Leidsch Dagblad 30% Communisten op winst in Rusland claudia strater Videoband met opname moord Rabin verkocht VERBOUWINGS UITVERKOOP GOED NIEUWS BEL: 071-5128030 In Leidse regio vier gewonden door ijzel Betonblokken en ijzel helpen autodieven In de houding HET WOORD IS AAN Simonides De schilderkunst is zwijgen de poëzie en de poëzie spre kende schilderkunst. bewolkt VANDAAG 22 PAGINA'S Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 20 Strips12 Uitgaan22 UITGAAN 44 VlAANDAG 18 DECEMBER 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Feiten en Meningen Nog hobbels te 2 over op weg naar de monetaire unie I Klap voor partij Tsjemomyrdiu E)e communisten van Gennadi Zjoeganov zijn waar- chijnlijk de winnaars van de Russische parlementsver kiezingen van gisteren. Toen rond het middaguur onge veer eenderde van de stemmen was geteld, stonden zij ^>p 22 procent tegen 12,4 procent in 1993. De nationalis tische extremisten van Vladimir Zjirinovski lijken een fik se nederlaag te moeten incasseren. Hun stemmenaan- deel lag vanmorgen op 11,2 tegen 22,9 bij de vorige ver kiezingen. correspondent Het blok Jabloko van de liberaal Javlinski haalde 8,4 procent, een winst van 0,5 procent. De op initiatief van president Jeltsin opgerichte centrumpartij 'Ons huis is Rusland' viel door de mand. De ongeveer negen pro cent waar 'Oi}s huis' nu op staat, is een daverende klap voor de politiek van president 'jeltéin en Tsjernomyrdin. Uit een gisteren gepubliceerd on derzoek blijkt dat zeventig pro cent van de bevolking geen en kel vertrouwen meer heeft in het beleid van de president. De opkomst lag met ruim zestig procent zeven procent hoger dan in 1993. Het tellen van de stemmen in het grootste land ter wereld verloopt uiterst lement wordt verdeeld via par tijlijsten, de resterende zetels volgens het districtenstelsel. t de De OVSE, de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, ver klaarde vanmorgen dat de ver kiezingen vrij en eerlijk zijn ver lopen. Ongeveer negenhonderd internationale waarnemers hiel den een oogje op de verkiezin gen. Een aantal partijen, waaron der de liberalen van ex-premier Gaidar, de Vrouwenpartij en het blok rond de populistische ge neraal Lebed, pendelt nog steeds tussen de vier en vijf pro cent. Lebed, die net als Javlinski wordt beschouwd als een grote kanshebber bij de presidents verkiezingen in juni volgend jaar, komt in elk geval in het nieuwe parlement, de nieuwe Doema. Hij won een directe ze tel in het district Toela. De helft van de 450 plaatsen in het par- komt hoofdzakelijk van het platteland en uit de indus triesteden, waar de klappen van het hervormingsbeleid het hardst zijn aangekomen. Een derde van de bevolking, zo'n 35 miljoen mensen, leeft onder de armoedegrens. Deze enorme groep had het in de Sovjettijd, toen er in elk geval een gega randeerd minimum-pakket aan sociale voorzieningen was, be ter dan nu. De communisten hebben vooral op de wanhoop van deze groep kiezers inge speeld. Ten minste tien partijen die nationalisme en patriottis me ook hoog in het vaandel hadden geschreven, zijn over de kiesdrempel gestruikeld. Tsjernomyrdin, die volgens Jeltsin in functie zal blijven, bood afgelopen nacht samen werking met alle democratische partijen aan. Zjoeganov, de lei der i de geerde niet enthousiast: „Deze regering zet de destructieve po litiek van haar voorgangers voort. Wij hebben een nieuw beleid voorgesteld, maar dat Aan TV-station Israël en dagblad Vandaag een kortingsbon voor het kerstconcert door Vox Humana in de Pieters kerk in Leiden, Ook een kor tingsbon voor bruisend kerstgala met Jocely Brown in In Casa in Leiden. