertig procent wil verlagen, maar er wat lastenverlichting betreft alleen voor staat in het college. Die steun bleef uit. En 'dus' stemde Geertsema ook maar voor de gemeentebegroting. De meeste oppositie kwam uit Rotterdam, de geheime woonplaats van CD-raadslid Daan Meijer. Deze liet de debatten helemaal aan zich voorbijgaan uit protest tegen 'het financiële wanbeleid van de gemeente'. ,,Gazo door", spoorde burgemeester Goekoop de wethouder financiën, CDA'er Joop Walenkamp aan. Ondertussen wilde D66-raadslid A. Pechtold van de eerste burger weten of hij soms wist wat het verschil is tussen een trolleybus en politica Margje Vlasveld van LWG/De Groenen, die zonder blikken of blozen beweerde dat armoede vooral tussen de oren zit. ,,Een trolleybus stopt als hij de draad kwijt is." Diezelfde Goekoop, bezig aan zijn laatste ambtstermijn, hield de WD - die een speciaal Leids feest met de eeuwwisseling wil - voor dat ze niet over haar graf heen moet willen regeren. ,,In 2000 zal deze raad er niet meer zijn; deze burgemeester in elk geval niet." De Stemming zal tegen die tijd vermoelijk op de pagina kunst en cultuur staan, tussen recensies van toneel en cabaret. I 1 n vooruit, nog maar een j goedmakertje aan het einde van het politieke jaar. Zoals PvdA'er Steven de Vreeze in zijn afscheidsrede voor de raad zei bij zijn vertrek naar het schone Enkhuizen: het is erg om in de Stemming te staan, het is nog erger om er niet in te staan. En dus melden wij nog even alle raadsleden die het dit jaar niet haalden. Sorry. Daar is allereerst Huib Kruit, al jaren de coming man van het CDA. Een in- en inkeurige jongeman. Huib deed dinsdag voor het laatst een politieke duit in het zakje, toen hij burgemeester en wethouders' vroeg of de één of andere ingezonden brief ook in de commissie voor werk, sociale Dl Nestor Bakker versir baasde zich deze ver over het gebrek aa.ht aandacht in de me voorde begrotingifA batten in Leiden. letter in de krant, seconde aandachte I de regionale omrtfn Zo zout had hij he^t nog niet gegeten, vc foto loek zl/jte zaken en wijkbeheer kon worden behandeld. Waarvan akte. Wie misten wij verder? Tim van Houti trouwe steunpilaar van de SP in Leidetf zich vooral onderscheidde door een a' voor het openhouden van 1 bibliotheekfilialen. Egon Snelders varj I die met alarmerende berichten over d slechte telefonische bereikbaarheid v; stadhuis zijn visitekaartje afgaf En de.Q betrekkelijke nieuwkomers Mieke Hogervofst (GroenLinks), Greetje varLj Gruting (WD) en Gerda van den Ber^j, (PvdA)die al twee jaar warmlopen. En dan is daar nog Rogier van der Sar'J nieuw in de WD en volgens de gerucL^ een houwdegen van formaat. Hij is al^s keer op een mening betrapt, toen hij het kielzog van nestor Bakker keerde r een forse gemeentelijke investering ii) popmuziek. Volgend jaar beter. y redactie dick van der plas, 071 -5356481 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Kollumer- zwaag: A. Elverdink te Hauler- wijk. Bedankt: voor Ooltgensplaats: J. van Dijk te Tholen. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Bathmen (SoW) als pastoraal werker: mevr. T.G. Burgerhoudt-Pieksma, wonende te Schiedam, die deze benoe ming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Doetinchem: P. Mulder te Capelle aan den IJs- sel-Middelwatering. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd: te Groningen: mevr. S. Freytag, proponent aldaar. umuiden wilfred simons De kansen op vrouwelijk priesterschap in de Neder landse Oud-Katholieke Kerk zijn aanmerkelijk geste gen. In 1997 besluit de top van de kerk of vrouwen tot het priesterambt kunnen worden toegelaten, maar tij dens een recente regionale kerkedag in de IJmuidense Engelmunduskerk werd heel positief op de kwestie ge reageerd. Alom wordt verwacht dat de oud-katholieke bisschoppen de stem van de gelovigen niet zullen ne geren. „Ontwikkelingen in onze kerk komen voort uit het grondvlak", zegt de IJmuidense pastoor D. Schoon, die de kerkedag heeft bijgewoond. „Heel anders dan in de Rooms-Katholieke Kerk, waar ontwikkelingen door de top worden gedomineerd." In heel Nederland is tijdens regionale kerkedagen be sproken of vrouwen het priesterambt mogen bekleden. De kerkedag in