Cultuur Kunst Italiaanse Opera Amsterdam failliet ewondering 99 Mis Gounod een hele kluif voor Vox Humana van Gogh cadeau Protest familie Nixon tegen nieuwe film Stone Bibliotheek Hermans brengt vijf keer zoveel op als geschat Typische middelbare school-musical DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 fHEF GERT VISSER, 071 -5356441 TUSSEN Kerst Kitsch (4) Op de Hij-posters in de abri's staat-ie weer, net als vorig jaar, een bevallige jongeman, halflang haar, in feestkostuum. de hand op zijn hart. Overdag is de entourage eenvoudig, maar als 's avonds het licht aan gaat verandert de grijze achtergrond in een veelkleu rig, gebrandschilderd raam van een ogenschijnlijk moderne kathe draal. 'Hij is er ook voor u', staat er als kerstgedachte onder, of: 'Twijfel niet, Hij is er'. Er zijn nog mensen die zich boos maken over deze reclame-ui ting die de spot zou drijven met God. Maar eigenlijk weten we al lang dat niets meer heilig is voor de begerige klauwen van reclame makers. Klassieke kerstdeuntjes worden gebruikt om reclamebood schappen te ondersteunen. Het kindeke dat geboren is op aard als kerstartikel. Engelen duiken deze maand vaker op in Stertijd dan Loekie de Leeuw. Vaderlandsliefde wordt beproefd met de nationa le vlag op kerstboomversiering. Nu zijn het nog de Amerikaanse 'stars and stripes', maar straks vast ook de Nederlandse driekleur. Hangen we 'm in de boom, of zullen we deze bal maar laten vallen? TEKST «JAN RUSDAM FOTO «ARCHIEF MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Irstconcert van het Rijnlands Chr. Man- Irikoor 'Vox Humana' o.l.v. Sander van arion, met oa. de 'Messe Solennelle' n Charies Gounod, m m v solisten en t Delfts Symfonieorkest. Gehoord: 20/12. Pieterskerk, Leiden. pewel 'Messe Solennelle' van harles Gounod tot de toegan- jlijke werken behoort, stonden ïlverwege deze uitvoering Dor 'Vox Humana' onder lei- ng van Sander van Mariorr ,er en daar voorzichtig men- jn op om mompelend 'mij te vaar, mij niet gezien' het ha- ipad te kiezen. Geen nood: de jeterskerk bleef afgeladen vol. Voor Vox Humana is deze mis in hele kluif, ook al hebben ze bh al meerdere malen ge- aagd aan losse delen, zoals het ïerbekende Sanctus. Hier erd dan ook zelfverzekerder, jtenser en soms zelfs uit té vol- borst gezongen; dén wordt dit lort muziek al gauw log en achteloos. Er is zeker ook veel oois aan te wijzen, zoals de lisono gezongen delen in' het tedo bijvoorbeeld. Maar zo insparant en voortvarend als i simpele Nederlandse kerst liedjes die Sander van Marion elk jaar weer laat zingen, zónder je maar een minuut te vervelen, ging pet allemaal niet. Het tem po, ook van een plechtige mis, mag hier en daar sneller en ze ker doorzichtiger zijn. Het Delftse Symfonieorkest speelde goed, maar had niet die kracht om het koor werkelijk te ondersteunen of mee te trek ken. Van de drie solisten viel de op^ra-achtige heldentenor van Andrea Poddighe uit de toon. De bas Math Dirks en de so praan Marjorie Ginczinger, die op de valreep de zieke Lisette Emmink verving, kleurden heel mooi met elkaar; petje af voor Ginczingers grote en vooral prachtige aandeel in dit con cert. Voor de pauze was het pro gramma oud en vertrouwd, maar daarom niet minder mooi. Naast de weer voortreffelijk ge zongen Hollandse kerstliederen was de Carol-medley 'Celebra tion of Hope' in een arrange ment van Ed Kee en Brian Carr ook een herkenbaar en sfeervol getuigenis. Ook 