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Een amateur-videoband, waar op de moord op premier Rabin van Israël is te zien, is voor 630.000 gulden verkocht aan het tweede net van de Israëli sche televisie en het dagblad Yediot Ahronot. Volgens de Is raëlische radio hebben beide media er een bedrag van 630.000 gulden voor over gehad. De band voor zover be kend de enige opname van de moord dient ais belangrijkste bewijsmateriaal in het proces tegen de dader Yigal Amir, dat morgen begint. Eerder heeft de staatscommissie van onderzoek er gebruik van gemaakt. Ori Chelouche van Kanaal Twee bevestigde dat de band was aangekocht, maar wilde niet zeggen hoeveel ervoor was betaald. De acht minuten du rende opname zal morgen avond in Israel worden uitge zonden. De buitenlandse rech ten zullen aan de hoogstbieden- Politie pakt handelaren in XTC en LSD op de worden verkocht, zei Che louche. De 38-jarige amateur-came raman heeft de opnamen ge maakt vanaf het dak van een supermarkt tegenover de par keerplaats bij het stadhuis van Tel Aviv, waar de moord is ge pleegd. Dat hij bijna een uur iang ongestoord zijn gang kon gaan, toont op zichzelf al aan dat het met de beveiliging van de premier slecht was gesteld. Volgens mensen die de video hebben bekeken is duidelijk te zien dat Yigal Amir zich lange tijd verdacht heeft gedragen, zonder dat dit de argwaan wek te van politie of veiligheids dienst. Hij laat eerst de vrijwel onbeveiligde Shimon Peres in zijn auto vertrekken en stapt pas achter een pilaar vandaan als Rabin de trap van het stad huisbordes is afgedaald. Op het moment waarop hij schiet (er zijn drie schoten te horen) zijn de vonken van het pistool te Man maakt val van tien meter Een 21-jarige man uit Emmel oord is vanmorgen zwaar ge wond geraakt toen hij van een tien meter hoge ladder viel. liet ongeluk gebeurde om half ne gen op het terrein van de veiling Flora aan de Laan van Verhof in Rijnsburg. De man, een mede werker van 'een staalconstruc tiebedrijf, had werkzaamheden verricht op een gebouw in aan bouw. Toen hij via de ladder naar beneden wilde, gleed hij uit en viel. Volgens de politie was de man er ernstig aan toe, maar is de Emmeloorder waar schijnlijk niet levensgevaarlijk gewond geraakt. Hij is in een ambulance naar het AZL over gebracht. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht van het ongeluk, dat vermoedelijk te wijten was aan de ijzel. De politie Midden Twente heeft een grote slag geslagen. In sa menwerking met de Duitse po litie rolde het korps een om vangrijke handel in XTC, LSD, amfetamine en cocaïne op. Drie mensen uit Hengelo. Enschede en Amsterdam zijn aangehou den. De politie schat dat het trio vanaf begin dit jaar onder meer 50.000 XTC-pillen, 15.000 LSD- strips, een kilo cocaïne en vijf tien kilo amfetamine heeft ver handeld. De verdachten waren niet al leen in Nederland actief, maar ook in discotheken in Osna brück en Münster. Op basis van informatie van de Duitse politie in Osnabruck startte de Twent se politie in september een on derzoek. Het spoor leidde uit-' eindelijk naar de drie verdach ten. De 34-jarige hoofdverdachte uit Hengelo en de 24-jarige ver dachte uit Amsterdam zitten nog in voorarrest. Van de ver diensten van de drughandel is niets overgebleven. De inkom sten gingen op aan eigen drug gebruik, uitgaan en gokken. op ons gehele feintrnhiin assortiment* Wacht niet tot de laat- HET GROENE WARENHUIS Ste d3g W3nt °P °P Voorschoten, Leidseweg 518, tel. 071 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus n ik nu een proefabonnement. I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB lelden OF BEL 071-5 12 80 30 Binnenland Geplaagde CDA- leider Heerma krijgt steun Cultuur en Kui^st I Nog geen abonnee Joke de Kruijf speelt hoofdrol in Barbiemusical Een oudere Russische vrouw probeert in een stembureau in Moskou wegwijs te worden in de uitgebreide hoeveelheid papieren. foto reuters Zjirinovski, wiens partij in de gebieden in het oosten minder stemmen kreeg dan in 1993, was desondanks zeer zelfbe wust. Hij kondigde verder aan in bepaalde gevallen bereid te zijn samen te werken met Tsjer nomyrdin. De liberale voorman Javlinski toonde zich redeHjk tevreden over de eerste uitslagen. Hij heeft zijn kansen voor de presi dentsverkiezingen van juni vol gend jaar zeker niet minder zien worden. Net als andere voor aanstaande politici, onder wie Jeltsin, sloot hij een terugkeer aan de macht van de commu nisten uit: „Zjoeganov presen teert zich als een gematigd man, een soort sociaal-demo craat, terwijl de mannen op de achtergrond harde dogmatische communisten zijn, die hem aan de kant zullen schuiven indien ze de tijd rijp achten". Pagina 5: Nu of nooit voor winnaar Zjoeganov. 