IJmuiden was de laatste in de serie. De stem van de regio Noord-Holland Zuid weegt in het ge heel echter zwaar, omdat hier veel oud-katholieken wo nen. Landelijk telt de kerk zo'n 7000 leden, waarvan ruim 900 alleen al in IJmuiden. De vraag of vrouwen priester kunnen worden, ligt ook in de Oud-Katholieke Kerk gevoelig. Vooral de oud- katholieke gemeenschappen in Polen en de Verenigde Staten voelen er niet veel voor. Zij hechten sterk aan de traditie, die vrouwen nu eenmaal van het ambt uitsluit. In Duitsland en Nederland groeit echter de overtuiging dat vrouwelijke priesters het kerkelijke leven wel dege lijk kunnen verrijken. In internationaal verband is nu afgesproken dat de landskerken zelf mogen beslissen of ze priesterwijding van vrouwen willen toestaan. In Nederland wordt de beslissing in de loop van 1997 verwacht. In Duitsland heeft de oud-katholieke synode eerder dit jaar zelfs al besloten om vrouwen tot priester te wijden. Eén van de kandidaten die op Tweede Pinksterdag in Bonn worden gewijd, is overigens een Nederlandse. Het gaat om An gela Berlis, die lange tijd in IJmuiden diaken was. Op dit moment hebben zich in de oud-katholieke kerk nog geen vrouwelijke kandidaten voor het pries terschap gemeld. Wel telt het seminarie van de kerk een aantal vrouwelijke studenten, van wie verwacht wordt dat zij te zijner tijd van hun interesse blijk zullen geven. „De toekomst moet leren of het ambt vrouwen ligt", zegt pastoor Schoon, die persoonlijk een voorstander is van vrouwen in het priesterambt. „De rol van vrouwen in maatschappij en kerk verandert. Onze kerk maakt nu een inhaalslag. Ik vind dat kerken in de maatschappij voorloper moeten zijn." KORTWEG Pieterskerk De toegangskaarten voor de 'late kerstviering' in de Leidse Pieterskerk op zondag 24 de cember zijn inmiddels allemaal uitgegeven. Omdat de vraag naar kaarten onverminderd aanhoudt, heeft de organise rende commissie Bijzonder Kerkewerk een aantal extra stoelen gehuurd, waarvoor geen kaarten nodig zijn. Er is plaats voor nog ongeveer 150 mensen zonder toegangskaart: om 22.30 uur gaat voor deze groep belangstellenden de kerkdeur aan de Noordzijde open, om de leeggebleven plaatsen te vullen. Ook om 20.30 uur is er overigens al een Kerstviering in de Pieterskerk, met in grote lijnen hetzelfde programma als de 'late dienst' van 23.00 uur. Voor de vroege viering zijn echter geen kaarten nodig. De vroegste dienst van 18.30 uur is vooral bedoeld voor gezinnen met jonge kin deren vanaf vier jaar. Verwondering 'Van verbazing naar verwonde ring, en aanbidding in stil ont zag'. Dat is het thema van de feestdienst op de avond van eerste kerstdag, maandag 25 december, in de Pniëlkerk aan de Hoorneslaan in Katwijk. Het wordt 'een eredienst voor re gelmatige kerkgangers en voor mensen die ter gelegenheid van het grote feest willen aan schuiven'. Voorganger is ds. B.I I. Weegink en medewerking wordt verleend door het Pniël- dameskoor onder leiding van Joke Jager-Noordhoek. De dienst begint om 18.00 uur. Marekerk De traditionele Kerstzangavond in de Marekerk aan de Lange Mare in Leiden begint op zon dagavond 24 december om 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door het christelijk mannenkoor 'Jubilate' uit Kat wijk onder leiding van dirigent Sander van Marion. Koor- en samenzang worden op het or gel begeleid door Ben Fey. Ds. G.F. Smaling hoüdt een korte overdenking. Collecte De collecte in de kerstnacht diensten van de Hervormde en Gereformeerde Kerken en de Leidse Studenten Ekklesia is dit jaar voor de Gezamenlijke Dia conieën, die de opbrengst heb ben bestemd voor de Stichting Leiden-Amadia. Deze stichting probeert sinds ruim een jaar geld bijeen te brengen voor de bevolking van het oude stadje Amadia in Vrij-Koerdistan in Noord-Irak. Hartebrugkerk Missionaris pater G. van Schie leidt op zondag 24 december om middernacht (24.00 uur) een bijzondere kerstviering in de Hartebrugkerk in Leiden. Muzikale medewerking wordt verleend door fluitiste Kora den Boer, de zanger Ton Hettema en celliste Rina Blijdorp. De runsburg Op kerst avond, zondag 24 de cember, wordt om 22.30 uur weer een kerstnachtdienst geor ganiseerd in de Rijns- burgse bloemenvei ling Flora. Willem