'Mary's Boy Child' mocht dit jaar niet uit blijven en werd 'een vrolijke en swingende tophit'. Voorstellingen trokken te weinig publiek AMSTERDAM ANP De Italiaanse Opera Amsterdam is failliet. De rechtbank in Amsterdam heeft het faillissement gisteren uitgespro ken, zo heeft een woordvoerster bevestigd. Mr. S. Reinink van De Brauw Blackstone Westbroek in Amsterdam is als curator aangesteld. vraag is dat niet gelukt. Onder de schuldeisers zijn de leveran ciers van de tribunes, licht- en geluidsinstallaties, tenten, mo biele kachels en toiletten. Ook het grootste deel van de zangers en andere medewerkers hebben nog geen salaris ontvangen. De ze week heeft de stichting zelf het faillissement aangevraagd. Het operagezelschap gaf in no vember tien voorstellingen van Cavalleria rusticana/1 pagliacci in de Gashouder in Amsterdam, maar die trokken te weinig pu bliek. Begin deze maand becij ferde producent Carl Denker dat hij een schuld van 6 ton had. Hij vroeg zijn schuldeisers nog even geduld te hebben. Binnen drie maanden hoopte Denker via sponsors en vrien den voldoende kapitaal binnen te halen om alsnog aan zijn fi nanciële verplichtingen te vol doen. Blijkens de faillissementsaan- Marco Bakker Reinink zegt nog geen zicht te hebben op de financiën. Hij krijgt nog deze week de boek houding en maakt binnen een maand een openbaar verslag. Hoelang de afwikkeling van het faillissement duurt is niet be- I deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, etzij zijdelings met kunst en cultuur te maken [bben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde echten. Van de snuifdoos van oma tot het fijsgedraaide muziekstuk l alles wat daar tussen zit. fandaag spreekt Anthon [ran der Meijden, koster &n de Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en St. Jozefkerk aan de erensingel in Leiden, zijn ewondering uit voor de irder uit de beeldengroep tlie met kerst in de kerk lat. ,,De eerste keer dat ik de herder zag voelde ik meteen een band met m." De beeldengroep is zo'n honderd jaar oud en gemaakt van was papier. Ik vind ze allemaal [mooi, maar elk jaar wan- ir ik die herder zie, word ik er geraakt. Hij staat daar met e handen en onder een be tide lichtval zie je de tfanen lijn ogen staan. Het is net of pél zeggen 'ik sta hier nu wel, ar ik heb niks'. Eigenlijk kn ook wij altijd met lege tden. Met kerst worden er mooie voornemens ge- ékt, maar in juni blijkt dat er Ir niks van terechtgekomen Tet is makkelijk om bij de tegen het kindje van Naza- i te zeggen dat alles anders fdt. Maar als je de kerk uit- pt en weer in het rauwe le- stapt. is het vreselijk moei- om die goede voornemens :e leven. Ook wanneer je zelf kind krijgt, wil jé alleen ïr het beste voor hem of r. Later blijkt dat het heel ëilijk is om die voornemens ialiseren. Stmis is een illusie. Het dt steeds meer een feest van i en drinken. Ook al die wa- penstilstanden met kerst stellen niks voor. Wanneer de mensen uit de kerk komen, worden de wapens net zo makkelijk weer opgepakt. Van binnen moet er iets gebeuren, dan pas kan er heel moeilijk. Ik probeer een goed gelovig mens te zijn, maar als ik later in het jaar terugkijk op mijn voornemens van Kerst mis, blijk ook ik er niks van te recht te hebben gebracht. Dan loosheid. De herder geeft mijn gevoelens dan ook perfect weer. Toch werkt zo'n gevoel stimule rend en wjl je alle goede voor nemens dit keer echt proberen waar te maken. Ik denk