'Sasja, Walodja, waar stem men we ook al weer op?' Sport Ten minste v vanmorgen in de Leidse regio als gevolg van de gladheid ge wond geraakt bij verkeersonge lukken. Op de Van Diepenin- genlaan in Leiderdorp kwam een kind onder een bus terecht en is vervolgens per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. In Leiden raakten fietsers gewond op de Steenstraat en op de Brahmslaan toen ze in botsing kwamen fnet auto's. Ook zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Op de Bronkhorststraat in Noordwijk gleed een fietser uit en kwam ten val. Volgens een politiewoord voerder gaat het hierbij om het topje van de ijsberg. In totaal kreeg de politie Hollands Mid den vanmorgen ongeveer twin tig meldingen van ongelukkén door gladheid, maar lang niet alle, zeker de kleinere niet. wor den daar gemeld. In Leiden zouden bijvoorbeeld veel fiet sers onderuit zijn gegaan bij bruggen. Niettemin had de gemeente Leiden vanmorgen om tien uur nog geen klachten gekregen over de gladheid. De strooiploe- gen zijn daar gisteravond vanaf negen uur, na waarschuwingen van de politie, op pad gegaan. In eerste instantie zijn toen tot twee uur 's nachts de hoofdrou tes aangepakt. Om vijf uur zijn de strooiwagens weer gaan rij den, dit keer tot acht uur. Later zijn wijkploegen de buurten in gegaan. Een woordvoerder van de reiniging weerspreekt dat al leen grote doorgaande wegen zijn aangepakt. „Misschien dat het incidenteel nog ergens glad was, maar we hebben de fiets routes en bruggen zeker niet overgeslagen." In Noord-Holland overleden vannacht door ijzel twee auto mobilisten. Bij Zuidoost-Beem- ster kwam een 22-jarige auto mobilist uit Kwadijk om het le ven. In Bergen verdronk een au tomobilist. '-vennep «paul de vlieger Een achtervolging door de poli tie van een in Lisse gestolen au to eindigde afgelopen nacht in Nieuw-Vennep. De inzittenden van de vluchtauto konden uit eindelijk ontkomen. Twee be tonblokken stonden te dicht bij elkaar om een politieauto door te kunnen laten. De ijzel maakte een achtervolging te voet ver volgens onmogelijk. Het avontuur begon rond middernacht toen de politie werd getipt door een getuige die meldde dat een auto met twee mannen voortdurend rondjes reed in de Lissese schilderswijk. Toen de politie poolshoogte nam, stuitte ze op twee Volks wagen Golfjes, die er direct van door gingen toen de politie arri veerde. De agenten besloten een van de wagens achterna te rijden, wat lukte tot aan een winkelcentrum in Nieuw-Ven nep. Hoewel de doorgang te snal was ramde de Golf daar tussen twee betonblokken door. De auto liep forse schade op. maar kon wel zijn weg vervol gen. De agenten stapten uit en probeerden nog even lopend de achtervolging voort te zetten, maar glibberden weg door de ijzel. Later is de auto elders in Nieuw-Vennep teruggevonden. Hij bleek te zijn gestolen in Lis- se. In de wagen lagen inbrekers werktuigen. De tweede auto is niet meer achterhaald. Rotterdam Een marinier in afwachting van de parade op de Coolsingel in Rotterdam. Zaterdag vierde het korps mariniers zijn 330-jarig bestaan. Aan het ceremonieel namen zeshonderd actief dienende mari niers en tweeduizend oud-mariniers deel. Pagina 3: 'Ouwe korpshap' is marcheren nog niet verleerd. foto anp Oranje denkt al aan kwartfinales

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1