Ou- weneel uit De Bilt spreekt over het the ma 'Geen plaats in de herberg'. Wim Pols en de Country Trail Band (foto) zorgen voor de muziek. De Country Trailband heeft zich de afgelopen periode ontwikkeld tot de be kendste country gospelgroep van Ne- - derland. foto pr tweede organist van de Harte brugkerk Anton den Boer be speelt zowel het hoofdorgel als het koororgel. Nieuwe Kerk De gezamenlijke evangelisatie- commissie van de Hei-vormde Gemeente en de Gereformeer de Kerk van Katwijk aan Zee organiseert op zaterdag 23 de cember een samenkomst 'ter voorbereiding van het kerst feest'. Het thema is 'De ster van allure'. Liturg is ds. G.J. Mink, gereformeerd predikant, en de meditatie wordt verzorgd door de hervormde dominee W.J. Gorissen. De samenkomst be gint om 20.00 uur. Kerstgala De Nieuw Leven Evangelie Ge- meeenschap organiseert in Al phen aan den Rijn een kerstga la in de nacht van 24 decem ber. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Parktheater aan de Corn. Geellaan. Op het programma staan optredens van de New Life Praise Band en de Teener Power Dance Group. Toegangskaarten kunnen voor af telefonisch worden gereser veerd bij Marcia Meerbeek (0172-435902). De toegang is gratis. Op eerste kerstdag wordt door Nieuw Leven een kerst dienst georganiseerd in de aula van het Scala College op de hoek Jongk. Coninckstraat 102/Verlengde Marnixstraat in Alphen. Deze bijeenkomst be gint om 11.00 uur. Iedereen is welkom. Moker Het radio-programma van Mo ker staat op 23 en 24 december in het teken van 'Kerstfeest in de nacht'. De overdenking is van C. Berkvens-Stevelinck van de Studenten Ekklesia in Lei den., Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag (een herhaling) van 18.00 tot 18.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenbèrg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F, Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTJE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman,-chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071-L. Hoofdredactie: 071-c ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17»^ 071*1 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11kf 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) JO per maand (autom. betaling) )e per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) TC VERZENDING PER POST lg per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEV Voor mensen die moeilijk lezen, slel hebben of blind zijn (of een andersvt dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch döj-- geluidscassette beschikbaar. Voor ii 0486-486486 (Centrum voor GesprP tuur, Grave). lg le Auteursrechten voorbehoud^ Dagbladuitgeverij Damiat^' ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST V Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m j 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisab, kenhuis: dagelijks. g BEZOEKUREN al DIACONESSENHUIS n (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. 5C Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30—11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.3(c na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoeng pleegkundige. Jongerenafdeling 14.30—15.15 uuren 19.00-19.45 uur. .Q RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur,Ut en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. t Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders t( uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00uur(vooroudersdegeheledag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.302- 18.30-19.00 uur. 1; Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend d li RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 l en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00"" 18.30-19.30 uur. 'l Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00V leen Partners/echtgenoien met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en c kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelke heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. o Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15. lg uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ir. uith ic een ru^

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12