dat wan dat gevoel uiten, er werkelijk iets kan ver anderen. fi| kend. Dat varieert van twee we ken tot enkele maanden. Cavalleria rusticana/I Pagliac ci. met onder anderen Marco Bakker, was de eerste produktie van de Stichting Italiaanse Ope ra Amsterdam. De kosten be droegen 1,6 miljoen gulden. Bij een gemiddelde zaalbezetting van 2000 stoelen zou de stich ting quitte hebben gespeeld. Gemiddeld kwamen 1300 men sen kijken. Dieptepunt was een avond van 650 bezoekers. Na aandacht van de 5-uurshow liep het volgens Denker goed. De laatste twee voorstellingen trok ken respectievelijk 1800 en 2000 mensen. Denker zou met een gemiddeld aantal van 1800 be talende bezoekers per avond uit de kosten zijn gekomen De stichting wilde jaarlijks twee Italiaanse volksopera's brengen. Voor mei stond Pucci ni's Tosca op het programma. LEIDEN De Amerikaanse soulzangeres Jocelyn Brown schitterde gisteravond op het kerstgala van de Leid se Danssalon In Casa. Samen met Right Said Fred scoorde Brown een hit met Don't Talk Just Kiss'. Natuurlijk zong ze gisteravond haar andere succesnummer 'Always There' dat op de hitlijsten belandde in heel Europe FOTO HOL VAST/MARK LAMF.RS DEN HAAG GPD Het Van Gogh Museum in Am sterdam heeft onlangs het schil derij 'Aardappelrooiende boe rin' van Vincent van Gogh in bezit gekregen. Het museum ontving dit schilderij uit 1885 van een anonieme particulier. Het museum noemt de schen king een 'onverwacht en meer dan royaal gebaar, want de ver werving van Van Goghs hoogge prijsde schilderijen is voor het museum een utopie'. Het doek is tentoongesteld op de eerste verdieping van het museum. In 1977 kon het museum nog Van Goghs 'Populierenlaan' uit 1884 aan de collectie toevoegen. Sindsdien werd geen enkel schilderij van Van Gogh meer aangekocht. Wel werd de collec tie nog verrijkt door middel van een nalatenschap. LOS ANGELES RTR De familie van de Amerikaanse oud-president Nixon heeft felle kritiek geuit op de film Nixon van regisseur Oliver Stone. Nixons dochters Tricia en Julie en hun echtgenoten noemden de film fout en kwaadaardig en beschuldigden Stone ervan Nixons naam door het slijk te halen. Volgens de Nixons heeft Sto ne met het uitbrengen van zijn film gewacht tot de oud-presi dent en zijn vrouw waren over leden, „zodat ze niet niet meer voor hun rechten konden opko men." Stone portretteert Nixon, ge speeld door Anthony Hopkins (de seriemoordenaar uit 'Silen ce of the Lambs'), als een pillen slikkende en onzekere politicus die geobsedeerd is door de dood van zijn twee broers en van zijn politieke rivalen, John en Robert Kennedy. Omstreden is de bewering van Stone dat Nixon als vice-president op de hoogte was van een complot om de Cubaanse leider Castro te vermoorden, een stelling waarvoor historici nooit een be wijs hebben gevonden. In de film draagt het mislukte com plot uiteindelijk hij aan de moord op president Kennedy. Stone kreeg in 1991 .ii felle kritiek te verduren wegens zijn complottheoriën over de moord op Kennedy in de film JFK. AMSTERDAM ANP De bibliotheek van W.F. Her mans heeft op een veiling in Amsterdam vijf keer zoveel op gebracht als vooraf was geschat. De totale opbrengst was 56.000 gulden; inclusief opgeld bijna 70.000 gulden. Het veilinghuis Van Gendt Book Auctions bracht ruim vierhonderd boe ken onder de hamer met aante keningen van de schrijver, die in april overleed. Andere bevat ten zijn signatuur of stempel. Een boek over het leven en werk van Nietzsche van C. P. Jansz bracht het meeste geld op. Een verzamelaar had er 5.000 gulden voor over. „Hoe hij het allemaal onder zijn snor kreeg, blijve onbesproken" had Hermans erin geschreven. Tot de uitschieters behoorden ook de vier jaargangen (1945- 48) van het tijdschrijft Criteri um, dat in de catalogus een richtprijs had van 600 tot 800 gulden. Ze leverden 4000 gul den op. De tijdschriften bevat ten ook bijdragen van Hermans, die hij in de kantlijn van correc ties voorzag. Opmerkelijk was volgens het veilinghuis de opbrengst voor de Dikke van Dale, waarin Her mans enkele opmerkingen had geschreven. Het boek leverde 1000 gulden op. Het Bargoens Woordenboek van E. Endt bracht 1100 gulden op. MUSICAL wezenlijk iets veranderen. Dat is krijg ik een gevoel van machte- neer meer mensen TEKST DEBBY NOBEL FOTO LOEK ZUYDERDUIN RECENSIE DEBBY NOBEL Voorstelling 'Solo. alleen met vrienden' door leerlingen van het Bonaventura College Gezien 20/12 in de kantine van het Bona- ventura College, Burggravenlaan 2, Leidea Nog te zien aldaar vanavond om 19.00 en 21 00 uur Op 24 december worden re petities en delen van de uitvoering uitgezonden door de NCRV Treiterkoppen en slachtoffers daarvan opgelet: het Bonaventura College speelt voor het vierde opeenvolgende jaar een kerstmusical, dit maal rond het thema 'pesten'. Het verhaal draait om Vincent, het prototype van de pispaal van de klas. Hij is een klein, mollig jongetje met een bril. Bo vendien kan hij goed dansen en daarmee wordt hij flink gepest. Uiteraard heeft hij daardoor wei nig vrienden en ook dat is weer een reden tot ge treiter. Speciaal voor hem verzinnen twee klasgenoten de 'so-lonely-show'. Slechts mensen die héél, héél eenzaam zijn, mogen daarin meedoen. Vin cent is natuurlijk uitverkoren tot kandidaat, want 'Vincent heeft geen vrienden, alleen maar 123 flippo's'. Hij moet een keuze maken uit vier ap petijtelijke dames. Hoe aantrekkelijk dit ook lijkt, Vincent voelt zich zwaar vernederd en gaat van school af. Hierdoor gaat een dansuitvoering waarin hij een grote solo had. de mist in. Er wordt wel geprobeerd hem te vervangen, maar dat leidt tot een debacle. Als reactie hierop besluit de klas alle solo's uit te bannen onder het motto: 'in een dans is ieder een gelijk, dus zonder solistisch gefreak'. Er ont staat een leger met eigen gedragscodes waarin niet iedereen mag meemarcheren. Een jaar later organiseert uitgerekend Vincent een reünie voor zijn ex- klasgenoten. Iedereen vraagt zich af waarom. Dit wordt uiteraard pas duidelijk aan het eind van de voorstelling. De musical is erg moralistisch. Sesamstraat achtige thema's als samenwerken en voor elkaar opkomen komen regelmatig terug. Toch is de voorstelling niet geschikt voor kleuters. Veel sym boliek maakt de uitvoering ook voor volwassen publiek interessant. Helaas zijn achterin de zaal de teksten van de liedjes onverstaanbaar, waar door een belangrijk deel van het verhaal verloren gaat. Ondanks de professionele opzet - het script werd geleverd door de NCRV - blijft de typische sfeer van een middelbare school-musical behou den: gordijnen gaan met geen mogelijkheid open, acteurs raken hun tekst kwijl en dansers schieten in de lach. Voor gepeste jongeren is deze musical een hart onder de riem. Maar of de treiteraars door de voorstelling tot inkeer komen, valt te be twijfelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9